Jump to content

Ξένες γλώσσες


Φίλιππος
 Κοινοποίηση

Ποιες ξένες γλώσσες μιλάτε;  

684 members have voted

  1. 1. Ποιες ξένες γλώσσες μιλάτε;

    • Αγγλικά
      337
    • Γερμανικά
      108
    • Γαλλικά
      106
    • Ιταλικά
      46
    • Ισπανικά
      34
    • Αλβανικά
      10
    • Άλλη / Άλλες
      43


Recommended Posts

Αν σε βοηθαει, προσπαθησα να μαθω Ιταλικα για ενα ταξιδι, εμαθα να συνεννοουμαι αρκετα καλα, και 2 μερες μετα το ταξιδι δε θυμομουν τιποτα, που θεωρειται και ευκολη γλωσσα :p

 

Ολες οσες αναφερεις οτι δοκιμασες ειναι δυσκολες σε εναν Ελληνα ;) Γερμανικα και Τουρκικα ειναι πιο ευκολα, τις αλλες δε ξερω

 

Γενικά επειδή μια εποχή άκουγα τραγούδια στα ρώσικα, πολωνικά, σλοβάκικα κ.τ.λ. και έμαθα κάποιες λέξεις και μπορούσα να τις καταλάβω και μου φάνηκαν εύκολες γλώσσες. Τούρκικα, μαθαίνω ολόκληρες φράσεις από την τηλεόραση:lol:. Πραγματικά.

Αραβικά δεν μπορώ να τα μάθω, γιατί δεν με βοηθάει κανείς, ούτε ο πατέρας μου και είναι πολύ δύσκολα:(. Τα φινλανδικά, ουγγρικά,εσθονικά είναι από τις πιο δύσκολες γλώσσες του κόσμου μαζί με την τουρκική οικογένεια. Αλλά, που θα πάει, θα μάθω 5-6 γλώσσες σίγουρα, είναι στόχος μου;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τα Klingon ξέχασες!

 

http://media.titanmagazines.com/monster/trek45.jpg

 

Αν μου μείνει ελεύθερος χρόνος γιατί όχι;:lol::p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 347
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μιλάω μόνο Αγγλικά αλλά θα με ενδιέφερε στο μέλλον να μάθω κάποια γλώσσα απ' τις χώρες της Λατινικής Αμερικής. Ίσως Πορτογαλικά. Μου αρέσουν αρκετά οι γλώσσες σ εκείνα τα μέρη..
Link to comment
Share on other sites

Μιλάω μόνο Αγγλικά αλλά θα με ενδιέφερε στο μέλλον να μάθω κάποια γλώσσα απ' τις χώρες της Λατινικής Αμερικής. Ίσως Πορτογαλικά. Μου αρέσουν αρκετά οι γλώσσες σ εκείνα τα μέρη..

 

Τα Ισπανικά είναι πιο εύκολα, αλλά αν μάθεις Πορτογαλικά που είναι πιο δύσκολα, τότε θα καταλαβαίνεις και Ισπανικά πολύ καλά:) Επίσης, η Βραζιλία είναι από τις μεγαλύτερες αναπτυσσόμενες αγορές του πλανήτη, οπότε ίσως σου φανεί χρήσιμη:)

Edited by Alex_tz
Link to comment
Share on other sites

Τα Ισπανικά είναι πιο εύκολα, αλλά αν μάθεις Πορρογαλικά που είναι πιο δύσκολα, τότε θα καταλαβαίνεις και Ισπανικά πολύ καλά:) Επίσης, η Βραζιλία είναι από τις μεγαλύτερες αναπτυσσόμενες αγορές του πλανήτη, οπότ ίσως σου φανεί χρήσιμη:)

 

Σκέφτομαι τα Πορτογαλικά γιατί νομίζω ότι οι περισσότερες γλώσσες της Λατινικής Αμερικής έχουν σαν βάση τη συγκεκριμένη γλώσσα. Τώρα για τα Ισπανικά που λες δε ξέρω. Σίγουρα έχουν κάποια σχέση αλλά δε ξέρω κατά πόσο πιο εύκολα μπορεί να μου φανούν..

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι τα Πορτογαλικά γιατί νομίζω ότι οι περισσότερες γλώσσες της Λατινικής Αμερικής έχουν σαν βάση τη συγκεκριμένη γλώσσα. Τώρα για τα Ισπανικά που λες δε ξέρω. Σίγουρα έχουν κάποια σχέση αλλά δε ξέρω κατά πόσο πιο εύκολα μπορεί να μου φανούν..

 

Πάντως πιστεύω ότι τα Πορτογαλικά είναι πιο ενδιαφέροντα;):)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πιστεύω ότι τα Πορτογαλικά είναι πιο ενδιαφέροντα;):)

 

Ακριβώς. Γι' αυτό το σκέφτομαι κιόλας. Αλλά σίγουρα όχι από τώρα. Ίσως μόλις τελειώσω τη σχολή..

Link to comment
Share on other sites

1) Μονο η Βραζιλια μιλαει Πορτογαλικα! Ολες οι αλλες μιλανε Ισπανικα η εστω, διαλεκτους Ισπανικων!

2) Σαν γλωσσες δεν εχουν και μεγαλη σχεση, πολυ μεγαλυτερη τα Γερμανικα με τα Αγγλικα :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

1) Μονο η Βραζιλια μιλαει Πορτογαλικα! Ολες οι αλλες μιλανε Ισπανικα η εστω, διαλεκτους Ισπανικων!

2) Σαν γλωσσες δεν εχουν και μεγαλη σχεση, πολυ μεγαλυτερη τα Γερμανικα με τα Αγγλικα :p

 

Κυρίως αυτά που με ενδιαφέρουν είναι τα Βραζιλιάνικα γι' αυτό και σκέφτομαι τα Πορτογαλικά. Γενικά με αυτή τη χώρα έχω κάποιο κόλλημα ας το πούμε. Ίσως η κουλτούρα, ίσως ο κόσμος, δε ξέρω. Κάτι μου αρέσει πάρα πολύ στη χώρα και στη γλώσσα τους..

Link to comment
Share on other sites

Διορθωνω απλα οτι εχουν οι περισσοτερες χωρες αυτα σαν βαση ;) Προσωπικα ειναι ασχημα σαν γλωσσα αλλα γουστα :p

 

Απωθημενο εμενα τα Ιαπωνικα..

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Διορθωνω απλα οτι εχουν οι περισσοτερες χωρες αυτα σαν βαση ;) Προσωπικα ειναι ασχημα σαν γλωσσα αλλα γουστα :p

 

Απωθημενο εμενα τα Ιαπωνικα..

 

Ναι το κατάλαβα γι' αυτό έβαλα και το νομίζω στο αρχικό μήνυμα γιατί αυτά που ξέρω ότι μοιάζουν αρκετά είναι τα Βραζιλιάνικα. Για τις άλλες γλώσσες δεν ήμουν σίγουρος.

Όντως γούστα είναι αυτά γιατί τα Ιαπωνικά εμένα δε μ' αρέσουν καθόλου :p

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγο διαφορετικα, ομολογω :p Ομως ειναι μια χωρα που θαυμαζω σε πολλα, λατρευω τους Ιαπωνες και την κουλτουρα του (εχω και μια γνωστη μιση Γιαπωνεζα) οποτε... Δενει το πακετο :p

 

Προς το παρον αρχισα ξανα Ιταλικα..

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

1) Μονο η Βραζιλια μιλαει Πορτογαλικα! Ολες οι αλλες μιλανε Ισπανικα η εστω, διαλεκτους Ισπανικων!

2) Σαν γλωσσες δεν εχουν και μεγαλη σχεση, πολυ μεγαλυτερη τα Γερμανικα με τα Αγγλικα :p

 

Τα Ποτογαλικά τα μιλάνε στη Βραζιλία 200 εκατομμύρια δηλαδή το 51% του πληθυσμού της Νότιας Αμερικής:)

Επίσης, είναι αρκετά κοντά, γιατί βρίσκονται στην ίδια ομάδα των Λατινογενών Γλωσσών. Φυσικά υπάρχουν γλώσσες με μεγαλύτερη σύνδεση, π.χ. Νορβηγικά με Σουηδικά με Δανικά ή Φινλανδικά με Εσθονικά κ.τ.λ.:)

Όσο ηια τα Αγγλικά που λες, έχουν σχέση με τα Γεμανικά, όπως και με τα Ολλανδικά και τα φριζικά και τα Σκώτς(όχι Σκωτσέζικα), αλλά έχουν δανειστεί ένα τεράστιο ποσό από λέξεις από τα Γαλλικά, έτσι ώστε είναι λίγο δύσκολη η επικοινωνία.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τελικά από καλοκαίρι θα μάθω Ρώσικα, γιατί μου αρέσει πολύ σαν ξένη γλώσσα και ακούγονται πολύ ωραία στο αυτί:lol:

Edited by Alex_tz
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι τα Πορτογαλικά γιατί νομίζω ότι οι περισσότερες γλώσσες της Λατινικής Αμερικής έχουν σαν βάση τη συγκεκριμένη γλώσσα. Τώρα για τα Ισπανικά που λες δε ξέρω. Σίγουρα έχουν κάποια σχέση αλλά δε ξέρω κατά πόσο πιο εύκολα μπορεί να μου φανούν..

Τα ματια μου.

Παρακαλώ δειξτε έλεος, διασταυρωστε αυτό που νομίζετε πριν το γραψετε.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τα ματια μου.

Παρακαλώ δειξτε έλεος, διασταυρωστε αυτό που νομίζετε πριν το γραψετε.

 

Μη, έχουν πλάκα αυτά που γράφονται

Link to comment
Share on other sites

Μη, έχουν πλάκα αυτά που γράφονται

 

Πράγματι, μερικά πράγματα είναι λίγο λάθος, αλλά έχουν δημιουργηθεί πολλές γλώσσες με βάση τα Πορτογαλικά σε Αφρική και Νότια Αμερική, οι λεγόμενες κρεόλες και πίντζιν.;)

Edited by Alex_tz
Link to comment
Share on other sites

Τα ματια μου.

Παρακαλώ δειξτε έλεος, διασταυρωστε αυτό που νομίζετε πριν το γραψετε.

 

Μη, έχουν πλάκα αυτά που γράφονται

 

Θα μπορούσατε πολύ απλά να σχολιάσετε και οι δύο σας ποιο είναι το σωστό με ωραίο τρόπο, όπως έκανε ο @pgetsopoulos, γιατί ξαναλέω επειδή δεν ήμουν σίγουρος έβαλα το νομίζω. Μη κοιτάτε μόνο να κράξετε και να το παίζετε παντογνώστες. Αν ξέρετε κάτι παραπάνω, καλό κάνει σε όλους όσους διαβάζουν το forum.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσατε πολύ απλά να σχολιάσετε και οι δύο σας ποιο είναι το σωστό με ωραίο τρόπο, όπως έκανε ο @pgetsopoulos, γιατί ξαναλέω επειδή δεν ήμουν σίγουρος έβαλα το νομίζω. Μη κοιτάτε μόνο να κράξετε και να το παίζετε παντογνώστες. Αν ξέρετε κάτι παραπάνω, καλό κάνει σε όλους όσους διαβάζουν το forum.

 

+1

Αφού δείχνετε να ξέρετε ποιό είναι σωστό, πείτε το;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Ιταλικα, ειναι πανεμορφα και σχετικα ευκολα :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Ιταλικα, ειναι πανεμορφα και σχετικα ευκολα :)

 

Τα ισπανικά είναι πιο εύκολα (μπορώ να δώσω παραδείγματα) και πολύ πιο σημαντικά.

Αλλά συμφωνώ ότι τα Ιταλικά είναι πιο όμορφα.

 

Ψηφίζω Ισπανικά λόγω μεγαλύτερης χρησιμότητας.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τα Ισπανικα ειναι αρκετα πιο χρησιμα αφου μιλιουνται απο πολυ μεγαλυτερο μερος του πλυθησμου σε σχεση με τα Ιταλικα.Μαλιστα συμφωνα με τη wikipedia ειναι η 2η γλωσσα σε αριθμο native speakers μετα τα κινεζικα.

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_languages_by_total_number_of_speakers

Εκτος απο την Ισπανια ειναι και επισημη γλωσσα σχεδον ολοκληρης της νοτιας Αμερικης,σε αντιθεση με τα Ιταλικα που εκτος της Ιταλιας μιλιουνται σαν επισημη γλωσσα μονο σε κανα 2-3 μικρα ευρωπαϊκα κρατη

Edited by NetSurfer_g7
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...