Jump to content

Meizu m3s


Giorgos9
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@madman

Είναι μάλλον νωρίς να πω γνώμη, να πάντως κάποιες σκέψεις μου για τη συσκευή μετά από λίγες μέρες χρήσης:

Με προβληματίζει η απόδοσή της στη διάρκεια κλήσης. Η αίσθηση που έχω είναι ότι υστερεί σε σχέση με τις προηγούμενες συσκευές μου, χωρίς όμως να μπορώ να το πω με βεβαιότητα

Η οθόνη είναι υποδεέστερη των super amoled. Θα πει κανείς «χαίρω πολύ», ωστόσο ας το έχει υπόψη του ο αγοραστής που αποφασίζει να δώσει λιγότερα χρήματα

Στη διάρκεια των 5-6 εβδομάδων χρήσης, τρεις ή τέσσερις φορές έχει χάσει τις κάρτες (μου ζητάει να βάλω pin για να συνδεθώ ξανά και φυσικά αν το έχεις στην τσέπη δεν θα το πάρεις είδηση)

Το flyme δεν προσφέρει τίποτα περισσότερο από το stock android, υπάρχουν δε πράγματα που τα κάνει χειρότερα ή που τέλος πάντων με μπερδεύουν, μετά από χρόνια android. Είναι όσο πιο μακριά από την stock android έχω φτάσει ποτέ (ακόμα και μετά από χρήση motorola & samsung etc.) και μπορώ να πω ότι έχω μετανιώσει. Επίσης, «κρατάει» τη συσκευή στο Lollipop, κάτι που αναμφίβολα προβληματίζει

H φωτογραφική μηχανή είναι μέτρια, με προβλήματα στη φωτεινότητα και το «νετάρισμα»

 

Στα θετικά όμως: Ήταν το φθηνότερο κινητό που βρήκα με δύο κάρτες, στην πρόχειρη αναζήτηση που έκανα όταν χρειάστηκε να ενεργοποιήσω δεύτερη κάρτα για επαγγελματικούς λόγους. Η μπαταρία είναι πολύ καλή, και παρά το lollipop, το κινητό κρατά από νωρίς το πρωί μιας μέρας ως αργά το βράδυ της επομένης, χωρίς και τότε να έχει κατέβει στο 0%. Αυτά με μέτρια χρήση ομιλίας και wifi. Πέφτει πολύ γρήγορα μόνο όταν το χρησιμοποιώ ως hotspot. Είναι ελαφρύ -αν και αισθητικά, για τα δικά μου γούστα, μέτριο.

 

Η G έκδοση δεν έχει play store, το εγκαθιστάς μέσω του Google installer που βρίσκεις στο δικό του app store. Αν διαβάσεις τα προηγούμενα post, η δική μου εμπειρία δεν ήταν απολύτως ρόδινη, αλλά εντέλει η δουλειά έγινε.

Edited by nikosal

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 87
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 4 weeks later...

Ρε παιδιά... μια απορία που μου δημιουργήθηκε μετά από τοσο καιρό χρήσης.

Θέλω να διαγράψω μια κλήση από το ιστορικό κλησεων και δε βρίσκω το πως...!!!

Τραγικός; :lol:

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

Είσαι λοιπόν στο αρχείο κλήσεων (που στην τελευταία έκδοση, γύρευε γιατί, το μετονόμασαν στα ελληνικά «καντράν κλήσεων»). Πατάς παρατεταμένα την κλήση που θες να διαγράψεις και κατόπιν «διαγραφή δέσμης». Μάλιστα, όπως θα δεις, δεξιά από κάθε καταγεγραμμένη κλήση εμφανίζεται ένας κύκλος και μπορείς να κάνεις και multiple διαγραφές.

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Είσαι λοιπόν στο αρχείο κλήσεων (που στην τελευταία έκδοση, γύρευε γιατί, το μετονόμασαν στα ελληνικά «καντράν κλήσεων»). Πατάς παρατεταμένα την κλήση που θες να διαγράψεις και κατόπιν «διαγραφή δέσμης». Μάλιστα, όπως θα δεις, δεξιά από κάθε καταγεγραμμένη κλήση εμφανίζεται ένας κύκλος και μπορείς να κάνεις και multiple διαγραφές.

 

Μόλις ανακάλυψα ένα σφάλμα του λογισμικού. Ενώ πατάω παρατεταμένα εμφανίζετε το μενού που φαίνετε στη φωτό.

Δεν γράφει πουθενα διαγραφή αλλά αν πατήσω στο κενό κάτω από την αποστολή μηνύματος κάνει διαγραφή...

 

Δείτε αυτό που σας λέω!!

 

https://drive.google.com/open?id=0B-AIr-5_XIrNMkpCWGw0R1YyalU

 

:lol::lol:

 

Προφανώς δεν έχω την τελευταία έκδοση του λογισμικού από ότι καταλαβαίνω!!

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

Ποιο λογισμικό είπαμε ότι έχεις; Μάλλον είναι καλό να πας στο 5.1.11.0G.

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Ποιο λογισμικό είπαμε ότι έχεις; Μάλλον είναι καλό να πας στο 5.1.11.0G.

 

 

Έχω την 5.1.5.0A αλλά δεν μου έχει έρθει κάποιο update.

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

Έχω την 5.1.5.0A αλλά δεν μου έχει έρθει κάποιο update.

 

Δεν γνωρίζω αν θα σου έρθει ποτέ update. Εμένα δεν μου έχει έρθει ποτέ, αλλά κάθε 15-20 μέρες κοιτώ εδώ http://www.flymeos.com/firmwarelist?modelId=33&type=1 . Όταν έχουν κάτι νέο, το κατεβάζω και το εγκαθιστώ. Θα σε συμβούλευα να το κάνεις, αλλά έχω δει ότι αν έχεις Α και όχι G δεν είναι τελείως απλό, θέλει ιδιαίτερες κινήσεις. Αν δεν βαριέσαι να διαβάσεις και να ακολουθήσεις οδηγίες, γίνεται. Από κει και πέρα, όταν εγκαταστήσεις πρώτη φορά την G έκδοση, θα είναι πολύ απλές οι αναβαθμίσεις.

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μ εχουν χωσει να τους βρω μια καλη συσκευη μεχρι 150 ευρω,

καλη καμερα,Ελληνικο μενου, λιγες τεχνολογικες γνωσεις,

 

βρηκα αυτο το κινητο, αξιζει?η θα αγοραζατε καποιο αλλο σε αυτα τα χρηματα?

Nokia 5110, Nokia 3210,Nokia 3310, Nokia 8310,Nokia , Sony Erricson W800i, Siemens SX1, Motorola Razor v3, Samsung U100, Samsung U600,iphone 3G(για 5χρονια!), Iphone 4, Samsung Galaxy s3
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μ εχουν χωσει να τους βρω μια καλη συσκευη μεχρι 150 ευρω,

καλη καμερα,Ελληνικο μενου, λιγες τεχνολογικες γνωσεις,

 

βρηκα αυτο το κινητο, αξιζει?η θα αγοραζατε καποιο αλλο σε αυτα τα χρηματα?

 

ιδιαιτέρως καλή κάμερα, όχι, δεν έχει. Δεν ξέρω όμως τι προσφέρει ο ανταγωνισμός σε αυτή την τιμή. Επίσης, θέλει να εγκαταστήσει κάποιος στην αρχή το Google installer και να κάνει χειροκίνητα τις αναβαθμίσεις λογισμικού. Δεν είναι τίποτα, ένα download και click είναι, αλλά αν μιλάμε για πολύ λίγες τεχνολογικές γνώσεις, όχι δεν είναι αυτό το κινητό που ψάχνεις.

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

οκ σ ευχαριστω, αυτο ηθελα να μαθω
Nokia 5110, Nokia 3210,Nokia 3310, Nokia 8310,Nokia , Sony Erricson W800i, Siemens SX1, Motorola Razor v3, Samsung U100, Samsung U600,iphone 3G(για 5χρονια!), Iphone 4, Samsung Galaxy s3
Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά άρχισε να μην αναγνωρίζει το δακτυλικό μου. Το έσβησα, πήγα να βάλω καινούργιο και η διαδικασία δεν ολοκληρώνεται. Έχει χαλάσει ο αισθητήρας;

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα άρχισε να σβήνει κιόλας... Τρεις τέσσερις μέρες συνεχόμενες, από μια φορά τη μέρα, τυχαία, ενώ έχει ενέργεια εννοείται

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το τηλέφωνο θα επιστραφεί στον πωλητή για service ή αντικατάσταση, καθώς έχει εμφανίσει δύο βασικά προβλήματα: (α) έχει πάψει να λειτουργεί το κουμπί κάτω, συνεπώς πέρα από το ότι δεν διαβάζει αποτύπωμα, δεν κάνει και back και (β) σβήνει 4-5 φορές στη διάρκεια της ημέρας, πχ. μετά από συνομιλία ή ενώ βαδίζω κλπ. Τελείως τυχαία αλλά πάντως αν κατάλαβα καλά δεν σβήνει όταν απλώς βρίσκεται ακουμπισμένο στο τραπέζι.

 

Έκανα και μια επαναφορά εργοστασιακών, αλλά όπως περίμενα δεν έγινε κάτι.

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.. Αγορασα το m3s πριν καμια 20αρια μέρες με global έκδοση από Ελληνικο e-shop. Εδω κ 2-3 μέρες παρουσιάζει πρόβλημα η καμερα.. Οταν ανοιγω την καμ μέσα απ το messenger tou fb ΄βλέπω μια μαυρη οθόνη, κλεινω το messenger ανοιγω την εφαρμογη της καμερας κ μου βγαζει μηνυμα "η καμερα ειναι απασχολημένη. δοκιμαστε αργοτερα".Παω πισω ξανανοιγω το messenger παω στην φοτο κ μου βγαζει μηνυμα "Προς το παρον, η καμερα δεν λειτουργει. Ισως χρειαστεί να κλεισετε αλλες ανοιχτες εφαρμογες καμερας".

Φταιει το flyme, η συσκευη ή η τελευταια ενημέρωση του messenger(αν κ την πρωτη μερα ενημερωσης του messenger δουλευε κανονικα)???

Εκδοση 5.1.11G.

 

----- προσθήκη μηνύματος 111 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα.. Αγορασα το m3s πριν καμια 20αρια μέρες με global έκδοση από Ελληνικο e-shop. Εδω κ 2-3 μέρες παρουσιάζει πρόβλημα η καμερα.. Οταν ανοιγω την καμ μέσα απ το messenger tou fb ΄βλέπω μια μαυρη οθόνη, κλεινω το messenger ανοιγω την εφαρμογη της καμερας κ μου βγαζει μηνυμα "η καμερα ειναι απασχολημένη. δοκιμαστε αργοτερα".Παω πισω ξανανοιγω το messenger παω στην φοτο κ μου βγαζει μηνυμα "Προς το παρον, η καμερα δεν λειτουργει. Ισως χρειαστεί να κλεισετε αλλες ανοιχτες εφαρμογες καμερας".

Φταιει το flyme, η συσκευη ή η τελευταια ενημέρωση του messenger(αν κ την πρωτη μερα ενημερωσης του messenger δουλευε κανονικα)???

Εκδοση 5.1.11G.

για να επανελθει η καμ χρειαζεται 2 restart... το ενα δεν φτανει.... κ πάλι όμως μολις την ανοιγω απ το messenger τα ιδια....

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω χρησιμοποιήσει την εφαρμογή για να βοηθήσω. Εκείνο που μπορώ να πω για την κάμερα είναι ότι είναι φτωχής ποιότητας, με κακό νετάρισμα.

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Χθες βγήκε το flyme 5.1.12 αναβάθμισε το μήπως διορθωθεί το πρόβλημα σου με την κάμερα στο messenger.

 

 

Στάλθηκε από tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χθες βγήκε το flyme 5.1.12 αναβάθμισε το μήπως διορθωθεί το πρόβλημα σου με την κάμερα στο messenger.

 

 

Στάλθηκε από tapatalk

 

Έχεις κάποιο site που να λέει πως γίνετε η αναβάθμιση;

Έχω την 5.1.5.0Α

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

Από εδώ http://www.flymeos.com/firmware.html πας στο μοντέλο σου κατεβάζεις το zip και απο όσο είδα, απλά πατάς πάνω του και γίνεται η αναβάθμιση.

Κάνε και ένα backup προηγουμένως.

Εγώ έχω άλλο μοντέλο και ακόμα δεν το έχω κάνει.

 

 

 

Στάλθηκε από tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.. Αγορασα το m3s πριν καμια 20αρια μέρες με global έκδοση από Ελληνικο e-shop. Εδω κ 2-3 μέρες παρουσιάζει πρόβλημα η καμερα.. Οταν ανοιγω την καμ μέσα απ το messenger tou fb ΄βλέπω μια μαυρη οθόνη, κλεινω το messenger ανοιγω την εφαρμογη της καμερας κ μου βγαζει μηνυμα "η καμερα ειναι απασχολημένη. δοκιμαστε αργοτερα".Παω πισω ξανανοιγω το messenger παω στην φοτο κ μου βγαζει μηνυμα "Προς το παρον, η καμερα δεν λειτουργει. Ισως χρειαστεί να κλεισετε αλλες ανοιχτες εφαρμογες καμερας".

 

Φταιει το flyme, η συσκευη ή η τελευταια ενημέρωση του messenger(αν κ την πρωτη μερα ενημερωσης του messenger δουλευε κανονικα)???

 

Εκδοση 5.1.11G.

 

 

 

----- προσθήκη μηνύματος 111 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

για να επανελθει η καμ χρειαζεται 2 restart... το ενα δεν φτανει.... κ πάλι όμως μολις την ανοιγω απ το messenger τα ιδια....

 

Σε φιλώ με λενοβο και σε φίλο με xiaomi το κάνει αυτο με την καμερα άρα μάλλον ειναι της εφαρμογής

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Χθες βγήκε το flyme 5.1.12 αναβάθμισε το μήπως διορθωθεί το πρόβλημα σου με την κάμερα στο messenger.

 

 

Στάλθηκε από tapatalk

 

Το ενημερωσα απ την πρώτη μέρα αλλά το πρόβλημα παραμένει. Θα περιμένω κ το update του messanger κ βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και μενα μου εμφανισε το προβλημα του φιλου πιο πανω με το κεντρικο κουμπι που δε δουλευε και εκλεινε μονο του.

Το εστειλα πισω και μου το επισκευασαν..Δεν μου ειπαν λεπτομεριες..

 

Επισης αν καποιος εχει καποιο m3s 16gb ή 32gb και θελει να το δωσει ας μου στειλει ενα pm

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου κλεινει ετσι στο ξαφνικο εδώ και 3,4 ημερες αυτό,οταν είμαι στο ιντερνετ και όταν πηγα να δω καποιες ρυθμισεις ,4 φορες με εσβησε,δεν αν ανοιγει αν δεν το βαλεις να φορτισει,μου βγαζει όταν ανοιγει το κινητο την FLAME και βελτιστοποιηση συστηματος μολις παει στο 100% τοτε ξανανοιγει και ζηταει να βαλουμε τον κωδικο.Ξερει κανεις κατι να βοηθησει....τι να κανω 4 μηνες το εχω.
Link to comment
Share on other sites

Ψήνομαι και εγώ να το αγορασω,

https://www.skroutz.gr/s/9561798/Meizu-M3s-16GB.html

αλλα δεν ειμαι σιγουρος για το SAR.

Ξερει κανεις ποσο ειναι? :worry:

 

edit:

το μονο που βρήκα ειναι αυτο εδώ:

 

SAR Value 0.653 W/kg @ 10g(Head) 1.46 W/kg @ 10g(Body)

https://www.snapdeal.com/product/meizu-m3s-32gb/649830236373

Edited by Naturas
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Θελω να το παρω για την κοπελα μου αλλα με προβλημάτισαν οι κριτικές. Βγαζει σε πολλους προβληματα στο touch button απότι ειδα και σε 2 εδω μεσα. Σταματάει να δουλεύει και το back και το δαχτυλικο αποτύπωμα. Σε καποιους η αλλαγη button το διόρθωσε σε αλλους οχι, ισως είναι και bug του λογισμικού. Το ιδιο προβλημα ειχα και στο m2 note εγω.

 

Η ποιοτητα κλήσης του πως ειναι; διαβασα και εκει οχι λιγα παραπονα. Η κάμερα;

 

Ειμαι μεταξυ αυτου και του redmi 3s, της αρεσει λιγο περισσοτερο αυτό σαν εμφανιση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...