Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

302 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      144
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Υπαρχει κ σου εχω στειλει pm

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Υπάρχει προγραμμα στην watt+volt με 0,064/kWH για όλη την ημέρα χωρίς όριο; Αν ναι θα ήθελα λινκ γιατί στο site τους δεν αναφέρουν κάτι..

Είναι αυτό:https://www.watt-volt.gr/special-offers/liberty-program/

Δώσε μεγάλη προσοχή στο υπέρογκο πάγιο(59 ευρώ το έτος).

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Νέα πακέτα από την ΚΕΝ

https://www.k-en.gr/pages/ken-for-home-%CE%B31n-%CE%AD%CE%BA%CF%80%CF%84%CF%89%CF%83%CE%B7-30

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Μερικά ενδιαφέροντα:

<<Ο σύμβουλος στρατηγικής McKinsey, έχει εισηγηθεί προς την εταιρεία συγκεκριμένες αλλαγές στα τιμολόγια προκειμένου να ενισχυθούν τα έσοδα και η κερδοφορία της ΔΕΗ. Οι προτάσεις της McKinsey περιλαμβάνουν συγκεκριμένα:

 

Υποχρεωτικός ηλεκτρονικός λογαριασμός και εάν ο πελάτης επιμείνει να ζητά λογαριασμό ταχυδρομικά επιβολή επιπλέον χρέωσης

 

Μείωση της έκπτωσης 15% για την έγκαιρη πληρωμή του λογαριασμού

Συγχώνευση κλιμακίων. Σήμερα για καταναλώσεις έως 2000 kWh το τετράμηνο προβλέπεται μικρότερη χρέωση 0,09460 ευρώ/kWh ενώ για την κατανάλωση που υπερβαίνει τις 2000 kWh προβλέπεται χρέωση 0,10252 ευρώ/kWh. Ανάλογα με τη νέα τιμή που θα επιλεγεί θα προκύψουν και οι αντίστοιχες επιβαρύνσεις σε σχέση με την κλιμακωτή χρέωση.

Αύξηση παγίων. Σήμερα το πάγιο για μονοφασική παροχή είναι 1,52 ευρώ το τετράμηνο και για τριφασική παροχή 4,8 ευρώ το τετράμηνο.

Εισαγωγή ρήτρας Οριακής Τιμής του Συστήματος (όπως ισχύει σε τιμολόγια ιδιωτών παρόχων, που προβλέπεται αύξηση σε περίπτωση που η χονδρεμπορική τιμή του ρεύματος ξεφύγει από ένα συγκεκριμένο εύρος διακύμανσης).>>

 

<<Κύκλοι της διοίκησης της ΔΕΗ πάντως, μιλώντας στο energypress βεβαιώνουν ότι δεν υπάρχει τέτοια απόφαση από τη ΔΕΗ, ούτε και δέσμευση έναντι των τραπεζών.

 

Υπενθυμίζεται ότι χθες ο υπουργός ενέργειας Γ. Σταθάκης άφησε ανοιχτό το ενδεχόμενο εάν συνεχιστούν και τους επόμενους μήνες οι πιέσεις που ασκούν οι υψηλές τιμές των δικαιωμάτων εκπομπής ρύπων, να υπάρξει προσαρμογή κατά το πρότυπο των ιδιωτικών παρόχων.>>

Άρα είναι στο τραπέζι να βάλει και η ΔΕΗ ρήτρα ΟΤΣ , κάτι που έχουν όλοι οι πάροχοι, πλέον.

 

ΠΗΓΗ:https://energypress.gr/news/den-einai-monon-i-ritra-rypon-poies-einai-oi-eisigiseis-tis-mckinsey-gia-4-akoma-allages-sta

 

και

''Έσπασαν όλα τα προηγούμενα ρεκόρ στη δημοπρασία NOME - Στα επίπεδα των 54,70 ευρώ ανά MWh/h έκλεισε η τιμή!''

 

https://energypress.gr/news/espasan-ola-ta-proigoymena-rekor-sti-dimoprasia-nome-sta-epipeda-ton-5470-eyro-ana-mwhh-ekleise

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ MIKU για το λινκ. Νομίζω ότι τελικά δεν αξίζει τον κόπο. Βλέπω καλύτερη την τιμή της voltera στα 0,0711 χωρίς πάγια, χωρίς όριο παραμονής και ΟΤΣ με όριο 40-70.
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ MIKU για το λινκ. Νομίζω ότι τελικά δεν αξίζει τον κόπο. Βλέπω καλύτερη την τιμή της voltera στα 0,0711 χωρίς πάγια, χωρίς όριο παραμονής και ΟΤΣ με όριο 40-70.

Αν θες πες μας την κατανάλωσή σου Ημερήσια και νυχτερινή για να βγάλουμε ακριβές αποτέλεσμα.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

2000-2500 4μηνο.

Όλες ημερήσιες;

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ MIKU για το λινκ. Νομίζω ότι τελικά δεν αξίζει τον κόπο. Βλέπω καλύτερη την τιμή της voltera στα 0,0711 χωρίς πάγια, χωρίς όριο παραμονής και ΟΤΣ με όριο 40-70.

 

Δεν βρήκα τέτοια τιμή στη σελίδα τους

Link to comment
Share on other sites

Ναι ημερήσιες. Το νυκτερινό περίπου 300-500.

 

----- προσθήκη μηνύματος 51 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στο allazorevma & energy market δίνουν αυτό το πακέτο της βολτερα.

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Άρα κατά Μ.Ο. ημερήσιες 2300, νυχτερινές 400

Τότε στη ΔΕΗ δίνεις:

2300Χ0,010=230

400Χ0,066=26,40

Πάγιο 1,52+2

ΣΥΝΟΛΟ:259,92-15% η έκπτωση συνέπειας=220,93 το τετράμηνο(πάντα μόνο για ρεύμα χωρίς ΕΡΤ,ΔΗΜΟΥΣ,ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΕΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΕΝΕΟΥΝ ΣΤΑΘΕΡΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΑΡΟΧΟΥΣ).

WATTVOLT:2700Χ0,064=172,8

ΠΑΓΙΟ 59 ΕΥΡΩ(19,6 το 4μηνο)=192,4 το 4μηνο, 28 λιγότερα από τη ΔΕΗ.

 

VOLTERRA:2700Χ0,0711=191,9-10% έκπτωση συνέπειας:172,7, 48 λιγότερα από ΔΕΗ

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.Έχω τον λογαριασμό της ΔΕΗ στο όνομα της Γιαγιάς μου.Δυστυχώς έμαθα ότι για να αλλάξω το όνομα θέλω 130€ εγγύηση και κάνα 30αρι για πιστοποιητικό εγκατάστασης.Από volton μου είπαν ότι θα το αλλάξουν δωρεάν.Γίνεται η το λένε για να γίνω πελάτης?Επίσης μπαίνει νυκτερινό στις άλλες εταιρείες?Διάβασα ότι συμφέρει διότι αλλάζει η χρέωση ακόμα και στις λοιπές χρεώσεις και πάνω από όλα δεν ξεπερνάς εύκολα το όριο των 2000 κιλοβατορων το καλοκαίρι λόγω ξεχωριστής χρέωσης.Τα φώτα σας παρακαλώ

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς πιστοποιητικό δεν γίνεται να αλλάξεις... και αν τελικώς αλλάξεις μέσα σε λίγες μέρες θα λάβεις επιστολή ότι ή βγάζεις πιστοποιητικό ή στο κόβουμε...

όσο για την εγγύηση η volton έχει 15 ευρώ, νομίζω.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Πιστοποιητικό χρειάζεται κάθε 14 χρόνια για σπίτια και κάθε 7 χρόνια για επιχειρήσεις.

Αν έχεις πρόσφατα δώσει πιστοποιητικό δεν θα σε ενοχλήσουν. Αλλιώς λίγο καιρό μετά την αλλαγή θα σου έρθει επιστολή και θα στο ζητάνε από την ΔΕΔΗΕ.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει με το πιστοποιητικό να φύγω το 30αρι αλλά εγγύηση 130€ για να αλλάξω το όνομα στην ΔΕΗ δεν είναι πολλά?Για το νυχτερινό τιμολόγιο τι λέτε?

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχεις νυχτερινο ρολοι?

Εαν οχι, αίτηση δτο ΔΕΔΔΗΕ για να σου βαλουν, με το όποιο κοστος του. (αρκει να το χρησιμοποιείς).

Οι εναλλακτικοι παροχοι, εχουν προγράμματα, με τιμη κατω απο το νυχτερινό (οποτε δεν κανεις αιτηση στο δεδδηε για την προσθήκη νυχτερινου μετρητή)

 

-------------

Στάλθηκε με Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει με το πιστοποιητικό να φύγω το 30αρι αλλά εγγύηση 130€ για να αλλάξω το όνομα στην ΔΕΗ δεν είναι πολλά?Για το νυχτερινό τιμολόγιο τι λέτε?

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Υπάρχει ήδη εγγύηση μέσα στο λογαριασμό η οποία με την αλλαγή ονόματος θα επιστραφεί (θα αφαιρεθεί από τον λογαριασμό), και κανονικά θα πρέπει να την δώσεις σε όποιον εκδιδόταν ο λογαριασμός (στη συγκεκριμένη περίπτωση, στη γιαγιά σου).

Λογικά ,ταυτόχρονα θα χρεωθεί η καινούρια (πάλι στο λογαριασμό).

Υπάρχει και η εναλλακτική να αλλάξεις πάροχο και να δόσεις λιγότερη εγγύηση, ανάλογα τι ζητάει ο κάθε πάροχος.

 

Τα 130 μου φαίνονται πάρα πολλά να σου πω την αλήθεια. Προφανώς μιλάμε για 3φασικό;

Επίσης, 30 ευρώ μου φαίνονται λίγα. Για πόσα τετραγωνικά μιλάμε;

Link to comment
Share on other sites

Αρκετές εταιρείες δεν θέλουν καθόλου εγγύηση αν πληρώνεις με τραπεζικό λογαριασμό ή πιστωτική κάρτα, αλλά για το θέμα του ηλεκτρολόγου από όσο ξέρω κάτω από 50 ευρώ δεν θα βρείς πιστοποιητικό.
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως ο λόγος που ο κόσμος δεν φεύγει από την ΔΕΗ είναι διότι το κέρδος είναι πολύ μικρό σε σχέση με το συνολικό ποσό του λογαριασμού με τα τέλη και τους φόρους. Αν φύγω από την ΔΕΗ μπορώ να εξοικονομώ περίπου €30/έτος δηλαδή €2,50/μήνα...

Η διαφορά είναι πολύ μικρή για να καθίσει κανείς να το ψάξει...

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

''Στο 79,40% το μερίδιο της ΔΕΗ στην προμήθεια τον Σεπτέμβριο - Αύξηση 1% για τους τέσσερις πρώτους εναλλακτικούς παρόχους''

 

https://energypress.gr/news/sto-7940-meridio-tis-dei-stin-promitheia-ton-septemvrio-ayxisi-1-gia-toys-tesseris-protoys

 

Μειωμένο ελαφρά στο 79,40% ήταν το μερίδιο της ΔΕΗ στην προμήθεια τον Σεπτέμβριο από 80,99% ένα μήνα νωρίτερα, σύμφωνα με το νεώτερο δελτίο του Χρηματιστηρίου Ενέργειας.

 

Στους υπόλοιπους παρόχους η εικόνα είχε ως εξής τον μήνα που πέρασε:

 

Ήρων 4,65% (4,13% τον Αύγουστο) με 2,11% στη ΧΤ και 2,54% στη ΜΤ.

 

Μυτιληναίος 4,19% (4,01%) με 1,74% στη ΧΤ, 2,43% στη ΜΤ και 0,01% στην ΥΤ.

 

Elpedison 3,16% (2,95%) με 1,37%, 1,59% και 0,20%.

 

Watt & Volt 1,71% (1,65%) με 1,36% στη ΧΤ και 0,35% στη ΜΤ.

 

Volterra 1,49% (1,43%) με 0,56% και 0,93%.

 

NRG 1,35% (1,23%) με 0,51% και 0,85%.

 

ΕΛΤΑ 1,11% (0,98%) με 0,40% και 0,71%.

 

ΚΕΝ 0,74% (0,69%) όλο στη ΧΤ.

 

Green 0,55% (0,53%) με 0,37% και 0,18%.

 

ΟΤΕ 0,32% (0,31%) με 0,31% και 0,01%.

 

Volton 0,25% (0,25%) με 0,24% και 0,01%.

 

Αέριο Αττικής 0,24% (0,20%) με 0,10% και 0,14%.

 

ΕΠΑ ΘΕΣΣ 0,19% (0,13%) με 0,08% και 0,11%.

 

Viener 0,08% (0,08%) όλο στη ΜΤ.

 

Growth 0,07% (0,06%) με 0,02% και 0,05%.

 

Interbetton 0,05% (0,04%) με 0,00% και 0,05%.

 

 

''Πώς θα εγκαταστήσει ο ΔΕΔΔΗΕ 7,5 εκατ. «έξυπνους μετρητές» - Συνέντευξη με τον CEO Αθ. Μισδανίτη''

 

https://energypress.gr/news/pos-tha-egkatastisei-o-deddie-75-ekat-exypnoys-metrites-synenteyxi-me-ton-ceo-ath-misdaniti

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους παιδιά,112 τετραγωνικά είναι το σπίτι.30 φιλική τιμή από γνωστό.Επίσης διάβασα ότι αν και άλλες εταιρείες έχουν χρεώσεις κάτω από το νυκτερινό όλη μέρα και πάλι συμφέρει να βάλεις νυκτερινό μετρητή διότι κατεβάζει τα ποσά των υπόλοιπων χρεώσεων εκτός της ΕΡΤ.Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν μπορώ να βάλω νυκτερινό μετρητή αν φύγω από την ΔΕΗ

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν μπορώ να βάλω νυκτερινό μετρητή αν φύγω από την ΔΕΗ

 

Δεν έχει σχέση με τη ΔΕΗ αλλά με τη ΔΕΔΔΗΕ. Άρα δε βλέπω κάποιον λόγο να μην μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση με τη ΔΕΗ αλλά με τη ΔΕΔΔΗΕ. Άρα δε βλέπω κάποιον λόγο να μην μπορείς.

Ακριβως.

Τα ρολόγια τα βάζει κ τα τροποποιεί ο ΔΕΔΔΗΕ κατόπιν αίτησης σου.

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

''Διαγωνισμός ΔΕΗ: Χωρίς σοβαρές αλλαγές το SPA- Δύσκολη ακόμη και η κατάθεση προσφορών, χαμηλά ο πήχης στα τιμήματα''

 

https://energypress.gr/news/diagonismos-dei-horis-sovares-allages-spa-dyskoli-akomi-kai-i-katathesi-prosforon-hamila-o

 

''Οι υψηλές τιμές των ρύπων οδηγούν τη ΔΕΗ σε βαριές ζημίες''

 

https://energypress.gr/news/oi-ypsiles-times-ton-rypon-odigoyn-ti-dei-se-varies-zimies

 

''Ανακοινώνεται άμεσα η ρήτρα CO2 στα τιμολόγια της ΔΕΗ – Εξετάζεται όμως και παράλληλη μείωση του ΕΤΜΕΑΡ''

 

https://energypress.gr/news/anakoinonetai-amesa-i-ritra-co2-sta-timologia-tis-dei-exetazetai-omos-kai-parallili-meiosi-toy

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως ο λόγος που ο κόσμος δεν φεύγει από την ΔΕΗ είναι διότι το κέρδος είναι πολύ μικρό σε σχέση με το συνολικό ποσό του λογαριασμού με τα τέλη και τους φόρους. Αν φύγω από την ΔΕΗ μπορώ να εξοικονομώ περίπου €30/έτος δηλαδή €2,50/μήνα...

Η διαφορά είναι πολύ μικρή για να καθίσει κανείς να το ψάξει...

 

οτι κερδιζει καποιος καλο ειναι , απο το καθολου για αυτο και δεν ξανα παταω την δεη, που τοσα χρονια την χρυσοπληρωναμε που ητανε μονο πωλειο. εχω elpedition τοσο καιρο και ολο εκτπωσεις, αμα τελειωσει τους καλω και μου δινουνε αλλη εκπτωση, στη δεη τοσα χρονια χρυσο πληρωναμε το ρευμα και ποτε μα ποτε καμια εκπτωση, οποτε για μενα αλλαγη σε εναλλακτικο παροχο και οχι πια στο μονοπωλειο της δεη που υπηρχε παλια. , κατι ασχετο παρατηρησα οτι στο ετησιο συμβολαιο του αυτοκινητου και εκει υπαρχει εκπτωση 10% , που τοσα χρονια δεν ηξερα και πληρωνα εξαμηνο συμβολαιο χωρις καμια εκπτωση και παλι και στο συμβολαιο αυτοκινητου εχει 30 ευρω ετησιο κερδος! . οσο για την αλλαγη ονοματος στην elpedition απο τον πατερα στο γιο που το αλλαξαμε, δεν πληρωσαμε τιποτα απολυτως δωρεαν , μετα απο καποιος μηνες μας ηρθε απο την δεδδηε για το πιστοποιητικο ηλεκτρολογου με μια παραταση εως 6 πανω κατω απο την ημερα που ηρθε ,αλλιως μας διακοπτουν την παροχη, πιστευω οτι αμα δεν ειχαμε αλλαξει το ονομα δεν θα μας το ζηταγαν, αλλα στην δεη ειχα ακουσει 30 - 70 ευρω για αλλαγη ονοματος, ποσα που δεν εχει ο εναλλακτικος παροχος που ειμαι, τοτε γιατι να επιλεξω δεη; , ακομα και εγγυηση δεν εχει μεσω τις παγιας εντολης!.

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

... αλλα στην δεη ειχα ακουσει 30 - 70 ευρω για αλλαγη ονοματος, ποσα που δεν εχει ο εναλλακτικος παροχος που ειμαι, τοτε γιατι να επιλεξω δεη; ...

 

Δε νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο. Λογικά αυτό που είχες ακούσει, είναι για το πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου (50+ €)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...