Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

301 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      143
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

59 minutes ago, aenaos15 said:

Προτεργια ειμαι , double max 45

τώρα το πήρα χαμπάρι , βασικά έπρεπε να είχες ήδη αλλάξει πάροχο

excel προγραμμάτων ρεύματος (όχι πράσινα τιμολόγια) (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

εγω δεη παντως την εφαγα την σφαλιαρα μου τον σεπτεμβριο..πηγα τελικα στο  εντερ απο σημερα..για 18 μερες του οκτωμβριου που θα ερθει εκαθαριστικος ,οπως εμαθα, με την ρητρα και την εκπτωση ποσο πανω περιπου να περιμενω να πληρωσω τελικα? συνηθως εχω 750 κιλοβατωρες το 4μηνο.

και κατι τελευταιο..υπαρχει τροπος να με ειδοποιουν οταν ληγει το συμβολαιο των 2 χρονων ,μην ξαναπεσουμε μετα ξαφνικα με ρητρα?

Edited by dreamer12
Link to comment
Share on other sites

Just now, dreamer12 said:

εγω δεη παντως την εφαγα την σφαλιαρα μου τον σεπτεμβριο..πηγα τελικα στο  εντερ απο σημερα..για 18 μερες του οκτωμβριου που θα ερθει εκαθαριστικος ,οπως εμαθα, με την ρητρα και την εκπτωση ποσο πανω περιπου να περιμενω να πληρωσω τελικα? συνηθως εχω 750 κιλοβατωρες το 4μηνο.

750*18/120=112kw 18ημερων

ΤΕΑ ΟΚΤ 200

0,2650 τελική Γ1 μείον κρατική έκπτωση 0,06 = 0,205€/kw

~23€ για ενέργεια

 

excel προγραμμάτων ρεύματος (όχι πράσινα τιμολόγια) (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγο με κάλεσαν από την ΔΕΗ για να αλλάξω προγραμμα 2111870770 για κάτι καλύτερο έχουν καλέσει κανέναν άλλον από το συγκεκριμένο αριθμό ή φαίνεται για κάποια απατη μου είπαν βέβαια και το ονοματεπώνυμο μου και ήταν σωστά


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, BlackBoldog said:

Πριν από λίγο με κάλεσαν από την ΔΕΗ για να αλλάξω προγραμμα 2111870770 για κάτι καλύτερο έχουν καλέσει κανέναν άλλον από το συγκεκριμένο αριθμό ή φαίνεται για κάποια απατη μου είπαν βέβαια και το ονοματεπώνυμο μου και ήταν σωστά


Sent from my iPhone using Tapatalk

αν είσαι σε πρόγραμμα με ρήτρα , έφυγες άμεσα (με αμφισβήτηση και καταγγελία για ρήτρες)

τώρα αν το τηλ είναι συνεργάτη , απάτη ή κτλ απλά αγνόησέ το και κάνε απο ΔΕΗ

excel προγραμμάτων ρεύματος (όχι πράσινα τιμολόγια) (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε κάτι στο πρόγραμμα online της ΔΕΗ τις τελευταίες ημέρες;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην ΕΛΙΝ αλλά μετά τις τελευταίες εξελίξεις έκανα αίτηση για το online της ΔΕΗ. Έχω στείλει όλα τα δικαιολογητικά και περιμένω να ενεργοποιηθεί. Πρέπει να κάνω κάτι και με την ΕΛΙΝ για τη μεταφορά ή θα γίνει αυτόματα; 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Nnoutas said:

Είμαι στην ΕΛΙΝ αλλά μετά τις τελευταίες εξελίξεις έκανα αίτηση για το online της ΔΕΗ. Έχω στείλει όλα τα δικαιολογητικά και περιμένω να ενεργοποιηθεί. Πρέπει να κάνω κάτι και με την ΕΛΙΝ για τη μεταφορά ή θα γίνει αυτόματα; 

Ρώτησα και είπαν ότι δεν χρειάζεται να κάνω τίποτε.

Μόλις ειδιποιηθούν για την αλλαγή παρόχου θα εκδώσουν τελικό λογαριασμό, όπως γίνεται σε κάθε τέποια περίπτωση.

Φυσικά, ο τελικός θα είναι κατά ένα μέρος με το τιμολόγιο 1/7 και κατά το υπόλοιπο με το τιμολόγιο 10/10.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, makap said:

Ρώτησα και είπαν ότι δεν χρειάζεται να κάνω τίποτε.

Μόλις ειδιποιηθούν για την αλλαγή παρόχου θα εκδώσουν τελικό λογαριασμό, όπως γίνεται σε κάθε τέποια περίπτωση.

Φυσικά, ο τελικός θα είναι κατά ένα μέρος με το τιμολόγιο 1/7 και κατά το υπόλοιπο με το τιμολόγιο 10/10.

Ευχαριστώ πολύ. Άντε να δούμε πότε θα ενεργοποιηθεί η ΔΕΗ. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, korakios said:

αν είσαι σε πρόγραμμα με ρήτρα , έφυγες άμεσα (με αμφισβήτηση και καταγγελία για ρήτρες)

 

ακομα και αν οπως εμενα σε εχουν προειδοποιησει ας προηγουμενο λογαριασμο? ειναι ιδια περιπτωση με του φιλου? μπορουμε να αμφισβητησουμε κατι για το οποιο εχουμε προειδοποιηθει ? εφοσον δεν φυγαμε αμεσως μετα τον λογαρισμο που προειδοποιηθηκαμε δνε ειναι σαν να συναινεσαμε στον επομενο για την ρητρα?

27 minutes ago, Nnoutas said:

Ευχαριστώ πολύ. Άντε να δούμε πότε θα ενεργοποιηθεί η ΔΕΗ. 

εγω που ημουν ηδη δεη ελευθερο,εκανε μια μερα απο την αιτηση και αλλη μια για δημιουργια e bill.εσυ που εισαι απο αλλο παροχο μπορει να κανει 3-4 μερες πανω κατω.

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, dreamer12 said:

ακομα και αν οπως εμενα σε εχουν προειδοποιησει ας προηγουμενο λογαριασμο? ειναι ιδια περιπτωση με του φιλου? μπορουμε να αμφισβητησουμε κατι για το οποιο εχουμε προειδοποιηθει ? εφοσον δεν φυγαμε αμεσως μετα τον λογαρισμο που προειδοποιηθηκαμε δνε ειναι σαν να συναινεσαμε στον επομενο για την ρητρα?

αν υπήρχε προειδοποίηση εφαρμογής ρήτρας ,χλωμό .

Αν ήταν ειδοποίηση αλλαγής υπολογισμού ,πατάς στο οτι δεν ήξερες τι είναι ρήτρα καν και πάλι δύσκολο αλλά δε χάνεις και τίποτα

3 ώρες πριν, alfeios said:

Άλλαξε κάτι στο πρόγραμμα online της ΔΕΗ τις τελευταίες ημέρες;

σαν τι να άλλαξε ?

excel προγραμμάτων ρεύματος (όχι πράσινα τιμολόγια) (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, korakios said:

σαν τι να άλλαξε ?

Ειδα καποια λινκ στο Facebook που εγραφαν ¨Ρητρα και στη ΔΕΗ τωρα" αλλα δεν εγραφαν και τιποτα στο κειμενο ..... Ισως παραπλανητικη διαφημιση

 

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, alfeios said:

Ειδα καποια λινκ στο Facebook που εγραφαν ¨Ρητρα και στη ΔΕΗ τωρα" αλλα δεν εγραφαν και τιποτα στο κειμενο ..... Ισως παραπλανητικη διαφημιση

μάλλον κάποιο είδαν αργά τις ρήτρες στο Γ1/ΓΝ1

excel προγραμμάτων ρεύματος (όχι πράσινα τιμολόγια) (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, korakios said:

μάλλον κάποιο είδαν αργά τις ρήτρες στο Γ1/ΓΝ1

Να κανω μια καπως χαζη ερωτηση ;

Ειμαι στον Ηρωνα. Εχω καθε μηνα περιπου 400 KWh. Πληρωνα 400*0,066+4,50 παγιο = 31€ για το ηλεκτρικο ρευμα τον μηνα

Στον τελευταιο λογαριασμο πήρωσα τα 31 και ρητρα άλλα 66€. Δηλαδη 97€ Αν παω στο Online της ΔΕΗ θα πληρωνω 400*0,096+0,50 πάγιο = 39€ 

Δηλαδη με 8€ παραπανω τον μηνα αποφευγω τη ρητρα. 

Ισχυει το σκεπτικό μου ;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, alfeios said:

σχυει το σκεπτικό μου ;

97-39

και βάλε νυχτερινό

Edited by korakios

excel προγραμμάτων ρεύματος (όχι πράσινα τιμολόγια) (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, korakios said:

97-39

και βάλε νυχτερινό

Αρα ισχυει ο υπολογισμός. Απλα, λενε, οτι αυτο το +66 δεν θα ειναι μονιμο, αλλα προσωτρινο. Και οτι σε λιγο καιρο θα ειναι η διαφορα τιμης της κιλοβατωρας

 

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, alfeios said:

Αρα ισχυει ο υπολογισμός. Απλα, λενε, οτι αυτο το +66 δεν θα ειναι μονιμο, αλλα προσωτρινο. Και οτι σε λιγο καιρο θα ειναι η διαφορα τιμης της κιλοβατωρας

 

Όσο αργείς τόσα περισσότερα θα πληρώνεις μέχρι να ολοκληρωθεί η αλλαγή παρόχου.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, alfeios said:

Απλα, λενε, οτι αυτο το +66 δεν θα ειναι μονιμο, αλλα προσωτρινο. Και οτι σε λιγο καιρο θα ειναι η διαφορα τιμης της κιλοβατωρας

αυτά τα λένε οι πωλητές βασικά

  

6 minutes ago, alfeios said:

Αρα ισχυει ο υπολογισμός.

τα 8€ που έγραψες όχι

τα 58€ που έχασες και στον επόμενο που θα σου έρθει αρκετά παραπάνω ,ναι

Edited by korakios

excel προγραμμάτων ρεύματος (όχι πράσινα τιμολόγια) (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, makap said:

Όσο αργείς τόσα περισσότερα θα πληρώνεις μέχρι να ολοκληρωθεί η αλλαγή παρόχου.

Ευχαριστω

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, korakios said:

αν είσαι σε πρόγραμμα με ρήτρα , έφυγες άμεσα (με αμφισβήτηση και καταγγελία για ρήτρες)

τώρα αν το τηλ είναι συνεργάτη , απάτη ή κτλ απλά αγνόησέ το και κάνε απο ΔΕΗ

 

Το μαγαζί και μόνο την έχω στην volton επαγγελματικό και η ρήτρα ήταν στα τάρταρα και τώρα κάτι δεν μου άρεσε.

Αυτήν την φορά με κάλεσαν από ΔΕΗ (έτσι μου είπαν) για το σπίτι. Με ευχαρίστησαν τόσα χρόνια που είμαι σ'αυτούς (σπάνιο φαινόμενο θα έλεγα) και μου έκαναν πρόταση να φύγω από το Γ21 και να πάω με ποιο σταθερές χρεώσεις για κιλοβατόρα μου είπαν 0,10 σταθερά χωρίς να ανεβοκατεβαίνουν οι χρεώσεις, αλλά επειδή ήμουν δουλειά εκείνη την ώρα δεν κράτησα τον αριθμό αύριο θα με καλέσει πάλι να μιλήσω με την ησυχία μου. Πρέπει να είναι κάποιο από τα Myhome enter

Αύριο λοιπόν θα μάθω ποιο πρόγραμμα κτλπ και θα του πω Δευτέρα τελική απόφαση, δεν χάθηκε ο κόσμος να περιμένει Σ/Κ

Link to comment
Share on other sites

οκ,ευχαριστω..αν το κανω μηνα θα δινω μετρηση,ετσι ειναι καλα..απλα αν δεν το κανω μηνα,(δεν ξερω πως ειναι το σοκ καλυτερα να ερχεται),τοτε θα το αφησω 3μηνο οπως το εχω συνηθισει
εγώ 3 μήνες ξεχάστηκα και δεν έδωσα μετρήσεις και ήρθαν 3 έναντι ίδια. 90 ευρώ και χάρηκα. μετά ήρθε ο εκκαθαριστικος...... 565 ευρώ! καλύτερα να ερχόταν 180 κάθε μήνα να δική μου μέτρηση πάρα αυτό το 565! το έβαλα πρώτη φορά σε δόσεις! καίμε αρκετά. 1000 kwh /4 μηνο βέβαια!
Link to comment
Share on other sites

Η ΔΕΗ που πρόκειται να πάω, δέχεται μετρηση από τον κάτοχο κάθε μήνα;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Η ΔΕΗ που πρόκειται να πάω, δέχεται μετρηση από τον κάτοχο κάθε μήνα;
Ναι

Sent from my SM-G988B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ilka71 said:
On 19/10/2021 at 7:27 ΜΜ, dreamer12 said:
οκ,ευχαριστω..αν το κανω μηνα θα δινω μετρηση,ετσι ειναι καλα..απλα αν δεν το κανω μηνα,(δεν ξερω πως ειναι το σοκ καλυτερα να ερχεταιemoji3.png),τοτε θα το αφησω 3μηνο οπως το εχω συνηθισει

εγώ 3 μήνες ξεχάστηκα και δεν έδωσα μετρήσεις και ήρθαν 3 έναντι ίδια. 90 ευρώ και χάρηκα. μετά ήρθε ο εκκαθαριστικος...... 565 ευρώ! καλύτερα να ερχόταν 180 κάθε μήνα να δική μου μέτρηση πάρα αυτό το 565! το έβαλα πρώτη φορά σε δόσεις! καίμε αρκετά. 1000 kwh /4 μηνο βέβαια!

1200kw/τετράμηνο είναι ο μέσος όρος

το έναντι είναι το λιγότερο , αν έχεις ρήτρες είναι το πιο σοβαρό

excel προγραμμάτων ρεύματος (όχι πράσινα τιμολόγια) (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

1200kw/τετράμηνο είναι ο μέσος όρος
το έναντι είναι το λιγότερο , αν έχεις ρήτρες είναι το πιο σοβαρό
1000 kwh ΑΝΆ ΜΉΝΑ ΚΑΊΜΕ ΜΠΕΡΔΕΎΤΗΚΑ!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...