Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Αναβολή πήρε η παρουσίαση νέων τιμών μέχρι τις 25/7 λόγω οτι η χοντρική πάει στα 0,50€/kw και περιμένουν να σταθεροποιηθεί η κατάσταση
Μα αυτή είναι και η "απορία" κ η διαμαρτυρία προς το κράτος όλων των προμηθευτών.
Με ποιο τρόπο - υπολογισμούς θα σου λένε τιμή χρέωσης για τον επόμενο μήνα, χωρίς να ξέρουν τις τιμές αγοράς μέχρι εκείνη την στιγμή, τώρα που δεν υπάρχει η ρήτρα.
Την Κυριακή (που αναβλήθηκε όπως γράφεις), θα ανακοίνωναν στους πελάτες τους, τιμές για τα συμβόλαια Αυγούστου + νέα προγράμματα..
Βέβαια όπως λέει το κράτος στο πιο πάνω λινκ , επειδή είναι αστάθμητη η αγορά, θα επιδοτεί κάθε μήνα το 84% της συμφωνηθείσας με τρέχουσα τιμή.
ΧΑΜΌΣ και "ασταθείς" συνθήκες.

Tapa


Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

11 minutes ago, coulis said:

Μα αυτή είναι και η "απορία" κ η διαμαρτυρία προς το κράτος όλων των προμηθευτών.

όπως προβλέπουν για τα σταθερά τιμολόγια , δεν αλλάζει κάτι , αντίθετα ανα μήνα θα μπορούν να αναπροσαρμόζουν αντί 6μηνου , άρα πιο εύκολο

11 minutes ago, coulis said:

Βέβαια όπως λέει το κράτος στο πιο πάνω λινκ , επειδή είναι αστάθμητη η αγορά, θα επιδοτεί κάθε μήνα το 84% της συμφωνηθείσας με τρέχουσα τιμή.

απο τα λεφτά μας (και το ΤΕΜ λεφτά μας είναι) , κανα χιλιάρικο ανα κεφάλι μας κοστίζει η φάση

Περισσότερο επικοινωνιακή είναι η αναβολή μιας και τα νέα μέτρα θα βγάζανε 0,40-0,50€/kw και ο απλός κόσμος που δεν ασχολήθηκε ποτέ θα καταλάβαινε οτι κάτι δεν πάει καλά , ας πρόσεχαν βέβαια και να μη χρησιμοποιούσαν τον όρο "καταργείται" η ρήτρα , μπορούσαν να το κάνουνε και προς όφελός τους , πχ "Τέλος στις διαφημιζόμενες.παραπλανητικές τιμές" . Τώρα ελπίζουν να σταθεροποιηθεί (πέσει) η τιμή αερίου ωστε να βγούνε χαμηλές τιμές τουλάχιστον στις αρχές

Edited by korakios

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποιο πακέτο συμφέρει πλέον; Με ενδιαφέρει για το σπίτι με κατανάλωση περίπου 1300 kWh το τετράμηνο. Να επιλέξω της ΔΕΗ το home online η να συνεχίσω στη προτεργια στο οικιακό Ν;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, GeorgeX21 said:

Παιδιά ποιο πακέτο συμφέρει πλέον; Με ενδιαφέρει για το σπίτι με κατανάλωση περίπου 1300 kWh το τετράμηνο. Να επιλέξω της ΔΕΗ το home online η να συνεχίσω στη προτεργια στο οικιακό Ν;

το αν επιλέξεις το online εξαρτάται απο ποιες νομίζεις θα είναι οι τιμές των νέων προγραμμάτων και αν αργότερα βγαίνουν πάνω απο 0,23 με τις επιδοτήσεις  και φυσικά αν αλλάξει ξανά η τιμή του online (άλλοι πάροχοι παίζουνπλέον στα ~0,40 στα σταθερά)

άρα απάντηση δεν υπάρχει

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, korakios said:

το αν επιλέξεις το online εξαρτάται απο ποιες νομίζεις θα είναι οι τιμές των νέων προγραμμάτων και αν αργότερα βγαίνουν πάνω απο 0,23 με τις επιδοτήσεις  και φυσικά αν αλλάξει ξανά η τιμή του online (άλλοι πάροχοι παίζουνπλέον στα ~0,40 στα σταθερά)

άρα απάντηση δεν υπάρχει

Μου πρότειναν μόλις τώρα από την προτεργια να συνεχίσω στο mwp στο οποίο λένε δε με δεσμεύει σε τίποτα και ανάλογα τι ανακοινώσουν σε λίγες μέρες η τέλος πάντων βλέπω πως θα κινηθεί το πράγμα και αποφασίζω αν θα μείνω η αν θα αλλάξω. Στο mwp λένε ανά πάσα στιγμή αλλάζεις συμβόλαιο η εταιρεία χωρίς ρήτρα αποχώρησης. Να σημειώσω ότι τον τελευταίο χρόνο ήμουν από τους τυχερούς γιατί είχα το fixed της προτεργιας με 0.088 χωρίς πάγιο και χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής.

Edited by GeorgeX21
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, GeorgeX21 said:

Μου πρότειναν μόλις τώρα από την προτεργια να συνεχίσω στο mwp στο οποίο λένε δε με δεσμεύει σε τίποτα και ανάλογα τι ανακοινώσουν σε λίγες μέρες η τέλος πάντων βλέπω πως θα κινηθεί το πράγμα και αποφασίζω αν θα μείνω η αν θα αλλάξω. Στο mwp λένε ανά πάσα στιγμή αλλάζεις συμβόλαιο η εταιρεία χωρίς ρήτρα αποχώρησης. Να σημειώσω ότι τον τελευταίο χρόνο ήμουν από τους τυχερούς γιατί είχα το fixed της προτεργιας με 0.88 χωρίς πάγιο και χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής.

0,088 εννοεις?

Link to comment
Share on other sites



Να σημειώσω ότι τον τελευταίο χρόνο ήμουν από τους τυχερούς γιατί είχα το fixed της προτεργιας με 0.88 χωρίς πάγιο και χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής.

0.88???


Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, GeorgeX21 said:

Μου πρότειναν μόλις τώρα από την προτεργια να συνεχίσω στο mwp στο οποίο λένε δε με δεσμεύει σε τίποτα και ανάλογα τι ανακοινώσουν σε λίγες μέρες η τέλος πάντων βλέπω πως θα κινηθεί το πράγμα και αποφασίζω αν θα μείνω η αν θα αλλάξω. Στο mwp λένε ανά πάσα στιγμή αλλάζεις συμβόλαιο η εταιρεία χωρίς ρήτρα αποχώρησης. Να σημειώσω ότι τον τελευταίο χρόνο ήμουν από τους τυχερούς γιατί είχα το fixed της προτεργιας με 0.88 χωρίς πάγιο και χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής.

ναι ,τα προγράμματα με ρήτρα πλέον δεν έχουν ρήτρα αποχώρησης και ακολουθήθηκε επιτέλους η οδηγία της ΡΑΕ του 2020 .

Τώρα τα νέα κυμαινόμενα προγράμματα , με την τροποποίηση που έγινε νομοθετικά , ούτε αυτά θα έχουνε ρήτρα αποχώρησης

Προσοχή στα

- κυμαινόμενα υπερβολικά πάγια

- ετήσιες συνδρομές

- επιστροφές τυχών εκπτώσεων

- που ακριβώς εφαρμόζονται οι εκπτώσεις

που σίγουρα θα ακολουθήσουν σαν παραθυράκια .

 

ΥΓ. 0,088 θες να πεις , τα 0,88 κράτα τα για το χειμώνα !

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

522 ευρώ το power pass μου! δεν το περίμενα μας είχαν φάει δηλαδή κοντά στα 900 ευρώ το χειμώνα!
Με πόση ρήτρα; 177 δίνουν στην αδερφή μου που είχε δώσει κανένα 800αρι το πρώτο τετράμηνο και τώρα τον Ιούνιο πλήρωσε ακόμα 900. Λίγα μας φάνηκαν..

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με πόση ρήτρα; 177 δίνουν στην αδερφή μου που είχε δώσει κανένα 800αρι το πρώτο τετράμηνο και τώρα τον Ιούνιο πλήρωσε ακόμα 900. Λίγα μας φάνηκαν..

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

εμείς δίναμε 500 ΤΟ ΜΉΝΑ σε λογαριασμο .3800 kwh /τετράμηνο περίπου
Link to comment
Share on other sites

Εμένα 500 ευρώ είχα συνολικά ρήτρα και μου επέστρεψαν τα 62 

ΕΛΛΑΔΑ ΣΕ ΑΓΑΠΑΩ 😂😂

Link to comment
Share on other sites

Εμένα 500 ευρώ είχα συνολικά ρήτρα και μου επέστρεψαν τα 62 
ΕΛΛΑΔΑ ΣΕ ΑΓΑΠΑΩ
500 - τις επιδοτήσεις, κ παιρνεις το 60% του αποτελέσματος.

Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, DjTony said:

Με πόση ρήτρα; 177 δίνουν στην αδερφή μου που είχε δώσει κανένα 800αρι το πρώτο τετράμηνο και τώρα τον Ιούνιο πλήρωσε ακόμα 900. Λίγα μας φάνηκαν..
 

Ο ΙΟΥΝ μπαίνει σε άλλο πρόγραμμα επιδότησης.

Είναι εύκολο να αθροίσει ο καταναλωτής από τους λογαριασμούς τα ποσά που χρεώθηκε από 1/12/21 μέχρι 31/5/22 για ρήτρα αναπροσαρμογής, για κύρια κατοικία ή μισθωμένη για τέκνα που σπουδάζουν στο εσωτερικό.

Για να υπολογιστεί το ποσό της επιστροφής θα αφαιρείται από τη χρέωση της ρήτρας αναπροσαρμογής το σύνολο των εκπτώσεων και από τη διαφορά που προκύπτει θα επιστρέφεται το 60%.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DjTony said:

Με πόση ρήτρα; 177 δίνουν στην αδερφή μου που είχε δώσει κανένα 800αρι το πρώτο τετράμηνο και τώρα τον Ιούνιο πλήρωσε ακόμα 900. Λίγα μας φάνηκαν..

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

ΤΟ 60% ειναι στο ποσο ρητρα ΜΕΙΟΝ τις επιδοτησεις....

1 hour ago, dennis99 said:

Εμένα 500 ευρώ είχα συνολικά ρήτρα και μου επέστρεψαν τα 62 

ΕΛΛΑΔΑ ΣΕ ΑΓΑΠΑΩ 😂😂

500 ΜΕΙΟΝ τις επιδοτησεις επι 60%.μην μπερδευεσαι..τετοια λαθη κανουν οι ζαιοι και βριζουν οι ασχετοι

Link to comment
Share on other sites

Η απόλυτη κοροϊδία.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μην γκρινιάζετε κάποιοι 

Υπάρχουμε και εμεις που δεν είμαστε ντελίβερι με 500 τον μήνα και παίρνουμε καλό μισθό με αποτέλεσμα να μας πετάει εξω το σύστημα λόγω οικογενειακού ταβανιού 

και πληρώνουμε απο τους φόρους μας τα δικά σας ΤΣΑΜΠΑΤΖΙΛΙΚΑ PASS 

επισης δειτε τους λογαριασμούς σας και πιθανές εκπτώσεις ή προηγούμενες επιδοτήσεις 

 

Link to comment
Share on other sites

Καμία βοήθεια δεν είναι τσαμπατζιλίκι, έπρεπε να δοθεί πίσω το σύνολο του χαρατσιου που εισέπραξαν οι δήθεν επιχειρηματίες της ενέργειας.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση:
Θα δώσουν την ίδια επιδότηση κ χωρις να συμπηρωνουμε στοιχεία στην πλατφόρμα του power pass , κ για τον λογαριασμο του μηνα Ιουνίου.

Πηγή : https://www.news247.gr/oikonomia/power-pass-epektasi-kai-gia-toys-logariasmoys-ioynioy-pos-tha-dothei-to-extra-poso-epidotisis.9696160.html
Tapa



Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, p_k said:

Καμία βοήθεια δεν είναι τσαμπατζιλίκι, έπρεπε να δοθεί πίσω το σύνολο του χαρατσιου που εισέπραξαν οι δήθεν επιχειρηματίες της ενέργειας.

Αλλο τι έπρεπε και αλλο τι ισχύει 

Επισης να μην εισασταν ξεροκέφαλοι και να κάνατε πχ ΔΕΗ Home Enter με 0.10 για 2 χρόνια απο τον Οκτώβριο, οπως πόσες χιλιάδες κόσμου 

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Yrrah said:

Αλλο τι έπρεπε και αλλο τι ισχύει 

Επισης να μην εισασταν ξεροκέφαλοι και να κάνατε πχ ΔΕΗ Home Enter με 0.10 για 2 χρόνια απο τον Οκτώβριο, οπως πόσες χιλιάδες κόσμου 

Ααααα, αυτό φταίει.

Ευχαριστούμε πολύ για την επισήμανση.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα χρήματα πιστώθηκαν σε κανέναν;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα χρήματα πιστώθηκαν σε κανέναν;
Θα μπεις στο προφιλ σου, να δεις τι γράφει.
Εμενα είναι ακόμα "υπό εκκαθάριση"


oU21D8n.jpg
Πηγη: dikaiologitika.gr

Tapa


Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, coulis said:

Θα μπεις στο προφιλ σου, να δεις τι γράφει.
Εμενα είναι ακόμα "υπό εκκαθάριση"


oU21D8n.jpg
Πηγη: dikaiologitika.gr

Tapa

 

Μπαίνω καθημερινά για έλεγχο, ήμουν από τους πρώτους ας σημειωθεί που έκανα την αίτηση, βλέπω τα ποσά από κάτω που έχουν εγκριθεί, έχω λάβει και το σχετικό mail, όμως είμαι υπό εκκαθάριση.

Τι σημαίνει αυτό;

Ότι δεν θα είμαι στην πρώτη φάση πληρωμών;

Και δυο-τρεις φίλους που ρώτησα και αυτοι από τους πρώτους έκαναν την αίτηση και σε όλους το σύστημα γράφει ότι είναι υπό εκκαθάριση.

 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...