Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Παιδιά σε εσάς που έχετε πάει ήδη σε εναλλακτικούς παρόχους υπάρχει όρος στο συμβόλαιο ότι η τιμή μπορεί να τροποποιηθεί αν ανεβούν και οι τιμές στις δημοπρασίες αγοράς ενέργειας;

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Κανεις δεν ξερει?

ήθελα να σου απαντήσω και το ξέχασα...:shock:

Οι ρυθμιζόμενες είναι ίδιες σε όλους τους παρόχους.Στο νυχτερινό είναι σχεδόν οι μισές!Στο συγκεκριμένο πακέτο, όσο ρεύμα καεί εκτός νυχτερινού(παρόλο που λένε ότι είναι 24ωρο νυχτερινο)χρεόνονται με τις ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ τιμες!Δείτε εδώ:http://heron.gr/index.php?option=com...id=494&lang=gr

Πρακτικά αν ξεπεράσεις τις 1600kwh θα εκτοξευτούν οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις(ακόμη περισσότερο αν ξεπεράσεις τις 2000) και η διαφορά με τη δεη θα είναι ψίχουλα!Με το 15% της δεη στην ουσία η ημερίσια kwh κοστίζει:0,09460-15%=0,080...και ο ηρων το χρεώνει 0,06590.Μικρή διαφορά!Συν ότι ο ηρων έχει 4,50 πάγιο το μήνα(18 ευρώ το 4 μηνο!!!!!)η δεη έχει 1,52 το 4μηνο....προσωπικά δεν υπάρχει περίπτωση να το επιλέξω...

 

- - - Updated - - -

 

ορίστε ένα παράδειγμα:

ΔΕΗ πάγιο 1,52 κατανάλωση 1500kwh κόστος(μόνο για το ρεύμα χωρίς ρυθμιζόμενες, που είναι ίδιες παντού)κόστος:141,9.-15%=120,6+1,52=122,1

ΗΡΩΝ πάγιο 18 ευρώ.κατανάλωση 1500 επί 0,06590=98,85 +18 ευρώ=116,8.Διαφορα απο δεη μόνο 6 ευρώ το 4μηνο...

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Δείτε εδώ ένα καλό συγκριτικό:

http://www.athina984.gr/2017/11/10/idiotiki-parochi-energias-i-dei-ti-symferi-ta-nikokyria/

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέει τίποτα για το 15% της δεη ενώ σαν πάγιο γράφει το 4 και κατί...ενώ ειναι τόσο είναι μονο για το 3φασικο ρεύμα που λίγα σπίτια εχουν...

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

ήθελα να σου απαντήσω και το ξέχασα...:shock:

Οι ρυθμιζόμενες είναι ίδιες σε όλους τους παρόχους.Στο νυχτερινό είναι σχεδόν οι μισές!Στο συγκεκριμένο πακέτο, όσο ρεύμα καεί εκτός νυχτερινού(παρόλο που λένε ότι είναι 24ωρο νυχτερινο)χρεόνονται με τις ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ τιμες!Δείτε εδώ:http://heron.gr/index.php?option=com...id=494&lang=gr

Πρακτικά αν ξεπεράσεις τις 1600kwh θα εκτοξευτούν οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις(ακόμη περισσότερο αν ξεπεράσεις τις 2000) και η διαφορά με τη δεη θα είναι ψίχουλα!Με το 15% της δεη στην ουσία η ημερίσια kwh κοστίζει:0,09460-15%=0,080...και ο ηρων το χρεώνει 0,06590.Μικρή διαφορά!Συν ότι ο ηρων έχει 4,50 πάγιο το μήνα(18 ευρώ το 4 μηνο!!!!!)η δεη έχει 1,52 το 4μηνο....προσωπικά δεν υπάρχει περίπτωση να το επιλέξω...

 

- - - Updated - - -

 

ορίστε ένα παράδειγμα:

ΔΕΗ πάγιο 1,52 κατανάλωση 1500kwh κόστος(μόνο για το ρεύμα χωρίς ρυθμιζόμενες, που είναι ίδιες παντού)κόστος:141,9.-15%=120,6+1,52=122,1

ΗΡΩΝ πάγιο 18 ευρώ.κατανάλωση 1500 επί 0,06590=98,85 +18 ευρώ=116,8.Διαφορα απο δεη μόνο 6 ευρώ το 4μηνο...

 

 

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση,τελικα το αποφασισα νυκτερινο ΔΕΗ για να εχω και την "ησυχια" μου!

SAMSUNG GALAXY S20 FE
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να επιστήσω την προσοχή ως προς τους εναλλακτικούς παρόχους παραθέτοντας την δική μου εμπειρία με την εταιρία Elpedison και ΗΡΩΝ.

 

H elpedison είναι μια τίμια εταιρία και γενικά είναι συζητήσιμοι, φιλικοι και άμεση για ότι θέμα και εάν προκύψει.

 

Στην ΗΡΩΝ πήγα μετα την elpedison λόγω του ότι έτρεχε μια προσφορά με 2 μήνες δωρεάν ρεύμα στα 2 χρόνια. Από την αρχή αντιμετώπιζα προβλήματα στην καταμέτρηση του ρεύματος που δεν ήταν σωστή. Οι λογαριασμοί ήταν της τάξης των 30 - 40 ευρώ το μήνα και στο τετράμηνο μου ήρθε περίπου 550 ευρώ. Όπως καταλαβαίνετε αυτό είναι κάτι που με ενοχλούσε ιδιαιτέρα και τους το είχα επισημάνει επανειλημμένος χωρίς όμως να μου προτείνουν μια λύση. Λόγω του ότι πλήρωνα με πάγια εντολή από πιστωτική κάρτα μου δέσμευαν μεγάλο ποσοστό της κάρτας. Αξίζει να σημειωθεί πως παρόμοιο πρόβλημα στην elpedison είχε λυθεί άμεσα απλά στέλνοντας κάθε μήνα την κατανάλωση με email. Το πρόβλημα όμως δυστυχώς εντάθηκε περεταίρω όταν αποφάσισε η εταιρία να παίρνει σαν παράδειγμα την κατανάλωση του τελευταίου τετράμηνου για να χρεώνει κάθε μήνα. Έτσι δηλαδή εμένα ο τελευταίος εκκαθαριστικός τετραμήνου μου ήρθε 550 + 50 ευρώ περίπου που ήταν ο μήνας της έκπτωσης σύνολο 600 ευρώ δια του 4 περίπου δηλαδή 150 ευρώ το μήνα. Έτσι και έγινε για μήνα που έλειπα από το σπίτι μου ήρθε να πληρώσω περίπου 200 ευρώ και μετά 120 περίπου. Επικοινώνησα ξανά με την εταιρία και τους είπα πως δεν είναι σωστό να μου χρεώνουν κάτι το οποίο δεν έχω καταναλώσει αδιαφορώντας πλήρως εάν μπορώ ή όχι να πληρώσω αυτά τα χρήματα. Στο σπίτι μου έχω αντλία θερμότητας που σημαίνει όπως και στην θέρμανση με AC μεγάλη κατανάλωση KWH τον χειμώνα και κανονικές το καλοκαίρι – άνοιξη – φθινόπωρο. Μπορεί ο κάθένας να καταλάβει έτσι πόσο γελοίος είναι αυτος ο τρόπος υπολογισμού της κατανάλωσης. Μετά από όλα αυτά αποχώρισα από την εταιρία και μου ζήτησαν να πληρώσω 50 ευρώ τέλη πρόωρης διακοπής. Σε επικοινωνία που είχα μαζί τους μου είπαν κατά λέξη

 

“ Ως προς την αναφορά σας στους όρους του συμβολαίου θα θέλαμε να σημειώσουμε πως στη μεταξύ μας σύμβαση αναφέρεται ότι «ο προμηθευτής διατηρεί το δικαίωμα να τιμολογήσει τον πελάτη σύμφωνα με τις διαθέσιμες ενδείξεις ή τα ιστορικά στοιχεία του πελάτη» , συνεπώς η εταιρεία δεν έχει πράξει κάτι διαφορετικό από αυτό που έχουμε συνυπογράψει.”

 

Φεύγοντας από τον ΗΡΩΝ αυτό που μου μένει δεν είναι τα 50 ευρώ αλλά το πόσο πολύ με ταλαιπώρησε η πολύ αργή ανταπόκριση στα προβλήματα που προέκυψαν και η συνεργασία που ήταν ανύπαρκτη. Ακόμη και τώρα θεωρώ πως είναι αυτονόητο να πληρώνω ότι καταναλώνω και όχι ότι η εταιρία νομίζει πως καταναλώνω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,γνωρίζει κάποιος να μου πει ποτέ ακριβός δίνουμε μέσω της εφαρμογής της protergia μέτρηση της κατανάλωσης μας για να εκδώσουν εκκαθαριστικό και όχι έναντι λογαριασμο;

 

 

Στάλθηκε από το MHA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανένας σε επανασύνδεση ρεύματος σε σπίτι που είχε κοπεί όταν είχε φύγει ο παλιός ενοικιαστής και θέλει τώρα ο ιδιοκτήτης να το συνδέσει αν μπορείς να πας απευθειας να κάνεις αίτηση σε νέο πάροχο για να μη φάμε και τη ταλαιπωρία της ΔΕΗ που θέλεις μια μέρα να στηθείς από τα ξημερώματα;

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανένας σε επανασύνδεση ρεύματος σε σπίτι που είχε κοπεί όταν είχε φύγει ο παλιός ενοικιαστής και θέλει τώρα ο ιδιοκτήτης να το συνδέσει αν μπορείς να πας απευθειας να κάνεις αίτηση σε νέο πάροχο για να μη φάμε και τη ταλαιπωρία της ΔΕΗ που θέλεις μια μέρα να στηθείς από τα ξημερώματα;

Πρέπει να καλέσεις το 11770 να κάνεις αίτηση τηλεφωνική, ή να πας από εκεί.Τώρα αν θες άλλο,ιδιώτη πάροχο καλείς εκει.Πρέπει να υπάρχει πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου,ενεργό.Αν δεν ξέρεις αν έχει λήξει πάρε το 11500 με τον αριθμό παροχής και θα σου πουν.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να καλέσεις το 11770 να κάνεις αίτηση τηλεφωνική, ή να πας από εκεί.Τώρα αν θες άλλο,ιδιώτη πάροχο καλείς εκει.Πρέπει να υπάρχει πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου,ενεργό.Αν δεν ξέρεις αν έχει λήξει πάρε το 11500 με τον αριθμό παροχής και θα σου πουν.
Ναι πήρα ΔΕΗ μου τα είπε όλα αυτά και τα μάζεψα τα χαρτιά. Η απορία μου είναι με αυτά τα χαρτιά πάω και σε έναν άλλο πάροχο και συνδέομαι και εκεί γρήγορα σε 2-3 μέρες ή πρέπει να περιμένω αναγκαστικά ΔΕΗ να κάνω αίτηση και μετά να φύγω αν θέλω;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανένας σε επανασύνδεση ρεύματος σε σπίτι που είχε κοπεί όταν είχε φύγει ο παλιός ενοικιαστής και θέλει τώρα ο ιδιοκτήτης να το συνδέσει αν μπορείς να πας απευθειας να κάνεις αίτηση σε νέο πάροχο για να μη φάμε και τη ταλαιπωρία της ΔΕΗ που θέλεις μια μέρα να στηθείς από τα ξημερώματα;

 

3 χαρτια ειναι αυτα που χρειάζονται

 

Σου εστειλα pm

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Ναι πήρα ΔΕΗ μου τα είπε όλα αυτά και τα μάζεψα τα χαρτιά. Η απορία μου είναι με αυτά τα χαρτιά πάω και σε έναν άλλο πάροχο και συνδέομαι και εκεί γρήγορα σε 2-3 μέρες ή πρέπει να περιμένω αναγκαστικά ΔΕΗ να κάνω αίτηση και μετά να φύγω αν θέλω;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Την σύνδεση την κάνει ο ΔΕΔΔΗΕ(θυγατρική κατά 100% της ΔΕΗ).Είτε κάνεις την αίτηση στη ΔΕΗ είτε σε ιδιώτη την σύνδεση θα την κάνει η ΔΕΔΔΗΕ λοιπόν.Απλά η αίτηση γίνεται μέσω παρόχου(ιδιώτη, ή ΔΕΗ).

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Θα νοικιάσω σπίτι και Δευτέρα πάω στη ΔΕΗ για να κάνω ενεργοποίηση ξανά στο όνομα μου. Ποσες μέρες κάνει να έρθει το ρεύμα; γνωρίζετε;

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν πάω protergia, έχει διαφορά με τη ΔΕΗ στις τιμές; είναι πιο οικονομική η προτεργια ;;

Link to comment
Share on other sites

Η ΔΕΔΔΗΕ λεει 3 εως 5 εργασιμες.

Εχει τυχει σε πελατη μου , και την ιδια μερα.

Εξαρτάτε απο τη δεδδηε της περιοχης σου, ποσους υπαληλους εχει και αν εχουν φουλ προγραμμα

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει ο εναλλακτικος παροχος; δηλαδή για παράδειγμα η προτεργια με την ΔΕΗ έχει όντως διαφορά στην τιμή στο ρεύμα στην ίδια ακριβώς κατανάλωση;
Link to comment
Share on other sites

Αξίζει ο εναλλακτικος παροχος; δηλαδή για παράδειγμα η προτεργια με την ΔΕΗ έχει όντως διαφορά στην τιμή στο ρεύμα στην ίδια ακριβώς κατανάλωση;

Από θέμα ταχύτητας σύνδεσης είναι το ίδιο πράγμα, αφού ο ΔΕΔΔΗΕ (100% θυγατρική της ΔΕΗ)κάνει τις συνδέσεις.Τώρα για τις τιμές, μπορείς να δεις το κλασσικό site συγκρίσεων.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

εγω πηγα σε ΗΡΩΝ και βλεπουμε, προτιμησα εταιρεια που ειναι και παραγωγος,εκτος απο elpedison,protergia και ΗΡΩΝ ολες οι αλλες αγοραζουν φτηνα ρευμα π.χ απο φωτοβολταικα για να το πουλησουν σε καταναλωτες...ο ανταγωνισμος ειναι μεγαλος και η καθε εταιρεια θελει πελατες,το 92% ειναι ακομη στη ΔΕΗ,σιγα σιγα θα μοιραστει η πιτα,ελπιζω να πανε ολα καλα σε μενα..

 

Ηθελα να σε ρωτησω.. βρηκα αυτο το ποστ ψαχνοντας κριτικες για τους ιδιωτικους παροχους ρευματος και ειδα οτι απο το 2016 ειχες μπει στο ΗΡΩΝ. Μπορεις να μου πεις τι εγινε τελικα? Ολα ειναι καλα? Γιατι ψαχνουμε λυσεις για μειωση των λογαριασμων με την οικογενεια μου :)

Link to comment
Share on other sites

Για πες τε μου γνώμες για την watt and volt ; Τώρα είμαι στην protergia αλλά δεν έχει πάγια εντολή μέσω πιστωτικής κάρτας.Είναι ακριβή σε σχέση με την protergia;
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Αξίζει ο εναλλακτικος παροχος; δηλαδή για παράδειγμα η προτεργια με την ΔΕΗ έχει όντως διαφορά στην τιμή στο ρεύμα στην ίδια ακριβώς κατανάλωση;

 

Ακριβώς.

Αυτη είναι η "δουλειά" των εναλλακτικών παρόχων μετά το "σπάσιμο" του μονοπωλίου από την Ευρωπαϊκή Ένωση

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Να πάω protergia δηλαδή και όχι ΔΕΗ; αυτό προτείνετε; θέλω μια αξιόπιστη λύση και με λιγότερα χρήματα από ΔΕΗ
Link to comment
Share on other sites

Να πάω protergia δηλαδή και όχι ΔΕΗ; αυτό προτείνετε; θέλω μια αξιόπιστη λύση και με λιγότερα χρήματα από ΔΕΗ

Εγω προσωπικά έχω δεη.Δεν μπορώ να σου προτίνω λοιπόν.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

ο ΗΡΩΝ με νυχτερινή χρέωση 24/7 τι λέει παιδιά;

Έχω κάνει αναλυτικό παράδειγμα.Δες λίγο σελίδα 16.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν πάω στη ΔΕΗ τελικά, εκτός το μισθωτήριο χρειάζεται Ε9 του ιδιοκτήτη και τελευταίο λογαριασμό του σπιτιού εξόφλημενου; και πόσα άλλα δικά μου; κάπου στο ίντερνετ είδα όλα αυτά
Link to comment
Share on other sites

σου δινει 0,0659 την κιλοβατωρα, χωρις περιορισμο σε κατανωαλωση με χρεωση παγιου 4,5 ευρω τον μηνα. νυχτερινη χρεωση δλδ ολη την ημερα
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...