Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

302 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      144
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Ναι, έχεις δίκιο. Στο σταθερό τιμολόγιο που προσφέρει δεν έχει ρήτρα. Είναι όμως ακριβότερο από το μεταβλητό που περιέχει ρήτρα.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

 

όχι την ίδια τιμή δίνει στο οικιακο πρόγραμμα αλλά έχει 1.50 ευρώ πάγιο. τον μήνα επιπλέον. αντίστοιχα για πρόγραμματα για επιχειρήσεις αυξάνει την τιμή της κιλοβατώρας. όπου εάν υπολογίσεις πόσο πληρώνεις δεν ετησίως ρήτρα προσαρμογής ανάλογα επιλέγεις

καλύτερα για εμένα να το βάλει κάποιος για να ξέρει ότι θα ξεφύγει.

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Η Έρευνα για τις Ρήτρες - τα Πρώτα Αποτελέσματα 19/02/2019

και

Γιατί να το Κρύψωμεν Άλλωστε: Δεν Χρεώνουν Όλοι Ρήτρα ΟΤΣ! 12/03/2019

Μπορεί το site να μην έχει ωραία δομή και γραφικά, αλλά εγώ το έχω βρει πολύ χρήσιμο, όχι μόνο για την επιλογή του παρόχου μου αλλά και για την ενημέρωσή μου σε θέματα ενέργειας.

Edited by GraveDigger
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κοινωνικό τιμολόγιο είτε στη ΔΕΗ είτε σε ιδιώτη θα πληρώσεις το ίδιο ακριβώς πόσο με τις ιδιες kw?
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κοινωνικό τιμολόγιο είτε στη ΔΕΗ είτε σε ιδιώτη θα πληρώσεις το ίδιο ακριβώς πόσο με τις ιδιες kw?

Όχι.Το κράτος επιδοτεί ένα ποσό ανά kwh και αυτό αφαιρείται από την τιμή που δίνει ο πάροχος.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Όχι.Το κράτος επιδοτεί ένα ποσό ανά kwh και αυτό αφαιρείται από την τιμή που δίνει ο πάροχος.
Δεν επιδοτεί τίποτα το Κράτος. Απλά ορίζει το ποσό που αφαιρείται, το οποίο το πληρώνουμε όλοι οι υπόλοιποι καταναλωτές μέσω των ΥΚΩ.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν επιδοτεί τίποτα το Κράτος. Απλά ορίζει το ποσό που αφαιρείται, το οποίο το πληρώνουμε όλοι οι υπόλοιποι καταναλωτές μέσω των ΥΚΩ.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Ακριβώς!

 

Η τιμη του ΚΟΤ ειναι ιδια για ολους. Οι διαφορές στους παρόχους είναι εαν υπερβεις τις kWh του ΚΟΤ

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Άρα πληρώνεις το ίδιο είτε ΔΕΗ είτε σε ιδιώτη με τις ίδιες kw
Μεχρι το οριο kwhωρων του κοτ, ειναι το ιδιο. Μετα αρχιζουν οι διαφορες.

Κ πρεπει να δεις, ξεπερνας το οριο? Εαν ναι, φευγεις

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Πάντα μιλάω για μέσα στο όριο

Είναι ίδια η τιμη

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Απλά γιαα να είμαστε ακριβείς το ΚΟΤ είναι συγκεκριμένη έκπτωση σε λεπτά ανά κιλοβατώρα (0,075 στο ΚΟΤ Α, 0,045 στο ΚΟΤ Β) στο τιμολόγιο που εφαρμόζει ο κάθε Προμηθευτής. Οπότε μπορεί από εταιρία σε εταιρία να διαφέρει. Καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα σε όλους.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απλά γιαα να είμαστε ακριβείς το ΚΟΤ είναι συγκεκριμένη έκπτωση σε λεπτά ανά κιλοβατώρα (0,075 στο ΚΟΤ Α, 0,045 στο ΚΟΤ Β) στο τιμολόγιο που εφαρμόζει ο κάθε Προμηθευτής. Οπότε μπορεί από εταιρία σε εταιρία να διαφέρει. Καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα σε όλους.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Λάθος.

Αυτο λέω και παραπανω.

Το ΚΟΤ σου δινει τις τιμες που ανέφερες, (0.75 & 0.45), μεχρι ορισμενες kwhρες. Πχ. μεχρι 1500kwh. κ είναι ίδια για ολους τους παροχους.

Εαν ξεπερασεις το όριο, ο καθε παροχος σε τιμολογει με την τιμη του. Αλλοι, για ΟΛΕΣ τις kwh κ αλλοι, για αυτες που εχεις υπερβει

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως τα ποσά που αναφέρουμε δεν είναι τιμές αλλά η έκπτωση στην τιμή του κάθε προμηθευτή. Το όριο της κατανάλωσης ισχύει. Anyway, χρόνια πολλά!

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως τα ποσά που αναφέρουμε δεν είναι τιμές αλλά η έκπτωση στην τιμή του κάθε προμηθευτή. Το όριο της κατανάλωσης ισχύει. Anyway, χρόνια πολλά!

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

 

Οι συγκεκριμένες τιμές ειναι για ολους. Στο ΚΟΤ Α η τιμη ισχυει μεχρι τις 1500kWh και στο ΚΟΤ Β ,μεχρι τις 1700kWh

 

Πηγη: ΡΑΕ http://www.rae.gr/site/file/categories_new/consumers/know_about/kot/file1?p=files&i=0

 

Καλό Πάσχα σε όλους

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Απλά γιαα να είμαστε ακριβείς το ΚΟΤ είναι συγκεκριμένη έκπτωση σε λεπτά ανά κιλοβατώρα (0,075 στο ΚΟΤ Α, 0,045 στο ΚΟΤ Β) στο τιμολόγιο που εφαρμόζει ο κάθε Προμηθευτής. Οπότε μπορεί από εταιρία σε εταιρία να διαφέρει. Καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα σε όλους.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Αυτό ήξερα και εγώ αλλά ο φίλος έγραψε κάτι άλλο.Δεν ξέρω τι είναι το σωστό οπότε το μόνο που θα πω:Καλές γιορτές σε όλους.Μην ξεχάσετε να φάτε λίγο παραπάνω, έτσι για την ημέρα!

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/timologia/enimerwsi-gia-to-koinwniko-oikiako-timologio-kot

 

Δείτε το σημείο 4, μιλάει για έκπτωση επί της χρέωσης προμήθειας όχι για κάποια ειδική τιμή ΚΟΤ. Έτσι είναι γραμμένη και η ισχύουσα υπουργική απόφαση.

Της ΡΑΕ το χαρτί αναφέρει τη νομοθεσία μέχρι το 2014, μάλλον έχει αλλάξει από τότε.

Πράγματι έχει αλλάξει με την ΥΑ ΥΠΕΝ/ΥΠΡΓ/892/152/2018 (ΦΕΚ Β 242/1.2.2018), με έναρξη ισχύος από την 15η Φεβρουαρίου 2018. Ισχύει η έκπτωση όχι κάποια σταθερή τιμή.

Edited by Cadfael
Link to comment
Share on other sites

Αυτο γραφω κ πιο πανω. Η τιμή χρεωσης του ΚΟΤ Β ειναι 0.045 ενω του ΚΟΤ Α 0.075.

Η παράγραφος 3, λεει μεχρι πιο οριο kwhρων, ισχυουν οι παραπανω τιμες,αναλογα με την εισοδηματική - οικογενειακή κατασταση του καθε πελατη. (ειχα γραψει 1500&1700)

Οριστε, απο το ΦΕΚ, τι συμβαίνει, εαν υπερβεις τονοριοντων kwhρων:

 

" Η περίπτωση γ' και τα επόμενα εδάφια της παραγράφου 3 του άρθρου 1 αντικαθίσταται ως εξής:

«γ. η συνολική τετραμηνιαία κατανάλωση (ημερήσια 120 ημερών) βάσει καταμετρημένων ενδείξεων δεν υπερβαίνει τα όρια κατανάλωσης όπως ορίζονται για κάθε κατηγορία δικαιούχου στο άρθρο 2. Εάν υπάρχει υπέρβαση των τετραμηνιαίων αυτών ορίων κατανάλωσης τότε:

αα) για υπέρβαση άνω του 10%, και εφόσον η μέση

τετραμηνιαία κατανάλωση σε ετήσια κυλιόμενη βάση, βάσει καταμετρημένων ενδείξεων, υπερβαίνει τα όρια κατανάλωσης που προβλέπονται για κάθε κατηγορία δικαιούχου, δεν εφαρμόζεται το Κ.Ο.Τ. για το συγκεκριμένο τετράμηνο,

ββ) για υπέρβαση άνω του 10%, εφόσον η μέση τετραμηνιαία κατανάλωση σε ετήσια κυλιόμενη βάση δεν υπερβαίνει τα όρια κατανάλωσης που προβλέπονται για κάθε κατηγορία δικαιούχου ή για υπέρβαση έως 10% εφαρμόζεται το Κ.Ο.Τ. για την κατανάλωση εντός των οριζόμενων ορίων και το ισχύον οικιακό τιμολόγιο του προμηθευτή για την υπερβάλλουσα κατανάλωση με τις κλίμακες της συνολικής κατανάλωσης.

Για τον υπολογισμό της υπέρβασης των ορίων κατανάλωσης κάθε κατηγορίας δικαιούχου δεν λαμβάνεται υπόψη η κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας βάσει νυκτερινού τιμολογίου.

Σε περίπτωση δικαιούχου Κ.Ο.Τ. με μετρητή κατανάλωσης νυκτερινού ρεύματος:

ααα) Αν το άθροισμα της ημερήσιας και της νυκτερινής κατανάλωσης βρίσκεται εντός των ορίων ημερήσιας κατανάλωσης του άρθρου 2 εφαρμόζεται και για τη νυχτερινή κατανάλωση η έκπτωση του Κ.Ο.Τ. και οι απαλλαγές από τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις τόσο του Κ.Ο.Τ. όσο και του νυκτερινού τιμολογίου.

βββ) Αν το άθροισμα της ημερήσιας και της νυκτερινής

κατανάλωσης υπερβαίνει τα όρια ημερήσιας κατανάλωσης του άρθρου 2 η έκπτωση του Κ.Ο.Τ. και οι απαλλαγές από τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις τόσο του Κ.Ο.Τ. όσο και του νυκτερινού τιμολογίου εφαρμόζονται για τη νυχτερινή κατανάλωση εντός των ως άνω ορίων και η υπερβάλλουσα νυχτερινή κατανάλωση τιμολογείται με το ισχύον οικιακό νυκτερινό τιμολόγιο του προμηθευτή με τις κλίμακες της συνολικής κατανάλωσης.

Για την εφαρμογή της έκπτωσης του Κ.Ο.Τ. επί της νυχτερινής κατανάλωσης, σύμφωνα με τα παραπάνω, ως χρέωση προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας λογίζεται η χρέωση προμήθειας για την κατανάλωση ημέρας του προμηθευτή.

Εάν η κατανάλωση είναι μικρότερη από την αναφερόμενη στην περίπτωση β', τότε για το συγκεκριμένο τετράμηνο δεν εφαρμόζεται το Κ.Ο.Τ.».

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι η τιμή χρέωσης αυτό, είναι η έκπτωση. Τεσπα όπως το αντιλαμβάνεται κανείς και όπως το πληρώνει. Εγώ δεν έχω για να δω λογαριασμό.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όπως προκύπτει από τις ετήσιες λογιστικές καταστάσεις για το 2018, η ΔΕΗ αν και απασχολεί κατά 13% λιγότερους εργαζόμενους σε σχέση με τον ΟΤΕ (απασχολεί 16.747 εργαζόμενους έναντι 19.343 ατόμων που εργάζονται στον ΟΤΕ), ωστόσο επιβαρύνεται με κατά 40% υψηλότερο μισθολογικό κόστος: συνολικά η ΔΕΗ για μισθούς το 2018 κατέβαλε 790,5 εκατ. ευρώ έναντι 563,7 εκατ. ευρώ που ήταν η αντίστοιχη δαπάνη του ΟΤΕ.

Έτσι το μέσο μισθολογικό κόστος για την ΔΕΗ διαμορφώνεται σε 47.000 ευρώ ανά εργαζόμενο έναντι 29.000 ευρώ για τον μέσο εργαζόμενο του ΟΤΕ, δηλαδή κατά 62% υψηλότερα!

 

Αντίθετα η ΔΕΗ, παραμένει υπό κρατικό έλεγχο και αντιμετωπίστηκε από κυβερνήσεις και δανειστές ως κομμάτι του δημόσιου τομέα. Έτσι, επιβαρύνθηκε με ένα εξαιρετικά αυστηρό θεσμικό πλαίσιο που δεν επιτρέπει στην διοίκηση της εταιρείας να προχωρήσει σε κινήσεις εξορθολογισμού του μισθολογικού κόστους. Σήμερα ένας μεγάλος αριθμός εργαζομένων της ΔΕΗ είναι μεγάλης ηλικίας και βρίσκονται στην ανώτατη κλίμακα αμοιβών, ενώ η εταιρία δεν μπορεί να προχωρήσει σε προγράμματα εθελούσιας αποχώρησης παλαιών εργαζομένων και την πρόσληψη νέων με χαμηλότερες αμοιβές, λόγω των περιορισμών που τις έχουν επιβληθεί. Ασφαλώς το κόστος της ΔΕΗ επιβαρύνεται διαχρονικά από σειρά επιδομάτων και πρόσθετων αμοιβών που είναι αδιανόητα για τον ιδιωτικό τομέα αλλά και το γεγονός ότι έχει φορτωθεί με εργαζόμενους που δεν θα έπρεπε λόγω κομματικών σκοπιμοτήτων.

 

Το υψηλό μισθολογικό κόστος, ασφαλώς είναι μια από τις αιτίες για την κακή πορεία της αγοράς ωστόσο δεν είναι ούτε η μόνη, ούτε μεγαλύτερη. Οι ευθύνες των κυβερνήσεων διαχρονικά, των συνδικαλιστικών ηγεσιών που αντιμετώπιζαν την εταιρία ως «το μαγαζί μας», του πολιτικού προσωπικού που αξιοποίησε τη ΔΕΗ ως μέσο τακτοποίησης κομματικής πελατείας και ως μέσο άσκησης μιας δήθεν κοινωνικής πολιτικής, αλλά και ιδιωτικά επιχειρηματικά συμφέροντα που επωφελούνταν από την κατάσταση της ΔΕΗ, είναι οι βασικοί και κύριοι παράγοντες για το τέλμα στο οποίο έχει περιέλθει σήμερα η εταιρία και την μεγάλη αβεβαιότητα για την επόμενη ημέρα.

 

:cool: - χανονται μωρε τα κομματοσκυλα στην Ελλαδα ?

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Τι μισθοι ειναι αυτοι στη ΔΕΗ. Στα 550 να πανε ολοι τους.

 

Τις μετρήσεις τις κάνει η ΔΕΔΔΗΕ.

 

Τώρα στο μισθολογικό κομμάτι δυστυχώς φταίμε όλοι μας. Όλα τα κόμματα που έβαζαν τους δικούς τους, η ανοχή απέναντι στους συνδικαλιστές και εμείς που τους ψηφίζαμε.

 

Τα ψυγεία είναι πάρα πολλά στον οργανισμό.

Edited by XP130TD
Link to comment
Share on other sites

Τις μετρήσεις τις κάνει η ΔΕΔΔΗΕ.

 

Τώρα στο μισθολογικό κομμάτι δυστυχώς φταίμε όλοι μας. Όλα τα κόμματα που έβαζαν τους δικούς τους, η ανοχή απέναντι στους συνδικαλιστές και εμείς που τους ψηφίζαμε.

 

Τα ψυγεία είναι πάρα πολλά στον οργανισμό.

 

Οι τρυπες ειναι παρα πολλες και δεν κλεινουν με τιποτα. Και την ΔΕΔΔΗΕ εμεις την πληρωνουμε.

Edited by XP130TD
Link to comment
Share on other sites

Οι μισθοί να πέσουν, δεν νομίζω ότι θα διαφωνήσει κανείς.Απλά δεν μπορώ να δεχθώ την υστερία σε μερικά ΜΜΕ που το μόνο που θέλουν είναι η ιδιωτικοποίηση της επιχείρησης.Επίσης ένα θέμα είναι τα χρέη πελατών προς τη ΔΕΗ , πάνω από 2,5 ΔΙΣ. Μια εταιρεία , είτε ιδιωτική , είτε δημόσια, θα είχε πρόβλημα.Το θέμα είναι ότι δεν μπορείς να αφήσεις στο σκοτάδι τόσο κόσμο.Γιαυτό και υποστηρίζω τη σημερινή απόφαση να παραμείνει κρατική η εταιρεία.Δεν χρωστάω στη ΔΕΗ , αλλά έχω γνωστό που χρωστάει τρομερό ποσό.Δεν έχει να πληρώσει.Και μόλις πήρε το μέρισμα το 2018 (750 ευρώ) το έδωσε όλο για να μειώσει λίγο το χρέος...

 

----- προσθήκη μηνύματος 105 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τι μισθοι ειναι αυτοι στη ΔΕΗ. Στα 550 να πανε ολοι τους.

Αυτοί στα γραφεία ναι.Θα διαφωνήσω όμως για αυτούς που δουλεύουν μέσα στην πίσσα των ορυχείων.Αυτοί να πληρώνονται καλά γιατί ο καρκίνος καραδοκεί.

Edited by XP130TD

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Οι μισθοί να πέσουν, δεν νομίζω ότι θα διαφωνήσει κανείς.Απλά δεν μπορώ να δεχθώ την υστερία σε μερικά ΜΜΕ που το μόνο που θέλουν είναι η ιδιωτικοποίηση της επιχείρησης.Επίσης ένα θέμα είναι τα χρέη πελατών προς τη ΔΕΗ , πάνω από 2,5 ΔΙΣ. Μια εταιρεία , είτε ιδιωτική , είτε δημόσια, θα είχε πρόβλημα.Το θέμα είναι ότι δεν μπορείς να αφήσεις στο σκοτάδι τόσο κόσμο.Γιαυτό και υποστηρίζω τη σημερινή απόφαση να παραμείνει κρατική η εταιρεία.Δεν χρωστάω στη ΔΕΗ , αλλά έχω γνωστό που χρωστάει τρομερό ποσό.Δεν έχει να πληρώσει.Και μόλις πήρε το μέρισμα το 2018 (750 ευρώ) το έδωσε όλο για να μειώσει λίγο το χρέος...

 

----- προσθήκη μηνύματος 105 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτοί στα γραφεία ναι.Θα διαφωνήσω όμως για αυτούς που δουλεύουν μέσα στην πίσσα των ορυχείων.Αυτοί να πληρώνονται καλά γιατί ο καρκίνος καραδοκεί.

 

Αυτοι που δουλευουν στα ορυχεια και αυτοι που ανεβαινουν στις κολωνες πιστεψε με πληρωνονται πολυ λιγοτερα απο αυτους που καθονται σε γραφειο. Το πιθανοτερο να περνουν τον βασικο και αναλογα τα χρονια δουλειας μετα. Οσο για οσους χρωστανε ναι να τους κοψει το ρευμα. Εδω δινω 1200 ευρω το χρονο στο ρευμα. Φευγουν απο την τσεπη μου ωστε να εχω ρευμα στο σπιτι μου. Οταν ο αλλος αφηνει φεσι στη ΔΕΗ αρκετα χιλιαρικα(δεν μιλαω για 1000 ευρω πχ) τοτε ναι να το κοψει. Δηλαδη οταν καποιος δεν εχει να πληρωσει και συνεχιζει να καταναλωνει πολυ ρευμα εις βαρος αυτων που πληρωνουν τοτε δεν πιστευεις οτι αξιζει να κοπει το ρευμα? Δηλαδη αντε πες χρωστας εναν λογαριασμο παει δευτερος τριτος ε πρεπει να υπαρχει και ενα οριο. Αλλιως ειναι καθαρη κοροιδια. Αν γινει ιδιωτικη η ΔΕΗ θα κοπει το ρευμα σε χιλιαδες που χρωστανε. Ο τσαμπας πρεπει να πεθανει καποια στιγμη. Ξερω κοσμο που παει σε μια εταιρια κινητης δεν πληρωνει τιποτα αφηνει φεσι και μετα παει στην επομενη και οταν περασει απο ολες περνει αλλο αφμ της οικογενειας ξανα κανει τα ιδια.

Edited by XP130TD
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...