Jump to content

Huawei Y6 II


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Huawei Y6 II (μοιαζει με Honor 5A)

εκτιμηση 210$

 

οθονη 5.5 (1280x720)

2G/3G/4G (διαφορετικες συχνοτητες ανα εκδοση)

android 6 (emui 4.1)

2gb ram, 16gb rom, sd card slot

εκδοσεις L03, L21, L23: kirin 620 (επεξεργ 1.2ghz octacore 64bit, γραφικα mali 450-mp4)

εκδοση L32: snapdragon 617 (επεξεργ 1.5ghz octacore 64bit, γραφικα adreno 405)

καμερες 8 (f2.0, 77° panorama) & 13mp (f2.0)

bluetooth / gps, agps, glonass / beautify / ...

μπαταρια 3000mah (μη αφαιρουμενη)

βαρος με μπαταρια 168γρ

χρωματισμοι: μαυρο, λευκο, χρυσο, ροζ, μπλε, κιτρινο

 

4G

CAM-L03/CAM-L23: FDD:B2/B4/B5/B7/B28

CAM-L21: FDD:B1/B3/B8/B20

CAM-L32: FDD:B1/B3/B5/B7/B8/B26

3G

CAM-L03/CAM-L23: UMTS:850/900/1900/AWS/2100

CAM-L21: UMTS:850/900/1900/2100

CAM-L32: UMTS:850/900/2100

2G

GSM: 850/900/1800/1900

 

via

 

υπο διευκρινιση:

- notification led ?

- κοινη θεση sd με sim ?

- usb type c ?

 

* επισης φημες για εκδοση y6 ii compact με χαμηλοτερη τιμη και εξοπλισμο

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα σε όλους

 

Αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα στην κοινότητα και χαίρομαι που βρίσκομαι ανάμεσά σας. Ανακάλυψα το MyPhone, μέσα από μια διαδικτυακή αναζήτηση, με την οποία έψαχνα να βρω πως θα μπορούσε να μετατραπεί το Huawei P8 Lite από κλειδωμένο Single Sim, που το δίνει η Vodafone, σε Dual Sim, πράγμα που βρήκα στο αντίστοιχο νήμα.

 

Πριν λίγο, απέκτησα (για την κόρη μου) ένα Huawei Y6 II Compact από τη Vodafone, κι αυτό κλειδωμένο φυσικά. Έχοντας δει τα όσα γράφονται στο νήμα για το ξεκλείδωμα του P8 Lite, σκέφτηκα να απευθύνω στην κοινότητα το ίδιο ερώτημα, ώστε αν στο μέλλον χρειαστεί η κόρη μου να το κάνει στο σημερινό Y6 II Compact, προκειμένου να την διευκολύνει στις επαγγελματικές της υποχρεώσεις, να έχει βρεθεί η λύση, όπως αυτή που προτείνεται για το P8 Lite.

 

Αν γνωρίζει κάποιος τρόπο και λεπτομέρειες, θα παρακαλούσα να ενημερώσει. Αν χρειάζεται αυτές να γίνουν με PM, είναι επίσης ευπρόσδεκτες.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα.

 

Κάτοχος του εν λόγω Smartphone από την περασμένη Παρασκευή, προερχόμενος από LG G4 το οποίο μου πήραν αφού με λήστεψαν.

Το κινητάκι φαίνεται αξιοπρεπέστατο όσο το έχω δουλέψει, αλλά θα δείξει η πορεία.

Μια παρατήρηση μόνο, δεν συνεργάζεται σωστά με το Google Fit και δεν βρίσκω το λόγο.

Επειδή συνηθίζω να περπατώ αρκετά, χρησιμοποιώ την παραπάνω εφαρμογή και αν και δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα με το LG, ούτε με Samsung παλιότερα, το Huawei φαίνεται να μην καταγράφει σχεδόν τίποτα ή το κάνει όποτε το θυμάται.

 

Έχω προσθέσει το app στις εξαιρέσεις τις μπαταρίας, αλλά δεν βλέπω φως.

 

Any ideas?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το έχω κι εγώ στα χέρια μου, μερικές ώρες τώρα.

Πρώτη εντύπωση είναι καλύτερη από αυτό που περίμενα. Για τα λεφτά του είναι πραγματικά μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση προς τους κατοχους οσον αφορα την δικαρτιλα του! Μπορει να παρει 2 καρτες sim και σε ξεχωριστη θυρα micrn sd?
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση προς τους κατοχους οσον αφορα την δικαρτιλα του! Μπορει να παρει 2 καρτες sim και σε ξεχωριστη θυρα micrn sd?

Ναι! 2 micro Sims.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με την κάμερα ακόμη. Δεν είναι και στις προτεραιότητες μου, να πω την αλήθεια.

Η άλλη μου συσκευή (N5) είχε σίγουρα κατώτερη κάμερα οπότε για μένα θα είναι μια χαρά.

 

Αυτό που, ως τώρα, μου έχει κάνει πραγματικά εντύπωση είναι η οθόνη του. Δεν το περίμενα.

Edited by noisex
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους βλέπω λίγη κίνηση εδώ!

Το έχω 2 εβδομάδες και δεν έχω κάποιο παράπονο, αν εξαιρέσεις ότι κάνει 3 ώρες να φορτίσει...

Link to comment
Share on other sites

Από την Παρασκευή που το έχω καταλήγω ότι η συσκευή είναι πραγματικά value for money.

Με 149€ παίρνεις μεγάλη οθόνη, αξιοπρεπή κύρια και μπροστινή κάμερα, 2 κάρτες sim, ξεχωριστή υποδοχή για κάρτα μνήμης και καλή μπαταρία.

Επίσης το ui της μαμά rom δεν είναι καθόλου άσχημο, παρέχει πολλές δυνατότητες και δεν έχει ιδιαίτερη "σαβούρα" προεγκατεστημένη.

Α! Έχει και ραδιόφωνο για όποιον ενδιαφέρει.

Edited by noisex
Link to comment
Share on other sites

Μιας και έχει χαμηλή τιμή η συγκεκριμένη συσκευή σκέφτομαι να την πάρω κυρίως για τις ανεξάρτητες sim υποδοχές αλλά θέλω να ρωτήσω α) αν όντως ο ήχος είναι χαμηλός ακόμα και με μέγιστη ένταση όπως διαβάζω σε μερικά σχόλια αλλού και β) αν η οθόνη είναι ικανοποιητική (μπορεί να αναφέρει HD αλλά αυτά τα 267ppi είναι πολύ χαμηλά και δεν προδιαθέτουν για ευχάριστη εμπειρία θέασης αλλά από την άλλη πλευρά έχει και 5.5in οθόνη). Επίσης δεν βρίσκω πουθενά τιμές sar, έχετε κάποια πηγή για αυτό;

Επίσης κάτι άλλο, το 4G/3G είναι διαθέσιμο και στις δυο sim ή μια από τις δυο υποδοχές έχει περιορισμό μόνον σε 2G;

Edited by Tasos30

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να απαντήσω στις παραπάνω ερωτήσεις:

- Ο ήχος εξαρτάται από το τι και πως το ακούς. Για παράδειγμα στο spotify είναι πολύ καλός. Στο You tube όντως μπορεί να είναι χαμηλός. Πάλι όμως αν βάλεις ακουστικά τα πράγματα αλλάζουν. Δεν έχω κάνει και πολλά τεστ, να πω την αλήθεια, ακόμη. Αν τώρα εννοείς τον ήχο κατά την κλήση δεν έχει θέμα.

- Η οθόνη είναι ικανοποιητική. Το έχω γράψει και σε άλλο μου σχόλιο.

- Με Sar δεν έχω ασχοληθεί. Δεν με ενδιαφέρει. Μιλάω ελάχιστα.

- Στη μια από τις 2 sim μπορείς να έχεις 3g/4g κατ' επιλογή. Κατ' επιλογή εννοώ ότι δίνεις εντολή, από το μενού, ποια από τις 2 θέλεις.

 

Στάλθηκε από το HUAWEI CAM-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by noisex
Link to comment
Share on other sites

σ' ευχαριστώ για τις απαντήσεις :) .

 

edit 14/4/2017 βρήκα στο quick start guide της συσκευής τις τιμές sar (Ευρωπαϊκές) head sar 0,4w/kg και body sar 1,39w/kg. Πολύ υψηλό το body sar και πολύ πάνω από τον μέσο όρο...οπότε δεν νομίζω να το αγοράσω αλλά μου κάνει εντύπωση γιατί τόσο υψηλή τιμή sar.

Edited by Tasos30

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα παιδιά, Χρόνια Πολλά,εχθες το παρέλαβα, και ακόμη το επεξεργαζομαι, το βρίσκω αριστο , για τα χρήματα του , αλλα ειναι νωρίς ακόμη , για τελικο συμπέρασμα Η καμερα του παρα , μα πάρα πολυ καλή (δεν το περιμενα, γιαυτο το τονιζω)Οντας κατοχος του Κ Ζοομ της Samsung (που εχει ενσωματωμένη κανονικη ψηφιακη μηχανή , με οπτικό ζουμ και 20 μπ + φακο καρλ ζεεις (αν θυμαμαι καλα)με μιση καρδια τράβηξα φωτο !ΕΕ ηταν έκπληξη η απόδοση του , σε συνθήκες κάκιστου φωτισμού (αργα το απόγευμα και μεσα στο σπιτι), και χωρίς καν ενεργοποιημενο το φλας , μουβγαλε φωτο χωρίς ίχνος κοκου (κοντινή , για δοκιμη) Οχι πως θα αντικαταστησει το Κ ζουμ, αλλά με εξέπληξε ευχάριστα , ενα μονο με στεναχώρησε, δεν μπόρεσε να διαβάσει το otg (on the go) stck που του εβαλα , ...τίποτα σιγή ιχθύος !Σε καποιο review ειχα διαβάσει για usb transfer data, αλλα εκτος αν το στικακι μου τάχει παιξει, δεν το ειδα στην πράξη! Εχει δοκιμάσει καποιος αν τελικα αναγνωρίζει και διαβάζει micro usb stck??Απο την άλλη ειναι παράξενο να μην διαβάζει εκτός αν χρειαζετε διαδικασία που δεν εχω ακόμη ανακαλύψει! Ας μου πει καποιος τι γίνετε Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν φαίνεται να υποστηρίζει otg. Μάλλον δε δίνει ρεύμα η usb θύρα της συσκευής.

 

Στάλθηκε από το HUAWEI CAM-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι το διαπίστωσα απο την Ιδια την HUAWEI! Κριμα , οχι πως μπορείς να δεις κατι τώρα σε 5,5 οθόνη πχ σειρά έργο , αλλά ετσι , για την τιμή των όπλων!Μου κανει εντύπωση οτι παλαιότερης χρονολογίας κινητά , υποστήριζαν , πάντα το OTG, γιαυτό ούτε που σκεφτηκα να κοιτάξω αυτο το χαρακτηριστικο , το θεωρούσα δεδομενο , κατά τα άλλα για τα λεφτα που το πήρα ειναι μια χαρα!Αλλωστε για δεύτερο το θέλω!
Link to comment
Share on other sites

Λίγο εντύπωση μου κάνει κι εμένα, να πω την αλήθεια. Από την άλλη η δυνατότητα να έχεις sd card είναι μια χαρά, αν θες να έχεις μερικά αρχεία παραπάνω, πάνω σου. Το στικάκι είναι χρήσιμο για μια, στις τόσες, μεταφορά αρχείου στο δρόμο. Όσο για παλιότερης τεχνολογίας κινητά που το είχαν ήταν η εξαίρεση του κανόνα.

Η οθόνη του μια χαρά είναι για να δεις 1-2 επεισόδια μιας σειράς.

Εγώ το κινητό το πήρα για κυρίως συσκευή. Τα οικονομικά είναι άσχημα κι ένα Nexus 5 που έχω έχει γεράσει (κυρίως από μπαταρία).

Κάτι κερδίζεις και κάτι χάνεις σχεδόν σε κάθε περίπτωση.

 

Στάλθηκε από το HUAWEI CAM-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι πολυ βολεύομαι με στικακι, φορτώνεις οτι θες απο pc ,και τα εχεις κινητο η tablet η laptop σήμερα υπάρχουν στικακια 2 Τ , αλλα 1,με 512 μια χαρά ειναι για οσες σειρες θες γυρω sta 10 E απο e- bay και τελος! Ασε που υπαρχουν σε μέγεθος φασολιού πια οποτε ..Ενώ η Καρτα sd βγάλε φόρτωνε- σβησε , ξαναβαλε , ζορι εχει, και δεν μπαινει και απο το πλαι , ολοκληρη ιστορια ειναι με τα καπακια, (ασε που το συγκεκριμένο , εχει οπίσθιο καπακι χάλια απο αντοχή, μου σφιχτηκε το στομάχι όταν το έβγαζα, τοσο λεπτό που ειναι! τωρα θα σπάσει , μετα θα σπάσει ,) Ευτυχώς δεν έσπασε:lol:! χαχα!
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω πολύ καλά πόσο βολεύει το στικάκι και δε διαφωνώ. Το προηγούμενο κινητό μου υποστήριζε. Στη προκειμένη περίπτωση συζητάμε για μια λύση σε αυτό, εφόσον δεν μπορείς να έχεις στικάκι. Και η ερώτηση είναι: Για ποιό λόγο να μπαινοβγάζεις την sd; Κούμπωσε το κινητό στο pc και πέρνα ότι θες.

Αυτό με το καπάκι όντως. Κι εγώ το ίδιο ένοιωσα. Δε μπορεί να σπάει τόσο εύκολα όμως.

 

Στάλθηκε από το HUAWEI CAM-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ενα δίκαιο σε αυτό, ειναι μια διαδικασία εύκολη σχετικά,αλλά πάντα ξεχνώ να την Κάνω ,χρειαζετε καποιο ειδικο προγραμμα το συγκεκριμένο πχ καποια Σουίτα , η Απλώς το συνδεεις και τέλος??Χμμ πηρε το ματι σου κατι για ρουτ? για το 6Υιι?Εγω δεν βρηκα κατι (θα σκάσω αν δεν το κάνω να διαβάζει στικακι , υπαρχουν εφαρμογες αλλα θέλουν να ειναι ρουτ)Δεν ξερω βεβαια αν και ετσι θα δουλέψουν!
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει χρειαστεί ακόμη να το κουμπώσω στο pc. Δεν χρειάζεται διαδικασία ή σουίτα.

Για ξεκλείδωμα boot loader και root κάτι έχει πάρει το μάτι μου στο xda. Άλλα διάβασα και κάποιους που τους έμεινε η συσκευή στα χέρια. Συνεπώς προσοχή. Λάβε υπόψη σου πως και να το ρουτάρεις δεν θα πετύχεις κάτι για το otg, εφόσον, όπως φαίνεται, δεν δίνει ρεύμα στη θύρα usb.

Για τους περαιτέρω πειραματισμούς με Root δε θα ασχοληθώ με αυτή τη συσκευή. Γι αυτά έχω το Nexus.

 

Στάλθηκε από το HUAWEI CAM-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το ρουτ μονο για το OTG με ενδιαφερει, θα το ψαξω , ολα μου τα άλλα (εκτος του Samsung)τα εχω root(Tablet& mobile) ,ήδη δοκιμασα King root & Framaroot ,αλλα δεν δουλευουν με αυτην την εκδοση Antroid!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...