Jump to content

Huawei Y6 II


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σχεδόν 3 μήνες συμβίωσης με το κινητό, αναθεωρώ όλα όσα έχω πει!

Δεν ξέρω αν έχω αυτή την εντύπωση γιατί το προηγούμενό μου ήταν κορυφή, αλλά το Υ6 είναι το ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ κινητό που έχει περάσει από τα χέρια μου μέχρι στιγμής.

Απίστευτα κολλήματα με καμία εφαρμογή να τρέχει στο background, 3 ώρες φόρτιση καθημερινά και άδειασμα σε χρόνο dt χωρίς ιδιαίτερη χρήση, τα bluetooth δουλεύουν λάθος και όποτε το θυμούνται, ανεβάζει θερμοκρασία σε κατάσταση αναμονής ενώ το έχω στην τσέπη και γενικά είναι σκέτη απογοήτευση.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κατ απολυτο τροπο, το blue tooth χάλια η Φωτο σε selfie σε παραμορφώνει πολύ, μου κώλυσε ηδη 1 φορα άσχημα, νόμισα οτι "μπρικαρισε" έμεινε κόκαλο δεν έσβηνε καν, ακίνητο άγαλμα , το άφησα νε ξεφωρτισει , και όταν μπόρεσα και ξαναμπήκα παλι έκανε κουλά , μεχρι που εβαλα τις εργοστασιακές ρυθμίσεις και συνηρθε,(ουτε μηνας μετα την αγορα του δεν ειχε περάσει) δεν το χρησιμοποιώ καθόλου και ελπιζω να μην το χρειαστώ, πεταμένα λεφτά εχω παρει παλαιοτερα ενα phablet 6,5" δικαρτο , της THL που ζει και βασιλευει εδω και 3 περίπου χρονια και η μπαταρια του κρατά αιώνες η οθονη του τα σπάει, δεν ξαναπαίρνω την συγκεκριμένη μάρκα Huawei ποτέ!
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι όλοι μας ξέραμε καλά τι αγοράσαμε.

Σε καμία περίπτωση δεν γράφω ποστ υποστήριξης της συσκευής. Εξακολουθώ να είμαι ευχαριστημένος, για τα χρήματα που έδωσα.

Εντάξει. Δεν είναι γρήγορο αλλά δεν είναι και τραγικά αργό. Δεν έχω το παραμικρό κόλλημα. Η μπαταρία του, με τη δική μου χρήση, βγάζει άνετα ένα 24ωρο. Μάλιστα στο σπίτι μου έχω πολύ κακό σήμα, που γονατίζει την μπαταρία. Ναι Οκ. Αν είσαι κάτω από 20% θέλει όντως 3 ώρες για να φορτίσει. Δεν έχω παρατηρήσει κανένα θέμα υπερθέρμανσης. Ίσως ο φίλος που το ανέφερε να πήγαινε μια βόλτα από το service;

Σχεδόν πάντα μετά από κάθε φόρτιση το κάνω Restart.

Με το Bluetooth όντως κάνει κάτι τρελά. Τουλάχιστον στο δικό μου, σε σύνδεση με το pebble μου, κλείνει μόνο του, κάποιες φορές. Στο αυτοκίνητο δεν έχει τύχει να μου το κάνει.

 

Έχω μερικές μέρες που έκανα update. Ναι. Υπάρχει update για την συσκευή αλλά μην περιμένετε να το βγάλει μόνη της. Δεν πρόκειται. Βλέπω μια πολύ μικρή βελτίωση στην ταχύτητα και στο scrolling, όπως και πολύ καλύτερη ανταπόκριση στην αυτόματη φωτεινότητα. Επίσης κάποιες βελτιώσεις στο ημερολόγιο. Τέλος ενημέρωση ασφαλείας της Google 1η Απριλίου 2017. Το Bluetooth δεν μου έχει σωθεί ευκαιρία να το δοκιμάσω ακόμη.

Εάν ενδιαφέρει κάποιον μπορώ να δώσω οδηγίες για το πως να το περάσετε. 3aabb6fb681cbda14737c712f0208bff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ρε παιδιά, μια πληροφορία θα ήθελα..

Όταν πρωτοπήρα το κινητό και το σέταρα, το είχα ρυθμίσει ώστε να είναι κάποιες εφαρμογές κλειδωμένες. Δηλαδή όταν πατούσα στη συλλογή, ζητούσε κωδικό πρόσβασης. Τώρα, μετά από επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, δεν βρίσκω πουθενά αυτή τη ρύθμιση. Που στο καλό την είχα βρει;! :lol: (σίγουρα ΔΕΝ ήταν app, ήταν μέσα στις ρυθμίσεις)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαρίστως να σας γράψω οδηγίες για να εγκαταστήσετε μόνοι σας (manual) το τελευταίο firmware που έχει κυκλοφορήσει για τη συσκευή.

Το κινητό θα πρέπει να είναι σε απόλυτη stock κατάσταση. Χωρίς root, custom recovery κλπ.

 

Να σημειώσω οτι σε κάθε περίπτωση , που τυχόν πάει κάτι στραβά δεν ευθύνομαι. Υπάρχει πάντα πιθανότητα να brickαρει η συσκευή κλπ κλπ -

Δεν το συνεχίζω.

 

Λογικά η συσκευή σας έχει μείνει με αριθμό έκδοσης που τελειώνει σε 120. Τουλάχιστον έτσι ήταν η δική μου. το νεώτερο λήγει σε 179. Κάθε προσπάθεια να το βρείτε μέσα από το update του κινητού είναι μάταια.

 

Αυτό που κάνουμε είναι να κατεβάσουμε την εφαρμογή firmware finder από το play store https://play.google.com/store/apps/details?id=com.teammt.gmanrainy.huaweifirmwarefinder&hl=el

Πρόκειται για μια εφαρμογή η οποία μας επιτρέπει να κατεβάσουμε μόνοι μας εκδόσεις λογισμικού για συσκευές της huawei. Ανοίγοντας την επιλέγετε να κάνετε download το firmware της 27/3/201, με κατάληξη 179 και ΠΡΟΣΟΧΗ!αυτό με την ένδειξη FULL OTA

Η συσκευή μας θα πρέπει να είναι καλά φορτισμένη (τουλάχιστον 80%) και να έχει ελεύθερο εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο τουλάχιστον 4gb.

Το αρχείο εφόσον κατέβει είναι σε μορφή zip. Ο πιο εύκολος τρόπος είναι να συνδέσετε το κινητό στο pc σας και να το ανακτήσετε από εκεί. Επίσης θα βοηθήσει πολύ αν έχετε memory card στο κινητό. Κάνουμε unzip το συμπιεσμένο αρχείο και προκύπτει ένα αρχείο με την ονομασία "UPDATE.APP". Δημιουργούμε έναν νέο φάκελο (αν έχουμε memory card σε αυτήν) με την ονομασία "Dload" και βάζουμε μέσα το "UPDATE.APP".

Τώρα είμαστε έτοιμοι να περάσουμε το update. Κλείνουμε τη συσκευή. Την ανοίγουμε φροντίζοντας να κρατάμε πατημένα και τα 3 φυσικά της πλήκτρα (power. volume up και down) ταυτόχρονα, για 8-10δευτερόλεπτα. Τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνει το κινητό μόνο του. ΜΗΝ το πειράξετε και μην επιχειρήσετε να το κλείσετε, νομίζοντας οτι κόλλησε κλπ κλπ. Θα κάνει περίπου 10 λεπτά και θα ανοίξει πάλι μόνο του.

 

Εάν το κάνετε και σας φανεί χρήσιμο μπορούμε να ζητήσουμε από κάποιον Moderator να περάσει τις παραπάνω οδηγίες στο πρώτο post, προκειμένου να βρίσκονται εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαρίστως να σας γράψω οδηγίες για να εγκαταστήσετε μόνοι σας (manual) το τελευταίο firmware που έχει κυκλοφορήσει για τη συσκευή.

Το κινητό θα πρέπει να είναι σε απόλυτη stock κατάσταση. Χωρίς root, custom recovery κλπ.

 

Να σημειώσω οτι σε κάθε περίπτωση , που τυχόν πάει κάτι στραβά δεν ευθύνομαι. Υπάρχει πάντα πιθανότητα να brickαρει η συσκευή κλπ κλπ -

Δεν το συνεχίζω.

 

Λογικά η συσκευή σας έχει μείνει με αριθμό έκδοσης που τελειώνει σε 120. Τουλάχιστον έτσι ήταν η δική μου. το νεώτερο λήγει σε 179. Κάθε προσπάθεια να το βρείτε μέσα από το update του κινητού είναι μάταια.

 

Αυτό που κάνουμε είναι να κατεβάσουμε την εφαρμογή firmware finder από το play store https://play.google.com/store/apps/details?id=com.teammt.gmanrainy.huaweifirmwarefinder&hl=el

Πρόκειται για μια εφαρμογή η οποία μας επιτρέπει να κατεβάσουμε μόνοι μας εκδόσεις λογισμικού για συσκευές της huawei. Ανοίγοντας την επιλέγετε να κάνετε download το firmware της 27/3/201, με κατάληξη 179 και ΠΡΟΣΟΧΗ!αυτό με την ένδειξη FULL OTA

Η συσκευή μας θα πρέπει να είναι καλά φορτισμένη (τουλάχιστον 80%) και να έχει ελεύθερο εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο τουλάχιστον 4gb.

Το αρχείο εφόσον κατέβει είναι σε μορφή zip. Ο πιο εύκολος τρόπος είναι να συνδέσετε το κινητό στο pc σας και να το ανακτήσετε από εκεί. Επίσης θα βοηθήσει πολύ αν έχετε memory card στο κινητό. Κάνουμε unzip το συμπιεσμένο αρχείο και προκύπτει ένα αρχείο με την ονομασία "UPDATE.APP". Δημιουργούμε έναν νέο φάκελο (αν έχουμε memory card σε αυτήν) με την ονομασία "Dload" και βάζουμε μέσα το "UPDATE.APP".

Τώρα είμαστε έτοιμοι να περάσουμε το update. Κλείνουμε τη συσκευή. Την ανοίγουμε φροντίζοντας να κρατάμε πατημένα και τα 3 φυσικά της πλήκτρα (power. volume up και down) ταυτόχρονα, για 8-10δευτερόλεπτα. Τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνει το κινητό μόνο του. ΜΗΝ το πειράξετε και μην επιχειρήσετε να το κλείσετε, νομίζοντας οτι κόλλησε κλπ κλπ. Θα κάνει περίπου 10 λεπτά και θα ανοίξει πάλι μόνο του.

 

Εάν το κάνετε και σας φανεί χρήσιμο μπορούμε να ζητήσουμε από κάποιον Moderator να περάσει τις παραπάνω οδηγίες στο πρώτο post, προκειμένου να βρίσκονται εύκολα.

Αναλυτικοτατες οι οδηγιες σου! Εχεις τις ευχαριστιες μου! :) :)

Εχω το Huawei Honor 6 και απο οτι θυμαμαι κατα 99 % με τον τροπο που περιγραφεις για την εγκατασταση του update διαγραφονται τα παντα απο το κινητο. Αν ισχυει, καλο ειναι να το γνωριζουν οσοι επιχειρησουν να το αναβαθμισουν και να παρουν ενα backup πρωτα.

 

Επίσης ρε παιδιά, μια πληροφορία θα ήθελα..

Όταν πρωτοπήρα το κινητό και το σέταρα, το είχα ρυθμίσει ώστε να είναι κάποιες εφαρμογές κλειδωμένες. Δηλαδή όταν πατούσα στη συλλογή, ζητούσε κωδικό πρόσβασης. Τώρα, μετά από επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, δεν βρίσκω πουθενά αυτή τη ρύθμιση. Που στο καλό την είχα βρει;! :lol: (σίγουρα ΔΕΝ ήταν app, ήταν μέσα στις ρυθμίσεις)

 

Στην εφαρμογη "Διαχειρηση Συσκευης" πρεπει να ειναι. Για δες εκει.

f4a6091b555eed9ca289be56f0801713.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στην εφαρμογη "Διαχειρηση Συσκευης" πρεπει να ειναι. Για δες εκει.

f4a6091b555eed9ca289be56f0801713.jpg

 

Ευχαριστώ πολύ, είχα φάει τον κόσμο...

 

Όσον αφορά το update, για ποιό λόγο τόσο "κρυμμένο" από την Huawei? Δεν εννοείται ότι θα έπρεπε να ενημερώνει αυτόματα τις συσκευές της; Υπάρχει κάποιο τίμημα αν κάνουμε το update? Χάσιμο εγγύησης πχ

Link to comment
Share on other sites

Δεν υφίσταται θέμα διαγραφής. Το κινητό διαχειρίζεται το update ως ota. Όλα μένουν ως έχουν.

Να κανω τοσο λαθος; τι να πω. Εχει και κανα χρονο να αναβαθμιστει το δικο μου (που παλιωσε πια) οποτε μπορει και να μην θυμαμαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα εφυγε για Service 2 μήνες συσκευή , απο τον πρώτο μήνα προβλημα,(χανει το σημα της οθόνης) , μου το έκανε στον πρώτο μηνα που το ειχα, έβαλα εργοστασιακες ρυθ, και εδειξε οτι συνηλθε, τωρα το κάνει καθε μέρα,εδω και 6 μερες, μαυρίζει η οθόνη , ουτε να το κλεισω μπορω γιατι δεν δειχνει τίποτα, περιμενω να ξεφορτισει , για να ανοίξει ξανά, και σε 3-4 ωρες το ξανακάνει Το χειρότερο κινητο ever οτι και να λετε πλήρη απογοητευση ουτε τα πιο φτηνιάρικα τετοιο πράγμα Ευτυχως το ήθελα για 2ο ακομη siim δεν εχω βάλει Φανταστείτε να το έπαιρνα γιατι ειχε χαλασει το προηγούμενο....:mad:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...