Jump to content

OnePlus 3


asot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ που έκανα την αλλαγή από το 3 στο 6 το μετάνιωσα. Πολύ κακή επιλογή το 6, έπρεπε να μείνω στο 3 ως τώρα. Πολύ δύσκολα κιόλας θα ξαναπάρω 1+.
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έκανα την αλλαγή από το 3 στο 6 το μετάνιωσα. Πολύ κακή επιλογή το 6, έπρεπε να μείνω στο 3 ως τώρα. Πολύ δύσκολα κιόλας θα ξαναπάρω 1+.

Μπορείς να μας πεις και τους λόγους;

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έκανα την αλλαγή από το 3 στο 6 το μετάνιωσα. Πολύ κακή επιλογή το 6, έπρεπε να μείνω στο 3 ως τώρα. Πολύ δύσκολα κιόλας θα ξαναπάρω 1+.
Έλα διάβασε στο 6 τα άπειρα παράπονά του για το θέμα μνήμης και καλά.

Πρέπει να είναι ο μοναδικός που έχει ποστάρει τόσα ποστ για αυτό το θέμα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Rocking op3 από τον Ιανουάριο του 2018. Που το είχα πάρει μεταχειρα και ο προηγούμενος το είχε 1 χρόνο. Όποτε σκέφτομαι να αλλάξω κινητό κοιτάω να δω τι παίζει κάτω από τα 300 ευρώ κ βλέπω ότι το οπ3 δεν έχει να ζηλέψει τίποτα ακόμα κ μου μένουν κ τα ευρώ στη τσέπη. Οι ιστορικές συσκευές της οπ είναι τα οπ1 και οπ3. Αξεπέραστη ποιότητα/καινοτομία/υποστήριξη και από την εταιρεία κ από την κοινότητα.
Link to comment
Share on other sites

Rocking op3 από τον Ιανουάριο του 2018. Που το είχα πάρει μεταχειρα και ο προηγούμενος το είχε 1 χρόνο. Όποτε σκέφτομαι να αλλάξω κινητό κοιτάω να δω τι παίζει κάτω από τα 300 ευρώ κ βλέπω ότι το οπ3 δεν έχει να ζηλέψει τίποτα ακόμα κ μου μένουν κ τα ευρώ στη τσέπη. Οι ιστορικές συσκευές της οπ είναι τα οπ1 και οπ3. Αξεπέραστη ποιότητα/καινοτομία/υποστήριξη και από την εταιρεία κ από την κοινότητα.

 

Συμφωνώ και επαυξάνω! Αυτά τα 2 είχα κι εγώ (εντάξει, το OP1 δεν ήταν το πιο ποιοτικό, στη δόνηση ένιωθες λες κι ήταν παιδικό παιχνίδι) αλλά το ΟP3 πραγματικά είναι σούπερ.

A clever person solves a problem.

A wise person avoids it.

 

-- Einstein

Link to comment
Share on other sites

Τα καινούρια μοντέλα τι λένε άραγε?Εμένα το δικό μου OP3 θα κλείσει 4 χρόνια το Σεπτέμβριο...

Θα πάρω ένα καινούριο πριν τα παίξει εντελώς ,ώστε να το κρατήσω εν λειτουργία.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα καινούρια μοντέλα τι λένε άραγε?Εμένα το δικό μου OP3 θα κλείσει 4 χρόνια το Σεπτέμβριο...

Θα πάρω ένα καινούριο πριν τα παίξει εντελώς ,ώστε να το κρατήσω εν λειτουργία.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Τα καινούρια μοντέλα, είναι 5 σκαλοπάτια πιο πάνω. Και το λέω επειδή πέρασαν από τα χέρια μου και το OnePlus 3Τ και το OnePlus 5. Το software παραμένει σχετικά το ίδιο, απλά το hardware σε όλα τα σημεία είναι πολύ ανώτερο. Και όταν λέω hardware, δεν αναφέρομαι στα chips, στην ram, στην CPU κλπ που λίγο πολύ όλοι τα ίδια βάζουν. Αλλά στο ευρύτερο κομμάτι.

 

Πολύ καλές συσκευές όντως τα 3/3Τ την εποχή που βγήκαν, φθηνα, vfm, flagship killers, πολύ πιο μπροστά από τα αντίστοιχα Xiaomi της εποχής κλπ, αλλά εάν πιάσεις ένα OnePlus 7 Pro καταλαβαίνεις αμέσως τις διαφορές. Και σε δόνηση, και σε ποιότητα κλήσεων που ελάχιστοι αναφέρουν, σε οθόνη, σε touch sensitivity, σε software κάμερας, σε ήχο και κυρίως στον ηχο των βίντεο.

Εννοείται βέβαια ότι δεν χρειάζεται να πας σώνει και καλά στα Pro μοντέλα. Και στα απλά 7αρια το ίδιο θα διαπιστώσεις.

 

Ναι μεν πλέον ανεβαίνεις αρκετά σε τιμή σε σχέση με τα τότε 3αρια και 5αρια, αλλά νοιώθεις ταυτόχρονα ότι κρατάς μια πιο ολοκληρωμένη ναυαρχίδα και πιο κοντά στις ναυαρχίδες των επωνύμων. Κυρίως με τα Pro μοντέλα. Το μόνο που μου άρεσε πολύ στα παλιά OnePlus και όχι μόνο σε αυτά, ήταν το μεταλλικό της κατασκευής τούς, που δεν ήταν το ίδιο εύθραυστο με τα σημερινά γυάλινα smartphones. Χώρια φυσικά ότι και γρατσουνιές η λακούβες να του έκανες από πτώσεις, η επισκευή έβγαινε και πιο φθηνά.

 

 

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μαύρη μέρα η σημερινή... Το τηλέφωνο έπαθε φοβερό battery drain το βράδυ και δεν ανοίγει, ούτε φορτίζει..

Το έκανε και πριν μερικές βδομάδες για 2-3 μέρες (το πρωί το έβρισκα κλειστό λόγω battery drain, αν και το είχα αφήσει με ~60% μπαταρία και σε flight mode οπότε ήταν αδικαιολόγητο) αλλά τουλάχιστον το πρωί μετά από λίγη ώρα στην πρίζα έπαιρνε πάλι μπρος. Σήμερα δυστυχώς τίποτα, μετά από πάνω από μία ώρα στη φόρτιση, ούτε ανοίγει, και δεν ανάβει καν το λαμπάκι της φόρτισης :'(

 

Τί επιλογές έχω? Μπορεί να επιδιορθωθεί κάπου εδώ Ελλάδα ή θα πρέπει να επικοινωνήσω με OP για αποστολή? Ξέρεις κανείς κόστη αν χρειαστεί να το στείλω σε αυτούς για επισκευή?

Υπάρχει πάντα κι η επιλογή της αντικατάστασης βέβαια, αλλά δυστυχώς το 8άρι είναι πλέον αρκετά ακριβό και δεν ψήνομαι να δω κάτι σε άλλη μάρκα.

Edited by hsigma

A clever person solves a problem.

A wise person avoids it.

 

-- Einstein

Link to comment
Share on other sites

Μαύρη μέρα η σημερινή... Το τηλέφωνο έπαθε φοβερό battery drain το βράδυ και δεν ανοίγει, ούτε φορτίζει..

Το έκανε και πριν μερικές βδομάδες για 2-3 μέρες (το πρωί το έβρισκα κλειστό λόγω battery drain, αν και το είχα αφήσει με ~60% μπαταρία και σε flight mode οπότε ήταν αδικαιολόγητο) αλλά τουλάχιστον το πρωί μετά από λίγη ώρα στην πρίζα έπαιρνε πάλι μπρος. Σήμερα δυστυχώς τίποτα, μετά από πάνω από μία ώρα στη φόρτιση, ούτε ανοίγει, και δεν ανάβει καν το λαμπάκι της φόρτισης :'(

 

Τί επιλογές έχω? Μπορεί να επιδιορθωθεί κάπου εδώ Ελλάδα ή θα πρέπει να επικοινωνήσω με OP για αποστολή? Ξέρεις κανείς κόστη αν χρειαστεί να το στείλω σε αυτούς για επισκευή?

Υπάρχει πάντα κι η επιλογή της αντικατάστασης βέβαια, αλλά δυστυχώς το 8άρι είναι πλέον αρκετά ακριβό και δεν ψήνομαι να δω κάτι σε άλλη μάρκα.

Γιατί όχι 7αρι;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όχι 7αρι;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Μάλλον είναι δικό μου κόλλημα, αλλά δεν θα ήθελα να δώσω τόσα χρήματα και να πάρω συσκευή που σε λίγο θα κλείσει χρόνο. Εξάλλου έχω αλλάξει κι εγώ καταναλωτική συμπεριφορά και κρατάω αρκετά χρόνια πλέον τις συσκευές μου (το 3άρι πχ το έχω πάνω από 3μιση χρόνια).

Οπότε με αυτό το σκεπτικό θα ήθελα να πάρω κάτι όσο γίνεται πιο future-proof.

 

Anyway, δεν ξέρω τι θαύμα έγινε αλλά μετά την ν-οστή φορά που δοκίμασα να το ανοίξω (κι ενώ για ώρες ήταν νεκρό ακόμα και όσο το φόρτιζα), τελικά πήρε μπρός και προς το παρόν δείχνει να δουλεύει κανονικά.

Ελπίζω να καταφέρει να τη βγάλει μέχρι να παρουσιαστεί το OnePlus Z, γιατι τα σημάδια ότι πρέπει να το αντικαταστήσω αρχίσουν και φαίνονται έντονα, και μάλλον γι αυτό το μοντέλο με βλέπω...

A clever person solves a problem.

A wise person avoids it.

 

-- Einstein

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είναι δικό μου κόλλημα, αλλά δεν θα ήθελα να δώσω τόσα χρήματα και να πάρω συσκευή που σε λίγο θα κλείσει χρόνο. Εξάλλου έχω αλλάξει κι εγώ καταναλωτική συμπεριφορά και κρατάω αρκετά χρόνια πλέον τις συσκευές μου (το 3άρι πχ το έχω πάνω από 3μιση χρόνια).

 

Οπότε με αυτό το σκεπτικό θα ήθελα να πάρω κάτι όσο γίνεται πιο future-proof.

 

 

 

Anyway, δεν ξέρω τι θαύμα έγινε αλλά μετά την ν-οστή φορά που δοκίμασα να το ανοίξω (κι ενώ για ώρες ήταν νεκρό ακόμα και όσο το φόρτιζα), τελικά πήρε μπρός και προς το παρόν δείχνει να δουλεύει κανονικά.

 

Ελπίζω να καταφέρει να τη βγάλει μέχρι να παρουσιαστεί το OnePlus Z, γιατι τα σημάδια ότι πρέπει να το αντικαταστήσω αρχίσουν και φαίνονται έντονα, και μάλλον γι αυτό το μοντέλο με βλέπω...

Ίσα ίσα ανάποδα το σκέφτεσαι για τα λεφτά.

Αν θες να μην δώσεις πολλά χρήματα, δεν έχει καμία λογική να περιμένεις καινούρια Oneplus. Είναι φανερό ότι όσο πάνε και ακριβαίνουν.

Η καλύτερη αγορά για να σου μείνει κιόλας είναι το 7αρι. Γιατί πλέον είναι αρκετούς μήνες στην αγορά και έχει πέσει η τιμή του, ενώ θα κρατήσει σίγουρα 2-3 χρόνια.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ,δεν έχει τρομερές διαφορές με την φετινή σειρά 8. Κι εγώ πριν 2 μήνες το πήρα το 7pro και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Ασύρματη φόρτιση και "πλήρη" αδιαβροχοποιήση δεν με ενδιαφέρουν προσωπικά και επίσης δεν συμπαθώ και τις τρύπες μες στην οθόνη. 7nm περσινή έκδοση Snap και ο φετινός 865 στα ίδια nm με ψηλότερο χρονισμό οπότε δεν είναι δα σημαντικότατες διαφορές, περισσότερο προσθήκες και μικρό αναβαθμίσεις βλέπω... Στα 400 ευρώ είσαι κομπλέ για μια 3ετια ώσπου να καθιερωθεί και το 5g
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, ίσως και να έχετε δίκιο. Μπορεί τελικά να αξίζει το 7αρι.

Το κακό είναι πως αρχίζει και γίνεται δυσεύρετο. Στο επίσημο το βγάζει μη διαθέσιμο, όπως και στην Amazon. Anyway, θα το έχω στο νου μου.

 

Konakis, που το βρίσκεις 400 ευρώ;

A clever person solves a problem.

A wise person avoids it.

 

-- Einstein

Link to comment
Share on other sites

Used εννοούσα (έχεις δίκιο) τέσσερα - τέσσεράμιση ανάλογα το μοντέλο βρίσκεις ένα καλό μεταχειρισμένο... βέβαια υπήρχε προσφορά σε καινούριο φυσικά πριν μερικές μέρες από Κίνα αλλά δεν θυμάμαι αν ήταν το 7Τ ή το 7Τ pro...

Εγώ το πήρα από εδώ από άλλο μέλος σε πραγματικά άριστη κατάσταση.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ με τα μεταχειρισμένα κινητά δεν ξέρεις πως το χρησιμοποιούσε ο πρώην κάτοχος τού, δεν είναι μόνο θέμα χτυπημάτων και πτώσεων αλλά και θέμα χρήσεις π.χ μπορεί ο πρώην κάτοχος να το είχε μόνιμα στον φορτιστή και να καιγόταν στα παιχνίδια όλην μέρα και ας το είχε μόνο 3 μήνες στα χέρια του η μπαταρία θα είναι για πέταμα...

 

Γνώμη μου είναι να αγοράσεις καινούριο και ας είναι μεσαίας κατηγορίας παρά μεταχειρισμένη ναυαρχίδα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ με τα μεταχειρισμένα κινητά δεν ξέρεις πως το χρησιμοποιούσε ο πρώην κάτοχος τού, δεν είναι μόνο θέμα χτυπημάτων και πτώσεων αλλά και θέμα χρήσεις π.χ μπορεί ο πρώην κάτοχος να το είχε μόνιμα στον φορτιστή και να καιγόταν στα παιχνίδια όλην μέρα και ας το είχε μόνο 3 μήνες στα χέρια του η μπαταρία θα είναι για πέταμα...

 

Γνώμη μου είναι να αγοράσεις καινούριο και ας είναι μεσαίας κατηγορίας παρά μεταχειρισμένη ναυαρχίδα.

Και τι έγινε;

Μπαταρία αλλάζει με χαμηλό κόστος σε ένα καλό κινητό. Αν έδωσες 400-500€ για ένα καλό κινητό, θα λυπηθεί τα 50-60€ για μια μπαταρία ποτ τα δίνεις και οπότε έχεις να τα δώσεις.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων έτσι;;

 

Αν αναφέρεσαι στο πρόβλημά μου, όχι. Δεν ξέρω αν γίνεται επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων με το κινητό κλειστό άλλωστε.

Το μόνο που έγινε είναι πως την πολλοστή φορά που δοκίμασα να κρατήσω το power button για αρκετά δευτερόλεπτα (γύρα στα 10") απλώς άνοιξε...

Τελικά αυτό που κατάλαβα πως (μάλλον) το χαλάει είναι όταν το βάζω σε flight mode (ξανάκλεισε μόνο του μια από τις επόμενες μέρες, αν και εκεί άνοιξε κατευθείαν). Άρα απλώς αποφεύγω αυτό το mode και πιστεύω θα είμαι ΟΚ.

A clever person solves a problem.

A wise person avoids it.

 

-- Einstein

Link to comment
Share on other sites

Αν χρειάζεσαι αλλαγή μπαταρίας πάντως, επικοινώνησε απευθείας με την 1+.

Το κόστος είναι λογικό και η εξυπηρέτηση καταπληκτική. Εγώ από επαρχία είχα μέσα σε μια βδομάδα το 3Τ έτοιμο με αλλαγή οθόνης και μπαταρίας στα χέρια μου. 100 ευρώ το κόστος και για τα 2. Η μπαταρία μόνο πρέπει να κοστίζει περίπου 30 κάτι ευρώ κομπλε τιμή με εργατικα και έξοδα αποστολής.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μπερδευτεί μάλλον. Το κινητό σου δεν ανοίγει; Είναι κλειστό;

 

Ναι, ίσως σε μπέρδεψαν τα πολλά μηνύματα.

Τελικά το τηλέφωνο άνοιξε εκείνη τη μέρα μετά από μερικές ώρες κι ύστερα από πολλές προσπάθειες. Κράτησα πατημένο το power button για 8-10" και πήρε μπρος.

'Οπως έγραψα και πιο πάνω, μάλλον κάτι τρέχει με την λειτουργία πτήσης. Από τότε που σταμάτησα να το βάζω σε flight mode το βράδυ, δεν το έχει ξανακάνει.

 

Αν χρειάζεσαι αλλαγή μπαταρίας πάντως, επικοινώνησε απευθείας με την 1+.

Το κόστος είναι λογικό και η εξυπηρέτηση καταπληκτική. Εγώ από επαρχία είχα μέσα σε μια βδομάδα το 3Τ έτοιμο με αλλαγή οθόνης και μπαταρίας στα χέρια μου. 100 ευρώ το κόστος και για τα 2. Η μπαταρία μόνο πρέπει να κοστίζει περίπου 30 κάτι ευρώ κομπλε τιμή με εργατικα και έξοδα αποστολής.

 

Σε ευχαριστώ. Μάλλον τελικά δεν είναι θέμα μπαταρίας αλλά κάτι software-related. Οπότε θα περιμένω να δω τι θα παίξει και με το 1+ Ζ (ή 8 Lite, δεν ξέρω πως θα το πουν τελικά) και θα δω προς τα που θα κινηθώ.

Edited by hsigma

A clever person solves a problem.

A wise person avoids it.

 

-- Einstein

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σε ενδιαφέρουν οι απόλυτες επιδόσεις-αριθμοί και οι καλύτερες κάμερες ( που σίγουρα θα έχει το 8-8pro ) και κάποιες άλλες πιθανές & λογικές μικροελλείψεις , αλλά γουστάρεις oxygen OS σίγουρα τότε το βάζεις στις πιθανές επιλογές σου.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σε ενδιαφέρουν οι απόλυτες επιδόσεις-αριθμοί και οι καλύτερες κάμερες ( που σίγουρα θα έχει το 8-8pro ) και κάποιες άλλες πιθανές & λογικές μικροελλείψεις , αλλά γουστάρεις oxygen OS σίγουρα τότε το βάζεις στις πιθανές επιλογές σου.

 

Ακριβώς έτσι είναι. Έχω αποφασίσει ότι είμαι 1+ fan boy, οπότε σίγουρα θα μπει στις πιθανές επιλογές μαζί με το 7Τ που μου έχει προταθεί (αν και αυτό το τελευταίο μου φαίνεται πως έχει γίνει δυσεύρετο)

A clever person solves a problem.

A wise person avoids it.

 

-- Einstein

Link to comment
Share on other sites

Στο σκρουτζ μια χαρά το βρίσκεις το 7Τ. Από εκεί το πήρα κι εγώ προ ολίγων ημερών , το έκανα και register στο site της OnePlus , και όλα κομπλε. εξαιρετική συσκευή btw.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...