Jump to content

Lenovo ZUK Z2


dragonmaster
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
ερωτησεις:

εχω βαλει την ινδική με Miflash τωρα εχω ξεκλείδωτο bootloader? και που μπορώ να το δω αυτο?

δεύτερη ερώτηση ειναι πως κάνουμε root? να μην έχουμε διαφημίσεις.(μπορω να φλασαρω twrp με superuser ετσι οπως ειμαι?)

 

Για τις διαφημίσεις υπάρχουν πλέον λύσεις και χωρίς root. Δες εδώ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=446316

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ωραία θα το δοκιμάσω.

αν θελω να αλλάξω ρομ με το miflash πως το κανω? θα πρέπει να μπαίνω σε edl mode?

 

μετά απο λίγες μέρες που εχω το κινητό,μπορώ να πω οτι είναι αυτο που περίμενα σε ταχύτητα,κάνεις την δουλειά σου χωρίς καθυστερήσεις.

πολύ κάλος σχεδιασμός,μου αρέσει που είναι απλό χωρίς πολλά πολλά.(κάτι samsung και mi5 πολύ κυριλέ για μένα)

αυτή η θήκη,είναι πολύ καλή σε αίσθηση και κράτημα(και μια μπλε για το καλοκαίρι καλή θα ειναι) :http://www.banggood.com/Bakeey-Ultra-Slim-Skin-Frosted-Shield-Matte-Back-PC-Case-For-Lenovo-ZUK-Z2-p-1091852.html?rmmds=search

περιμένω ένα δεύτερο φιλμ για την πλάτη(το πρώτο δεν κόλλησε καλά) γιατί πολλές φόρες το παίρνω χωρίς θήκη.(όταν πάω για καφέ,στην δουλειά πάντα θήκη)

ΑΑ να μην ξεχάσω, στην ινδική δεν εχει overclock mode?

Edited by aristidis540
siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πέρασα στο κινητό την ινδική ρομ με miflash, αφού απέτυχα με το qfil. Έκανα αναβάθμιση στην τελευταία έκδοση 2.0.133. Γιατί δεν μπορώ να μεταφέρω ειδικά mp3 αρχεία όταν το κινητό είναι στην επιλογή file στην λειτουργία connected to pc;

 

Όταν είναι στην επιλογή photo (στην λειτουργία connected to pc) μπορώ να μεταφέρω στη θέση του φακέλου για φωτογραφίες τα αρχεία mp3 και πουθενά αλλού.

 

Μου διαφεύγει κάτι;

Εννοείται πως to pc βλέπει το κινητό και έχω περάσει όλους τους drivers (αφού πέρασα και την ρομ.) Επίσης πέρασα και το morelocale 2 σωστά.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ γιατί έχω ακριβώς το ίδιο setup με εσένα είναι , αν έχεις βάλει κλείδωμα με δαχτυλικό αποτύπωμα πρέπει να ξεκλειδώσεις το τηλέφωνο και να είναι ανοιχτή - αναμμένη η οθόνη , για δες :wacko:

My moral in life is simple, you treat me good, and i'll definitely treat you better... and vise versa of course!!! :respect:

Pocophone F1 6/128 Gb

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ γιατί έχω ακριβώς το ίδιο setup με εσένα είναι , αν έχεις βάλει κλείδωμα με δαχτυλικό αποτύπωμα πρέπει να ξεκλειδώσεις το τηλέφωνο και να είναι ανοιχτή - αναμμένη η οθόνη , για δες :wacko:

 

ΑΝ και μάλλον το ειχα κάνει αυτο που είπες το ξαναδοκίμασα και τιποτα. Δηλαδη αρχεια μόνο στο φάκελο DCIM μπορώ να βάλω. Αμα πάω να τα μετακινήσω σε άλλο φάκελο μου λέει η συσκευή ότι είναι απασχολημένη.

 

Το οτι το pc βλέπει τη συσκευή σαν Z2131 οάν έχω την επιλογή files στο debugging usb και σαν σαν Z2132 στην επιλογή photos είναι νορμαλ;

Link to comment
Share on other sites

Ειτε με το ενα ειτε με το αλλο εμενα το βλεπει σαν Z2132... Οποτε κατι παιζει με τους Drivers νομιζω :wacko:

My moral in life is simple, you treat me good, and i'll definitely treat you better... and vise versa of course!!! :respect:

Pocophone F1 6/128 Gb

Link to comment
Share on other sites

Ειτε με το ενα ειτε με το αλλο εμενα το βλεπει σαν Z2132... Οποτε κατι παιζει με τους Drivers νομιζω :wacko:

 

Ευχαριστώ. Κάτι είναι και αυτό που μου είπες. Ξανά εγκατάσταση drivers usb (εννοείς;) και ξανά φλασάρισμα αλλά όχι τις εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα.

Σκέφτομαι να πάρω το συγκεκριμένο κινητό αλλά με απασχολεί το αν υποστηρίζει USB OTG ή όχι ή αν μετά από κάποια αναβάθμιση χάνει αυτή τη δυνατότητα.

Αν κάποιος γνωρίζει και μπορεί να δώσει μια απάντηση θα εκτιμηθεί ιδιαιτέρως.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

εδώ http://www.devicespecifications.com/en/model/b9793c54

και στο kimovil γράφει οτι έχει.

siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Κάτι είναι και αυτό που μου είπες. Ξανά εγκατάσταση drivers usb (εννοείς;) και ξανά φλασάρισμα αλλά όχι τις εφαρμογές.

 

βασικά το more locale φταίει. Υπάρχει κάτι εναλλακτικό;

Link to comment
Share on other sites

Ειτε με το ενα ειτε με το αλλο εμενα το βλεπει σαν Z2132... Οποτε κατι παιζει με τους Drivers νομιζω :wacko:

 

Ζ2132 το βλέπει λόγω της ινδικής Ρομ. Όταν το πήρα το έβλεπε Ζ2131 όταν φλασαρα την ινδική και μετά το βλέπει σαν Ζ2132 το δικό μου αλλά λειτουργεί κανονικά βάζω οτι θέλω μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι... Αυτό που λες το ειχα καταλάβει. Το κινητό με την ινδική έτσι μου το εβλεπε. Κάνω την αναβάθμιση πρωτα σε 2.0.133 και ολα οκ. Απλως οταν βάλω ελληνικα και το συνδέσω στο pc στη θέση files το βλέπει σαν 2131 και στη θεση photos σαν 2132. Βεβαια στη θεση photos βάζω οτι θελω μέσω usb. Αλλα στη θέση files δεν μπορω να κανω κάτι με το usb καλωδιο. Μαλλον το δικό μου θα φταιει. Στην τελική στην ιδια μνημη πάνε όλα.

Απλώς ρώτησα. Το δικό μου φταίει ή κάτι μου διαφεύγει;

Link to comment
Share on other sites

Αλλα στη θέση files δεν μπορω να κανω κάτι με το usb καλωδιο. Μαλλον το δικό μου θα φταιει. Στην τελική στην ιδια μνημη πάνε όλα. Απλώς ρώτησα. Το δικό μου φταίει ή κάτι μου διαφεύγει;

Και σε μένα θέλει λίγο χρόνο στο "files" να εμφανιστεί σα δίσκος, αλλά όταν κάνω μια γρήγορη εναλλαγή photo->files εμφανίζεται αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από άλλα 2 φλασσαρίσματα λειτούργησε. Σαν 2131 στα files και 2132 στις photos. Το pc βλέπει το τηλ. σαν σκληρό. Αλλα τώρα δεν αναβει το εμπροσθιο λεντάκι. Αλλά ουτε που με νοιαζει. Ευχαριστώ για τις ιδέες.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από άλλα 2 φλασσαρίσματα λειτούργησε. Σαν 2131 στα files και 2132 στις photos. Το pc βλέπει το τηλ. σαν σκληρό. Αλλα τώρα δεν αναβει το εμπροσθιο λεντάκι. Αλλά ουτε που με νοιαζει. Ευχαριστώ για τις ιδέες.

 

Εμένα το βλέπει σε όλα 2132 και βάζω βγάζω τα πάντα. Εγκατάσταση rom μέσω qfil δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα.

Σκέφτομαι να πάρω το συγκεκριμένο κινητό αλλά με απασχολεί το αν υποστηρίζει USB OTG ή όχι ή αν μετά από κάποια αναβάθμιση χάνει αυτή τη δυνατότητα.

Αν κάποιος γνωρίζει και μπορεί να δώσει μια απάντηση θα εκτιμηθεί ιδιαιτέρως.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

υποστηριξη OTG έχουν όλες οι συσκευές android 4.2 και μετά

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το βλέπει σε όλα 2132 και βάζω βγάζω τα πάντα. Εγκατάσταση rom μέσω qfil δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό.

 

Ευτυχώς πάντως μου λειτουργεί τώρα και στις 2 επιλογές άσχετα αν το βλέπει Ζ2131 ή ZUK Z2132. Ρύθμισα και το led. Όλα καλά.

 

Σε σχέση με το sony E4 (που είχα) οι φωτογραφίες που βγάζει μου φαίνονται κλάσεις ανώτερες. Την ημέρα είναι πολύ καλές.

 

Και σε απόλυτο σκοτάδι πετάνε κόκκο αλλά ανεκτό σε σχέση με το sony. Επίσης τη νύχτα έχει πρόβλημα με το φώς κόντρα. Συμπέρασμα: αν κάποιος τη νύχτα προσέξει το φωτισμό βγάζει ανεκτές φώτο.

 

Απλώς η sony είχε το όνομα. Αλλά φαντάζομαι, αν εξαιρέσεις τα κορυφαία μοντέλα της, στα άλλα μοντέλα στο θέμα φώτο τα έχει θαλασσώσει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λογικό αυτό που έπαθες.. Σε νορμαλ καταστάσεις επρεπε να πέσει το πολύ 10%

 

Έχω το κινητό λίγες μέρες στα χέρια μου και το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να απενεργοποιήσω κάθε είδους αυτόματο συγχρονισμό και αποστολή δεδομένων προς οπουδήποτε , είτε από το android καθεαυτό είτε από εφαρμογές μεμονωμένα.

Ενδεικτικά να αναφέρω ότι το Google app έχει αρκετά ψιλοκρυφά settings που αποστέλουν δεδομένα , στοιχεία χρήσης κλπ (Setting>Accounts and Privacy>My activity). To ίδιο ισχύει για το google photos που συγχρονίζει τις φώτο δίχως ερώτηση καθώς και για Google Drive, Gmail και google πληκτρολόγιο. Όλα αυτά τρώνε μπαταρία, απλά. Αν δε θες να κάνεις εσύ ανανέωση το mail σου αλλά να συγχρονίζει αυτόματα τότε θα χάσεις σε μπαταρία.

Κάθε εφαρμογή θέλει τσεκάρισμα στα settings για το τί ανεβάζει και τί στέλνει όπου στέλνει. Ακόμα και οι πιο "αθώες".

 

Για να μην πολυλογώ, αφήνω το κινητο το βράδυ με 80% μπαταρία, το πρωί ανοιγω την οθόνη και έχει 80% μπαταρία.

Το ίδιο ισχύει και όταν το ανοίγω μετά τις 7 περίπου ώρες που κάθεται όσο δουλεύω. Το αφήνω με 63% μπαταρία, με 63% το βρίσκω. Η μπαταρία δεν πέφτει ούτε μια μονάδα. Τσεκαρισμένο κάθε μέρα το πρωί και μετά τη δουλειά.

Mε αρκετές φώτο, chat, λίγες ειδήσεις, ανέβασμα φώτο/post στο FB η μπαταρία του πέφτει 25-30% τη μέρα, περίπου 2.5 ώρες οθόνη χρήση.

Τέλος από τις ρυθμίσεις ενέργειας που δειχνουν ποιες εφαρμογές τρώνε μπαταρία είδα οτι το FB κυριαρχεί. Πήρε πόδι και έβαλα το FB Lite.

 

Έχω την ινδική 20.133st

 

υ.γ το wi-fi ειναι πάντα ανοιχτό

Edited by koliri

koliri84.blogspot.com

Cycling Routes and more

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=450129

Τι παραπληροφόρηση είναι αυτή, που αν δεν είσαι γνώστης του αντικειμένου κλαίς τα€

Edited by papg
Link to comment
Share on other sites

Που σημαινει;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Που σημαινει;

 

Αν το ερώτημα είναι απευθύνεται σε εμένα, σημαίνει ότι προτείνουν μια συσκευή στην οποία αν δεν αλλάξεις την rom μόνο smartphone αξιώσεων:wacko:

δεν είναι.Διάβασε το νήμα.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ξέρεις τι παίρνεις... Επίσης παίρνεις τον καλύτερο επεξεργαστή που υπάρχει (χωρίς τη μικρή αναβάθμιση του 821) και όλα τα άλλα που είναι καλό σε όλα. Και δεν είναι τόσο δύσκολο να βάλεις μια ινδική, εκτός και αν δεν προλαβαίνεις καθόλου ή είσαι πολύ μικρος/πολυ μεγάλος.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω και εγώ όλα καλά με επεξεργαστή κλπ,αλλα αν δεν αλλάξεις την rom δεν έχεις τη σούπερ συσκευή. Προσωπικά απο την πρώτη μέρα που το πήρα έβαλα την Ινδική και πάει σφαίρα.Απλά ένα σάιτ τεχνολογίας για τα κινητά όταν προτείνει μια συσκευή καλά είναι να αναφέρει και τι θα αντιμετωπίσει ο αγοραστής μετά την αγορά.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ αλλά το πόστ είναι διαφημιστικό! Το myphone απο επιλογή του έχει ξεπουληθεί τελευταία με τέτοια ποστς καθως και ποστ υπερτιμημένων φτηνοκινεζιών στην πρώτη οθόνη με απενεργοποιημένα σχόλια. Αλλά τι να κάνουμε, είναι ενα εμπορικό site και πρέπει κάπως να έχει έσοδα. Οποιος θέλει ψάχνει λίγο παραπάνω!
Link to comment
Share on other sites

https://zukfans.eu/community/threads/zuk-z2-multiple-roms-freeze-with-white-led-on.3514/

Αντιμετωπίζει κανείς το ίδιο θέμα?

2-3 φορές μεσα στην εβδομάδα σβήνει αφήνοντας το led ανοιχτό.

Είμαι με την Ινδική 133ST

Mobile : One+8T
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Lenovo ZUK Z2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...