Jump to content

Sony Xperia XA


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα επειδή κάνω ποδήλατο και χρησιμοποιώ το strava χωρείς σύνδεση στα δεδομένα (INTERNET) και χωρείς 4G η μπαταρία θα καταναλώνεται γρήγορα

 

Επειδή το έχω δοκιμάσει και εγώ, όχι δεν καταναλώνεται γρήγορα μην αγχώνεσαι! Εκτός αν είσαι στο Tour De France, εκεί θέλεις ενα powerbank :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 168
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πήρα το εν λόγω κινητό για τον γιο μου πριν περίπου μια εβδομάδα εντυπωσιασμένος από την πολύ όμορφη εμφάνισή του και το γεγονός ότι συνδύαζε την πολύ καλή τιμή αυτή την εποχή - λόγω κυκλοφορίας του xa1 - με το κύρος του ονόματος της Sony. Δυστυχώς ξαφνικά σε 5 μόλις μέρες από την αγορά του σταμάτησε να δουλεύει η υποδοχή των ακουστικών. Το κακό είναι ότι μάλλον πρόκειται για bug της συσκευής και πιθανότατα αρκετών μοντέλων xperia αφού με μια αναζήτηση στο google βρήκα αρκετά αποτελέσματα. Ενδεικτικά μόνο από το forum της sony:

https://talk.sonymobile.com/t5/Xperia-XA-XA-Ultra/Headphone-jack-not-working/td-p/1174749

https://talk.sonymobile.com/t5/Xperia-Z1-Z1s/headphone-jack-not-working/td-p/915700

https://talk.sonymobile.com/t5/Xperia-Z5-Z5-Compact-Z5-Premium/Headphone-jack-not-working/td-p/1103207

Εννοείται ότι δοκίμασα αρκετά ζευγάρια ακουστικών καποια εξ αυτών της ίδιας της Sony χωρίς αποτέλεσμα

Βάζοντας την εφαρμογή soundabout από το playstore που προτείνεται από κάποιες απαντήσεις τα ακουστικά δούλεψαν- δηλαδή το hardware είναι ok - όμως επειδή η εφαρμογή μάλλον κάνει προώθηση τον ήχο στα ακουστικά το ραδιόφωνο δεν δουλεύει :mad: αν και ανοίγει η εφαρμογή (βγάζει το μνμ connect earphones for antenna).

Eπίσης δοκιμάστηκε και επιδιόρθωση συσκευής (και όχι απλή επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων) μέσω Xperia companion χωρίς αποτέλεσμα

Σήμερα θα την πάω στα Mediamarkt που την αγόρασα προκειμένου να την προωθήσουν στην Sony για να δούμε αν θα γίνει κάτι.

Σε περίπτωση που δεν μπορούν να το φτιάξουν τι προτείνετε να κάνω?

Αν και είναι στο όριο του DOA (<14 ημέρες) επειδή ο γιος έχει προλάβει ήδη να της κάνει μια μεγαλοπρεπή γρατζουνιά στην κάτω γωνία δεν ξέρω αν εμπίπτει σε αυτό. Επίσης έχει αγοραστεί με την επιπλέον ασφάλεια (θραύσης, υγρασίας κτλ ) που δίνει εξτρά το mediamarkt

 

EDIT: Βαζοντας - βγάζοντας ακουστικά ξαφνικά βάζοντας ένα ζευγάρι TDK αυτά δούλεψαν. Στην συνέχεια βάζοντας βγάζοντας σταμάτησαν να δουλεύουν τα TDK και δούλεψαν αυτά της συσκευασίας του τηλεφώνου και μαζί και το ραδιόφωνο οπότε το πρόβλημα διορθώθηκε προσωρινά. Μιας και ο γιος θέλει το τηλέφωνο για τις διακοπές προσωρινά αναβάλλεται η επίσκεψη στην αντιπροσωπεία , κάτι που θα γίνει μόλις ξαναπαρουσιαστεί το πρόβλημα. Το soundabout είναι ρυθμισμένο στο DETECT πλέον και όχι στο ΟΝ και σαν επιλογή ακουστικών with mic

Edited by Dr_Xous
Prestigio PAP4500DUO - Vodafone Smart 4 Max - Microsoft Lumia 535 - Honor 4c - Pepsi P1s - Honor 8....
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κανα νέο απο την αναβάθμιση. Λειτουργεί απροβλημάτιστα;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Κανένα τζαμακι που να καλύπτει όλη την οθόνη μπορεί να μου προτείνει κάποιος? Επίσης έχω κάνει την αναβάθμιση δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα έκτος από την κάμερα που δεν με αφήνει να κάνω τις ρύθμισης λέγοντάς μου να κατεβάσω την ανάλυση την κατεβάζω και πάλι τα ίδια... Επίσης παρατήρησα δεν ξέρω αν το έχει κι άλλος ότι με το φλας βγάζει χάλια φώτογραφιες θολές
Link to comment
Share on other sites

Prestigio PAP4500DUO - Vodafone Smart 4 Max - Microsoft Lumia 535 - Honor 4c - Pepsi P1s - Honor 8....
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κανα νέο απο την αναβάθμιση. Λειτουργεί απροβλημάτιστα;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Δεν έχω εντοπίσει κάποιο bug. Έχει καλύτερο multitasking και μικρότερη κατανάλωση μπαταρίας. Επίσης έχει βελτιωθεί και η εμπειρία χρήσης ανάμεσα στα μενού.

Link to comment
Share on other sites

Εμφανισε κιτρινιλα πάνω αριστερά στην οθόνη. Έχει συμβεί σε άλλον. Η ενημέρωση σε 7 έγινε, επιβεβαιώνω ολα μια χαρά

 

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

 

Όταν έρθει πες μας και πως είναι πάνω στο κινητο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Όταν έρθει πες μας και πως είναι πάνω στο κινητο!

 

Τοποθετησα χθες βραδυ το παρακατω τζαμακι..

οι διαστασεις του ειναι ακριβως ιδιες με το τζαμι του κινητου..εχει τις καμπυλες γυρω γυρω και εκατσε παρα πολυ καλα..

Πιστευω οτι αξιζει η παραγγελια του..

Θα περιμενω μια βδομαδα να δω συμπεριφορα,,μην τυχον ξεκολλυσει,,κι αν παει καλα,,θα παραγγειλω αλλα 2 και αστα να υπαρχουν..

 

https://www.aliexpress.com/item/5Colors-For-Sony-Xperia-XA-XP-Screen-Protector-Tempered-Glass-3D-Full-Cover-For-Sony-Xperia/32795454570.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.4xkcy3

 

Το τζαμι που ειχα παρει απο γερμανο ηταν σκετη αηδια,,γυρω γυρω απο το τζαμι για 4 χιλιοστα περιπου δεν κολλουσε καλα..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εμφανισε κιτρινιλα πάνω αριστερά στην οθόνη. Έχει συμβεί σε άλλον. Η ενημέρωση σε 7 έγινε, επιβεβαιώνω ολα μια χαρά

 

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δυστυχώς και σε εμένα ύστερα από ένα τρίμηνο. Πολύ συνηθισμένο πρόβλημα αν γκουγκλαρεις. Μάλλον είναι θέμα οθόνης (hardware). Ρώτησα στο σέρβις και δήθεν δεν ήξεραν τι είναι. Πρέπει να το αφήσω 10 μέρες χωρίς να μου δώσουν συσκευή αντικατάστασης. Απαράδεκτο για μια εταιρία του μεγέθους της

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω ότι μου είπαν ότι πρέπει να το πάω στα κεντρικά του κιφησου μόνο ς μου αλλιώς θα καθυστερήσει περισσότερο..
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο ξενέρωμα. Την γυναίκα μου δεν την νοιάζει αλλά είναι ξενέρωμα. Ενημέρωσε αν μπορείς τι θα γίνει

 

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

Εγω ύστερα από 1 μηνα χρήσης με την 7αρα εκδοση έχω παρατηρήσει οτι το κινητό ζεστενεται πολύ γρήγορα με την χρήση του Google Chrome.
Link to comment
Share on other sites

Εγω ύστερα από 1 μηνα χρήσης με την 7αρα εκδοση έχω παρατηρήσει οτι το κινητό ζεστενεται πολύ γρήγορα με την χρήση του Google Chrome.

 

Αντίστοιχα με ενοχλεί που για να ανοίξεις/κλείσεις τα data θες εξτρα κινήσεις τώρα.

Επίσης τις περισσότερες φορές οι ήχοι ειδοποίησεις για νέο (tweet) από την εφαρμογή του Twitter

κόβονται απότομα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Δυστυχώς και σε εμένα ύστερα από ένα τρίμηνο. Πολύ συνηθισμένο πρόβλημα αν γκουγκλαρεις. Μάλλον είναι θέμα οθόνης (hardware). Ρώτησα στο σέρβις και δήθεν δεν ήξεραν τι είναι. Πρέπει να το αφήσω 10 μέρες χωρίς να μου δώσουν συσκευή αντικατάστασης. Απαράδεκτο για μια εταιρία του μεγέθους της

 

Να συμπληρώσω και κάποια άλλα θεματάκια σχετικά με το update στην 7. Νομίζω ότι το τηλέφωνο ανταποκρίνεται λίγο πιο γρήγορα στο σύνολο των εφαρμογών και υπάρχει μια βελτίωση στη χρήση της μπαταρίας. Ένα πρόβλημα που παραμένει σε μένα είναι ο αισθητήρας που ρυθμίζει τη φωτεινότητα κάτω από έντονο φως. Εκεί κάνει ένα πικ στη μέγιστη φωτεινότητα (σωστά) και μετά αρχίζει ένα κουραστικό loop αυξο-μείωσης της φωτεινότητας χωρίς να αλλάζει η ένταση του φυσικού φωτισμού.. Στο σκοτάδι μου είναι οκ

Κρίμα, ωραίο τηλεφωνάκι αλλά ξενερώνεις με μερικά προβλήματα όπως τα παραπάνω + εύκολη υπερθέρμανση.. :(

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μεγάλο ξενέρωμα. Την γυναίκα μου δεν την νοιάζει αλλά είναι ξενέρωμα. Ενημέρωσε αν μπορείς τι θα γίνει

 

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν πάω θα ενημερώσω. Ο κύριος λόγος που δεν το έκανα είναι ότι για Αθήνα πλέον λειτουργεί μόνο το σερβις του Κηφισού (έτσι μου είπαν..) για το οποίο έχω ακούσει τα χειρότερα. Γκουγκλαρε και θα δεις..

Link to comment
Share on other sites

Οκ Zizu, και εγω το ίδιο αλλά με βλέπω να το αφήνω έτσι τελικά

 

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Χτες μου ήρθε νέα 7άρα ενημέρωση η 33.3.A.1.97 από την 33.3.A.0.131.

Τη πέρασα και όλα καλά μέχρι στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησες κάποια διαφορα;

 

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησες κάποια διαφορα;

 

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δε το έχω πολύψάξει αλλά ένα που μου έκανε μπαμ ήταν η συχνή ειδοποίηση του ότι δεν είχα δεδομένα

έχει σταματήσει να εμφανίζεται όταν το βάζω/βγάζω από flight mode και σε εναλλαγή 3G/4G σήματος που

άλλαζα πολλές φορές με το διακόπτη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Οκ Zizu, και εγω το ίδιο αλλά με βλέπω να το αφήνω έτσι τελικά

 

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τελικά βρήκα άλλο ένα εξουσιοδοτημενο στο Γέρακα. Θα το πάω από βδομάδα και θα ενημερώσω τα αποτελέσματα

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάποιο τηλέφωνο ή διευθυνση; Λεω να το παω κι εγω

 

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάποιο τηλέφωνο ή διευθυνση; Λεω να το παω κι εγω

 

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Βεβαίως, είναι η omnitec - Κλεισθένους 231, τηλ 210-6619010. Καλή μας επιτυχία :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia XA

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...