Jump to content

ZTE Axon 7


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Από σήμερα το απόγευμα ξεκίνησε η επίσημη διάθεση του Nougat 7.0 για την ευρωπαϊκή έκδοση του Axon 7. Η διάθεση αναοινώθηκε επίσημα στο γερμανικό φόρουμ της ZTE.

http://www.ztemobile.de/forums/reply/4847/

Βασική προϋπόθεση είναι να διαθέτει η συσκευή το Marshmallow (6.0) Version 10B.

Όλες τις εκδόσεις μπορεί να τις βρεις κανείς εδώ:

http://www.ztemobile.de/support/downloads/?product_id=2100#

 

Επειδή η ζήτηση από τα πρώτα λεπτά ήταν μεγάλη ανακοίνωσαν ότι την κόβουν προσωρινά και θα το ανοίξουν αύριο. Κάποιοι χρήστες πρόλαβαν και κατέβασαν το νέο update.

 

Ωραία,για να δούμε.

 

Εγω στο δικο μου εχω εδω και 3 μερες android official 7.1.1!!!!!

 

 

Μάλλον διότι έχεις την κινεζική version που μόνο εκεί βγήκε η 7.1.1.

Αμερική/Ευρώπη με την 7 είναι.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επειδή το κοιτώ το κινητό με σημαντικό κριτήριο τον αν έχει καλό ήχο (οχι απο τα ηχεία του) όσοι έχετε ευρωπαϊκό και μπήκε η nougat, μπορείτε να επιβεβαιώσετε αν το θέμα που έχει αναφερθεί με την ένταση έχει διορθωθεί;

Επίσης, η nougat εδωσε vr daydream compatability?

Επίσης, ως προς την γενικότερη εμπειρία, πηγαίνουν όλα απροβλημάτιστα ή όλο και κάτι σκάει/εμφανίζεται ή δεν είναι εκεί;

Ενδεικτικά:

- Σήμα

- trusted devices unlock

- google assistant (η νέα υπηρεσία)

- nfc payments

- Notifications/ battery

Θα το ξαναγοράζατε σήμερα σε σχέση πχ με ενα oneplus 3t ή samusng s7?

 

Thanks.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πέρασα Nougat και ο ηχος απο την 3.5 θύρα ακουστικών βελτιώθηκε θεαματικά:up:

Την πέρασα πανω απο την Β10 και ετσι σκοπεύω να το αφήσω.

Απλά έκανα ένα clear cache partition από recovery menu(volume up+power button)

 

Εδω κατέβασα

https://ramonkoopman.stackstorage.com/s/kym5c03hAejToNT

 

Daydream δεν γνωρίζω μιας και δεν εχω VR συσκευή.

 

Μου άρεσαν τα γραφικά παντού και το μενού των setting απλοποιήθηκε.

Επίσης παρατήρησα οτι το LED Notification είναι πιο έντονο και πιο ευδιάκριτο περαιτέρω.

 

Περαιτέρω εντυπώσεις επόμενες ημέρες.:)

 

 

430eb09fee05592522240d87a797a666.jpg

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα η ZTE ανακοινωσε στη γερμανικό της πορταλ ότι συμβατότητα με google daydream θα ερθει στην εκδοση 7.1

http://www.ztemobile.de/forums/topic/axon-7-nougat-update-jetzt-verfuegbar-2/page/5/#post-5011

 

Gesendet von meinem ZTE A2017G mit Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω δεν θα αργήσει πολύ η 7.1.1 μιας και ήδη εδώ και ένα σεβαστό διάστημα την δουλευουν ήδη.

 

Μέσα στον Απρίλιο πιθανολογω θα μας τη δώσει.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, καλως σας βρηκα. Νεο μελος και μολις χτες πηρα το Αxon 7 από Ελλάδα (you.gr)! Θα ηθελα να ρωτησω, ενεργοποιησα το τηλεφωνο και μετα απο αρκετες προσπαθειες δεν εκανε καμια ΟΤΑ ενημερωση μεχρι τωρα, ειναι φυσιολογικο; Aυτή την έκδοση πρέπει να έχει; Edited by Geralt
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε από εδώ την B10 εγκατέστησε την βάζοντας το αρχείο update στην micro SD και κάνε την αναβάθμιση ως συνήθως από το μενού αναβαθμίσεων των ρυθμίσεων της συσκευής.

 

Με τον ίδιο τρόπο αναβάθμιση και στην Nougat.

 

Προϋπόθεση για την Nougat να περάσεις απαραιτήτως την B10.

http://www.ztemobile.de/support/downloads/?product_id=2100#

 

Αν έχεις δυσκολίες στο κατέβασμα δοκίμασε εδώ την B10

http://www.ztedevice.com/support/detail?id=6A7CC886AFBA47299EAB1D14CC9091F2

 

Και πίσω σελίδα έδωσα link για κατέβασμα Nougat από ξεχωριστό server όπου εγώ πραγματοποίησα την αναβάθμιση.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έρθει OTA.

Η επίσημη stable είναι που προηγούμενος έχει δοκιμαστεί στην φάση του προγράμματος Beta της ZTE Γερμανίας για την συσκευή όπου έτρεξε μόνο εκεί.

 

Πανεύκολη η διαδικασία αναβάθμισης αρκεί να κατεβάσεις τα αρχεία.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ελληνικά έχει.

Κομπλέ η γλώσσα.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα και θα ηθελα να ευχαριστησω ολους σας για ολες τις πληροφοριες σχετικα με το AXON 7.

 

Διαβασα ολα τα post μονορουφι σημερα μιας απεκτησα το κινητο ακριβως μια εβδομαδα πριν μεταχειρισμενο και θα ηθελα τις συμβουλες σας σχετικα με καποιες αποριες μου.

 

1)ξερει καποιος που μπορω να βρω tempered glass που να καλυπτει το 100% τις οθονης?Αυτο που του φοραω ηδη εχει καποια κενα δεξια κ αριστερα και ειναι λιγακι ενοχλητικο...

 

2)Περα απο μια θηκη της SPIEGEN δεν εχω βρει κατι αξιολογο για την προστασια του κινητου περαν της μαμισιας θηκης του.Γνωριζει καποιος κατι καλυτερο???

εδω η θηκη που εχω σταμπαρει>>> http://www.skroutz.gr/s/10755191/Spigen-Rugged-Armor-Back-Cover-%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF-ZTE-Axon-7.html

 

3) το παιδι που αγορασα το κινητο δεν ειχε την αποδειξη αγορας αλλα στο κουτακι υπαρχει κανονικα η VIP Card.Μπορω να κανω κατι για να εχω εστω λιγη προστασια σε περιπτωση αστοχιας υλικου κτλπ???π.χ. να επικοινωνησω με την αντιπροσωπια ή να το κανω καπου register???

 

4)εχει δοκιμασει καποιος τα ακουστικα που ειχε μεσα το κινητο?εχω σχετικα καλα ακουστικακια (XIAOMI PISTON 3) αλλα ψηνομαι να δοκιμασω τα μαμισια μηπως ειναι καλυτερα απλα επειδη ειναι αχρησιμοποιητα το σκεφτομαι...

 

5)Για καποιον λογο το κινητο ειχε την Β03 και μεσω WI-FI δεν εβρισκε ενημερωσεις.Τωρα μολις περασα την Β08 χειροκινητα και αυριο θα περασω και την Β10.Η NOUGAT 7.0.0 εχει θεματα σε εμας (EU)???Διαβασα καπου πως στην αμερικη εντιμετωπιζαν καποια θεματακια και θα ηθελα οσοι την εχετε περασει να μου πειτε εντυπωσεις και αν θα ηταν καλυτερα να περιμενω την 7.1.1 απο το να βαλω τωρα την γερμανικη 7.0.0 απο το link που εχει δωσει ο φιλος σε προηγουμενο post.

 

6)Διαβαζω οτι ενδεικνυται να του κανουμε επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων μετα απο καθε ενημερωση.Αν το κανω μεσω της επιλογης "Αντιγραφα Ασφαλειας και Επαναφορα" θα μου κρατησει κανονικα ολες τις εφαρμογες οπως επισης και τις Ενημερωσεις τους ή θα πρεπει να τα ξανακατεβασω ολα απο την αρχη???το λεω γιατι επειδη παιζω αρκετα παιχνιδια τα περισσοτερα απο αυτα εχουν τεραστια updαtes...

 

7)σε συνεχεια του παραπανω ερωτηματος αν δεν βγαλω την SD Card απο μεσα οταν κανω επαναφορα θα σβηστουν και απο εκει ολα τα αρχεια???

 

Παιδια χιλια συγνωμη αν σας κουρασα απλα εχω ενθουσιαστει τοσο πολυ με το κινητο και θελω να κανω τις καλυτερες δυνατες επιλογες και να μην κανω καποιον λαθος χειρισμο και το μετανιωσω που δεν ρωτησα πρωτα.Πριν ειχα για 3 περιπου χρονια ενα SAMSUNG GALAXY S5 MINI οποτε καταλαβαινετε ειναι τεραστια η διαφορα που βλεπω...

 

για να προσπαθησω να συνεισφερω και λιγακι σας δινω ενα link απο το XDA οπου τα παιδια λενε τον καλυτερο δυνατο τροπο για να αποδωσουν καλυτερα τα chip ηχου του κινητου μας.

 

https://forum.xda-developers.com/axon-7/help/axon-audio-thread-t3567178

 

Σας ευχαριστω ολους εκ των προτερων και αναμενω τις απαντησεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλορίζικο.

 

1/2. Τώρα θήκες η tempered εγώ δεν βάζω σε κανένα κινητό μου άρα δεν έχω άποψη.

Μόνο skin βάζω στυλ dbrand.

3. Δεν γνωρίζω τι παίζει γενικά με ZTE και service αν ζητάνε απόδειξη η όχι και αν πρέπει να κανεις register η όχι προηγούμενος.

Το μόνο που γνωρίζω είναι ότι η Procordia είναι η επίσημη αντιπροσωπεία εδώ σε περίπτωση service.

 

Μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί τους να σου φύγουν οι απορίες.

 

4. Τα έχω δοκιμασει και μου φάνηκαν αρκετά ποιοτικα και όχι φτηνιάρικα αλλά δεν τα χρησιμοποιώ γενικά διότι προτιμώ Bluetooth stereo headset.

 

5. Έως τώρα κανένα θέμα με την Nougat 2 ημέρες που την έχω.

Κανένα bug από αυτά που ανέφεραν για την US version χρήστες του στην άλλη όχθη του ατλαντικου.

 

6. Κοιτα συνίσταται να γίνεται hard reset μετά από major upgrade αλλά αυτό στην κρίση του καθενός αν θα το κάνει η όχι βλέποντας πως πάει η συσκευή του και αναλόγως.

 

Προσωπικά δεν έχω προβεί μιας και δεν έχω δει κάτι αρνητικό που να με αναγκάσει να το κάνω.

 

Αντίγραφα ουδέποτε παίρνω και πάντα όταν κάνω επαναφορά κάνω στήσιμο από την αρχή στα πάντα(όπως όταν το πρώτο αγόρασα)

 

Αυτό είναι και το νόημα της επαναφοράς εργοστασιακών ρυθμίσεων άλλωστε αν είναι να επαναφέρεις αντίγραφο στην ουσία κάλλιστα αν κάτι δεν πήγαινε καλά προηγουμενος αυτό που θα καταφέρεις είναι να το έχεις εκ νέου.

 

Να μεταφέρεις ενδεχόμενος θέματα που αντιμετωπιζες πριν από την παλιά κατάσταση στην νέα,άρα τζάμπα και το hard reset.

 

Τώρα για παιχνίδια δεν έχω κάτι υπόψη μου για αντίγραφα του ιστορικού τους στο Android.(δεν παίζω άλλωστε,έχω iPad για αυτή τη χρήση)

 

7. Όχι δεν χρειάζεται να βγάλεις την micro sd δεν θα επηρεαστούν τίποτα από τα αρχεία σου εκτός αν το επιλέξεις με δίκη σου πρωτοβουλια να σβηστούν που σου δίνει επιλογή στις ρυθμίσεις.

 

Άρα προσεχτικά κοίταξε στο μενού ρυθμίσεων της επαναφοράς να μην το έχεις επιλέξει κατά λάθος.

 

 

Αυτά από εμένα.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ φιλε μου για τον χρονο σου.

 

θα κατεβασω το NOUGAT και θα το κανω σημερα.

 

Οτι και να πω για το κινητο ειναι λιγο.Λιγα θεματακια εχει σε θεμα software αλλα μπροστα σε ολα τα καλα προσωπικα τα προσπερναω...

 

ενα θεματακι που με απασχολει ειναι οτι μου εχει καποιες επαφες σε λαθος γραμματα αλλα φανταζομαι με ενα app θα διορθωνεται...

Edited by geogokussj4
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει tempered glass που να καλύπτει όλη την οθόνη, γιατί είναι κυρτή στις άκρες. Μόνη λύση είναι απλές διαφάνειες.

 

Όσο για την έκδοση 7.0 του Android οι αλλαγές που είναι ορατές είναι ελάχιστες. Το ότι μπορούν να τρέχουν δύο παράθυρα εφαρμογών συγχρόνως προσωπικά δε μου λέει τίποτα. Μου δίνει την εντύπωση ότι η κατανάλωση έχει αυξηθεί (δε μπορώ να κάνω μετρήσεις), σίγουρα πάντως δε βελτιώθηκε.

 

Σε ότι αφορά στη θήκη, έχω τη διάφανη σιλικόνης που είχε η συσκευασία του τηλεφώνου. Αυξάνει ελάχιστα τον όγκο. Από tempered glass αγόρασα αυτό:

http://i.ebayimg.com/images/g/WuwAAOSwHMJYIuS9/s-l500.jpg

Δεν πιάνει όλο την επιφάνεια και αυτό με εκνευρίζει, η ποιότητά της είναι εξαιρετική. Γλιστρά σα γυάλινη επιφάνεια.

Edited by grfilip
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεύτερη πλήρη φόρτιση που έχω κάνει δουλεύοντας με Nougat μου αφήνει ίδιες εντυπώσεις όσον αφορά μπαταρία.

Ούτε καλύτερα αλλά ούτε χειρότερα.

 

Απλά παρατήρησα από το 100% πιο γρήγορα πέφτει στο 99%(μετά ένα δεκάλεπτο χρήση) από ότι με M(που κρατούσε κανα 20λεπτο)αλλά ότι χάνω εδώ το κερδίζω στη πορεία.

 

Η αλήθεια ότι είχα πριν ανησυχίες διαβάζοντας παράπονα στην Αμερική αλλά για την ευρωπαϊκή version φαίνεται η ZTE έχοντας παραπάνω χρονικό διάστημα προετοιμασίας έκανε καλύτερη δουλειά στο τέλος.

 

Και να θυμίσω ότι η 7 γενικά δεν φημίζεται για το τέρας αξιοπιστίας και μέγιστη απόδοση της (σε πολλές περιπτώσεις άλλων συσκευων διαφορετικών εταιριών όπου υπάρχουν θέματα εδώ και εκεί) εξ ού και μέσα 1-2 μήνες έβγαλε η Google την διορθωτική 7.1.1 που βελτίωσε πολλά κακώς κείμενα της αρχικής εκδόσης Nougat.

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

διαβασα 22 σελιδες στο XDA σημερα σχετικα με την προστασια οθονης κ επιβεβαιωνω τον φιλο απο πανω πως δεν υπαρχει καλυψη για ολη την οθονη πλην των "φιλμ" και ο λογος ειναι οντως η κυρτη οθονη.Αν και για την samsung καποιες εταιριες εβγαλαν tempered glass δε φαινεται να θελουν να ασχοληθουν με την ZTE γενικοτερα εξου και τα πολυ λιγα αξεσουαρ που υπαρχουν στην αγορα.

 

εχω κ γω tempered glass κανονικοτατα αλλα υπαρχει λιγο κενο οπως ειναι φυσιολογικο στα πλαγια.Η μονη λυση που εχω βρει ειναι μια θηκη της POETIC που ειναι με ενσωματωμενη προστασια οθονης οπου εχει κενα πανω και κατω για τα ηχεια, οποτε λεω να το παρω και να το δοκιμασω με την πρωτη ευκαιρια.

 

http://www.poeticcases.com/revolution-76

 

κατεβασα την Nougat αλλα μιας κ δεν εχω θεμα ακομη με το κινητο λεω να μην την περασω ακομα.Ετσι κ αλλιως θα το κανω αργα ή γρηγορα οταν θα βγει κ η 7.1.1 ωστε να μπορεσω να την περασω κ αυτη.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πέρασα Nougat και ο ηχος απο την 3.5 θύρα ακουστικών βελτιώθηκε θεαματικά:up:

Την πέρασα πανω απο την Β10 και ετσι σκοπεύω να το αφήσω.

Απλά έκανα ένα clear cache partition από recovery menu(volume up+power button)

 

Εδω κατέβασα

https://ramonkoopman.stackstorage.com/s/kym5c03hAejToNT

 

Daydream δεν γνωρίζω μιας και δεν εχω VR συσκευή.

 

Μου άρεσαν τα γραφικά παντού και το μενού των setting απλοποιήθηκε.

Επίσης παρατήρησα οτι το LED Notification είναι πιο έντονο και πιο ευδιάκριτο περαιτέρω.

 

Περαιτέρω εντυπώσεις επόμενες ημέρες.:)

 

 

430eb09fee05592522240d87a797a666.jpg

 

Εγκατέστησα την nougat 7.0 (ευχαριστούμε πολύ Alex), όλα ΟΚ και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ

διορθώθηκε το πρόβλημα με τα SMS, που είχα αναφέρει στο ποστ #566 /23-1-17.

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα την nougat 7.0 (ευχαριστούμε πολύ Alex), όλα ΟΚ και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ

 

διορθώθηκε το πρόβλημα με τα SMS, που είχα αναφέρει στο ποστ #566 /23-1-17.

 

Ωραία μια χαρά τότε.

Να ρωτήσω και εγώ κάτι από την Παρασκευή και επι 3 ημέρες δεν μου κάνει ανανέωση στις εικόνες μέσω ZTE Locker.

Πάντα έκανε εδώ και κανα δίμηνο σε καθημερινή βάση αυτόματα.

 

Ούτε χειροκίνητα όταν επιλέγω.

 

Λέει συνεχώς ότι no more contents for today.

 

Σε εσάς γίνεται κανονικά ανανέωση η όχι;;

 

Επίσης μετά τέσσερις ημέρες χρήση με Nougat παρατηρω ακόμα καλύτερη διαχείρηση αυτονομίας σε standby χωρίς να χάνω κάτι ενώ σε χρήση.

 

Καλή δουλειά από ZTE με την 7 και ενώ είχα της επιφυλάξεις μου διαβάζοντας παράπονα στην Αμερική με την αμερικανική version που την πήρε 1 μήνα νωρίτερα.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν θελετε δοκιμαστε το OPEN CAMERA και πειτε μου και μενα οτι βλεπω καλα...

 

Κλασεις ανωτερες φωτο σε ολες τις συνθηκες απο οτι πριν...τουλαχιστον ετσι νομιζω εγω.

 

Εν επιβεβαιωσετε και εσεις τοτε θα μιλαμε για πολυ κακο λογισμικο απο πλευρας ZTE στο θεμα της καμερας και οχι θεμα hardware

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι είναι θέμα Software!

 

Greetings from my awesome Matte Black HTC 10

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραία μια χαρά τότε.

Να ρωτήσω και εγώ κάτι από την Παρασκευή και επι 3 ημέρες δεν μου κάνει ανανέωση στις εικόνες μέσω ZTE Locker.

Πάντα έκανε εδώ και κανα δίμηνο σε καθημερινή βάση αυτόματα.

 

Ούτε χειροκίνητα όταν επιλέγω.

 

Λέει συνεχώς ότι no more contents for today.

 

Σε εσάς γίνεται κανονικά ανανέωση η όχι;;

 

Επίσης μετά τέσσερις ημέρες χρήση με Nougat παρατηρω ακόμα καλύτερη διαχείρηση αυτονομίας σε standby χωρίς να χάνω κάτι ενώ σε χρήση.

 

Καλή δουλειά από ZTE με την 7 και ενώ είχα της επιφυλάξεις μου διαβάζοντας παράπονα στην Αμερική με την αμερικανική version που την πήρε 1 μήνα νωρίτερα.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

ειχα το ιδιο θεμα 3 μερες. Ξαφνικα σημερα, εφτιαξε μονο του. Δεν θυμαμαι να εκανα κατι συγκεκριμενο, απλα εφτιαξε. :!:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Axon 7 (A2017)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...