Jump to content

LeEco Le Max 2 (X820 / X821 / Χ822 Global - X825 / Χ829 U.S.)


Paul64
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έφαγε μια τούμπα το κινητό από το ύψος της τσέπης και παρά τη θήκη (soft tpu) έκανε ένα μικρό βαθουλωματάκι στην κάτω δεξιά γωνία εκεί που κάνει chamfering το μέταλλο, σχεδόν ανεπαίθητο... ΑΛΛΑ πλέον τα Vol Down και Power buttons δεν παίζουν, το Vol Up παίζει κανονικά. Είδα σε ένα disassembly video (

, 07.55 και μετά) ότι τα Vol Up, Vol Down, Power button εδράζονται σε ένα λαμάκι και συνδέονται με μια καλωδιοταινία στην πλακέτα. Εφόσον λειτουργεί ένα από τα 3 κουμπιά, το καλώδιο είναι στη θέση του, απλά πιθανολογω ότι κουνήθηκε το λαμάκι και δεν κάνουν επαφή τα Vol Down και Power buttons (τα οποία όμως έχουν το ίδιο tactile feedback με πριν και δεν κουδουνίζει κάτι.

 

Τι λέτε να κάνω; Να το στείλω πίσω; Geekbuying με add-on ιταλικής αποθήκης (μάλλον αυτό αφορά σε επιστροφές και όχι service), οπότε Κίνα. Να μη μου το δεχθούν καν λόγω του σημαδιού της πτώσης; Και να μπλέξω σε κυκεώνα μεταφορικών σε Κίνα και πίσω. Ανεπαίσθητο βέβαια και το υπόλοιπο κινητό τέλειο σε θήκη από day 1.

Να το ανοίξω εγώ κι αν δεν τα καταφέρω, να φαίνεται ότι έχει ανοιχτεί και να χάσω την όποια εγγύηση;

Ξέρω ότι σέρβις σε Κίνα είναι κίνδυνος, αλλά είναι κάτι τόσο απλό που θα μου το φτιάξουν, λογικά δεν απαιτεί ούτε ανταλλακτικό. Δε με νοιάζει και να μείνω χωρίς το κινητό και για 2 και για 3 μήνες. Αρκεί να επισκευαστεί και να το παραλάβω πίσω. Eπίσης είμαι full stock ROM του μαγαζιού, οπότε δε χρειάζεται να ανακατευτώ με φλασαρίσμα. Το πρόβλημα είναι επίσης ότι αυτοί το κινητό δεν έχουν τρόπο να το κάνουν power on το κινητό. Μήπως το δουν που δεν ανάβει και δεν κάνουν τπτ;

Δεν ψήνομαι να το ανοίξω εγώ γιατί δεν πολυπιάνουν τα χέρια μου και ούτε έχω τα εργαλεία (βεντούζα, πιστόλι θερμού αέρα, πένες κλπ)

 

Ως έχει δουλεύει ικανοποιητικά, έβαλα ένα soft screen off button, κάνω wake up με fp (επίφοβο, μπορεί να παραδώσει πνεύμα ανά πάσα στιγμή). Root δεν έχω οπότε δεν έχω soft reboot (το poweer off θα ήταν game over). Για Vol Down, πρώτα κάνω Vol Up και κάνω σέρνω την μπάρα. Αλλά αν χρειαστεί μετά από κανά flashάρισμα κανά πάτημα power off ή για να μπω σε fast boot/bootloader mode. Ή αν κλείσει λόγω μπαταρίας ή φάει κανά κόλλημα και θέλει hard reset. Τότε είναι game over.

 

Τι προτείνετε;;

Edited by chemeng

Samsung S500 -> Siemens S65 -> Nokia E51 -> HTC Diamond2 -> Samsung Omnia7 -> Huawei P1 LTE -> ZTE Blade S6 -> Huawei P8 -> Apple iPhone SE -> LeEco Le Max2 -> Honor View20 -> Xiaomi Mi MIX3 5G -> Motorola Edge20

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Παρέλαβα κι εγώ σήμερα το τηλέφωνο Le Max 2 (Χ820). Με μια πρώτη ματιά δείχνει αρκετά καλό αλλά αυτό θα το δω στην πορεία.

Είπα πριν το σετάρω να του αλλάξω rom και να το κάνω root. Έχω φάει αρκετές ώρες αλλά τελικά κατάφερα και του πέρασα το recovery με της οδηγίες από εδώ αλλά έχω το εξής πρόβλημα. Όταν μπαίνω σε recovery mode μου ζητάει κωδικό και αν δεν βάλω από ότι φαίνεται δεν βλέπει τον εσωτερικό χώρο αποθήκευσις οπότε δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Είναι κάτι που έχω κάνει λάθος η έχει να κάνει με την συσκευή. EUI Version 5.8.019S.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Παρέλαβα κι εγώ σήμερα το τηλέφωνο Le Max 2 (Χ820). Με μια πρώτη ματιά δείχνει αρκετά καλό αλλά αυτό θα το δω στην πορεία.

Είπα πριν το σετάρω να του αλλάξω rom και να το κάνω root. Έχω φάει αρκετές ώρες αλλά τελικά κατάφερα και του πέρασα το recovery με της οδηγίες από εδώ αλλά έχω το εξής πρόβλημα. Όταν μπαίνω σε recovery mode μου ζητάει κωδικό και αν δεν βάλω από ότι φαίνεται δεν βλέπει τον εσωτερικό χώρο αποθήκευσις οπότε δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Είναι κάτι που έχω κάνει λάθος η έχει να κάνει με την συσκευή. EUI Version 5.8.019S.

Ευχαριστώ.

 

Encryption. Θα κάνεις πρώτα wipe data σκέτο reboot to recovery. Μετά πάλι όλα τα wipe εκτός internal storage reboot to recovery και μετά θα το δει λογικά.

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καινούριο τηλέφωνο βγαίνει... Official ipdate σε Nougat δεν έρχεται όμως..:lol:

https://www.techradar.com/news/a-new-leeco-phone-with-189-display-spotted-on-weibo

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το αρχείο "Install after flash" που εμφανίζεται μέσα στο φάκελο OTAupdates μετά το κατέβασμα της 11a;

 

Το update φυσικά....

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Το update φυσικά....

 

Πρέπει να κάνουμε κάτι με αυτό; Εγώ έκανα install το άλλο αρχείο που είχε κατέβει (δε θυμάμαι το όνομα, αλλά περιείχε το 11a), το οποίο σβήστηκε αυτόματα μετά την εγκατάσταση του.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Είμαι με την 19s και δεν βρίσκω πουθενά το εικονίδιο της (sim) cosmote με τις υπηρεσίες της.

Στα άλλα κινητά μπαίνει μόνη της με το που βάζω την sim.

Πώς αλλιώς μπορώ να το βάλω ;

Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Καινούριο τηλέφωνο βγαίνει... Official ipdate σε Nougat δεν έρχεται όμως..:lol:

https://www.techradar.com/news/a-new-leeco-phone-with-189-display-spotted-on-weibo

 

Μακάρι να βγει το Le X και αν έχει λογική τιμή όπως το le max 2 το πήρα ... χτες. Είδομεν.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να βγει το Le X και αν έχει λογική τιμή όπως το le max 2 το πήρα ... χτες. Είδομεν.

 

εγω θα πάρω όποια συσκευή παρει ο crisbal

mi8
Link to comment
Share on other sites

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

εγω θα πάρω όποια συσκευή παρει ο crisbal

 

Μέσα. Τα βλέπω. Crisbal μαζί σου για πάντα !!!

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο αυτή μπαίνει στην 28S V11a?

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Cris η rr oreo που ειχες ποσταρει τις προηγουμενες ημερες η 110218 γνωριζεις αν ο στοκ kernel της ειχε ενσωματωσει το kernel focus fix? Γιατι τωρα που ειμαι στην omniPS παρατηρω στην εγγραφη βιντεο κυριως οτι προσπαθει σχεδον συνεχεια να εστιασει, ενω στην rr oreo δουλευε σωστα. Επισης το οτι λειτουργει ο φακος απο την κουρτινα, σημαινει μηπως οτι εχει αλλους camera drivers?

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με ολες τις τελευταίες oreo που εχω δοκιμάσει δεν λειτουργεί η αργη κίνηση φταινε η ρομ η πρεπει να κανω κατι διαφορετικό στις ρυθμίσεις?

Link to comment
Share on other sites

Cris η rr oreo που ειχες ποσταρει τις προηγουμενες ημερες η 110218 γνωριζεις αν ο στοκ kernel της ειχε ενσωματωσει το kernel focus fix? Γιατι τωρα που ειμαι στην omniPS παρατηρω στην εγγραφη βιντεο κυριως οτι προσπαθει σχεδον συνεχεια να εστιασει, ενω στην rr oreo δουλευε σωστα. Επισης το οτι λειτουργει ο φακος απο την κουρτινα, σημαινει μηπως οτι εχει αλλους camera drivers?

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εδώ καινούργια...

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

OmniPS 20180221 - Experimental&Bug fix

* Camera API1 back to work

* IMS Services option

* Autofocus fix option

* New PS options

* Updated Omni Sources

Under construction

Edited by CrisBal

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Cris εμένα που μου βγάζει αναβάθμιση από την ν8 σε 10α να την κάνω ?

 

Ναι κάνε και πες μου αν δουλεύει σωστά. Θα είσαι το πείραμα...:p:lol:

Κάνε κάνα μπακαπ για καλό και για κακό..

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Στην 28s 11a οποτε παω να βαλω ξυπνητηρι μου γραφει new version available update now και ενω εχω internet στο κινητο οταν παταω να γινει το update μου γραφει download fail.Please try again.Σας το κανει και εσας αυτο?
Link to comment
Share on other sites

εμενα μετα το τελευταιο update (v11a) εχει θεμα με τη σιγαση και τις ειδοποιησεις ακομα να καταλάβω πως λειτουργούν!επισης στο ξυπνητηρι πετα απο το update εκει που βαζω ωρα τα ψηφια ειναι κενα και φαινονται τα πριν και μετα!!και οταν το βαζω αθορυβο ενεργοποιειται το<<μην ενοχλειται>>αλλα είμαι σιγουρος με το επόμενο θα στρωσουν ολα!
mi8
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα χθες την AICP Oreo 15/2 και έχει πρόβλημα στο focus της κάμερας. Υπάρχει fix;

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα χθες την AICP Oreo 15/2 και έχει πρόβλημα στο focus της κάμερας. Υπάρχει fix;

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

γνωστό πρόβλημα εδώ και καιρό. Αναμένουμε.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...