Jump to content

Huawei P9 Lite


madman099
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδιά από που το αγοράσατε από Ελλάδα ή από εξωτερικό? Γιατί στα γνωστά κινεζομάγαζα δεν το βρίσκω. Ενδιαφέρομαι για το χρυσό την έκδοση των 3GB
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα!! Ποιος είναι ο χρόνος φόρτισης της συσκευής και κάτι ακόμα, σχετικά με tempered glass,επειδή βλέπω καμιά 80αρια στο skroutz τι να προσέξω, τι να αναζητήσω??
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Ποιος είναι ο χρόνος φόρτισης της συσκευής και κάτι ακόμα, σχετικά με tempered glass,επειδή βλέπω καμιά 80αρια στο skroutz τι να προσέξω, τι να αναζητήσω??

 

0-100% σε περίπου 3 ώρες.

Δες για Nillkin. Θα έχει και εργοστασιακή μεμβράνη το κινητό αλλά είναι πλαστική όχι γυάλινη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 81 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παιδιά από που το αγοράσατε από Ελλάδα ή από εξωτερικό? Γιατί στα γνωστά κινεζομάγαζα δεν το βρίσκω. Ενδιαφέρομαι για το χρυσό την έκδοση των 3GB

 

Ψάξε στο σκρουτζ και θα το βρεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω δει το UI και μου άρεσε αρκετα ειδικά στις εφαρμογές που τα εικονίδια είναι όλα ίδια και ομοιόμορφα μεταξύ τους, είναι κάτι που συνήθησα με το IOS και τα WM. H αλήθεια είναι ότι το θέμα με την αφή που διάβασα με αποθάρυνε λίγο....τέλος πάντων μπορεί να έτυχε. Πιο πολύ το κύριο και βασικά μέλλημα μου είναι η κάμερα, μπορεί στο 5S η κάμερα να είναι καλή ( σε φώτο και βίντεο) αλλά σκοπός είναι να κάνω upgrade και όχι downgrade....μπορείς να μου πεις μερικά λόγια για τη κάμερα ?

 

Τα iPhone γενικά έχουν top κάμερες. Την ημέρα δεν θα δεις σημαντική διαφορά, σε σκοτάδι θα έχει ελαφρώς πιο πολύ θόρυβο το P9 lite. Αυτά όταν βλέπεις τις φωτογραφίες σε κανονικό μέγεθος. Το μόνο upgrade είναι στο μέγεθος που του P9 lite είναι 13MP έναντι 8MP.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με εχει απογοητεύσει η ρομ του.. απο τα 16 gb σου δίνει διαθέσιμα τα 10 κι αυτα με λιγες εικονες , κανα δυο βιντεο κτλ, πεφτουν κατευθειαν .. sd δεν μπορω να βαλω γιατι χρησιμοποιώ και τις δυο σιμ... οπότε αναγκαζομαι συνεχεια να σβηνω η να κανω μεταφορα στο πσ..

 

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κι εγώ 2 σιμ έχω και θα ήθελα 32 γίγα ρομ για να είμαι ανετος, αλλά και με τα 16 δεν έχω ακόμα σημαντικό θέμα (και πάντα κρατάω 20% κενό χώρο για να αποφεύγω κολλήματα). Βέβαια δεν παίζω παιχνίδια, δεν ακούω μουσική στο κινητό και δεν συνηθίζω να τραβάω συχνά βίντεο. Για όποιον χρησιμοποιεί το κινητό για τέτοιους σκοπούς και θέλει να έχει 2 κάρτες σιμ, πρέπει να κοιτάξει για κάτι άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Τα iPhone γενικά έχουν top κάμερες. Την ημέρα δεν θα δεις σημαντική διαφορά, σε σκοτάδι θα έχει ελαφρώς πιο πολύ θόρυβο το P9 lite. Αυτά όταν βλέπεις τις φωτογραφίες σε κανονικό μέγεθος. Το μόνο upgrade είναι στο μέγεθος που του P9 lite είναι 13MP έναντι 8MP...

 

Άρα με λίγο λόγια δεν αξίζει και τόσο η μετάβαση σε P9 Lite.

Link to comment
Share on other sites

Άρα με λίγο λόγια δεν αξίζει και τόσο η μετάβαση σε P9 Lite.

 

Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

Συγκρίνεις εντελώς ανόμοια πράγματα. Μια high-end συσκευή 3ετιας με iOS με μια mid-range συσκευή φετινή με android.

Αν θέλεις καλύτερη κάμερα, πήγαινε για το P9 στα 500 ευρώ.

Στα 260-350 ευρώ δύσκολα θα βρεις κάτι καλύτερο από το P9 Lite και κινητό με κάμερα καλύτερη του iPhone (εστω και μοντέλου 3ετίας)

Link to comment
Share on other sites

Υπενθυμίζω ότι για σύγκριση συσκευών, υπάρχει άλλη ενότητα!
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

Συγκρίνεις εντελώς ανόμοια πράγματα. Μια high-end συσκευή 3ετιας με iOS με μια mid-range συσκευή φετινή με android.

Αν θέλεις καλύτερη κάμερα, πήγαινε για το P9 στα 500 ευρώ.

Στα 260-350 ευρώ δύσκολα θα βρεις κάτι καλύτερο από το P9 Lite και κινητό με κάμερα καλύτερη του iPhone (εστω και μοντέλου 3ετίας)

 

Σε 2 μήνες θα είναι 2017, άρα 4ετίας...Πραγματικά θα ήθελα να πάρω το P9 αλλά η επιδότηση δε νομίζω να είναι και πολύ μεγάλη, οπότε αναγκαστικά θα αρκεστώ στο P9 Lite που είναι του 2016. Τι να κάνω δε διαλέγω εγώ τις υπερεπιδοτούμενες συσκευές του μήνα :(

Link to comment
Share on other sites

ναι το είδα στο σκρουτζ, έλεγα να δω απο εξωτερικό για καλύτερη τιμή ως συνήθως. δηλαδή όλοι το πήρατε από Ελλάδα?

 

0-100% σε περίπου 3 ώρες.

Δες για Nillkin. Θα έχει και εργοστασιακή μεμβράνη το κινητό αλλά είναι πλαστική όχι γυάλινη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 81 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ψάξε στο σκρουτζ και θα το βρεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Τα iPhone γενικά έχουν top κάμερες. Την ημέρα δεν θα δεις σημαντική διαφορά, σε σκοτάδι θα έχει ελαφρώς πιο πολύ θόρυβο το P9 lite. Αυτά όταν βλέπεις τις φωτογραφίες σε κανονικό μέγεθος. Το μόνο upgrade είναι στο μέγεθος που του P9 lite είναι 13MP έναντι 8MP.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Κι εγώ 2 σιμ έχω και θα ήθελα 32 γίγα ρομ για να είμαι ανετος, αλλά και με τα 16 δεν έχω ακόμα σημαντικό θέμα (και πάντα κρατάω 20% κενό χώρο για να αποφεύγω κολλήματα). Βέβαια δεν παίζω παιχνίδια, δεν ακούω μουσική στο κινητό και δεν συνηθίζω να τραβάω συχνά βίντεο. Για όποιον χρησιμοποιεί το κινητό για τέτοιους σκοπούς και θέλει να έχει 2 κάρτες σιμ, πρέπει να κοιτάξει για κάτι άλλο...

Link to comment
Share on other sites

ναι το είδα στο σκρουτζ, έλεγα να δω απο εξωτερικό για καλύτερη τιμή ως συνήθως. δηλαδή όλοι το πήρατε από Ελλάδα?

 

Ψάξε από ευρωπαικό άμαζον τότε, αλλά νομίζω μαζί με τα μεταφορικά η διαφορά δεν θα είναι σημαντική.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ,όποιος θέλει root ,ας δει το βιντεακι που έφτιαξα

Samsung Galaxy Gio -> Sony Xperia M -> Huawei P8 lite

CyanogenMod7.1 CyanogenMod12.1+overclock to 1.7ghz Lug is-everywhere(Root,UBL)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Τρεις γρηγορες ερωτησεις μιας και εκτος απροοπτου θα αποκτησω την συσκευη με τα 2gb ram απο την Cosmote συντομα.

 

1) Ποσος ειναι ο ελευθερος διαθεσιμος χωρος στο internal storage με το marshmellow? Ειναι καπου 10gb οπως και με την lollipop ή λιγοτερο?

2) Γινεται να τεθει η sd card σαν internal storage στο marshmellow?

3) Εφοσον η συσκευη θα ειναι απο Cosmote η δυνατοτητα για δευτερη sim ειναι παντα ανενεργη ή υπαρχει τροπος να ενεργοποιηθει?

 

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων και καλη ημερα σε ολους :)

Link to comment
Share on other sites

10 και κατι μενει ελευθερο

Οχι για εφαρμογες μονο με ρουτ αλλα εγγυηση καπουτ

για φωτο βιντεο τραγουδια ναι μεσα απο το μενου

Απαντηση καποιες σελιδες πισω η στο νημα στο χδα

Edited by ahaios
κοντος μεν αλλα οχι χαζος!!!!!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

10 και κατι μενει ελευθερο

Οχι για εφαρμογες μονο με ρουτ αλλα εγγυηση καπουτ

για φωτο βιντεο τραγουδια ναι μεσα απο το μενου

Απαντηση καποιες σελιδες πισω η στο νημα στο χδα

 

Ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις. Αρα θα πρεπει να συμβιβαστω με τα 10gb που εχει μεσα για εφαρμογες.

Μια τελευταια ερωτηση: Στο κουτι του εχει screen protector και θηκη?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις. Αρα θα πρεπει να συμβιβαστω με τα 10gb που εχει μεσα για εφαρμογες.

Μια τελευταια ερωτηση: Στο κουτι του εχει screen protector και θηκη?

screen protector φοραει απο το εργοστασιο και ειναι τοποθετημενο επανω στο τηλεφωνο οσο για την θηκη οχι δεν εχει στην συσκευασια του θα παρεις εσυ.εγω πηρα μια spigen και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο αυτην
salonika city :thanks:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, ενδιαφέρομαι να πάρω το P9 lite και βλέπω στο skroutz οτι υπάρχουν δυο εκδόσεις με τα 3gb Ram

H μια branded : Huawei P9 Lite 16GB 4G Single SIM 3GB RAM White (Vodafone) EU και η κανονική έκδοση η οποια είναι ομως και 30 ευρω πιο ακριβή περίπου.

 

Ποια είναι τα μειονεκτήματα της branded έκδοσης της vodafone? Υστερεί κάπου σχετικά με την κανονικη? Εχεις μέσα περασμένες εφαρμογές τις vodafone, είναι κλειδωμένο, δεν εγκαιρα τα updates?

 

Γνωρίζει κάποιος για να καταλήξω τελικά ποιο να πάρω?

 

Σας ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Μετά την έκδοση 150 το πληκτρολόγιο από αγγλικά σε ελληνικά κολλάει 40 δεύτερα, κάνει minimize και μετά δουλεύει κανονικά. Καμιά ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

Μετά την έκδοση 150 το πληκτρολόγιο από αγγλικά σε ελληνικά κολλάει 40 δεύτερα, κάνει minimize και μετά δουλεύει κανονικά. Καμιά ιδέα;

Αυτό το κάνει το πληκτρολόγιο της Huawei αν δεν σε πειράζει να χρησιμοποιείς της google βάλε αυτό

 

 

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετά την έκδοση 150 το πληκτρολόγιο από αγγλικά σε ελληνικά κολλάει 40 δεύτερα, κάνει minimize και μετά δουλεύει κανονικά. Καμιά ιδέα;

 

Το πληκτρολόγιο της Huawei είναι το καλύτερο (αρνητικό) παράδειγμα πως το να προσπαθείς να κάνεις κάτι διαφορετικό, δεν είναι πάντα καλό. Καθώς σημασία έχει να δουλεύει καλά.

Στο P8 Lite το πληκτρολόγιο της Huawei είχε ένα μεγάλο πρόβλημα που εκεί που έγραφες γινόταν minimize και κολλούσε πριν επανέλθει.. Τα προβλήματα δεν έχουν σταματήσει. Ακόμα και με την 130 στο P9 Lite ήταν εμφανώς πιο αργό από ότι είναι της google.

Επομένως του έριξα άκυρο και πήγα στο google keyboard το οποίο δουλεύει άψογα και ταχύτατα.

Ελπίζω μέχρι το P15 είτε να το έχουν φτιάξει το δικό τους πληκτρολόγιο ή να το αποσύρουν εντελώς και να συμβιβαστούν με αυτό της google !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! σκεφτομαι να προχωρησω στην αγορα της συσκευης με τα 3gb αλλα ειμαι και αναμεσα στο p8,μου αρεσει πολυ η κατασκευη του! αλλα αξιζει? ειναι μεγαλες οι διαφορες τους? εξωτερικα σιγουρα με κερδιζει το p8,ποια η γνωμη σας?

Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, όταν είμαι σε χώρο με Wi-Fi (έχοντας ενεργοποιημένο wifi και data) όταν φύγω από το Wi-Fi δεν πηγαίνει πάντα σε Data. Φαίνεται πως έχω κανονικά σήμα και Data 4G ή Η+ αλλά δεν...

Ανοιγοκλείνω το flight mode και στρώνει. Κάτι παρόμοιο είχα και σε μια παλια συσκευη και ποτέ δεν το έλυσα! Αλλά δεν μου το έκανε συχνά - αυτό εδώ το κάνει 1/3 φορές... Σας ακουγεται να είναι θέμα με τις κεραίες του ή με το λογισμικό; Ή μήπως είναι καμια ρυθμιση που χάνω;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μάλλον κάτι δεν κάνω σωστά. Κατέβασα την έκδοση 151 (όχι την full) έφτιαξα directory στο root της κάρτας sd με όνομα dload και εκεί έβαλα το αρχείο update.app. Πάω να κάνω αναβάθμιση και δε τη βρίσκει. Κάνω restart στο κινητό πάλι τα ίδια. Α, και στη εφαρμογή της αναβάθμισης όταν πατάω το κουμπί μενού δε μου βγάζει τοπική αναβάθμιση όπως είχα διαβάσει ότι κάνει.

 

Τι κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μάλλον κάτι δεν κάνω σωστά. Κατέβασα την έκδοση 151 (όχι την full) έφτιαξα directory στο root της κάρτας sd με όνομα dload και εκεί έβαλα το αρχείο update.app. Πάω να κάνω αναβάθμιση και δε τη βρίσκει. Κάνω restart στο κινητό πάλι τα ίδια. Α, και στη εφαρμογή της αναβάθμισης όταν πατάω το κουμπί μενού δε μου βγάζει τοπική αναβάθμιση όπως είχα διαβάσει ότι κάνει.

 

Τι κάνω λάθος?

οντως και σε εμενα βγαζει τρεις επιλογες . ληψη του τελευταιου πληρους πακετου -ρυθμισεις ενημερωσεις-πληροφοριες συστηματος.δεν το ειχα προσεξει γιατι την αναβαθμιση στην 150 την εκανα μεσω ota.πολυ παραξενο πραγμα οντως να μην εχει αυτην την επιλογη

Edited by mpacardi
salonika city :thanks:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Συσκευή bootloader unlocked και frp locked σε bootloop

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...