Jump to content

Huawei P9 Lite


madman099
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα ξαφνικά το κινητό μπούκωσε και κόλλησε. Στο restart μπαίνει σε rescue mode (λευκή οθόνη) και δεν μπορώ να κάνω τίποτα! Μπορεί να βοηθήσει κανείς παρακαλω;; Δεν ειναι ωραια να μενεις απο κινητο!!!! Edited by Johny-B
Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σήμερα ξαφνικά το κινητό μπούκωσε και κόλλησε. Στο restart μπαίνει σε rescue mode (λευκή οθόνη) και δεν μπορώ να κάνω τίποτα! Μπορεί να βοηθήσει κανείς παρακαλω;; Δεν ειναι ωραια να μενεις απο κινητο!!!!

 

Δοκίμασε να κανείς hard reset!

Power button+κουμπί φωνής επάνω ή κάτω δεν θυμάμαι!!!!

Link to comment
Share on other sites

ό,τι κι αν πατησω με παει σε rescue mode και γραφει

please update system again

Error

Func No 16

Error no 1

 

βρηκα καποιες οδηγιες στο xda developers,εχει συμβει και σε αλλους.στο παραθετω οπως ειναι:

1. download your phone's firmware file normally found on their website

 

2.put the firmware "update.app" file on an sd card inside the dload folder (create the folder if its not there)

 

3.make sure the phone is off (by holding POWER until the screen is off completely) and unplugged from any computer

 

4.insert the sd card

 

5.hold VOL+ and VOL- then also hold down POWER until your screen shows a screen notifying you it's "installing Huawei firmware" then you may let go of all buttons

 

5.wait (it took about 10-20min approx for me)

αν δεν το εχεις με τα αγγλικα πες μου να το μεταφρασω,rom μπορεις να βρεις εδω:http://www.stechguide.com/?s=p9+lite

απλα διαλεξε την σωστη

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα θέλω την γνώμη σας σκέφτομαι να πάρω το p9 lite άλλα το 2gb ram η 3gb ram? από σκρουτζ μιλάω.....η διάφορα είναι πολύ μικρή στα λεφτά.....
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Η σύζυγος παρέλαβε ένα Ρ9 light από επιδότηση vodafone και [υποθέτω ότι] η δεύτερη σιμ είναι κλειδωμένη ... άλλωστε τώρα που το άνοιξα δεν βλέπω στο μενού δυνατότητα διαχείρισης δεύτερης σιμ ... είμαι βέβαιος ότι θα έχει πολλάκις συζητηθεί αλλά δεν βλέπω οδηγίες στην πρώτη σελίδα του παρόντος, για πέρασμα στοκ ρομ ώστε να απαλλαγούμε από αυτόν τον περιορισμό ... μπορεί κάποιος φίλος να με κατευθύνει με κάποιο σύνδεσμο με ρομ / διαδικασία ;;;

 

επίσης, μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να φλασάρουμε απ' ευθείας κάποιο φιρμγουερ και να ξεκλειδώσουμε το dual sim χωρίς άλλες διαδικασίες ;;;

Edited by Johny-B
Συνεχόμενα μηνύματα
Sammy S9+
Link to comment
Share on other sites

Χθες ειδα ότι έλειπαν 6€ από την καρτα μου.Υποψιαστηκα ότι ειχα θεμα με 5ψηφια νούμερα αλλά ειχα κανει φραγη μερικους μηνες πριν.Πηρα τηλ στη wind και μου ειπαν ότι το τηλεφωνο μου κανει αυτόματα ενημερώσεις και μου τρωει MB.

Υπαρχει καποια ρυθμιση να κανω ενημερωση μονο μεσω wifi εκτος από τις ρυθμισεις στο Google Play?

 

Φίλε πρόσεξέ το πάντως μην είναι όντως 5ψήφια , είχα χρεώσεις χωρίς λόγο (wind σε σύνδεση) και σε ερωτήσεις τι είναι αυτές οι χρεώσεις μου λέγανε ότι είναι σωστές και μετά από @#@# με είπανε ότι είναι υπηρεσίες που έχω αγοράσει 5ψήφιο (ΠΟΤΕ ΒΕΒΑΙΑ, ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΜΑΛΑΞ)

Οι τρανοί άντρες είναι σφυρηλατημένοι στη φωτιά.

Προνόμιο των κατωτέρων είναι το άναμμα της φωτιάς.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε πρόσεξέ το πάντως μην είναι όντως 5ψήφια , είχα χρεώσεις χωρίς λόγο (wind σε σύνδεση) και σε ερωτήσεις τι είναι αυτές οι χρεώσεις μου λέγανε ότι είναι σωστές και μετά από @#@# με είπανε ότι είναι υπηρεσίες που έχω αγοράσει 5ψήφιο (ΠΟΤΕ ΒΕΒΑΙΑ, ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΜΑΛΑΞ)

Εγω ειχα αυτή την υποψια και πηγα και εκανα φραγη.Τωρα το κοιταω και αμα δω ότι συνεχιζεται το πρόβλημα θα ζητησω αναλυτικο λογαριασμο.και να δεις μετα γλεντια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ξεκλείδωσα bootloader, έβαλα twrp και πέρασα Android Nougat.Απο τότε, δεν μπορώ να μπω στο recovery όσο και αν προσπάθησα.Μετά απο διάφορα πυο διάβασα προσπάθησα να εγκαταστήσω το revolution recovery που απ οτι κατάλαβα είναι αν εχεις nougat, εγκαταστάθηκε αλλά πάλι δεν μπορούσα να μπω με τον κλασικό τρόπο.Κατάφερα με το srk tool και μπήκα τελικά, η ρομ δεν είχε πληκτρολόγιο και εκανα factory reset μήπως φτιάξει αλλά απο τότε ενω ξεκινάει κανονικά το κινητό δεν μπορώ να μπω στα developer options (ναι τα εχω enable), οταν παταω πανω απλα κλείνουν οι ρυθμίσεις, το ιδιο γινεται και στα security options.

Επίσης παρατήρησα οτι στο model λεει generic a15 και το δειχνει τετραπύρινο με ενα gb ram και οτι η καμερα δεν δουλεύει, ανοίγει η εφαρμογή και κλείνει μόνη της.

 

Δεν μπορώ να ανοίξω το usb debugging χωρίς να μπω στα developer options?

Υπάρχει κάποιος με το ιδιο πρόβλημα? Δεν ξέρω τι άλλο να δοκιμάσω, δε μπορώ να κάνω κατι χωρις να μπορώ να ενεργοποιήσω το usb debugging και χωρις να μπορω να μπω στο recovery.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

kostassmartphone δοκίμασες να ξαναπεράσεις την Nougat, δες εδώ xda Nougat ή με αυτή την μέθοδο εδώ xda Nougat2 Edited by lost

Οι τρανοί άντρες είναι σφυρηλατημένοι στη φωτιά.

Προνόμιο των κατωτέρων είναι το άναμμα της φωτιάς.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακριβως την ιδια εκδοση την c900b161 και δεν μπορω να δουλεψω το playstore ουτε να βαλω τον λογαριασμο του gmail. Ετσι το πηγα στο σερβις χθες κ περιμενω.

τελικά τι έγινε :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Η σύζυγος παρέλαβε ένα Ρ9 light από επιδότηση vodafone και [υποθέτω ότι] η δεύτερη σιμ είναι κλειδωμένη ... άλλωστε τώρα που το άνοιξα δεν βλέπω στο μενού δυνατότητα διαχείρισης δεύτερης σιμ ... είμαι βέβαιος ότι θα έχει πολλάκις συζητηθεί αλλά δεν βλέπω οδηγίες στην πρώτη σελίδα του παρόντος, για πέρασμα στοκ ρομ ώστε να απαλλαγούμε από αυτόν τον περιορισμό ... μπορεί κάποιος φίλος να με κατευθύνει με κάποιο σύνδεσμο με ρομ / διαδικασία ;;;

 

επίσης, μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να φλασάρουμε απ' ευθείας κάποιο φιρμγουερ και να ξεκλειδώσουμε το dual sim χωρίς άλλες διαδικασίες ;;;

 

παίδες, κάποια βοήθεια ; έφαγα όλη την ημέρα στο xda αλλά παρότι ξεκλείδωσα τον bootloader, πέρασα TWRP, ρούταρα, μετά πέρασα την Β161 (από την βοντα είχε μια Β123 ) ... δεν μπόρεσα να ενεργοποιήσω την dual sim ...υπάρχει ένα εργαλείο (toolkit) κάποιου γερμανού, αλλά είναι άλλα αντ' άλλων, τουλάχιστον για συνήθη χρήστη και δεν βγάζω άκρη ...

Sammy S9+
Link to comment
Share on other sites

τελικά τι έγινε :)

 

Ακόμα περιμένω .Το πήγα 1 μαρτη ίσως είναι νωρίς ακόμη. Πάντως θα ποσταρω ότι μου πουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Μόλις αγόρασα με τα 3GB.

Πολύ καλό και γρήγορο μου έχει φανεί.

Προσπαθώ όμως να βρω πως γίνονται βιντεοκλήσεις και δεν μπορώ να βρω.

 

Έψαξα και εδώ μέσα, αλλά δεν βρήκα κάτι, ούτε καν με την αναζήτηση.

 

Ξέρει κάποιος πως μπορούμε να κάνουμε βιντεοκλήσεις μέσω του operator (χωρίς εφαρμογές viber, messenger κλπ)

 

Ευχαριστώ

thl 5000 - V1.1.2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Μόλις αγόρασα με τα 3GB.

Πολύ καλό και γρήγορο μου έχει φανεί.

Προσπαθώ όμως να βρω πως γίνονται βιντεοκλήσεις και δεν μπορώ να βρω.

 

Έψαξα και εδώ μέσα, αλλά δεν βρήκα κάτι, ούτε καν με την αναζήτηση.

 

Ξέρει κάποιος πως μπορούμε να κάνουμε βιντεοκλήσεις μέσω του operator (χωρίς εφαρμογές viber, messenger κλπ)

 

Ευχαριστώ

Δυστυχώς δεν γίνεται χωρίς εφαρμογή.

Είναι περιορισμός του λειτουργικού.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

kostassmartphone δοκίμασες να ξαναπεράσεις την Nougat, δες εδώ xda Nougat ή με αυτή την μέθοδο εδώ xda Nougat2

 

Πως να ξαναπεράσω την nougat? δεν μπορώ να μπω σε twrp, ούτε καν να ανοίξω το usb debbuging..

Link to comment
Share on other sites

Πως να ξαναπεράσω την nougat? δεν μπορώ να μπω σε twrp, ούτε καν να ανοίξω το usb debbuging..

Με το να την βάλεις σε sd σε φάκελο dload .... Αν δεις τα links γράφουν αναλυτικά πως , αν δεν κατάλαβες κάτι πες να το δούμε

Οι τρανοί άντρες είναι σφυρηλατημένοι στη φωτιά.

Προνόμιο των κατωτέρων είναι το άναμμα της φωτιάς.

Link to comment
Share on other sites

Με το να την βάλεις σε sd σε φάκελο dload .... Αν δεις τα links γράφουν αναλυτικά πως , αν δεν κατάλαβες κάτι πες να το δούμε

Το δοκίμασα πάλι αλλά φτανει στο 5% και βγαζει error οτι δεν είναι συμβατή..

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα πάλι αλλά φτανει στο 5% και βγαζει error οτι δεν είναι συμβατή..

 

για δώσε link από την rom Που πέρασες (την ορχική nougat) και τι ακριβώς έκανες (άλλαξες και oemifo , λεπτομέρειες) , από ότι κατάλαβα το κινητό μπαίνει σε fastboot mode , έχεις ξεκλείδωτο τον bootloader ;

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παίδες, κάποια βοήθεια ; έφαγα όλη την ημέρα στο xda αλλά παρότι ξεκλείδωσα τον bootloader, πέρασα TWRP, ρούταρα, μετά πέρασα την Β161 (από την βοντα είχε μια Β123 ) ... δεν μπόρεσα να ενεργοποιήσω την dual sim ...υπάρχει ένα εργαλείο (toolkit) κάποιου γερμανού, αλλά είναι άλλα αντ' άλλων, τουλάχιστον για συνήθη χρήστη και δεν βγάζω άκρη ...

για dual δες εδώ στο 2ο post είναι στα Αγγλικά http://www.htcmania.com/showthread.php?t=1210915

Οι τρανοί άντρες είναι σφυρηλατημένοι στη φωτιά.

Προνόμιο των κατωτέρων είναι το άναμμα της φωτιάς.

Link to comment
Share on other sites

για δώσε link από την rom Που πέρασες (την ορχική nougat) και τι ακριβώς έκανες (άλλαξες και oemifo , λεπτομέρειες) , από ότι κατάλαβα το κινητό μπαίνει σε fastboot mode , έχεις ξεκλείδωτο τον bootloader ;

 

 

 

Αυτή που παραθέτει στο βίντεο έβαλα απ οτι θυμάμαι.https://www.youtube.com/watch?v=EauqVR_GMX4

ξεκλείδωσα bootloader κανονικά, εκανα ροοτ, εγκατέστητα twrp και εγκατέστησα την ρομ.

Το κινητό αυτή την στιγμή που μιλάμε ανοίγει κανονικά αλλά δεν δουλεύει η κάμερα, τα developer options(=δεν μπορώ να ενεργοποιήσω usb debbuging) οταν τα πατάω κλείνουν οι ρυθμίσεις καθώς και όταν παω να μπω στα security settings το ιδιο.Στο about phone λέει, Model number:generic_a15,build number:NRD90M test-keys,emui version:2.0,android version 4.3,CPU:quad core,RAM 1Gb..

 

Γενικά λέει οτι να ναι στο about phone.

Παρόμοιο πρόβλημα υπάρχει και εδω απ οτι βλεπω αρα δεν την εχω κανει μονο εγω την χαζομάρα.

https://forum.xda-developers.com/huawei-p9lite/how-to/flashed-wrong-rom-vns-l21now-model-t3526049

 

έκανα flash το τελευταίο recovery που δίνει εδω https://forum.xda-developers.com/huawei-p9lite/development/recovery-twrp-3-0-2-android-nougat-03-t3511937 μέσω fastboot αφου μονο fastboot μπορούσα να βάλω το κινητό, πλεον το κινητό μπαίνει σε recovery οπότε υποθέτω ο bootloader ειναι ξεκλειδωμένος.

 

Τι να κάνω απο δω και πέρα?

 

Συγγνώμη που τα γράφω έτσι μπερδεμένα αλλά 2βδομαδες τωρα προσπαθώ να το φτιάξω και έχω ψάξει όλο το Internet.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω το gmail για email, αλλά έχω ένα θέμα, όταν έρχεται μύνημα δεν χτυπάει η ειδοποίηση παρά μόνο αν ανοίξω το τηλέφωνο, τι μπορεί να φταίει;

 

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω το gmail για email, αλλά έχω ένα θέμα, όταν έρχεται μύνημα δεν χτυπάει η ειδοποίηση παρά μόνο αν ανοίξω το τηλέφωνο, τι μπορεί να φταίει;

 

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το έχεις ρυθμισμένο σε push notification ?

I am the FireStarter
Link to comment
Share on other sites

Το έχεις ρυθμισμένο σε push notification ?

Όπα, δεν σε πιάνω καθότι λίγο άσχετος

 

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτή που παραθέτει στο βίντεο έβαλα απ οτι θυμάμαι.https://www.youtube.com/watch?v=EauqVR_GMX4

Τι να κάνω απο δω και πέρα?

Συγγνώμη που τα γράφω έτσι μπερδεμένα αλλά 2βδομαδες τωρα προσπαθώ να το φτιάξω και έχω ψάξει όλο το Internet.

 

φίλος από ότι κατάλαβα έχεις περάσει λάθος rom , από άλλο μοντέλο p9 lite L31 to L21 ή το αντίθετο, οπότε έτσι όπως το βλέπω 3 περιπτώσεις υπάρχουν ή προσπαθείς να περάσεις με twrp την lineageos-14 η οποία είναι nougat και υπάρχει μια περίπτωση να στρώσει .

- Να αποσυμπιέσεις την rom και να την flashαρεις με fastboot εντολές τα αρχεία ένα ένα, π.χ. fastboot flash boot boot.img, fastboot flash recovery2 recovery2.img κλπ (και πάλι χλωμό αλλά ποτέ δεν ξέρεις) και η τρίτη να το πας αντιπροσωπία και να το παίξεις Κινέζος ότι σε ήρθε αναβάθμιση και μπλόκαρε το κινητό (για να το περάσουν στην εγγύηση δεν θα πρέπει αν φαίνεται το twrp οπότε θα πρέπει να περάσεις την μαμά recovery) .

 

Υπάρχει και η περίπτωση να προσπαθήσεις να περάσεις πάλι την ΜΜ όπως λέει εδώ back to MM XDA

Οι τρανοί άντρες είναι σφυρηλατημένοι στη φωτιά.

Προνόμιο των κατωτέρων είναι το άναμμα της φωτιάς.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Συσκευή bootloader unlocked και frp locked σε bootloop

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...