Jump to content

Sony Xperia M4 Aqua


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια χιλια ευχαριστω

 

Η Sony με εστειλε στους

ΚΕΝΤΡΟ ΨΗΦΙΑΚΗΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΕΠΕ

ΕΥΕΛΠΙΔΩΝ 29 (ΚΥΨΕΛΗ)

ΑΘΗΝΑ

210 8229811

 

Οπου το παρεδωσα σημερα να το κοιταξουν. Ευχομαι ολα να πανε καλα.

 

Ξερει κανεις περιπου ποσες μερες κανουν οι επισκευαστες / σερβις συνηθως....μιας και τωρα ειμαι χωρις τηλεφωνο:mad:

Τι εγινε τελικα εχεις νεα για το τηλεφωνο ?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 673
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η επόμενη αναβάθμιση έρχεται σύντομα. Είναι σε φάση πιστοποίησης. Και μάλλον είναι η ΜΜ.

 

https://www.ptcrb.com/vendor/complete/view_complete_request_guest.cfm?modelid=29926

Link to comment
Share on other sites

Αν και το Μ4 είναι το Ε2303 και όχι το E2363 πιθανόν να είναι η 6.0 - Μ.Μ.

Αλλάζει η έκδοση από 26.1.Α.x.x και πάει σε 26.1.B.x.x

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Αν και το Μ4 είναι το Ε2303 και όχι το E2363 πιθανόν να είναι η 6.0 - Μ.Μ.

Αλλάζει η έκδοση από 26.1.Α.x.x και πάει σε 26.1.B.x.x

 

M4 ειναι και τα δυο , απλα το Ε2363 ειναι το dual sim

 

ελπιζω παντως να την δουμε συντομα την αναβαθμιση

Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε τελικα εχεις νεα για το τηλεφωνο ?

 

Απο την Πεμπτη 7 Ιουλιου 2016 που το πηγα ακομη προσπαθουν να το φλασαρουν! Σημερα που ξαναπηρα τηλεφωνο τους εξηγησα οτι το εχω ηδη φλασαρει βαση τις οδηγιες της SONY και πριν απο αυτο ειχα ηδη δοκιμασει να το κανω reset.....αρα το προβλημα δεν ειναι software. Μου ειπαν οτι υπαρχει συγκεκριμενη διαδικασια που πρεπει να ακολουθησουν εκεινοι σαν σερβις ..και οτι θα με ενημεροναν μεχρι το απογευμα. Ακομη δεν εχω λαβει τηλεφωνο τους.....

Τους εξηγησα κιολας οτι η εργασια μου εξαρτατε κατα μεγαλο μερος απο το να εχω το τηλεφωονο και οτι χωρις καποια συσκευη...εχω μεινει ετσι τοσες μερες...αντε να δουμε τι θα γινει.

Το τηλεφωνο εχει εγγυηση ακομη για πανω απο ενα χρονο...μεχρι 20/08/2017.....

Link to comment
Share on other sites

M4 ειναι και τα δυο , απλα το Ε2363 ειναι το dual sim

 

ελπιζω παντως να την δουμε συντομα την αναβαθμιση

 

Όπως σωστά ανέφερε ο φίλος, το Ε2363 είναι μία από τις 6 εκδόσεις που βγαίνει το Μ4. Το συγκεκριμένο είναι Dual και 16GB. ;)

Link to comment
Share on other sites

Απο την Πεμπτη 7 Ιουλιου 2016 που το πηγα ακομη προσπαθουν να το φλασαρουν! Σημερα που ξαναπηρα τηλεφωνο τους εξηγησα οτι το εχω ηδη φλασαρει βαση τις οδηγιες της SONY και πριν απο αυτο ειχα ηδη δοκιμασει να το κανω reset.....αρα το προβλημα δεν ειναι software. Μου ειπαν οτι υπαρχει συγκεκριμενη διαδικασια που πρεπει να ακολουθησουν εκεινοι σαν σερβις ..και οτι θα με ενημεροναν μεχρι το απογευμα. Ακομη δεν εχω λαβει τηλεφωνο τους.....

Τους εξηγησα κιολας οτι η εργασια μου εξαρτατε κατα μεγαλο μερος απο το να εχω το τηλεφωονο και οτι χωρις καποια συσκευη...εχω μεινει ετσι τοσες μερες...αντε να δουμε τι θα γινει.

Το τηλεφωνο εχει εγγυηση ακομη για πανω απο ενα χρονο...μεχρι 20/08/2017.....

 

Καλησπερα στην παρεα.

Τελικα για να μην δημιουργηθουν λαθος ή αρνητικες εντυπωσεις ειπα να γραψω και τον επιλογο σχετικα με το Μ4 που πηγε για σερβις...

 

Το τηλεφωνο τελικα κατεληξε στα κεντρικα της SONY. Απο εκει με ενημερωσε καποιος κυριος οτι το τηλεφωνο μου εχει φτασει στα χερια τους και οτι θα το κοιταξουν αμεσα. Σημερα με καλεσαν και με ενημερωσαν οτι πραγματη το τηλεφωνο εχει προβλημα, και λογο της ταλαιπορειας που εχω υποστει, ειναι διατεθιμενοι να μου το αλλαξουν με ακομη νεοτερο μοντελο δηλαδη το Μ5 εαν το επιθυμω κι εγω...αλλιως να μου το αλλαξουν και παλι με το ιδιο. Φυσικα τους ευχαριστησα και επελεξα το Μ5.

Τωρα αναμενω να ενημερωθω απο το σερβις οπου αφησα το δικο μου για να παραλαβω την νεα μου συσκευη.

 

Εν κατακλειδι, μπορει να ταλαιπορηθηκα με το σερβις, αλλα η SONY HELLAS για μια ακομη φορα ηρθε να μου υπενθυμηση γιατι αγοραζοντας Sony εξακολουθει να ειναι μια απο της καλυτερες προτασεις της αγορας.

 

Ευχαριστω

Κ. Ματσαγκος

Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση 6 είναι πλέον έτοιμη για κατέβασμα!!!!

 

Για αρχή μόνο με το Xperia Companion.

 

http://www.xperiablog.net/2016/07/19/xperia-m4-aqua-android-marshmallow-26-3-a-0-131/

Edited by antonis_86
Link to comment
Share on other sites

κατεβασα την 6 με pc companion ( αφου χρειαστεικε να διαγραψω facebook , messenger και καναδυο ακομη εφαρμογες γιατι ηθελε 530mb ελευθερο χωρο :lol::lol: )

νομιζω ουτε κρυο ουτε ζεστη

αν καποιος εχει κανει ροοτ την συσκευη δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να βιαστει

κυριες διαφορες στην εμφανιση , καμερα δεν προλαβα να δοκιμασω

αποθηκευτικος χωρος δειχνει μια μικρη βελτιωση ,με πρωτη ματια , μπορω να απεγκαταστισω το spotify αλλα δεν μπορω τα track id , avg και amazon(!!)

αργοτερα θα κανω και επιδιορθωση λογισμικου ωστε να το ξαναστησω απο την αρχη για καλυτερη αποψη

Link to comment
Share on other sites

κατεβασα την 6 με pc companion ( αφου χρειαστεικε να διαγραψω facebook , messenger και καναδυο ακομη εφαρμογες γιατι ηθελε 530mb ελευθερο χωρο :lol::lol: )

νομιζω ουτε κρυο ουτε ζεστη

αν καποιος εχει κανει ροοτ την συσκευη δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να βιαστει

κυριες διαφορες στην εμφανιση , καμερα δεν προλαβα να δοκιμασω

αποθηκευτικος χωρος δειχνει μια μικρη βελτιωση ,με πρωτη ματια , μπορω να απεγκαταστισω το spotify αλλα δεν μπορω τα track id , avg και amazon(!!)

αργοτερα θα κανω και επιδιορθωση λογισμικου ωστε να το ξαναστησω απο την αρχη για καλυτερη αποψη

 

Το θέμα με την 6.0 και αυτό το τηλέφωνο είναι να δοκιμασω τη λειτουργία της ενιαίας μνήμης με την SD card. Για να δω τι θα γίνει με αυτόν τον αποθηκευτικό χώρο επιτέλους αυτού του τηλεφώνου. Όταν επιστρέψω θα το τσεκαρω, εκτός και αν έρθει πρώτα ΟΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με την 6.0 και αυτό το τηλέφωνο είναι να δοκιμασω τη λειτουργία της ενιαίας μνήμης με την SD card. Για να δω τι θα γίνει με αυτόν τον αποθηκευτικό χώρο επιτέλους αυτού του τηλεφώνου. Όταν επιστρέψω θα το τσεκαρω, εκτός και αν έρθει πρώτα ΟΤΑ.

 

απο default δεν υπαρχει αυτη η επιλογη παντως , λιγο που ειδα στο xda προσπαθουσαν μερικοι να το ενεργοποιησουν μεσω εντολων , θα δειξει , οπως ειπα πριν καποιος που εχει κανει ροοτ δεν χρειαζετε να βιαστει ακομη και ειναι κριμα γιατι το κινητο δειχνει πολυ πιο γρηγορο με την 6 . Το μεσημερι οταν εκανα την αναβαθμιση ειχα περιπου 1,3GB ελευθερο χωρο αλλα χωρις facebook , messenger και app της F1 που ειχα διαγραψει , μολις τα ξαναεγκαταστησω και γινουν και οι ενημερωσεις των εφαρμογων φοβαμε οτι θα γυρισω κοντα στα παλια γνωστα επιπεδα

Link to comment
Share on other sites

απο default δεν υπαρχει αυτη η επιλογη παντως , λιγο που ειδα στο xda προσπαθουσαν μερικοι να το ενεργοποιησουν μεσω εντολων , θα δειξει , οπως ειπα πριν καποιος που εχει κανει ροοτ δεν χρειαζετε να βιαστει ακομη και ειναι κριμα γιατι το κινητο δειχνει πολυ πιο γρηγορο με την 6 . Το μεσημερι οταν εκανα την αναβαθμιση ειχα περιπου 1,3GB ελευθερο χωρο αλλα χωρις facebook , messenger και app της F1 που ειχα διαγραψει , μολις τα ξαναεγκαταστησω και γινουν και οι ενημερωσεις των εφαρμογων φοβαμε οτι θα γυρισω κοντα στα παλια γνωστα επιπεδα

 

Συγγνώμη δηλαδή. Ή 6.0 σου δίνει δυνατότητα να επιλέξεις πως θα χρησιμοποιήσεις τη SD κάρτα σου. Σαν όπως και πρώτα αποθηκευτικό χώρο ή σαν επέκταση της μνήμης του τηλεφώνου. Ένα Vodafone που έχω το έχει και το αφαίρεσε ή Sony;

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη δηλαδή. Ή 6.0 σου δίνει δυνατότητα να επιλέξεις πως θα χρησιμοποιήσεις τη SD κάρτα σου. Σαν όπως και πρώτα αποθηκευτικό χώρο ή σαν επέκταση της μνήμης του τηλεφώνου. Ένα Vodafone που έχω το έχει και το αφαίρεσε ή Sony;

 

απο οσο ξερω ,μεχρι στιγμης ,σε καμια συσκευη της δεν εχει δωσει αυτην την δυνατοτητα η sony υπηρχε η ευχη μηπως την εδινε στο m4 λογω του γνωστου προβληματως αλλα τελικα δεν το εκανε. :(

νομιζω sasmung και LG ακολουθησαν επισης ιδια τακτικη

Link to comment
Share on other sites

απο οσο ξερω ,μεχρι στιγμης ,σε καμια συσκευη της δεν εχει δωσει αυτην την δυνατοτητα η sony υπηρχε η ευχη μηπως την εδινε στο m4 λογω του γνωστου προβληματως αλλα τελικα δεν το εκανε. :(

νομιζω sasmung και LG ακολουθησαν επισης ιδια τακτικη

 

Απαράδεκτοι! Οπότε γειά. Απ τα βασικά και νέα χαρακτηριστικά της 6άρας και τα άφησαν απέξω για κάνα δυό λόγους που μπορώνα σκεφτώ. Lenovo και Vodafone πάντως την έχουν τη δυνατότητα αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Μην αποκλείετε την πιθανότητα να έκοψε την συγκεκριμένη επιλογή επειδή δεν δουλεύει καλά. Προσωπικά, σε 2 συσκευές που το υποστηρίζουν, και δοκίμασα 4 διαφορετικές κάρτες(όλες uhs-3), τα αποτελέσματα ήταν απογοητευτικά. Πολύ lag και προβλήματα.

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

Σε παραεισαγωγής - που μπορώ να δω την χώρα παρεμπιπτόντως; - με 26.1.A.3.111 (Android 5.0) πόρτα ακόμα πάντως και σε companion και OTA... :(

 

Edit: Εντάξει, έχω την Πολωνική.

 

Εντάξει την έκανα την αναβάθμιση σε Ιταλική Customised.

 

Η μετακίνηση στην SD ανά εφαρμογή που στο καλό πήγε; :wacko:

Edited by zxr

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει την έκανα την αναβάθμιση σε Ιταλική Customised.

 

Η μετακίνηση στην SD ανά εφαρμογή που στο καλό πήγε; :wacko:

 

ρυθμισεις , εφαρμογες , επιλεγεις την εφαρμογη που θελεις και πατας εκει που λεει "αποθηκευτικος χωρος " , σου ανοιγει υπομενου και εφοσον η εφαρμογη μεταφερετε σου εμφανιζει και την αναλογη επιλογη

 

επισης για να μην ψαχνεις μια μια εφαρμογη πηγαινε κατευθειαν στον αποθηκευτικο χωρο, μεταφορα δεδομενων στην SD

Link to comment
Share on other sites

ρυθμισεις , εφαρμογες , επιλεγεις την εφαρμογη που θελεις και πατας εκει που λεει "αποθηκευτικος χωρος " , σου ανοιγει υπομενου και εφοσον η εφαρμογη μεταφερετε σου εμφανιζει και την αναλογη επιλογη

 

επισης για να μην ψαχνεις μια μια εφαρμογη πηγαινε κατευθειαν στον αποθηκευτικο χωρο, μεταφορα δεδομενων στην SD

Μάλιστα... Ευχαριστώ!

 

Το τελευταίο δεν το κάνω με τίποτα. Θα τις μετακινήσει όλες κσι ό,τι μετακινείται SD δεν μπορεί να μπει widget, τα οποία είναι ένα από τα μεγάλα προσόντα των android.

 

Εξαφανίστηκε και η οθόνη που σου έβγαζε ποιες εφαρμογές έχεις SD και ποιες μνήμη, την βάψαμε...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μόλις γύρισα στη βάση είπα να τσεκάρω και μέσω Xperia Companion αλλά δεν είχα τελικά την 6.0 για update.

Μέσω xperifirm είδα ότι το έχουν πάρει αρκετές χώρες και τα customizations τους.

Από Ελλάδα μόνο η Vodafone. Cosmote και Generic σε αναμονή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μετά από 1 μόλις χρόνο συμβιώσεις με το κινητό αναγκάζομε πλέον να το αποχωριστώ μιας και το πρόβλημα της μνήμης δεν λυνετε χωρίς να χρειαστεί να "πειράξεις" την συσκευή . Αν εξαιρέσουμε το συγκεκριμένο πρόβλημα θεωρώ το Μ4 ενα πολύ αξιόλογο τηλέφωνο

βρήκα πρόσφατα ενα μεταχειρισμένο nexus 5x 32Gb σε καλή τιμή και το "τίμησα" .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Χτες πέρασα την 26.3.Α.0.131-R2C (Android 6.0.1) μέσω Xperia Companion. Το κινητό μου είναι Cosmote branded

Λεπτομέρειες λίαν συντόμως

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ είμαι ευχαριστημένος από το update σε 6.0. Είναι πολύ smooth και το κινητό δεν κολάει καθόλου

Εϊναι πιό γρήγορο σε σχέση με το προηγούμενo f/w 26.1.A.3.111 (Android 5.0)

Στο δικό μου το σκορ στο Antutu με το παλιό f/w 26.1.A.3.111 δεν ξεπερνούσε τα 29.100 ενώ τώρα με την 6.0 παίζει μεταξύ 36.500 και 37800

Edited by bathan

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παιδια το κινητο εχει αναβθμιστει στην 6; Ο φιλος μου εχει την 5.0.1 και μεσω ΟΤΑ δεν του χει βγαλει update..
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το κινητο εχει αναβθμιστει στην 6; Ο φιλος μου εχει την 5.0.1 και μεσω ΟΤΑ δεν του χει βγαλει update..

Καλά, το πρώτο απαντάται εύκολα διαβάζοντας παραπάνω (φυσικά και ναι). Για το δεύτερο, update βγαίνουν ανά μοντέλο και ανά χώρα παραμετροποίησης του λειτουργικού (τι ROM έχει ο καθένας δηλαδή).

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

@RAVER

Για την ώρα το update στην 6.0 είναι διαθέσιμο μέσω Xperia Companion

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia M4 Aqua

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...