Jump to content

Sony Xperia M4 Aqua


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.digitallife.gr/sony-xperia-m4-aqua-hands-on-review-when-durability-met-design-82037

 

και ηδη η τιμη του λιγο κατω απο τα 260 ευρο :whistle:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 673
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με επίσημη εγγύηση?αμφιβάλλω

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι τότε

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά από μια εβδομάδα χρήσης είμαι πολύ ευχαριστημένος με μόνη εξαίρεση την λίγη εσωτερική μνήμη. Μετά από αναβαθμίσεις των στοκ εφαρμογών που δεν μπορείς να σβήσεις, έχουν μείνει ελεύθερα ~2 GB

Επίσης ζεσταίνεται αρκετά όταν το ζορίζεις αλλά από ότι διάβασα είναι γνώρισμα των νέων 8πύρηνων snapdragon

 

Επίσης δύο παρατηρήσεις για την μπαταρία :

1) Σε αυτονομία επιβεβαιώνω αυτό που λέει και το τεστ "Δυο μέρες χωρίς φόρτιση αντέχει εύκολα η συσκευή με κανονική χρήση, χωρίς να είναι ενεργό το stamina mode"

Με ενεργοποπιημένο το stamina κρατάει άνετα πάνω από 2 μέρες, πάντα με κανονική χρήση

2) Η φόρτιση για να φτάσει στο 100% κρατάει περιέργως περίπου 8 ώρες :oops:

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Εχεις 2gb διαθέσιμο χώρο;

Αφού το review του myphone γράφει για 5gb...

8 ωρες για πληρη φόρτιση; :shock:

Το ίδιο έχουμε αναφέρει στις προηγούμενες σελίδες

Μόνο το android πιάνει 4 GB και σου αφήνει περίπου 2.5 GB όταν το πρωτοανοίξεις. Μόλις κάνεις και τις ενημερώσεις στις στοκ εφαρμογές τότε σου μένουν περίπου 2GB

Οι μεγάλη φόρτιση είναι πολύ κουλό και δοκίμασα 2 διαφορετικούς φορτιστές

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Εχω μπερδευτεί γιατί στο review του myphone λέει

"Εκεί που μπορεί κάποιοι χρήστες να συναντήσουν πρόβλημα είναι ο εσωτερικός αποθηκευτικός χώρος, που είναι μόλις 8 GB (περίπου 5+ GB διαθέσιμα στον χρήστη)"

 

Στο review του gsmarena διαβάζω

"The built-in 8GB (about 4GB of which are user accessible) of storage gets filled up pretty quickly and the Xperia M4 Aqua needs a microSD card to help carry the load. Unfortunately, some apps will still refuse installing on the external storage so it's best that you grab the 16GB version to begin with."

 

Σε ερώτηση στο skroutz ένας κάτοχος της συσκευής αναφέρει 4gb διαθέσιμα στο χρήστη.

 

Εδώ ο φίλος γράφει για 2gb διαθέσιμα

 

Και σε διάφορα άλλα site διαβάζω για 1,25gb ελέυθερα

http://techblog.gr/mobile/sony-xperia-m4-aqua-8gb-1-26gb-free-8932/

http://www.theinquirer.net/inquirer/news/2412089/sony-xperia-m4-aqua-comes-with-just-12gb-usable-storage

http://phandroid.com/2015/06/08/sony-xperia-m4-aqua-storage/

 

5 , 4 , 2 ή 1,25gb είναι διαθέσιμα τελικά;

Link to comment
Share on other sites

http://www-support-downloads.sonymobile.com/e2333/sar_E2312_E2333_E2363_1.pdf

SAR για το DUAL SIM : 0,588 στο αυτί και 0,527 στο σώμα, μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Η οθονη του δειχνει καπως "ψευτικη". Η αναλυση ανεβηκε, η φωτεινοτητα ανεβηκε αλλα η ποιοτητα απεικονισης δεν βελτιωθηκε ιδιαιτερως
Link to comment
Share on other sites

Το έπιασα στα χέρια μου χθες, πολύ ωραίο κινητακι.

Για πότε θα φτάσει τα 200€...δεν φαντάζεστε!

http://www.skroutz.gr/s/6871862/Sony-Xperia-M4-Aqua-8GB.html

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα στα χέρια μου, ελεώ μεγάλης επιδότησης, το κινητό είναι πολύ καλό και 1ο στον ανταγωνισμό για νέες συσκευές με Lollipop

300Ε δεν θα τα έδινα από την τσέπη μου, αλλά τα αξίζει. Για value for money σίγουρα έχει παλιότερες ναυαρχίδες στα 300Ε.

 

Δεν πρόλαβα να διαβάσω όλο το thread, αλλά έχει μερικά θέματά

 

υπερθέρμανσης με την χρήση, όχι αναγκαία βαριά, ο octacore δείχνει πολύ ζεστός ακόμα και στο 1,5Ghz + 1 GHz, αλλά είναι λογικό για τόσο λεπτή συσκευή. Thermal throttling έχει παρατηρήσει κάνεις στα παιχνίδια ;

 

1,7 GB μνήμης όχι 2, δεν είναι και τόσο σημαντικό άλλα να το αναφέρουμε.

 

8GB Ram δεν είχαν το 16άρι όταν το πήρα, αλλά με 4GB το λειτουργικό είναι γέλιο, και το Bloatware είναι σε λογικά πλαισία, δυστηχώς δεν μπορείς να τα σβησείς όλα. καθαρά 2,3 μενουν λιγά αλλά παιρνει 128GB micro SD για να καλυψει το κενό.

 

στα θετικά εχεί τον 615 με 405 συνδιασμός που δεν τα έχει κανένα νέο κινητό, που έρχεται επισημώς στην Έλλαδα, εγγυηση 2 ετών

οτί είχα δει ειχε τον 410 με 306 στα 200-300Ε.

Το lollipop είναι αρκέτα καθαρό για μη google συσκευη.

πανεμορφό, κλασσικό sony

αδιαβροχο, σε γλυκό νερό

 

Θα θελά να ρώτησω αλλούς κατωχούς του Μ4 αν εχούν παρεί θηκές, και τι καρτές micro sd μπορεί να αξιοποιησεί σε ταχυτητα.

Nokia 3210, 6510

Sonyericsson Z1010, W850 , τώρα X8 με 4.1.2 Jeallybean @748Mhz!!!! + 4.4 kitkat Launcher

Sharp 703SH LG Arena

SONY XPERIA M4 AQUA

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο δεν με έπεισε.

Ποιότητα κατασκευής μέτρια πιστεύω,αλλά αυτό πού με ενόχλησε περισσότερο ηταν το ότι με ελαφριά πίεσή στην οθόνη αμέσως κάνει κύματά.και δεν μιλάω για μεγάλη πίεσή.

Επίσης δεν μου άρεσαν και τα χρώματα της οθόνης.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Όσο το Ζ3c είναι κοντά σε λεφτά, δεν αξίζει να επιλέγουμε midrange.. Πάντα είναι κατώτερα έστω και στα υλικά.. Κατά τα άλλα ίσως αν πάει στα 220- 230 ευρώ να είναι καλή αγορά.. Όσο για επιδοτήσεις, λίγη τέχνη θέλει για να ψωνίζεις με τιμές skroutz..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Όσο το Ζ3c είναι κοντά σε λεφτά, δεν αξίζει να επιλέγουμε midrange.. Πάντα είναι κατώτερα έστω και στα υλικά.. Κατά τα άλλα ίσως αν πάει στα 220- 230 ευρώ να είναι καλή αγορά.. Όσο για επιδοτήσεις, λίγη τέχνη θέλει για να ψωνίζεις με τιμές skroutz..

 

Μπορείς να μοιραστείς αυτή την τεχνή γιατί παραθυράκια δεν αφηνούν οι εταιρίες, να παιρνείς από όπου θέλεις.

Εγώ ξερώ πως μπορείς να ανεβάσεις την επιδότηση.

Nokia 3210, 6510

Sonyericsson Z1010, W850 , τώρα X8 με 4.1.2 Jeallybean @748Mhz!!!! + 4.4 kitkat Launcher

Sharp 703SH LG Arena

SONY XPERIA M4 AQUA

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μοιραστείς αυτή την τεχνή γιατί παραθυράκια δεν αφηνούν οι εταιρίες, να παιρνείς από όπου θέλεις.

Εγώ ξερώ πως μπορείς να ανεβάσεις την επιδότηση.

 

εγω βρισκω μαγαζια τα οποια ειναι διατεθειμενα να εκμεταλλευτουν την επιδοτηση μου παιρνοντας συσκευες που πουλανε λιανικη και μου αφαιρουν την αξια της επιδοτησης απο συσκευη που θελω την οποια εχουν αγορασει απο skroytz με τιμολογιο και σε τιμη πολυ καλυτερη..

Επισης, εκτος απο αυτο, υπαρχουν 2 σκρουτζομαγαζα, το birdphone για wind και ενα αλλο με cosmote που δεν το θυμαμαι, τα οποια σου εξαργυρωνουν επιδοτησεις..Φυσικα το birdphone εχει ανεβασει τιμες σε σχεση με τον ιουλιο του 2013 οπου με με επιδοτηση τοτε πηρα το Ζ και το Τ, οταν στη wind δε μου εφταναν ουτε για το Ζ μονο..αλλα γενικα υπαρχουν επιλογες..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει πολυ το πίσω μέρος στο M4 Aqua οταν το ειδα που παρόλο που ειναι πλαστικό σου δινει την αίσθηση οτι ειναι γυαλι και δε το φοβάσαι οσες φορές και να πεσει κάτω. Και η ποιότητα ειναι πολύ καλή μια midrange που εμένα που έχω Ζ3 Compact με εβαλε σε σκέψεις. Οι ναυαρχίδες όπως και να το κάνουμε πάντα τις πληρώνουμε παραπάνω απο όσο αξίζουν.
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα και εγώ για τη γυναίκα μου χθες.Πολύ καλο φαινεται αν και ζεσταινεται λιγάκι.Είναι πολυ κλεπτο όμως και μεγάλο συν το οτι είναι αδιαβροχο.Επίσης παρατηρησα οτι δε μπορούν να μεταφερθουν όλες οι εφαρμογές στην SD όπως στο moto G πχ.

Για καποια θήκη ψάχνω τώρα και μεμβράνη για την οθονη.Εχει βάλει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Λύστε μου μια απορία όσοι το έχετε.

Πόσες ώρες θέλει για να φορτίσει στο 100% ;

Το δικό μου θέλει 8 ώρες και βάλε και μάλιστα τον δικό του φορτιστή.

Αν δοκιμάσω να το φορτίσω με άλλο φορτιστή τότε κάνει κάτι κουλά και αναβοσβήνει συνεχώς σαν να κάνει αποσύνδεση

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia M4 Aqua

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...