Jump to content

Honor 8


ovelix5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οσο δεν διορθώνει τα προβλήματα η Google μη περιμένεις και πολλά, κάνε κανένα φακτορυ κλείσε και τις εφαρμογές της Google (maps, ggl+, etc) και θα δεις διάφορες.

Αναφορικά απο το μενού της μπαταρίας τι σου τρώει μπαταρία;

Εμένα πχ με σκίζει το ΣύστημαAndroid.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Me too...e135918a0842090da16675e3b2690990.jpg

 

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Huawei Ideos X5 Pro , Nexus 7 , Huawei Honor 8
Link to comment
Share on other sites

Me too...e135918a0842090da16675e3b2690990.jpg

 

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλά είσαι. Εγώ χτυπάω 25αρια για πλάκα.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Ναι δυστυχώς μας κάνει σαμποτάζ η Google.

Παρ'όλα αυτά το κινητό εξακολουθεί να έχει 5:30 ώρες SOT, αν πάρουμε την 8ρα θα βγάζουμε 7ωρα χαβαλέ μιας που θα συμβαδίζει η Google με το λειτουργικό!

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Με το Greenify νομίζω κάνεις οικονομία, έχω εδώ και 1-2 χρόνια βέβαια και το πληρωμένο πακέτο, και έχω κάνει χειροκίνητα να μου τα κλείνει σχεδόν όλα, νομίζω έχει διαφορά.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα του κινητού (μπαταρίας δλδ) πιστεύω, ούτε απλώς θέμα Google...είναι σε μεγάλο βαθμό και θέμα μη-βελτιστοποιημένης ρύθμισης των εκάστοτε εφαρμογών...

 

...πχ πολλές έχουν ενεργοποιημένη την αποστολή δεδομένων στον προγραμματιστή, την αυτόματη αναζήτηση για νέες εκδόσεις, αυτόματο συγχρονισμό, προβολή αχρείαστων ειδοποιήσεων κοκ...

 

...είναι επίπονο, αλλά αν είναι κανείς επιλεκτικός με τις εφαρμογές που εγκαθιστά, αν ξεψαχνίζει τις ρυθμίσεις τους, αν επιλέγει τις απαραίτητες μόνο ειδοποιήσεις και συγχρονισμούς, το κινητό τα πάει μια χαρά από αυτονομία.

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω γτ κινητά με κινητά διαφέρουν στην διαχείριση ισχύος με τις ίδιες εφαρμογές, οπότε είναι καθαρά θέμα λογισμικού. Το πρόβλημα με την συγκεκριμένη συσκευή (όπως και άλλες με ίδια προβλήματα) όμως είναι η Google, δε μπορεί να προσαρμοστεί, να διορθωθεί και γενικός να λυθεί το πρόβλημα γτ οι ίδιες προεγκατεστημένες εφαρμογές της Google έχουν το πρόβλημα γι αυτό και εμφανίζεται αυτό το πρόβλημα.

Πχ όταν μου έχει 5 διαφορετικές εφαρμογές για πράγματα που μπορούσε να έχει σε μια λογικό είναι να σε ξεζουμίζουν, πχ μιλάω για τον messenger της google με το duo που μπορούσε να ήταν ένα, ή η μεγαλύτερη μπιπ που έχουμε τα διάφορα play μουσική, ταινίες, βιβλία, παιχνίδια, περίπτερο... καν τα ενα ρε παιδάκι μου να μη συγχρονίζει το καθένα ξεχωριστά... μη πούμε για το map...

 

Το φαινόμενο εμφανίζεται απο το 2013 και ακόμα παλιότερα, δεν έχει διορθωθεί και μεις εθελοτυφλούμε...

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=378679

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε η Β402 σημερα το πρωι. Μολις γυρισω σπιτι θα την περασω. Αντε να 'ρεχται και το OREO σιγα σιγα λεμε....
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Μόλις την πέρασα.

Δύο πράγματα με ενδιαφέρουν βασικά: Να μην έχει μεγαλύτερη κατανάλωση η μπαταρία, και να μην είναι τόσο απελπιστικά αργή η φόρτιση που μετά την προτελευταία ενημέρωση μόνο ταχυφόρτιση δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω γτ κινητά με κινητά διαφέρουν στην διαχείριση ισχύος με τις ίδιες εφαρμογές, οπότε είναι καθαρά θέμα λογισμικού. Το πρόβλημα με την συγκεκριμένη συσκευή (όπως και άλλες με ίδια προβλήματα) όμως είναι η Google, δε μπορεί να προσαρμοστεί, να διορθωθεί και γενικός να λυθεί το πρόβλημα γτ οι ίδιες προεγκατεστημένες εφαρμογές της Google έχουν το πρόβλημα γι αυτό και εμφανίζεται αυτό το πρόβλημα.

Πχ όταν μου έχει 5 διαφορετικές εφαρμογές για πράγματα που μπορούσε να έχει σε μια λογικό είναι να σε ξεζουμίζουν, πχ μιλάω για τον messenger της google με το duo που μπορούσε να ήταν ένα, ή η μεγαλύτερη μπιπ που έχουμε τα διάφορα play μουσική, ταινίες, βιβλία, παιχνίδια, περίπτερο... καν τα ενα ρε παιδάκι μου να μη συγχρονίζει το καθένα ξεχωριστά... μη πούμε για το map...

 

Το φαινόμενο εμφανίζεται απο το 2013 και ακόμα παλιότερα, δεν έχει διορθωθεί και μεις εθελοτυφλούμε...

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=378679

 

Προσωπικά στα περισσότερα κινητά φροντίζω να απενεργοποιώ ή να απεγκαθιστώ ό,τι εφαρμογές δεν μου χρειάζονται και δεν χρησιμοποιώ (και της Google, αν και στο H8 δεν μου έχει χρειαστεί)...

Και έχω όλους τους συγχρονισμούς απενεργοποιημένους...

 

Η επιλεκτικότητα στις εφαρμογές περιλαμβάνει και την χρήση εναλλακτικών έναντι των "επίσημων" ή των πιο γνωστών, αν είναι πολύ βαριές ή ενεργοβόρες, είτε κατά τη χρήση, είτε κατά την αναμονή...

 

Το ζήτημα είναι η αφετηρία από τη πλευρά του χρήση...

...τί νόημα έχει το "εθελοτυφλούμε" όσον αφορά τον κώδικα της Google που δεν μπορούμε να αλλάξουμε; θα μπορούσαμε να αλλάξουμε λειτουργικό, αλλά για Ανδροιδ, αυτή είναι η αφετηρία...

 

...απεγκατάσταση, απενεργοποίηση, βελτιστοποίηση ρυθμίσεων, greenify, χρήση εναλλακτικών εφαρμογών κοκ...αυτές είναι οι επιλογές που έχουμε στη διάθεσή μας....

ΚΑΙ ΑΝ τις αξιοποιήσει κανείς, τα αποτελέσματα μπορεί να είναι πολύ θετικά...

 

 

Αντιθέτως, αν κάποιος έχει επιλέξει να έχει αυτόματο συγχρονισμό στον λογαριασμό Google, ειδοποιήσεις όλες τις εφαρμογές κοκ και δεν φροντίζει να βελτιστοποιήσει ό,τι ρυθμίσεις τού δίνονται σε κάθε εφαρμογή.....τότε, μπορεί μόνο να γκρινιάζει για τη Google...

...γιατί όλες τις άλλες επιλογές τις έχει αγνοήσει / παραγνωρίσει / αμελήσει...

 

...όπως μπορεί να επιλέξει και κινητό με τη μεγαλύτερη διαθέσιμη χωρητικότητα μπαταρίας και με το πιο μινιμαλιστικό UI, με οθόνη amoled και επεξεργαστή που καταναλώνουν λιγότερο και πάει λέγοντας...

Edited by vgiozo
Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε η Β402 σημερα το πρωι. Μολις γυρισω σπιτι θα την περασω. Αντε να 'ρεχται και το OREO σιγα σιγα λεμε....

 

Την πέρασα πριν κάνα δίωρο. Ίσως είναι η ιδέα μου αλλά νομίζω πως είναι πιο ανάλαφρο, πιο αέρινο ένα πράγμα. Έχω την αίσθηση πως όλα είναι μισό τικ πιο γρήγορα και πιο ομαλά.

Ξαναλέω, ίσως είναι απλά η ιδέα μου....

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Η πολύ αργή φόρτιση το μόνο μείον σε αυτό το κινητό κατά τη γνώμη μου, δεν μπορεί π.χ. να κάνει 1 ώρα να φτάσει από το 90% στο 100%, είναι πολύς ο χρόνος και να λέγεται και ταχεία φόρτιση (ξέρω η ταχεία είναι μέχρι να φτάσει στο 80%, αλλά και πάλι). Edited by D_G
Link to comment
Share on other sites

Εμένα σε 1½ ώρα κάνει μια πλήρη φόρτιση. Αρκετά γρήγορο μου φαίνεται. Μήπως κάτι δεν πάει καλά με τη μπαταρια ή τον φορτιστή σου; σου εμφανίζεται η ένδειξη ταχείας φόρτισης μόλις το συνδέεις;

Σε μισή ώρα φτάνει στο 50% και στην υπόλοιπη μια φτάνει στο 100%. Από τις γρηγορότερες φορτίσεις κάνει αυτό το κινητό.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα κινητά μετά το 90% κόβουν τάση δραματικά. Παρ'όλα αυτά βάλε την εφαρμογή ampere απο play store και πες μας πρίν το 90% πχ στα 50% πόσο ρεύμα δέχεται, στο 85% πόσο και στο 92% πόσο;

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Η δική μου συσκευή, μετά το 20% περίπου πέφτει άμεσα και δραματικά κατ' ευθείαν στο 5%, και μπορεί σε λίγη ώρα να κλείσει απότομα (ενώ απο την αυτονομία μέσα στην ημέρα είμαι γενικά ικανοποιημένος, χωρίς κάτι ιδιαίτερο).

Προφανώς έχει πρόβλημα η μπαταρία μου; Φαντάζομαι αυτό είναι κάτι που δεν φτιάχνεται (δήθεν καλιμπραρισμα με εφαρμογή κλπ που έχω διαβάσει κατά καιρούς).

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Η δική μου συσκευή, μετά το 20% περίπου πέφτει άμεσα και δραματικά κατ' ευθείαν στο 5%, και μπορεί σε λίγη ώρα να κλείσει απότομα (ενώ απο την αυτονομία μέσα στην ημέρα είμαι γενικά ικανοποιημένος, χωρίς κάτι ιδιαίτερο).

Προφανώς έχει πρόβλημα η μπαταρία μου; Φαντάζομαι αυτό είναι κάτι που δεν φτιάχνεται (δήθεν καλιμπραρισμα με εφαρμογή κλπ που έχω διαβάσει κατά καιρούς).

Αυτά είναι συμπτώματα ότι θέλεις αλλαγή μπαταρίας. Το ίδιο είχα και εγώ στο mate. Αν είσαι μέσα στην εγγύηση πήγαινε το στο επίσημο service στη Μιχαλακοπούλου, θα στην αλλάξουν πληρώνοντας μόνο το κόστος της μπαταρίας, δεν θα είναι πάνω από 15€. Αν δεν έχει περάσει 1 χρόνος από την αγορά, δεν πληρώνεις τίποτα.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Κόσμε, έχει παρατηρηθεί σε κανέναν κατά τη διάρκεια κλήσης να ακούει τη φωνή του; Δλδ να έχει echo;

 

Με Bluetooth ή χωρίς...

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

@zananiro: ευχαριστώ. Χρειάζονται απόδειξη; γιατί δεν την έχω, η μήπως το βρίσκουν με το imei; (αν γνωρίζεις).

@rackal: μου έχει συμβεί κι εμένα 2-3 φορές και αναρωτιόμουν γιατί.. Αν δεν το κάνει συνέχεια πιστεύω θα είναι κάτι στη σύνδεση..

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό που είδα σε αυτή τη συσκευή (μιας και τις δοκιμάζω όλες σχεδόν για την κάμερά τους - μόνο τις τελευταίες πολύ ακριβές ακόμα δεν έχω πάρει) είναι η καταπληκτική "νυχτερινή λήψη" που έχει.

Κρίμα που δεν έχει OIS γιατί θέλει τρίποδο ή στήριξη, αν και με τον χρόνο που κάνει για να πάρει τη φωτο σε σκοτεινό σχετικά περιβάλλον ούτε το OIS θα το έσωζε.

Όμως η μέτρηση που κάνει, το φως που παίρνει και η λεπτομέρεια στη φωτογραφία είναι είναι εξαιρετικά, πιθανόν καλύτερα και απο το top του είδους το LG G4.

Αυτό μέχρι στιγμής σε εσωτερικό χώρο, σε τοπία μακρινά (όπου το G4 δεν έχει αντίπαλο σε κλείστρο με πολλά δευτερόλεπτα) δεν έχω δει ακόμα.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

@zananiro: ευχαριστώ. Χρειάζονται απόδειξη; γιατί δεν την έχω, η μήπως το βρίσκουν με το imei; (αν γνωρίζεις).

Όχι δεν χρειάζεται απόδειξη, το βλέπουνε και από το imei. Απλά αν έχεις απόδειξη η εγγύηση ξεκινά από την ημέρα αγοράς, ενώ μέσω imei από ημερομηνία εισαγωγής νομίζω(κάτι τέτοιο μου είχαν πει, δεν θυμάμαι ακριβώς). Σε κάθε περίπτωση δεν θα έχεις πρόβλημα αν είναι Ευρωπαϊκό μοντέλο. Γενικά πληροφορίες για εγγύηση μέσω ΙΜΕΙ μπορείτε να δείτε και εδώ

https://consumer.huawei.com/us/support/warranty-query/

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

@zananiro: ευχαριστώ. Χρειάζονται απόδειξη; γιατί δεν την έχω, η μήπως το βρίσκουν με το imei; (αν γνωρίζεις).

@rackal: μου έχει συμβεί κι εμένα 2-3 φορές και αναρωτιόμουν γιατί.. Αν δεν το κάνει συνέχεια πιστεύω θα είναι κάτι στη σύνδεση.

Δυστυχώς δεν είναι στη σύνδεση, γι αυτό το λόγο χθες ήμουν στο ΙΤ της βονταφον για να το ξεκαθαρίσουμε. Κάνω 6 ώρες κλήσεις τη μέρα και στις 4 ακούω συνέχεια τη φωνή μου, δεν έδινα σημασία όπως λες και συ θεωρώντας πως έφταιγε η σύνδεση. Δυστυχώς αποδείχτηκε πως φταίει το dual active... Δεν φαντάζεσαι πως ήλπιζα να μη το είχε άλλον και να έριχνα το φταίξιμο στη δική μου συσκευή...

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Ηλπιζες να φταίει ο άλλος και να μην φταίει η δική σου συσκευή προφανώς; το έχασα στο τέλος..
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Είπα πως ήλπιζα να έφταιγε η συσκευή μου και οχι να είναι γενικό το κακό. Δυστυχώς λέω αφού υπάρχει και σε άλλον, επιβεβαιώνεται το ΙΤ της βονταφον πως δεν είναι πρόβλημα σύνδεσης αλλά συσκευής και τονίστηκε πως τα dual active παρουσιάζουν τέτοια "προβλήματα"...

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...