Jump to content

Honor 8


ovelix5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαζή ερώτηση φαντάζομαι, μου έχει εξαφανιστεί η "μπάρα" τέρμα επάνω στην οθόνη, που εμφανίζεται το δίκτυο η ώρα η μπαταρία και είναι εμφανές μόνο όταν έχω ανοιχτή κάποια εφαρμογή, όταν είναι στην αρχική οθόνη δεν φαίνεται.

Μόνο κατά τη φόρτιση εμφανίζετε το χρώμα της μπαταρίας.

Καμιά ιδέα γιατί είμαι και άσχετος από Android;

Ευχαριστώ.

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για να το καταφέρεις αυτό πρέπει ή να κλείσεις όλες τις επιλογές εμφάνισης που είναι 4-5 για να εξαφανιστεί ειδικά εκεί που είναι καταχωνιασμενες, όποτε κομματάκι δύσκολο να το κάνες μόνος σου, οπότε λογικά κάποια εφαρμογή έβαλες, λογικά κάποιον launcher όπως πχ τον Nova Edited by rackal

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Τον nova δε τον έχω πλέον, το καταχωνιασμενες ίσως και να της έκλεισα σκαλίζοντας.

Κανένας χάρτης για να της ξανά βρω;

Να του ρίξω μια επαναφορά;

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Μπες στο "γραμμή ειδοποιήσεων και κατάστασης" και ενεργοποίησε την επιλογή "Εμφάνιση ονόματος φορέα παροχής" να σου σκάσει την μπάρα είσαι σε καλό δρόμο και πάμε για τα υπόλοιπα, αν οχι... προφανώς με τον Nova τα έκανες λίγο....γκουχου οπότε ή τον ξανά κάνεις εγκατάσταση και τα διορθώνεις απο κει ή κάνεις factory reset γτ αλλιώς δεν επανέρχεται.

 

Υ.Γ. σίγουρα δεν τρέχεις κάποιο άλλο πρόγραμμα απόρριψης μπάρας;

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω τι έκανες. Πηγές από τον Nova στις ρυθμίσεις, εμφάνιση και αίσθηση, και πείραξες το υπομενού γραμμή ειδοποιήσεων.

Θέλει προσπάθεια για να το καταφέρεις :).

Βάλε ξανά τον Nova να δεις αν μπορείς να το διορθώσεις από τη διαδρομή που σου είπα αλλιώς.......

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

"γραμμή ειδοποιήσεων και κατάστασης"

Δεν έγινε τίποτα,

Μένει να δοκιμάσω και με τον νόβα.

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει το Huawei Mate 10 pro (δεν το έχω ανοίξει ακόμη) και προσπαθώντας να αποφασίσω αν θα κρατήσω το Honor 8 ή όχι βγήκα πάλι για 1-2 νυχτερινές φωτογραφίες.

 

Με εξαίρεση το βίντεο όπου το Honor 8 γενικά φαίνεται να υστερεί αρκετά (και το EIS, όσο μπορούσα να κρίνω δεν κάνει και τόσο φοβερή δουλειά στο 1080p 30fps video), οι φωτογραφίες μού βγαίνουν τόσο καλές, αμφιβάλλω αν αξίζει η διαφορά των 300€+ (κατόπιν πώλησης και του Honor 8)

...ειδικά με το oversharpening του Mate 10 Pro, που μου πατάει άσχημα τον κάλο...χαλάει την υφή, την ευκρίνεια και τη λεπτομέρεια, όπου εμένα περισσότερο πάει το μάτι μου...

 

(honor 8)

IMG_20180110_223128

IMG_20180110_222431

(στη δεύτερη κατουριόμουν κι όλας, θα έβγαινε καλυτερη αν είχα πιο σταθερό χέρι, πιστεύω)

 

Δεν συγκρίνω ευθέως τις κάμερες προφανώς, αλλά το Mate 10 pro φαίνεται να έχει άνισες επιδόσεις σε ορισμένες φωτογραφίες που με βάζουν σε σκέψεις...

...ταυτόχρονα συνειδητοποιώ πόσο καλή ευκαιρία ήταν το Honor 8 για όσους το αγοράσαμε στη προσφορά της Wind, και τελικά πόσο πα΄νω από τη τιμή του βρίσκεται η κάμερα (ειδικά με τον συνυπολογισμό και της ασπρόμαυρης)

 

Τί να κάνω βρε παίδες, πείτε, γιατί δεν μπορώ να αποφασίσω...

 

Καθότι δεν χρειάζομαι τις επιδόσεις του Kirin 970 και τον μεγάλο αποθηκευτικό, ενώ η 18-9 παντόφλα οθόνη με χαλάει κι όλας σκέφτομαι ότι

- δίνω τη θύρα μικροφώνου και τη λειτουργία dual sim full active (πχ να δέχεσαι κλησεις ενώ χρησιμοποιείς 4g χωρίς να πέφτει η σύνδεση)

- για να πάρω καλύτερη κάμερα...

...εντάξει, όμως οι πραγματικές διαφορές σε φωτογραφικές επιδόσεις δικαιλογούν καπέλο 300€ (αφού πουλήσω και το Honor) ;;

 

Απ' αυτά που έχω δει μέχρι στιγμής θα μπορούσα να πω όχι, απο την άλλη με την ανιουσα που παίρνουν οι τιμές, δύσκολο να βρεις τέτοια συσκευή στα 500€...(χωρίς να είναι κανείς υποχρεωμένος και πάλι να τα δώσει)

 

...αλλα πες πως του χρόνου γίνουν πάλι νέες προσφορές κι έχει ένα νέο, καλύτερο μοντέλο της Huawei με παρόμοια τελική τιμή...τί θα έχω κερδίσει που θα τα έχω σκάσει για Mate 10 pro και τί θα έχω χάσει αν μείνω με το honor 8;

...η αλήθεια είναι πως τότε η μεταπωλητική αξία του Honor 8 θα έχει πέσει κι άλλο οπότε η αγορά θα κοστίσει παραπάνω, αλλά μπορεί ακόμη περισσότερο να έχει πέσει η μεταπωλητική αξία του Mate 10 pro - έχει και περισσότερο περιθώρια για κάτι τέτοιο

...είτε από δω είτε από κεί, από κάπου θα χάσει κανείς...

 

Ενώ στην αρχή ήμουν πολύ ενθουσιασμένος με το Mate 10 pro, τώρα - διαβάζοντας καλύτερα τα πιο αξιόπιστα συγκριτικά και βλέποντας προσεκτικότερα τα φωτογραφικά δείγματα - έχω "κρυώσει" κάπως...δεν συνηθίζω και να τα σκάω κι όλας για κινητό...

 

Δεν βγάζω άκρη και στο νήμα του Mate 10 pro...

....μια υπολογίσιμη μερίδα χρηστών φαίνεται πως αγοράζει πάνω από τις απαιτήσεις της - και θα ήταν ικανοποιημένη και με κάτι φθηνότερο, αλλά δεν το ξέρει, ούτε θέλει να το μάθει - κι έτσι χάνει και το μέτρο της αναλογίας επιδόσεων/κόστους και μόνο αν ήταν πολύ κακές οι επιδόσεις θα αποθαρρυνόταν...οπότε δεν βοηθούν στην απόφαση...

...όσοι από μας αγοράζουν συνήθως κάτω από τις απαιτήσεις τους, ίσως μπορούν να κρίνουν καλύτερα την αναλογία κόστους/επιδόσεων...

 

Ακούω τις γνώμες και συμβουλές σας...

Edited by vgiozo
Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει το Huawei Mate 10 pro (δεν το έχω ανοίξει ακόμη) και προσπαθώντας να αποφασίσω αν θα κρατήσω το Honor 8 ή όχι βγήκα πάλι για 1-2 νυχτερινές φωτογραφίες.

 

Με εξαίρεση το βίντεο όπου το Honor 8 γενικά φαίνεται να υστερεί αρκετά (και το EIS, όσο μπορούσα να κρίνω δεν κάνει και τόσο φοβερή δουλειά στο 1080p 30fps video), οι φωτογραφίες μού βγαίνουν τόσο καλές, αμφιβάλλω αν αξίζει η διαφορά των 300€+ (κατόπιν πώλησης και του Honor 8)

...ειδικά με το oversharpening του Mate 10 Pro, που μου πατάει άσχημα τον κάλο...χαλάει την υφή, την ευκρίνεια και τη λεπτομέρεια, όπου εμένα περισσότερο πάει το μάτι μου...

 

(honor 8)

IMG_20180110_223128

IMG_20180110_222431

(στη δεύτερη κατουριόμουν κι όλας, θα έβγαινε καλυτερη αν είχα πιο σταθερό χέρι, πιστεύω)

 

Δεν συγκρίνω ευθέως τις κάμερες προφανώς, αλλά το Mate 10 pro φαίνεται να έχει άνισες επιδόσεις σε ορισμένες φωτογραφίες που με βάζουν σε σκέψεις...

...ταυτόχρονα συνειδητοποιώ πόσο καλή ευκαιρία ήταν το Honor 8 για όσους το αγοράσαμε στη προσφορά της Wind, και τελικά πόσο πα΄νω από τη τιμή του βρίσκεται η κάμερα (ειδικά με τον συνυπολογισμό και της ασπρόμαυρης)

 

Τί να κάνω βρε παίδες, πείτε, γιατί δεν μπορώ να αποφασίσω...

 

Καθότι δεν χρειάζομαι τις επιδόσεις του Kirin 970 και τον μεγάλο αποθηκευτικό, ενώ η 18-9 παντόφλα οθόνη με χαλάει κι όλας σκέφτομαι ότι

- δίνω τη θύρα μικροφώνου και τη λειτουργία dual sim full active (πχ να δέχεσαι κλησεις ενώ χρησιμοποιείς 4g χωρίς να πέφτει η σύνδεση)

- για να πάρω καλύτερη κάμερα...

...εντάξει, όμως οι πραγματικές διαφορές σε φωτογραφικές επιδόσεις δικαιλογούν καπέλο 300€ (αφού πουλήσω και το Honor) ;;

 

Απ' αυτά που έχω δει μέχρι στιγμής θα μπορούσα να πω όχι, απο την άλλη με την ανιουσα που παίρνουν οι τιμές, δύσκολο να βρεις τέτοια συσκευή στα 500€...(χωρίς να είναι κανείς υποχρεωμένος και πάλι να τα δώσει)

 

...αλλα πες πως του χρόνου γίνουν πάλι νέες προσφορές κι έχει ένα νέο, καλύτερο μοντέλο της Huawei με παρόμοια τελική τιμή...τί θα έχω κερδίσει που θα τα έχω σκάσει για Mate 10 pro και τί θα έχω χάσει αν μείνω με το honor 8;

...η αλήθεια είναι πως τότε η μεταπωλητική αξία του Honor 8 θα έχει πέσει κι άλλο οπότε η αγορά θα κοστίσει παραπάνω, αλλά μπορεί ακόμη περισσότερο να έχει πέσει η μεταπωλητική αξία του Mate 10 pro - έχει και περισσότερο περιθώρια για κάτι τέτοιο

...είτε από δω είτε από κεί, από κάπου θα χάσει κανείς...

 

Ενώ στην αρχή ήμουν πολύ ενθουσιασμένος με το Mate 10 pro, τώρα - διαβάζοντας καλύτερα τα πιο αξιόπιστα συγκριτικά και βλέποντας προσεκτικότερα τα φωτογραφικά δείγματα - έχω "κρυώσει" κάπως...δεν συνηθίζω και να τα σκάω κι όλας για κινητό...

 

Δεν βγάζω άκρη και στο νήμα του Mate 10 pro...

....μια υπολογίσιμη μερίδα χρηστών φαίνεται πως αγοράζει πάνω από τις απαιτήσεις της - και θα ήταν ικανοποιημένη και με κάτι φθηνότερο, αλλά δεν το ξέρει, ούτε θέλει να το μάθει - κι έτσι χάνει και το μέτρο της αναλογίας επιδόσεων/κόστους και μόνο αν ήταν πολύ κακές οι επιδόσεις θα αποθαρρυνόταν...οπότε δεν βοηθούν στην απόφαση...

...όσοι από μας αγοράζουν συνήθως κάτω από τις απαιτήσεις τους, ίσως μπορούν να κρίνουν καλύτερα την αναλογία κόστους/επιδόσεων...

 

Ακούω τις γνώμες και συμβουλές σας...

 

Το mate είναι ναυαρχίδα. Και το honor ψιλοναυαρχιδα ήταν αλλά κλείνει 1½ χρόνο. Το μόνο σίγουρο είναι πως στη μεταπώληση, οπωτε και να γίνει θα χάσεις παραπάνω χρήματα στο mate, ειδικά αν σκεφτείς ότι το honor το πήρες με 200€ μόνο.

Αφού θες να πουλήσεις κάποιο, δώσε το Honor και κρατά το άλλο που είναι και πιο φρέσκο και όπως και να το κάνουμε καλο χρυσό το Honor αλλά και το άλλο πρέπει να θερίζει.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Το mate είναι ναυαρχίδα. Και το honor ψιλοναυαρχιδα ήταν αλλά κλείνει 1½ χρόνο. Το μόνο σίγουρο είναι πως στη μεταπώληση, οπωτε και να γίνει θα χάσεις παραπάνω χρήματα στο mate, ειδικά αν σκεφτείς ότι το honor το πήρες με 200€ μόνο.

Αφού θες να πουλήσεις κάποιο, δώσε το Honor και κρατά το άλλο που είναι και πιο φρέσκο και όπως και να το κάνουμε καλο χρυσό το Honor αλλά και το άλλο πρέπει να θερίζει.

 

Το Honor 8 ήταν πολύ καλό mid-range, προορισμένο χαμηλότερα από P9 και τη κορυφή της κατηγορίας...αλλά δεν έκαναν τις περικοπές που θα μπορούσαν να κάνουν, φτιάχνοντας ένα τηλέφωνο εξαιρετικού vfm.

 

Αυτό, αν δεν χτυπήσει κτλ, και του χρόνου δεν νομίζω να το έδινα κάτω από 150€...από το άλλο τα 150-200€ μπορεί να τα χάσει γι αστείο...ειδικά αν γίνει καμιά προσφορά όπως φέτος (Mate 10 Pro + P9 lite 2017 = 663€).

 

Ναυαρχίδα είναι, σαφώς, αλλά θέλω να αποφύγω τη σκέψη "να πάρω ναυαρχίδα"...ναι θα ήθελα ακόμη καλύτερες φωτογραφικές επιδόσεις, αλλά

α) δεν ξέρω αν αρκούν για να δικαιολογήσουν 300+ ευρώ διαφορά (κάμερα με ενδιαφέρει, για τα άλλα είμαι αδιάφορος)

β) το Mate 10 pro έχει κάποιες παραφωνίες στο θέμα της κάμερας...

 

...αν τις φτιάξει η huawei με νεώτερο λογισμικό, θα είναι σούπερ...αν δεν τις φτιάξει, και παλι δεν θα είμαι τόσο ευχαριστημένος από τη φωτογραφική, μόνο που θα έχω χάσει και 300€...

 

...κι όχι μόνο αυτό, δεν μπορώ να τα κρατήσω και τα δύο, θα πουλήσω το honor 8 για να μειώσω το κόστος του Mate 10 pro...αλλά μετά αν οι παραφωνίες δεν διορθώνονται με ενημερώσεις λογισμικού, δεν θα έχω και κάποιο ισάξιο του Honor 8 για καβάτζα, αν πουλήσω το Mate 10 pro προτού χάσει κι άλλο από την μεταπωλητική αξία του.

Link to comment
Share on other sites

Το Honor 8 ήταν πολύ καλό mid-range, προορισμένο χαμηλότερα από P9 και τη κορυφή της κατηγορίας...αλλά δεν έκαναν τις περικοπές που θα μπορούσαν να κάνουν, φτιάχνοντας ένα τηλέφωνο εξαιρετικού vfm.

 

Αυτό, αν δεν χτυπήσει κτλ, και του χρόνου δεν νομίζω να το έδινα κάτω από 150€...από το άλλο τα 150-200€ μπορεί να τα χάσει γι αστείο...ειδικά αν γίνει καμιά προσφορά όπως φέτος (Mate 10 Pro + P9 lite 2017 = 663€).

 

Ναυαρχίδα είναι, σαφώς, αλλά θέλω να αποφύγω τη σκέψη "να πάρω ναυαρχίδα"...ναι θα ήθελα ακόμη καλύτερες φωτογραφικές επιδόσεις, αλλά

α) δεν ξέρω αν αρκούν για να δικαιολογήσουν 300+ ευρώ διαφορά (κάμερα με ενδιαφέρει, για τα άλλα είμαι αδιάφορος)

β) το Mate 10 pro έχει κάποιες παραφωνίες στο θέμα της κάμερας...

 

...αν τις φτιάξει η huawei με νεώτερο λογισμικό, θα είναι σούπερ...αν δεν τις φτιάξει, και παλι δεν θα είμαι τόσο ευχαριστημένος από τη φωτογραφική, μόνο που θα έχω χάσει και 300€...

 

...κι όχι μόνο αυτό, δεν μπορώ να τα κρατήσω και τα δύο, θα πουλήσω το honor 8 για να μειώσω το κόστος του Mate 10 pro...αλλά μετά αν οι παραφωνίες δεν διορθώνονται με ενημερώσεις λογισμικού, δεν θα έχω και κάποιο ισάξιο του Honor 8 για καβάτζα, αν πουλήσω το Mate 10 pro προτού χάσει κι άλλο από την μεταπωλητική αξία του.

 

Προσωπικά θα σου πρότεινα να έδινες μία ευκαιρία στο mate που ως καινούργια συσκευή, έχει όλο το χρόνο μπροστά του για να βελτιωθεί! Το honor όπως αναφέρθηκε είναι πλέων συσκευή του 2016, οπότε και το support της Huawei τείνει στη δύση του για τη συσκευή. Είμαι πεπεισμένος πως όλα τα προβλήματα τα οποία εμφανίστηκαν, στο μέλλον θα διορθωθούν. Όσον αφορά την μεταπολητική της αξία, είμαι σίγουρος πως του mate δε θα πέσει όσο γρήγορα πιστεύουμε, σίγουρα δε κρατά όσο ο ανταγωνισμός αλλά κρατά.

Used: LG G2 - Nexus 5 - Motorola moto g (2014) - Samsung Galaxy S5 - LG G3 32Gb - LG G Flex 2 - LG G3 16Gb - Samsung Galaxy S6 32Gb - LG G4 32 Gb - Xiaomi redmi note 3 pro - Huawei P9 - Huawei P9 lite - Honor 7 lite - Samsung S7 edge -

Samsung S8 - Xiaomi Redmi Pro - Honor 8 - Samsung S7 - Honor 8 pro - Xiaomi Mi Mix 2 - Samsung Note 8 - Xiaomi redmi note 5 - Huawei P20 pro Now: Xiaomi mi8

Link to comment
Share on other sites

Ζαριά είναι όλα. Και αν έχεις δώσει το mate και με κάποιο update διορθώσει τις "παραφωνίες"; Όλα είναι υποθέσεις. Υπερεκτιμημένο το mate; Ίσως.

Δεν παύει όμως να είναι ένα πολύ δυνατό εργαλείο που όποτε και να το δώσεις θα έχεις χάσει παραπάνω δεδομένου της τιμής και χωρίς να το έχεις ξεζουμισει για να το ευχαριστηθείς.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει το Huawei Mate 10 pro (δεν το έχω ανοίξει ακόμη) και προσπαθώντας να αποφασίσω αν θα κρατήσω το Honor 8 ή όχι βγήκα πάλι για 1-2 νυχτερινές φωτογραφίες..............//...........

//Ακούω τις γνώμες και συμβουλές σας...

 

Καλησπέρα σε όλους. Φίλε θα σου πω την γνώμη μου απλά να έχεις πάντα υπόψη ότι είναι υποκειμενική και βασίζεται σε προσωπικούς παράγοντες, πάντα βάση της οικονομικής ευχέρειας, του σχεδιασμού συσκευής, των επιδόσεων της κάμερας (ένα χόμπι που έχει ξεκινήσει από το πρώτο μου Sony Xperia Mini και εξελίχτηκε σε δεύτερο κομμάτι επαγγελματικής προσέγγισης) και γενικότερα το από τις προτεραιότητες μου για μια συσκευή.

 

Πάμε λοιπόν. Από ότι κατάλαβα από τα παραπάνω δεν αλλάζεις συχνά κινητό επομένως σημαίνει ότι προσπαθείς βάση του χρηματικού ποσού που διαθέτεις να πάρεις ένα κινητό που θα καλύπτει τις περισσότερες αναγκαιότητες σου σαν συσκευή για ένα σεβαστό διάστημα χρόνου. Εφόσον δεν σε ενδιαφέρει τόσο το κομμάτι των επιδόσεων, του αποθηκευτικού χώρου (το οποίο ίσως να σε αφορά μελλοντικά εάν η συσκευή δεν υποστηρίζει επεκτάσιμη μνήμη) δεν σου αρέσει η «καινούργια» υιοθέτηση που επικρατεί στην αναλογία της οθόνης και δεν υποστηρίζει κάποιες λειτουργίες για την διπλή λειτουργία των παροχών κινητής τηλεφωνίας, τότε για μένα ίσως να μην σε ικανοποιήσει τελικά η καινούργια συσκευή.

 

Θα επικεντρωθώ τώρα λίγο στο ειδικό και «ευαίσθητο» κομμάτι της κάμερας. Λόγω και ακαδημαϊκής γνώσης (έχουν περάσει κάποια χρόνια), στα αρχίκά βήματα είχα ασχοληθεί σε ένα από τα εργασιακά κομμάτια μέσω (Apprenticeship) στο DSP Camera Algorithmic Programming, εάν ψάχνεις να βρεις κάποιο κινητό που θα είναι κοντά στις επιδόσεις DSLR είναι τεχνικά αδύνατο (λόγω πολλών παραμέτρων Hardware – Software). Συμφωνώ απολυτά, ότι στα χρόνια που έχουν έρθει έχουν γίνει τεράστιά άλματα στην ψηφιακή φωτογραφία την οποία μπορούμε να διαχειριστούμε και από ένα φακό/σένσορα ενός κινητού και τολμώ να πω ότι σε συνθήκες καλού φωτισμού μερικές φορές καθίσταται και δύσκολο να καταλάβεις την διαφορά αν δεν ασχοληθείς με post processing software (Bridge, Aperture, LR etc.). Όταν βρω λίγο χρόνο θα παραθέσω ένα λίνκ από φωτογραφίες τραβηγμένες με το Honor 8, από τις οποίες 9 στις 10 φωτογραφίες είναι τραβηγμένες στο Pro-Mode. Πολλές φορές ο βασικός κανόνας υπόκειται στην προσωπική επιλογή όταν «βγάζουμε» μια φωτογραφία, δηλαδή να αρέσει σε εμάς και μετά στους υπόλοιπους (φυσικά δεν μιλάμε για επαγγελματική προσέγγιση φωτογραφιών με Smartphone). Flickr – Link: null;

 

Δεν θα σε ζαλίσω άλλο και θα συνεχίσω κατευθείαν σε αυτό που σε ενδιαφέρει. Επειδή τύγχανε να έχω στην κατοχή του το Honor 8, μπορώ να πω ότι ήταν ένα αξιόλογο κινητό με μια πολύ καλή κάμερα σε συνθήκες καλού φωτισμού (μέρα και σε μερικές περιπτώσεις βράδυ) τις οποίες μπορούσα να εκτυπώσω με ικανοποιητική ανάλυση. Από εκεί και πέρα ειδικά στις νυχτερινές λήψεις όπου υπήρχαν αρκετά διαφορετικά αντικείμενα τα οποία παρείχαν φως στο φακό, πάντα χρησιμοποιούσα το Pro-Mode. Μπορώ να πω πως αν υπήρχε και ένα διάφραγμα f/1.8 όπως είναι στο P10 Plus, θα ήταν πολύ πιο ικανοποιητικά τα αποτελέσματα. Γενικότερα σαν κινητό έχοντας «κρατήσει» την εργοστασιακή έκδοση λογισμικού (Marshmallow 6.0. with minor kernels fixes) ήμουν ικανοποιημένος από το ASOT 5+hours καθώς και από γενικότερη διαχείριση και προσφορά λειτουργιών της συσκευής.

 

Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής αν ήμουν στην θέση με αυτά που παραθέτεις παραπάνω, σίγουρα δεν θα είχα προβεί στην αγορά του Mate 10 Pro ή θα έκανα μία κίνηση για την επιστροφή/πώληση του (πριν ανοιχτεί η συσκευασία) και θα περίμενα να δω το P20 και ίσως και κάποια άλλα μοντέλα διαφορετικών κατασκευαστών. Πιστεύω ότι το Hardware των διπλών φακών έχει ελάχιστες δυνατές παραμετροποιήσεις και πως όλοι οι κατασκευαστές για αυτό στρέφονται προς το AI – NPU Units, για να τους βοηθήσει επιπλέον στην ίδια υπάρχουσα πληροφορία την οποία παίρνουν από το Hardware.

 

Επιπλέον αν βιάζεσαι τόσο πολύ και χρειάζεσαι για τον οποιοδήποτε λόγο ένα καινούργιο κινητό θα σου έλεγα να κοιτάξεις και το HTC U11 (or HTC U11 Plus), το οποίο πραγματικά πολύ δυνατή κάμερα και παρέχει και πολλές χρήσιμες λειτουργίες. Αν δεν ήμουν programming geek για Vanilla/Stock Android θα πήγαινα για το HTC αντί του Pixel/Pixel 2. Αν και για να είμαι ειλικρινής δεν μου αρέσει πολύ ο σχεδιασμός του HTC U11. Όχι βέβαια ότι και το Pixel είναι το κάτι ιδιαίτερο σχεδιαστικά.

 

Για να βάλω μια τελεία και να μην κουράζω και τους υπόλοιπους εδώ, η ιδανική συσκευή είναι κάτι υποκειμενικό τελείως και φυσικά κατανοώ και σέβομαι απόλυτα το πρωταρχικό και βασικό παράγοντα του υψηλού κόστους αγοράς μιας συσκευής. Τον αν αξίζει να αναβαθμίσεις από το Honor 8 to Mate 10 Pro, μόνο για την κάμερα πιστεύω πως όχι, αλλά για μία πιο «ολοκληρωμένη» συσκευή ναι. Από την άλλη πάλι αν ασχολείσαι περισσότερο με πιο επαγγελματική προσέγγιση στην φωτογραφία ίσως και να αξίζει για το Pro-Mode (δεν την έχω δοκιμάσει την συσκευή). Επομένως η τελική συμβουλή μου είναι να βάλεις κάποιες προτεραιότητες για την μελλοντική σου συσκευή και να δεις αν σε καλύπτει τουλάχιστον στις περισσότερες βασικές ανάγκες σου οι οποίες φυσικά προέρχονται από τον τρόπο χρήσης, λειτουργίας και διάρκειας της συσκευής (πόσο καιρό σκέφτεσαι να χρησιμοποιείς την συσκευή).

 

Ελπίζω να βοήθησα και να μην σε μπέρδεψα περισσότερο.

 

 

:!: Όπως πάντα όλα τα παραπάνω βασίζονται σε προσωπική εμπειρία, γνώση και γνώμη και ουδέποτέ έχουν σκοπό να δημιουργήσουν την οποιαδήποτε ένταση στο συγκεκριμένο θέμα ή να ακυρώσουν κάποια άλλη άποψη/εμπειρία. Το πιο σημαντικό είναι να γίνεται διάλογος και όλοι μας να κερδίζουμε μια νέα πληροφορία μέσα από την διαφορετική οπτική-ανάγκη του κάθε χρήστη.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά σήμερα θυμήθηκα τι σημαίνει σεντόνι...

 

Πρέπει να φτιάξουμε φόρουμ με ηχητικά.

 

Στο θέμα μας, απλά και σύντομα.

Δεν πείρα το mate 10pro για να μη χάσω το dual active.

Τα γκάζια του 10 δεν θα τα χρειαστείς ποτέ αν δεν παίζεις.

 

Η κάμερα του ονορ 8 καλύπτει ακόμα και τους απαιτητικούς.

 

Αν εξαιρέσεις πως το honor τρεμοπαιζει το κερί του σιγά, σιγά δεν έχει να ζηλέψει και πολλά.

 

Εγώ προσωπικά έμεινα στο honor μέχρι να εμφανιστεί άλλη άξια dual active συσκευή.

Edited by rackal

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

@walkera82, @vastegia_74

 

Το Mate 10 Pro το αγόρασα 663€ μαζί με το P9 lite 2017...μετά από μελλοντική πώληση του δεύτερου, πες πως μού έβγαινε γύρω στα 510€ τελική...

...όταν καινουριο τώρα κάνει μόνο του 800€, είναι πολύ καλή προσφορά..

(αλλά προσωπικά θεωρώ πως αν κάποιος έδινε 800€ για το κινητό, πρέπει να είναι θύμα, όχι μόνο για το συγκεκριμένο, γενικά...δεν έχω πρόθεση να προσβάλλω κανέναν αναγνώστη, αλλά το θεωρώ πολύ μεγάλο έξοδο)

 

αυτό που σκεφτόμουν κι εγώ όταν το αγόρασα είναι ότι έχει μόλις διατεθεί στην αγορά και έχει μεγάλο χρόνο υποστήριξης μπροστά του...κι αν κοιτάξει κανείς τις ναυαρχίδες, πού να βρεις σε αυτή τη τιμή; Εδώ το άτιμο το S7 παίζει ακόμη στα 500€ η έκδοση dual sim...

 

Δεν γνωρίζω προφανώς, αλλά τείνω προς την υπόθεση ότι οι επιλογές στο software της κάμερας που προσωπικά με ξενερώνουν (oversharpening) είναι συνειδητές και δεν νομίζω πως θα δούμε σύντομα άμβλυνσή τους ή στο βαθμό που μπορεί να μου άρεσε εμένα...

...άλλοι λένε πως αρχικά και στο S8+ η κάμερα ήταν μέτρια, αλλά διορθώθηκε με ενημερώσεις...δεν ξέρω, μακάρι...

 

Το θέμα είναι ότι δεν χρειάζομαι δυνατότερο κινητό...το δε honor 8 το έχω πρακτικά καινούριο, του κουτιού, λόγω περιστάσεων του καλοκαιριού/φθινοπώρου (εργασίες, βάψιμο στο διαμέρισμα / μετακόμιση) που επέλεξα να μην το θέσω σε κίνδυνο φθοράς.

 

Λόγο αναβάθμισης έχω μόνο την επιθυμία για καλύτερες επιδόσεις σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού....κι εδώ δυστυχώς ακόμη και μικρές αναβαθμίσεις σε ποιότητα οι εταιρείες τις κρατούν για τα πιο ακριβά μοντέλα τους, για να τα διαφοροποιούν από τα υπόλοιπα και να δικαιολογούν το κόστος τους

 

Με το Mate 10 pro κινδυνεύω να χάσω περισσότερα σε μεταπώληση, έχω να κερδίσω περισσότερο αν βελτιωθεί η κάμερα σε κάποια αναβάθμιση...

 

@Programmer

Σαφώς δεν έχω προσδοκίες για επαγγελματική φωτογράφηση, αλλά για μια κάμερα που θα αποτυπώνει καλύτερα τις στιγμές και τις αναμνήσεις μου, και θα υποστηρίζει λίγο καλύτερα κάποιες αναζητήσεις, ίσως ας πούμε περισσότερο σκηνοθετικές...χωρίς να παραιτούμαι των προσδοκιών για καλές αποδόσεις σε point'n'shoot χρήση.

 

...κι όπως είπες κι εσύ κατέληξα ότι θα χρειαζόταν μια κάμερα με f/1.7-1.8 για τα καλύτερα, πρακτικώς προσδοκώμενα, αποτελέσματα...το Mate 10 Pro έμοιαζε να είναι αυτό που ήθελα...πλην του dual sim full active.

 

Μιλώντας για νεώτερα μοντέλα, διάβασα ότι το P20 θα έχει τριπλούς φακούς, κι όχι έναν με υψηλότερη ανάλυση...κατά τ' άλλα παρόμοιες προδιαγραφές με το Mate 10 Pro...Kirin 970, 6gb ram, 64gb storage...

 

To U11+ βάσει όσων έχω δει μοιάζει πολύ αξιόλογο

https://www.gsmarena.com/piccmp.php3?idType=5&idPhone1=8505&idPhone2=8854&idPhone3=8908

s8-mate10-u11.jpg

 

Καλύτερα κινητά από το Mate 10 Pro σε φωτογραφία σίγουρα υπάρχουν και θα βγουν κι άλλα, αυτό που σκέφτομαι - και δεν έχω επιστρέψει ακόμη το Mate 10 pro - είναι ότι δεν πρόκειται να παίξουν στα 500€ (πολύ περισσότερο από day one), που για μένα είναι ήδη πολύ ψηλά και μόνο υπό προϋποθέσεις θα τα έδινα, παρά μόνο ίσως στο end of life, όπου θα ζαχαρώνουμε άλλα.

 

...έτσι το δίλημμα παραμένει...

α) η διαφορά φωτογραφικών επιδόσεων από το Honor 8 στο Mate 10 Pro αν και υπαρκτή, αμφιβάλλω πολύ αν αξίζει τα επιπλέον 300€ κατόπιν πώλησης του πρώτου...(αν τα φωτογραφικά δείγματα του Mate 10 pro έμοιαζαν με του U11+, δεν θα είχε ανοίξει καν η συζήτηση)

β) αλλά δεν είναι και πολύ πιθανό να μου κάτσει τέτοια συσκευή που θέλω στη τιμή των 500€ -μετά από πώληση του δώρου, Ρ9...σ' ένα χρόνο βέβαια, μπορεί αυτο να έχει αλλάξει

 

@rackal

 

αυτή νομίζω είναι ίσως η πιο μετρημένη επιλογή, αλλά αν στα ερχόμενα μοντέλα της Huawei (κάποια εκδοχή τουλάχιστον του Ρ20) δεν δούμε το full active για τις κάρτες σιμ, δεν ξέρω πότε και ποιός θα προκόψει να ενσωματώσει τη σχετική λειτουργία...

 

Το άλλο που σίγουρα θα είναι αρκετά βελτιωμένο σε σχέση με το honor 8, είναι η αυτονομία που προσφέρει μπαταρία....σ' αυτόν τον τομέα το honor 8 χωρίς να είναι προβληματικό, δεν είναι τόσο ικανοποιητικό.

 

 

Η συσκευασία του Mate 10 pro και του δώρου, του R9 lite, δεν έχει ανοιχτεί ακόμη...πρακτικά, επειδή τη Τετάρτη λήγει η προθεσμία των 14 ημερών για υπαναχώρηση, τη Τρίτη είτε θα ανοίξω τη συσκευή επιτέλους είτε θα τη γυρίσω και θα τελειώνω...

 

Αυτή τη στιγμή κλίνω περισσότερο προς την επιστροφή του Mate 10 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ vgziozo σκέφτομαι πως μάλλον τείνεις να λειτουργείς όπως εγώ, εάν κάτι δε μου καθίσει καλά από την αρχή, θα κάνω τα πάντα για να το αποφύγω διότι απλά δε θα το ευχαριστιέμαι. Το έχω πάθει αρκετές φορές στο παρελθόν. Το διαταύτα είναι αγαπητέ ότι αυτή τη στιγμή είσαι αρνητικός απέναντι στη συσκευή και δυστυχώς αυτό θα σε οδηγήσει στο να μη την ευχαριστηθείς ούτε λεπτό διότι θα ψάχνεις συνέχεια τα αρνητικά του στοιχεία και όχι οποιαδήποτε θετικά έχει. Οπότε προσωπικά αναθεωρώ την αρχική μου τοποθέτηση και θα σε παρότρυνα να κάνεις χρήση του δικαιώματος υπαναχώρησης και να το επιστρέψεις χωρίς να χάσεις τίποτα. Φυσικά υπάρχει και το ενδεχόμενο εάν δε βιάζεσαι, να τα πουλήσεις ξεχωριστά όπως έκαναν και αρκετοί άλλοι και να κερδίσεις ένα ποσό χρημάτων. Η τελική απόφαση φυσικά και είναι δική σου.

Used: LG G2 - Nexus 5 - Motorola moto g (2014) - Samsung Galaxy S5 - LG G3 32Gb - LG G Flex 2 - LG G3 16Gb - Samsung Galaxy S6 32Gb - LG G4 32 Gb - Xiaomi redmi note 3 pro - Huawei P9 - Huawei P9 lite - Honor 7 lite - Samsung S7 edge -

Samsung S8 - Xiaomi Redmi Pro - Honor 8 - Samsung S7 - Honor 8 pro - Xiaomi Mi Mix 2 - Samsung Note 8 - Xiaomi redmi note 5 - Huawei P20 pro Now: Xiaomi mi8

Link to comment
Share on other sites

Off topic ισως, αλλα @Programmer + @Rackal σας ευχαριστω για τα χρησιμα ποστ σας.

Ειλικρινα ειναι μεγαλη βοηθεια να εχεις ατομα με τετοια τεχνογνωσια στο φορουμ.

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά σήμερα θυμήθηκα τι σημαίνει σεντόνι...

Πρέπει να φτιάξουμε φόρουμ με ηχητικά.

Αγαπητέ φίλε, πιστεύω ότι ο καθένας κρίνει μόνος την χρησιμότητα της πληροφορίας και δεν καθορίζεται από την προσωπική εκτίμηση του καθενός πόσο περιεκτική ή σύντομη θα πρέπει είναι μια απάντηση. Αν υπήρχε κάποιο όριο στο μέγεθος του κειμένου ή των χαρακτήρων για τις δημοσιεύσεις τότε ναι ίσως να είχε μια ευστοχία το παραπάνω σχόλιο. Όπως και να έχει έχω να μάθω να σέβομαι την πληροφορία του καθενός και προσπαθώ να επικεντρώνομαι στο περιεχόμενο της απάντησης και όχι στο τρόπο παρουσίασης και γραφής. Αν κατάλαβα κάτι λάθος, ζητώ συγνώμη. Πάντα φιλικά, εκφέροντας την γνώμη μου για πως έλαβα το παραπάνω σχόλιο.

 

@walkera82, @vastegia_74

@Programmer

Σαφώς δεν έχω προσδοκίες για επαγγελματική φωτογράφηση, αλλά για μια κάμερα που θα αποτυπώνει καλύτερα τις στιγμές και τις αναμνήσεις μου, και θα υποστηρίζει λίγο καλύτερα κάποιες αναζητήσεις, ίσως ας πούμε περισσότερο σκηνοθετικές........

Αυτή τη στιγμή κλίνω περισσότερο προς την επιστροφή του Mate 10 Pro

Φίλε εγώ πιστεύω ακόμα ότι είσαι αναποφάσιστος και ίσως να μην ευχαριστηθείς την συσκευή, έχοντας στο μυαλό σου όλα τα παραπάνω. Ίσως να αξίζει να μείνεις ακόμα με το Honor 8. Όπως και να έχει πιστεύω ότι για την χρήση που κάνεις θα σε καλύψει για ένα εύλογο διάστημα ακόμα το Honor 8, μέχρι να κυκλοφορήσει κάτι καινούργιο και να υπάρξει μια «βοηθητική» πτώση στην τιμή. Φυσικά όπως είπαν και οι περισσότεροι φίλοι η τελική απόφαση είναι δική σου.

 

Off topic ισως, αλλα @Programmer + @Rackal σας ευχαριστω για τα χρησιμα ποστ σας.

Ειλικρινα ειναι μεγαλη βοηθεια να εχεις ατομα με τετοια τεχνογνωσια στο φορουμ.

Σε ευχαριστώ θερμά για το σχόλιο σου φίλε. Δεν γνωρίζω τα πάντα, όσο ζούμε μαθαίνουμε, απλά λόγω της εξειδίκευσής, μου είναι πιο εύκολο να κατανοώ πληροφορίες τεχνικού και λογισμικού περιεχομένου. Ωστόσο δεν ξέρω αν η επεξηγήσεις μου μερικές φορές είναι κατανοητές ή απλά κουράζω, ευελπιστώ το πρώτο. Σε κάθε περίπτωση όμως, πιστεύω ότι η γνώμη του καθενός (εδώ αλλά και γενικότερα στην προσωπική μας ζωή) πάντα μας προσφέρει κάποια νέα πληροφορία, ανεξάρτητα αν είμαστε γνώστες συγκεκριμένου αντικειμένου ή αν περιέχει τεχνικό περιεχόμενο, εφόσον φυσικά στοχεύει σε συγκεκριμένο θέμα.

 

 

----------------------------//

 

Καλή συνέχεια σε όλους.

 

Best Programmer

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ vgziozo σκέφτομαι πως μάλλον τείνεις να λειτουργείς όπως εγώ, εάν κάτι δε μου καθίσει καλά από την αρχή, θα κάνω τα πάντα για να το αποφύγω διότι απλά δε θα το ευχαριστιέμαι. Το έχω πάθει αρκετές φορές στο παρελθόν. Το διαταύτα είναι αγαπητέ ότι αυτή τη στιγμή είσαι αρνητικός απέναντι στη συσκευή και δυστυχώς αυτό θα σε οδηγήσει στο να μη την ευχαριστηθείς ούτε λεπτό διότι θα ψάχνεις συνέχεια τα αρνητικά του στοιχεία και όχι οποιαδήποτε θετικά έχει. Οπότε προσωπικά αναθεωρώ την αρχική μου τοποθέτηση και θα σε παρότρυνα να κάνεις χρήση του δικαιώματος υπαναχώρησης και να το επιστρέψεις χωρίς να χάσεις τίποτα. Φυσικά υπάρχει και το ενδεχόμενο εάν δε βιάζεσαι, να τα πουλήσεις ξεχωριστά όπως έκαναν και αρκετοί άλλοι και να κερδίσεις ένα ποσό χρημάτων. Η τελική απόφαση φυσικά και είναι δική σου.

 

Αντιθέτως, ξεκίνησα πολυ-πολυ θετικός απέναντι στη συσκευή...και θα την είχα ανοίξει και θα είχε τελειώσει όλη η ιστορία, πιθανότατα, αν δεν αργούσε τόσο η αποστολή της θήκης

(ναι δεν θα βγάλω το κινητό από το σπίτι καν αν δεν έχω μια καλή θήκη-βιβλίο να του φορέσω...γι αυτό κινητό/ταμπλέτα ακόμη και μετά από 2 χρόνια χρήσης είναι του κουτιού)

 

Οπότε, προσπέρασα τα "σκορ" και τους μονομερείς ύμνους κι άρχισα να κοιτάζω τις φωτογραφίες...και δυστυχώς μειονεκτούν εκεί ακριβώς που εμένα "πιάνει το μάτι μου" περισσότερο...

...αν θέλω να δω αν μια φωτογραφική είναι καλή, θα κοιτάξω πρώτα την υφή, τη λεπτομέρεια, τα περιγράμματα...όχι τα χρώματα, όχι τη γενική φωτεινότητα κτλ...

...βάσει αυτών θα κρίνω αν αξίζει ή όχι να τα σκάσω...δεν μπορείς να εισάγεις (χωρίς κοπιώδη επεξεργασία, ίσως) λεπτομέρεια σε μια φωτογραφία, τα χρώματα τα πειράζεις ευκολότερα...

 

Έπειτα, πραγματικά δεν θέλω να ξοδεύω άκριτα, αν είναι να σκάσω 500€, δεν θέλω να το μετανιώνω...δεν ψάχνω τη τέλεια συσκευή, αλλά μια με τους ορθότερους - κατά τη γνώμη μου - συμβιβασμούς...

 

...δυστυχώς η τιμολόγηση είναι τέτοια, ώστε για μικρή σχετικά αύξηση επιδόσεων μπορεί να καλείται κάποιος να καταβάλει δυσανάλογα υψηλό τίμημα...

...βέβαια αυτό ο ίδιος λόγος είναι που το σκέφτομαι ακόμη, γιατί δεν το βρίσκω τόσο πιθανό να ξαναπέσει τέτοια συσκευή στα 500€, ειδικά ενόσω υποστηρίζεται ακόμη...

 

Αν διάβασες καθόλου το άλλο νήμα του Ματε 10, εκεί φαίνομαι ίσως αρνητικός γιατί απαντώ σε τύπους που λένε "είναι το καλύτερο που έχω πιάσει στα χέρια", "όλα τα αρνητικά δείγματα, οφείλονται σε παλιo firmware", "αν είναι στα τοπ πέντε τί καθόμαστε και λέμε";

- όταν τους ρωτώ, ποιά είναι λοιπόν η έκδοση λογισμικού (ή εφαρμογής κάμερας) που ευθύνεται για τα κακά δείγματα και ποιά τα διορθώνει (κι αν έχουν κρατήσει δείγματα από καθεμία) δεν απαντούνε

- όταν τους ζητώ φωτογραφίες, οι περισσότεροι που διαφωνούν δεν δίνουν κι όσοι το κάνουν μού δείχνουν και κάποιες που καταδεικνύειουν ακριβώς τον ισχυρισμό μου, oversharpening που κάνει την εικόνα να μοιάζει σε ορισμένα σημεία με πίνακα πουαντιγισμού.

 

...και γενικά δεν αντιλαμβάνονται ότι το ζήτημα είναι η εκτίμηση της αναλογίας κόστους / επιδόσεων...

...αν αλλάζεις από το S8+ πχ για το Mate 10 pro (προσδοκώντας τί ακριβώς; ), μόνο από καταναλωτικη ψώρα, δεν σε αφορά η όποια συζήτηση...

 

Καποιος κι όλας, του έδωσα τη παρακάτω φωτογραφία του Honor 8 (πρώτα ανεβασμένη στο postimg.org) και ισχυρίστηκε ότι ήταν στημένη, με τρίποδο, με άλλη κάμερα ίσως και τέτοια...γιατί από fanboyισμό θαρρεί ότι μπαίνω μέσα για να τη βγάλω το κινητό του σκάρτο...να πεις ότι το S8+ φαίνεται να τα πάει καλύτερα σε νυχτερινές λήψεις είναι ιερόσυλο ή είσαι βαλτός.

IMG_20180110_223128

 

 

Αγαπητέ φίλε, πιστεύω ότι ο καθένας κρίνει μόνος την χρησιμότητα της πληροφορίας και δεν καθορίζεται από την προσωπική εκτίμηση του καθενός πόσο περιεκτική ή σύντομη θα πρέπει είναι μια απάντηση. Αν υπήρχε κάποιο όριο στο μέγεθος του κειμένου ή των χαρακτήρων για τις δημοσιεύσεις τότε ναι ίσως να είχε μια ευστοχία το παραπάνω σχόλιο. Όπως και να έχει έχω να μάθω να σέβομαι την πληροφορία του καθενός και προσπαθώ να επικεντρώνομαι στο περιεχόμενο της απάντησης και όχι στο τρόπο παρουσίασης και γραφής. Αν κατάλαβα κάτι λάθος, ζητώ συγνώμη. Πάντα φιλικά, εκφέροντας την γνώμη μου για πως έλαβα το παραπάνω σχόλιο.

 

Φίλε εγώ πιστεύω ακόμα ότι είσαι αναποφάσιστος και ίσως να μην ευχαριστηθείς την συσκευή, έχοντας στο μυαλό σου όλα τα παραπάνω. Ίσως να αξίζει να μείνεις ακόμα με το Honor 8. Όπως και να έχει πιστεύω ότι για την χρήση που κάνεις θα σε καλύψει για ένα εύλογο διάστημα ακόμα το Honor 8, μέχρι να κυκλοφορήσει κάτι καινούργιο και να υπάρξει μια «βοηθητική» πτώση στην τιμή. Φυσικά όπως είπαν και οι περισσότεροι φίλοι η τελική απόφαση είναι δική σου.

 

 

Σε ευχαριστώ θερμά για το σχόλιο σου φίλε. Δεν γνωρίζω τα πάντα, όσο ζούμε μαθαίνουμε, απλά λόγω της εξειδίκευσής, μου είναι πιο εύκολο να κατανοώ πληροφορίες τεχνικού και λογισμικού περιεχομένου. Ωστόσο δεν ξέρω αν η επεξηγήσεις μου μερικές φορές είναι κατανοητές ή απλά κουράζω, ευελπιστώ το πρώτο. Σε κάθε περίπτωση όμως, πιστεύω ότι η γνώμη του καθενός (εδώ αλλά και γενικότερα στην προσωπική μας ζωή) πάντα μας προσφέρει κάποια νέα πληροφορία, ανεξάρτητα αν είμαστε γνώστες συγκεκριμένου αντικειμένου ή αν περιέχει τεχνικό περιεχόμενο, εφόσον φυσικά στοχεύει σε συγκεκριμένο θέμα.

[παρένθεση]

Programmer σε καταλαβαίνω, το διαδίκτυο τέινει να προσαρμόζει τη σκέψη μας και τις συνήθειές μας στη διαχείριση τηλεγραφικών μηνυμάτων...πληθώρα τίτλων, λιγότερη εμβάθυνση, λιγότερη ανάπτυξη...κι έτσι γίνεται πόλεμος ρητορικός και λιγότερη συζήτηση...

 

...μια προτασούλα εκεί, μια εδώ...για να βγάλεις μια ολοκληρωμενη άποψη, θα πρεπει να διαβάσεις 20 σελίδες άπειρου σκρόλλινγκ...και καθότι μετά η πληροφορία είναι διάσπαρτη, είναι δυσδιαχείριστη κι έτσι έχουμε επανάληψη των ίδιων και των ίδιων μοτίβων...

 

...βάλε πως και αρκετοί πλέον μπαίνουν από φορητές συσκευές με μικρή οθόνη και πληκτρολογούν από συσκευές κι αν δεν χωράει στο παράθυρο το κείμενο εκνευρίζονται...

 

...το φόρουμ όμως δεν είναι chat, κι ούτε θά'πρεπε να προσαρμοστεί στις απαιτήσεις του...αν διαβάσεις κάτι και διαφωνείς, δεν χρειάζεται να απαντήσεις αμέσως, μπορείς να συλλέξεις πληροφορίες, σε έτερο χρόνο, κα να συντάξεις μια αναλυτικότερη και πιο ολοκληρωμένη απάντηση...

...κι αν δεν θες, δεν χρειάζεται να απαιτείς από τους άλλους να προσαρμόζονται στο δικο σου πρότυπο...

Προσωπικά προτιμώ χίλιες φορές να διαβάσω./γράψω ένα πυκνό σεντόνι, παρά να μπω 15 φορές τη μέρα στο φόρουμ και να περάσω ώρες σε ένα νήμα ξεδιαλέγοντας μικρές προτάσεις...το τελευταίο καταληγει και πιο χρονοβόρο και πιο αντιπαραγωγικό, ενώ υποτίθεται στοχεύει στην "αποτελεσματική" ενημερωση και ανταλλαγη απόψεων

[/παρένθεση]

 

Ασφαλώς και μπορεί να με συντροφέψει το Honor 8 για καιρό ακόμη...απλώς ψάχνω τη καταλληλότερη προσφορά για αναβάθμιση, γιατί όπως κι εσύ θα ήθελα λίγο καλύτερες επιδόσεις σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού, χωρίς να χρειάζεται να κάνω πολλούς πειραματισμούς...

...θα γίνει και του χρόνου έτσι, με το Mate 11 pro, ή το Ρ30 (λέμε) ....δεν ξέρω, δεν θυμάμαι να έγινε πέρυσι,,,ή κι αν έγινε ή αν θα γίνει στο μελλον, είναι τυχαίο αν θα το πάρεις είδηση εγκαίρως για να το εκμεταλλευτείς...

 

Βάσει όσων έχω δει μέχρι στιγμής, δεν πείθομαι τόσο, ωστόσο δεν αποκλείω μελλοντικες αναβαθμίσεις να διορθώσουν τη κατάσταση...

 

...είναι που συμπαθώ και τη Huawei, επειδή προτιμώ μια εταιρεία που φιλοδοξεί να βγάλει καλές συσκευές και μπορεί να σου δώσει περισσότερα για λιγότερα (βγάζοντας παράλληλα κέρδος, εννοείται), από μια πιο "καθιερωμένη" εταιρεία που θα πουλάει και τη φίρμα μαζί με το κινητό...

 

Το Honor 8 είναι μια τέτοια περίπτωση...δεν επικεντρώνομαι στα αρνητικά, αλλά θέλω να λαμβάνω συνειδητές αποφάσεις όταν αποχωρίζομαι 500€, γνωρίζοντας πόσο δύσκολες είναι γενικά οι συνθήκες...δεν θέλω να το κάνω από ματαιοδοξία ή από "ηθελημένη άγνοια" με οδηγό τον καταναλωτισμό...

Edited by vgiozo
Link to comment
Share on other sites

@vgiozo

Πιστεύω οτι από τη στιγμή που έχεις κάνει ήδη εσύ ο ίδιος την έρευνα ειδικά στο φωτογραφικό κομμάτι και δεν έχεις μείνει απόλυτα ευχαριστημένος, δεν έχει νόημα να κρατήσεις το Mate. Έχεις το Honor σε πολύ καλή κατάσταση οπότε θα αντέξει για κάμποσο καιρό ακόμη, άντε το πολύ πολύ να αλλάξεις καμια μπαταρία κάποια στιγμή και αν βγει κάποιο που πραγματικά να σου κανει το κλικ σε όλους τους τομείς προχωράς. Εγώ πάντως αν το Honor 8 είχε την κάμερα του Lumia 950 που είχα πριν θα το κρατούσα για πάντα :p

 

Τώρα όσον αφορά την τιμή που θα βρεις το επόμενο κινητό είναι σχετικό, το P20 για παράδειγμα που αναφέρεις ή όπως θα ονομάζεται όταν θα βγει δεν είναι ανάγκη να το πάρεις όταν κυκλοφορήσει. Προσφορές υπήρξαν και θα υπάρξουν κυρίως σε περιόδους εορτών, αλλά όπως έχει αναφέρει και η Huawei Ελλάδας κάθε χρόνο τον Οκτώβριο θα είναι μήνας Huawei και θα κάνει διάφορες προσφορές όπως έκανε και τον Οκτώβριο που μας πέρασε.

 

Επίσης το Honor σίγουρα θα χάσει αρκετά σε μεταπωλιτική αξία, εγώ για παράδειγμα το πήρα πριν κανα μήνα στα 249 σε προσφορά, αλλά αυτό είναι λογικό.

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

@vgiozo

Πιστεύω οτι από τη στιγμή που έχεις κάνει ήδη εσύ ο ίδιος την έρευνα ειδικά στο φωτογραφικό κομμάτι και δεν έχεις μείνει απόλυτα ευχαριστημένος, δεν έχει νόημα να κρατήσεις το Mate. Έχεις το Honor σε πολύ καλή κατάσταση οπότε θα αντέξει για κάμποσο καιρό ακόμη, άντε το πολύ πολύ να αλλάξεις καμια μπαταρία κάποια στιγμή και αν βγει κάποιο που πραγματικά να σου κανει το κλικ σε όλους τους τομείς προχωράς. Εγώ πάντως αν το Honor 8 είχε την κάμερα του Lumia 950 που είχα πριν θα το κρατούσα για πάντα :p

 

Τώρα όσον αφορά την τιμή που θα βρεις το επόμενο κινητό είναι σχετικό, το P20 για παράδειγμα που αναφέρεις ή όπως θα ονομάζεται όταν θα βγει δεν είναι ανάγκη να το πάρεις όταν κυκλοφορήσει. Προσφορές υπήρξαν και θα υπάρξουν κυρίως σε περιόδους εορτών, αλλά όπως έχει αναφέρει και η Huawei Ελλάδας κάθε χρόνο τον Οκτώβριο θα είναι μήνας Huawei και θα κάνει διάφορες προσφορές όπως έκανε και τον Οκτώβριο που μας πέρασε.

 

Επίσης το Honor σίγουρα θα χάσει αρκετά σε μεταπωλιτική αξία, εγώ για παράδειγμα το πήρα πριν κανα μήνα στα 249 σε προσφορά, αλλά αυτό είναι λογικό.

 

Όχι ευχαριστημένος αναλογιζόμενος τα 300€ διαφορά, από αυτή την άποψη ναι...νομίζω πως έχει καποιες παραφωνίες που αν αφορούσαν τα χρώματα πχ δεν θα με πείραζε...

 

τί προσφορές είχε κάνει τον Οκτώβρη η Huawei; Υπήρχε καμία αντίστοιχη με τη τρέχουσα;; (623-663€ για το Mate 10 προ + δώρο κινητό αξίας 180-200€)

 

Είναι πάντως περίεργη συγκυρία ο Οκτώβριος, όσο έχει τύχει να παρακολουθήσω...ανακοινώνονται νέα μοντέλα, αλλά δεν κυκλοφορούν ακόμη στην αγορά, οπότε δεν έχει πέσει η τιμή των παλιότερων...καραδοκεί η Black Friday του Νοεμβρίου και τα Χριστούγεννα μπορεί να σου τύχει κάποια προωθητική ενέργεια για τα καινούρια μοντέλα...

...αν υπάρχει ένα τηλέφωνο που πληρεί τα κριτήρια, σαφώς, κι ο Οκτώβρης είναι μια χαρά...

 

Το honor 8 εγώ το είχα πάρει στα 199€ εκεί Μάιο/Ιούνιο...σε αυτή τιμή όμως, αν είναι σε καλή κατάσταση, άντε να χάσει 50€...πόσο χαμηλά να πουλήσεις ένα τέτοιο κινητό σε άψολη λειτουργική κατάσταση;

 

Ένα ακριβότερο, πάλι, θα χάσει περισσότερο...εκτός κι αν είναι κανείς πονηρός και το πουλήσει σε "off-season" ακριβότερα απ' όσο το αγόρασε, κάτω από τη τρέχουσα τιμή...

 

Το Lumia 950 ε;

 

20mp κάμερα πολύ ωραία, πολύ γρήγορος αποθηκευτικός, ωραία οθόνη...να φανταστείς είχα πάρει το Lumia 950XL από γερμανό στα 199€ Νοέμβρη-Δεκέμβρη του 2016 θαρρώ, αλλά το έδωσα

- λόγω μεγέθους (ήταν "νωρίς" για να συνηθίσω τόσο μεγάλο κινητό, ερχόμουν από μικρό 5άρι)

- είχα 2-3 εφαρμογές στο android που δεν μπορούσα να αφήσω, ειδικά της Revolut (που τελικά έπαψα να τη χρησιμοποιώ) και μιά επεξεργασίας pdf που τελικά βρήκα άξιο αντικαταστάτη

- ήταν και η αναθεματισμένη η single sim έκδοση, που δεν θα με βόλευε μακροπρόθεσμα...

 

Αυτοί που το πηραν το καλοκαίρι του 2017 στα 99€ (dual sim από wind) ήταν σαν να τους έκατσε το λόττο...όσον αφορά τη κάμερα τουλάχιστον...προσπερνούσες τα μειονεκτήματα του λειτουργικού.

 

Γιατί το άλλαξες; Σου χάλασε ή κάτι τέτοιο;

Edited by vgiozo
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος τον Οκτώβριο είχε βγάλει σε προσφορά το P9 Light (2017) στα 200 ευρώ, το P10 light στα 269 και το P10 στα 500 από 600 ευρώ και τα Mediamarkt αν θυμάμαι καλά το είχαν ρίξει και στα 449, Black Friday ηταν που κατέβασαν και άλλο το P10 στα 400 και λίγο πιο πριν είχε βγει και σε κάποιες προσφορές το Mate 9 π.χ. ο Κωτσόβολος το είχε στα 449 μέχρι που έμειναν μόνο τα εκθεσιακά.

 

Κατα καιρούς κάνουν και κάτι προσφορές όπως τα 99 του xl που ανέφερες και μου το πρότεινε μια φίλη που δουλεύει στη Wind της είχε μείνει ένα τελευταίο και επειδή είχα το 950 το απέρριψα. Μεγάλη βλακεία, γιατί δυο μήνες αργότερα μου έσπασε :cry: Το μόνο που μου έμεινε να το θυμάμαι είναι ένα microsoft ασύρματο πληκτρολόγιο και το dock που είχα πάρει για να χρησιμοποιώ το continuum, ααα ναι και οι φορτιστές και τα καλώδια που είναι usb type c και μπορώ να τους χρησιμοποιήσω και στο Honor 8 χαχα

 

Πάντως αν υποθέσουμε οτι βγει το P20 με τριπλή κάμερα, την τεχνολογία της Huawei για ξεκλείδωμα με πρόσωπο και καμια αδιαβροχοποίηση, κάτω από 700 δε θα έχει με τίποτα και τον Οκτώβριο μεριά με καμιά προσφορά ίσως πέσει στα 600.

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε, πιστεύω ότι ο καθένας κρίνει μόνος την χρησιμότητα της πληροφορίας και δεν καθορίζεται από την προσωπική εκτίμηση του καθενός πόσο περιεκτική ή σύντομη θα πρέπει είναι μια απάντηση. Αν υπήρχε κάποιο όριο στο μέγεθος του κειμένου ή των χαρακτήρων για τις δημοσιεύσεις τότε ναι ίσως να είχε μια ευστοχία το παραπάνω σχόλιο. Όπως και να έχει έχω να μάθω να σέβομαι την πληροφορία του καθενός και προσπαθώ να επικεντρώνομαι στο περιεχόμενο της απάντησης και όχι στο τρόπο παρουσίασης και γραφής. Αν κατάλαβα κάτι λάθος, ζητώ συγνώμη. Πάντα φιλικά, εκφέροντας την γνώμη μου για πως έλαβα το παραπάνω σχόλιο.

 

 

 

Its a joke you know?

 

Με απλά λόγια χάριν αστεϊσμού...

Δεν είπα οτι δεν είμαι θετικός στη πληροφορία και στα σεντόνια, αντιθέτως...

 

Off topic ισως, αλλα @Programmer + @Rackal σας ευχαριστω για τα χρησιμα ποστ σας.

Ειλικρινα ειναι μεγαλη βοηθεια να εχεις ατομα με τετοια τεχνογνωσια στο φορουμ.

 

Χαρά μας!

Edited by rackal

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ ένα ανεπαίσθητο lag στο scrolling από τότε που πέρασα το τελευταίο security update. Τις πρώτες μέρες είχα και 2 crash του Nova Launcher που χρησιμοποιώ. Σχετίζονται αυτά τα δύο μεταξύ τους ή το lag είναι δωράκι μαζί με το update?
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ ένα ανεπαίσθητο lag στο scrolling από τότε που πέρασα το τελευταίο security update. Τις πρώτες μέρες είχα και 2 crash του Nova Launcher που χρησιμοποιώ. Σχετίζονται αυτά τα δύο μεταξύ τους ή το lag είναι δωράκι μαζί με το update?

 

Εγώ το πέρασα σήμερα και βλέπω κι εγώ μια μικρή καθυστέρηση (όχι lag, αλλά όχι τόσο "αεράτο" όσο πριν) στα οπτικά στοιχεία, αλλά περισσότερο βλέπω πιο γρήγορη πτώση της μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

Ένα ωραίο βιντεάκι που παρουσιάζει γρήγορα τα κολπάκια της συσκευής, με βοήθησε να το θυμηθώ λίγο

 

 

Φαίνεται πως έχει βγάλει η Spigen τη δική της λύση "υγρής νανο-προστασίας" για το κινητό, υπάρχει και στην Ελλάδα...υποθέτω μπορεί να προστατεύει από τις εύκολες γρατσουνιές, δεν είναι πως θα προστατέψει την οθόνη αν πέσει, και φυσικά η εταιρεία δεν διατυπώνει κανένα ισχυρισμό περί σκληρότητας κτλ στην ιστοσελίδα της, αόριστα πράγματα

https://www.spigen.com/products/screen-protector-glas-tr-nano-liquid

https://spaceboy.io/store/spigen-glas-tr-nano-liquid-000gl21813-premium-screen-protector/

 

Τώρα που λέω να αρχίσω να το χρησιμοποιώ ως κύριο τηλέφωνο, μετά από καιρό, ποιο θεωρείτε πιο δοκιμασμένο tempered glass

- καλή εφαρμογή

- αντοχή κτλ

 

...θυμηθηκα και πόσο έντονη είναι η κυρτότητα στις άκρες...να πω την αλήθεια το προεγκατεστημένο προστατευτικό οθόνης στο Mate 10 ήταν ένας λόγος που θα το κρατούσα, λολ

Edited by vgiozo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...