Jump to content

Honor 8


ovelix5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δηλαδη? Ποιο?

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.touchtype.swiftkey αυτο. Εκτος αν το εχεις ηδη και δε σε καλυπτει...

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.touchtype.swiftkey αυτο. Εκτος αν το εχεις ηδη και δε σε καλυπτει...

Οχι δεν το εχω. Θα το δοκιμάσω λοιπόν! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα προχθές το κινητό παιδιά κ μ ηρθε καπάκι κ το screen protector από αμαζον.

Λοιπόν μόνο θετικά σχόλια έχω να πω, η διαφορά στην απόδοση πολύ μεγάλη σε σχέση με το Redmi Note 2 που είχα πριν.

Το μόνο αρνητικό, το μέγεθος, αν το κινητό ήταν 5.5 ίντσες θα ήταν τέλειο :P

Τωρα για την ζελατίνα είναι αυτό που έψαχνα, όπως είχα πει και σε προηγούμενο ποστ, καλύπτει το 100% της οθόνης, απλά είναι πολύ λεπτή και ήταν αρκετά δύσκολο να μπει σωστά, και δεν προσφέρει την προστασία ενός τζαμιού.

Η ζελατίνα είναι αυτή https://www.amazon.de/gp/product/B01M7SF6AG/ref=od_aui_detailpages00?ie=UTF8&psc=1

Edited by Hlias87
Link to comment
Share on other sites

Το swiftkey το έχει προεγκατεστημένο το Honor 8...

 

Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις και το Gboard...

 

Τωρα χρησιμοποιώ το Swiftkey...αρκετά καλύτερο απο αυτο του Honor 8. Ισως να δοκιμάσω και το Gboard.. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμαζα την εγγραφή βίντεο τις προάλλες (πολύ κούνημα, η έλλειψη σταθεροποιητή ιδιαίτερα αισθητή) και διαπίστωσα ότι το μικρόφωνο "κόβει" ορισμένες συχνότητες ήχων, για την ακρίβεια παύει εντελώς την εγγραφή του ήχου, τουλάχιστον αν υπερβαίνει κάποια ορισμένη ένταση.

 

...συγκεκριμένα "έκοβε" την εγγραφή ήχου όταν περνούσε σε μια συγκεκριμένη απόσταση αυτοκίνητο ή μηχανάκι στον δρόμο...έγραφε τον ήχο όταν το όχημα ήταν πιο μακρυά - πριν φτάσει δίπλα μου κι αφού προσπερνούσε - αλλά διέκοπτε τελείως την εγγραφή όταν ήταν πιο κοντά.

 

το έχει παρατηρήσει άλλος αυτό; υπάρχει κάποια ρύθμιση που δεν έχω εντοπίσει;

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς θέμα με την αναγνώριση αποτυπώματος?μετά τον πρώτο μήνα μου δυσκολεύεται να αναγνωρίσει πολύ,δεν έχει πέσει,ούτε νερά κτλ
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς θέμα με την αναγνώριση αποτυπώματος?μετά τον πρώτο μήνα μου δυσκολεύεται να αναγνωρίσει πολύ,δεν έχει πέσει,ούτε νερά κτλ

 

το εβγαλα μετα απο 10 μηνες χρησης. Λιγο ιδρωτα στο δαχτυλο και δε διαβαζει. Καλου κακου ξαναπερνα τα αποτυπωματα σου.

Μια μερα ειχε κολλησει λιγη σιλικονοκολλα στο δαχτυλο και δε μπορουσα να ξεκλειδωσω lol.

Και βαλε και τον δεικτη απο το αριστερο δαχτυλο σαν 2ο αποτυπωμα

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμαζα την εγγραφή βίντεο τις προάλλες (πολύ κούνημα, η έλλειψη σταθεροποιητή ιδιαίτερα αισθητή) και διαπίστωσα ότι το μικρόφωνο "κόβει" ορισμένες συχνότητες ήχων, για την ακρίβεια παύει εντελώς την εγγραφή του ήχου, τουλάχιστον αν υπερβαίνει κάποια ορισμένη ένταση.

 

...συγκεκριμένα "έκοβε" την εγγραφή ήχου όταν περνούσε σε μια συγκεκριμένη απόσταση αυτοκίνητο ή μηχανάκι στον δρόμο...έγραφε τον ήχο όταν το όχημα ήταν πιο μακρυά - πριν φτάσει δίπλα μου κι αφού προσπερνούσε - αλλά διέκοπτε τελείως την εγγραφή όταν ήταν πιο κοντά.

 

το έχει παρατηρήσει άλλος αυτό; υπάρχει κάποια ρύθμιση που δεν έχω εντοπίσει;

 

Έχει ηλεκτρονικό σταθεροποιητη και κάνει πολύ καλή δουλειά στην εγγραφή, υπάρχουν σημεία που κάνει καλύτερη δουλειά απο το OIS.

 

Για το μικρόφωνο ή με κάποιο τρόπο το καλύπτει το χέρι σου ή πρέπει να βάλεις το χέρι σου ή έχεις βάλει κάποια εφαρμογή που μπερδεύει το noise cancellation.

 

Αν όλα αυτά είναι σωστά τότε υπάρχει πρόβλημα hardware.

 

Έχει κανείς θέμα με την αναγνώριση αποτυπώματος?μετά τον πρώτο μήνα μου δυσκολεύεται να αναγνωρίσει πολύ,δεν έχει πέσει,ούτε νερά κτλ

 

Αμα το καταχωρήσεις σωστά ωμε όλες τις γωνίες του δακτύλου σου, μπρος, πίσω, πλάγια δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα.

 

Επίσης αν κάτι άλλαξε στο δάκτυλο σου, πχ ένα κόψιμο είναι λογικό να δυσκολεύεται...

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχει ηλεκτρονικό σταθεροποιητη και κάνει πολύ καλή δουλειά στην εγγραφή, υπάρχουν σημεία που κάνει καλύτερη δουλειά απο το OIS.

 

Για το μικρόφωνο ή με κάποιο τρόπο το καλύπτει το χέρι σου ή πρέπει να βάλεις το χέρι σου ή έχεις βάλει κάποια εφαρμογή που μπερδεύει το noise cancellation.

 

Αν όλα αυτά είναι σωστά τότε υπάρχει πρόβλημα hardware.

 

Γιατί νομίζω ότι ο ηλεκτρονικός σταθεροποιητής δεν λειτουργεί σε όλες τις αναλύσεις βίντεο στο Honor 8; Εγώ έγραφα πάντος σε FHD...

 

...τώρα είδα ότι είχα επιλέξει 60fps, ίσως να έπαιξε αυτό κάποιο ρόλο στη σταθεροποίηση της εικόνας (ίσως και στο μικρόφωνο) ;

Δεν ξέρω.

 

Έβγαλα και μερικές ακόμη φωτογραφίες σε συννεφιά (μεσημέρι) και μερικές νυχτερινές και ψιλοαπογοητεύτηκα μπορώ να πω.

(κατεβάστε τις για να τις δείτε καλά, και στη μεγέθυνση τις δείχνει σε μικρότερη ανάλυση όπου φαίνονται πιο καλές)

όλες στο αυτόματο...

IMG_20170930_182114_1

IMG_20170930_182104

IMG_20171002_233928

https://www.flickr.com/photos/158826176@N05/37289959270/in/dateposted-public/

 

Γενικά το τηλέφωνο δεν το χρησιμοποιώ ως το βασικό μου, μέχρι να βρω κατάλληλη προστασία για την οθόνη (έχει κολλήσει στο τελωνείο) και δεν έχω βγάλει πολλά δείγματα για να συγκρίνω ή να σχηματίσω μια πολύ σφαιρική άποψη για τη φωτογραφική του...

...άλλες φορές μου φαίνεται καλή κι άλλες φορές πολύ κατώτερη απ' ότι θα περίμενα.

 

Σίγουρα πάντως μου φαίνονται αρκετά κατώτερες από κάθε δείγμα που έχει τύχει να δω σε review (πχ gsmarena), όπου φαινόταν να ανταγωνίζεται αρκετά ακριβότερα μοντέλα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι στα 60fps δεν δουλεύει, δυστυχώς... Περιμένουμε αναβάθμιση γι αυτό.

 

Τώρα για τις φωτο, επειδή όπως καταλαβαίνεις δεν έχουν δώσει την πρέπουσα σημασία στην εφαρμογή της κάμερας, λόγο του οτι υπάρχει το P9 και καταλαβαίνεις πως λειτουργεί το πράγμα.

 

Αν θες ποιοτική φωτογραφία μπορείς να παίξεις στην επιλογή "επαγγελματική φωτογραφία".

 

Μέσα σε αυτό το φόρουμ υπάρχουν θέματα που αναλύουν αυτές τις ρυθμίσεις.

 

Άρχισε να παίζεις... θα σε καταπληξει!

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν θες ποιοτική φωτογραφία μπορείς να παίξεις στην επιλογή "επαγγελματική φωτογραφία".

 

Άρχισε να παίζεις... θα σε καταπληξει!

 

Η αν εχεις χρονο και δε βαριεσαι, adobe lightroom στο pc, κατεβασε presets να κανεις... ομορφιες, πχ:

 

37266699555_95d0cc8349.jpgexample by GEORGE, on Flickr

 

δες και τις αλλες στο προφιλ μου στο flickr, ολες με το honor ειναι, τραβαω παντα αυτοματο με hdr ενεργο. Για βραδυ, τριποδακι και nightmode, δε καταφερνω να ρυθμισω σωστα για manual και το παρατησα :p

 

Επισης για οσους δε ξερουν, εχουμε ενα ομορφο thread για παρουσιαση φωτο εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=446474

Edited by stxio

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους, θα μπορουσατε να γραψετε σε bullets τα θετικα και αρνητικα της αναβαθμισης;

 

Ειμαι ακομα με αυτην που ειχε αρχικα (Β131) και απ'οσο βλεπω στο thread εχουν βγει διαφορες αναβαθμισεις.

Επειδη τωρα θα εχω λιγο χρονο λογικα ωστε να ασχοληθω (εχω και το επαγγελματικο νουμερο σε αυτο το κινητο) αν μπορειτε να με ενημερωσετε θα ηταν βοηθητικο.

Φυσικα γνωριζω για τα διαφορα security που θα εχουν προστεθει αλλα θα ηθελα να ξερω τι εγινε καλυτερο/χρηστικοτερο και τι χειροτερο ωστε να αποφασισω αν αξιζει την αναβαθμιση.

 

Επισης αν τελικα προχωρησω σε αναβαθμιση, να γινει μεσω OTA η καλυτερα αλλιως;

Link to comment
Share on other sites

Η αν εχεις χρονο και δε βαριεσαι, adobe lightroom στο pc, κατεβασε presets να κανεις... ομορφιες, πχ:

 

37266699555_95d0cc8349.jpgexample by GEORGE, on Flickr

 

δες και τις αλλες στο προφιλ μου στο flickr, ολες με το honor ειναι, τραβαω παντα αυτοματο με hdr ενεργο. Για βραδυ, τριποδακι και nightmode, δε καταφερνω να ρυθμισω σωστα για manual και το παρατησα :p

 

Επισης για οσους δε ξερουν, εχουμε ενα ομορφο thread για παρουσιαση φωτο εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=446474

 

Μερικές που είδα, πχ η μοτοσικλέτα σου στον δρόμο, είναι πολύ καλές, με αρκετή λεπτομέρεια και καθαρότητα, παρά το χαμηλό φωτισμό, ακόμη και για αντικείμενα στο υπόβαθρο

https://www.flickr.com/photos/147313357@N08/36663988233/

 

Οι δικές μου, οι νυχτερινές είναι χάλι μαύρο (παρά τον αυξημένο συγκριτικά φωτισμό στο συγκεκριμένο σημείο - στο αυτόματο κι αυτές), τέτοιες βγάζει και το THL μου να πούμε

IMG_20171002_233928

Link to comment
Share on other sites

Μερικές που είδα, πχ η μοτοσικλέτα σου στον δρόμο, είναι πολύ καλές, με αρκετή λεπτομέρεια και καθαρότητα, παρά το χαμηλό φωτισμό, ακόμη και για αντικείμενα στο υπόβαθρο

https://www.flickr.com/photos/147313357@N08/36663988233/

 

Οι δικές μου, οι νυχτερινές είναι χάλι μαύρο (παρά τον αυξημένο συγκριτικά φωτισμό στο συγκεκριμένο σημείο - στο αυτόματο κι αυτές), τέτοιες βγάζει και το THL μου να πούμε

IMG_20171002_233928

 

Εχεις ενεργό το εφέ θολωματος. Δοκίμασε να το απενεργοποιησεις. Το κατάλαβα απο το f4

Link to comment
Share on other sites

Μερικές που είδα, πχ η μοτοσικλέτα σου στον δρόμο, είναι πολύ καλές, με αρκετή λεπτομέρεια και καθαρότητα, παρά το χαμηλό φωτισμό, ακόμη και για αντικείμενα στο υπόβαθρο

https://www.flickr.com/photos/147313357@N08/36663988233/

 

Αυτη εφαγε πολυ edit για να βγει ετσι ;)

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ενεργό το εφέ θολωματος. Δοκίμασε να το απενεργοποιησεις. Το κατάλαβα απο το f4

Στο αυτόματο το είχα. Πού είναι αυτή η επιλογή; Δεν τη βρίσκω.

 

Αυτη εφαγε πολυ edit για να βγει ετσι ;)

Επεξεργασία θα έφαγε, αλλά να βελτίωσε τόσο πολύ τη λεπτομέρεια στο υπόβαθρο; Δεν έχω παίξει με σχετικά προγράμματα βέβαια για να ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Το "wide aperture" δλδ. Στο αυτόματο βάζει την τιμή μόνο του, αλλιώς πρέπει να πατήσω εγώ ειδικά εκεί, στο εικονίδιο, για να το ρυθμίσω...δεν είναι δλδ κάποια ρύθμιση που ισχύει γενικά κι όσο το είχα δοκιμάσει, δεν κρατάει την όποια επιλεγμένη ρύθμιση στο αυτόματο.

 

θέλω να πω δεν την έχω επιλεγμένη/ενεργοποιημένη την σχετική ρύθμιση, εκτός κι αν τη πάτησα κατά λάθος όταν έβγαζα τη φωτό...πράγματι έχει f4.0 και στις δύο νυχτερινές που κάπως δύσκολο να το έβαλε μόνο του, οπότε ίσως το πάτησα αλλάζοντας τον προσανατολισμό της κάμερας κάποια στιγμή...

 

Θα το ξαναδοκιμάσω σήμερα, αν και δεν αναμένω σημαντική βελτίωση, καθότι οι νυχτερινές δεν έχουν κανένα σημείο που να εστιάζουν καλά σε αντίθεση με το τριγύρω τοπίο (δεν έχει την μεγάλη αντίθεση δλδ στην εστίαση) και παντού έχει μπόλικο θόρυβο.

 

Εντάξει, είπαμε, οι περιορισμοί του λογισμικού δεδομένης και της κυκλοφορίας του Ρ9.

Link to comment
Share on other sites

Επεξεργασία θα έφαγε, αλλά να βελτίωσε τόσο πολύ τη λεπτομέρεια στο υπόβαθρο; Δεν έχω παίξει με σχετικά προγράμματα βέβαια για να ξέρω.

 

αυτο ειναι το καλο του δευτερου ασπρομαυρου φακου. εσυ στην αυθεντικη φωτο δε βλεπεις πολλη λεπτομερια στο βαθος, αλλα ο φακος την αποτυπωνει και με 2-3 κινησεις στο lightroom εμφανιζονται...

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Το "wide aperture" δλδ. Στο αυτόματο βάζει την τιμή μόνο του, αλλιώς πρέπει να πατήσω εγώ ειδικά εκεί, στο εικονίδιο, για να το ρυθμίσω...δεν είναι δλδ κάποια ρύθμιση που ισχύει γενικά κι όσο το είχα δοκιμάσει, δεν κρατάει την όποια επιλεγμένη ρύθμιση στο αυτόματο.

 

θέλω να πω δεν την έχω επιλεγμένη/ενεργοποιημένη την σχετική ρύθμιση, εκτός κι αν τη πάτησα κατά λάθος όταν έβγαζα τη φωτό...πράγματι έχει f4.0 και στις δύο νυχτερινές που κάπως δύσκολο να το έβαλε μόνο του, οπότε ίσως το πάτησα αλλάζοντας τον προσανατολισμό της κάμερας κάποια στιγμή...

 

Θα το ξαναδοκιμάσω σήμερα, αν και δεν αναμένω σημαντική βελτίωση, καθότι οι νυχτερινές δεν έχουν κανένα σημείο που να εστιάζουν καλά σε αντίθεση με το τριγύρω τοπίο (δεν έχει την μεγάλη αντίθεση δλδ στην εστίαση) και παντού έχει μπόλικο θόρυβο.

 

Εντάξει, είπαμε, οι περιορισμοί του λογισμικού δεδομένης και της κυκλοφορίας του Ρ9.

 

Εγώ πάντως όσο είχα το honor 8 και το p9 έβγαζα πολύ καλύτερες από αυτην. Οπότε σίγουρα από εκεί έχασες. Δες εδώ μερικά δείγματα μου χωρίς επεξεργασία Huawei P9

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως όσο είχα το honor 8 και το p9 έβγαζα πολύ καλύτερες από αυτην. Οπότε σίγουρα από εκεί έχασες. Δες εδώ μερικά δείγματα μου χωρίς επεξεργασία Huawei P9

 

Ποιό έχεις τώρα;

 

Κατέβηκα πάλι στο ίδιο σημείο σήμερα για τη φωτογραφία, αλλά δεν είχα πάρει το Honor μαζί...γεράματα...

 

Αν κάτσει κάτι καλό στη φετινή Black Friday (κανά s7 dual sim γύρω στο 300€) μπορεί να το δώσω το Honor αν δεν "τα έχουμε βρει" μέχρι τότε.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω για audio splitter. Να συνδέεται δηλαδή στο κινητό και να συνδέω πάνω του δύο ακουστικά. Πήρα ένα από το eBay αλλά δε το αναγνωρίζει ενώ σε άλλες συσκευές λειτουργεί κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Ποιό έχεις τώρα;

 

Κατέβηκα πάλι στο ίδιο σημείο σήμερα για τη φωτογραφία, αλλά δεν είχα πάρει το Honor μαζί...γεράματα...

 

Αν κάτσει κάτι καλό στη φετινή Black Friday (κανά s7 dual sim γύρω στο 300€) μπορεί να το δώσω το Honor αν δεν "τα έχουμε βρει" μέχρι τότε.

 

Τώρα έχω το le max 2 το οποίο από όσες συσκευές snapdragon έχω δοκιμάσει έχει την καλύτερη συνεργασία με το port της google camera με hdr+. Ενδεικτικά δες εδώ μερικά δειγματά μου με google camera Le max 2 . Αν κάποια φωτο είναι με shutter 1/456 και απίστευτα χαμηλό iso τότε είναι από μια εναλλακτική έκδοση της gcam με μεγαλύτερη έκθεση (τα νούμερα του shutter είναι εντελώς λάθος)

 

Για να καταλάβεις πόσο βοηθάει η gcam, δες το ίδιο κάδρο από le max 2 hdr+ (με την κανονική έκθεση)

hdr+ και από honor 8 IMG_20170712_215411

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...