Jump to content

myphone.gr @ Versus: H τιτανομαχία των ναυαρχίδων του 2016


vlachaquito
 Κοινοποίηση

Ποιά είναι η αγαπημένη σας ναυαρχίδα για το 2016  

721 members have voted

  1. 1. Ποιά είναι η αγαπημένη σας ναυαρχίδα για το 2016

    • HTC 10
      199
    • Huawei P9
      44
    • LG G5
      31
    • Samsung Galaxy S7
      232
    • Sony X Performance
      26
    • Xiaomi Mi5 Plus
      121
    • Καμία από τις παραπάνω δεν με ενθουσίασε
      43
    • Άλλη
      25


Recommended Posts

Ψήφισα G5 γιατί ειναι η μοναδική, καπως διαφορετική πρόταση. Σίγουρα και το Mi5 είναι αρκετά καλό, έχω ήδη ενα xiaomi, άλλα είπα να δώσω ψήφο σε κάτι άλλο, αφου τα λεφτά μου τα έδωσα εκεί
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 81
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

είπαμε όλα είναι κορυφή,αλλά μόλις πριν 4μέρες έκανα την μετάβαση από το oneplus one στο Galaxy s7 κ είναι τέλειο..........[αν κ σε κανένα μήνα,το πολύ, βλέπω να μου το παίρνει η κόρη μου] Edited by dk65gr
Link to comment
Share on other sites

Σε Note 3 μετά από 2 χρόνια γιατί δεν κάνει κριτς κρατς; :ninja:

 

Γιατί τα περί hard buttons ειναι αγκυλώσεις και τιποτα άλλο και το hard button και η Apple και η Samsung ξέρουν πολύ καλά γιατί το έχουν.

Το ίδιο και τα off screen buttons , που μόνο χώρο κόβουν στις οθόνες.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

αν και λιγο ακυρη η ψηφοφορια,καθως Xiaomi Mi5 επισημα δε θα δουμε ελλαδα, Sony X Performance απο ιουνιο λογικα και τα υπολοιπα στην ιδια μοιρα καθως απο κοντα δεν τα εχουμε δει,δουλεψει.

οποτε η ψηφοφορια παιζεται στα χαρτια και στην εμφανιση.

εγω ψηφισα s7 καθως και τα 2 μοντελα της σειρας φετος ειναι πραγματικα δυναμη,κι επιτελους και με καλη αυτονομια και τα 2.

αμεσως μετα θα μπορουσα να βαλω το Htc 10,καθως οπως φαινεται,το τηλεφωνο θα ειναι δυναμη.

Πολυ καλο και το Xiaomi,ομως χωρις να ερχεται επισημως ελλαδα,το παραγραφω.

το p9 απο την αλλη,δειχνει πολυ ωραιο,χωρις ois Ομως?επισης το λογοτυπο leica ειναι περισσοτερο διακοσμητικο και διαφημιστικο.

για το Sony,αστο,η Sony στη κοσμαρα της.θα προτιμουσα βεβαια το x perfomance,παρα την αποτυχια που κυκλοφορησε με το ονομα Z5.

Και η Lg για μενα και φετος στα αζητητα.τα κολπακια και τρικακια των επιπλεον gadgets,για μενα ειναι κατι το μη αποδεκτο,επισης και σαν look,δεν μου αρεσει το g5.Θα το δω κι απο κοντα,ομως δε νομιζω να αλλαξει κατι στην αποψη μου.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Το Ζ5 premium κυκλοφόρησε το 15?

 

Στάλθηκε από το E6853 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με μεγάλη μου χαρά, δεν βλέπω να με συγκινεί καμία συσκευή και για φέτος. Σε όλες κάτι υπάρχει να με χαλάει ή, για να το πω καλύτερα, καμία δεν με βάζει στον πειρασμό να την αγοράσω.

Αρχίζω να πιστεύω ότι έχουμε φτάσει σε ένα σημείο στασιμότητας ή, έστω, αναμονής της επόμενης επανάστασης. Τί θα ήθελα από την επόμενη συσκευή μου; Αυτά είναι πολλά και σίγουρα καμία δεν θα τα συγκεντρώσει όλα, αλλά αυτό που σίγουρα θα ήθελα να δω είναι, επιτέλους, μικρότερο πλαίσιο και καλύτερη αναλογία διαστάσεων/οθόνης.

Link to comment
Share on other sites

Με μεγάλη μου χαρά, δεν βλέπω να με συγκινεί καμία συσκευή και για φέτος. Σε όλες κάτι υπάρχει να με χαλάει ή, για να το πω καλύτερα, καμία δεν με βάζει στον πειρασμό να την αγοράσω.

Αρχίζω να πιστεύω ότι έχουμε φτάσει σε ένα σημείο στασιμότητας ή, έστω, αναμονής της επόμενης επανάστασης. Τί θα ήθελα από την επόμενη συσκευή μου; Αυτά είναι πολλά και σίγουρα καμία δεν θα τα συγκεντρώσει όλα, αλλά αυτό που σίγουρα θα ήθελα να δω είναι, επιτέλους, μικρότερο πλαίσιο και καλύτερη αναλογία διαστάσεων/οθόνης.

 

καλά του χρόνου θα έχουμε αόρατη συσκευή ..απλά θα απλώνουμε την παλάμη και θα εμφανίζεται η οθόνη ...και με την σκέψη θα κάνει οτι επιθυμούμε...δεν χρειάζεται καν να μιλάμε άπλα αυτά που σκεφτόμαστε θα μεταφέρονται σε αυτόν που θέλουμε ..δεν θα υπάρχει κάμερα .. οτι βλέπουμε θα μεταφέρετε στην οθόνη στην παλάμη μας όπως είπαμε ..και από εκεί οπού εμείς θέλουμε να την δείξουμε...φυσικά δεν μιλάμε για κολλήματα και ραμ ρομ και όλα τα άλλα γιατί θα έχουμε στην διάθεση μας ανάλογα την περίπτωση όσο θα είναι αρκετά !!! μπαταρία δεν θα έχει ..όσο υπάρχει ήλιος θα δουλεύει...επίσης το σχήμα θα είναι ανάλογα με της ορέξεις μας...ε ...!! αν και με αυτά δεν είσαι ευχαριστημενος ....περίμενε το 2200 !!!

Link to comment
Share on other sites

Καθενας θεωρει βαση των δικων του προτιμήσεων καλύτερο το α ή το β, και η αλήθεια είναι οτι δεν ειναι και πολυ μακριά η μια συσκευή απο την αλλη. Οκ το 1 εχει λιγο καλύτερη καμερα, οχι με μεγάλη διαφορά απο τα υπολοιπα ομως, και αναλογα ολα τα υπολοιπα.

Το θεμα ομως είναι οτι η σαμσουνγκ εχει κανει κινηση ματ στο ποιο σημαντικό απο ολα:

Εβγαλε μια εξαιρετική συσκευή σε ολα τα επίπεδα, μιλαω για το edge. Και ταυτόχρονα την ανακοίνωσε πρωτη, και την εβγαλε σε χρονο ρεκόρ για πωληση.

Ενω πχ το g5 ακολουθείσε αλλα στην αγορα, δεν κυκλοφορεί ακομα στις περισσότερες χωρες..

Αποτέλεσμα : Το edge βγηκε 820ε και πωλείται αυτη τη στιγμη 670 στα σκρουτζομαγαζα..

Μεχρι να βγουν τα g5 και htc στην αγορα πχ στ 800ε, το edge θα εχει πεσει πχ στα 600..

Ποιος θα προτιμησει τα άλλα με 200ε παραπάνω, ακομα και αν πιστεύει ότι είναι καλύτερα?

Link to comment
Share on other sites

Το s7 για μενα ειναι ολα τα λεφτα.Επιτελους ενα smartphone που εκτος απο κορυφαια τεχνικα specs εχει και πολυ καλη αυτονομια στην μπαταρια. Μπραβο στην εταιρια εχει κανει πολυ καλη δουλεια !!! ;) ;)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Καθενας θεωρει βαση των δικων του προτιμήσεων καλύτερο το α ή το β, και η αλήθεια είναι οτι δεν ειναι και πολυ μακριά η μια συσκευή απο την αλλη. Οκ το 1 εχει λιγο καλύτερη καμερα, οχι με μεγάλη διαφορά απο τα υπολοιπα ομως, και αναλογα ολα τα υπολοιπα.

Το θεμα ομως είναι οτι η σαμσουνγκ εχει κανει κινηση ματ στο ποιο σημαντικό απο ολα:

Εβγαλε μια εξαιρετική συσκευή σε ολα τα επίπεδα, μιλαω για το edge. Και ταυτόχρονα την ανακοίνωσε πρωτη, και την εβγαλε σε χρονο ρεκόρ για πωληση.

Ενω πχ το g5 ακολουθείσε αλλα στην αγορα, δεν κυκλοφορεί ακομα στις περισσότερες χωρες..

Αποτέλεσμα : Το edge βγηκε 820ε και πωλείται αυτη τη στιγμη 670 στα σκρουτζομαγαζα..

Μεχρι να βγουν τα g5 και htc στην αγορα πχ στ 800ε, το edge θα εχει πεσει πχ στα 600..

Ποιος θα προτιμησει τα άλλα με 200ε παραπάνω, ακομα και αν πιστεύει ότι είναι καλύτερα?

 

Εδώ συμφωνούμε στο 100%.

Από θέμα εμπορικής πολιτικής είναι βαθιά νυχτωμένοι. Φίλος που ήθελε να πάρει το s7 edge του έδωσε 280 ευρώ επιδότηση η Vodafone και άλλα 200 η σαμσουνγκ σαν promo . Κι εγώ το edge θα έπαιρνα. Χώρια που είναι τηλεφωναρα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Εδώ συμφωνούμε στο 100%.

Από θέμα εμπορικής πολιτικής είναι βαθιά νυχτωμένοι. Φίλος που ήθελε να πάρει το s7 edge του έδωσε 280 ευρώ επιδότηση η Vodafone και άλλα 200 η σαμσουνγκ σαν promo . Κι εγώ το edge θα έπαιρνα. Χώρια που είναι τηλεφωναρα.

Και είναι και αυτό που γραφεις.. Στα public τους δινεις το galaxy s4 και στο κρατανε 160ε αν θυμάμαι καλα αν παρεις ενα απο τα 2 galaxy, ή 60ε αν παρεις καποιο αλλο.... :lol: Ως απόσυρση παλαιου κινητου.

Επισης τα galaxy έχουν δίκο τους παγκο (ακομα και τα huawei έχουν δικο τους παγκο, τα αλλα όχι, σημαδι οτι θα ανέβουν θεαματικα σε λιγο, θυμηθητε το).

Και τέλος βάζουν και ενα κοριτσάκι αποκλειστικά για προώθηση galaxy..

Το εχω ξανα γράψει, οτι ειδα κάποιον να έρχεται για iPhone, και του λεει, τι να το κανεις το iPhone.. Το galaxy ειναι πολυ καλυτερο και θα το παρεις και πολυ φθηνότερα.. Κατσε να στα εξηγήσω και θα το ξεχάσεις το iPhone.. :lol:

Με αυτα τα δεδομένα, παντα τις πολλες πωλήσεις θα τις κάνουν τα galaxy, ακομα και αν οι αλλοι βγάλουν καλυτερες συσκευές.. Πρεπει να παίξουν και σε αυτο το κομμάτι.

Link to comment
Share on other sites

Α δηλαδή εσύ, με όλο το σεβασμό, τα έβαλες κάτω και αποφάσισες ότι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ είναι καλύτερο το P9 από τα άλλα επειδή πίσω γράφει το όνομα Leica; Έχεις δει τα reviews και τις φωτογραφίες που βγάζει, που σε καμια περίπτωση δεν δικαιολογούν το ονομα Leica(Με διάφραγμα φακού f/2.2 λογικότατο άλλωστε); Σε ένα smartphone δεν μετράνε μόνο τα specs και οι επιδόσεις αλλά και η εμπειρία χρήσης η οποία εξαρτάται από πολλά πράγματα.

 

Ναι γιατι η εταιριες οι υπολοιπες κανουν μεσα απο επεργασια να φαινεται καλυτερη η φωτογραφια,ενω η huawei χρησιμοποιει την θρυλικη leica για φακους της και θεωρω πως αξιζει να δωσουμε λιγη σημασια σε μικροτερες εταιριες που παροτι δεν εχουν το budget των υπολοιπων βγαζουν τρομερα τηλεφωνα και δεν με νοιαζει αν στα banchmarks ειναι λιγο καλυτερα τα αλλα ,οτι βγαινει πλεον ειναι ενας μικρος υπολογιστης.

Link to comment
Share on other sites

Η Huawei είναι ένας κινέζος γίγαντας και η 2η μεγαλύτερη κατασκευάστρια μετά την Samsung στο android. Δεν είναι καμιά εταιριούλα που έχει ανάγκη βοήθειας. Ούτε είναι τυχαίο ότι έχει δικά της stands. Πάντως stand Htc είχα δει πέρυσι και σε Public και σε Πλαίσιο απλώς κανένας δεν ασχολιόταν.
Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατι η εταιριες οι υπολοιπες κανουν μεσα απο επεργασια να φαινεται καλυτερη η φωτογραφια,ενω η huawei χρησιμοποιει την θρυλικη leica για φακους της και θεωρω πως αξιζει να δωσουμε λιγη σημασια σε μικροτερες εταιριες που παροτι δεν εχουν το budget των υπολοιπων βγαζουν τρομερα τηλεφωνα και δεν με νοιαζει αν στα banchmarks ειναι λιγο καλυτερα τα αλλα ,οτι βγαινει πλεον ειναι ενας μικρος υπολογιστης.

 

Άσε τα benchmarks, συμφωνώ ότι δεν πρέπει να βασιζόμαστε σε αυτά για να κρίνουμε μια συσκευή, τις φωτογραφίες που βγάζει τις έχεις δει; Τις έχεις συγκρίνει με τις φωτογραφίες που βγάζουν τα άλλα κινητά; Εγώ θα σου πω το εξής απλό. Όταν ο φακός που βάζει έχει διάφραγμα f/2.2 όταν τα υπόλοιπα έχουν φακό με f/1.8 και χωρίς OIS, τότε πως θα βγάλει καλύτερες νυχτερινές φωτογραφίες που είναι το πιο δύσκολο θέμα για όλα τα κινητα; Γιατί τη μέρα ακόμα και το Μ9 που έχω, βγάζει άριστες φωτογραφίες, οι νυχτερινές φωτογραφίες είναι το θέμα.

IPHONE X,NOKIA 8800,BLACKBERRY P9983,IPHONE 8 PLUS,NOKIA 808 PV,HTC 10,IPHONE 6S,SONY Z5 PREMIUM,NOKIA 8800 CARBON ARTE,SONY Z5, SAMSUNG NOTE 5, SAMSUNG NOTE 3,HTC ONE M9,SONY Z2,NOKIA LUMIA 930,IPHONE 5S,BLACKBERRY Q10,HTC ONE M7,BLACKBERRY Z30,BLACKBERRY Z10,SONY XPERIA Z1,NOKIA LUMIA 925,NOKIA N9,NOKIA E7, NOKIA N96,NOKIA 5250, SAMSUNG M3510, NOKIA N900, :)
Link to comment
Share on other sites

Ντέρμπι βλέπω και το γεγονός αυτό μόνο καλά νέα είναι για εμάς τους καταναλωτές. Η ψήφος μου πήγε στο S7 για διάφορους λόγους hw (μέγεθος, design, μπαταρία) αν και δεν έχω δει το HTC10. Πιστεύω η Samsung έχει καταφέρει πολλά και σε αυτή την συσκευή βρίσκουμε ότι ζητούσαμε στο φόρουμ τόσα χρόνια (τουλάχιστον οι περισσότεροι :p ), αδημονώ και για το 10 :D
Link to comment
Share on other sites

Ενω πχ το g5 ακολουθείσε αλλα στην αγορα, δεν κυκλοφορεί ακομα στις περισσότερες χωρες..

Αποτέλεσμα : Το edge βγηκε 820ε και πωλείται αυτη τη στιγμη 670 στα σκρουτζομαγαζα..

Μεχρι να βγουν τα g5 και htc στην αγορα πχ στ 800ε, το edge θα εχει πεσει πχ στα 600..

Ποιος θα προτιμησει τα άλλα με 200ε παραπάνω, ακομα και αν πιστεύει ότι είναι καλύτερα?

 

Σε τρεις μήνες απο τώρα το lg g5 θα πωλείται 150 με 200 € φθηνότερα απο το edge.

Οπως έγινε και με g3 και g4

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω το κορυφαίο κινητο ειναι το σαμσουνγκ,αλλα ψηφισα το htc,γιατι μας ρωτατε ποια ειναι η αγαπημενη μας ναυαρχιδα. Το s7 ειναι μια εξελιξη του περσινου,ενω το htc διορθωνει πολλα λαθη των τελευταιων ετων,θελουμε κατι νεο και γιατι η htc ειναι παλιος και πρωτος έρωτας και την αγαπαμε :-)

 

Πραγματικά μίλησες μέσα από την ψυχή μου φίλε!

Όπως ακριβώς το είπες!

Ραφαήλ Μητόπουλος
Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατι η εταιριες οι υπολοιπες κανουν μεσα απο επεργασια να φαινεται καλυτερη η φωτογραφια,ενω η huawei χρησιμοποιει την θρυλικη leica για φακους της και θεωρω πως αξιζει να δωσουμε λιγη σημασια σε μικροτερες εταιριες που παροτι δεν εχουν το budget των υπολοιπων βγαζουν τρομερα τηλεφωνα και δεν με νοιαζει αν στα banchmarks ειναι λιγο καλυτερα τα αλλα ,οτι βγαινει πλεον ειναι ενας μικρος υπολογιστης.

 

Τι να πεί και η Microsoft που βάζει Carl Zeiss φακούς..!

 

Γενικά ισχύει αυτό που είπε ένας φίλος από πάνω. Όποιος δίνει τα περισσότερα σε promotion, αυτός θα πουλήσει αρκετά. Παίζουν αρκετές προμήθειες από τους υπεύθυνους διαφημιστικής πολιτικής, μέχρι τον υπάλληλο στα public, και στα κάθε Public, που θα πουλήσει τη συσκευή. Αυτό για τη Samsung το έχω δεί και εγώ, αλλά συμβαίνει μόνο όταν βγαίνει το μοντέλο, και το πολύ για 2 μήνες μετά. Και στον ΟΤΕ, στα Ιωάννινα, έχει ξεχωριστό stand η MS αλλά μέχρι εκεί. Ούτε Windows 10 δεν έχουν οι συσκευές και δεν ασχολείται κανείς μαζί τους.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ξεχνάτε είναι ότι μέχρι και το S4 δεν υπήρχε σοβαρός ανταγωνισμός απέναντι στη Samsung. Μετά το 2013 σοβαρεύτηκαν οι υπόλοιποι με την Samsung να έχει ήδη δημιουργήσει όνομα που μαζί με το marketing την έχει διατηρήσει στις υψηλότερες πωλήσεις με διαφορά από την 2η Huawei. Η πλειοψηφία του κόσμου όμως που αγοράζει android της γύρισε την πλάτη με το S5, αν δεν έβγαζε καλές συσκευές μήπως το marketing δεν θα έκανε τπτ από μόνο του;
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είχα καιρό να πω καλά λόγια για την sammy αλλά στο s7 έδωσε μια πλήρη συσκευή στις δικές μου ( αλλά και των περισσοτέρων ) ανάγκες.

Το M10 δεν το χουμε δει αλλά καλώς ή κακώς υποκειμενικά κρίνοντας πάντα σύμφωνα απ'τα reviews, εμένα δεν με εντυπωσίασε σχεδόν καθόλου.

Στην LG δεν πάω, προτιμώ να παίξω poker.

Link to comment
Share on other sites

Και είναι και αυτό που γραφεις.. Στα public τους δινεις το galaxy s4 και στο κρατανε 160ε αν θυμάμαι καλα αν παρεις ενα απο τα 2 galaxy, ή 60ε αν παρεις καποιο αλλο.... :lol: Ως απόσυρση παλαιου κινητου.

Επισης τα galaxy έχουν δίκο τους παγκο (ακομα και τα huawei έχουν δικο τους παγκο, τα αλλα όχι, σημαδι οτι θα ανέβουν θεαματικα σε λιγο, θυμηθητε το).

Και τέλος βάζουν και ενα κοριτσάκι αποκλειστικά για προώθηση galaxy..

Το εχω ξανα γράψει, οτι ειδα κάποιον να έρχεται για iPhone, και του λεει, τι να το κανεις το iPhone.. Το galaxy ειναι πολυ καλυτερο και θα το παρεις και πολυ φθηνότερα.. Κατσε να στα εξηγήσω και θα το ξεχάσεις το iPhone.. :lol:

Με αυτα τα δεδομένα, παντα τις πολλες πωλήσεις θα τις κάνουν τα galaxy, ακομα και αν οι αλλοι βγάλουν καλυτερες συσκευές.. Πρεπει να παίξουν και σε αυτο το κομμάτι.

Μολις μου θύμισες πριν λιγες μερες που πηγα στα mediamarkt να δω το Ζ5 (το οποιο το ειχαν κλειστο χωρις ρευμα ολως τυχαιως) και καθως το περιεργαζομουν ερχεται ο υπάλληλος και μου λέει "κρίμα σε τετοιο ευρος τιμης να κοιτατε το Ζ5 ενω υπάρχει S6/S7"... Και του είπα απλα να μην συνεχισει το παραμύθι γιατι εχω Note 4 οπότε δε χρειάζεται η" διαφήμιση".. Είναι κουραστικό αυτο το πράγμα παντως και νομίζω οτι σε καποιους μπορει να λειτουργήσει και εντελώς ανάποδα και αρνητικα το τοσο σπρωξιμο..

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

Μολις μου θύμισες πριν λιγες μερες που πηγα στα mediamarkt να δω το Ζ5 (το οποιο το ειχαν κλειστο χωρις ρευμα ολως τυχαιως) και καθως το περιεργαζομουν ερχεται ο υπάλληλος και μου λέει "κρίμα σε τετοιο ευρος τιμης να κοιτατε το Ζ5 ενω υπάρχει S6/S7"... Και του είπα απλα να μην συνεχισει το παραμύθι γιατι εχω Note 4 οπότε δε χρειάζεται η" διαφήμιση".. Είναι κουραστικό αυτο το πράγμα παντως και νομίζω οτι σε καποιους μπορει να λειτουργήσει και εντελώς ανάποδα και αρνητικα το τοσο σπρωξιμο..

 

Εμένα μου θύμησες την Κέρκυρα το καλοκαίρι που βγαίνοντας για φαγητό λέω όπου δεν μας χαιρετησουν-φοναξουν-καλεσουν-πενευτουν εκεί θα καθησουμε.

Σε κάποιους παιδιά ποιανει το σπρωξιμο.

Σου λέει ο άλλος η δουλειά του είναι ξέρει.

Καλό είναι να διαλέγουμε συσκευές με τα δικά μας κριτήρια και όχι με το τι μας πασαρουν.

Για μένα είναι το s7 edge το καλύτερο που υπάρχει,

Για σένα είναι 10αρι της htc για τον άλλο το g5.

Εδώ νταξει λέμε την γνώμη μας και ένα μεγάλο ποσοστό από εμάς ξέρει τι θέλει απλά ρωτάει είτε για να επιβεβαιωθεί, είτε του κάνει το ίδιο και σου λέει ότι μου προτείνουν τα παιδιά.

Όλες οι συσκευές του 2016 είναι πολύ δυνατές αλλά έχουν και συν πλιν.

Ζυγιζεις και επιλέγεις.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι δεν χωραει αμφισβητηση φετος, το πιο ολοκληρωμενο ειναι το S7, εδωσε καλη μπαταρια, ακομα πιο ωραιο σχεδιο, ακομα πιο μαζεμενα μπεζελ, αψογη οθονη, καρτα μνημης, δυνατες επιδοσεις,κορυφαια καμερα και ολα αυτα σε μια αδιαβροχη συσκευη που αν δεν το ξερεις δεν της φαινεται.. Πολυ σημαντικο, για να σε σωσει απο ατυχημα μεχρι να τραβας υποβρυχιες ληψεις.. και σε τιμη που πεφτει διαρκως.

Απο την αλλη το Μ10 το περιμενα εντελως fail αλλα κατι εσωσε. Αν η καμερα βγει οντως καλη θα ειναι σημαντικο προσον, κατα τα αλλα χαλια σχεδιο μπροστα, κακη αντιγραφη παλαιων samsung, τα χρωματα του ειδικα δε δενουν καθολου με το μπροστα τμημα. Επισης εβαλε 2Κ αναλυση σε lcd panel, για μενα κακη επιλογη, το 1080 θα εδινε συγκριτικο πλεονεκτημα στην αυτονομια που ειναι πιο σημαντικο απο το 2Κ που ειναι ανουσιο αν δεν θες VR (και δε νομιζω ναναι πολλοι αυτοι που ασχολουνται με VR).

Ας ελπισουμε να πουλησει λιγο μπας και αναστηθει η εταιρεια.

 

Το μεγαλυτερο fail βεβαια ειναι η sony που κατα καιρους εχει δωσει δυνατα συνολα με 1-2 ελλειψεις και ποτε δεν δινει το τελειο, ενω αν τα συνδυαζε ολα οσα εχει κανει θα μπορουσε ανετα. Πιστευω οτι αν δεν κανει κατι μεχρι Σεπτεμβριο, δε θα ασχολειται ουτε ο πιο φανατικος μαζι της.

Έτσι έχουν τα πράγματα.

Τόσα χρόνια ζητούσαμε κάποια πράγματα να ενσωματώνονται σε μια συσκευή.

Ε τα προσφέρει η Samsung με τον7 edge.

Και δικαιωματικά της ανήκει η πρωτεία.

Δεν χωρούν εδω συναισθηματισμοί όπως κάποιοι ψηφίζουν ούτε ρομαντικό κλίμα.

 

Πλέον για να φύγω από Samsung ειναι μόνο αν βαρεθώ και ο ανταγωνισμός δώσει το αρκετά παραπάνω και κυρίως να σε ενθουσιάσει με κάτι φρέσκο και ξεχωριστό.

 

Μασημένη τροφή και ειδικά σε σχεδιασμό και ντιζάιν ΔΕΝ ανέχομαι.

 

Μόνο όσοι ακολουθήσουν άλλη σχεδιαστική φιλοσοφία από το δίπολο Apple-Samsung με δικιά τους ταυτότητα και χαρακτήρα συνδυάζοντας όλα τα αλλα στο ύψιστο βαθμό τότε ίσως να κοιτάξω τις προτάσεις που θα βγάλουν.

 

Σε αυτά έχουν αποτύχει οι υπόλοιποι παταγωδώς.

Το m10 έπρεπε να ηταν το περσινό m9 οταν είχε και το momentum με το m8 αλλα η άρνηση και αποστροφή στην διατήρηση δικιά της ταυτότητας αποτελεί deal breaker.

 

Η Sony σταμάτησε στο z3 και άρχισε να αμφιταλαντεύεται και πισωγυρίσματα.

 

Η LG μετά το g2 το απόλυτο χάος.

Η μια αποτυχία μετά την άλλη.

Με το V10 είχε για πρώτη φορά την προοπτική να πατήσει πάνω του και γύρω από αυτο να χτίσει την ταυτότητα της και το τερμάτισε.

Οι πειραματισμοί οταν δεν συνοδεύονται από έναν στόχο και μια φιλοσοφία/ταυτότητα που θα δημιουργήσει και εξελίξει ειναι DOA από τα αποδυτήρια.

Μια κάμερα δεν μπορεί να την σώσει και το quality control στα πανηγύρια.

 

Η Huawei με το P9 ήλπιζα θα δώσει το κάτι παραπάνω αλλα με 2-3 χτυπητές ελλείψεις δεν μπορείς να εχεις βλέψεις για την κορυφή.

Θέλει μεγαλύτερη προσπάθεια.

 

Αν ο ανταγωνισμός σε android εξακολουθεί να κινείται στα σημερινά ρηχά νερά η μόνη εναλλακτική για εμένα τουλάχιστον θα ειναι ένα ριζικά βελτιωμένο σε αρκετά σημεία iPhone.

 

Δεν περιμένω τα επόμενα χρόνια κάτι από τους υπόλοιπους παρά μόνο από την Huawei να ανταγωνιστεί την Samsung στο χώρο του android.

 

Την θεωρώ την μόνη εταιρία που μπορεί να την ανταγωνιστεί εφόσον καταβάλει μεγαλύτερες προσπαθείες.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί που κατηγορούσαν Apple, Samsung και LG για τις τιμολογιακές τους πολιτικές και που έλεγαν για την Huawei ότι οι Κινέζοι ξύπνησαν και αύξησαν την τιμή του P9, τώρα είναι διατεθειμένοι να δώσουν γη και ύδωρ για το HTC 10 και δεν έχουν να πουν απολύτως τίποτα για την απαράδεκτη και εμετική τιμολόγηση του 10 από την HTC; Τελικά, κάποιοι άνθρωποι θα ήταν χρησιμότεροι στην πρόβλεψη του ανέμου, γιατί είναι μεγάλες ανεμοδούρες.

 

Στο θέμα της ψηφοφορίας τώρα ήμουν ανάμεσα στο Samsung Galaxy S7 και στο Huawei P9 και τελικά ψήφισα το Galaxy S7 γιατί κατά τη γνώμη μου το θεωρώ πολύ πιο ολοκληρωμένο smartphone και υπερτερεί σε πολλά κομβικά σημεία.

Edited by elpano
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...