Jump to content

Meizu M3 Note


pik.
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα, σήμερα το πρωί που ρώτησα τους Κινέζους και μου έγραψαν πως δεν υποστηρίζει Ελληνικά έχει μόνο Κινέζικα και Αγγλικά, μπορώ να διαβάζω Ελληνικά μηνύματα και να γραφώ Ελληνικά;;; Ελληνικά με ένα Ελληνικό πληκτρολόγιο μάλλον θα γράφω δεν ξέρω αν θα διαβάζει Ελληνικά ή θα μου βγάζει καλικαντζαράκια.

 

Μην πάρεις το m3e, τρέχει πάνω σε yunos και όχι android και μαλλον θα έχεις πρόβλημα στη συμβατότητα μερικών εφαρμογών

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 343
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μην πάρεις το m3e, τρέχει πάνω σε yunos και όχι android και μαλλον θα έχεις πρόβλημα στη συμβατότητα μερικών εφαρμογών

 

Το παράγγειλα τι να κάνουμε τώρα τι είναι το yunos είδα πως τρέχει Flyme ROM.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολη την ομαδα..αντιμετωπιζω ενα προβλημα με την καινουργια μου συσκευη και θα ηθελα τα φωτα σας...πριν 3 μερες πηρα το meizu m3 mini...μια χαρα τηλεφωνο ειναι και το γουσταρω αλλα εχω ενα μεγαλο προβλημα για εμενα...θα χαρω παρα πολυ αν βρω λυση....το προβλημα ειναι οτι το πληκτρολογιο του δεν εχει μεχρι 160 χαρακτηρες στα ελληνικα...αν θα στειλω 1 μηνημα 160 χαρακτηρες θα χρεωθο 3 μηνηματα....μαλιστα λυση ειναι η εφαρμογη handcent.μαλιστα και εκει ομως υπαρχει προβλημα...αν ενεργοποιησω αυτο το πληκτρολογιο μπορω να στειλω 160 χαρακτηρες στα ελληνικα και να χρεωθο για 1 μηνημα...το προβλημα ειναι οτι ΟΠΟΙΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΑΝ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΩ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΔΙΚΟΥ ΤΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΛΑΒΩ ΜΗΝΗΜΑΤΑ...ΜΟΥ ΣΤΕΛΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ??ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ....τι λυση μπορει να βρεθει σε αυτο??εκανα σχεδον τα παντα...αλλαξα καρτες sim τιποτα εχω το ιδιο προβλημα...δοκιμασα σε ενα χιαομι το πληκτρολογιο handsent και ολα καλα...στο δικο μου ομως τιποτα....καθε βοηθεια σας ειναι πολυτιμη.. :(
Link to comment
Share on other sites

Το παράγγειλα τι να κάνουμε τώρα τι είναι το yunos είδα πως τρέχει Flyme ROM.

 

Ένα fork του android απο την alibaba..δεν νμζω να έχεις ελληνικα σαν γλώσσα και ίσως υπάρχει θέμα με το play store και τα play services , δεν είμαι σίγουρος οποτε ψάξε το

Link to comment
Share on other sites

Ένα fork του android απο την alibaba..δεν νμζω να έχεις ελληνικα σαν γλώσσα και ίσως υπάρχει θέμα με το play store και τα play services , δεν είμαι σίγουρος οποτε ψάξε το

 

Μίλησα στο chat μαζί τους και μου είπαν πως έχει Κινέζικα και Αγγλικά και να περιμένω την multi-language αλλά αν ήθελα οπωσδήποτε να το πάρω μόλις βγει η multi-language ROM θα μου την στείλουν να την περάσω. Σαν ανυπόμονος που είμαι το παράγγειλα. Όσο για το play store θα το έχει όπως μου είπαν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σήμερα παράγγειλα το Meizu M3 Note αλλά από λάθος έκανα cancel την παραγγελία και τώρα το απόγευμα είδα αυτό Meizu M3E MEILAN και μου άρεσε πολύ, λέω αύριο πρωί να το παραγγείλω, έχει πιο μικρή μπαταρία αλλά είναι πολύ πιο ωραίο, πράγμα που για εμένα μετράει πολύ.

Έχει μια διαφορά 18 € πιο ακριβό αλλά δεν είναι και πολύ σοβαρή διαφορά.

 

Απο που το παραγγειλες? Ειναι με τα 2 gb? To Μ3Ε ειναι πιο ομορφο εχει ομως πολυ μικροτερη μπαταρια και δεν ξερω αν αξιζει την διαφορα των περιπου 20 ευρω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παντως πρεπει να κανει απιστευτη διαχειριση ram γιατι σε αντιπαραθεση με το redmi note 3 pro, ενω στο antutu ειναι η μερα με την νυχτα, στην πραξη εχει πολυ μικρες διαφορες για να μην πω καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Απο που το παραγγειλες? Ειναι με τα 2 gb? To Μ3Ε ειναι πιο ομορφο εχει ομως πολυ μικροτερη μπαταρια και δεν ξερω αν αξιζει την διαφορα των περιπου 20 ευρω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παντως πρεπει να κανει απιστευτη διαχειριση ram γιατι σε αντιπαραθεση με το redmi note 3 pro, ενω στο antutu ειναι η μερα με την νυχτα, στην πραξη εχει πολυ μικρες διαφορες για να μην πω καθολου.

 

Από εδώ το πήρα https://www.aliexpress.com/store/product/Original-Meizu-MEILAN-E-5-5-inch-2-5D-FHD-1080P-MTK-Helio-P10-Octa-Core/235472_32715238100.html και εχει 3GB RAM 32GB ROM

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να ξέρεις ότι δεν έχει το κλασσικό Android αλλά μία έκδοση που εξελίσσεται από το alibaba το Yun os.

Το Flyme είναι το κοινό skin που βάζει η meizu σε όλες τις συσκευές τις.

Έχε το νου σου ότι ενώ μπορείς να κάνεις sideload το play store ενδέχεται πολλές εφαρμογές να μην τρέχουν αφού βασίζονται σε APIs της Google που το Yun os δεν έχει.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν μου έχει τύχει να μην "τρέχει" εφαρμογή που χρειάστηκα ούτε στο note2 ούτε στο note3.

Λογικό είναι αφού το note 2 και note 3 έχουν κανονικά Android 5.1 και πάνω με Flyme skin και όχι Yun os. Για να καταλάβεις είναι σαν να λέμε ότι αγοράζει blackberry που έχουν δικό τους λειτουργικό αλλά έχουν συμβατότητα με μερικές εφαρμογές Android. Ή προηγούμενη συσκευή της meizu με Yun os ήταν m1 metal. Βγαίνουν αποκλειστικά για την αγορά της κινας σε συνεργασία με το alibaba. Όλες οι άλλες m3 note,m2 note ,mx5,mx6,mx6 pro κτλ έχουν κανονικά Android.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by geomos
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να ξέρεις ότι δεν έχει το κλασσικό Android αλλά μία έκδοση που εξελίσσεται από το alibaba το Yun os.

Το Flyme είναι το κοινό skin που βάζει η meizu σε όλες τις συσκευές τις.

Έχε το νου σου ότι ενώ μπορείς να κάνεις sideload το play store ενδέχεται πολλές εφαρμογές να μην τρέχουν αφού βασίζονται σε APIs της Google που το Yun os δεν έχει.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλει κάποιος άλλος κανονικό Android. Θα μου πεις όλοι πατάνε πάνω στου κατασκευαστή και αν συμβαίνει κάτι τέτοιο δεν θα ασχοληθεί κανένας με αυτό το τηλέφωνο. Καλά κάνανε τέτοια επένδυση να φτειάξουν ένα πολύ ωραίο κινητό με τόσο χάλια λειτουργικό ;; Στο τέλος θα το πάρει η γυναίκα μου που μόνο τηλεφωνά κάνει και στέλνει κανένα μήνυμα, τώρα της έδωσα ,εχθές μέχρι να έλθει αυτό, το Let X800.

Link to comment
Share on other sites

Λογικό είναι αφού το note 2 και note 3 έχουν κανονικά Android 5.1 και πάνω με Flyme skin και όχι Yun os. Για να καταλάβεις είναι σαν να λέμε ότι αγοράζει blackberry που έχουν δικό τους λειτουργικό αλλά έχουν συμβατότητα με μερικές εφαρμογές Android. Ή προηγούμενη συσκευή της meizu με Yun os ήταν m1 metal. Βγαίνουν αποκλειστικά για την αγορά της κινας σε συνεργασία με το alibaba. Όλες οι άλλες m3 note,m2 note ,mx5,mx6,mx6 pro κτλ έχουν κανονικά Android.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση :) , Το αγνοούσα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλει κάποιος άλλος κανονικό Android. Θα μου πεις όλοι πατάνε πάνω στου κατασκευαστή και αν συμβαίνει κάτι τέτοιο δεν θα ασχοληθεί κανένας με αυτό το τηλέφωνο. Καλά κάνανε τέτοια επένδυση να φτειάξουν ένα πολύ ωραίο κινητό με τόσο χάλια λειτουργικό ;; Στο τέλος θα το πάρει η γυναίκα μου που μόνο τηλεφωνά κάνει και στέλνει κανένα μήνυμα, τώρα της έδωσα ,εχθές μέχρι να έλθει αυτό, το Let X800.

Καλα μην απογοητευεσαι σαν συσκευή είναι πανέμορφη και ελπιζω οι βασικές εφαρμογές, facebook viber

κτλ θα δουλεύουν σωστά. Οταν ερθει με το καλό ανοιξε ενα καινούριο θεμα να μας πεις εντυπώσεις.

 

Sent from my C6903 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλα μην απογοητευεσαι σαν συσκευή είναι πανέμορφη και ελπιζω οι βασικές εφαρμογές, facebook viber

κτλ θα δουλεύουν σωστά. Οταν ερθει με το καλό ανοιξε ενα καινούριο θεμα να μας πεις εντυπώσεις.

 

Sent from my C6903 using Tapatalk

 

Ευχαριστώ για την ενθάρρυνση, ελπίζω να μην είναι τόσο χάλια το λειτουργικό, να συμμαζεύετε με κάποιο τρόπο, εδώ κατάφερα και συμμάζεψα το Blackberry Z 10.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ενθάρρυνση, ελπίζω να μην είναι τόσο χάλια το λειτουργικό, να συμμαζεύετε με κάποιο τρόπο, εδώ κατάφερα και συμμάζεψα το Blackberry Z 10.

 

Αν θελεις ενθαρρυνση, δες το βιντεο το Andrea Galeazzi στο you tube. Το βαθμολογει πολυ ψηλα

Link to comment
Share on other sites

Γεια στη παρέα...

Το έχω στα χέρια μου και είναι ενός φίλου.

Εγκατέστησα το Google installer από το store της Meizu και όταν πατάω repair, το play store δε κατεβαίνει.

Υπάρχει κανένα κόλπο?

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια στη παρέα...

Το έχω στα χέρια μου και είναι ενός φίλου.

Εγκατέστησα το Google installer από το store της Meizu και όταν πατάω repair, το play store δε κατεβαίνει.

Υπάρχει κανένα κόλπο?

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

 

Ρίξε μια ματιά στο λινκ:

 

http://www.gizbeat.com/10366/change-official-meizu-m3-note-china-rom-to-global-international-firmware-corrupt/

Link to comment
Share on other sites

Ok.

Το ξήλωσα και το έκανα επανεγκατάσταση.

Όλα εντάξει.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Φίλος με ρωτάει αν θα πάρει το m3 note pro 32gb 3gb ram ή το αντίστοιχο Xiaomi redmi note 3 pro.

Τί να του πω?

Υπόψιν έχω το Meizu note 2 οπότε ξέρω τι εστί flyme.

 

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Φίλος με ρωτάει αν θα πάρει το m3 note pro 32gb 3gb ram ή το αντίστοιχο Xiaomi redmi note 3 pro.

Τί να του πω?

Υπόψιν έχω το Meizu note 2 οπότε ξέρω τι εστί flyme.

 

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ειχα και εγω το ιδιο διλημμα κα πηρα to ,meizu και το ΜΙ ΜΑΧ!

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Φίλος με ρωτάει αν θα πάρει το m3 note pro 32gb 3gb ram ή το αντίστοιχο Xiaomi redmi note 3 pro.

Τί να του πω?

Υπόψιν έχω το Meizu note 2 οπότε ξέρω τι εστί flyme.

 

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το Redmi είναι ανώτερο σχεδόν στα πάντα,επεξεργαστικη δύναμη,καρτα γραφικών,καμερα . Γιαυτό το πήρα. Προτιμώ όμως το design του meizu , τον καθαρό σχεδιασμό του και είναι αισθητά πιο λεπτό. Αν μπορούσα να είχα το meizu με τα εσωψυχα του Xiaomi και το λειτουργικό των Nexus θα ειμουν πανευτυχής!!!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το Redmi είναι ανώτερο σχεδόν στα πάντα,επεξεργαστικη δύναμη,καρτα γραφικών,καμερα . Γιαυτό το πήρα. Προτιμώ όμως το design του meizu , τον καθαρό σχεδιασμό του και είναι αισθητά πιο λεπτό. Αν μπορούσα να είχα το meizu με τα εσωψυχα του Xiaomi και το λειτουργικό των Nexus θα ειμουν πανευτυχής!!!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δλδ το Xiaomi έχει πιο γρήγορο επεξεργαστή και gpu από τα MediaTek Helio X10 και Mali T860?

 

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το Xiaomi Redmi note 3 pro έχει τον snapdragon 650 και την adreno 510. Το απλό Redmi note 3 έχει τον x10 και τη Mali. Το meizu m3 note έχει τον p10 της mediatek.

Snapdragon 650>helio x10>helio p10. Ο snapdragon είναι σκάλες ανώτερος από τον p10.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το Xiaomi Redmi note 3 pro έχει τον snapdragon 650 και την adreno 510. Το απλό Redmi note 3 έχει τον x10 και τη Mali. Το meizu m3 note έχει τον p10 της mediatek.

Snapdragon 650>helio x10>helio p10. Ο snapdragon είναι σκάλες ανώτερος από τον p10.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άρα εδώ στα χαρακτηριστικά τα λέει λάθος Ε?

https://www.my24shop.gr/%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE%B1-accessories/%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%B1/meizu/meizu-m3-note-octa-core-4100mah-4g-32gb-golden-white-eu-detail

 

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...