Jump to content

Meizu M3 Note


pik.
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ για την απάντηση. Μιας και το αγόρασα χτες δεν γνωρίζω για την ερώτηση σου μιας και το έψαχνα και εγώ.

 

 

Μία άλλη ερώτηση και συγνώμη αν ζάλισα ☺

Επειδή δεν γνωρίζω γενικά, φορώντας internanional και όντας ρουτ, κάνοντας την χειροκίνητη αναβάθμιση το playstore παραμένει μετά; εμφανίζονται τυχόν κινεζικές εφαρμογές μετά;

Στου κωφού την πόρτα , πάρε την πόρτα και φύγε...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 343
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ για την απάντηση. Μιας και το αγόρασα χτες δεν γνωρίζω για την ερώτηση σου μιας και το έψαχνα και εγώ.

 

 

Μία άλλη ερώτηση και συγνώμη αν ζάλισα ☺

Επειδή δεν γνωρίζω γενικά, φορώντας internanional και όντας ρουτ, κάνοντας την χειροκίνητη αναβάθμιση το playstore παραμένει μετά; εμφανίζονται τυχόν κινεζικές εφαρμογές μετά;

 

Εν συντομία, όχι.

Link to comment
Share on other sites

Οδηγος αλλαγης ID τηλεφωνου & εγκαταστασης international firmware!

 

1) Το κινητο μας να ειναι root! Γινεται με εγγραφη στο flyme account, και μετα settings/fingerprint & security/root και απο εκει ενεργοποιηση!

Μην κανετε root με kingroot κ.α διοτι υπαρχει κινδυνος bootloop.

2) Απο εδω http://www.flymeos.com/firmware.html κατεβαζουμε την τελευταια εκδοση λογισμικου(ειναι η 5.1.12G stable), και την περναμε χυμα στον αποθηκευτικο χωρο του τηλεφωνου!

3) Μετα κατεβαζουμε απο εδω http://www.mediafire.com/download/9v0uh7jardh4qwz/Meizu-m3-note-change-id-sh.rar το ID changer, και το αποσυμπιεζουμε!

4) Μετα περνουμε το global.sh αρχειο και το βαζουμε και αυτο χυμα στον αποθηκευτικο χωρο του τηλεφωνου!

5) Απο το Playstore κατεβαζουμε εναν terminal emulator για να κανουμε την διαδικασια...!

6) Ανοιγουμε τον terminal emulator και του δινουμε δικαιωματα root! Μετα πληκτρολογουμε "su" και παταμε enter! Θα δουμε οτι εχει αλλαξει το συμβολο απο $ και εχει γινει #!

Στην συνεχεια πληκτρολογουμε “sh /storage/emulated/0/global.sh“ (εκει που γραφουμε sh αφηνουμε ενα κενο και γραφουμε τα υπολοιπα) και παταμε enter! Το κινητο μας θα κανει reboot και θα μπει στην recovery!

Απο εκει τσεκαρουμε το update & clear data (διοτι κανουμε εγκατασταση τελειως διαφορετικη rom και οχι απλα update) και παταμε start και ξεκιναει η διαδικασια...! Αν μας βγαλει μηνυμα FILE NOT FOUND (εμενα εβγαλε), τοτε παταμε restart για επανεκκινηση του τηλεφωνου μας.

Οταν ανοιξει το τηλεφωνο παμε στην εφαρμογη αρχεια και βρισκουμε την rom μας! Παταμε επανω της και ξεκιναει η διαδικασια εγκαταστασης της rom!

 

Αυτο ηταν! Τωρα εχουμε την international εκδοση, και μπορουμε να κανουμε κανονικα αναβαθμισεις (οταν βγουν) ειτε μεσω ΟΤΑ (αν την δωσει η meizu), ειτε χειροκινητα!:)

 

Τα εγραψα οσο απλα μπορουσα και ελπιζω να βοηθησα!

 

Ενα μεγαλο ευχαριστω για ολα το μελος memostrikas για την μεγαλη του βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Μιας και το αγόρασα χτες δεν γνωρίζω για την ερώτηση σου μιας και το έψαχνα και εγώ.

 

 

Μία άλλη ερώτηση και συγνώμη αν ζάλισα ☺

Επειδή δεν γνωρίζω γενικά, φορώντας internanional και όντας ρουτ, κάνοντας την χειροκίνητη αναβάθμιση το playstore παραμένει μετά; εμφανίζονται τυχόν κινεζικές εφαρμογές μετά;

Απο Α σε G η από G σε Α το play store χάνεται! Αλλά απο international οταν ξαναβαλουμε international (δηλαδή απο 5.1.3.4G να πάμε σε 5.1.12G) δεν χάνεται και κατα την εγκατάσταση δεν επιλέγουμε clear data! Αν όμως βάλουμε international rom αλλά όχι lollipop , και βάλουμε marshmallow τότε χάνεται!

Και οι international rom δεν έχουν κινεζικές εφαρμογές εκτός των appstore της meizu!

 

Διαλέγεις την επαφή που θες, edit contact, add more items, ringtone :)

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

Οταν περιστρέφεται το τηλέφωνο οριζόντια φαίνεται ολόκληρο το wallpaper σε εσάς ;

Διότι σε εμένα η μισή οθόνη είναι το wallpaper και η άλλη μισή είναι μαύρη!

Link to comment
Share on other sites

Το Play Store στην G δεν υπάρχει ούτως ή άλλως απ' την αρχή, μη το μπλέκουμε το πράγμα.

Από την αρχή (προηγούμενη έκδοση fwπου είχε το τηλ/νο μου) το έβαζα μέσω του Hot Apps που υπήρχε μέσα και τέλος.

Και αυτό κάνω πάντα μετά από εγκατάσταση νέας έκδοσης fw που προτιμώ να κάνω με την επιλογή wipe & clean.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις μιας και είναι το πρώτο μου κινητό από Κίνα και δεν γνώριζα αρκετά.

 

Στου κωφού την πόρτα , πάρε την πόρτα και φύγε...
Link to comment
Share on other sites

ποιο play store να βαλουμε?

 

Απο την εφαρμογή hotapps βρες και κανε εγκατάσταση το Google installer και θα σου κάνει εγκατάσταση απο μόνο του το playstore!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους! Ανακάλυψα τυχαία ενα θέμα που έχει το κινητό και δεν ξέρω αν φταίει το κινητό , η εγώ εκανα κάτι!

Εβαλα ένα live wallpaper (και μετά και άλλα) , αλλά οταν κάνω επανεκκίνηση το wallpaper δεν το δείχνει. Παρά μόνο μια μπλε οθόνη. Εχει συμβεί σε κανεναν?

Και αν μπορεί κάποιος να δοκιμάσει να δούμε τι θα δείξε.

Επίσης τα στατικά wallpapers μου τα δείχνει μισά!

 

Υ.Γ Το δοκίμασα και με τον δικό του, και με τον nova launcher.

 

#!U59DQADZ!xdovoO3BmqLbePR0D4HXPjiV6MWkGxZK4_EiBvn9wcQ

 

https://mega.nz/#!U59DQADZ!xdovoO3BmqLbePR0D4HXPjiV6MWkGxZK4_EiBvn9wcQ

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

Φοράω την 5.1.5.0G.παω να περάσω την 5.1.12G αλλά μου βγάζει κάθε φορά the file is corrupted και η διαδικασία δεν γίνεται. Έψαξα στο ίντερνετ αλλά δεν βρήκα κάτι. Πρέπει να έχω κάνει κάτι προηγουμένως;
Στου κωφού την πόρτα , πάρε την πόρτα και φύγε...
Link to comment
Share on other sites

Φοράω την 5.1.5.0G.παω να περάσω την 5.1.12G αλλά μου βγάζει κάθε φορά the file is corrupted και η διαδικασία δεν γίνεται. Έψαξα στο ίντερνετ αλλά δεν βρήκα κάτι. Πρέπει να έχω κάνει κάτι προηγουμένως;

Δεν έχει κατέβει σωστά και είναι κατεστραμμένο το αρχείο της rom.

Δοκιμασε να την ξανακατεβασεις!

Αν και παλι δεν περναει δοκιμασε να την περασεις με αυτον τον τροπο:

Κρατας πατημενα το volume+ και το power μεχρι το κινητο να κανει επανεκκινηση! Μολις δεις το λογοτυπο meizu

αφηνεις και τα 2 πληκτρα και το τηλ θα μπει σε recovery mode!

Μετα θα το συνδεσεις με τον υπολογιστη και εκει που λεει (στο pc) ο υπολογιστης μου, θα σου εμφανιστει

ο χωρος της recovery του κινητου! Θα τον ανοιξεις, και μεσα εκει θα βαλεις χυμα την rom (update.zip)!

Μετα πας πισω και κανεις εξαγωγη (δηλαδη ασφαλη καταργηση) και αποσυνδεεις το κινητο!

Στην συνεχεια ξεκινας την διαδικασια πατωντας start στο μενου της recovery!

 

Y.Γ Πρωτα δοκιμασε να ξανακατεβασεις την rom και να την περασεις μεσω εξερευνησης αρχειων!

Αν κανεις τον τροπο που σου λεω διεγραψε την rom μεσα απο τον εσωτερικο αποθηκευτικο χωρο, αφου θα την περασεις μετα στον χωρο της recovery!

Επισης να εχεις τικαρισμενο το usb debugging για την συνδεση με το pc!

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ευχαριστώ πολύ για την μέθοδο που μου πρότεινες. Την έχω κατεβάσει 5-6 φορές και κάθε φορά μου βγάζει το ίδιο μήνυμα καθώς προσπαθώ να την περάσω. Είτε την βάζω χύμα, είτε την βάλω στον φάκελο ρουτ. Έχω ψάξει πολύ στο ίντερνετ πολλούς τρόπους αλλά όχι αυτόν που μου προτείνεις. Θα τον δοκιμάσω το απόγευμα.

 

 

edit: Εκανα και την παραπανω διαδικασια κατα βημα αλλα παλι μου εβγαλε το ιδιο μηνυμα.Την ρομ την κατεβαζω απο εδω http://www.flymeos.com/firmwarelist?modelId=38&type=1 .

 

 

Edit2: βρηκα τελικα το προβλημα. Δεν μππρουσα να περασω με την μια τη τελευταια εκδοση μιας και δεν φορυσα την πιο πριν. Τις περναω μια μια με την σειρα. Θα επανελθω ομως γιατι αποτι βλεπω δεν εχει ελληνικα

Edited by leongr18
Στου κωφού την πόρτα , πάρε την πόρτα και φύγε...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Υπάρχει link με την τελευταία rom (flyme 6) για την global?
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ευχαριστώ πολύ για την μέθοδο που μου πρότεινες. Την έχω κατεβάσει 5-6 φορές και κάθε φορά μου βγάζει το ίδιο μήνυμα καθώς προσπαθώ να την περάσω. Είτε την βάζω χύμα, είτε την βάλω στον φάκελο ρουτ. Έχω ψάξει πολύ στο ίντερνετ πολλούς τρόπους αλλά όχι αυτόν που μου προτείνεις. Θα τον δοκιμάσω το απόγευμα.

 

 

edit: Εκανα και την παραπανω διαδικασια κατα βημα αλλα παλι μου εβγαλε το ιδιο μηνυμα.Την ρομ την κατεβαζω απο εδω http://www.flymeos.com/firmwarelist?modelId=38&type=1 .

 

 

Edit2: βρηκα τελικα το προβλημα. Δεν μππρουσα να περασω με την μια τη τελευταια εκδοση μιας και δεν φορυσα την πιο πριν. Τις περναω μια μια με την σειρα. Θα επανελθω ομως γιατι αποτι βλεπω δεν εχει ελληνικα

Πως γίνεται να μην έχει ελληνικά ?:blink:

Η 5.1.12G έχει ελληνικά και καλά μεταφρασμένα

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται να μην έχει ελληνικά ?:blink:

Η 5.1.12G έχει ελληνικά και καλά μεταφρασμένα

 

τελικα δεν ελυσα το προβλημα μου :D

καθως περασα μια δευτερη ρομ μολις ανοιξε μου δειχνει πως εχει την 5,1,10,0Α

 

Δεν ξερω τι αλλα κατι εκανα λαθως . τωρα μεσω του ανω οδηγου θα προσπαθησω να περασω την τελευταια G

Στου κωφού την πόρτα , πάρε την πόρτα και φύγε...
Link to comment
Share on other sites

Το κινητάκι μας σε γενικές γραμμές είναι καλό, αλλά στο θέμα camera υστερεί!

Σας προτείνω μια εφαρμογή cameras (A Better Camera)την οποία χρησιμοποιώ πάρα πολυ καιρό με πολύ καλα αποτελέσματα! Εχει παρα πολλές ρυθμίσεις, και την κάμερα του κινητού την κάνει καλύτερη απο ότι είναι. Δοκιμάστε την απο το play store και πειτε εντυπώσεις!

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα κατάφερα μετά από πολλές ώρες και του πέρασα την τελική g. Δεν ξέρω τι λάθος έκανα ενδιάμεσα και με πήγε σε a αλλά εν τέλει όλα καλά. Ήθελα να αλλάξω την προηγούμενη Ρομ γιατί νόμιζα πως είχα μεγάλο battery drain και μου έβγαλε 3 ώρες οθόνη μαξ. Τώρα όμως όλα κομπλέ.

 

Φίλε memo σε ευχαριστώ και για την βοήθεια σου, αλλά και για τους οδηγούς που παρεθεσες στις προηγούμενες σελίδες. Να σαι καλά!!! Για έναν πρωτάρη σαν εμένα ήταν ότι πρέπει

Στου κωφού την πόρτα , πάρε την πόρτα και φύγε...
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα κατάφερα μετά από πολλές ώρες και του πέρασα την τελική g. Δεν ξέρω τι λάθος έκανα ενδιάμεσα και με πήγε σε a αλλά εν τέλει όλα καλά. Ήθελα να αλλάξω την προηγούμενη Ρομ γιατί νόμιζα πως είχα μεγάλο battery drain και μου έβγαλε 3 ώρες οθόνη μαξ. Τώρα όμως όλα κομπλέ.

 

Φίλε memo σε ευχαριστώ και για την βοήθεια σου, αλλά και για τους οδηγούς που παρεθεσες στις προηγούμενες σελίδες. Να σαι καλά!!! Για έναν πρωτάρη σαν εμένα ήταν ότι πρέπει

Να σαι καλά και ότι χρειαστείς και ξέρω θα βοηθήσω!

 

----- προσθήκη μηνύματος 55 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

5.1.12.1G stable firmware από εδώ.

Το πέρασα από πάνω, τίποτα εμφανές.

 

Δηλαδή αξίζει ο κόπος να την περάσουμε ;

Link to comment
Share on other sites

Και εδω οι αλλαγές που προσφέρει το νέο update!

 

and the error can not install some third-party applications, such as "9GAG"

• Fixed a bug where in Snapchat app at the bottom of the window displays an empty box

• Fixed a guest mode, leads to periodic flashing screen after screen backlight was turned off forcibly or automatically

• Fixed mobile network disconnection when lowering down the notifications panel, and the switch to the "Data" becomes inactive, and the network information in the status bar missing

 

[Camera]

• Improved stability of the application

• Fixed a bug that caused the fact that the phone will automatically take a picture after a user performs a long press on the front of the camera viewfinder screen and then switches to macro mode

• Fixed the lack of GPS icon in the status bar information and location photos

• Fixed an error mode "Manual" in certain cases

• Fixed a fuzzy image on the screen when returning from the preview image improved front camera in GIF mode

• Fixed a bug where switching mode "Manual" switches the camera in some cases to a different mode

• Fixed an issue where after starting the camera from the lock screen and the snapshot, the keyboard does not pop up when you try to rename the picture

• Fixed inability to preview video on the phone after the shooting panoramic photos

• Fixed an unexpected exit the application when you switch from refining photos (Beauty) in slow shutter mode

 

[Phone and communications]

• Fixed a bug where switching during a call sign "Silent," led to the completion of the call

• unexpected exit from the "Phone" application Fixed after adding the contact with special characters in the name in the call log

• Fixed a bug where the lock screen during a phone call conversation led to a close, when the phone was in the guest mode

• Fixed an unexpected exit the application "Phone" at the opening of the contact with special characters in the name

 

[Personalize]

• Fixed a display bug incomplete themes and wallpapers on the start screen of the application

• Fixed a bug where the user periodically receive push-messages in Chinese

 

• Fixed inability to view the content of some messages

• Fixed inability to download attachments in e-mail messages

 

[security]

• Fixed a bug that caused the app to close unexpectedly when you try to open a data transmission control settings

• Fixed display of the cellular operators information in Chinese

 

[Gallery]

• Fixed an animation frame rate drop while moving pictures on the preview screen wallpaper

 

[Compatibility]

• Fixed inability to install Mobile Google (GMS) services

• Fixed a bug that caused inability to download some applications from the Play Store

• Fixed an unexpected exit from the Skype application with a long press on the e-mail address in the message

• Fixed a bug where it was to convey the location information can not be in the Line app

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το πρόβλημα που είχα αναφέρει με τα wallpapers με την αναβάθμιση λέει πως διορθώνεται!

Θα την περάσω και θα ενημερώσω!

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

Και εδω οι αλλαγές που προσφέρει το νέο update!

 

and the error can not install some third-party applications, such as "9GAG"

• Fixed a bug where in Snapchat app at the bottom of the window displays an empty box

• Fixed a guest mode, leads to periodic flashing screen after screen backlight was turned off forcibly or automatically

• Fixed mobile network disconnection when lowering down the notifications panel, and the switch to the "Data" becomes inactive, and the network information in the status bar missing

 

[Camera]

• Improved stability of the application

• Fixed a bug that caused the fact that the phone will automatically take a picture after a user performs a long press on the front of the camera viewfinder screen and then switches to macro mode

• Fixed the lack of GPS icon in the status bar information and location photos

• Fixed an error mode "Manual" in certain cases

• Fixed a fuzzy image on the screen when returning from the preview image improved front camera in GIF mode

• Fixed a bug where switching mode "Manual" switches the camera in some cases to a different mode

• Fixed an issue where after starting the camera from the lock screen and the snapshot, the keyboard does not pop up when you try to rename the picture

• Fixed inability to preview video on the phone after the shooting panoramic photos

• Fixed an unexpected exit the application when you switch from refining photos (Beauty) in slow shutter mode

 

[Phone and communications]

• Fixed a bug where switching during a call sign "Silent," led to the completion of the call

• unexpected exit from the "Phone" application Fixed after adding the contact with special characters in the name in the call log

• Fixed a bug where the lock screen during a phone call conversation led to a close, when the phone was in the guest mode

• Fixed an unexpected exit the application "Phone" at the opening of the contact with special characters in the name

 

[Personalize]

• Fixed a display bug incomplete themes and wallpapers on the start screen of the application

• Fixed a bug where the user periodically receive push-messages in Chinese

 

• Fixed inability to view the content of some messages

• Fixed inability to download attachments in e-mail messages

 

[security]

• Fixed a bug that caused the app to close unexpectedly when you try to open a data transmission control settings

• Fixed display of the cellular operators information in Chinese

 

[Gallery]

• Fixed an animation frame rate drop while moving pictures on the preview screen wallpaper

 

[Compatibility]

• Fixed inability to install Mobile Google (GMS) services

• Fixed a bug that caused inability to download some applications from the Play Store

• Fixed an unexpected exit from the Skype application with a long press on the e-mail address in the message

• Fixed a bug where it was to convey the location information can not be in the Line app

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το πρόβλημα που είχα αναφέρει με τα wallpapers με την αναβάθμιση λέει πως διορθώνεται!

Θα την περάσω και θα ενημερώσω!

οταν πατας σε βιντεακι μεσα στο facebook στο ανοιγει με browser η με youtube ?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...