Jump to content

[S7 Edge] Φωτογραφίες& Βίντεο


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν τραβάτε φωτογραφίες με κόντρα ήλιο, παρατηρείτε ένα κόκκινο σημάδι στην οθόνη, το οποίο κινείται ανάλογα με το πώς κεντραρεις τον ήλιο?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι. είναι φυσιολογικό. κάτι με την αντανάκλαση στον φακό έχει να κάνει. όλα τα κινητά σε αυτές τις συνθήκες το κάνουν αυτό.

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Ναι. είναι φυσιολογικό. κάτι με την αντανάκλαση στον φακό έχει να κάνει. όλα τα κινητά σε αυτές τις συνθήκες το κάνουν αυτό.

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ευχαριστώ πολύ..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στις νυχτερινές φωτογραφίες έχω παρατηρήσει φωτεινά σημαδάκια σαν αυτά που είναι στον κίτρινο κύκλο. Ειναι και αυτά λόγω αντανακλάσεων;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στις νυχτερινές φωτογραφίες έχω παρατηρήσει φωτεινά σημαδάκια σαν αυτά που είναι στον κίτρινο κύκλο. Ειναι και αυτά λόγω αντανακλάσεων;

 

Ακριβως το ιδιο ειναι κι αυτο

Free your Mind, Live 2 the MAX
Link to comment
Share on other sites

Έχει σχέση ποιον αισθητήρα φοράμε? Στο s7 απλό με Sony, εχω την εντύπωση ότι δεν είχα παρατηρήσει κάτι..Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος..Στπ edge έχω της Samsung τον αισθητήρα..
Link to comment
Share on other sites

Και μια δική μου χωρίς επεξεργασία.

 

image-0-02-05-83aa99f89caac6b0cd290ba2ee67c1b76f.jpg

 

Την επεξεργασία με ποιο πρόγραμμα την κάνετε παιδια

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Βγάζω μια φωτογραφία νορμάλ όπως είναι και μετά μόλις την ανοίξω με το color splash μου την ανοίγει ασπρόμαυρη, και μετά απλά ζωγραφίζω το αντικείμενο που θέλω ώστε να εμφανιστεί το δικό του χρώμα...

 

Με ποιο ακριβώς πρόγραμμα το έκανες γιατί έχει αρκετά.Πολλες ερωτήσεις μαζεμένες για να μαθαίνουμεκαι εμείς οι ασχετοι

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Ορισμενες φωτο απο s7 edge 63487e473674f1be72bcd7e5c5aa34e0.jpg4d19091e7d2869a25ff6dd10e4567ff5.jpga1250dd10fc5733ec80914e88051eed5.jpgfa2b20c10de5e01afa730fabf8308233.jpg51c1d7e03411d6dad8d954cf2cff4edc.jpg7c7dbf45498895439a6d3c28dee7f9c2.jpg5cdddf730ed5ac815323305d11f5e542.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Φοβερές φωτο μπράβο φιλε

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμένα που έχω μόλις λίγες μέρες στα χέρια μου το s7 edge.

 

Διάβασα όλο το thread, θαυμάζοντας τις ικανότητες της κάμερας του τηλεφώνου. Αυτός ήταν και ο κύριος λόγος που το αγόρασα. Θα ήθελα να μου πει κάποιος αν μπορεί, εάν έχουν αλλάξει οι λειτουργίες στο τελευταίο firmware σε σχέση με τις οδηγίες χρήσης που έχει το manual αυτό

link:http://downloadcenter.samsung.com/content/MC/201701/20170120161406107/EL/Gre/camera.html#selective_focus που μας έδωσε ένας φίλος παραπάνω.

 

Για παράδειγμα στην αρχική οθόνη της κάμερας οι γρήγορες ρυθμίσεις που μπορώ να κάνω είναι μόνο για το HDR, το flash και την απόχρωση δέρματος. Οι άλλες γρήγορες ρυθμίσεις που αναφέρει το εγχειρίδιο υπάρχουν μόνο στην προηγμένη λειτουργία.

Για παράδειγμα στην αρχική οθόνη της κάμερας δεν υπάρχει το εικονίδιο για την τροποποίηση του τρόπου εστίασης (πολλαπλά σημεία, κέντρικό σημείο).

 

Στα δείγματα από τους φίλους του forum που είδα, σε πολύ λίγες φωτογραφίες είδα έντονες παραμορφώσεις σε αντικείμενα της φωτογραφίας.

 

Με τις πρώτες προσπάθειες που έκανα εχθές και θα ανεβάσω κάποιες να μου πείτε την γνώμη σας, παρατηρώ παραμορφώσεις στα αντικείμενα των φωτογραφιών κυρίως στα άκρα. Αυτό δεν συμβαίνει πάντα. φαίνεται ξεκάθαρα στις περιπτώσεις που υπάρχουν τοίχοι οι οποίοι φαίνονται να γέρνουν είτε προς το εσωτερικό είτε προς το εξωτερικό μέρος των φωτογραφιών.

 

Δεν ξέρω αν αυτό το φαινόμενο για το οποίο μάλλον ευθύνεται ο ευρυγώνιος, με κάποια ρύθμιση μπορεί να αποφευθεί, ή να ελαχιστοποιηθεί. Αυτός είναι και ο λόγος που έψαχνα να βρώ στις κεντρικές ρυθμίσεις στον τρόπο εστίασης, μήπως είναι αυτό η αιτία των παραμορφώσεων.

 

Υπάρχει τρόπος να θέσουμε εκτός την ευρυγώνια λήψη.

 

Θα κάνω λογαριασμό για να ανεβάζω photos οπότε και θα δείτε δείγματα αυτού που λέω.

Edited by peiraiwths68
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμένα που έχω μόλις λίγες μέρες στα χέρια μου το s7 edge.

 

Διάβασα όλο το thread, θαυμάζοντας τις ικανότητες της κάμερας του τηλεφώνου. Αυτός ήταν και ο κύριος λόγος που το αγόρασα. Θα ήθελα να μου πει κάποιος αν μπορεί, εάν έχουν αλλάξει οι λειτουργίες στο τελευταίο firmware σε σχέση με τις οδηγίες χρήσης που έχει το manual αυτό

link:http://downloadcenter.samsung.com/content/MC/201701/20170120161406107/EL/Gre/camera.html#selective_focus που μας έδωσε ένας φίλος παραπάνω.

 

Για παράδειγμα στην αρχική οθόνη της κάμερας οι γρήγορες ρυθμίσεις που μπορώ να κάνω είναι μόνο για το HDR, το flash και την απόχρωση δέρματος. Οι άλλες γρήγορες ρυθμίσεις που αναφέρει το εγχειρίδιο υπάρχουν μόνο στην προηγμένη λειτουργία.

Για παράδειγμα στην αρχική οθόνη της κάμερας δεν υπάρχει το εικονίδιο για την τροποποίηση του τρόπου εστίασης (πολλαπλά σημεία, κέντρικό σημείο).

 

Στα δείγματα από τους φίλους του forum που είδα, σε πολύ λίγες φωτογραφίες είδα έντονες παραμορφώσεις σε αντικείμενα της φωτογραφίας.

 

Με τις πρώτες προσπάθειες που έκανα εχθές και θα ανεβάσω κάποιες να μου πείτε την γνώμη σας, παρατηρώ παραμορφώσεις στα αντικείμενα των φωτογραφιών κυρίως στα άκρα. Αυτό δεν συμβαίνει πάντα. φαίνεται ξεκάθαρα στις περιπτώσεις που υπάρχουν τοίχοι οι οποίοι φαίνονται να γέρνουν είτε προς το εσωτερικό είτε προς το εξωτερικό μέρος των φωτογραφιών.

 

Δεν ξέρω αν αυτό το φαινόμενο για το οποίο μάλλον ευθύνεται ο ευρυγώνιος, με κάποια ρύθμιση μπορεί να αποφευθεί, ή να ελαχιστοποιηθεί. Αυτός είναι και ο λόγος που έψαχνα να βρώ στις κεντρικές ρυθμίσεις στον τρόπο εστίασης, μήπως είναι αυτό η αιτία των παραμορφώσεων.

 

Υπάρχει τρόπος να θέσουμε εκτός την ευρυγώνια λήψη.

 

Θα κάνω λογαριασμό για να ανεβάζω photos οπότε και θα δείτε δείγματα αυτού που λέω.

 

Ο τρόπος εστίασης υπάρχει μόνο στην προηγμένη λειτουργία και να έχεις την επιλεκτική εστίαση στο auto (όχι την επιλεκτική από τον τρόπο λήψης π.χ φαγητό,κολάζ, πανοραμική κλπ. Αλλά την επιλεκτική μέσα στην προηγμένη λειτουργία). Για την παραμόρφωση δοκίμασε μέσα στις ρυθμίσεις της κάμερας το Διόρθωση σχήματος.

Edited by spiros2012
Link to comment
Share on other sites

Με ποιο ακριβώς πρόγραμμα το έκανες γιατί έχει αρκετά.Πολλες ερωτήσεις μαζεμένες για να μαθαίνουμεκαι εμείς οι ασχετοι
Με αυτήν.

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=pixelate.color.splash.effect

Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος εστίασης υπάρχει μόνο στην προηγμένη λειτουργία και να έχεις την επιλεκτική εστίαση στο auto (όχι την επιλεκτική από τον τρόπο λήψης π.χ φαγητό,κολάζ, πανοραμική κλπ. Αλλά την επιλεκτική μέσα στην προηγμένη λειτουργία). Για την παραμόρφωση δοκίμασε μέσα στις ρυθμίσεις της κάμερας το Διόρθωση σχήματος.

 

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση, βρήκα στις ρυθμίσεις την διόρθωση παραμόρφωσης και την ενεργοποίησα. Επίσης αυτό που κατάλαβα βλέποντας φωτογραφίες άλλων με το s7 edge, κατάλαβα ότι το φαινόμενο μειώνεται όταν εστιάζεις σε πιο μεγάλη απόσταση και σχεδόν εξαφανίζεται όταν βγάζεις κάθετες φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Χαλκιδική, Πευκοχώριe569c003c8ac80738b88e1ec964f423b.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

Ωραίες φωτογραφίες. Πιστός σύντροφος παντού το s7 ,ειδικά για Street photos ότι πρέπει ✌
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Ωραίες φωτογραφίες. Πιστός σύντροφος παντού το s7 ,ειδικά για Street photos ότι πρέπει ✌

 

Ακριβώς όπως τα λες ;)

Practice what you preach
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S7 Edge] Φωτογραφίες& Βίντεο

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...