Jump to content

[S7 Edge] Η εμπειρία σας από τη μπαταρία


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αύριο το στέλνω smartec και θα τηλεφωνήσω και στη Samsung, ως απαράδεκτο φαινόμενο

 

SM-G935F

Edited by rebel1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εσύ καλά είσαι.

Πλέον εγώ θέλω φόρτιση μέσα στη μέρα απαραίτητα, καθώς με 2 ώρες οθόνη πάω στο 20%.

 

Σκέφτομαι να το στείλω για αλλαγή...

1 χρόνο έχω κλείσει

 

SM-G935F

 

Πειτε μας λιγο οσοι εχετε τοσο πεσμενη αποδοση (χωρις αλλαγη στη χρηση ή το στησιμο φυσικα) τι φορτισεις κανατε, γρηγορες, αργες, σταθερους (οσο γινεται) κυκλους, ο,τι ναναι οποτε ναναι?

Ετσι να εχουμε μια στατιστικη εικονα σε ποιους εμφανιζονται τα πιο πολλα προβληματα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θέλει αλλαγή η μπαταρία σου. Αλήθεια πόσο κοστίζει η όλη διαδικασία μαζί με την μπαταρία φυσικά στο επίσημο σέρβις?

Σε ερώτηση που έκανα στην microtech-θεσσαλονικη πήρα την ακόλουθη απάντηση : Καλησπέρα,

Το κόστος αλλαγής είναι 58 ευρώ αλλά αν είναι λιγοτερο από ένα χρόνο η συσκευή γίνεται αλλαγή χωρίς χρέωση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, απλά πληροφοριακά με ενδιέφερε ✌
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Μολις ελαβα απαντηση και απο την smartec, πλεον το σκεφτομαι και εγω σοβαρα για αλλαγη, παρακατω η απαντηση:

Καλησπέρα σας,

 

Σε περίπτωση που η συσκευή είναι εκτός εγγύησης (έχει παρέλθει διετία από την αγορά) το κόστος για την αλλαγή μπαταρίας ανέρχεται στα ενδεικτικά περίπου στα 55€,

 

εάν εχει παρέλθει μόνο το πρώτο έτος της εγγύησης το κόστος είναι μόνο για το ανταλλακτικο και ανέρχεται στα 25€.

 

*

 

Σε περίπτωση που επισκεφθείτε το επισκευαστικό μας κέντρο υπάρχει η δυνατότητα να επισκευαστεί το κινητό σας εντός 1 ώρας *. Εντός 20΄ από την ώρα που θα παραδώσετε τη συσκευή σας θα μπορείτε να ενημερωθείτε για την πορεία της επισκευής σας, Στη συνέχεια , εντός 1 ώρας θα έχετε τη δυνατότητα να παραλάβετε τη συσκευή σας επισκευασμένη.* * (Η επισκευή ενδέχεται να διαρκέσει περισσότερο χρονικό διάστημα σε περιπτώσεις όπως έλλειψη ανταλλακτικού, περιοδική βλάβη,ιδιαιτερότητα συσκευής κ.α.)

 

*

 

Για αποστολές με courier o χρόνος είναι περίπου στις 3- 4 εργάσιμες ημέρες απο την ημέρα που παραλαμβάνουμε το κινητό σας . Το κόστος όλων των μεταφορικών εξόδων επιβαρύνει τον πελάτη (αποστολή και επιστροφή). Παρακαλούμε η συσκευή να συνοδεύεται από την απόδειξη αγοράς, με αναλυτική αναφορά με το πρόβλημα της συσκευής και τα πλήρη στοιχεία σας. Για οποιαδήποτε μορφή επισκευής τα δεδομένα διαγράφονται υποχρεωτικά από την μνήμη της συσκευής (παρακαλούμε να επισυνάψετε στην αναφορά σας ότι έχετε λάβει γνώση για την διαγραφή των δεδομένων ).Παράλληλα εάν η συσκευή σας είναι λειτουργική και υπάρχει κλείδωμα οθόνης στην συσκευή παρακαλούμε να αφαιρεθεί ώστε να διευκολυνθεί ο έλεγχος. Σε ενδεχόμενο κόστος θα ενημερωθείτε σχετικά από αρμόδιο υπάλληλο της εταιρεία μας .

Link to comment
Share on other sites

Αύριο το στέλνω smartec και θα τηλεφωνήσω και στη Samsung, ως απαράδεκτο φαινόμενο

 

SM-G935F

Άλλαξα μπαταρία, κόστος 21 και κάτι ψιλά, πλέον είμαι σαν να έχω καινούριο τηλέφωνο...

Παίδες αξίζει, όσοι έχετε θέματα με μπαταρία να την αλλάξετε.

 

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα μπαταρία, κόστος 21 και κάτι ψιλά, πλέον είμαι σαν να έχω καινούριο τηλέφωνο...

Παίδες αξίζει, όσοι έχετε θέματα με μπαταρία να την αλλάξετε.

 

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σε s7 edge η s7 ?είδα από s7 edge από το tapatalk....σε γνωστό μετά από επικοινωνια του είπαν 58 ευρώ.τι γίνεται τελικά...λενε διαφορετικές τιμές στο καθένα?

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εσύ καλά είσαι.

Πλέον εγώ θέλω φόρτιση μέσα στη μέρα απαραίτητα, καθώς με 2 ώρες οθόνη πάω στο 20%.

 

Σκέφτομαι να το στείλω για αλλαγή...

1 χρόνο έχω κλείσει

 

SM-G935F

 

Πάντως και μένα ένα χρόνο έχει κλεισει και ακόμα η μπαταρία είναι μια χαρά.7 30 ώρες βγάζω οθόνη μέσα σε 23 ώρες περίπου κατά μέσο όρο εκτός πριζας

T68 N95 i900 i8000 HTC HD2 GT-I9300 Note3 s6 s7edge
Link to comment
Share on other sites

Σε s7 edge η s7 ?είδα από s7 edge από το tapatalk....σε γνωστό μετά από επικοινωνια του είπαν 58 ευρώ.τι γίνεται τελικά...λενε διαφορετικές τιμές στο καθένα?

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Πάντως και μένα ένα χρόνο έχει κλεισει και ακόμα η μπαταρία είναι μια χαρά.7 30 ώρες βγάζω οθόνη μέσα σε 23 ώρες περίπου κατά μέσο όρο εκτός πριζας

Αν είσαι εντός εγγύησης 2 ετών, μετά τον πρώτο χρόνο πληρώνεις μόνο την μπαταρία, όσο ανέφερα

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα μπαταρία, κόστος 21 και κάτι ψιλά, πλέον είμαι σαν να έχω καινούριο τηλέφωνο...

Παίδες αξίζει, όσοι έχετε θέματα με μπαταρία να την αλλάξετε.

 

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Θα συμφωνήσω απόλυτα, έκανα το ίδιο πριν ένα μήνα σχεδόν εντός εγγύησης 1ου έτους. Σε περίπτωση όπως είπε ο φιλος που έχει παρέλθει το έτος πληρώνεις μόνο την μπαταρία στα 20-25 ευρώ χωρίς εργασία. Και αν είσαι εκτός τότε συνολικά στα 55 περιπου

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προσοχη στις εφαρμογες απενεργοποιησης εφαρμογων και παρακολουθησης μπαταριας... Σε λειτουργια πτησης εχασα 20% τη νυχτα. Το ψαχνω λιγο και το που ξηλωνω το BK επανερχεται η μπαταρια στα φυσιολογικα της...

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει τόσο καλή μπαταρία το κινητό μας ,ούτε που ασχολήθηκα ποτέ με τέτοιου είδους εφαρμογές ...κι αυτά τα flight mode ουδέποτε τα χρησιμοποίησα ίσως επειδή τα κινητά μου είχαν καλή διαχείριση μπαταρίας ( π.χ. lg g2 lg g4c κ.ο.κ.)
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Οντως. Ειναι αχρειαστα... Περισσοτερη ζημια κανουν παρα καλο.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Τέλος λοιπόν στο πρόβλημα μου με το θέμα μπαταρία. Έχω αναφερθεί εκτενώς παλιότερα αλλά το ρεζουμε είναι ότι αύριο παραλαμβάνω το Edge μου με νέα μπαταρία αλλαγμένη στην Microtech στη Θεσσαλονίκη. Να πω εδώ ότι η συσκευή αγοράστηκε τον Μάρτιο του 2016 και όπως μου είπε ο τεχνικός είναι εκτός εγγύησης η μπαταρία και θα πλήρωνα μόνο 22 ευρώ για την αλλαγή γιατι είμαι εντός της διετίας. Σήμερα όμως με ειδοποίησαν ότι δεν θα πληρώσω τίποτα και η αλλαγή έγινε δωρεάν. Ένα μπράβο λοιπόν από εμένα σε Microtech και Samsung Hellas γιατί πρέπει να λέμε και τα καλά!
Link to comment
Share on other sites

Τέλος λοιπόν στο πρόβλημα μου με το θέμα μπαταρία. Έχω αναφερθεί εκτενώς παλιότερα αλλά το ρεζουμε είναι ότι αύριο παραλαμβάνω το Edge μου με νέα μπαταρία αλλαγμένη στην Microtech στη Θεσσαλονίκη. Να πω εδώ ότι η συσκευή αγοράστηκε τον Μάρτιο του 2016 και όπως μου είπε ο τεχνικός είναι εκτός εγγύησης η μπαταρία και θα πλήρωνα μόνο 22 ευρώ για την αλλαγή γιατι είμαι εντός της διετίας. Σήμερα όμως με ειδοποίησαν ότι δεν θα πληρώσω τίποτα και η αλλαγή έγινε δωρεάν. Ένα μπράβο λοιπόν από εμένα σε Microtech και Samsung Hellas γιατί πρέπει να λέμε και τα καλά!
Από εμένα τα πήραν τα χρήματα πάντως...

 

Μόλις το πάρεις, θα δεις ότι έχεις "άλλο κινητό..."

 

SM-G935F

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αντιγράφω κι εδώ το ποστ που αφορά το battery drain στο S7 μου γιατί μπορεί να αφορά και τα edge. Αν οι διαχειριστές θεωρείτε πως είναι οφ-τοπικ, παρακαλώ διαγράψτε το. Λοιπόν, τις τελευταίες μέρες αντιμετωπίζω απίστευτο battery drain. Η εικόνα από την τελευταία φόρτιση είναι η εξής πρώτη φωτό κάτω.

 

Android services 30%!!! Με οθόνη μόλις 2:45!

 

Καταρχήν να πω ότι ψάχνοντας μια μια τις εφαρμογές, είδα πως ορισμένες συνέβαλαν σε αυτό. Επίσης, σημαντικό ρόλο έχει δώσει η "Τοποθεσία" με κάποιες εφαρμογές να ζητούν συνέχεια. Πρώτη ύποπτη η Samsung Health. Παρόλο που στο παρελθόν είχα απενεργοποιήσει την παρακολούθηση βημάτων, την βρήκα εκ νέου ενεργοποιημένη, χωρίς να ασχολούμαι καθόλου με την εφαρμογή!! Και βρήκα αρκετες πληροφορίες για την σωματική μου άσκηση τις προηγούμενες μέρες.

 

Δεύτερη ύποπτη η foreca weather, επειδή είναι αυτή που εγκατέστησα τους προηγούμενες ημέρες, από τότε που ξεκίνησε το drain. Της πήρα τα δικαιώματα για τοποθεσία και βλέπουμε.

 

Θα κάνω τώρα μια νέα φόρτιση και βλέπουμε. Το γράφω εδώ γιατί βλέπω παράπονα που αφορούν την μπαταρία τις τελευταίες μέρες. Και σκέφτομαι μήπως με κάποιο update η Sammy επανέφερε κάποιες εφαρμογές της σε αρχική κατάσταση μάλλον "καταλάθος". Οπότε αν αντιμετωπίζετε παρόμοιο θέμα δείτε το.

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε για την ενημερωση φιλε
Βασικά παιδιά έκανα επαναφορά και η κατάσταση έχει στρώσει σημαντικά. Το θέμα είναι πως καμία από τις παραπάνω εφαρμογές/λειτουργίες δεν ήταν το πρόβλημα. Δεν κατάφερα να βρω τι φταίει. Ίσως είναι η αναβάθμιση που λένε και έχει πειράξει κάτι σημαντικό.

 

Ωστόσο, το σημαντικό είναι πως η παραπάνω κατανάλωση είναι στην αναμονή.

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Αποφάσισα τις προάλλες, λόγω μειωμένης απόδοσης της μπαταρίας, να επισκεφτώ την smartec.

Τελικά μετά από περίπου δύο ώρες αναμονή με ενημέρωσαν ότι το κινητό είχε πρόβλημα στην κεντρική πλακέτα, όπου έγινε και η αλλαγή της.

Όπως επίσης έγινε αλλαγή της μπαταρίας και μου δώσανε και καινούργιο φορτιστή.

Περιμένω να περάσουν μερικές μέρες να δω αν έχει βελτιωθεί κάτι.

 

**Βέβαια από την πρώτη στιγμή η μπαταρία ήταν στα επίπεδα 1,5-2 μέρες μέτριας χρήσης και με max 4 ώρες οθόνη, γύρω στο 25%. Αλλά δεν έδινα σημασία γιατί μου φαινόταν τρομερό σε σχέση με το προηγούμενο κινητό που είχα.

Απλά τώρα ήμουν στην 1 μέρα με max 3.5 ώρες οθόνη στο 25-30%.

 

Το γράφω απλά για να πω ότι από αλλού το περίμενα και από αλλού μου ήρθε!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Αποφάσισα τις προάλλες, λόγω μειωμένης απόδοσης της μπαταρίας, να επισκεφτώ την smartec.

Τελικά μετά από περίπου δύο ώρες αναμονή με ενημέρωσαν ότι το κινητό είχε πρόβλημα στην κεντρική πλακέτα, όπου έγινε και η αλλαγή της.

Όπως επίσης έγινε αλλαγή της μπαταρίας και μου δώσανε και καινούργιο φορτιστή.

Περιμένω να περάσουν μερικές μέρες να δω αν έχει βελτιωθεί κάτι.

 

**Βέβαια από την πρώτη στιγμή η μπαταρία ήταν στα επίπεδα 1,5-2 μέρες μέτριας χρήσης και με max 4 ώρες οθόνη, γύρω στο 25%. Αλλά δεν έδινα σημασία γιατί μου φαινόταν τρομερό σε σχέση με το προηγούμενο κινητό που είχα.

Απλά τώρα ήμουν στην 1 μέρα με max 3.5 ώρες οθόνη στο 25-30%.

 

Το γράφω απλά για να πω ότι από αλλού το περίμενα και από αλλού μου ήρθε!!!

Ειχες προβλήματα με επανεκκινήσεις ή κάτι άλλο;

offtopic: Πας στο service για μπαταρία σου αλλάζουν ΚΑΙ πλακέτα!

Πας για πλακέτα σου αλλάζουν ΚΑΙ μπαταρία!

Περιεργα πράγματα...

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Όχι, το κινητό από την πρώτη μέρα έως τώρα είναι άψογο. Φυσικά μόνο τα ελάχιστα,ανεπαίσθητα, φυσιολογικά lag του.

 

Βέβαια είναι νωρίς για να βγάλω κάποιο συμπέρασμα αλλά μετά από 3 φορτίσεις δεν έχω δει διαφορά στην μπαταρία!

Link to comment
Share on other sites

Όχι, το κινητό από την πρώτη μέρα έως τώρα είναι άψογο. Φυσικά μόνο τα ελάχιστα,ανεπαίσθητα, φυσιολογικά lag του.

 

Βέβαια είναι νωρίς για να βγάλω κάποιο συμπέρασμα αλλά μετά από 3 φορτίσεις δεν έχω δει διαφορά στην μπαταρία!

 

πολυ περιεργο παντως,,η μετα τις αναβαθμισεις τις τελευταιες εχουν παθει ενα κοκο μπλοκο οι συσκευες η αλλαζουν πλακετες μπαταριες για να δικαιολογησουν εργασιες και υλικα,δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο! τα ιδια νουμερα μερικες φορες τα βγαζω και εγω με το 8+ που αμα παω στο σερβις και πω οτι κανει επανεκκινησεις κ πεφτει η μπαταρια,αμεσως θα τα αλλαξουν(το σκεφτομαι ειναι η αληθεια :p )

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

Με χρήση απο τις 8.30 το πρωι με Agent συχροντισμό σε πραγματικο χρονο των email καμια ωρα κλησεις ,την οθονη always on display , 2 ωρες σιγουρα σε email / insta / whatsapp , BT ανοιχτό γυριζω σπιιτι 21.00-21.30 συνήθως με 15%

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω 4 ωρες SOT πανω κατω αν παω απο 100% σε 20%. 20 λεπτα κλησεις, wifi συνεχεια. Χωρις always on κλπ. Εχω κακο σημα στη δουλεια και παιζει ρολο. Πανω κατω αυτα εβγαζα και με συσκευες με καλυτερη μπαταρια....

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S7 Edge] Η εμπειρία σας από τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...