Jump to content

[S7 Edge] Η εμπειρία σας από τη μπαταρία


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια να κανω μια χαζη ερωτηση.Υπαρχει περιπτωση να δεις διαφορα στην μπαταρια αν χρεισημοποιεις διαφορετικους launchers?Πχ ο nova με τον touchwiz παιζει να εχουν διαφορα στην μπαταρια?

 

Εγώ πιστεύω ότι τρώνε παραπάνω οι ξένοι αλλά είναι κάτι που δεν το έχω μετρήσει.. Απλά σαν αίσθηση το έχω

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επειδή το θέμα μπαταρία ξανά ζωντανεψε τελευταία,

είπα να δοκιμάσω μετά από καιρό πόσο χάνει στην αναμονη.

Σε 4μιση ώρες το βράδυ, με κλειστό ίντερνετ και aod, έχασε 2% μπαταρία (100-98%).

Νομίζω είναι καλά!

Με την τελευταία BTU rom ota χωρίς reset πριν και μετά.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Το βράδυ με όλα ανοιχτά, σε wifi, AOD off..

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161109/b03dc5aebfb7febb011ce3710fb9e0ee.jpg

 

Sent from my Samsung SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καπου στις 7 το πρωι κατι παθαινει αυτο.Και ξυπνητηρι δεν εχεις απο οτι βλεπω.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Ποσο εχασε δηλαδή σε ποσοστό φιλε?

Λογικό είναι να έχεις wakelocks με το wifi ανοιχτό. Κάποια εφαρμογή το ξυπνάει και δεν μπαίνει σε doze. Βασικά με WiFi ανοιχτο δεν μπαίνει σε doze σχεδόν ποτέ.

 

Ελπίζω να φτιάξει αυτο με την Nougat και το νεο τρόπο που θα δουλεύει το doze.

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε σεις, έχασε 4% μόνο, κατά τις 7 ξύπνησα και έβλεπα τι παίζει με Trump :)

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by dgeorge4
Link to comment
Share on other sites

Παντως ρε παιδια...αυτη η εξοικονομιση οταν μπαινει δεν εχει καμια σχεση..ειμαι απο το πρωι στο 81% με 1 ωρα και 45 λεπτα οθονη..αν δεν την ειχα τωρα θα ημουν στο 70%..

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

Παντως ρε παιδια...αυτη η εξοικονομιση οταν μπαινει δεν εχει καμια σχεση..ειμαι απο το πρωι στο 81% με 1 ωρα και 45 λεπτα οθονη..αν δεν την ειχα τωρα θα ημουν στο 70%..

Με 1:45 χωρίς wifi ναι θα ήσουν 70, η εξοικονομιση όμως δεν ενεργοποιειται από το 50%?

 

Sent from my Samsung SM-G930F using Tapatalk

Edited by dgeorge4
Link to comment
Share on other sites

Με 1:45 χωρίς wifi ναι θα ήσουν 70, η εξοικονομιση όμως δεν ενεργοποιειται από το 50%?

 

Sent from my Samsung SM-G930F using Tapatalk

Όποτε θες την βάζεις

 

Sent from S7 edge

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Όποτε θες την βάζεις

 

Sent from S7 edge

Περίεργο αφού στις επιλογές την ενεργοποιεις και σου δίνει έναρξη από 50%,παρολο που το εικονίδιο φαίνεται on

 

Sent from my Samsung SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Xωρίς λειτουργία πτήσης σήμερα έχασε σε 5 ώρες 3% ( με τα πάντα κλειστά εννοείται )

 

 

Δεν θα τα έλεγα ενθαρρυντικά τα νούμερα σου.

Βέβαια ούτε και προβληματικά.

 

Πολύ Οριακά είναι νορμαλ.

 

Εγώ σε 8ωρο τη νύχτα με τα πάντα κλειστά αλλά σε αναμονή(όχι λειτουργία πτήσης που δεν βάζω ουδέποτε) χάνω ένα 1-3%

 

Έως 4-5% το θεωρώ μέσα στα φυσιολογικά οριακά επίπεδα.

Πάνω από 5% είναι πλέον ανησυχητικά τα πράγματα.

 

Εδώ μάλλον παίζουν ρόλο δίκτυο κινητής και έκδοση firmware θα έλεγα.

 

Όχι εφαρμογές.

 

Μόνο στα LG έχω συναντήσει βράχος μπαταρία σε αναμονή.

Αλλά τι να το κανεις που αν ανοίξεις οθόνη πέφτει σαν καταρράκτη.

 

Προτιμώ τη Sammy ξεκάθαρα.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ερχόμενος από το Huawei Mate 8 που η μπαταρία του δεν παιζόταν και μακάρι να φτάσουν σε αυτά τα επίπεδα και άλλες συσκευές μιας και πήγαινε άνετα δύο μέρες με όλα ανοικτά ακόμα και bluetooth και τοποθεσίες και πάλι όταν το έβαζα για φόρτιση είχα ακόμα από 30 εώς 40% ακόμα αλλά για σιγουριά το έβαζα .

 

Στο s7 edge επίσης τα έχω όλα ανοικτά γιατί θέλω να το χαίρομαι και γεύομαι όλο το smartphone και δεν είμαι κλείσε το ένα κλείσε τοποθεσίες βάλε εξοικονόμιση δεν μου αρέσει .Το βάζω κάθε βράδυ για φόρτιση απλά παρόλο που έχω ακόμα 40% ακόμα μπαταρία.

 

Συμπερασμα δικό μου χαρείτε τις συσκευές σας ;-)

Οι αρνητικοί άνθρωποι μπορούν να σου ρουφήξουν πάρα πολύ γρήγορα την ενέργεια, όπως μπορούν να σου πάρουν και τα όνειρα!
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα τα έλεγα ενθαρρυντικά τα νούμερα σου.

Βέβαια ούτε και προβληματικά.

 

 

Προσωπικά το βλέπω χάλια, ούτε καν οριακά καλά.

Δεν γίνεται σε ένα 5ώρο χωρίς να χω τίποτα ανοιχτό να χάνει 3%, δηλαδή αν είχα και τίποτα ανοιχτό θα έβρισκα την συσκευή κλειστή.

Σε αυτό με έχει απογοητεύσει αρκετά η συσκευή, στην χρήση δεν έχω τόσο μεγάλο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το βλέπω χάλια, ούτε καν οριακά καλά.

Δεν γίνεται σε ένα 5ώρο χωρίς να χω τίποτα ανοιχτό να χάνει 3%, δηλαδή αν είχα και τίποτα ανοιχτό θα έβρισκα την συσκευή κλειστή.

Σε αυτό με έχει απογοητεύσει αρκετά η συσκευή, στην χρήση δεν έχω τόσο μεγάλο πρόβλημα.

Ακόμα και έτσι να είναι, που θεωρώ σίγουρο ότι μετά από ένα με δύο κύκλους φόρτισης, θα στρώσει και άλλο, σκέψου ότι με αυτά τα νούμερα που λες σου βγάζει περίπου επτά μέρες σε λειτουργεία, ε δε το λες και κακό...

Περίμενε πάντως λίγο για πιο ασφαλή συμπεράσματα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το βλέπω χάλια, ούτε καν οριακά καλά.

 

Δεν γίνεται σε ένα 5ώρο χωρίς να χω τίποτα ανοιχτό να χάνει 3%, δηλαδή αν είχα και τίποτα ανοιχτό θα έβρισκα την συσκευή κλειστή.

 

Σε αυτό με έχει απογοητεύσει αρκετά η συσκευή, στην χρήση δεν έχω τόσο μεγάλο πρόβλημα.

 

Αν έχανες 1-2% θα το θεωρούσες φυσιολογικό όμως.

Τώρα για 1-2% επιπλέον διαφορά δεν θα καθόμουν να σκάσω.

 

Σημασία έχει στο σύνολο της ημέρας σε χρήση να έχεις μια πολύ ικανοποιητική αυτονομία.

 

Που στο δίνει η συσκευή απλόχερα.

 

Στα Samsung ουδέποτε θα δεις 0% κατανάλωση σε αναμονή.

Πάντα θα καταναλώνει.

 

Είναι θέμα Android,υλοποίηση λογισμικού OEM,δίκτυο κινητής και αστάθμητοι παράγοντες πχ μια κακή έκδοση google services και βέβαια παίζει ρόλο πως φορτίζεις(αν βάζει γρήγορη η αργή φόρτιση,αν κανεις πλήρης κύκλους φόρτισης η όπως να ναι φόρτιση)

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αν έχανες 1-2% θα το θεωρούσες φυσιολογικό όμως.

Τώρα για 1-2% επιπλέον διαφορά δεν θα καθόμουν να σκάσω.

 

Σημασία έχει στο σύνολο της ημέρας σε χρήση να έχεις μια πολύ ικανοποιητική αυτονομία.

 

Που στο δίνει η συσκευή απλόχερα.

 

Στα Samsung ουδέποτε θα δεις 0% κατανάλωση σε αναμονή.

Πάντα θα καταναλώνει.

 

Είναι θέμα Android,υλοποίηση λογισμικού OEM,δίκτυο κινητής και αστάθμητοι παράγοντες πχ μια κακή έκδοση google services και βέβαια παίζει ρόλο πως φορτίζεις(αν βάζει γρήγορη η αργή φόρτιση,αν κανεις πλήρης κύκλους φόρτισης η όπως να ναι φόρτιση)

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Το θέμα είναι ότι καταναλώνει τόσο με όλα κλειστά και με 2 μόνο εφαρμογές μέσα. ( τις έχω βγάλει όλες και τις βάζω μία μία ανα 2-3 ημέρες )

Δηλαδή αν ξεχάσω το wifi ανοιχτό μια ημέρα με βλέπω να βρίσκω τη συσκευή κλειστή.

Στη χρήση μου βγάζει 6 ώρες με wifi μόνο χωρίς σχεδόν καμία κλήση και ελάχιστο messenger.

 

Ακόμα και έτσι να είναι, που θεωρώ σίγουρο ότι μετά από ένα με δύο κύκλους φόρτισης, θα στρώσει και άλλο, σκέψου ότι με αυτά τα νούμερα που λες σου βγάζει περίπου επτά μέρες σε λειτουργεία, ε δε το λες και κακό...

Περίμενε πάντως λίγο για πιο ασφαλή συμπεράσματα.

Δεν είναι καινούργια η συσκευή για να στρώσει κι άλλο η μπαταρία και σίγουρα έχει στρώσει πολύ καλά με την χρήση που είχε γίνει.

Link to comment
Share on other sites

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161109/c7f22b715e49f0bfa2d3aab975709f89.jpg

Καλα ειναι πιστευω..

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

Πως τα βλέπετε τα πράγματα?

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161109/f8ee1642df8262544b69e95b5ba5972a.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20161109/26204faa5114df2842ea477cbf89ac88.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20161109/6d985d82de081a9f5b73b5b6429fd25e.jpg

Το "σε αναμονη" γιατί είναι τόσο ανεβασμενο, και μάλιστα πρώτο στη λίστα?

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εκανα και εγω το πειραμα και θα το ξανα κανω μεθαυριο αν με φτανει η μπαταρια..

Το αφησα το βραδυ στο 56% και το πρωι ηταν στο 54% με ολα ανοιχτα.

Οταν λεω ολα ανοιχτα, εννοω και wifi και 3G και δικτυο,δεν εβαλα flight mode. Εχω κλειστα τα auto updates βεβαια, καθως τα κανω εγω πριν φορτισω καθε 2 μερες, δεν υπαρχει λογος να αναζητα συνεχεια.

Απο εκει και περα, η παρατηρηση που εχω να κανω ειναι οτι τα s7 τουλαχιστον οταν ειναι στο 100% πεφτουν ευκολα, αλλα μετα το 70 πανε πιο δυσκολα κατω..

Αντιθετα το G5 πχ, απο το 100 δεν ξεκολλαει με τιποτα, μετα ομως νερακι.

Το G5 που το αφησα και αυτο ανοιχτο με ολα, και ιδες εφαρμογες μεσα ιδιο set up, εχασε 5-6 %

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

εκανα και εγω το πειραμα και θα το ξανα κανω μεθαυριο αν με φτανει η μπαταρια..

Το αφησα το βραδυ στο 56% και το πρωι ηταν στο 54% με ολα ανοιχτα.

Οταν λεω ολα ανοιχτα, εννοω και wifi και 3G και δικτυο,δεν εβαλα flight mode. Εχω κλειστα τα auto updates βεβαια, καθως τα κανω εγω πριν φορτισω καθε 2 μερες, δεν υπαρχει λογος να αναζητα συνεχεια.

Απο εκει και περα, η παρατηρηση που εχω να κανω ειναι οτι τα s7 τουλαχιστον οταν ειναι στο 100% πεφτουν ευκολα, αλλα μετα το 70 πανε πιο δυσκολα κατω..

Αντιθετα το G5 πχ, απο το 100 δεν ξεκολλαει με τιποτα, μετα ομως νερακι.

Το G5 που το αφησα και αυτο ανοιχτο με ολα, και ιδες εφαρμογες μεσα ιδιο set up, εχασε 5-6 %

Επιβεβαιώνω απόλυτα τη παρατήρησή σου. Από το 100% στο 90% πέφτει γρήγορα ( αναλογικά πάντα με τα παρακάτω ) από το 90% έως το 70% είναι σε καλά επίπεδα η πτώση. Από το 70% και έως το 30% περίπου πέφτει αργά και έχει πολύ ικανοποιητικούς χρόνους και από το 30% έως και το 20% περίπου που το βάζω να φορτίσει συνήθως, ξεχνάει να τελειώσει.

Τα παραπάνω τα έχω τσεκάρει πολλές φορές και είμαι με το τελευταίο ( Οκτωβρίου ) update. Όλα τα παραπάνω ισχύουν κυρίως για την αναμονή, σε χρήση σχεδόν σε όλα τα επίπεδα << συμπεριφέρεται >> σχεδόν το ίδιο, μικροδιαφορές θα έλεγα, αλλά πάντα με πολύ πολύ ικανοποιητικούς χρόνους.

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω απόλυτα τη παρατήρησή σου. Από το 100% στο 90% πέφτει γρήγορα ( αναλογικά πάντα με τα παρακάτω ) από το 90% έως το 70% είναι σε καλά επίπεδα η πτώση. Από το 70% και έως το 30% περίπου πέφτει αργά και έχει πολύ ικανοποιητικούς χρόνους και από το 30% έως και το 20% περίπου που το βάζω να φορτίσει συνήθως, ξεχνάει να τελειώσει.

Τα παραπάνω τα έχω τσεκάρει πολλές φορές και είμαι με το τελευταίο ( Οκτωβρίου ) update. Όλα τα παραπάνω ισχύουν κυρίως για την αναμονή, σε χρήση σχεδόν σε όλα τα επίπεδα << συμπεριφέρεται >> σχεδόν το ίδιο, μικροδιαφορές θα έλεγα, αλλά πάντα με πολύ πολύ ικανοποιητικούς χρόνους.

 

Επιβεβαιώνω και εγώ με το απλό s7. Από το 100 μέχρι το 80 πάει νεράκι. Από το 40 και κάτω πάει καλύτερα και από το lg g2. Ουσιαστικά η μπαταρία φτάνει στα μισά της κοντά στο 40% και όχι στο 50%. Έχω την τελευταία αναβάθμιση (Νοεμβρίου).

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έχασε 3% με λειτουργία πτήσης και όλα κλειστά χωρίς να αλλάξω κάτι, γενικά βλέπω δεν έχει κάποια σταθερότητα στην αναμονή.

Έχε χάρη που στην χρήση τα πάει πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S7 Edge] Η εμπειρία σας από τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...