Jump to content

AMD η intel????


Antonis_punto
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κρίμα που δεν έχω όρεξη και χρόνο να απαντήσω jois.

Κρίμα.

 

Μονο για να διαβασω τα οσα γραφτηκαν απ το προτελευταιο ποστ μου-μου πηρε μιση ωρα(και αρκετα ηταν τελειως ασχετα μαλιστα).Τωρα το να κανω 100 quote και να απαντησω φαντασου ποσο θα μου παρει.Και το χρονο να ειχα σιγουρα θα εβρισκα κατι καλυτερο να κανω...

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 193
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τι ωραία δικαιολογία αυτή με τον χρόνο......!!!!!

 

Αναρωτιέμαι τι θα απαντούσες σε πράγματα που παρέθεσα πιο πριν τα οποία είναι ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΑ!!!Εκτός αν δεν αναφερόσουν στα δικά μου posts!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Ένα link θα δώσω και αυτό είναι :D

Παραπάνω δεν θα γράψω.

 

Οι Intelάδες περιμένουν 64BIT από την Intel για Desktop...

Μπας και σώσουν την φήμη τους...

Φυσικά η Intel μετά την τεμπελιά των Pentium 4 [ πήραμε τον Katmai και τον εξελίξαμε από Pentium 3 σε 4 ] { και μάλιστα όχι ακριβώς αποδοτικά } [ Pentium III 1.2GHz performs better than a Pentium 4 1.2GHz ] { lets say a Williamette underclocked @ 1.2GHz }

δανειστήκανε από την AMD την τεχνολογία 64BIT...χε χε.

Το ονομάσαμε EM64T [ Extended Memory Technology :D ] , και το παίζουμε μάγκες.

Αλλά ρε παίδες , τι ακριβώς σας δάνεισε η AMD?

Τα καλά κόλπα? [ δεν θα το λεγα ]

 

Η σειρά 6 είναι αυτή που θα είναι 64BIT , και υποτίθεται θα λυτρώσει τους Intelάδες.

 

Μααα...να:

 

http://www.x86-secret.com/popups/articleswindow.php?id=119

 

Ορίστε.

Review Intel Pentium 4 630 3.0GHz

Και δοκιμές 64BIT.

 

 

jois21 , αφιερωμένο :D

Link to comment
Share on other sites

Ε καλά, δεν έχουμε φτάσει και σε αυτό το σημείο.

 

Η Intel δεν συγκρίνεται σε μέγεθος με την AMD.

 

Είναι πολύ μεγαλύτερη και θα χρειαστούν πολλά χρόνια για να ανατραπεί αυτός ο συσχετισμός.

 

Σαφώς και δεν υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο για το άμεσο μέλλον. Άλλωστε πέρα από πολύ μεγαλύτερη εταιρεία κατασκευάζει και πολύ περισσότερα προιόντα καλύπτοντας πολύ περισσότερους τομείς όπου η AMD δεν έχει καθόλου παρουσία.

 

Ωστόσο αν κυκλοφορήσουν τα 64άρια ΧΡ και η ίντελ δεν έχει μια υποτυπώδη πρόταση έστω για τα μάτια του κόσμου θα είναι καίριο πλήγμα για το κύρος της. Πέρα από το ότι θα χάσει εν μια νυκτί τεράστιο κομμάτι της πίτας των home desktop (ως επί το πλείστον). Άλλωστε η όποια επιτυχία στους οικιακούς υπολογιστές πιο πολύ εξασφαλίζει πρεστίζ παρά χοντρό χρήμα. Το χοντρό χρήμα βρίσκεται αλλού...

 

Εγώ απλά εξέφρασα την επιφύλαξή μου. Υποστηρίζω την AMD όχι επειδή τρέφει... τρυφερά αισθήματα για μένα αλλά επειδή ως ένα σημείο δεν ακολουθεί τις μονοπωλιακές τακτικές της ίντελ, επειδή προσφέρει πραγματικά value for money προσέσορες, επειδή γενικά έχει αποδείξει ότι σέβεται τον καταναλωτή δινοντάς του την δυνατότητα να αναβαθμίζει πολύ πιο εύκολα (το Socket A δεν έχει καταργηθεί 4 χρόνια τώρα!!!). Και φυσικά αν δεν υπήρχε η AMD δεν νομίζω ότι αμφιβάλλει κανείς ότι θα είχαμε παραμείνει ακόμα στον πόντιουμ 3 και αυτές τις μέρες η ίντελ θα μας παρουσίαζε ως επαναστατική πρόταση τον Πόντιουμ 4....

 

Αλλά τι λέω; Εδώ μας παρουσιάζει ως ριζοσπαστική-καινοτόμα λύση τον Ρ4 με το 1 ΜΒ μνήμη κας...... Συναρπαστική ανακάλυψη!!! :X

 

Αν η AMD αρχίσει να υιοθετεί ιντελικές πρακτικές, τότε προφανώς θα πάρει και αυτή τα @@ μου.

 

Να το πω και αλλιώς. Θα σας χαλούσε να είχε και η intel στην αγορά 64μπιτους επεξεργαστές ώστε να μην χρυσοπληρώνουμε τους επεξεργαστές της AMD? Ελλείψη ανταγωνισμού μπορεί να τιμολογεί όπως γουστάρει τα τσιπ της (=αυτό που έκανε η ίντελ μέχρι τους πρώτους πόντιουμ 4). Προσωπικά αυτό δεν το θέλω. Ούτε χαίρομαι που η ίντελ δεν έχει αντίστοιχη πρόταση. Δεν είναι λόγος να χαίρεσαι αυτό---->

 

kai den einai mono auto.. tora pou tha vgoun ta windows xp 64bit edition, tha tous doume tous INTELakides pou tha fane skoni akoma kai apo tous 754 :p

 

...ας είμαστε σοβαροί. :)

 

Αλλα μπορει οταν και αμα γινει αυτο να εμφανιστει καποια αλλη εταιρια και να κανει το ιδιο που εκανε η AMD στην INTEL!!!

 

Τransmeta, Motorola, Samsung...

 

Εταιρείες υπάρχουν. Project επίσης υπάρχουν. Κακά τα ψέματα όμως, με τις παρούσες συνθήκες δεν πιστεύω ότι υπάρχει χώρος στην αγορά για τρίτον κατασκευαστή mainstream επεξεργαστών για οικιακούς υπολογιστές. Όχι ότι θα με χάλαγε...

Link to comment
Share on other sites

billpeppas οτι δεν μπορω να βρω στην αγορα για μενα δεν υπαρχει.

Το μονο που υπαρχει για μενα ειναι οι athlon64 που εδω και 1 χρονο υπαρχουν σε ολα τα καταστηματα του κοσμου.

Και η ΑΜD στα εργαστηρια της εχει dualcore cpu ετοιμες για λειτουργια και τι παει να πει αυτο;Δεν αμφιβαλλω οτι η INTEL εχει και αυτη dualcore οπως και 64bit cpu στα εργαστηρια της.Το θεμα ειναι ποιος ρισκαρει να κυκλοφορισει πρωτος αυτες τις τεχνολογιες.Ξερεις τι κριτικες διαβαζα οπως "ενα αβεβαιο μελλον για την AMD" και τι απαντησεις επερνα απο τα διαφορα περιοδικα και sait που εστελνα e-mail για το μελλον των AMD64 οταν πρωτοβγηκαν;

ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΣΝΟΜΠΑΡΑΝ.

Η AMD ομως ρισκαρε και κερδισε.

Δειτε πως αλλαξαν τα πραγματα σημερα:

Παρακατω ειναι μια δημοσκοπηση που εκανε φετος οπως και καθε χρονο η σελιδα tomshardware για το ποιες τεχνολογιες πιστευουμε οτι ηταν oι καλυτερες για το 2004.

http://www.tomshardware.com/business/20050201/index.html

Η AMD κερδισε 7:1 στην κατηγορια "processors"

Κερδισε και στην κατηγορια "mobile technology" με τους mobile athlon64

Tην κατηγορια το καλητερο chipset πηγε στο nforce3 250Gb εναντι του 925 XE της intel.

Οπως καταλαβαινετε η ΑΜD με το να λανσαρει τους x86-64 καταφερε να αλλαξει το κλιμα υπερ της.

Και γιατι η ΙΝΤΕL αφου τους εχει ετοιμους και ετσι ειναι πραγματι δεν τους ριχνει στην αγορα;Μηπως εχουν προβληματακια???μηπως???

Link to comment
Share on other sites

Razor , διάβασες παιδί μου το link που έδωσα?

 

Ο Pentium αυτός είναι της επόμενης σειράς [ σειρά 6 ] και θα κυκλοφορήσει στην αγορά σε λίγες μέρες.

 

Και αν διαβάσεις το review θα δείς ότι είναι ελάχιστα καλύτερος της σειράς 5.

 

So... goodnight Intel...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα να πω και εγώ με την σειρά μου ότι οι amd είναι όντως οι καλύτερη επεξεργαστές της αγοράς, υπερέχουν σχεδόν παντού. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι και το κάνω εδώ για να μην ανοίξω νέο θέμα. Έχω στη κατοχή μου έναν amd 3000 64 με motherboard msi kt8 neo με το chip της via k800. λέω να δώσω το cpu και την motherboard σε έναν φίλο μου και να πάρω έναν 3500 (939 socket) και motherboard asks av8 deluxe. Θέλω να ρωτήσω αν θα δω διαφορά? Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω ποια cpu έχουν L2 1 mb? Γιατί σε διάφορα online shops βλέπω 3400 στα 2200mz και L2 1mb αλλού 3400 στα 2400mz αλλά L2 512. έχουν διαφορά μεταξύ τους? Κάπου όλα αυτά με έχουν μπερδέψε :wacko: :wacko: ι. Και μια τελευταία ερώτηση στον 3000 έχω πάνω ένα cooler thelmatek venus 12 το οποίο γράφει ότι κάνει μέχρι amd 3400 τώρα που λέω να πάρω 3500 πρέπει να πάρω άλλο? Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε georgel ο 3800 s939 εχει 1mb αλλα παιζει καπου στα 450 ευρω πανω κατω.Οσο για μητρικη θα σου συνηστουσα το ιδιο που εβαλα και γω της MSI K8N diamond που υποστηριζει και sli η το Α8Ν sli DELUXE της ASUS.249 και 169 ευρω περιπου αντιστοιχα!ΟΙ τιμες στις μητρικες ειναι χωρις ΦΠΑ.

Ado racing team

...for these ten seconds or less,I'm free...

Link to comment
Share on other sites

Έχω καλή κάρτα γραφικών Ατι Χ800 προ 256ραμ και δεν σκοπεύω να μεταβώ σύντομα σε αγορά pci express μια και ακόμα η διάφορες με το agp είναι μικρές. Από ότι είδα στο ιντερνετ και στο τελευταίο τεύχος του pc magazine γράφουν αρκετά καλά λόγια για την asus av8 deluxe.
Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως το PC Magazine όπως και τα υπόλοιπα περιοδικά προωθούν ότι τους προωθούν [ ότι μας δίνετε παίρνετε στο Round Up :D ]

 

Για Socket939 δύο σοβαρά mobos υπάρχουν [ μιλάμε για AGP πάντα ]:

 

MSI K8N Neo2 Platinum [ το καλύτερο ]

Gigabyte GA-K8NSNXP-939

 

Αν πάρεις την Asus που λες θα είσαι μέσα στους πολλούς που μετάνιωσαν την κίνησή τους αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως το PC Magazine όπως και τα υπόλοιπα περιοδικά προωθούν ότι τους προωθούν [ ότι μας δίνετε παίρνετε στο Round Up :D ]

 

Για Socket939 δύο σοβαρά mobos υπάρχουν [ μιλάμε για AGP πάντα ]:

 

MSI K8N Neo2 Platinum [ το καλύτερο ]

Gigabyte GA-K8NSNXP-939

 

Αν πάρεις την Asus που λες θα είσαι μέσα στους πολλούς που μετάνιωσαν την κίνησή τους αυτή.

Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου για τα περιοδικά. Απλά σου δίνουν μια ιδέα για το τι υπάρχει στη αγορά. Για την Gigabyte δεν έχω καλή γνώμη στους Athlon XP ανέβαζαν θερμοκρασίες (δεν ξέρω τώρα αν σταμάτησε αυτό). Για την Asus βλέπω ότι έχει καλό εξοπλισμό και καλή τιμή για αυτό και την κοιτάω

Link to comment
Share on other sites

Γιατί, τα site που στηρίζονται αποκλειστικά και μόνο στις διαφημίσεις είναι αμερόληπτα;

http://skopia.digitalrice.com/ads/myphone-skopia.jpg

Ελληνικός στρατός και στρατιωτική θητεία - http://www.ellinikos-stratos.com/

 

 

Collecting coins - http://www.fleur-de-coin.com/

Link to comment
Share on other sites

Na rotiso kai ego kati einai ligo off topic alla den ithela na anoikso olokliro thema gia mia apadisi nai i oxi?GIa tous amd kai tis nees motherboard me sli oi 2 kartes grafikon prepei na einai akribos oi idies i oxi??Kai logika mporeis apla na exeis mia stin arxi i thelei kai tis 2?
Link to comment
Share on other sites

Ego psifizo AMD giati eno arxika tin eixa etairia gia xamila valadia tora me ton 64ari 3200 939 pou evala eimai apolita ikanopiimenos gia tin agora pou ekana

Kai perimeno me anipomonisia ta 64 bit Xp gia na arxisei to party kai na doun kapoioi Intelakides ti esti Verikoko .

ForcA FERRARI

ForCA AMD :devil: :devil: :devil: :devil:

TI tin exoume tin Xorigia :p

http://www.thedeltaproject.eu/img/logo_detect.png
Link to comment
Share on other sites

Μανο27 αρκει οι καρτες που θα παρεις να υποστηριζουν sli.Απο κει και περα μπορεις να βαλεις πρωτα την μια και μετα την αλλη αν δεν μπορεις και τις δυο ταυτοχρονα.

Ado racing team

...for these ten seconds or less,I'm free...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

http://img.pathfinder.gr/CMAN/i/136/0/3-4.jpg

Πολλά ηλεκτρονικά καταστήματα ήδη λανσάρουν τον ολόφρεσκο P4 και μάλιστα με πολύ καλές τιμές και ακόμη καλύτερες επιδόσεις. Η νέα σειρά 600 των Pentium 4 επεξεργαστών είναι αρκετές μέρες μπροστά από την επίσημη ημερομηνία εμφάνισης τους.

 

Πολλά ηλεκτρονικά καταστήματα ήδη λανσάρουν τον ολόφρεσκο P4 και μάλιστα με πολύ καλές τιμές και ακόμη καλύτερες επιδόσεις. Η νέα σειρά 600 των Pentium 4 επεξεργαστών είναι αρκετές μέρες μπροστά από την επίσημη ημερομηνία εμφάνισης τους. Το νέο chip περιέχει την εντυπωσιακή σε μέγεθος L2 λανθάνουσα μνήμη (cache) που αναφέρεται σε 2MB μέγεθος δηλαδή διπλάσια από τον προκάτοχο του σειράς 500 με 1 MB λανθάνουσας μνήμης.

 

Αυτό που κάνει τον επεξεργαστή της Intel σειράς 600 τόσο ξεχωριστό είναι το γεγονός ότι δανείζεται χαρακτηριστικά της αρχιτεκτονικής του AMD που κυκλοφορεί και "οπλοφορεί" εδώ και ένα χρόνο περίπου.

Αξίζει βέβαια να πούμε ότι ο 600 είναι καθαρά 64bit αρχιτεκτονικής όπως άλλωστε και ο αντίπαλος του που δεν είναι άλλος από τον ΕΜ64Τ της AMD.

 

Αυτό όμως που τον κάνει τόσο ξεχωριστό είναι η δυνατότητα που δίνει στα "αφεντικά" του να ρυθμίζουν την κατανάλωση του σε ρεύμα, κατά την αλλαγή της τάσης και ταχύτητας του επεξεργαστή. Όσο για την θερμοκρασία ουδείς λόγος αφού η Intel παρέχει και εργαλείο για την καταγραφή της θερμότητας του επεξεργαστή.

 

pathfinder.gr

...
Link to comment
Share on other sites

Γενικά το άρθρο δεν είναι και από τα καλύτερα. Εκτός από τον τρόπο που αντιμετωπίζει το προϊόν (σε λίγο θα μας πει ότι ανακαλύφθηκε ο τροχός) έχει και λάθη. Για παράδειγμα:

Το νέο chip περιέχει την εντυπωσιακή σε μέγεθος L2 λανθάνουσα μνήμη (cache) που αναφέρεται σε 2MB μέγεθος δηλαδή διπλάσια από τον προκάτοχο του σειράς 500 με 1 MB λανθάνουσας μνήμης.
Μάλλον ανέρχεται ήθελαν να γράψουν και όχι αναφέρεται.
Link to comment
Share on other sites

Όλο λάθη είναι το "άρθρο" [ lol , αυτό ονομάζεται άρθρο? ] του Pathfinder.

 

Αλλά και πάλι...

 

most comperatives end up like this...

 

the new P4 , still lacks on performance [ compared to A64s ] , but it's a good addition , but featuring more "features" than performance...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά το άρθρο δεν είναι και από τα καλύτερα. Εκτός από τον τρόπο που αντιμετωπίζει το προϊόν (σε λίγο θα μας πει ότι ανακαλύφθηκε ο τροχός) έχει και λάθη. Για παράδειγμα:

Μάλλον ανέρχεται ήθελαν να γράψουν και όχι αναφέρεται.

 

Φυσικά. Αυτά συμβάινουν όταν ανεβάζεις μια είδηση απλώς για να την ανεβάσεις...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Δεν έχουν σχέση τα GHz. Ο FX-55 όπως και όλοι οι Athlon64 είναι αλλιώς σχεδιασμένοι και έτσι μπορούν να πετυχαίνουν επιδόσεις καλύτερες των Pentium με λιγότερα GHz. Μια βόλτα απο site με reviews στο Internet θα σε πείσει.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...