Jump to content

Samsung Galaxy S7 (SM-G930F)


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα παιδια θα παρουμε security patch αλλο η θα μεινουμε με αυτο.αν ξερει καποιος ας μου απαντησει.ευχαριστω πολυ..

 

Οπως βλέπεις εδω https://security.samsungmobile.com/workScope.smsb το κινητο μας θεωρητικα παραμενει στον μηνιαιο κύκλο ενημερωσεων ασφαλειας εφοσον οι πληροφοριες ειναι up to date - η καθυστερηση βεβαια ειναι λιγο ανησυχητικη αλλα αλλη επίσημη πηγη πληροφόρησης δεν εχουμε...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα,

μετα την αναβαθμιση διαβαζει την sd (βλεπω και ανοιγω τα περιεχομενα) αλλα δεν μπορω να κοπιαρω τιποτα απο την μνημη του τηλεφωνου προς sd. προσπαθω να ορισω στην καμερα να αποθηκευει στην sd αλλα το γυρναει στην μνημη του τηλεφωνου !!!

 

ξερει κανεις κατι σχετικο?

ευχαριστω

Γιωργος

Link to comment
Share on other sites

Καπου πιο πανω γραφτηκε οτι, σε Αγγλικη BTU, ηρθε μια ενημερωση περιπου 80ΜΒ, που δεν ηταν security update ομως, αλλα patch της Oreo μαλλον. Εχει ερθει ή ξερετε αν θα ερθει και στις αλλες ROM?
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα θεματάκι με Oreo και Viber. Όταν λαμβάνω κάποιο μήνυμα στη lockscreen μου βγάζει "content hidden" κι ας εχω ενεργοποιημένο το "show message preview" στα settings>notifications του Viber. Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος το πρόβλημα αυτο;
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε Settings -->Lock screen and security --> Notifications και λογικά εκεί πρέπει να έχεις ανοιχτό το διακόπτη στο Hide content. Άλλαξέ το και δες.

 

edit: ρυθμίσεις τηλεφώνου, όχι viber.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε Settings -->Lock screen and security --> Notifications και λογικά εκεί πρέπει να έχεις ανοιχτό το διακόπτη στο Hide content. Άλλαξέ το και δες.

 

edit: ρυθμίσεις τηλεφώνου, όχι viber.

 

Μόλις πήγα να κάνω επεξεργασία το μηνυμά μου και να γράψω πως αυτο το έχω όπως περιγράφεις, το hide content απενεργοποιημένο. θα επαναγκαταστησω το viber και θα δω, γιατι μου φαίνεται αυτό κάνει τη ζημιά για καποιο λογο και εχει κολλησει.

 

*EDIT: Έστρωσε με επανεγκατάσταση του viber. Ευχαριστώ.

Edited by metalmike
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους όταν στέλνουμε μήνυμα πως βλέπουμε ότι παραδόθηκε το μήνυμα έχω ενεργοποιήσει την αναφορα παραδοσης αλλά δεν βλέπω κάτι είμαι με oreo...

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω λοιπόν το πρόβλημα και γω με τα drop calls, Android 8 COSMOTE rom. Επειδή έκατσα και το παρατήρησα, συμβαίνει για το λόγο ότι όταν έχεις την επιλογή 4g/3g/2g ή 3g/2g, το κινητό δε μεταβαίνει για κανένα λόγο σε 2g. Προτιμάει το τηλέφωνο να μένει σε fake 3g. Μόνο με force 2g γυρνάει αλλά δε γίνεται δουλειά έτσι.

Το χειρότερο είναι όμως ότι το τηλέφωνο αργεί να ξαναβρεί το καλό σήμα. Αυτή τη στιγμή στο σπίτι δυο κινητά έχουν 3 γραμμές edge και το S7 εκτός σήματος αλλά τουλάχιστον έχω WiFi calling. Το θέμα είναι ότι βγαίνω από το σπίτι, μέχρι τη γωνία τα άλλα δυο έχουν βρει το 4g, το S7 ακόμα ή ψάχνει σήμα ή πάει σε fake 3g. Σε edge με τίποτα.

Μετά από αλλαγή motherboard, sim και rom δυστυχώς σηκώνω τα χέρια ψηλά

Link to comment
Share on other sites

Ναι, με το reset, τη νέα μπαταρία και στήσιμο ξανα σχεδόν του συνόλου των εφαρμογών που είχα πριν πάει πολύ καλά, βασικά μεγάλη η διαφορά σε σχέση με πριν. Κάνουν 1-1μιση ώρα, ανάλογα την δουλεια που έχουν. Ναι εκεί, Smartec.

 

OK :thanks:

Link to comment
Share on other sites

Έχω λοιπόν το πρόβλημα και γω με τα drop calls, Android 8 COSMOTE rom. Επειδή έκατσα και το παρατήρησα, συμβαίνει για το λόγο ότι όταν έχεις την επιλογή 4g/3g/2g ή 3g/2g, το κινητό δε μεταβαίνει για κανένα λόγο σε 2g. Προτιμάει το τηλέφωνο να μένει σε fake 3g. Μόνο με force 2g γυρνάει αλλά δε γίνεται δουλειά έτσι.

Το χειρότερο είναι όμως ότι το τηλέφωνο αργεί να ξαναβρεί το καλό σήμα. Αυτή τη στιγμή στο σπίτι δυο κινητά έχουν 3 γραμμές edge και το S7 εκτός σήματος αλλά τουλάχιστον έχω WiFi calling. Το θέμα είναι ότι βγαίνω από το σπίτι, μέχρι τη γωνία τα άλλα δυο έχουν βρει το 4g, το S7 ακόμα ή ψάχνει σήμα ή πάει σε fake 3g. Σε edge με τίποτα.

Μετά από αλλαγή motherboard, sim και rom δυστυχώς σηκώνω τα χέρια ψηλά

Τελικά το πήγα σήμερα Smartec, το παρέλαβα σε μια ώρα και μου είπαν ότι είχε πρόβλημα η κεραία, είχε ξεκολλήσει ένα κομμάτι, το πήρα πίσω και το πήγα να δοκιμάσω και επιτέλους έγινε το θαύμα. Δυστυχώς η Samsumg Γλυφάδας παρόλο που άλλαξε motherboard έκανε μια τρύπα στο νερό.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πήγα σήμερα Smartec, το παρέλαβα σε μια ώρα και μου είπαν ότι είχε πρόβλημα η κεραία, είχε ξεκολλήσει ένα κομμάτι, το πήρα πίσω και το πήγα να δοκιμάσω και επιτέλους έγινε το θαύμα. Δυστυχώς η Samsumg Γλυφάδας παρόλο που άλλαξε motherboard έκανε μια τρύπα στο νερό.

 

Sent from my SM-G930F

Τελικά στη smartec είναι μάστορες όχι αστεία!! Πάντως για να πω κι εγώ την αλήθεια, ενώ με την 7 είχε εξαφανιστεί το φαινόμενο να φαίνεται κλειστό όταν με καλούν και να μου έρχεται μήνυμα μετά, τώρα με την 8.0 έχει εμφανιστεί πάλι. Επίσης μου έχει τύχει μια δυο φορές να κάνω κλήση και να μη κάνει τίποτα, να κλείνω να παίρνω και να καλεί κανονικά.

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά στη smartec είναι μάστορες όχι αστεία!! Πάντως για να πω κι εγώ την αλήθεια, ενώ με την 7 είχε εξαφανιστεί το φαινόμενο να φαίνεται κλειστό όταν με καλούν και να μου έρχεται μήνυμα μετά, τώρα με την 8.0 έχει εμφανιστεί πάλι. Επίσης μου έχει τύχει μια δυο φορές να κάνω κλήση και να μη κάνει τίποτα, να κλείνω να παίρνω και να καλεί κανονικά.

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το τηλέφωνο είναι πολύ καλό, έτοιμος ήμουν να πάρω S9 με το θέμα που είχα, αλλά ήξερα ότι δε θα πολυχαρώ γιατί δε με ενθουσίαζε σε σχέση με το S7. Πλέον το κρατώ άνετα ένα χρόνο ακόμα και βλέπουμε

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο είναι πολύ καλό, έτοιμος ήμουν να πάρω S9 με το θέμα που είχα, αλλά ήξερα ότι δε θα πολυχαρώ γιατί δε με ενθουσίαζε σε σχέση με το S7. Πλέον το κρατώ άνετα ένα χρόνο ακόμα και βλέπουμε

 

Sent from my SM-G930F

Δε το συζητάμε. Τα κινητά είναι εξαιρετικά. Οκ τα καινούρια σκίζουν πλέον στην κάμερα και είναι σε όλα καλύτερα (αν και θα ήθελα την οθόνη στα plus όπως του S7 edge που είναι λες και βλέπεις τα γράμματα 3D μπροστά στα μάτια σου.. Επίσης δε χωνέψα και πολύ το 18,5:9. Γούστα είναι αυτά, αλλά εγώ μάλλον θα περιμένω το 10!! :-)

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Θεσσαλονίκη υπάρχει για αλλαγή μπαταρίας την ίδια μέρα? Θα κατέβω Δευτέρα πρωί Θεσσαλονικη,, και αν ειναι να το πάω για αλλαγή.

 

Στάλθηκε από το Mi MIX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παίδες!

 

Έκανα αναβάθμιση πρόσφατα σε Oreo κι έχω το εξής πρόβλημα. Όταν έχω ενεργοποιημένη την αυτόματη περιστροφή και μπω ιντερνετ από τον προεγκατεστημένο browser του κινητού, ακόμα κι αν απενεργοποιήσω την αυτόματη περιστροφή, συνεχίζει να μου γυρνάει την οθόνη.

 

Έχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα; Υπάρχει επίσης κάποια νεότερη αναβάθμιση που να διορθώνει τα πρώτα bugs;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παίδες!

 

Έκανα αναβάθμιση πρόσφατα σε Oreo κι έχω το εξής πρόβλημα. Όταν έχω ενεργοποιημένη την αυτόματη περιστροφή και μπω ιντερνετ από τον προεγκατεστημένο browser του κινητού, ακόμα κι αν απενεργοποιήσω την αυτόματη περιστροφή, συνεχίζει να μου γυρνάει την οθόνη.

 

Έχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα; Υπάρχει επίσης κάποια νεότερη αναβάθμιση που να διορθώνει τα πρώτα bugs;

Μια πρόχειρη δοκιμή που έκανα, στον samsung browser δε γυρνάει

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Φίλη αγόρασε προ 1 βδομάδας "καινούργιο" S7 από σκρουτζομάγαζο στην Αθήνα (Ν.Προάστια). Επειδή όμως το συγκεκριμένο κατάστημα δεν έχει καθόλου καλή φήμη και το πήρε γύρω στα 300€, κατέβασα το Phone Info να δω τι παίζει. Βλέπω Manufacturing Date 11-04-2018!! Υπάρχει περίπτωση να υπάρχουν S7 που να έχουν κατασκευαστεί μέσα στο 2018 ή πρόκειται για refurbished?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Φίλη αγόρασε προ 1 βδομάδας "καινούργιο" S7 από σκρουτζομάγαζο στην Αθήνα (Ν.Προάστια). Επειδή όμως το συγκεκριμένο κατάστημα δεν έχει καθόλου καλή φήμη και το πήρε γύρω στα 300€, κατέβασα το Phone Info να δω τι παίζει. Βλέπω Manufacturing Date 11-04-2018!! Υπάρχει περίπτωση να υπάρχουν S7 που να έχουν κατασκευαστεί μέσα στο 2018 ή πρόκειται για refurbished?
Στο Personal tab πόσους κύκλους φόρτισης δείχνει;

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Στο Personal tab πόσους κύκλους φόρτισης δείχνει;

 

Sent from my SM-G930F

8 με battery health 98% περίπου. Η μπαταρία είναι καινούργια αλλά υποθέτω ότι έχει γίνει αλλαγή μητρικής!Εγώ που την περασμένη Δευτέρα το πήγα στη Smartec, μου άλλαξαν μητρική και έδειχνε Manufacturing Data 17-03-2018. Η μόνη λογική εξήγηση είναι να φτιάχτηκαν S7 τον Απρίλιο του 2018. Αλλά το όνομα του μαγαζιού που το πήρε έχει κακά σχόλια, και όλα τα θετικά είναι fake profils. Για αυτό που μπήκε το μικρόβιο να το ερευνήσω και να ακούσω τις γνώμες σας ...

Link to comment
Share on other sites

Για μένα δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας ακόμα και refurbished να είναι. Απλά αν μπορείς να δεις τί προέλευσης είναι για να είσαι καλυμμένος στο service

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Για μένα δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας ακόμα και refurbished να είναι. Απλά αν μπορείς να δεις τί προέλευσης είναι για να είσαι καλυμμένος στο service

 

Sent from my SM-G930F

 

Φίλε μου το θέμα είναι ότι ο άλλος στο πουλάει καινούργιο ενώ (μάλλον) είναι refurbished ...

 

Νεότερη ενημέρωση: H κοπέλα το πήρε πριν μια εβδομάδα. Για να είμαι πιο ακριβής, το αγόρασε πριν 10 μέρες το αγόρι της ως δώρο γενεθλίων. Ο πωλητής ο οποίος τυχαίνει να είναι και "γνωστός'' του του είπε ότι πρόκειται για το S7 EDGE!!! Υποθέτω ότι το παλικάρι ήταν τέρμα άσχετο πάνω σε αυτό το θέμα και δεν είδε καν ή δεν ήταν σε θέση να καταλάβει ότι η απόδειξη έγραφε S7 σκέτο! Το πλήρωσε και 425€ από τον "γνωστό" του! Θα το ψάξω περαιτέρω το θέμα ευελπιστώντας να είναι όντως refurbished ώστε να απευθυνθούν στη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή.

 

Edit: To Phone Info, πατώντας πάνω αριστερά στο κουμπί, έχει τη δυνατότητα να ελέγξει αν το κινητό είναι refurbished ή όχι. Κρίμα που δεν μου έκοψε εκείνη τη στιγμή να το κάνω εγώ. Αν όντως πρόκειται για refurbished θα τους προτρέψω στη Γ.Γ.Κ.

Αν όντως ισχύει, επιτρέπεται να ανεβάσω το όνομα του σκρουτζομάγαζου ώστε να προφυλαχθούν άλλοι από παρόμοιες αγορές; Προσπάθησα να ανεβάσω πριν φωτογραφία με την απόδειξη που γράφει S7 και σύνολο 425€(!) αλλά δεν το κατάφερα.

Edited by pakakos
Link to comment
Share on other sites

Γιατι ενω μεχρι παλιοτερα οταν ειχα πατημενο το home button με πηγαινε στο google now και πριν κανω μια φωνητικη εντολη ακουγα ενα μικρο μπιπ οταν εμπαινα στο google now αλλα και πριν την καθε φωνητικη εντολη αλλα τωρα δεν ακουω και απλα μου κανει μια δονηση ενω δεν εχω ουτε στο αθορυβο, αλλα ουτε μονο στη δονηση το κινητο.

Το εχω στον ηχο με δονηση.

Edited by adais
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πως γίνεται με την Oreo να μη ξυπνάει η οθόνη με τις ειδοποιήσεις;;;

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πως γίνεται με την Oreo να μη ξυπνάει η οθόνη με τις ειδοποιήσεις;;;

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οθόνη κλειδώματος και ασφάλεια, ειδοποιήσεις

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Οθόνη κλειδώματος και ασφάλεια, ειδοποιήσεις

 

Sent from my SM-G930F

Ευχαριστώ πολύ!

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S7 (SM-G930F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...