Jump to content

Samsung Galaxy S7 (SM-G930F)


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε το στήνεις από την αρχή, υπάρχει το smart switch και το Samsung cloud που επαναφέρουν το τηλέφωνο όπως ήταν

 

Sent from my SM-G930F

 

Αυτο ακούγεται καλό. Όταν λες όπως ήταν εννοείς μέχρι και ρυθμίσεις ήχων κωδικούς wifi κλπ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ω ναι, μόνο ίσως την αρχική διάταξη της οθόνης να μη πάρει, αλλά λογικά και κει δε θα έχεις θέμα

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Ω ναι, μόνο ίσως την αρχική διάταξη της οθόνης να μη πάρει, αλλά λογικά και κει δε θα έχεις θέμα

 

Sent from my SM-G930F

 

Οκ ευχαριστώ πολύ οταν γυρίσω Αθήνα θα σας ξανα ενοχλήσω να μου πείτε τη διαδικασία να περάσω τη ρομ (λογικά με odin) αν δεν έχει αλλάξει κάτι και μάλλον θα το κάνω να έχω και καθαρή εγκατάσταση που δεν εχω κανει ποτέ 1.5 χρόνο που έχω το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία πάντως στο δικό μου αν και φαίνεται ότι είναι στο 85% Υγεία έχει πέσει δραματικά από ότι είδα έχασε 32% μέσα σε ένα βράδυ χωρίς να εμφανίζει στην μπαταρία κάποια εφαρμογή.

Το έβαλα να φορτίσει το βράδυ και κατά τις 12:00 που είχε φτάσει 100% το αφαίρεσα από την φόρτιση. Το πρωί όταν το έπιασα ξανά στα χέρια μου ήταν 68% πήγα στην ρύθμιση στη μπαταρία για να δω ποια εφαρμογή είναι αυτή που χρησιμοποιήθηκε από το κινητό και δεν υπήρχε ούτε μία, πιο πριν από τη φόρτιση είχα κάνει restart δεν χρησιμοποίησα κάποια εφαρμογή και απλά το έβαλα στην πρίζα και το πρωί έδειχνε 68% χωρίς να έχει λειτουργήσει τίποτα. Ούτε καν η οθόνη οπότε ποιο το συμπέρασμα; Ποιο το αποτέλεσμα;

Τώρα έκανα ένα hard reset και περιμένω να δω τα αποτελέσματα. Αν και δεν νομίζω ότι θα δω κάποια διαφορά σημαντική στην μπαταρία.

Οι κύκλοι φόρτισης στην μπαταρία είναι περίπου 850 και υγεία γύρω στο 85% και το κινητό το έχω 2 χρόνια με την ίδια μπαταρία.

 

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by agriniopk
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το άφησα 8 ώρες τη νύχτα με τα πάντα ανοιχτά και έχασε 4%. Όταν όμως ξεκινάω να του πιω το αίμα, κατεβαίνει αρκετά πιο γρήγορα η μπαταρία... Είδωμεν στο επόμενο update αν και πιστεύω θα φτιάξει από μόνο του από πιο πριν...
Link to comment
Share on other sites

Εγω με τα πάντα κλειστά 2-3% το βράδυ. Στην ημερα πλεον παει λιγο χειροτερα απο το update Απριλιου. Λες να το φτιαξουν ρε George? Κριμα τετοιο μοντέλο να χωλαίνει εκει...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δε καταλαβαίνω είναι γιατί να μειωθεί η διάρκεια, ένα ψωροpatch των 60mb ήταν
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω την εντύπωση πως πάει χειρότερα στην αυτονομία μετά το update. Η πλάκα είναι πως έκανα και hard reset από recovery αμέσως μετά την ολοκλήρωση της αναβάθμισης...

 

Edit: και κάτι άλλο άσχετο.

Πριν το reset το phone info μου έδινε 87% στη μπαταρία. Αυτή τη στιγμή έχοντας κάνει reset γράφει 89,67% με 192 κύκλους αποφόρτισης...

 

Sent from my SM-G930F

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα θέμα με το google now ενώ παλιότερα όταν πάταγα για λίγη ώρα το home button χωρίς handsfree μου έκανε ένα μπιπ τώρα όταν το κάνω χωρίς handsfree πάντα δεν μου κάνει αυτό το μπιπ αλλά μια δόνηση.

 

 

Ενώ όταν έχω συνδεδεμένο το handsfree μου κάνει στα ακουστικά κανονικά αυτό το μπιπ.

 

 

Οι απαντήσεις είναι στα αγγλικά και τις ακούω κανονικά από το ηχείο αλλά γιατί δεν ακούω αυτό το μπιπ και πλέον απλά δονείτε το κινητό όταν είναι να λάβει κάποια φωνητική εντολή/ερώτηση.

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα παιδια!

Ακολουθησα την διαδικασια στο βιντεο που παραθετω για να κανω ρουτ το κινητο με επιτυχη αποτελεσμα

 

ΑΛΛΑ....

 

Συνεχως εχω μηνυμα στην κουρτινα που λεει:

SecurityLogAgent

Εντοπιστηκαν μη εξουσιοδοτημενες ενεργειες.

Επανεκινηστε τη συσκευη σας για την αναιρση μη εξουσιοδοτημενων αλλαγων.

 

Επισης αταν παω να κανω ενημερωση λογισμικου μου λεει οτι

"Το λειτουργικο συστημα της συσκευης σας εχει τροποποιηθει με μη εξουσιοδοτημενο τροπο.

Δοκιμαστε τη ληψη ενημερωσεων χρησιμοποιωντας το Smart Switch στον υπολογιστη σας....."

 

Τι συμβαινει?

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα παιδια!

Ακολουθησα την διαδικασια στο βιντεο που παραθετω για να κανω ρουτ το κινητο με επιτυχη αποτελεσμα

 

ΑΛΛΑ....

 

Συνεχως εχω μηνυμα στην κουρτινα που λεει:

SecurityLogAgent

Εντοπιστηκαν μη εξουσιοδοτημενες ενεργειες.

Επανεκινηστε τη συσκευη σας για την αναιρση μη εξουσιοδοτημενων αλλαγων.

 

Επισης αταν παω να κανω ενημερωση λογισμικου μου λεει οτι

"Το λειτουργικο συστημα της συσκευης σας εχει τροποποιηθει με μη εξουσιοδοτημενο τροπο.

Δοκιμαστε τη ληψη ενημερωσεων χρησιμοποιωντας το Smart Switch στον υπολογιστη σας....."

 

Τι συμβαινει?

Καλημέρα. Αφού έκανες ρουτ λογικό να σου βγάζει αυτό το μήνυμα όταν πας στο μενού κ πατάς για ενημέρωση.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

T68 N95 i900 i8000 HTC HD2 GT-I9300 Note3 s6 s7edge
Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα παιδια!

Ακολουθησα την διαδικασια στο βιντεο που παραθετω για να κανω ρουτ το κινητο με επιτυχη αποτελεσμα

 

ΑΛΛΑ....

 

Συνεχως εχω μηνυμα στην κουρτινα που λεει:

SecurityLogAgent

Εντοπιστηκαν μη εξουσιοδοτημενες ενεργειες.

Επανεκινηστε τη συσκευη σας για την αναιρση μη εξουσιοδοτημενων αλλαγων.

 

Επισης αταν παω να κανω ενημερωση λογισμικου μου λεει οτι

"Το λειτουργικο συστημα της συσκευης σας εχει τροποποιηθει με μη εξουσιοδοτημενο τροπο.

Δοκιμαστε τη ληψη ενημερωσεων χρησιμοποιωντας το Smart Switch στον υπολογιστη σας....."

 

Τι συμβαινει?

 

Είναι απόλυτα φυσιολογικό μιας και το σύστημα αναγνωρίζει πως έχουν τροποποιηθεί αρχεία συστήματος.

Αφού είσαι rooted πλέον μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια εφαρμογή όπως Titanium Backup και να "παγώσεις" ό,τι έχει να κάνει με Knox ή αν υπάρχει εφαρμογή με ονομασία SecurityLogAgent.

 

Επίσης επειδή πλέον το σύστημα δεν αναγνωρίζει το λογισμικό ως αυθεντικό, δεν πρόκειται να σου βγάλει OTA αναβαθμίσεις, μόνο χειροκίνητα μέσω Odin (ή αν τη βρεις σε άλλη μορφή ώστε να την φλασάρεις μέσω TWRP).

 

Τέλος φαντάζομαι γνωρίζεις πως ρουτάροντας βγαίνεις εκτός εγγύησης οπότε λίγο προσοχή στο τί φλασάρεις γενικότερα.

 

Tapatalked using my galaxy S9

Link to comment
Share on other sites

Με το Greenify μπορω να σταματησω αυτο το ενοχλητικο SecurityLogAgent που μου εμφανιζει στην κουρτινα? Επισης, οταν παω να κανω πληρες back up μεσω twrp, δεν μπορει να κανει mount λεει. Ειμαι εκτος εγγυησης παντως.
Link to comment
Share on other sites

Με το Greenify μπορω να σταματησω αυτο το ενοχλητικο SecurityLogAgent που μου εμφανιζει στην κουρτινα? Επισης, οταν παω να κανω πληρες back up μεσω twrp, δεν μπορει να κανει mount λεει. Ειμαι εκτος εγγυησης παντως.
Θες να κρατήσεις στοκ ρομ με twrp?Για κοίτα εδώ.

https://www.thecustomdroid.com/root-samsung-galaxy-s7/

https://forum.xda-developers.com/s7-edge/help/root-8-0-oreo-t3785267

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

T68 N95 i900 i8000 HTC HD2 GT-I9300 Note3 s6 s7edge
Link to comment
Share on other sites

Θες να κρατήσεις στοκ ρομ με twrp?Για κοίτα εδώ.

https://www.thecustomdroid.com/root-samsung-galaxy-s7/

https://forum.xda-developers.com/s7-edge/help/root-8-0-oreo-t3785267

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Θελα στοκ ρομ με ρουτ, μαλλον το πρωτο που μου εδωσες, μου κανει. Δηλαδη θα ακολουθησω την ολη διαδικασια, κι ας ειμαι ρουτ τωρα. Σωστα?

Μαλλον το βημα 7 πρεπει να κανω, πειραζει που εχει περαστει τωρα το magisk?

 

 

EDIT: Το ξεκινησα τωρα και βλεπουμε...

Edited by jimmys
Link to comment
Share on other sites

Θελα στοκ ρομ με ρουτ, μαλλον το πρωτο που μου εδωσες, μου κανει. Δηλαδη θα ακολουθησω την ολη διαδικασια, κι ας ειμαι ρουτ τωρα. Σωστα?

Μαλλον το βημα 7 πρεπει να κανω, πειραζει που εχει περαστει τωρα το magisk?

 

 

EDIT: Το ξεκινησα τωρα και βλεπουμε...

Από το 7 εννοείς Από εκεί που λέει για το encryption. Άρα twrp εχεις. Περνά magisk αυτό συνήθως χρησιμοποιούν πλέον οι dev στις ΡΟΜ. Αλλά κ με το su δε νομίζω να έχεις θέμα

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

T68 N95 i900 i8000 HTC HD2 GT-I9300 Note3 s6 s7edge
Link to comment
Share on other sites

Έκανα αυτό που λέει και το αποτέλεσμα είναι να χάσω και το ρουτ που είχα. Άντε πάλι από την αρχή..... wipe και στήσιμο για να ξανά βάλω το magisk
Link to comment
Share on other sites

Έκανα αυτό που λέει και το αποτέλεσμα είναι να χάσω και το ρουτ που είχα. Άντε πάλι από την αρχή..... wipe και στήσιμο για να ξανά βάλω το magisk
Έβγαλες άκρη?τα έκανες όλα από την αρχή?Είμαι με custom rom Και κερνελ κ δε ξέρω παραπάνω να σου πω. Αλλά ότι είναι πες θα το ψάξω στο ίντερνετ. Όσο μπορώ εγω η κάποιος άλλος να βοηθήσουμε. Αλλά για μένα κακώς που είσαι με στοκ ακόμα
T68 N95 i900 i8000 HTC HD2 GT-I9300 Note3 s6 s7edge
Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο είναι βάλω custom αλλά ποιά? Θέλω να είναι android 8. Με 7 είχα Superman v2.9 . Βλέπω όμως πως με 8 σε κάποιες rom δεν δουλεύει το GPS .

 

Κατεβαζω αυτη να την βαλω να δω τι παιζει.

 

EDIT: Προσπαθω να περασω την ρομ και δεν με αφηνει να κανω wipe. Λεει συνεχει : Unable to mount storage. Τι file system πρεπει να εχουμε, ext2 η ext4 ?

Edited by jimmys
Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο είναι βάλω custom αλλά ποιά? Θέλω να είναι android 8. Με 7 είχα Superman v2.9 . Βλέπω όμως πως με 8 σε κάποιες rom δεν δουλεύει το GPS .

 

Κατεβαζω αυτη να την βαλω να δω τι παιζει.

 

EDIT: Προσπαθω να περασω την ρομ και δεν με αφηνει να κανω wipe. Λεει συνεχει : Unable to mount storage. Τι file system πρεπει να εχουμε, ext2 η ext4 ?

Σε όλες τις tw roms δουλεύει το gps. Σε aosp δρ δούλευε Αλλά πλέον κ σε αυτές το έχουν φτιάξει. Blackpearl Rom .Αυτή κοιτάς να περάσεις πολύ καλή . Απλώς θα βάλεις κερνελ για τo flat γιατί δε θα μπουταρει. Κάνε ένα format data μέσα από το twrp.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by antriou23
T68 N95 i900 i8000 HTC HD2 GT-I9300 Note3 s6 s7edge
Link to comment
Share on other sites

Σε όλες τις tw roms δουλεύει το gps. Σε aosp δρ δούλευε Αλλά πλέον κ σε αυτές το έχουν φτιάξει. Blackpearl Rom .Αυτή κοιτάς να περάσεις πολύ καλή . Απλώς θα βάλεις κερνελ για τo flat γιατί δε θα μπουταρει. Κάνε ένα format data μέσα από το twrp.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτή η ρομ είναι μόνο για το edge η και γι το flat?

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

Σε όλες τις tw roms δουλεύει το gps. Σε aosp δρ δούλευε Αλλά πλέον κ σε αυτές το έχουν φτιάξει. Blackpearl Rom .Αυτή κοιτάς να περάσεις πολύ καλή . Απλώς θα βάλεις κερνελ για τo flat γιατί δε θα μπουταρει. Κάνε ένα format data μέσα από το twrp.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ρώτησα τον τύπο για την Blackpearl Rom και μου είπε ότι κάνει για το flat. Έτσι την έβαλα και μετά χρειάστηκα 6 ώρες για να καταφέρω να το φέρω με στοκ android και να έχω τηλέφωνο. Μάλλον αυτό που λες είναι σωστό. Είχε kernel του edge και δεν bootαρε, που μπορώ να βρω τον σωστό kernel για να βάλω αυτή την Rom?

 

Εχω κατεβασει την Blackpearl Rom και TGPKernel , μπορεις να μου πεις με ποιο τροπο μετα την rom, βαζω τον TGPKernel?

Edited by jimmys
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S7 (SM-G930F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...