Jump to content

Samsung Gear VR


pakitis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το έχω εδώ και 2 εβδομάδες. Εννοείται μέσα στην τιμή υπολογίστε και extra για gamepad. Διάβασα στο φόρουμ της Oculus που προτείνει το Moga Pro και το πήρα (+60€ δηλαδη) ίσως μπορούσα να την βγάλω και με ποιο φτηνό αλλά ψάρωσα για θέμα ασυμβατότητας. Λοιπόν η πρώτη εβδομάδα ήταν μαγική εμπειρία. Η αίσθηση παρουσίας που σου δίνει σε παιχνίδια και βιντεο είναι κάτι το πρωτόγνωρο. Όντας άτομο που μεγάλωσε στα 90's το να φτάσει η μέρα να φέρω σπίτι virtual reality από μόνο του ήταν μνημιωδες. Και τώρα πάμε στην δεύτερη εβδομάδα. Αφού αγόρασα 3-4 παιχνίδια και αφού είδα το μεγαλύτερο μέρος που διαθέτει δωρεάν το Oculus Store κάπου ξεθυμανε ο αρχικός ενθουσιασμός. Τελείωσα τα 2 Herobound και Lands End σχετικά εύκολα και προχώρησα το Gunjack. Τα παιχνίδια είναι αρκετά πρωιμα, παιχνίδια που στην εποχή του PS4 και XBOX One φανταζουν emulator. Αυτό που τους δίνει ενδιαφέρον είναι αυτή η αίσθηση παρουσίας. Τα 360 videos δεν μου λένε κάτι, είναι χαμηλής ανάλυσης και δίνουν την αίσθηση φτηνου τρικ. Στα 360 3D είναι το ζουμί και είδα πραγματικά εντυπωσιακά όπως το Strangers, Cirque De Soleil, Avengers, Insurgent και άλλα. Το θέμα είναι ότι είναι ποιο πολυ Tech Demos. 5 λεπτές εμπειρίες των 500 MB και που θα τα δεις 2-3 φορές και αυτο. Υπάρχει και virtual cinema η Netflix που βλέπεις 2D βιντεακια η streams και ταινίες 2D/3D. Προσωπικά δεν τρελαίνομαι, προτιμώ να δω ταινια στην 40αρα TV με μπυριτσα από το να κάθομαι με την γκουμουτσα τυφλωμενος από τον εξωτερικό κόσμο. Επισεις να πω ότι σε μερικα παιχνιδια με πιάνει ναυτία και αυτο είναι υπαρκτο πρόβλημα του VR γενικότερα. Κλείνοντας, δεν μετάνιωσα που το αγόρασα ειδικά όταν έμαθα ότι δεν βγήκε νέο μοντελο για το S7. Θέλω να πιστεύω ότι το 2016 θα βγουν νέοι καλοί τιτλοι και ότι δεν θα ειναι εμπορική αποτυχία. Το Oculus Rift σίγουρα είναι κλασεις ανωτερο σε επίπεδο γραφικών, υποστηρίζει και head tracking (να μπορείς να σκυβεις για να δεις) αλλά χρειάζεται High End PC 1500€+ και άλλα 600€ για το VR. Το Gear VR δεν έχει καλώδια να σε εμποδιζουν και είναι μια σχετικά φτηνή λύση αν έχεις ήδη το S6 και είσαι περίεργος πάρεις μια γεύση της νέας εποχής.

http://s21.postimg.org/ns54cac47/image.jpg

image uploading site"]http://s21.postimg.org/ns54cac47/image.jpg

image uploading site[/url]

Edited by Invoked
Link to comment
Share on other sites

Θα το έχω κι εγώ στην κατοχή μου σε λίγες ημέρες. Μέχρι να εδραιωθούν τα VR γενικώς, πιστεύω για πρώτη γεύση θα είναι καλή εμπειρία.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα στην παρέα κι απο μένα... Το έχω στην κατοχή μου απο το S6 edge και τώρα ξανά με το S7 edge... Δεν βλέπεις απλά 360 videos απο διάφορα κανάλια... Έχει διάφορες εφαρμογές για videos και φωτογραφίες, αγώνες ΝΒΑ, τσίρκο, cinema που μπορείς να παρακολουθήσεις με άτομα απο όλο τον πλάνήτη (που xρεισημοποιούν το gear vr)... Επιλέγεις κάποιο avatar για τον εαυτόν σου(πρόσωπο-αρκουδάκι-νεκροκεφαλή...) και μιλάς κανονικά(headphones) με άλλα άτομα(avatars) που συναντάς είτε πχ σε αίθουσα cinema ή σε δωμάτιο όπου παίζετε κάποιο trivia (όλα στα Αγγλικά)... Γνώρισα άτομα απο ΗΠΑ, Καναδά, Ρωσία... Ότι κίνηση κάνεις με το κεφάλι σου, την κάνει και το avatar σου... Είναιο πραγματικά απίστευτη εμπειρία... Κάτι διαφορετικό! Δεν έχω βρει όμως κανέναν Έλληνα:(:(:(:(:(
Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις μέρες ψάχνομαι με το SideloadVR που είναι ανεξάρτητο app store. Επισεις θελω να ασχοληθω με 3D ταινιες αλλα το προβλημα μου ειναι οτι μια ταινια 3D SBS ειναι ευκολα 10GB και δεν ξερω πως υποτίθεται οτι θα χωρεσει στο S6 χωρις SdCard. Πως βλέπεις Cinema με άλλους και παίζεις trivia games?
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα κι εγώ επιτέλους. Δεν είμαι σπίτι όμως τις τελευταίες ημέρες κι όταν θα πάω θα μπω από πισί για να βρω ή να καταλάβω μερικά πράγματα. Το χρησιμοποίησα 3-4 φορές μέχρι τώρα, όλες γύρω στο 15λεπτο γιατί μετά με έπιανε λίγο το κεφάλι μου. Είδα μέχρι στιγμής μέσα στο βυθό που έχει μια εφαρμογή κι ένα βιντεάκι με δινόσαυρο. Πολύ ωραία. Χάζεψα και κάτι φωτογραφίες 360 και βίντεο μέσω της επίσημης εφαρμογής που έχει μέσα. Γενικά πολλή ωραία εμπειρία. Για είσοδο στην τεχνολογία της εικονικής πραγματικότητας και κατέχοντας φυσικά την ανάλογη samsung συσκευή, το προτείνω ανεπιφύλακτα.

 

1. Τί κάνετε για να μη θαμπώνουν οι φακοί ρε παιδιά; Μετά από 1-2 λεπτά θολώνουν ξανά και ξανά.

2. Έχετε βρει καμιά σελίδα που να εξιδικεύεται στο gear vr και γενικά στο VR; Να έχουν μέσα εφαρμογές, βίντεο και τέτοια.

3. Μπορούμε να βάλουμε βίντεο με υπότιτλους και να δούμε;

Edited by pakitis
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οι φακοί θολωνουν από την διαφορά θερμοκρασίας. Αμα ξεθολωσουν 2-3 φορές μετά είναι οκ. Υπάρχει κάποιο αντιθολωτικο σπρέι διάβασα σε είδη φωτογραφίας. Στο Facebook το Gear VR group έχει αρκετη κίνηση. Υπότιτλους νομίζω δεν αναγνωρίζει ακόμα τα srt αλλά μπορείς να κάνεις το video re-encode και να τους περάσεις από πάνω. Εχθές είδα την πρώτη 3D ταινία και ήταν όμορφη εμπειρία.

Λάθος είδα ότι αναγνωρίζει υπότιτλους τελικά. Βγάζει ένα εικονίδιο δεξια στο pause menu και επιλέγεις.

Edited by Invoked
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, θα δοκιμάσω κάποια στιγμή με υπότιτλους αλλιώς ναι, το freemake κάνει δουλειά. Όσο για τους φακούς βρήκα λύση, μπιστολακι!!

 

Invoked, με τι όνομα είσαι μέσα να σε βρω;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, θα δοκιμάσω κάποια στιγμή με υπότιτλους αλλιώς ναι, το freemake κάνει δουλειά. Όσο για τους φακούς βρήκα λύση, μπιστολακι!!

 

Invoked, με τι όνομα είσαι μέσα να σε βρω;

 

Στο FB? Panos Andriotis, London

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και εγώ σήμερα τοVR δώρο με το Galaxy s7 , σε οποιαδηποτε άλλη Περίπτωση απλά θα έκλαιγα τα λεφτά μου.

Αρχικά να πω ότι σαν πρώτη εμπειρία είναι πραγματικά φανταστική , ειδικά το introduction video μαγικό.

Πάμε τώρα στα αρνητικά , η ανάλυση είναι στην καλύτερη περίπτωση ΤΡΑΓΙΚΗ, Θεωρώ απαράδεκτο για μια εταιρία του επιπέδου της Samsung να βγάζει ένα τέτοιο προϊόν.

Η Ποιοτητα τον video se live streaming είναι ακόμα χειρότερη , επίσης βίντεο με ταχύτητα δεν μπορείς να δεις γιατί ζαλίζεσαι ,δοκίμασα ένα video με φόρμουλα και σκι και είμαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει περίπτωση άνθρωπος να αντέξει πάνω από 3 δευτερόλεπτα .

Θεωρώ ότι είναι μια τεχνολογία πραγματικά μοναδική, λίγο πρώιμη όμως για την εποχή μας , πιστεύω ότι σε ένα δύο χρόνια θα έχει φτάσει σε επίπεδο που θα μπορείς να παρακολουθείς άνετα χώρις το pixeliasma και το ΄χαμηλό frame rate .

To μέλλον της ψηφιακής ψυχαγωγίας είναι αυτό , οι εταιρείες όλες το έχουν καταλάβει και γι αυτό βγάζουν VR συσκευές , απλός για μένα έπρεπε να περιμένουν λίγο να παρουσιάσουν κάτι ποιο αξιοπρεπές.

Δεν προτείνω τώρα σε κανένα να δώσει λεφτά για να το πάρει αλλά είμαι σίγουρος ότι στο κοντινό μέλλον θα αγοράσω μια τέτοια συσκευή και φυσικά μια 360 κάμερα .

Link to comment
Share on other sites

Σαν πρώτη γεύση αξίζει. Έρχονται τα "θηρία" της Oculus (rift), HTC(vive) και πάει λέγοντας. Θεωρώ σίγουρο ότι κάποια στιγμή θα βγάλουν υπηρεσία να βλέπεις ζωντανούς αγώνες λες και είσαι στο γήπεδο/στάδιο.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και εγώ σήμερα τοVR δώρο με το Galaxy s7 , σε οποιαδηποτε άλλη Περίπτωση απλά θα έκλαιγα τα λεφτά μου.

Αρχικά να πω ότι σαν πρώτη εμπειρία είναι πραγματικά φανταστική , ειδικά το introduction video μαγικό.

Πάμε τώρα στα αρνητικά , η ανάλυση είναι στην καλύτερη περίπτωση ΤΡΑΓΙΚΗ, Θεωρώ απαράδεκτο για μια εταιρία του επιπέδου της Samsung να βγάζει ένα τέτοιο προϊόν.

Η Ποιοτητα τον video se live streaming είναι ακόμα χειρότερη , επίσης βίντεο με ταχύτητα δεν μπορείς να δεις γιατί ζαλίζεσαι ,δοκίμασα ένα video με φόρμουλα και σκι και είμαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει περίπτωση άνθρωπος να αντέξει πάνω από 3 δευτερόλεπτα .

Θεωρώ ότι είναι μια τεχνολογία πραγματικά μοναδική, λίγο πρώιμη όμως για την εποχή μας , πιστεύω ότι σε ένα δύο χρόνια θα έχει φτάσει σε επίπεδο που θα μπορείς να παρακολουθείς άνετα χώρις το pixeliasma και το ΄χαμηλό frame rate .

To μέλλον της ψηφιακής ψυχαγωγίας είναι αυτό , οι εταιρείες όλες το έχουν καταλάβει και γι αυτό βγάζουν VR συσκευές , απλός για μένα έπρεπε να περιμένουν λίγο να παρουσιάσουν κάτι ποιο αξιοπρεπές.

Δεν προτείνω τώρα σε κανένα να δώσει λεφτά για να το πάρει αλλά είμαι σίγουρος ότι στο κοντινό μέλλον θα αγοράσω μια τέτοια συσκευή και φυσικά μια 360 κάμερα .

 

Για να μαθαίνουμε κι εμείς που δεν είμαστε έμπειροι, η ανάλυση της οθόνης του S7 / S7 Edge είναι που έχει αυτό το αποτέλεσμα? Γιατί αν κατάλαβα καλά, τα γυαλιά απλώς προσαρμόζονται πάνω στην οθόνη του κινητού και προβάλουν το περιεχόμενό της

Link to comment
Share on other sites

Για να μαθαίνουμε κι εμείς που δεν είμαστε έμπειροι, η ανάλυση της οθόνης του S7 / S7 Edge είναι που έχει αυτό το αποτέλεσμα? Γιατί αν κατάλαβα καλά, τα γυαλιά απλώς προσαρμόζονται πάνω στην οθόνη του κινητού και προβάλουν το περιεχόμενό της

Σε όλα τα VR συστήματα η ανάλυση πάνω κάτω θα είναι αυτή, είτε έχεις το oculus Rift, είτε το HTC vive. Ο φακός μέσα από τον οποίο βλέπεις είναι μεγεθυντικός για αυτό εμφανίζεται το screen door effect (πιξέλιασμα). Για να απουσιάζει πιστεύω πρέπει να φτάσουμε σε αναλύσεις ίσως και 8Κ! πράγμα πρακτικά αδύνατο σήμερα. Από εκεί και πέρα να σας πω τι έγινε στην περίπτωση μου. Ενώ στην αρχή μου έκανε πολύ κακή εντύπωση το screen door effect, επειδή όλα τα υπόλοιπα με εντυπωσιασαν, ( είναι απίστευτη αίσθηση να έχεις έναν κινηματογραφο imax για πάρτη σου!!) έκανα υπομονή και είχα την διάθεση όσο μπορώ να προσαρμοστω στα δεδομένα. Μετά από κάποιο διάστημα άρχισα να μην το παρατηρώ τόσο έντονα και να μην με ενοχλεί. Τελικά κατέληξε να είναι απόλαυση για εμένα η παρακολούθηση ταινίας στον προσωπικό μου κινηματογραφο.

Link to comment
Share on other sites

Πάω να προσθέσω την πιστωτική μου στην εφαρμογή στο oculus store και μου βγάζει συνέχεια μήνυμα "something went wrong try again later" Έχει συμβεί σε κάποιον άλλον, έχει καταφέρει κανείς να προσθέσει πιστωτική και εάν ναι θα ήθελα κάποια βοήθεια, τι πιστωτική, εάν σαν χώρα έβαλε Ελλάδα κανονικά και γενικά την διαδικασία που ακολούθησε.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Για όσους πήραν το vr με την προσφορά, σε τι χρώμα σας ήρθε; Εμένα σήμερα ήρθε σε άσπρο. Βγαίνει και σε μαύρο; Να μπορούν να το αλλάξουν άραγε;
Link to comment
Share on other sites

Για όσους πήραν το vr με την προσφορά, σε τι χρώμα σας ήρθε; Εμένα σήμερα ήρθε σε άσπρο. Βγαίνει και σε μαύρο; Να μπορούν να το αλλάξουν άραγε;

Δεν νομίζω ότι βγαίνει σε μαύρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχει καταφέρει κάνεις να προσθέσει μέθοδο πληρωμής και να κάνει αγορά και με τι κάρτα από oculus store; Έχω δοκιμάσει με χρεωστικη της Alpha και της Εθνικής καθώς και πιστωτική eurobank και απορριπτονται λόγω capital controls από τις τράπεζες που μίλησα.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς με πατέντα μέσω pay pal. Έχει ανοιχθεί σχετικό thread. Ψάξτο και θα βρεις τον τρόπο εκεί. Αν δεν βγάλεις άκρη στείλε μου pm να σου πω.

 

Sent from my SM-T705 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα

 

Εχω στα χερια μου απο χθες το gear vr

 

Ολα καλα αλλα......

 

Ξερει κανεις πως θα δω 3D ταινιες?

 

εμενα μου παιζει μονο side by side αλλα δεν δειχνει σωστά τους υποτιτλους

 

Καπου εχω διαβασει οτι παιζει και over under

 

Δυστυχώς τα αγγλικα μου δεν ειναι καλα για να μπορεσω να καταλαβω απο διαφορα σαιτ που εχω βρει οπως αυτο

 

http://2d-3d-movie-tips.blogspot.gr/2015/12/play-3d-movies-on-gear-vr.html

 

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

 

Εχω στα χερια μου απο χθες το gear vr

 

Ολα καλα αλλα......

 

Ξερει κανεις πως θα δω 3D ταινιες?

 

εμενα μου παιζει μονο side by side αλλα δεν δειχνει σωστά τους υποτιτλους

 

Καπου εχω διαβασει οτι παιζει και over under

 

Δυστυχώς τα αγγλικα μου δεν ειναι καλα για να μπορεσω να καταλαβω απο διαφορα σαιτ που εχω βρει οπως αυτο

 

http://2d-3d-movie-tips.blogspot.gr/2015/12/play-3d-movies-on-gear-vr.html

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά τα headset είναι συμβατά με όλες τις vr εφαρμογές που υπάρχουν στο android? πχ αν πάρω το gear vr θα με περιορίζει να χρησιμοποιώ μόνο τις εφαρμογές από το gear η πχ θα μπορώ να κατεβάσω και την εφαρμογή του homido και να χρησιμοποιώ και αυτήν?

 

Τα 360 βίντεο στο YouTube τα παίζουν όλα?

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Πρίν μια εβδομάδα πήρα το s7 edge και μαζί και αυτό. Σήμερα όμως ασχολήθηκα μαζί του! Αφού με παίδεψε με τα κλασικά περι εγγραφών, κατεβασμάτων και ρυθμίσεων, έφτασα και στο σημείο της θέασης. Απλά.... τραγική εμπειρία, μου θυμίζει τις εποχές της AMIGA που ως αρκετά παλαιότερος απο τους περισσότερούς σας, έχω ζήσει. Άκλαυτο θα πάει λοιπόν και έτσι ως καινούργιο που είναι, θα το βάλω σε αγγελία για να απαλλαχτώ όσο το δυνατόν γρηγορότερα ώστε να μην το βλέπω καν μέ'στο σπίτι μου και μου ανάβουν τα λαμπάκια.

BRAZILEIROS - Hellas

 

Video-Sakis :respect:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πως γίνεται ρε παιδιά να αγοράσουμε κάτι από το oculus store; κάρτα δεν δέχεται λογικά λόγω capital controls. Κάτι γράφτηκε πιο πάνω για paypal αλλά έψαξα και δεν βρήκα κάτι, πως γίνεται.
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εμένα δέχεται τις κάρτες μου, το πρόβλημα δεν νομίζω πως είναι λόγω Capital Controls, μιας και οι κάρτες μας γίνονται δεκτές στo Aple Store και Android Store. Δυστυχώς και επίσημα τα Gear Vr δεν υποστηρίζονται στην Ελλάδα. Edited by valandis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...