Jump to content

Xiaomi Mi 4S


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 281
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το δακτυλικό αποτύπωμα δεν λειτουργεί σε αυτή την rom

 

Λάθος μου. Λειτουργεί απλά συνδυαστικά με κωδικό ή μοτίβο. Δεν μπορώ να βρω τρόπο να λειτουργεί ξεκλείδωμα μόνο με το δακτυλικό..

Link to comment
Share on other sites

Δε γίνεται αλλιώς. Με το αποτύπωμα ξεκλειδωνει ή συσκευη αλλά αν δε πιάσει τρεις φορές σου ζητάει κωδικό ή πιν. Για να ξεκλειδώσεις τη συσκευή με άλλους τρόπους ή με το power πλήκτρο ή με double tap, θέλει τον κωδικό ή το πιν πάλι.

 

Στάλθηκε από το MI 4S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Α οκ κατάλαβα.. Πάντως μέχρι τώρα με την rom του Vickmall δεν έχει παρουσιαστεί κάποιο θέμα. Το κινητό πάει σφαίρα και ότι του έχω βάλει παίζει κανονικά χωρίς προβλήματα. Το μόνο που δεν μου αρέσει είναι οτι εκεί που φαίνονται οι εφαρμογές και χωρίς να έχω καμία ανοιχτή , λέει 1,4Gb of 3Gb free ! Δηλαδή το λειτουργικό καταλαμβάνει 1,6Gb ??? Επίσης το κινητό ζεσταίνεται γενικά..οχι κάτι τρελό, αλλά ζεσταίνεται..

 

Επίσης σε αυτή την rom στις Πρόσθετες Ρυθμίσεις - Τοπική Ρύθμιση δεν έχει να βάλω Ελλάδα (ή ευρωπαική χώρα γενικά). Εχει μόνο χώρες Ανατολής. Με επηρεάζει σε κάτι αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Α οκ κατάλαβα.. Πάντως μέχρι τώρα με την rom του Vickmall δεν έχει παρουσιαστεί κάποιο θέμα. Το κινητό πάει σφαίρα και ότι του έχω βάλει παίζει κανονικά χωρίς προβλήματα. Το μόνο που δεν μου αρέσει είναι οτι εκεί που φαίνονται οι εφαρμογές και χωρίς να έχω καμία ανοιχτή , λέει 1,4Gb of 3Gb free ! Δηλαδή το λειτουργικό καταλαμβάνει 1,6Gb ??? Επίσης το κινητό ζεσταίνεται γενικά..οχι κάτι τρελό, αλλά ζεσταίνεται..

 

Επίσης σε αυτή την rom στις Πρόσθετες Ρυθμίσεις - Τοπική Ρύθμιση δεν έχει να βάλω Ελλάδα (ή ευρωπαική χώρα γενικά). Εχει μόνο χώρες Ανατολής. Με επηρεάζει σε κάτι αυτό ?

 

Αν και σου εχω προτεινει να αλλαξεις rom γενικοτερα, εφοσον βλεπεις πως δεν εχεις καποιο θεμα προς το παρον μεινε σε αυτην ωστε να μην μπλεκεις αδικα με πειραματα. Οι υψηλες θερμοκρασιες ομως ισως να ειναι ενα θεμα και της rom που φορας συν τον παραγοντα οτι ειναι καλοκαιρακι και τις δυο τελευταιες μερες μας εχει θερισει η ζεστη:p

Φυσικα ειναι και η κατασκευη της συσκευης τετοια που βοηθαει στο να σηκωνει θερμοκρασιες, εξου και το οτι χρειαζεται να μπει στο ψυγειο η στην καταψυξη οταν τρεχει το antutu για καλυτερα αποτελεσματα!

 

Σε γενικες γραμμες η ram σε αυτα τα επιπεδα παιζει και συνηθως αμεσως μετα απο επανεκκινηση η αλλαγη rom θα δεις καλυτερη διαχειριση για λιγο μεχρι να μπουκωσει παλι. Στις τελευταιες Miui8 εχει βελτιωθει αρκετα η διαχειρισης της ομως και βλεπω σε μονιμη βαση 1,5 με 1,6 ελευθερη οταν καθαριζω τις προσφατα ανοιχτες εφαρμογες.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Αν και σου εχω προτεινει να αλλαξεις rom γενικοτερα, εφοσον βλεπεις πως δεν εχεις καποιο θεμα προς το παρον μεινε σε αυτην ωστε να μην μπλεκεις αδικα με πειραματα. Οι υψηλες θερμοκρασιες ομως ισως να ειναι ενα θεμα και της rom που φορας συν τον παραγοντα οτι ειναι καλοκαιρακι και τις δυο τελευταιες μερες μας εχει θερισει η ζεστη:p

Φυσικα ειναι και η κατασκευη της συσκευης τετοια που βοηθαει στο να σηκωνει θερμοκρασιες, εξου και το οτι χρειαζεται να μπει στο ψυγειο η στην καταψυξη οταν τρεχει το antutu για καλυτερα αποτελεσματα!

 

Σε γενικες γραμμες η ram σε αυτα τα επιπεδα παιζει και συνηθως αμεσως μετα απο επανεκκινηση η αλλαγη rom θα δεις καλυτερη διαχειριση για λιγο μεχρι να μπουκωσει παλι. Στις τελευταιες Miui8 εχει βελτιωθει αρκετα η διαχειρισης της ομως και βλεπω σε μονιμη βαση 1,5 με 1,6 ελευθερη οταν καθαριζω τις προσφατα ανοιχτες εφαρμογες.

 

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Μέχρι τώρα πάντως να μην το ματιάσω η συγκεκριμένη rom δεν φαίνεται να παρουσιάζει το παραμικρό θέμα πλην αυτού που προαναφέρθηκε με το Mi account το οποίο δεν το θεωρώ σοβαρό. Για μένα και με προυπόθεση οτι δεν θα παρουσιαστεί κανένα πρόβλημα στη χρήση, σημαντικός λόγος για αλλαγή rom θα είναι όταν βγει ελληνική με Android 6 . Υπάρχει εκτίμηση χρόνου για αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Μέχρι τώρα πάντως να μην το ματιάσω η συγκεκριμένη rom δεν φαίνεται να παρουσιάζει το παραμικρό θέμα πλην αυτού που προαναφέρθηκε με το Mi account το οποίο δεν το θεωρώ σοβαρό. Για μένα και με προυπόθεση οτι δεν θα παρουσιαστεί κανένα πρόβλημα στη χρήση, σημαντικός λόγος για αλλαγή rom θα είναι όταν βγει ελληνική με Android 6 . Υπάρχει εκτίμηση χρόνου για αυτό ?

 

Αγνωσται αι βουλαι xiaomi...

Κατα τ αλλα πως το βλεπεις το κινητακι? Δε μας ειπες.

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Εσείς να μου πείτε πόσες εφαρμογές δουλεύετε μαζί...

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Εσείς να μου πείτε πόσες εφαρμογές δουλεύετε μαζί...

 

Δε θα εχεις προβλημα! Ποια συσκευη εχεις τωρα και τι χρηση της κανεις?

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Redmi note 2 εχω.

Θελω να δουλευω πχ chrome, viber, skype, mifit, mihome (ταυτοχρονα), 3-4 εφαρμογες που θα ανοιγουν και θα κλεινουν αναλογα και ενα παιχνιδι, το οποιο να μην κλεινει ολες τις προηγουμενες εφαρμογες..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Redmi note 2 εχω.

Θελω να δουλευω πχ chrome, viber, skype, mifit, mihome (ταυτοχρονα), 3-4 εφαρμογες που θα ανοιγουν και θα κλεινουν αναλογα και ενα παιχνιδι, το οποιο να μην κλεινει ολες τις προηγουμενες εφαρμογες..

 

Τα καταφερνεις ολα αυτα με την συσκευη που εχεις? Ρωταω γιατι εγω απο ολες αυτες εχω μονο το viber. Κατα τ αλλα δουλευω κυριως σε καθημερινη βαση viber, bbm, tapatalk, twitter και τον μαμα browser και δεν εχω κανενα προβλημα κλεισιματος εφαρμογων.

Με παιχνιδια ασχολουμαι ελαχιστα, οποτε εκει δε ξερω τι γινεται. Δηλαδη αν κατεβασω καποιο θα ασχοληθω για δυο τρεις μερες το πολυ και μετα το σουταρω.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Αν τα καταφερνα, δε θα αλλαζα συσκευη :lol:

Τωρα δουελευω περιπου 4 εφαρμογες χωρις να κλεισουν.. Και εχω κανει ολες τις απαραιτητες ρυθμισεις εξαιρεσης και μη-καθαρισματος μνημης.

Το mi4c ξερω οτι τα παει πολυ καλα, γι`αυτο ηρθα εδω για πιο εκσυγχρονισμενο και πιο ομορφο..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις δοκιμάσει το mi4c και έκανες τη δουλειά σου, τότε σίγουρα τα ίδια θα κάνεις και σε αυτό. Το redmi note 2 αν δε κάνω λάθος έχει 2 gb ram επομένως θα είσαι ανετος εδώ.

 

Στάλθηκε από το MI 4S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτη ειναι η λογικη.. :) αλλα επειδη διαφορες συσκευες με 2gb ram, πχ το ταπεινο chuwi hi8 pro και το pipo x8 συμπεριφερονται πολυ καλυτερα απο το Note 2 και δεν κλεινουν ολες τις εφαρμογες μολις ανοιξω παιχνιδι, λεω να δουμε και στην πραξη τι γινεται..

Το mi4c δεν το εχω, αλλα εχω δει απο παιδι στο miui.gr να ανοιγει ολες τις προσφατες εφαρμογες, δλδ 20 οσες κραταει στο μενου "προσφατων εφαρμογων", λεω ενταξει δε θελω τιποτα αλλο και ας μην εχει 4gb που ηθελα...

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Στην τελική το πουλάς αν δε σου κάνει

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Μέσω αυτού του οδηγού (http://en.miui.com/thread-254789-1-1.html) του έβαλα την αγγλοκινέζικη V7.5.3.0 Stable.

 

Τώρα όμως δεν έχω ελληνικά. Πήγα μέσω updater (choose update package) να κάνω εγκατάσταση την ελληνική Stable αλλά δεν την παίρνει.

 

Ποιος είναι ο οδηγός να βάλω την ελληνική πλέον; (την stable χωρίς root γιατί θα το δουλεύει ο αδερφός και δεν θέλω να κάνει καμιά *******)

We offer three kinds of service: GOOD - CHEAP - FAST. You can pick any two.

If it is GOOD and CHEAP it won't be FAST | If it is GOOD and FAST it won't be CHEAP | If it is FAST and CHEAP it won't be GOOD

Link to comment
Share on other sites

Κάνε πρώτα το εξής, φτιάξε ένα φάκελο στην εσωτερική μνήμη "downloaded rom" ή "downloaded_rom" και βάλε εκεί τη ρομ, μπορεί να την παίρνει έτσι ο updater

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε πρώτα το εξής, φτιάξε ένα φάκελο στην εσωτερική μνήμη "downloaded rom" ή "downloaded_rom" και βάλε εκεί τη ρομ, μπορεί να την παίρνει έτσι ο updater

 

έτσι το έχω κάνει

We offer three kinds of service: GOOD - CHEAP - FAST. You can pick any two.

If it is GOOD and CHEAP it won't be FAST | If it is GOOD and FAST it won't be CHEAP | If it is FAST and CHEAP it won't be GOOD

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα προσπαθήσει μέσω του φακελου dowloaded rom να κάνω μία φορά update αλλά δεν. Όταν την έβαλα στον φάκελο download εκεί προχώρησε ή αναβάθμιση, απλά έκανε boot στο twrp.

Λογικά θα χρειαστεί να του περάσεις custom recovery για να πας από κινεζική σε ελληνική.

 

Στάλθηκε από το MI 4S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα (απο banggood)! Το μονο που μπορω να πω για τωρα ειναι οτι ειναι απιστευτα ομορφο, ελαφρυ και λεπτο, το touch id οντως ειναι flat πισω και το double tap λειτουργει αψογα. Το απογευμα θα παει σπιτι για ξεκλειδωμα.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα (απο banggood)! Το μονο που μπορω να πω για τωρα ειναι οτι ειναι απιστευτα ομορφο, ελαφρυ και λεπτο, το touch id οντως ειναι flat πισω και το double tap λειτουργει αψογα. Το απογευμα θα παει σπιτι για ξεκλειδωμα.

Άντε με γειες και σε σένα! Εύχομαι να το χαρείς και να σε ικανοποιήσει σε ότι ειναι να κάνεις! Μαυρακι να υποθέσω ε? Σωστή επιλογή!

 

Πόσοι γίναμε τωρα:p

 

Στάλθηκε από το MI 4S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Μαυρο μαυρο.. Ακομα στα δαχτυλα του ενος χεριου ειμαστε :)

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Όσο πέφτει ή τιμή θα αυξανομαστε. Δεν θα αξίζει να πάει κάποιος στο mi4c. Με china dev σου ήρθε?

 

Στάλθηκε από το MI 4S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Τους ζήτησα official english-Chinese rom, μου είπαν εντάξει εντάξει μην ανησυχείς. Ήρθε με MIUI global 7.2 stable 7.2.3.0.0.

:up: μπράβο banggood

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως μπορείς να περάσεις απευθείας china από global χωρίς να είμαι και σίγουρος.

 

Στάλθηκε από το MI 4S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...