Jump to content

Xiaomi Mi 4S


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα στην παρέα,

Κάτοχος και εγω πλέον του mi4s μαύρου χρώματος απωθημένο απο το mi4 ( το οποιο μπλεδίζει βέβαια πολύ ) εδω και δυο μέρες άρχισαν τα παρατράγουδα.

Μου ήρθε με MIUI global 7.2 stable 7.2.3.0.0.

Η συσκευή με νορμάλ χρήση ζεσταίνεται αρκετά θα έλεγα αισθητό στο χέρι αλλα και στο αυτί οταν τηλεφωνείς.

Ανοίγει παρα πολλες εφαρμογές στο backround με αποτέλεσμα να τρώει πολυ μνήμη ( συνήθως εχει ελεύθερη ram 1.2 με 1.3GB ).

Εκανε 3 κολλήματα και 2 φορες επανεκκίνηση ενω τηλεφωνούσα.

Αυτόματα αναβάθμιση δεν κάνει.

Ψάχτηκα λίγο στο forum της miui αλλα δεν έγβαλα άκρη.

Θα ηθελα την βοήθειά σας σχετικα με το τι βήματα ακριβως θα πρέπει να ακολουθήσω ή κάποιο λινκ με κάποιον δοκιμασμένο οδηγό.

Σας ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 281
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πιθανότατα σου ήρθε με multilanguage rom, επομένως θα πρέπει στο miui gr να βρεις οδηγούς πως να πας από multi σε china dev ή stable rom αντίστοιχα και από κει και πέρα να κάνεις ότι θες εσύ.

Για τσεκαρε αυτον εδω τον οδηγο και ριξε λιγο διαβασμα.

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/14015-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-Flash-Official-Rom-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF-Mi-PC-Suite-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CE%BB%CE%B1-%CF%84%CE%B1-Xiaomi-%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CE%B1/?pageNo=1

Στάλθηκε από το MI 4S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ήρθε με multilanguage rom stable (λέει..)

Πάντως στις πρόσθετες ρυθμίσεις -> τοπική ρύθμιση δεν υπαρχει τίποτα απο ελλάδα

θα το δω λιγες μερες ακομα πως θα παει και αν συνεχισει ετσι παω για φλασαρισμα.

Καποιο λινκ με δοκιμασμένη rom ( dev η stable ) που να εχει ελληνικά υπαρχει?

Ευχαριστώ πολυ για τις οδηγίες και το λινκ

Edited by lakissim
Link to comment
Share on other sites

Ναι ήρθε με multilanguage rom stable (λέει..)

Πάντως στις πρόσθετες ρυθμίσεις -> τοπική ρύθμιση δεν υπαρχει τίποτα απο ελλάδα

θα το δω λιγες μερες ακομα πως θα παει και αν συνεχισει ετσι παω για φλασαρισμα.

Καποιο λινκ με δοκιμασμένη rom ( dev η stable ) που να εχει ελληνικά υπαρχει?

Ευχαριστώ πολυ για τις οδηγίες και το λινκ

 

Εγώ στη θέση σου θα έβαζα την τελευταία official chinese rom ( http://en.miui.com/download-300.html ) Stable V7.5.4.0

 

Τώρα αν σου είναι τόσο πρόβλημα τα αγγλικά, περίμενε να δώσει κάποιος κάποιο link ελληνικής rom.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν κρατήθηκα και εκανα αναβαθμιση συμφωνα με τον οδηγό απο MIUI global 7.2 stable 7.2.3.0.0. multi σε MIUI 7.5 stable 7.5.4.0. αγγλοκινεζικη.

Δεν μου ειχε αλλη επιλογη σε beta, dev

Επισης τωρα ενω μπορω να συνδεθω με το suite κανονικα αν το κανω μεσω recovery δεν με συνδεει βγαζει reboot-reconnect. Τι να κανω?

Με την rom υποθετω ειμαι σε καλο δρόμο αλλα τωρα για ελληνικη ?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν κρατήθηκα και εκανα αναβαθμιση συμφωνα με τον οδηγό απο MIUI global 7.2 stable 7.2.3.0.0. multi σε MIUI 7.5 stable 7.5.4.0. αγγλοκινεζικη.

Δεν μου ειχε αλλη επιλογη σε beta, dev

Επισης τωρα ενω μπορω να συνδεθω με το suite κανονικα αν το κανω μεσω recovery δεν με συνδεει βγαζει reboot-reconnect. Τι να κανω?

Με την rom υποθετω ειμαι σε καλο δρόμο αλλα τωρα για ελληνικη ?

 

Θα πρεπει να ξεκλειδωσεις τον bootloader πρωτα αφου κανεις μια αιτηση στην xiaomi. Θα περασεις σε developer china θα ξεκλειδωσεις τον bootloader, θα βαλεις αλλο recovery (twrp) και μετα περνας οποια ελληνικη θες.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτα σε vickmall και σε ibuygou μηπως φερνουν..

Πώς το εσπασες;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να ξεκλειδωσεις τον bootloader πρωτα αφου κανεις μια αιτηση στην xiaomi. Θα περασεις σε developer china θα ξεκλειδωσεις τον bootloader, θα βαλεις αλλο recovery (twrp) και μετα περνας οποια ελληνικη θες.

 

Αιτηση εκανα ηδη,

 

Η developer china θα ειναι και με αγγλικα ?

 

αυτο με το suite που δεν μπορω να ξανασυνδεθω σε recovery ?

 

Αυτον τον οδηγό το ξεχνάω ? -> http://en.miui.com/thread-251450-1-1.html

 

Ευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,,μου έσπασε η οθόνη , που μπορώ να βρω καλή ποιότητα μαζί με το midle frame?

 

Η οθονη ειναι ξεχωριστο κομματι και μπορεις να βρεις για παραδειγμα εδω

 

http://www.aliexpress.com/item/100-Warranty-Working-Mi4S-LCD-Display-Touch-Screen-Digitizer-Assembly-For-XiaoMi-Mi-4S-M4S-Mi4S/32638603613.html

 

Και εδω παλι εχει για το middle frame...

http://www.aliexpress.com/item/Front-bezel-middle-frame-Housing-Cover-For-Xiaomi-Mi4S-M4S-4S-white-black-pupple-color-free/32697043677.html

 

Εγω βεβαια τα ψιλοφοβαμαι ολα αυτα γιατι δε μπορω να ξερω κατα ποσο ειναι αυθεντικα συν οτι μπορει να μην κουμπωνουν και σωστα στη συσκευη αν δεν ειναι αυθεντικα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αιτηση εκανα ηδη,

 

Η developer china θα ειναι και με αγγλικα ?

 

αυτο με το suite που δεν μπορω να ξανασυνδεθω σε recovery ?

 

Αυτον τον οδηγό το ξεχνάω ? -> http://en.miui.com/thread-251450-1-1.html

 

Ευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια

 

Ναι η china dev εχει αγγλικα και κινεζικα.

 

Αυτο δεν το καταλαβα ακριβως. Εισαι σε recovery mode και δε σε συνδεει στο mipc suite εννοεις? Για recovery να υποθεσω σου δειχνει σε μια μαυρη οθονη τη συσκευη με ενα καλωδιο usb?

 

Ναι αυτος ο οδηγος ειναι για Multi rom σαν αυτη που ειχες, οποτε τον ξεχνας.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

ειναι απο φιλο,τ εφερε να το επισκευασω.

οσες οθονες επειχειρησα να αλλαξω σε xiaomi's προτιμούσα μαζί με το frame γιατι το περιθώριο στο touch δεξια-αριστερα ειναι πολυ μικρο και δεν κρατα η κολλα-ταινια του εμπορίου.απο ποιότητά δε τ συζητώ... ολες σκαρτες.φωτεινοτητα,κιτρινιλες,ανταποκριση του touch σε μερικα βραχυκύκλωνε και έχανε το signal gsm

 

*να παρω απο το αλι αφοβα?

Link to comment
Share on other sites

Η οθονη ειναι ξεχωριστο κομματι και μπορεις να βρεις για παραδειγμα εδω

 

http://www.aliexpress.com/item/100-Warranty-Working-Mi4S-LCD-Display-Touch-Screen-Digitizer-Assembly-For-XiaoMi-Mi-4S-M4S-Mi4S/32638603613.html

 

Και εδω παλι εχει για το middle frame...

http://www.aliexpress.com/item/Front-bezel-middle-frame-Housing-Cover-For-Xiaomi-Mi4S-M4S-4S-white-black-pupple-color-free/32697043677.html

 

Εγω βεβαια τα ψιλοφοβαμαι ολα αυτα γιατι δε μπορω να ξερω κατα ποσο ειναι αυθεντικα συν οτι μπορει να μην κουμπωνουν και σωστα στη συσκευη αν δεν ειναι αυθεντικα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ναι η china dev εχει αγγλικα και κινεζικα.

 

Αυτο δεν το καταλαβα ακριβως. Εισαι σε recovery mode και δε σε συνδεει στο mipc suite εννοεις? Για recovery να υποθεσω σου δειχνει σε μια μαυρη οθονη τη συσκευη με ενα καλωδιο usb?

 

Ναι αυτος ο οδηγος ειναι για Multi rom σαν αυτη που ειχες, οποτε τον ξεχνας.

 

 

Δεν εχω multi εκανα την αναβαθμιση μεσω suite και recovery σε MIUI 7.5 stable 7.5.4.0. αγγλοκινεζικη.

Ενω νορμαλ συνδεομαι με το suite αμεσως οταν μπω σε recovery (στην μαυρη οθονη οπως λες) δεν με συνδεει reboot reconnect

ξαναπερασα το suite αλλα παλι το ιδιο κανει δειχνει οτι ψαχνει driver mi4s

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω multi εκανα την αναβαθμιση μεσω suite και recovery σε MIUI 7.5 stable 7.5.4.0. αγγλοκινεζικη.

Ενω νορμαλ συνδεομαι με το suite αμεσως οταν μπω σε recovery (στην μαυρη οθονη οπως λες) δεν με συνδεει reboot reconnect

ξαναπερασα το suite αλλα παλι το ιδιο κανει δειχνει οτι ψαχνει driver mi4s

 

Για να περασεις την china dev οπως εισαι τωρα δε χρειαζεσαι το mipc suite. Εφοσον εχεις china stable την developer την περνας μεσω της εφαρμογης updater που εχει η συσκευη.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Για να περασεις την china dev οπως εισαι τωρα δε χρειαζεσαι το mipc suite. Εφοσον εχεις china stable την developer την περνας μεσω της εφαρμογης updater που εχει η συσκευη.

 

η εκδοση που εχω δεν εχει play store ουτε αγγλικο πληκτρολογιο και η dev το ιδιο θα ειναι ?

μπορω να το κανω τωρα ή περιμενω να ξεκλειδωσω πρωτα ?

Εννοεις σε φακελο στην sd ?

Link to comment
Share on other sites

Όχι αποθηκευεις το αρχείο zip της rom στη συσκευή και μέσα από την εφαρμογή updater πάνω δεξιά στις τρεις τελιτσες κάνεις choose update ,βρίσκεις το αρχείο zip και τα κάνει μόνο του.

Ουτε η developer εχει Playstore, αλλα υπαρχει τροπος να το περασεις.

Για να ξεκλειδωσεις τον bootloader πρεπει να εχεις china developer αλλα καποιοι λενε πως τα καταφεραν και με china stable official.

 

Στάλθηκε από το MI 4S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορω πριν ξεκλειδωσω να περασω china developer ?

 

Ναι. Απλα για να μην μπαινεις στον κοπο προσπαθησε να ξεκλειδωσεις με την stable που εισαι. Ισως και να πετυχει.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Απλα για να μην μπαινεις στον κοπο προσπαθησε να ξεκλειδωσεις με την stable που εισαι. Ισως και να πετυχει.

 

Hρθε και το sms σημερα.

Τελικά πέτυχε το ξεκλειδωμα και με Stable 7.5.4.0 baiosss είχες δικιο !!!

 

Τώρα ποια ελληνικη διαλέγω (αν ειναι και root ακομα καλυτερα) ;

Link to comment
Share on other sites

Hρθε και το sms σημερα.

Τελικά πέτυχε το ξεκλειδωμα και με Stable 7.5.4.0 baiosss είχες δικιο !!!

 

Τώρα ποια ελληνικη διαλέγω (αν ειναι και root ακομα καλυτερα) ;

 

Τωρα θα πρεπει να του βαλεις ενα custom recovery (twrp) με adb ειναι ενας ευκολος τροπος και μετα του περνας οποια ελληνικη θελεις, ειτε stable ειτε developer.

 

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/12933-TWRP-3-0-x-by-mic-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-Xiaomi-%CF%83%CF%85%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AD%CF%82/

Εδω θα δεις τον οδηγο για twrp. Εγω προτιμω τον τριτο τροπο εγκαταστασης του που ειναι κατω απο την λιστα των συσκευων.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα θα πρεπει να του βαλεις ενα custom recovery (twrp) με adb ειναι ενας ευκολος τροπος και μετα του περνας οποια ελληνικη θελεις, ειτε stable ειτε developer.

 

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/12933-TWRP-3-0-x-by-mic-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-Xiaomi-%CF%83%CF%85%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AD%CF%82/

Εδω θα δεις τον οδηγο για twrp. Εγω προτιμω τον τριτο τροπο εγκαταστασης του που ειναι κατω απο την λιστα των συσκευων.

 

Ναι το εκανα ηδη με τον τροπο που λες, αλλα μετα την εγκατασταση του ΤWRP ετρωγε κολληματα μεσα στο recovery και με ταλαιπωρησε αρκετα

τελικα περασα αυτην την Rom xiaomi-miui-hellas-5.1_aqua_V8_GTV-6.7.21

δειχνει βαριά προς στιγμήν και χωρις δακτυλικό αποτύπωμα αλλα θα την δοκιμάσω λίγες μερες

 

Σε ευχαριστω πολύ

Link to comment
Share on other sites

Ναι το εκανα ηδη με τον τροπο που λες, αλλα μετα την εγκατασταση του ΤWRP ετρωγε κολληματα μεσα στο recovery και με ταλαιπωρησε αρκετα

τελικα περασα αυτην την Rom xiaomi-miui-hellas-5.1_aqua_V8_GTV-6.7.21

δειχνει βαριά προς στιγμήν και χωρις δακτυλικό αποτύπωμα αλλα θα την δοκιμάσω λίγες μερες

 

Σε ευχαριστω πολύ

 

Χρειαζεται λιγο χρονο για να συνελθει μια rom αφου την εγκαταστησεις. Βεβαια αυτες ειναι και developer που σημαινει οτι θα εχουν καποια προβληματακια ακομα. Αποψε βγαινει και η καινουρια 6.7.28.

Για το δαχτυλικο αποτυπωμα αν θες να το ρυθμισεις απλα γυρνα τη γλωσσα της συσκευης στα αγγλικα, ρυθμισε το και μετα ξαναγυρνα τη γλωσσα στα ελληνικα. Στην αποψινη ισως να διορθωθει και αυτο το προβλημα.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

θα την κρατήσω λιγες μέρες, ξερω θελει να στρώσει.

Εχει καμιά εφαρμογή να μην επιτρέπω εφαρμογές να ξεκινουν μόνες τους?

Μου αφηνει ελευθερο max 1.4GB ειναι νορμάλ?

Το αποτύπωμα δούλεψε στα αγγλικά μια χαρά , με έσωσες !!

Link to comment
Share on other sites

θα την κρατήσω λιγες μέρες, ξερω θελει να στρώσει.

Εχει καμιά εφαρμογή να μην επιτρέπω εφαρμογές να ξεκινουν μόνες τους?

Μου αφηνει ελευθερο max 1.4GB ειναι νορμάλ?

Το αποτύπωμα δούλεψε στα αγγλικά μια χαρά , με έσωσες !!

 

Στην εφαρμογη κεντρο ασφαλειας θα κανονισεις ποιες εφαρμογες θελεις να ξεκινουν μονες τους και ποιες οχι.

Εκει βαζουμε κυριως εφαρμογες τυπου whatsapp, viber, bbm για να ερχονται σωστα οι ειδοποιησεις.

Κανε του και καμια επανεκκινηση να ξανανιωσει λιγο και θα δεις βελτιωση και στην ram. Τα νουμερα ομως ειναι φυσιολογικα.

 

Το αποτυπωμα να ξερεις οτι θα μπορεις να το ρυθμισεις μονο στην αγγλικη γλωσσα. Στην ελληνικη δε θα μπορεις να μπεις στις ρυθμισεις του αλλα θα δουλευει εννοειται. Στην αποψινη απ οτι διαβασα παντως το ελυσαν και αυτο.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα παίδες.Το πήρα και εγώ το κινητάκι αλλά έχω ένα πρόβλημα..Ο κινέζος μου έστειλε αυτό.Όπως καταλαβαίνετε δεν χωράει στην πρίζα και αναγκάστηκα πρώτη φόρτιση με τον φορτιστή του Nokia..Έχετε να μου προτείνετε κάποιον φορτιστή ταξιδιού για το κινητάκι μας?(Αν γίνεται από eshop που με βολεύει)

:)

Link to comment
Share on other sites

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160817/d2e00bf07fbd24e3c522e06b2b57342a.jpg

 

Με την τελευταία του gkalen.

 

Στάλθηκε από το MI 4S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...