Jump to content

Xiaomi Mi 5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το μαύρο χρωμα έχει πρόβλημα με την κεραμική επίστρωση...

[sIGPIC][/sIGPIC]

https://xiaomi-miui.gr/

 

Xiaomi Mi5s plus (natrium)...by Octaviastikos ®

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

μωρέ το χρώμα αδιάφορο είναι, εγώ θα το χτυπούσα αν είχε έστω και την ίδια κάμερα με το g3, η κάμερα με κολλάει
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Τι πρόβλημα έχει;

 

Μαλλον στο οτι ειναι χρονοβορα η κατασκευη του λογο του κεραμικου.. Το ειχε πει και ο Hugo τοτε στην ανακοινωση του Mi5 Pro οτι παιρνει πολλες ωρες και πολυ δουλεια το κεραμικο + οτι ειναι και Curved

Link to comment
Share on other sites

Το κεραμικό έχει και τα αρνητικά του βέβαια, πχ το ότι γλιστράει πολύ στο χέρι.

 

Μέχρι στιγμής το έχω χωρίς θήκη, ωστόσο αν βρω κάποια ωραία θα την πάρω.

 

Το μαύρο χρωμα έχει πρόβλημα με την κεραμική επίστρωση...

 

Διάβασα το παρακάτω το οποίο επιβεβαιώνει τα λεγόμενά σου Γιάννη:

 

As we all know Xiaomi Has Released Mi5 Pro Ceramic Back at the very first time and A few days erlier they released White 3D GLass Back version of the Mi5 Pro.

 

As Xiaomi Said that CERAMIC version takes more time due to the Curving Process.

 

That leads to ** BLACK / Pink / Golden 3D Glass Back of Mi5 Pro.** Which takes a short time to Produce & we can get more availability of The PRO features within the Glass back version of PRO. Also a lot of people may wants to have a Less Priced BLACK version of 3D Glassed Mi5 Pro.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

 

εχει ερθει καποιο firmwaere update που να διορθωνει καπως τις νυχτερινες φωτο?

 

πως ειναι εκει τα πραγματα?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι?

Οι δυο κάρτες sim που δέχεται δουλεύουν και οι 2sim 4g?

 

Ναι κανονικότητα...

[sIGPIC][/sIGPIC]

https://xiaomi-miui.gr/

 

Xiaomi Mi5s plus (natrium)...by Octaviastikos ®

Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε ότι είναι καλό σκορ!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

https://xiaomi-miui.gr/

 

Xiaomi Mi5s plus (natrium)...by Octaviastikos ®

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα κι εγώ εχτές αλλά δεν το χάρηκα ακόμα μιας κι brickαρε μέσα σε λίγες ώρες.

Ήρθε με μια ROM που είχε ελληνικά!? το Mi PC Suite μου έβγαλε update για μια beta το οποίο και ξεκίνησα αλλά έκανε fail κάπου στο 70% κι με άφησε χωρίς recovery και normal boot.

Normal εκκίνηση κολλάει στη πρώτη οθόνη με το "mi", vol+ και power το ίδιο... και μπορώ να μπω μόνο στο fastboot που δεν μπορώ να κάνω τίποτα όμως καθώς ο bootloader είναι κλειδωμένος.

Εν αναμονή κωδικού λοιπόν για ξεκλείδωμα... αν έχει κάποιος κάποια ιδέα για κάποιον άλλον τρόπο ξεκλειδωματος η επαναφοράς... δεκτή...

MOB: Xiaomi Mi A2 < Xiaomi Mi5 < Huawei HONOR 6 (H60-L02) < Newman N2 < ZTE Skate < HTC Touch2 < Qtek 8500 < Siemens S75 < Siemens SX1 < Siemens S55 < Siemens SL45i < Nokia 3310 < Ericsson T10s < Panasonic GD30 < Philips Diga

TAB: Teclast x98 Plus < PiPO M9Pro

WEAR: Amazfit PACE < HONOR Band Zero (Z1)

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα κι εγώ εχτές αλλά δεν το χάρηκα ακόμα μιας κι brickαρε μέσα σε λίγες ώρες.

Ήρθε με μια ROM που είχε ελληνικά!? το Mi PC Suite μου έβγαλε update για μια beta το οποίο και ξεκίνησα αλλά έκανε fail κάπου στο 70% κι με άφησε χωρίς recovery και normal boot.

Normal εκκίνηση κολλάει στη πρώτη οθόνη με το "mi", vol+ και power το ίδιο... και μπορώ να μπω μόνο στο fastboot που δεν μπορώ να κάνω τίποτα όμως καθώς ο bootloader είναι κλειδωμένος.

Εν αναμονή κωδικού λοιπόν για ξεκλείδωμα... αν έχει κάποιος κάποια ιδέα για κάποιον άλλον τρόπο ξεκλειδωματος η επαναφοράς... δεκτή...

 

ε και εσύ πήγες να κάνεις official update σε πειραγμενη ρομ, ρώτησε εδώ https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/BoardList/?43d43402

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα κι εγώ εχτές αλλά δεν το χάρηκα ακόμα μιας κι brickαρε μέσα σε λίγες ώρες.

Ήρθε με μια ROM που είχε ελληνικά!? το Mi PC Suite μου έβγαλε update για μια beta το οποίο και ξεκίνησα αλλά έκανε fail κάπου στο 70% κι με άφησε χωρίς recovery και normal boot.

Normal εκκίνηση κολλάει στη πρώτη οθόνη με το "mi", vol+ και power το ίδιο... και μπορώ να μπω μόνο στο fastboot που δεν μπορώ να κάνω τίποτα όμως καθώς ο bootloader είναι κλειδωμένος.

Εν αναμονή κωδικού λοιπόν για ξεκλείδωμα... αν έχει κάποιος κάποια ιδέα για κάποιον άλλον τρόπο ξεκλειδωματος η επαναφοράς... δεκτή...

 

 

Με βοηθησες πολλες φορες με το Honor 6. Το mi5 64gb το ειχα για 40 μέρες (δεν αντεξα τελικα ηθελα full active και να μαι τελικά με το P9) και του εκανα σχεδον τα πάντα. Παμε λοιπον μηπως και καταφερω να στο ανταποδωσω... :lol::lol::D

Εδω.... http://en.miui.com/type-92-704.html θα βρεις Rom και τροπους να τις εγκαταστησεις (τα εξηγουν ολα Αναλυτικά). Μεσω miflash κοιταξε να περασεις πρωτα μια stable ch/en.. Η λιγότερο ενεργοβορα για μενα ηταν η 7.2.13 αντε και η 7.3.2.

Σε περίπτωση που δεν επανέλθει μεσω miflash και stock rom (Ναι αυτα εδω συμβαίνουν δεν είναι Huawei βρε αδερφέ :lol::lol:) δοκίμασε να περασεις αυτην...http://forum.xda-developers.com/mi-5/development/mi-5-rom-7-2-4-0-global-multi-official-t3353605 η οποια ειναι custom εχει τα ψιλοθεματακια της αλλα ειναι η μοναδικη που δεχόταν το κινητο μου οταν οι αλλες αδυνατουσαν να το επαναφέρουν. Οταν το ξεκλειδωσεις με το Καλό σου προτεινω ανεπιφύλακτα.... http://en.miui.com/thread-270449-1-1.html τον Τσεχο που λεω εγω.

Σε ολες της developer - stable global ή μη δεν παίζει recovery.. αλλα κατι μου λεει πως το γνωρίζεις ήδη :p. Το πιο λειτουργικό ειναι του Τσεχου. Το cofface μου σπαγε λιγο τα νευρα με τις ασυμβατοτητες του. Απο 7.3.2 - 6.5.7 και πανω δεν κολλάει ουτε δευτερόλεπτο.

Για οτιδήποτε χρειαστείς ειδικά εσυ μην διστασεις.. θα χαρω να φανω χρήσιμος.

Edited by CRISPAF77

POCO F5 256GB Blue

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα κι εγώ εχτές αλλά δεν το χάρηκα ακόμα μιας κι brickαρε μέσα σε λίγες ώρες.

Ήρθε με μια ROM που είχε ελληνικά!? το Mi PC Suite μου έβγαλε update για μια beta το οποίο και ξεκίνησα αλλά έκανε fail κάπου στο 70% κι με άφησε χωρίς recovery και normal boot.

Normal εκκίνηση κολλάει στη πρώτη οθόνη με το "mi", vol+ και power το ίδιο... και μπορώ να μπω μόνο στο fastboot που δεν μπορώ να κάνω τίποτα όμως καθώς ο bootloader είναι κλειδωμένος.

Εν αναμονή κωδικού λοιπόν για ξεκλείδωμα... αν έχει κάποιος κάποια ιδέα για κάποιον άλλον τρόπο ξεκλειδωματος η επαναφοράς... δεκτή...

Φίλε μου είχα το ίδιο πρόβλημα, μπες στο φόρουμ του miui.gr, βρες τη συσκευή και στους οδηγούς ή σε κάποιο θέμα περιγράφεται το πως θα το επαναφέρεις...Απ το Tapatalk δεν μπορώ να βρω τα ανάλογα θέματα γι αυτό δεν στα παραθέτω...

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου είχα το ίδιο πρόβλημα, μπες στο φόρουμ του miui.gr, βρες τη συσκευή και στους οδηγούς ή σε κάποιο θέμα περιγράφεται το πως θα το επαναφέρεις...Απ το Tapatalk δεν μπορώ να βρω τα ανάλογα θέματα γι αυτό δεν στα παραθέτω...

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Μηπως εννοείς αυτό εδώ;... https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/13852-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-Unbrick-Flash-Official-rom-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-Xiaomi-Mi5-%CE%BC%CE%B5-%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CF%89%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF-Boot/ :lol::lol::lol:

POCO F5 256GB Blue

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Λιγο προσοχή και γίνεται πολύ εύκολα. Εγώ δεν το είχα brickarei αλλά στο επίσημο φόρουμ άλλοι που το είχαν κάνει το ξεbrickαραν πολύ εύκολα.

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά thanks για τα links αλλά... με κλειδωμένο bootloader δεν flashαρει τίποτα το MiFlash...

O Ελληνικός οδηγός δεν βοηθάει επίσης καθώς δεν έχει EDL.

MOB: Xiaomi Mi A2 < Xiaomi Mi5 < Huawei HONOR 6 (H60-L02) < Newman N2 < ZTE Skate < HTC Touch2 < Qtek 8500 < Siemens S75 < Siemens SX1 < Siemens S55 < Siemens SL45i < Nokia 3310 < Ericsson T10s < Panasonic GD30 < Philips Diga

TAB: Teclast x98 Plus < PiPO M9Pro

WEAR: Amazfit PACE < HONOR Band Zero (Z1)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά thanks για τα links αλλά... με κλειδωμένο bootloader δεν flashαρει τίποτα το MiFlash...

O Ελληνικός οδηγός δεν βοηθάει επίσης καθώς δεν έχει EDL.

 

Δες και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δες και αυτό.

 

Δεν μπαίνει σε recovery το κινητό μου φίλε μου, μόνο σε fastboot μπαίνει...

Ουσιαστικά ψάχνω για πιο άμεσο ή μη επίσημο τρόπο ξεκλειδώματος του BL.

Edited by VirusPlus

MOB: Xiaomi Mi A2 < Xiaomi Mi5 < Huawei HONOR 6 (H60-L02) < Newman N2 < ZTE Skate < HTC Touch2 < Qtek 8500 < Siemens S75 < Siemens SX1 < Siemens S55 < Siemens SL45i < Nokia 3310 < Ericsson T10s < Panasonic GD30 < Philips Diga

TAB: Teclast x98 Plus < PiPO M9Pro

WEAR: Amazfit PACE < HONOR Band Zero (Z1)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπαίνει σε recovery το κινητό μου φίλε μου, μόνο σε fastboot μπαίνει...

Ουσιαστικά ψάχνω για πιο άμεσο ή μη επίσημο τρόπο ξεκλειδώματος του BL.

 

Σε fastboot αν γράψεις την εντολή fastboot oem reboot recovery τι κανει;

Edited by kos
Link to comment
Share on other sites

Σε fastboot αν γράψεις την εντολή fastboot oem reboot recovery τι κανει;

 

FAILED (remote: unknown command)

MOB: Xiaomi Mi A2 < Xiaomi Mi5 < Huawei HONOR 6 (H60-L02) < Newman N2 < ZTE Skate < HTC Touch2 < Qtek 8500 < Siemens S75 < Siemens SX1 < Siemens S55 < Siemens SL45i < Nokia 3310 < Ericsson T10s < Panasonic GD30 < Philips Diga

TAB: Teclast x98 Plus < PiPO M9Pro

WEAR: Amazfit PACE < HONOR Band Zero (Z1)

Link to comment
Share on other sites

Η αν θες δοκίμασε και αυτό.

Κατέβασε αυτό και σε fastboot δώσε τις εντολες

fastboot flash recovery recovery.img
fastboot flash boot boot.img
fastboot boot recovery.img

Link to comment
Share on other sites

Η αν θες δοκίμασε και αυτό.

Κατέβασε αυτό και σε fastboot δώσε τις εντολες

fastboot flash recovery recovery.img
fastboot flash boot boot.img
fastboot boot recovery.img

 

Να το δοκιμάσω αλλά σου ξαναθυμίζω πως ο BL μου είναι κλειδωμένος, οπότε θεωρητικά δεν μπορώ να φλασαρω τίποτα.

 

UPDATE: και πρακτικά δεν μπορώ φυσικά "FAILED (remote: Partition flashing is not allowed)"

MOB: Xiaomi Mi A2 < Xiaomi Mi5 < Huawei HONOR 6 (H60-L02) < Newman N2 < ZTE Skate < HTC Touch2 < Qtek 8500 < Siemens S75 < Siemens SX1 < Siemens S55 < Siemens SL45i < Nokia 3310 < Ericsson T10s < Panasonic GD30 < Philips Diga

TAB: Teclast x98 Plus < PiPO M9Pro

WEAR: Amazfit PACE < HONOR Band Zero (Z1)

Link to comment
Share on other sites

Σε fastboot αν γράψεις την εντολή fastboot oem reboot recovery τι κανει;

 

 

Λογικά δεν θα κανει τιποτα επειδή δεν εχει recovery. Οι stock Rom δεν εχουν απο μαμα recovery δηλαδη. Θέλει ξεκλειδωμα bootloader και πέρασμα ενος custom recovery π.χ. Twrp

Edited by CRISPAF77

POCO F5 256GB Blue

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα περίμενε να έρθει μήνυμα για ξεκλείδωμα του bootloader και μετά κάνε τα παρακατω.εγω 3 βδομαδες πριν έρθει το κινητό ειχα κάνει αίτηση ξεκλειδωματος και οταν ηρθε εκανα ξεκλείδωμα και μετα τον οδηγό του unbrick γιατί ειχε περασμένη unofficial rom με ελληνικά

Edit: εαν δεν βρήκες λύση ακολούθησε αυτόν τον οδηγό " Flash Global Rom On Bricked, Locked Bl And W/o Edl !"

https://xiaomi.eu/community/threads/tutorial-flash-global-rom-on-bricked-locked-bl-and-w-o-edl.32091/

Edited by trifos
Poco F2 Pro 8/256
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα περίμενε να έρθει μήνυμα για ξεκλείδωμα του bootloader και μετά κάνε τα παρακατω.εγω 3 βδομαδες πριν έρθει το κινητό ειχα κάνει αίτηση ξεκλειδωματος και οταν ηρθε εκανα ξεκλείδωμα και μετα τον οδηγό του unbrick γιατί ειχε περασμένη unofficial rom με ελληνικά

Edit: εαν δεν βρήκες λύση ακολούθησε αυτόν τον οδηγό " Flash Global Rom On Bricked, Locked Bl And W/o Edl !"

https://xiaomi.eu/community/threads/tutorial-flash-global-rom-on-bricked-locked-bl-and-w-o-edl.32091/

 

Οι οδηγοί αυτοί μου είναι άχρηστοι φίλε μου γιατί προϋποθέτουν ότι μπορείς να μπεις σε recovery mode (Vol+ & Power), δεν μου δουλεύει εμένα το recovery mode, η ενεργοποίση με Vol+ & Power μου κάνει ότι και στο normal boot δηλαδή ανοίγει και κολλάει στην οθόνη με το "mi"

MOB: Xiaomi Mi A2 < Xiaomi Mi5 < Huawei HONOR 6 (H60-L02) < Newman N2 < ZTE Skate < HTC Touch2 < Qtek 8500 < Siemens S75 < Siemens SX1 < Siemens S55 < Siemens SL45i < Nokia 3310 < Ericsson T10s < Panasonic GD30 < Philips Diga

TAB: Teclast x98 Plus < PiPO M9Pro

WEAR: Amazfit PACE < HONOR Band Zero (Z1)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Προς κυκλοφορία] Xiaomi Μi 5
  • The topic was locked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...