Jump to content

Xiaomi Mi 5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!! Είμαι καινούριος εδώ και θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις. Θέλω να παραγγείλω το Χiaomi Mi5 Ceramic και θα ήθελα να ξεκαθαρίσω ότι ΔΕΝ με ενδιαφέρει η συσκευή μου να έχει Ελληνικά, ίσα ίσα που θέλω Αγγλικά. Αυτό που με ενδιαφέρει ΠΆΡΑ ΠΟΛΎ είναι να μην υπάρχει ίχνος από bloatware και να έχει official rom που να δέχεται update σε MIUI 8. Ξέρετε από που να το παραγγείλω, ποια rom να διαλέξω (επειδή κάποια site μου δίνουν την επιλογή να διαλέξω rom) και πως θα καταλάβω αν είναι η Official?

 

Υ.Γ.: Δεν ξέρω, δεν θέλω και ούτε πρόκειται να αλλάξω σε ελληνική rom..οπότε αυτό εξαιρείται σαν επιλογή.

 

Σας Ευχαριστώ Πολύ Προκαταβολικά!!

Edited by Incpector
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα

Άσχετο τώρα σε αυτά που μιλάτε αλλά ήθελα να ρωτήσω τους κατόχους τα εξής:

 

1)πως πάει από λήψη σήματος GSM/3G/4G(vodafone)

2)πως είναι η ποιότητα κλήσης κυρίως σε 2g

3)πως πάει από wifi και bt

4) τραπεζικές εφαρμογές τύπου winbank κτλ λειτουργούν κανονικά?

5)το led ειδοποιήσεων είναι προσαρμόσιμο δηλαδή μπορείς να αλλάξεις τα χρώματα

σύμφωνα με τις εφαρμογές?

6)η official developer είναι ρουταρισμένη?

7) η dual sim λειτουργεί καλά?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Μπορεί αν είναι εύκολο κανείς να μου εξηγήσει τις διαφορές μεταξύ των ROMs που υπάρχουν για το Mi5? Τί εννοώ, προερχόμενος από Samsung ήξερα πως υπάρχουν stable και developer ROMs, official Και unofficial. Από το site της Xiaomi κατέβασα και εγκατέστησα την MIUI Global 8. Stable 8.0.5.0(MAAMIDG) μέσω του update της συσκευής.

 

Στο site της Ελληνικής ROM υπάρχει η 6.1.10 που έχει ημερομηνία 10/11 και την οποία κατέβασα. Αυτή τώρα είναι official, developer, stable ή κάτι άλλο. Για να περαστεί πρέπει απλα να κάνω unlock και να την flashαρω με υπολογιστή αν κατάλαβα καλά;

 

Επίσης σε περίπτωση που θέλω να βάλω Cyanogen η διαδικασία είναι ίδια;

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ

Link to comment
Share on other sites

Νέο ΟΤΑ, gloabal stable 8.1.2.0, αν δεν μου είχε ξεφύγει κάτι -λόγω επιλογής αγγλικής- πρόσθεσαν ελληνικά και μερικές επιμέρους αλλαγές... να δούμε πως θα πάει η μπαταρία. Edited by kiriakosk
Link to comment
Share on other sites

Νέο ΟΤΑ gloabal stable update 8.1.2.0, αν δεν μου είχε ξεφύγει -λόγω επιλογής αγγλικής- κάτι νομίζω ότι πρόσθεσαν ελληνικά και μερικές επιμέρους αλλαγές... να δούμε πως θα πάει η μπαταρία.

 

Φιλε ειμαι με την official stable που εχει κονεζικα και Αγγλικα αν θελω να περασω την Global Stable που εχεις εσυ.Μπορω να την περασω με το updater ?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ειμαι με την official stable που εχει κονεζικα και Αγγλικα αν θελω να περασω την Global Stable που εχεις εσυ.Μπορω να την περασω με το updater ?

Όχι δεν νομίζω... εγώ το πήρα έτοιμο από vick

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ειμαι με την official stable που εχει κονεζικα και Αγγλικα αν θελω να περασω την Global Stable που εχεις εσυ.Μπορω να την περασω με το updater ?

Αμα δεν εχεις ξεκλειδωσει bootloader και δεν εχεις βαλει twrp ναι γινεται εγω το ειχα κανει.

Link to comment
Share on other sites

Αμα δεν εχεις ξεκλειδωσει bootloader και δεν εχεις βαλει twrp ναι γινεται εγω το ειχα κανει.

Οχι δεν το εχω ξεκλειδωσει ακομα. Εχω κανει αιτηση και περιμενω το μηνυμα εδω και δυο μερες. Αν ομως περναει η Global με το updater και εχει ελληνικα και παιρνει και αναβαθμισεις θα ηθελα να βαλω αυτη.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν το εχω ξεκλειδωσει ακομα. Εχω κανει αιτηση και περιμενω το μηνυμα εδω και δυο μερες. Αν ομως περναει η Global με το updater και εχει ελληνικα και παιρνει και αναβαθμισεις θα ηθελα να βαλω αυτη.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κατι ειχα διαβασει και εγω λαθος οπως σου ειπα και στο πμ απλα το γραφω και εδω για να μην με λιτζαρουν τα αλλα παιδια! :lol:

Link to comment
Share on other sites

για πιο λόγο δεν μου ήρθε το update 6.11.17. Της global dev ενώ κάθε παρασκευή μου έρχονταν?

 

Καλησπερα φιλε. Αν προσεξεις και διαβασεις θα δεις οτι ειπαν οι mod οτι για καποια κινητα δεν θα τη δωσουν (για διαφορους λογους) ασφαλειας αλγοριθμων κλπ λογων και θα πρεπει να κουμε λιγο υπομονη για την επομενη !!! Καλυτερα να σου πω να βαλουμε μια που να ειναι σιγουρα σταθερη και καλη !!! ;) ;)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε. Αν προσεξεις και διαβασεις θα δεις οτι ειπαν οι mod οτι για καποια κινητα δεν θα τη δωσουν (για διαφορους λογους) ασφαλειας αλγοριθμων κλπ λογων και θα πρεπει να κουμε λιγο υπομονη για την επομενη !!! Καλυτερα να σου πω να βαλουμε μια που να ειναι σιγουρα σταθερη και καλη !!! ;) ;)

 

Εγώ πάντως φιλαράκι με αυτήν μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένος σε όλα και στην μπαταρία ιδιαίτερα. Που το είδες εσύ αυτό για να κοιτάω και εγώ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι η global dev ειναι απολυτα καλη και σταθερη δεν ειχα ποτε θεμα. Ισα ισα εχει δυνατοτητες που η stable θα παρει μετα απο μηνες. Για μενα μονο Global Developer! :P
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω ποσοι το παρατηρησαν αλλα:

 

- ALPHA testing of Android 7.0 for MI5 tests started!

 

:D:D:D

πηγη https://xiaomi.eu/community/threads/6-11-17.36184/

 

 

επισης απο το ιδιο λινκ:

 

- MI5, MI5S, MI5SPlus, MiMIX, MINote2 suspended this week due to Qualcomm code optimization
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Κάποιος κάτοχος μήπως μπορεί να βοηθήσει με τα παρακάτω, είμαι προ της αγοράς

 

1)πως πάει από λήψη σήματος GSM/3G/4G(vodafone)

2)πως είναι η ποιότητα κλήσης κυρίως σε 2g

3)πως πάει από wifi και bt

4) τραπεζικές εφαρμογές τύπου winbank κτλ λειτουργούν κανονικά?

5)το led ειδοποιήσεων είναι προσαρμόσιμο δηλαδή μπορείς να αλλάξεις τα χρώματα

σύμφωνα με τις εφαρμογές?

6)η official developer είναι ρουταρισμένη?

7) η dual sim λειτουργεί καλά?

 

Αυτά , ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Κάποιος κάτοχος μήπως μπορεί να βοηθήσει με τα παρακάτω, είμαι προ της αγοράς

 

1)πως πάει από λήψη σήματος GSM/3G/4G(vodafone)

2)πως είναι η ποιότητα κλήσης κυρίως σε 2g

3)πως πάει από wifi και bt

4) τραπεζικές εφαρμογές τύπου winbank κτλ λειτουργούν κανονικά?

5)το led ειδοποιήσεων είναι προσαρμόσιμο δηλαδή μπορείς να αλλάξεις τα χρώματα

σύμφωνα με τις εφαρμογές?

6)η official developer είναι ρουταρισμένη?

7) η dual sim λειτουργεί καλά?

 

Αυτά , ευχαριστώ

 

1) εξαιρετικα δεν εχω κανενα προβλημα

2)πολυ καλη

3) ΒΤ οκ wifi οκ αλλα θα το ηθελα λιγο πιο δυνατο

4)δεν εχω δοκιμασει

5)εχει στις ρυθμισεις καποιες επιλογες να αλλαξεις τα χρωματα αναλογως τον τυπο ειδοποιησης. Πιθανον με το led linker να μπορεις να το παραμετροποιησεις πιο πολυ.

6)οχι δεν ειναι

7) ναι μια χαρα ολα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει και εμένα? Σκέφτομαι να παραγγείλω και εγώ το εν λόγω κινητό και θα ήθελα να ξέρω:

1) Το κινητό έρχεται με Official Global Rom ή με κάποια άλλη?

2) Το τι rom θα έχει εξαρτάται από το μαγαζί που θα το παραγγείλω? και αν ναι ποιο μου προτείνετε? (είμαι ανάμεσα σε geekbuying και vickmall)

3) Έχει bloatware το κινητό?

4) Πως καταλαβαίνω αν είναι fake η rom?

Link to comment
Share on other sites

4) τραπεζικές εφαρμογές τύπου winbank κτλ λειτουργούν κανονικά?

 

Μία χαρά δουλεύει το win Bank και με το one touch για ενεργοποίηση με τον fingerprint sensor.

 

Επίσης όσο αφορά το led μπορείς να αλλάξεις τον χρωματισμό σε τρεις προκαθορισμένες κατηγορίες: Ειδοποιήσεις , κλήσεις και μυνηματα.

Edited by nikstar
Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση, η official global stable για το mi5, έχει τελικά Ελληνικά;;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω ποσοι το παρατηρησαν αλλα:

 

 

 

:D:D:D

πηγη https://xiaomi.eu/community/threads/6-11-17.36184/

 

 

επισης απο το ιδιο λινκ:

 

Aπο οτι παρατηρησα την global dev την περνας κ μεσω twrp???

Mi 11 pro 

Link to comment
Share on other sites

1) εξαιρετικα δεν εχω κανενα προβλημα

2)πολυ καλη

3) ΒΤ οκ wifi οκ αλλα θα το ηθελα λιγο πιο δυνατο

4)δεν εχω δοκιμασει

5)εχει στις ρυθμισεις καποιες επιλογες να αλλαξεις τα χρωματα αναλογως τον τυπο ειδοποιησης. Πιθανον με το led linker να μπορεις να το παραμετροποιησεις πιο πολυ.

6)οχι δεν ειναι

7) ναι μια χαρα ολα.

Όπως τα είπε ο φίλος παραπανώ, το μόνο που έχω εντοπίσει είναι το ακουστικό της συσκευής πρέπει να το έχεις τέρμα ρυθμισμένο, όχι ότι είναι πρόβλημα, αλλά θα μπορούσε να είχε μεγαλύτερη ένταση...

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα είπε ο φίλος παραπανώ, το μόνο που έχω εντοπίσει είναι το ακουστικό της συσκευής πρέπει να το έχεις τέρμα ρυθμισμένο, όχι ότι είναι πρόβλημα, αλλά θα μπορούσε να είχε μεγαλύτερη ένταση...

Ειναι θεμα ρομ ομως. Οταν ειχα περασει Cyanogen Mod ολοι οι ηχοι και αυτοι του ηχειου και του ακουστικου αλλα και απο το jack στα ακουστικα ηταν πολυ πιο δυνατοι και καλης ποιοτητας.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Προς κυκλοφορία] Xiaomi Μi 5
  • The topic was locked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...