Jump to content

Xiaomi Mi 5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους.

 

Εχω το mi5 στα χερια μου, μου ηρθε σφραγισμενο απ ευθειας απο xiaomi shop απο ανθρωπο που ειχε παει κινα.

 

Επειδη δεν ηθελα να μπλεξω με φλασαρισματα αλλαγης ρομ κλπ ειπα να μεινω με την official.

 

Εβαλα google apps μεσω ενος apk που τα εγκαθιστα http://xiaomitips.com/download/google-installer-app/

 

Εκανα update σε miui 8 (version 8.0.12.0) και εκανα restore τις εφαρμογες και τα settings απο το προηγουμενο μου κινητο xiaomi redmi 3.

 

Το προβλημα ειναι μαλλον εχω τρομερο battery drain. Σε 14 ωρες πηγε απο 96% στο 10% με σχεδον 3ωρες οθονη, χωρις καν να εχω βαλει sim μεσα.

 

Μηπως η miui 8 δεν ειναι καλη? Καποιος αλλοε με official να με βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα φίλε μου. Κατά πάσα πιθανότητα φταίει το restore που έκανες από της εφαρμογές που είχες ...!!!Κάποια μπορεί να είχε σκουπίδια από πριν και ίσως και κάποιες να μην έχουν πλήρη συμβατότητα . Κανε μια επαναφορά εργοστασιακών και μας λες !!! ;)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα έτσι θα πρέπει να τις περασω ολες απο την αρχη και να ξαναφτιαξω ολες τις ρυθμίσεις.

 

Διαβαζω απο πολλους battery drain δυστυχως, εσας ποσο σας βγαζει με νορμαλ χρηση και 3g παντα ανοιχτο; to redmi 3 μου βγαζει 1,5 μέρα ανετα.

 

Επισης σε πολλες εφαρμογές μου χανει τις ρυθμίσεις ή δε μου έρχονται οι ειδοποιήσεις. Υποτίθεται τα ρυθμισα ολα στο security. Μηπως φταιει που εχω official?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα έτσι θα πρέπει να τις περασω ολες απο την αρχη και να ξαναφτιαξω ολες τις ρυθμίσεις.

 

Διαβαζω απο πολλους battery drain δυστυχως, εσας ποσο σας βγαζει με νορμαλ χρηση και 3g παντα ανοιχτο; to redmi 3 μου βγαζει 1,5 μέρα ανετα.

 

Επισης σε πολλες εφαρμογές μου χανει τις ρυθμίσεις ή δε μου έρχονται οι ειδοποιήσεις. Υποτίθεται τα ρυθμισα ολα στο security. Μηπως φταιει που εχω official?

Εμενα μου βγάζει ίσα ίσα τη μέρα με πολύ πείραγμα όμως... Γύρω στις 4.30-5 ώρες sot... Με συγχρονισμό και 4g, WiFi ανοικτό πάντα...

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου βγάζει ίσα ίσα τη μέρα με πολύ πείραγμα όμως... Γύρω στις 4.30-5 ώρες sot... Με συγχρονισμό και 4g, WiFi ανοικτό πάντα...

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Με official εισαι; miui 8? Αν οχι ποια εχεις;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις.

 

Τα προβληματα με τα settings που χανοντουσαν δεν υπαρχουν πλεον, ρυθμισα και ολες τις ειδοποιησεις και μου ερχονται κανονικα.

 

Το antutu πλεον βγαζει 12300 ενω οταν το πρωτοεβαλα εβγαζε καπου 100000.

 

Νομιζω εχει αριχει και στρωνει το κινητο. Εψαξα λιγο για battery drain miui 8 mi5 και βρηκα μερικα θεματα, οποτε απενεργοποιησα εντελως το mi cloud backup. Το σημαντικο ειναι οι επαφες που αποθηκευονται ετσι κι αλλιως στο gmail. Αν μου βγαζει 1-1,5 μερα μπαταρια με 4g ανοιχτο θα ειμια πανευτυχης.

 

 

Υπενθυμιζω ειμαι με official rom, και αναφερομαι αποκλειστικα σε αυτη.

 

 

ΥΓ. Καμια ελπιδα τελικα, η μπαταρια κατεβαινει πολυ γρηγορα. Αναγκαστικα θα το ξεκλειδωσω γιατι και σε πολλες εφαρμογες τα ελληνικα δεν εμφανιζονται σωστα. Δεν υπαρχει αλλη λυση απ οτι βλεπω.

Edited by dimzan
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις.

 

Τα προβληματα με τα settings που χανοντουσαν δεν υπαρχουν πλεον, ρυθμισα και ολες τις ειδοποιησεις και μου ερχονται κανονικα.

 

Το antutu πλεον βγαζει 12300 ενω οταν το πρωτοεβαλα εβγαζε καπου 100000.

 

Νομιζω εχει αριχει και στρωνει το κινητο. Εψαξα λιγο για battery drain miui 8 mi5 και βρηκα μερικα θεματα, οποτε απενεργοποιησα εντελως το mi cloud backup. Το σημαντικο ειναι οι επαφες που αποθηκευονται ετσι κι αλλιως στο gmail. Αν μου βγαζει 1-1,5 μερα μπαταρια με 4g ανοιχτο θα ειμια πανευτυχης.

 

 

Υπενθυμιζω ειμαι με official rom, και αναφερομαι αποκλειστικα σε αυτη.

 

 

ΥΓ. Καμια ελπιδα τελικα, η μπαταρια κατεβαινει πολυ γρηγορα. Αναγκαστικα θα το ξεκλειδωσω γιατι και σε πολλες εφαρμογες τα ελληνικα δεν εμφανιζονται σωστα. Δεν υπαρχει αλλη λυση απ οτι βλεπω.

 

Δεν εχεις να χασεις τιποτα ξεκλειδωσε το περνα την τελευατια ελληνικη ρομ με την οποια τα παιδια απο το ελληνικο φορουμ της miui εχουν κανει πολυ καλη δουλεια και θα δεις διαφορες κλπ..!!! ;) ;)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις να χασεις τιποτα ξεκλειδωσε το περνα την τελευατια ελληνικη ρομ με την οποια τα παιδια απο το ελληνικο φορουμ της miui εχουν κανει πολυ καλη δουλεια και θα δεις διαφορες κλπ..!!! ;) ;)

 

περασα κινεζικη dev. Εκλεισα το find my phone και με κλειστα δεδομενα και wifi εχει εξαφανιστει το battery drain εντελως. Δεν κατεβαινει καθολου η μπαταρια.

 

Οπως και να εχει εκανα αιτηση ξεκλειδωματος.

 

Μετα απο 3-4 ωρες περιπου ηρθε sms οτι μπορω να ξεκλειδωσω.

 

κατεβασα την εφαρμογη για να το ξεκλειδωσω και το ξεκλειδωσα σε 1 λεπτακι.

 

Τωρα κατεβαινει η 8.0.12.0 stable ελληνικη και αν δεν με παρει ο υπνος θα την περασω σημερα.

 

Θα ενημερωσω για τις εξελιξεις

Link to comment
Share on other sites

Τί έγινε φίλε dim zan τι έβαλες τήν ρόμ?? Πάντως νά ξέρεις ότι και οι gtv αλλά και οι xtrv roms πού βγαίνουν είναι πολύ καλές και σταθερές... !! :p

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Τί έγινε φίλε dim zan τι έβαλες τήν ρόμ?? Πάντως νά ξέρεις ότι και οι gtv αλλά και οι xtrv roms πού βγαίνουν είναι πολύ καλές και σταθερές... !! :p

Xtrv έβαλε κάποιος να μας πει αν ενδείκνυται για καθημερινή χρήση;;;

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, την εβαλα ναι αλλα ειναι πολυ νωρις για να βγαλω συμπερασματα. Φαινεται να λειτουργει σωστα προς το παρον, αλλα την εχω μολις 12 ωρες πανω και δε μπορω να βγαλω αξιοπιστο συμπερασαμα ακομα.

 

Σε 2-3 μερες θα γραψω συμπερασματα, πιστευω θα εχω σαφη εικονα για το αν λειτουργει σωστα. Ολοι παντως λενε οτι λειτουργει σωστα, προς τα εκει τεινω κι εγω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά μόλις πήρα το κινητό και γράφει ότι έχει μέσα android 6.0 miui Global 7.2.8.0.0 stable αλλά φαίνεται ότι αναβαθμιστηκε τελευταία φορά στς 2016.02.01 και δείχνει ότι δεν υπάρχει κάποια άλλη νεότερη αναβάθμιση στο updater..γνωρίζει κάποιος να μου πεις πως μπορώ να βάλω χωρίς την χρήση υπολογιστή κάποια official stable rom με ota αναβαθμίσεις κανονικά και ας μην έχει ελληνικά δεν με πειράζει αυτό.Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά μόλις πήρα το κινητό και γράφει ότι έχει μέσα android 6.0 miui Global 7.2.8.0.0 stable αλλά φαίνεται ότι αναβαθμιστηκε τελευταία φορά στς 2016.02.01 και δείχνει ότι δεν υπάρχει κάποια άλλη νεότερη αναβάθμιση στο updater..γνωρίζει κάποιος να μου πεις πως μπορώ να βάλω χωρίς την χρήση υπολογιστή κάποια official stable rom με ota αναβαθμίσεις κανονικά και ας μην έχει ελληνικά δεν με πειράζει αυτό.Ευχαριστώ.

Αν δεν το γνωρίζεις ακόμα η ρομ που έχεις είναι unofficial περασμένη από το κατάστημα που το αγόρασες. Στατιστικά υπάρχει ένα μεγάλο ποσοστό να σου δημιουργήσει μεγάλα προβλήματα από battery drain, να μην διαβάζει όλες τις sim μέχρι brick. Κάνε ότι μπορείς να την ξεφορτωθεις και να περάσεις μια official. Χωρίς υπολογιστή είναι αδύνατο.

 

Sent from my MI 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, θα μπορούσατε να με βοηθήσετε ρε παιδιά είμαι σε τεράστιο δίλημμα με ποιο κινητό να επιλέξω είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2.

Xiaomi mi5 και mi5s για το μοντέλο πάντα 3/64,το σκέτο mi5 μου αρέσει απίστευτα από εμφάνιση σε σχέση με το mi5s και είναι και ποιο φθηνό αλλά από την άλλη το s έρχεται με αρκετές βελτιώσεις από όπου διαβάζω.Τωρα συσκευή έχω ένα Samsung note 3 και πιστεύω ότι οποίο και να διαλέξω θα μου φανεί χαοτική η διαφορά.βάλτε ένα χεράκι ρε παιδιά.ΣοΣ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορει να μου μου πει καποιος που γνωριζει καποιον τροπο να το κανω μεσω υπολογιστη?? δοκιμασα με το mi pc suit αλλα δεν μπορει να συνδεθει με το κινητο..
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορει να μου μου πει καποιος που γνωριζει καποιον τροπο να το κανω μεσω υπολογιστη?? δοκιμασα με το mi pc suit αλλα δεν μπορει να συνδεθει με το κινητο..

 

Φίλε Καλησπέρα και υπομονή. Η rom που έχεις είναι fake άρα όπως και να έχει πρέπει να την αλλάξεις για να μην έχεις προβλήματα. Δες στο διπλανό φόρουμ γιατί δεν ξέρω αν εδώ είναι επιτρέπεται να βάλω λινκ στην ελληνική κοινότητα miui.gr έχει εκεί στο νήμα του Mi5 οδηγούς για να προχωρήσεις με το mi flash tool μιας και όπως είπες πολύ σωστά το pc suite δεν θα δουλέψει.. Αυτήν την ρομ ειχα και εγώ παιδευτικα αλλά τα κατάφερα.. Πρώτο βήμα είναι να δεις αν είναι είχες ξεκλείδωτο bootloader ώστε να επιλέξεις τον σωστό οδηγό, μετά πέρασμα official, μετά αν θες ξεκλείδωμα bootloader και πέρασμα την ελληνική. Αν κολλήσεις με το mi flash tool έχω και δικό μου οδηγό εκεί που λέω πως να ξεκολλήσεις από το error : missing hello package. Είναι η διαδικασία λίγο χρονοβόρα και θα έχεις σούπερ κινητό μετά!!

Ότι άλλο θες ρωτάς!!

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, θα μπορούσατε να με βοηθήσετε ρε παιδιά είμαι σε τεράστιο δίλημμα με ποιο κινητό να επιλέξω είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2.

Xiaomi mi5 και mi5s για το μοντέλο πάντα 3/64,το σκέτο mi5 μου αρέσει απίστευτα από εμφάνιση σε σχέση με το mi5s και είναι και ποιο φθηνό αλλά από την άλλη το s έρχεται με αρκετές βελτιώσεις από όπου διαβάζω.Τωρα συσκευή έχω ένα Samsung note 3 και πιστεύω ότι οποίο και να διαλέξω θα μου φανεί χαοτική η διαφορά.βάλτε ένα χεράκι ρε παιδιά.ΣοΣ

Γνώμη μου είναι ότι είναι 2 παρόμοια κινητά σε χαρακτηριστικά. Βελτιωμενο μεν το 5s σε κάποια πράγματα αλλά σε άλλα υπάρχει υποβάθμιση. Έβαλε κάμερα με μεγαλύτερο σενσορα και μεγαλύτερα pixels με μικρότερη όμως ανάλυση και χωρίς OIS όπως το mi5. Στον επεξεργαστή δεν θα δεις διαφορές στην απόδοση αλλά λένε ότι ο 821 έχει καλύτερη απόδοση στη μπαταρια από τον 820 και σε συνδιασμό με τα +200mah παραπάνω που έχει ίσως τα πηγαίνει λίγο καλύτερα σου το mi5. Στη οθόνη όμως υπάρχει υποβάθμιση αφού ναι μεν έχουν την ίδια ανάλυση αλλά έχει αφερεθει το gorilla Glass 4 του mi5. Επίσης και πολύ σημαντικό για μένα στο mi5 είναι η υποστήριξη από XDA μεριά αφού η Xiaomi έχει δώσει τα libs του kernel στους developers γι αυτό κι έχει επίσημη υποστήριξη από CyanogenMod κλπ. Γνώμη μου είναι να πάρεις όποιο σου αρέσει περισσότερο εμφανισιακά αφου πρόκειται για 2 ίδιου επιπέδου τηλέφωνα σε γενικές γραμμές και κάπου υπερτερεί το ένα και κάπου το άλλο.

 

Sent from my SM-N930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αμα διαβασεις μια δυο σελιδες πιο πισω εγραφα την γνωμη μου γιατι mi5>mi5s!

Αλλα ναι σε γενικες γραμμες και εγω το ιδιο συμπερασμα ειχα βγαλει. Οποιο σου αρεσει περισσοτερο εξωτερικα κυριος. Ευθραυστο αλλα πανεμορφο γυαλι η σιδερο?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και εσένα Πέτρο και του προηγούμενου παιδιού,καίριες και των δύο σας.για κάποιο λόγο μου κάνει 2 κλικ παραπάνω το mi5 σε μαύρο χρώμα και 3/64 είναι έρωτας!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και εσένα Πέτρο και του προηγούμενου παιδιού,καίριες και των δύο σας.για κάποιο λόγο μου κάνει 2 κλικ παραπάνω το mi5 σε μαύρο χρώμα και 3/64 είναι έρωτας!!!

Αυτο ακριβως εχω και εγω ειναι υπεροχο!

Link to comment
Share on other sites

Ειδοποιησεις ερχονται ολες κανονικα πλεον. Μαραθωνιος ρυθμισεων, δυστυχως το miui ειναι δυσχρηστο σε αυτο αλλα τουλαχιστον υπαρχει πληρης παραμετροποιηση.

 

Τα εχω φτιαξει ολα στο τηλεφωνο εκτος απο το battery drain. Υπενθυμιζω οτι ειμαι πλεον με την τελευταια stable ελληνικη 8.0.12.0 , αλλα εχω κανει restore τις εφαρμογες και τις ρυθμισεις απο το redmi 3. Πιθανον καποιες ρυθμισεις που ηρθαν απο το redmi προκαλουν drain.

 

Παω για φορματ και περασμα απο την αρχη ή υπαρχει αλλη λυση?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως εχω και εγω ειναι υπεροχο!

 

Το μόνο που με προβληματιζει ρε συ Πέτρο είναι ότι τώρα έχω κινητό αρκετά μεγάλο 5.8 οθόνη, 2 και βάλε χρόνια και ξαφνικά θα πάω σε 5.1 και θα είναι σίγουρα πολύ παράξενη η αίσθηση.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Προς κυκλοφορία] Xiaomi Μi 5
  • The topic was locked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...