Jump to content

ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ό,τι μας άρεσε και θέλουμε να το προτείνουμε


Muck Smith
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οι παλαιότεροι χρήστες ppc σίγουρα θα γνωρίζουν την υπηρεσία AvantGo.

Όταν εμφανίστηκε δεν υπήρχε gprs, wi-fi, 3G, και η ιδέα του internet on the road ήταν απλά ασύλληπτη.

Τότε προσέφερε τη δυνατότητα να κατεβάζουμε στο PC τις ειδήσεις από κάποια κανάλια τις επιλογής μας και να τις μεταφέρουμε στο ppc ώστε να τις διαβάζουμε στο δρόμο.

Απαραίτητη προϋπόθεση βέβαια ήταν το site της επιλογής μας να παρείχε το περιεχόμενο του με τρόπο συμβατό προς το AvantGo.

(σας προλαβαίνω, ναι το φόρουμ μας τότε έπαιζε)

Η υπηρεσία παρέχεται ακόμα -δωρεάν πάντα- και μπορώ να το επβεβαιώσω αφού τη χρησιμοποιώ τα τελευταία 7 χρόνια :p

 

Όλα αυτά τα ιστορικά τα ανέφερα για να σας πω ότι το AvantGo υποστηρίζει πλέον και RSS feeds. Μάλιστα αν δεν γνωρίζετε την ακριβή διεύθυνση για το rss του αγαπημένου σας site, αρκεί να γράψετε το url και το AvantGo θα ψάξει όλα τα διαθέσιμα rss. Η διαδικασία είναι ίδια όπως και παλαιότερα, πηγαίνετε στον λογαριασμό σας και πλέον υπάρχει μια ακόμα επιλογή για πρόσθεση rss.

 

Για το myphone μπορείτε να αντιγράψετε τα διαθέσιμα rss από εδώ

 

 

 

-για τους κατόχους wm05 συσκευής:

πρέπει να κατεβάσετε την τελευταία έκδοση του AvantGo και για να δείτε σωστά τους ελληνικούς χαρακτήρες θα πρέπει να έχετε ορίσει ως region την Ελλάδα. Αυτό όμως θα σας στερήσει άλλες γλώσσες με ιδιαίτερους χαρακτήρες -πχ γαλλικά. Δηλαδή δεν μπορείτε να έχετε παραπάνω από 1 encoding τη φορά:(

 

-για τους κατόχος ppc2k2/3 συσκευής:

η παλαιότερη έκδοση του AvantGo επέτρεπε την αλλαγή encoding γλώσσας άμεσα (χωρίς region settings και restarts). Aπό την 5.7 και πάνω υποστηρίζει RSS feeds.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

1.Υπαρχει αλλο προγραμμα σαν το Skype για PocketPC (i-mate JAMin S200)

 

2.*********************

 

δεν επιτρέπονται ποστ για παράνομο υλικό

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα νεα muck Smith ... Αν και χρησιμοποιω AvantGο δεν ειχα προσεξει οτι υποστηριζει RSS.

 

Θα ηθελα να ρωτησω κατι αλλο:

Σχετικά με το πρόβλημα μου.

 

Θα ηθελα να ρωτησω αν το Informant είναι απόλυτα συμβατο με το outlook. Δλδ αν υπαρχει κατι που να μπορεις να αποθηκευσεις στο informant και να μην μπορεις στο outlook και το αντιστροφο.

Link to comment
Share on other sites

....

Θα ηθελα να ρωτησω αν το Informant είναι απόλυτα συμβατο με το outlook. Δλδ αν υπαρχει κατι που να μπορεις να αποθηκευσεις στο informant και να μην μπορεις στο outlook και το αντιστροφο.

 

Γράψε τι ακριβώς θέλεις να κάνεις, συγκεκριμένα γιατί έτσι όπως το θέτεις είναι πολύ αόριστο.

 

Γενικά το Pocket Informant ή το Αgenta fusion αντικαθιστούν το αρχικό pim των ppc.

Εννοείται ότι συγχρονίζονται πλήρως με το desktop.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Rotisa sthn etairia an einai symbato me WM5

kai apanthsan:

 

From: Hudson Mobile Support

Subject: RE: Product Feedback Form Results: Phone Dashboard

Yes, it is.

 

You can download a new beta version here that has even more WM5 support:

 

You can download the beta version here:

 

http://www.hudsonmobile.com/d/phodash_setup.zip

 

Please take a look and let us know what you think. It should be ready

for final release within 2-3 weeks.

 

Outstanding issues with beta version:

 

1) No d-pad / selectability supported yet

 

2) For some reason, when I uninstall / upgrade this causes a soft reset

- working on this now.

 

3) Need to add some logic for line wrapping on text display on today

screen...

 

Best Regards,

Hudson Mobile Support

 

Άντε να δούμε πότε θα το βγάλουν. Ακόμα τίποτα. Πάντως είναι πολύ περίεργο που δεν υπάρχει μια εφαρμογή για WM5 που να κάνει πλήρης επεξεργασία των κλήσεων, χρεώσεων με δυνατότητα υπολογισμού και της ελάχιστης χρέωσης, όπως πχ. τα 30 δευτ. που μας επιβάλουν κλπ.

'Η μήπως υπάρχει και δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου;

Link to comment
Share on other sites

Γράψε τι ακριβώς θέλεις να κάνεις, συγκεκριμένα γιατί έτσι όπως το θέτεις είναι πολύ αόριστο.

 

Γενικά το Pocket Informant ή το Αgenta fusion αντικαθιστούν το αρχικό pim των ppc.

Εννοείται ότι συγχρονίζονται πλήρως με το desktop.

 

Φοβαμαι μηπως παθω αυτο που επαθα με 2-3 κινητα μου (συσκευες). Π.χ. τα μισα πεδια του outlook δεν ηταν συμβατα με την συσκευη και το αντιστροφο. Και σκεφτηκα μιας και το Pocket Informant δεν ειναι απο Microsoft δεν θα ειναι το ιδιο συμβατο :)

Link to comment
Share on other sites

Φοβαμαι μηπως παθω αυτο που επαθα με 2-3 κινητα μου (συσκευες). Π.χ. τα μισα πεδια του outlook δεν ηταν συμβατα με την συσκευη και το αντιστροφο. Και σκεφτηκα μιας και το Pocket Informant δεν ειναι απο Microsoft δεν θα ειναι το ιδιο συμβατο :)

 

:scared:

 

Αυτό που σου συνέβη οφείλεται στο ότι τα κινητά μεσαίας κατηγορίας παρείχαν 2-3 πεδία ανά καταχώρηση.

Τα ppc (όπως και τα windows smartphones και τα symbian) παρέχουν και τα 11 πεδία του outlook. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στο συγχρονισμό.

 

Τέλος, αυτό που συμβουλέυω πάντα:

Φτιάξε σωστά (ονομα, επίθετο, κατηγορίες κτλ, όχι Giorgos 1, Eleni spiti)

τις καταχωρήσεις σου στο desktop outlook, πάρε backup και μετά συγχρόνιζε με όποια συσκευή θέλεις.

Εννοείται πως ό,τι προσθέσεις on the road στο ppc θα μεταφερθεί στο desktop στον επόμενο συγχρονισμό.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Addressbook

Τί πιο απλό: να ανοίγεις το addressbook, να βρεις την επαφή, να πατήσεις το πρασινο κουμπάκι και να πάρει τηλέφωνο...

Ε λοιπόν, αν δεν υπήρχε το inesoft, με το φοβερό skin που επιτρέπει και ελληνικά σε μεγάλα κουμπιά, ακόμη θα έψανα.

 

Φίλε μου μπορείς να μας πεις που μπορούμε να βρούμε αυτό το skin που λες με τα Ελληνικά κουμπιά??

Link to comment
Share on other sites

:scared:

 

Αυτό που σου συνέβη οφείλεται στο ότι τα κινητά μεσαίας κατηγορίας παρείχαν 2-3 πεδία ανά καταχώρηση.

Τα ppc (όπως και τα windows smartphones και τα symbian) παρέχουν και τα 11 πεδία του outlook. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στο συγχρονισμό.

 

Τέλος, αυτό που συμβουλέυω πάντα:

Φτιάξε σωστά (ονομα, επίθετο, κατηγορίες κτλ, όχι Giorgos 1, Eleni spiti)

τις καταχωρήσεις σου στο desktop outlook, πάρε backup και μετά συγχρόνιζε με όποια συσκευή θέλεις.

Εννοείται πως ό,τι προσθέσεις on the road στο ppc θα μεταφερθεί στο desktop στον επόμενο συγχρονισμό.

Δλδ λογικα δεν θα εχω προβλημα ... Τελος παντως θα το δοκιμασω και θα πω αν ολα πηγαν καλα :)

Link to comment
Share on other sites

Άντε να δούμε πότε θα το βγάλουν. Ακόμα τίποτα. Πάντως είναι πολύ περίεργο που δεν υπάρχει μια εφαρμογή για WM5 που να κάνει πλήρης επεξεργασία των κλήσεων, χρεώσεων με δυνατότητα υπολογισμού και της ελάχιστης χρέωσης, όπως πχ. τα 30 δευτ. που μας επιβάλουν κλπ.

'Η μήπως υπάρχει και δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου;

 

Epsaxna ki egw, alla den brhka kati kalo. Exw arketo kairo to PhoneDashboard se WM5, kai douleyei kanonika (version 1.1.8). Ola einai entaksei, ektos to oti den exei elaxisto xrono 30 deyterolepta.Apo 1 lepto ksekinaei, h apo thn arxh ana deyterolepto.

To Phone Alarm exei tetoia epilogh (30\1). To kako einai omws oti den kanei diko tou Log files, kai trabaei ton xrono apo to call history. Ean sbhseis tis klhseis pou exeis kanei, xanontai ola.

Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

-για τους κατόχος ppc2k2/3 συσκευής:

η παλαιότερη έκδοση του AvantGo επέτρεπε την αλλαγή encoding γλώσσας άμεσα (χωρίς region settings και restarts). Aπό την 5.7 και πάνω υποστηρίζει RSS feeds.

εχω qtek22020i δηλ.win2003se, avantgo 6.0 build 3027 και δεν μπορω να δω τα δυο ελληνικα καναλια rss που εχω προσθεσει στο avantgo(τα βλεπω κινεζικα), στα regional settings εχω ελληνικα, σαν προεπιλεγμενη γλωσσα στο ppc χρησιμοποιω παλι τα ελληνικα. καμμια ιδεα τι συμβαινει? εχω επιλεξει το myphone και βλεπω τους ελληνικους τιτλους ειδησεων σε κινεζικα ενω οπου εχει αγγλικα οκ. τωρα αν επιλεξω να δω φουλ αρθρο τοτε μου γραφει javascript error at line 48 of showthread.php:property not found:write και παλι τα ιδια

στο π900 υπαρχει το booster, στα ππσ υπαρχουν αντιστοιχα ενισχυτικα προγραμματα?

Sudamerica Grace-Tchen Tchen

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να να επιτρέπει το άνοιγμα αρχείων pps & ppt του powerpoint για ppc με WM2003SE;

Το Clearvue Suite περιέχει Powerpoint viewer..

Link to comment
Share on other sites

...

εχω qtek22020i δηλ.win2003se, avantgo 6.0 build 3027 και δεν μπορω να δω τα δυο ελληνικα καναλια rss που εχω προσθεσει στο avantgo(τα βλεπω κινεζικα)...

 

Yποτίθεται ότι η τελευταία έκδοση του AvantGo 6.2 θα διόρθωνε το bug των ελληνικών.

Αφού όμως έχεις ppc2003, γιατί δεν βάζεις την έκδοση 5.7 που υποστηρίζει τα ελληνικά χωρίς πρόβλημα;

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να να επιτρέπει το άνοιγμα αρχείων pps & ppt του powerpoint για ppc με WM2003SE;

 

Προτείνω επίσης το Pocket Slide Slow βλέπε http://www.cnetx.com

Link to comment
Share on other sites

Yποτίθεται ότι η τελευταία έκδοση του AvantGo 6.2 θα διόρθωνε το bug των ελληνικών.

Αφού όμως έχεις ppc2003, γιατί δεν βάζεις την έκδοση 5.7 που υποστηρίζει τα ελληνικά χωρίς πρόβλημα;

οκ thanks θα το δοκιμασω αμεσα;)

Sudamerica Grace-Tchen Tchen

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Addressbook

Τί πιο απλό: να ανοίγεις το addressbook, να βρεις την επαφή, να πατήσεις το πρασινο κουμπάκι και να πάρει τηλέφωνο...

Ε λοιπόν, αν δεν υπήρχε το inesoft, με το φοβερό skin που επιτρέπει και ελληνικά σε μεγάλα κουμπιά, ακόμη θα έψανα.

Φίλε μου μπορείς να μας πεις που μπορούμε να βρούμε αυτό το skin που λες με τα Ελληνικά κουμπιά??

 

Δεν χρειάζεται να κατεβάσεις τίποτε, είναι ενσωματωμένο στην εφαρμογή.

 

Α. Δημιουργία ελληνικών κουμπιών

 

Το 1ο πράγμα που πρέπει να κάνεις, είναι να δημιουργήσεις μια "μπάρα" με τα ελληνικά (εννοείται ότι έχεις ελληνικό πληκτρολόγιο ήδη εγκατεστημένο). Για να το κάνεις, πας Menu->Tools->Options

http://www.inesoft.com/eng/screenshots/ab_13.gif

Αλλάζεις τη γλώσσα της μπάρας σε custom, και εκεί "φτιάχνεις" τα κουμπιά που θέλεις. Πχ βάζεις την εξής γραμμή:

 

ΑΒΓ/αάβγabc ΔΕΖ/δεέζdef ΗΘΙ/ηθιίghi

 

 

Β. Εμφάνιση μπάρας

Πάς Menu-> View-> Big ABC bar

 

Είσαι έτοιμος...

 

Τώρα, για πάρεις τηλέφωνο, πατάς το πράσινο κουμπί, μετά πας στο Contacts και σου ανοίγει κατευθείαν η ακόλουθει οθόνη

http://www.inesoft.com/eng/screenshots/ab_03.gif

 

αλλά, με ελληνικά κουμπιά. Ε μετά, λειτουργεί σαν κλασσικό τηλέφωνο...

 

Θα σου πάρει συνολικά 3-4 λεπτά να το σετάρεις, αλλά η εφαρμογή είναι πολύ καλογραμμένη και θα δεις ότι θα σου λύσει τα χέρια.

Επιπλέον έχει caller ID (με μεγάλη οθόνη και φωτογραφία στις εισερχόμενες κλησεις), πολύ καλή ρύθμιση των ringtones ανά κατηγορία, κλπ, κλπ

 

Αξίζει τα λεφτά της, και ξέρω ότι θα βάλουν κα κάποια features ακόμη (τους έστειλα κάποες ιδέες).

 

Αυτά... Αν κολλήσεις, εδώ είμαστε...

Link to comment
Share on other sites

Swstos! Poly kalo programma. To exw edw kai merikous mhnes.

Episynaptw ena arxeio, to opoio exw etoima ta grammata. Latinika kai Ellhnika.

Mporeite bebaia na to allaksete kai na to kanete opws thelete.

To arxeio ayto to bazete sto ppc, kai to periexomeno to kanete copy kai meta paste sto "custom"

Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω μια εξαίρεση -και κατάχρηση συνάμα- ως μοντεράτορας :O

Zητώ λοιπόν την συνενοχή σας :ninja:

 

Χτες μου έστειλαν το αρχείο που επισυνάπτω.

Kατεβάστε το, μετονομάστε την κατάληξη από .txt σε .exe

Αντιγράψτε το στο ppc και τρέξτε το.

Επιλέξτε τη χώρα που βρίσκεστε και

θα έχετε ειδοποιήσεις για όλους τους αγώνες του Μουντιάλ.

Αν το ξανατράξετε, αφαιρούνται όλες οι ειδοποιήσεις.

 

 

Δυστυχώς δεν γνωρίζω περισσότερα για την προέλευση του αρχείου πέρα απόένα email που υπάρχει στο about.

Ποτέ δεν θα επισύναπτα έτσι ένα αρχείο.

Ο λόγος που παραβαίνω τους κανόνες του φόρουμ είναι επειδή έχει ήδη αρχίσει το Παγκόσμιο Κύπελο και ίσως φανεί άμεσα χρήσιμο σε αρκετούς.

Τέλειο.

Να 'σαι καλά, κι ας μην έχεις την προέλευση.

Link to comment
Share on other sites

να χαμε ενα που να ελεγε και τα αποτελεσματα...:O

 

Υπάρχει είναι απίστευτα πλήρες με τα πάντα και προσωπικά το αγόρασα...

 

http://www.resco.net/worldcup2006/default.asp

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει είναι απίστευτα πλήρες με τα πάντα και προσωπικά το αγόρασα...

 

http://www.resco.net/worldcup2006/default.asp

Eντάξει δεν χρειάζεται να φτάνουμε σε ακρότητες-αγορές!:p

Ένα pm αρκεί!:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...