Jump to content

Συχνές ερωτήσεις και απαντήσεις για το vBulletin 3


MsK
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ώπα, με παρεξήγησες Mythozz. Βεβαίως και σέβομαι τη δουλειά που κάνει ο MsK για το φόρουμ, ειδικά τη δουλειά που έριξε το σαβ/κο, αλλά είχα κι εγώ ένα παράπονο/ερώτηση, η οποία δεν είχε αναφερθεί προηγουμένος, γι αυτό και το θεώρησα "περίεργο" όλα τα άλλα να αλλάζουν και τα avatars να παραμένουν ίδια...

Σωστά...?

 

Δεν σε παρεξήγησα. :) Απλά όταν βλέπεις τόσες αλλαγές προς το καλύτερο, χιλιάδες αλλαγες, και θεωρείς οτι αφήσαμε ομοιόμορφα τα avatars ως... κίνηση προς τα πίσω, χτυπάει κάπως άσχημα. :)

 

Δεν υπάρχει πρόβλημα πάντως. Νομίζω σου απαντήσαμε 2 S. Mods :)

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 257
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μήπως το tabbrowser extensions? :worry:
Ναι αυτό είναι. Με αυτό το extension ενεργοποιημένο, δεν δουλεύουν σωστά τα διάφορα drop-down μενού: αναζήτηση, συντομεύσεις κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω κι εγώ ότι είναι καλύτερα τα αβατάρ να είναι περιορισμένα, γιατί έτσι το site δε παρεκκλίνει από τον αρχικό προσανατολισμό του που είναι τα κινητά τηλέφωνα ;)

 

Επίσης δε παρατηρείται το μάλλον δυσάρεστο φαινόμενο χρωματικής κι αισθητικής ανομοιογένειας που έχω δει σε ξένα φόρουμ, όποτε οι χρήστες μπορούσαν να επιλέξουν ελεύθερα τα αβατάρ τους.

 

Από εκεί και πέρα η κάθε άποψη που εκφράζεται κόσμια πρέπει να είναι απόλυτα σεβαστή από όλους μας :)

Link to comment
Share on other sites

εδω φαινεται να εχει γινει πολυ σοβαρη δουλεια. θα μου παρει 2-3 μερες να αναλακαλυψω ολες τις δυνατοτητες του νεου forum, αλλα προς το παρον ολα ειναι μια χαρα. αυτα που εχω παρατηρησει μεχρι στιγμης:

  • το κουμπι "συντομευσεις" ειναι ολα τα λεφτα!! αμεση προσβαση στις περισσοτερες λειτουργιες του forum
  • το WYSIWYG πολυ καλο, περιμενα ομως να εχει προστεθει η διορθωση κειμενου(μηπως ξεκινησω να βαζω τονους επιτελους:o )
  • αυτο που παρατηρησα μολις πριν απο λιγο. στις ειδοποιησεις με email φαινεται πλεον και το περιεχομενο του μυνηματος. το βρισκω εξαιρετικη ιδεα,σε γλιτωνει απο ασκοπα login;)
  • στα avatar μου αρεσει που παρεμεινε το κλασικο συστημα. οποιαδηποτε αλλαγη θα ηταν πολυ κουραστικη.

αυτα και αλλα πολλα που εχουν αναφερθει και απο τους υπολοιπους.ενα Μπραβο στον Msk και τα υπολοιπα παιδια που δουλευουν καθημερινα για το myphone, και ενα ευχαριστω για την φιλοξενια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολλά συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά.

 

Το κουμπάκι που σε πήγαινε στην καρυφή της σελίδας καταργήθηκε??

Επειδή τώρα για να αλλάξεις θέμα μέσα στο ίδιο φορουμ πρέπει να σκρολαρεις προς τα πάνω μόνος σου. Οχι ότι δε συνηθίζεται αλλά λέμε..

 

Μπράβο και πάλι

Xiaomi Mi 9T 128GB
Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολλά συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά.

 

Το κουμπάκι που σε πήγαινε στην καρυφή της σελίδας καταργήθηκε??

Επειδή τώρα για να αλλάξεις θέμα μέσα στο ίδιο φορουμ πρέπει να σκρολαρεις προς τα πάνω μόνος σου. Οχι ότι δε συνηθίζεται αλλά λέμε..

 

Μπράβο και πάλι

 

κάτω κάτω κάτω, δεξιά δεξιά δεξιά :)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, υπάρχει περιορισμός στο φορμά εικόνας που μπορεί να μπει στο προφίλ;

 

Προσπαθώ να βάλω αυτήν την εικόνα...

 

http://users.pandora.be/eforum/emoticons4u/fingers/fing36.gif

 

Αλλά λαμβάνω το εξής μήνυμα σφάλματος...

 

Σφάλμα - δεν μπορεί να βρεθεί κάποια εικόνα στην εισηγμένη διεύθυνση (URL). Βεβαιωθείτε ότι έχετε εισάγει σωστά τη διεύθυνση στην οποία βρίσκεται η εικόνα

 

Επίσης...

 

Σημείωση: Η εικόνα που θα προσθέσετε στο προσωπικό σας προφίλ δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 100 x 100 pixels ή τα 64,0 KB.

 

Η εικονίτσα αυτή είναι μόλις 11.148 bytes και 54*40 πιξελ... :worry:

Link to comment
Share on other sites

Καλή η εικόνα του προφιλ για να έχουμε μια οπτική εικόνα του συνομιλούντος, αλλά επειδή είναι πολύ μικρή και προφανώς πρέπει να είναι για να φαίνεται στυλ ταυτότητας, μήπως για λόγους ασφαλείας θα έπρεπε να καταργηθεί σε αυτή η δυνατότητα copy ; :worry:
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να εμφανιζεται δίπλα/κάτω από κάθε θέμα από πόσες σελίδες αποτελείται όπως συνέβαινε στην προηγούμενη έκδοση του φόρουμ? Πολλές φορές θέλεις να πας κατευθείαν στην τελευταία σελίδα χωρίς ξαναδεις την πρώτη...

 

 

Edit: Βλέπω ότι έγινε...

Open your Windows to Freedom!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

http://www.reactos.org

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στο Μάνο που κατάφερε να μας καταπλήξει για μια ακόμα φορά... Το myphone γίνεται όλο και καλύτερο!

 

Πάντα τέτοια! :up:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Απορία: είχα συνηθίσει, μετά την είσοδό μου στο Τόπο, να έχω τη δυνατότητα, εκτός των άλλων, να επιλέγω μια συνοπτική επισκόπιση (σε σελίδες), των δικών μου μηνυμάτων (με πρώτο στον σχετικό κατάλογο, το πιο πρόσφατο),

 

Αυτή η δυανατότητα έχει καταργηθεί ;

 

Αν κάτι μου ξέφυγε, λυπούμαι εκ των προτέρων και αναμένω οδηγίες / συμβουλές. :)

...ένα μήλο την ημέρα, το γιατρό το κάνει πέρα...

...ένα σκόρδο την ημέρα, τον καθένα κάνει πέρα...

...ένα APPLE μες τη μέρα, κάθε gadget κάνει πέρα...:music:

Link to comment
Share on other sites

η δυνατότητα αυτή εξακολουθεί να υπάρχει στο προφίλ σου. (εμφάνιση προφίλ)

 

από την κεντρική σελίδα του φόρουμ έχει αφαιρεθεί όντως, δεν ξέρω αν θα είναι μόνιμο ή αναμένεται κάποιο hack :)

Link to comment
Share on other sites

Με γεια, με γεια... μια ερωτηση τωρα. To login ειναι πετυχημενο μονο αν το firewall δεν κανει block τα referrers. Το ιδιο εχει να κανει και με τα posts. Γιατι το αλλαξατε; :worry: :confused:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Απορία: είχα συνηθίσει, μετά την είσοδό μου στο Τόπο, να έχω τη δυνατότητα, εκτός των άλλων, να επιλέγω μια συνοπτική επισκόπιση (σε σελίδες), των δικών μου μηνυμάτων (με πρώτο στον σχετικό κατάλογο, το πιο πρόσφατο),

 

Αυτή η δυανατότητα έχει καταργηθεί ;

 

Αν κάτι μου ξέφυγε, λυπούμαι εκ των προτέρων και αναμένω οδηγίες / συμβουλές. :)

Γιώργο καλησπέρα.... :)

 

Δεν ξέρω αν εννοείς αυτό που κατάλαβα και το οποίο μπορείς να το έχεις αν πατώντας στο νικ σου επιλέξεις την εμφάνιση του προφίλ σου και μετά τα μηνύματά σου...Επ΄ευκαιρίας βάζεις και μιά φωτό σου στο προφιλ....για να δέιξεις τί γάτος είσαι... :p

Link to comment
Share on other sites

@Wappy

@christ-k

 

Ελήφθη ! :happy:

 

Thx :)

...ένα μήλο την ημέρα, το γιατρό το κάνει πέρα...

...ένα σκόρδο την ημέρα, τον καθένα κάνει πέρα...

...ένα APPLE μες τη μέρα, κάθε gadget κάνει πέρα...:music:

Link to comment
Share on other sites

Tί σημαίνει αυτό στις αγοροπωλησίες;;;

Η συναλλαγή έχει ολοκληρωθεί: Ο δημιουργός της αγγελίας έχει επιλέξει το κλείδωμά της, υποδηλώνοντας με αυτόν τον τρόπο ότι έχει ολοκληρωθεί η προσωπική του συναλλαγή. Για περαιτέρω πληροφορίες ή διευκρινήσεις μπορείτε να επικοινωνήσετε με το δημιουργό αυτής της αγγελίας κάνοντας χρήση των προσωπικών μηνυμάτων (PMs).

Και εφόσον δεν το έχει επιλέξει ο δημιουργός της αγγελίας, δεν είναι παραπλανητικό για τον υποψήφιο αγοραστή που νομίζει πως το προϊόν έχει πωληθεί (ολοκληρωθεί η συναλλαγή); :blink:

Link to comment
Share on other sites

Tί σημαίνει αυτό στις αγοροπωλησίες;;;

 

Και εφόσον δεν το έχει επιλέξει ο δημιουργός της αγγελίας, δεν είναι παραπλανητικό για τον υποψήφιο αγοραστή που νομίζει πως το προϊόν έχει πωληθεί (ολοκληρωθεί η συναλλαγή); :blink:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=180838#post180838

 

5) Πώλησα ή Βρήκα το προϊόν που έψαχνα! Τώρα;

 

Είναι απλό. Επιλέξτε «Επιλογές Θέματος» και «Κλείδωμα». Η αγγελία σας θα κλειδωθεί και αυτόματα θα εμφανιστεί μήνυμα που θα ενημερώνει τα υπόλοιπα μέλη ότι η συναλλαγή σας έχει ολοκληρωθεί.

 

οπότε, όπως καταλαβαίνεις, αυτό γίνεται μόνο όταν το επιλέξει ο ίδιος ο δημιουργός της αγγελίας :)

Link to comment
Share on other sites

Μα μόνο ο κάθε χρήστης μπορεί να την κλειδώσει. Αν το κάνει θεωρείται οτι έληξε η αγοραπωλησία. Θα πάει ο Mod να τη κλειδώσει; Αλλαξε η λογική του B&S...

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Eleos re Wappy me tis koines apantiseis... Wannabe Super Mod thes na gineis? :p

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρήσεις:

Στα πολύ μεγάλα θέματα η υβριδική και η θεματική μορφή νομίζω ότι δεν δουλεύει βλ. Sony Ericsson K700i

Στην αρχική σελίδα λείπει ένα πολυ χρήσιμο λινκ που υπήρχε και πήγαινε στα νέα θέματα. (Αυτα που δημιουργήθηκαν από την προηγούμενη φορά που μπήκα... και όχι μαζί με αυτά που τροποποιήθηκαν που δείχνει τώρα.) Το άθροισμα τους κάνει 100άδες μηνύματα και δεν βολεύει

Για να δουλέψει η θεματική/Υβριδική μορφή πρέπει να έχουν απαντηθεί κατάληλα τα θέματα... Σε αυτό το θέμα για παράδειγμα κάτι γίνεται :) στα παλιά θέματα γίγας δεν βολεύει, στα καινούργια βολεύει ;)

 

Αυτό με τα θέματα το παρατήρησα και εγώ, βλέπε Bug Forum :p

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, πολύ καλό το νέο forum-site! :up:

Συγχαρητήρια στους συντελεστές! :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό είναι. Με αυτό το extension ενεργοποιημένο, δεν δουλεύουν σωστά τα διάφορα drop-down μενού: αναζήτηση, συντομεύσεις κλπ.

Βασικά μια χαρά δουλεύουν όλα, αν εξαιρέσεις το bugάκι με το profile και το user menu (στο οποιο αναφέρομαι και έφτιαξα thread στο bugs forum), το οποιο όμως δεν είναι και τόσο ενοχλητικό afterall :)

Link to comment
Share on other sites

Στην κεντρική σελίδα του myphone στο προφίλ μου πατώντας τα Νέα μηνύματα εκτός από τα νέα βγάζει και παλαιότερα. Γιατί συμβαίνει αυτό;
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν μου βγάζει αν οι χρήστες είναι offline ή online? :blink:

Edit: sorry, τώρα το πήρα χαμπάρι το σηματάκι κάτω αριστερά.. :o

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...