Jump to content

Samsung Galaxy S7 Edge (SM-G935F)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1) Όχι δεν είναι branded. Είναι ιταλικό unbranded.

2)Επειδή η BTU είναι multi csc, περιέχει δηλαδή κι άλλα csc -εκτός από το δικό της- και ένα από αυτά είναι και το ιταλικό, για να σου αλλάξει το csc σε BTU πρέπει να βάλεις κάποια ρομ που δεν υπάρχει στα διαθέσιμα csc της BTU, μια από αυτές τις ρομ είναι η ελληνική. Περνάς λοιπόν την ελληνική και μετά την BTU.

3) το λινκ για την ελληνική https://www.sammobile.com/firmwares/download/116686/G935FXXU1BPLB_G935FEUR1BPH1_EUR/ και το λινκ για την BTU https://www.sammobile.com/firmwares/download/122404/G935FXXU1DQB3_G935FOXA1DQB1_BTU/

4) Μετά το κινητο θα έχει αγγλική ρομ, αλλά μην σε αγχώνει, δεν χάνεις την εγγύηση σου γιατί η ρομ που θα περάσεις είναι official και επίσης μπορείς ανά πάσα στιγμή να γυρίσεις στην ιταλική. Εμένα το κινητο είχε ιταλική ρομ από την αρχή, πέρασα την αγγλικη για να δοκιμάσω την 7 και μετά ξανά γύρισα στην ιταλική.

 

Edit: Μην ξεχάσεις πριν και μετά την αλλαγή της ρομ να κάνεις πάντα ένα Wipe data. Αν δεν ξέρεις την διαδικασια, στην γράφω, είναι απλή. Κλείνεις το κινητο και πατάς ταυτόχρονα και παρατεταμενα το volume up το power button και το home button μέχρι να εμφανιστεί το σηματάκι του Android, μετά θα σου βγάλει κάποιες επιλογές, πας εκεί που λέει wipe data το επιλέγεις, μετά πατάς yes, περιμένεις λίγα δευτερόλεπτα να ολοκληρωθεί η διαδικασία και μετά κάνεις reboot.

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μιας και βλεπω πως πολλοι ειναι αυτοι που δεν εχουν θεμα με το σημα , λεω να το δοκιμασω και εγω ,να δω τι ψαρια θα πιασω ,κατεβασα την αγγλικη και τωρα περιμενω να κατεβει η ελληνικη ,μαλλον σημερα δε θα προλαβω

Τωρα εχω μια απορια, πριν περασω την ελληνικη θα κανω wipe data; αφου την περασω κανω παλι wipe; επειτα περναω την αγγλικη και αφου περαστει κανω εκ νεου wipe; καλα καταλαβα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 16,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μιας και βλεπω πως πολλοι ειναι αυτοι που δεν εχουν θεμα με το σημα , λεω να το δοκιμασω και εγω ,να δω τι ψαρια θα πιασω ,κατεβασα την αγγλικη και τωρα περιμενω να κατεβει η ελληνικη ,μαλλον σημερα δε θα προλαβω

Τωρα εχω μια απορια, πριν περασω την ελληνικη θα κανω wipe data; αφου την περασω κανω παλι wipe; επειτα περναω την αγγλικη και αφου περαστει κανω εκ νεου wipe; καλα καταλαβα;

 

Καλα καταλαβες!

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ απόλυτα ευχαριστημένος από 7..

Μπαταρία παίδες μου κάνει εντύπωση ότι δεν πέφτει στο 99% με τη μία όπως παλιά. Δεν ξέρω αν είναι τεχνικό το θέμα και φαίνεται ότι αργεί ή αν είναι ουσίας αλλά μέχρι στιγμής το κινητό δουλεύει άριστα σε όλα.

Με btu και επαναφορά πριν και μετά την αναβάθμιση

 

Mια απ'τα ίδια.

Eνώ όταν το είχα παλιά το μόνο πράγμα που είχα παράπονο ήταν το ότι έπεφτε 3-4% σε αναμονή τώρα στο καινούργιο με την 7 όλα πάνε όπως πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος παιδιά που να μπορώ να δω από ποιά χώρα είναι το κινητό μου το πήρα πρίν δυο μέρες από το Σκρουτζ??:O:O

 

Κατέβασε το phone info από Play store

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εχει βγει εκδοση για τους εχθρους μας τους τουρκους: https://www.sammobile.com/firmwares/download/122968/G935FXXU1DQB7_G935FOJV1DQB7_TUR/ η 7 οποτε σιγα σιγα θα την παρουμε και στην Κυπρο και στην Ελλαδα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 33 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υπάρχει τρόπος παιδιά που να μπορώ να δω από ποιά χώρα είναι το κινητό μου το πήρα πρίν δυο μέρες από το Σκρουτζ??:O:O

Μπορεις να κατεβασεις το Phone Info της Samsung απο το Play Store.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα π είναι ελβετικό unbranded αγορασμενο apo σκρουτζ πρέπει να περάσω πρώτα την ελληνική εξάρα και μετά αγγλική εφταρα?

Csc version G935FAUT1BPH1

Bootloader G935FXXU1BPLB

 

Btw

Έχει και κάνεις άλλος ελβετική? Από τι βλέπω σχεδόν όλοι ιταλική έχετε

Link to comment
Share on other sites

Οκ το βρήκα λέει από βιετνάμ αντιστοιχεί και το ΙΜΕΙ κ τα υπόλοιπα. Ευχαριστώ!

Καλό ή κακό αυτό?? Που είναι από Βιετνάμ??

Edited by Xaron
Link to comment
Share on other sites

Οκ το βρήκα λέει από βιετνάμ αντιστοιχεί και το ΙΜΕΙ κ τα υπόλοιπα. Ευχαριστώ!

Καλό ή κακό αυτό?? Που είναι από Βιετνάμ??

Vietnam είναι η χώρα παραγωγής. Πήγαινε στην καρτέλα CSC CODE, εκεί θα δεις την χώρα για την οποία προοριζόταν το κινητο.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οκ το βρήκα λέει από βιετνάμ αντιστοιχεί και το ΙΜΕΙ κ τα υπόλοιπα. Ευχαριστώ!

Καλό ή κακό αυτό?? Που είναι από Βιετνάμ??

 

Οχι δεν είναι κακό, καλοδούλευτο

Link to comment
Share on other sites

Vietnam είναι η χώρα παραγωγής. Πήγαινε στην καρτέλα CSC CODE, εκεί θα δεις την χώρα για την οποία προοριζόταν το κινητο.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πήγα και λέει από Czech Republic / CZ

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οχι δεν είναι κακό, καλοδούλευτο

 

Ευχαριστώ πηγα κατευθείαν στα βαθειά από θέμα κινητού! Έχει την 6 από όσο είδα γιατί εχτές το άνοιξα και έκανε μόνο του τις αναβαθμίσεις το αφήνω έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Πήγα και λέει από Czech Republic / CZ

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ευχαριστώ πηγα κατευθείαν στα βαθειά από θέμα κινητού! Έχει την 6 από όσο είδα γιατί εχτές το άνοιξα και έκανε μόνο του τις αναβαθμίσεις το αφήνω έτσι?

Ωραία, Τσεχικη ρομ λοιπόν.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πήγα και λέει από Czech Republic / CZ

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ευχαριστώ πηγα κατευθείαν στα βαθειά από θέμα κινητού! Έχει την 6 από όσο είδα γιατί εχτές το άνοιξα και έκανε μόνο του τις αναβαθμίσεις το αφήνω έτσι?

 

Η άποψή μου είναι ναι να το αφήσεις να περνεις κανονικά της αναβαθμισης

Link to comment
Share on other sites

Η άποψή μου είναι ναι να το αφήσεις να περνεις κανονικά της αναβαθμισης

Θα το κρατήσω έτσι προς το παρόν και βλέπω αργότερα κ από εδώ μέσα διαβάζοντας τα σχόλια:D

Link to comment
Share on other sites

Θα το κρατήσω έτσι προς το παρόν και βλέπω αργότερα κ από εδώ μέσα διαβάζοντας τα σχόλια:D

 

Νωμιζω πρέπει να μπορείς να κάνεις αναβάθμιση nougat

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα το κρατήσω έτσι προς το παρόν και βλέπω αργότερα κ από εδώ μέσα διαβάζοντας τα σχόλια:D

 

Ρίξε μια ματιά εδώ https://www.sammobile.com/firmwares/database/SM-G935F/

Link to comment
Share on other sites

κατεβαζω και εγω την ελληνικη να ξανα φλασαρω και μετα την btu ωστε να αλλαξει το csc.

τωρα αξιζει ολο αυτο ή τσαμπα παιδευομαι ?

Link to comment
Share on other sites

Έχω το s7 edge με wind f2g και χάνω συνεχώς κλήσεις. Το έχω στην ρύθμιση 2g/3g με Nougat και προχτές πήγα και έβαλα καινούρια κάρτα 4g γιατί είχα μία παλιά.

 

Ταυτόχρονα έχω ένα εταιρικό Nokia C2 πάλι με wind (εταιρικό συμβόλαιο).

 

Ίδιες ώρες και σε ίδια σημεία με παίρνουν στο δικό μου και η κλήση έρχεται με ειδοποίηση sms ενώ στο nokia δεν χάνεται ποτέ κλήση.

 

Τι μπορώ να κάνω? Είμαι ένα βήμα πριν την αλλαγή σε cosmote whats up

s21 ultra 256
Link to comment
Share on other sites

και εγω που εχω cosmote χανω μερικες κλησεις,σπανια βεβαια αλλα χανω.

με το v10 τωρα που το σκεφτομαι δεν εχανα τοσο συχνα.

βεβαια εκει που το v10 υστερουσε ηταν το σημα wifi που σε καποια σημεια δεν επιανε σπιτι,ενω το edge δεν το χανει καθολου(μεζονετα).

Link to comment
Share on other sites

όποιος δεν έχει τα παρακάτω csc ( BTU,CPW,DBT,ITV,KOR,NEE,XEF,XEO,XEU ) στην αναβάθμιση που φοράει τώρα , δεν χρειάζεται να περάσει την ελληνική και μετά την αγγλική. Περνάει κατευθείαν την αγγλική με csc home αν δεν θέλει να χάσει ότι έχει μέσα ή με σκέτο csc όπου γίνεται hard reset και παίρνει κανονικά τις αναβαθμίσεις μετά της αγγλικής μιας και θα έχει αλλάξει το csc σε BTU.
"ΚΑΜΙΑ ΚΑΛΗ ΠΡΑΞΗ ΔΕΝ ΜΕΝΕΙ ΑΤΙΜΩΡΗΤΗ"
Link to comment
Share on other sites

όποιος δεν έχει τα παρακάτω csc ( BTU,CPW,DBT,ITV,KOR,NEE,XEF,XEO,XEU ) στην αναβάθμιση που φοράει τώρα , δεν χρειάζεται να περάσει την ελληνική και μετά την αγγλική. Περνάει κατευθείαν την αγγλική με csc home αν δεν θέλει να χάσει ότι έχει μέσα ή με σκέτο csc όπου γίνεται hard reset και παίρνει κανονικά τις αναβαθμίσεις μετά της αγγλικής μιας και θα έχει αλλάξει το csc σε BTU.

 

Εγώ έχω κάποια από αυτά είχα βρει από εδώ μέσα και την πέρασα με Odin την αναβάθμιση σε nougat με home cscαν το αφήσω έτσι δε θα παίρνω όλες τις αναβαθμίσεις; ούτε hard reset έκανα. Πολύ μπέρδεμα πρέπει να περάσεις 10 αναβαθμίσεις για να βάλεις μια καλή!

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω κάποια από αυτά είχα βρει από εδώ μέσα και την πέρασα με Odin την αναβάθμιση σε nougat με home cscαν το αφήσω έτσι δε θα παίρνω όλες τις αναβαθμίσεις; ούτε hard reset έκανα. Πολύ μπέρδεμα πρέπει να περάσεις 10 αναβαθμίσεις για να βάλεις μια καλή!

Είναι απλή η διαδικασία.Εφοσον είχες ρομ που είναι στα διαθέσιμα csc της BTU, περνάς την ελληνική και μετά την αγγλικη για να σου αλλάξει το csc. Και βάζεις το σκέτο csc όχι το home csc.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 57 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω το s7 edge με wind f2g και χάνω συνεχώς κλήσεις. Το έχω στην ρύθμιση 2g/3g με Nougat και προχτές πήγα και έβαλα καινούρια κάρτα 4g γιατί είχα μία παλιά.

 

Ταυτόχρονα έχω ένα εταιρικό Nokia C2 πάλι με wind (εταιρικό συμβόλαιο).

 

Ίδιες ώρες και σε ίδια σημεία με παίρνουν στο δικό μου και η κλήση έρχεται με ειδοποίηση sms ενώ στο nokia δεν χάνεται ποτέ κλήση.

 

Τι μπορώ να κάνω? Είμαι ένα βήμα πριν την αλλαγή σε cosmote whats up

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, αλλά με Vodafone. Γύρισα στην 6.0.1 και έστρωσε.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

και εγω χανω κλησεις με cosmote...και ενας φιλος μου το ιδιο...θα δοκιμασω να περασω πρωτα ελληνικη ρομ και μετα nougat 7 btu να δω αμα θα στρωσει..αλλα απο δευτερα..

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

και εγω χανω κλησεις με cosmote...και ενας φιλος μου το ιδιο...θα δοκιμασω να περασω πρωτα ελληνικη ρομ και μετα nougat 7 btu να δω αμα θα στρωσει..αλλα απο δευτερα..

 

Γιατί να περάσεις πρώτα την ελληνική 6.0.1 και μετά την nougat ;

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω το s7 edge με wind f2g και χάνω συνεχώς κλήσεις. Το έχω στην ρύθμιση 2g/3g με Nougat και προχτές πήγα και έβαλα καινούρια κάρτα 4g γιατί είχα μία παλιά.

 

Ταυτόχρονα έχω ένα εταιρικό Nokia C2 πάλι με wind (εταιρικό συμβόλαιο).

 

Ίδιες ώρες και σε ίδια σημεία με παίρνουν στο δικό μου και η κλήση έρχεται με ειδοποίηση sms ενώ στο nokia δεν χάνεται ποτέ κλήση.

 

Τι μπορώ να κάνω? Είμαι ένα βήμα πριν την αλλαγή σε cosmote whats up

Βγάλε την αγγλική nougat και βάλε ελληνική ρομ να δουλεύει κανονικά στο δίκτυο η συσκευή.

Ακριβώς τα ίδια έπαθα κι εγώ με wind και αγγλική ρομ. Προφανώς η baseband δεν είναι απολύτως συμβατη με τη wind. Μόνο σε 2g δε χάνεις κλήσεις

Έβαλα ελληνική ρομ και μια χαρά είναι τώρα η συσκευή .

 

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by jor1ge
Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S7 Edge (SM-G935F)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...