Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο3)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

712 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Apple
      45
    • HTC
      43
    • Huawei
      27
    • Lenovo
      6
    • LG
      123
    • Microsoft / Nokia
      136
    • Motorola
      9
    • Samsung
      206
    • Sony
      46
    • Xiaomi
      24
    • ZTE
      7
    • Meizu
      15
    • ...άλλη εταιρεία
      25


Recommended Posts

Στα χρήματα μέχρι 250 παίζουν μεταχειρισμένα και τα Ζ5/ Ζ5c που και πιο ολοκληρωμένα τηλέφωνα είναι και οι κάμερες είναι υψηλού επιπέδου. Ειδικά η βιντεοσκόπηση είναι απαράμιλλη.

 

Σε φωτογραφια απο τα δειγματα που χω δει ειναι κατωτερα. Κατα τα αλλα θα συμφωνησω για το οτι ειναι πιο ολοκληρωμενα. Απλα απαντησα στην ερωτηση που εκανε, δηλαδη βαση της καμερας και μονο. Φυσικα αν δεν τον νοιαζει να ειναι android παει και στο lumia 950 που ολους μας κανει να χαζευουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε φωτογραφια απο τα δειγματα που χω δει ειναι κατωτερα. Κατα τα αλλα θα συμφωνησω για το οτι ειναι πιο ολοκληρωμενα. Απλα απαντησα στην ερωτηση που εκανε, δηλαδη βαση της καμερας και μονο. Φυσικα αν δεν τον νοιαζει να ειναι android παει και στο lumia 950 που ολους μας κανει να χαζευουμε.

Όχι επειδή το έχω :p αλλά στο dxomark το Ζ5 είχε βγει ΤΟ κορυφαίο του 2015 και η βαθμολογία του εξακολουθεί να είναι πάρα πολύ κοντά με τις ναυαρχίδες του 2017. Το νέξους η αλήθεια είναι δεν το ξέρω. Δεν το έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου για να έχω άποψη.

Το 950 είναι άλλη ιστορία, δεν αξίζει σαν smartphone πιστεύω, ενώ αν κάποιος πάει μόνο για την κάμερα, καλύτερα ας πάρει μια κάμερα.:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Όχι επειδή το έχω :p αλλά στο dxomark το Ζ5 είχε βγει ΤΟ κορυφαίο του 2015 και η βαθμολογία του εξακολουθεί να είναι πάρα πολύ κοντά με τις ναυαρχίδες του 2017. Το νέξους η αλήθεια είναι δεν το ξέρω. Δεν το έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου για να έχω άποψη.

Το 950 είναι άλλη ιστορία, δεν αξίζει σαν smartphone πιστεύω, ενώ αν κάποιος πάει μόνο για την κάμερα, καλύτερα ας πάρει μια κάμερα.:)

 

Μπορει να χει πιασει αλλα τα δειγματα δειχνουν το αναποδο. :) Αλλωστε δεν επανεξεταζει τα κινητα μετα απο τυχον updates. Προσωπικα δεν μου αρεσε το αποτελεσμα λογω hdr αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι απο τα καλυτερα. Το μονο του αρνητικο ειναι οτι αργει λιγο στο νεταρισμα. Γενικα το nexus 5x κοιταει στα ισια καμεροκινητα τυπου s7, g5 κλπ. Ασε που ειναι και φτηνοτερο απο το z5. Και υποψιν, οταν συμφωνησα οτι ειναι πιο ολοκληρωμενο το z5 εννοουσα το μεγαλο z5 και οχι το z5c αφου οι 4.6 ιντσες παραειναι λιγες.

 

Οσον αφορα το 950, οπως εγραψα και προηγουμενως, ειναι στη περιπτωση που δεν τον νοιαζει να ειναι android ;)

Link to comment
Share on other sites

Εκανα ενα πρόχειρο πείραμα με τις φανφάρες Leica της Huawei και τα διπλά φακουδάκια.

 

http://www.forwarding.gr/uploads/mate9.jpg

 

Δείτε τις 2 φώτο στο AUTO στα 20mp στο Mate9.

 

Φώτο 1 λινκ

Φώτο 2 λινκ

 

στην μία έχω καλύψει τον μονόχρωμο σενσορα (υποτιθεται τραβάει και με τους δυο σένσορες)

Αμα βρείτε ποια είναι η φώτο που "και καλά" είναι με τους δύο σένσορες, έχετε δώρο μια σοκοφρέτα :lol:

 

Ειμαι ΥΠΕΡΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ με το Mate9 αλλά έχει αρχίσει και μου την δίνει η ιστορία με την κινεζο-κάμερα τους..

Link to comment
Share on other sites

Η 2η ?

Πάντως και οι 2 έχουν μέτρια λεπτομέρεια σε φουλ ανάλυση

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

S8 manual

 

34779494861_7314b4467a_c.jpg

 

Αυτο που μου κανει περισσοτερο θετικη εντυπωση ειναι οτι ακομα και auto δεν θα ξεπερναγε το iso 200. Πολυ καλος αισθητηρας για κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που μου κανει περισσοτερο θετικη εντυπωση ειναι οτι ακομα και auto δεν θα ξεπερναγε το iso 200. Πολυ καλος αισθητηρας για κινητο.

 

είμαι σίγουρος οτι και στο auto θα έβγαινε πολύ καλή, θα είχε βέβαια θόρυβο στα σκοτεινά μέρη της φωτογραφίας.. απλά μου αρέσει να παίρνω το μαξιμουμ αποτέλεσμα σε κάθε λήψη και δε με χαλάει να σπαταλήσω 20'' για να το στηρίξω στο τριποδάκι και να βάλω τις ρυθμίσεις

 

επίσης για να τα λεμε ολα, υπάρχει ενα ελαφρύ ''λαδοπαστέλι'' στις πολυκατοικίες στο βάθος αλλά είναι σαφέστατα πολύ λιγότερο απ οτι στην προηγούμενη γενιά.. αυτή ειναι η τεχνική της samsung για την αφαίρεση θορύβου τι να κάνουμε..

Edited by bill_thes
Link to comment
Share on other sites

s7 Kai s8 έχουν τον ίδιο αισθητήρα ? οι όποιες διαφορές εντοπίζονται λόγω software? θεωρητικά μιλώντας θα μπορούσαμε να βάλουμε στο 7 libraries κλπ από την κάμερα του 8 και να έχουμε ταυτόσημο αποτέλεσμα?

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

s7 Kai s8 έχουν τον ίδιο αισθητήρα ? οι όποιες διαφορές εντοπίζονται λόγω software? θεωρητικά μιλώντας θα μπορούσαμε να βάλουμε στο 7 libraries κλπ από την κάμερα του 8 και να έχουμε ταυτόσημο αποτέλεσμα?

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οχι είναι διαφορετικός κατι που το μάθαμε μετά την παρουσίαση.

Link to comment
Share on other sites

Κι εδώ για όσους ενδιαφέρονται νέο συγκριτικό από τον Marc, Lumia 950 Vs Kodak EKTRA Vs Huawei P10!

 

http://smartcam.club/node/3342

 

Προσωπικά θα ήθελα να δω στην θέση του P10, το νέο HTC, νομίζω είναι καλύτερο...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Κι εδώ για όσους ενδιαφέρονται νέο συγκριτικό από τον Marc, Lumia 950 Vs Kodak EKTRA Vs Huawei P10!

 

http://smartcam.club/node/3342

 

Προσωπικά θα ήθελα να δω στην θέση του P10, το νέο HTC, νομίζω είναι καλύτερο...

 

Με το που εφτασα στη φωτογραφια Relaxing in the sun (Huawei, Kodak, Lumia) οπου μονο στο lumia δεν εχει καει ο ουρανος και ο reviewer σχολιαζει απλα οτι το lumia ειναι "more saturated" για μενα τερματιστηκε και το συγκριτικο.

 

Ηθελα να ξερα ολοι αυτοι που κανουν συγκριτικα εχουν πιασει ποτε φωτογραφικη στη ζωη τους; Και μετα βασει αυτων αποφασιζει ο περισσοτερος κοσμος για τις αγορες του :down:

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Οχι είναι διαφορετικός κατι που το μάθαμε μετά την παρουσίαση.

Ευχαριστώ Μάριε!

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Με το που εφτασα στη φωτογραφια Relaxing in the sun (Huawei, Kodak, Lumia) οπου μονο στο lumia δεν εχει καει ο ουρανος και ο reviewer σχολιαζει απλα οτι το lumia ειναι "more saturated" για μενα τερματιστηκε και το συγκριτικο.

 

Ηθελα να ξερα ολοι αυτοι που κανουν συγκριτικα εχουν πιασει ποτε φωτογραφικη στη ζωη τους; Και μετα βασει αυτων αποφασιζει ο περισσοτερος κοσμος για τις αγορες του :down:

 

 

Ο ουρανος αποτελει πολυ μικρο κοματι της εικονας, αλιμονο αν ο καθε φακος κοιταζε να κοψει τοσο πολυ τα highlights για τοσο μικρο κοματι της εικονας.

Kαι φυσικα, ειναι γνωστο θεμα του 950 εδω και χρονια, οτι στα χρωματα και στο white balance το χανει. Το hdr του ειναι οντως καλο σε αυτην την φωτο αλλά τα χρωματα ψευτικα.

Που στην τελικη λεει οτι στο crop του αρεσε πιο πολυ η φωτο του lumia.

Edited by nikchris
Link to comment
Share on other sites

Fanboy detected.

Ο ουρανος αποτελει πολυ μικρο κοματι της εικονας, αλιμονο αν ο καθε φακος κοιταζε να κοψει τοσο πολυ τα highlights για τοσο μικρο κοματι της εικονας.

Kαι φυσικα, ειναι γνωστο θεμα του 950 εδω και χρονια, οτι στα χρωματα και στο white balance το χανει. Το hdr του ειναι οντως καλο σε αυτην την φωτο αλλά τα χρωματα ψευτικα.

Που στην τελικη λεει οτι στο crop του αρεσε πιο πολυ η φωτο του lumia.

 

fanboy detected λεει :lol::lol::lol::lol::lol::lol: Κοιτα τα προηγουμενα μου μηνυματα πριν το παιξεις terminator του myphone :lol:

 

Οσον αφορα τα highlights μη με αποκαραφλιασεις. Δεν ειναι καθολου μικρο το να καψεις την φωτογραφια. Το σκοτεινο πχ μπορεις να το φωτισεις εστω με λιγο παραπανω θορυβο. Το καμμενο ομως παει χαθηκε. Αλλωστε δεν ειπε ποτε οτι ενεργοποιησε hdr στο lumia και στα αλλα οχι. Αλλα και αυτοματα να το ενεργοποιησε πολυ σωστα επραξε.

 

Οσον αφορα το φακο, ο φακος δεν κανει τιποτα αλλο περαν απο το να νεταρει. Μαλλον το exposure εννοουσες. Στη τελικη εγω πιο πολυ για την αμπαλοσυνη του reviewer μιλαγα που αντι να σχολιασει το dynamic range και οτι εκαψε τον ουρανο σχολιασε το saturation ;) Με αφηνει παντελως αδιαφορο αν το lumia 950 που δεν αγορασα ποτε αν τα παει καλυτερα ή οχι.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τα highlights μη με αποκαραφλιασεις. Δεν ειναι καθολου μικρο το να καψεις την φωτογραφια. .

 

Kαμια φωτογραφια δεν εκαψε, λιγο ο ουρανος καηκε, που αποτελει 10-15%

 

Κανεις λες και εκαψαν τη μιση φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Kαμια φωτογραφια δεν εκαψε, λιγο ο ουρανος καηκε, που αποτελει 10-15%

 

Κανεις λες και εκαψαν τη μιση φωτο.

 

Φιλτατε μιλαμε για συγκριτικο. Εννοειται πως τα πρωτα πραγματα που κοιταμε ειναι

1. dynamic range

2. λογος λεπτομεριας/θορυβου

3. Βαθος χρωματος

4. exposure

+μπονους το jpeg engine (δηλαδη wb, contrast, saturation, sharpness) που σε μεγαλο βαθμο ειναι υποκειμενικο.

 

Το αν εσενα σου φαινεται μικρο το 1 ή/και το 4 δεν σημαινει οτι ισχυει κιολας. Χωρια οτι μιλαμε για συγκριτκο... εδω κοιταμε αν το χορταρακι στη μια ειναι λιγο πιο τραχυ ή οχι απο την αλλη και θα μου πεις οτι το καψιμο 10-15% ειναι λιγο; Και με χαρακτηριζεις και fanboy κιολας; Ετσι πανω στη τρελα σου ειπες καπου να επιτεθεις και βρηκες εμενα ενω εισαι και λαθος; :wacko:

 

Παμε αλλη μια λοιπον. Με ενοχλησε που ενω η πιο σοβαρη διαφορα (σε καλυψα τωρα; ) ειναι το dynamic range σχολιασε το saturation. Και απο τετοιους reviewers αποφασιζει ο κοσμος τι να αγορασει. Ε οχι ρε φιλε ειναι ασχετος. Ας εγραφε κατι πρωτα για το καψιμο του ουρανου και ας ελεγε μετα πχ οτι προτιμα τη ταδε λογω saturation. Δεν το ειδε/σχολιασε καν. Απαραδεκτος για reviewer που κανει συγκριτικο. Κατα τα αλλα αν διαφωνεις πες με και fat boy slim αν δεν καταλαβαινεις τι λεω :p

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Φιλτατε μιλαμε για συγκριτικο. Εννοειται πως τα πρωτα πραγματα που κοιταμε ειναι

 

 

Το αν εσενα σου φαινεται μικρο το 1 ή/και το 4 δεν σημαινει οτι ισχυει κιολας. Χωρια οτι μιλαμε για συγκριτκο... εδω κοιταμε αν το χορταρακι στη μια ειναι λιγο πιο τραχυ ή οχι απο την αλλη και θα μου πεις οτι το καψιμο 10-15% ειναι λιγο; Και με χαρακτηριζεις και fanboy κιολας; Ετσι πανω στη τρελα σου ειπες καπου να επιτεθεις και βρηκες εμενα ενω εισαι και λαθος; :wacko:

 

Παμε αλλη μια λοιπον. Με ενοχλησε που ενω η πιο σοβαρη διαφορα (σε καλυψα τωρα; ) ειναι το dynamic range σχολιασε το saturation. Και απο τετοιους reviewers αποφασιζει ο κοσμος τι να αγορασει. Ε οχι ρε φιλε ειναι ασχετος. Ας εγραφε κατι πρωτα για το καψιμο του ουρανου και ας ελεγε μετα πχ οτι προτιμα τη ταδε λογω saturation. Δεν το ειδε/σχολιασε καν. Απαραδεκτος για reviewer που κανει συγκριτικο.

 

Οχι δεν ειναι ασχετος.

 

Το οversaturation του 950 βγαζει ματι, και κανενα hdr δεν το σωζει.

 

Σε ολες, 100% τις φωτο εχει προβλημα με το color accuracy, σε καθε μια φωτο που τραβας τα χρωματα ειναι οτιναναι.

Οτι στις 5 φωτο που θα χρειαστεις dynamic range θα στο δωσει, δεν το σωζει, γιατι στις ιδιες φωτο τα χρωματα θα ειναι Off.

 

Εγω συμφωνω 100% με τον reviewer, και σε μενα αν εφερνες τη φωτο μπροστα μου, τα αθλια πράσινα θα εβλεπα.

 

ΥΓ

 

Σου ζητω συγνωμη για τον χαρακτηρισμο. Θα κανω edit το προηγουμενο μηνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειναι ασχετος.

 

Το οversaturation του 950 βγαζει ματι, και κανενα hdr δεν το σωζει.

 

Σε ολες, 100% τις φωτο εχει προβλημα με το color accuracy, σε καθε μια φωτο που τραβας τα χρωματα ειναι οτιναναι.

Οτι στις 5 φωτο που θα χρειαστεις dynamic range θα στο δωσει, δεν το σωζει, γιατι στις ιδιες φωτο τα χρωματα θα ειναι Off.

 

Εγω συμφωνω 100% με τον reviewer, και σε μενα αν εφερνες τη φωτο μπροστα μου, τα αθλια πράσινα θα εβλεπα.

 

ΥΓ

 

Σου ζητω συγνωμη για τον χαρακτηρισμο. Θα κανω edit το προηγουμενο μηνυμα.

 

 

Απο ποτε το hdr βοηθαει στο προβλημα του oversaturation :confused: Συνηθως το αναποδο ισχυει οπου αυξανει αφυσικα το saturation.

 

Τεσπα γραψαμε και οι 2 τη γνωμη μας. Το αστειο ειναι οτι προσωπικα σιχαινομαι το υψηλο saturation αλλα ειναι διαφορετικο να πεις "αυτη η φωτο ειναι προτιμοτερη λογω πιο φυσικου saturation και ας εχει καψει τον ουρανο" απο το να μην το αναφερεις καθολου. Ειναι αδικαιολογητος που δεν το ανεφερε και δειχνει ποσο ερασιτεχνικη ειναι η ματια του. Γιατι λοιπον να διαβασω το review του; Τι παραπανω ξερει/βλεπει απο το μεσο χρηστη;

 

Κατα τα αλλα καλο βραδυ απο μενα.

 

Υ.Γ. Δεκτη η συγνωμη :)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειναι ασχετος.

 

Το οversaturation του 950 βγαζει ματι, και κανενα hdr δεν το σωζει.

 

Σε ολες, 100% τις φωτο εχει προβλημα με το color accuracy, σε καθε μια φωτο που τραβας τα χρωματα ειναι οτιναναι.

Οτι στις 5 φωτο που θα χρειαστεις dynamic range θα στο δωσει, δεν το σωζει, γιατι στις ιδιες φωτο τα χρωματα θα ειναι Off.

 

Εγω συμφωνω 100% με τον reviewer, και σε μενα αν εφερνες τη φωτο μπροστα μου, τα αθλια πράσινα θα εβλεπα.

 

ΥΓ

 

Σου ζητω συγνωμη για τον χαρακτηρισμο. Θα κανω edit το προηγουμενο μηνυμα.

 

Relaxing in the sun

 

Το μοναδικο που δεν εκαψε τον ουρανο ειναι το Lumia 950.

αυτο σημαινει οτι εχει το μεγαλυτερο dynamic range απο τα αλλα δυο.

Αυτα τα δυο δεν μπορει να τα αμφισβητησει ΚΑΝΕΝΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

Με το που εφτασα στη φωτογραφια Relaxing in the sun (Huawei, Kodak, Lumia) οπου μονο στο lumia δεν εχει καει ο ουρανος και ο reviewer σχολιαζει απλα οτι το lumia ειναι "more saturated" για μενα τερματιστηκε και το συγκριτικο.

 

Ηθελα να ξερα ολοι αυτοι που κανουν συγκριτικα εχουν πιασει ποτε φωτογραφικη στη ζωη τους; Και μετα βασει αυτων αποφασιζει ο περισσοτερος κοσμος για τις αγορες του :down:

 

Φίλε αν και συμφωνώ ότι το σχόλιο του ήταν άστοχο νομίζω πως στο σύνολο του review είναι αρκετά σωστός. Όντως στα δικά μου μάτια φαίνεται πιο κορεσμένο το lumnia, το P10 plus φαίνεται το θέμα που έχει στο jpeg ενώ μάλλον το Ektra είναι το πιο ισορροπημένο από τα 3.

Link to comment
Share on other sites

Relaxing in the sun

 

Το μοναδικο που δεν εκαψε τον ουρανο ειναι το Lumia 950.

αυτο σημαινει οτι εχει το μεγαλυτερο dynamic range απο τα αλλα δυο.

Αυτα τα δυο δεν μπορει να τα αμφισβητησει ΚΑΝΕΝΑΣ.

 

Σαφως.

Καθως και οτι τα χρωματα του ειναι υπερκορεσμενα και ασχημα.

Ισχυουν και τα 2 εξισου.

 

Φίλε αν και συμφωνώ ότι το σχόλιο του ήταν άστοχο νομίζω πως στο σύνολο του review είναι αρκετά σωστός. Όντως στα δικά μου μάτια φαίνεται πιο κορεσμένο το lumnia, το P10 plus φαίνεται το θέμα που έχει στο jpeg ενώ μάλλον το Ektra είναι το πιο ισορροπημένο από τα 3.

 

Το λεει και ο φιλος, και φυσικα ειναι κατι απαραδεκτο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ο Marc, αν δεν ξέρετε την ιστορία του, δεν είχε καθόλου (επαγγελματική) σχέση με την φωτογραφία. Εϊχε μεράκι ο άνθρωπος και πρωτοξεκίνησε να ασχολείται με σάιτ και συγκριτικά με τον θρύλο Νοκια 808 και την επαναστατική του κάμερα. Έτσι είχε ονομάσει το σάιτ του PureView club. Πολύ αργότερα και αρχής γενομένης με το LG G4 το πρώτο mainstream τηλέφωνο με καλή κάμερα πέρα από τα Nokia, έφτιαξε νέο σάιτ το smartcam club και συνέχισε με συγκριτικά από πολλές κάμερες-κινητά. Είχε μεράκι ο άνθρωπος και έχει δώσει άπειρα δείγματα. Τελευταία άρχισε να ασχολείται με επαγγελματικές κάμερες και αραίωσε από το σάιτ του. Μετά από μια 5ετία στον χώρο μόνο άσχετος δεν είναι...

 

Τα σχόλια προσωπικά δεν τα πολυδίνω σημασία, άλλοι θεωρούν σημαντική την οξύτητα, άλλοι τα χρώματα, άλλοι την διαχείριση φωτός κλπ. Μάτια έχουμε και βλέπουμε το συγκριτικό και αποφασίζουμε με αυτά που βλέπουμε...

 

Το 950 το έχω γράψει πολλές φορές και νομίζω είναι εντελώς αντικειμενικό (μιας και δεν πολυσυμπαθώ την M$) έχει την καλύτερη διαχείριση φωτός σε jpg και δεν το φτάνει κανένα σε αυτό. Με RAW, γενικά επαναφέρονται τα καμμένα ή τα σκοτεινά μέχρι ένα βαθμό, αλλά σε jpg είναι το καλύτερο στο φως. Τα χρώματα είναι μη ρεαλιστικά παρόλα αυτά, όπως και το overprocessing που κάνει. Το Kodak Ektra πέρα από τα καμμένα (που λογικά στο RAW επαναφέρονται) δείχνει την καλύτερη ισορροπία στο συγκριτικό. Παρόλα αυτά έχοντας το CM1, το έτερο cameraphone από εταιρεία καμερών, θεωρώ ότι το Kodak λόγω μικρού αισθητήρα είναι πολύ κατώτερο του Panasonic, αλλά παρόλα αυτά θα άξιζε ενδεχομένως λόγω νεότερου λογισμικού και ως πιο σύγχρονο smartphone (σαν σύνολο δηλαδή).

 

Μεταχειρισμένα σε άψογη κατάσταση βρίσκει κανείς γύρω στα 300 ευρώ και μάλιστα και με γνήσια δερμάτινη θήκη από την Kodak για όποιον ενδιαφέρεται για κάτι πιο ιδιαίτερο και λιγότερο mainstream... ;) Καινούργια γύρω στα 450 πάνω κάτω...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...