Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο3)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

712 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Apple
      45
    • HTC
      43
    • Huawei
      27
    • Lenovo
      6
    • LG
      123
    • Microsoft / Nokia
      136
    • Motorola
      9
    • Samsung
      206
    • Sony
      46
    • Xiaomi
      24
    • ZTE
      7
    • Meizu
      15
    • ...άλλη εταιρεία
      25


Recommended Posts

Έχουν ξαναμπεί αλλά για χάρη της αντιπαράθεσης ξαναποσταρω :)

 

HTC 10

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Φοβερες για αλλη μια φορα !! To 10αρι ειναι δυναμη!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισης μπορει καποιο τηλεφωνο να βγαλει καλυτερη φωτογραφια απο παιδια που κανουν ποδηλατο , τρεχουν , παιζουν κλπ? ρωταω γιατι η συγκεκριμενη φωτο του φιλου μου φαινεται μια χαρα. γιατι χαρακτηριζεται μετρια? το θεμα ειναι το παιδακι που κανει ποδηλατο, οχι οι κυριουλες στο βαθος που μιλανε ή οι λευκες εξω δεξια. ρωταω χωρις πλακα και χωρις καμια διαθεση αντιπαραθεσης.

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Σε εν κινήσει αντικείμενα (παιδιά, γατιά, σκυλιά...) το S7 δεν έχει αντίπαλο. Ακόμα και στις ημερήσιες.

Είμαι η μοναδική συσκευή σε Android (δεν ξέρω τί κάνει το iPhone 7) που μπορεί να βγάλει καθαρή φωτό υπό τέτοιες συνθήκες.

Με όποια άλλη συσκευή θα έπρεπε να είχες τραβήξει 5-6, και ΑΝ θα πετύχαινες μία σωστή.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Πρώτη και τελευταία παράκληση να μην ανοίγετε προσωπικές αντιπαραθέσεις εδώ... βάλτε φωτογραφίες, σχολιάστε τις φωτογραφίες, σχολιάστε τις κάμερες, πείτε αν θέλετε και μερικές πράγματα για το πως να βγαίνουν καλύτερες... αλλά μέχρι εκεί. Σβήστηκαν αρκετά μηνύματα και μια μικρή προειδοποίηση προς τους THEO_LEGEND και marios_ch

 

Ευχαριστώ:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ,από την εφαρμογή flickr ανεβαίνουν οι φωτογραφίες κανονικά όπως από το pc?

Πχ συνδυασμός ταπαταλκ app και flickr app.

Το λέω γιατί δεν βλέπω να βγάζει κάπου επιλογή bbcode.

 

Στάλθηκε από το Pixel XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ,από την εφαρμογή flickr ανεβαίνουν οι φωτογραφίες κανονικά όπως από το pc?

Πχ συνδυασμός ταπαταλκ app και flickr app.

Το λέω γιατί δεν βλέπω να βγάζει κάπου επιλογή bbcode.

Έχω την εντύπωση ότι το bbcode βγαίνει μόνο στο PC.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Ωραιες του pixel, είναι με το hdr off?

Για το bbcode θα μπεις απο browser στο σιτε του φλικρ και γυρισε το σε desktop έκδοση έτσι θα μπορεσεις να κάνεις δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Αν μου επιτρέπετε να πω κι εγώ την ταπεινή άποψή μου. Γενικά έχω ψηλά το S7 στο θέμα φωτογραφίας. Προχθές μου έστειλαν μια φωτογραφία της μπέμπας μου που έκανε "κούνια-μπελα" σε ένα αλογάκι που έχουμε σπίτι.

 

Κάποια πράγματα που μου έκαναν εντύπωση είναι πως υπήρχε πολύ έντονο saturation (δεν ξέρω αν χρησιμοποιώ σωστά τον όρο). Σαν υπερκορεσμός χρωμάτων ένα πράγμα. Έτσι το λευκό προσωπάκι της μικρούλας ήταν σχεδόν κοκκινο-καφέ απο ασπρουλιάρικο! Όμως παρότι ήταν σε κίνηση έβγαλε μια εντελώς παγωμένη εικόνα, χωρίς κούνημα! Όχι όμως και της μαμάς της που ήταν δίπλα, καθώς αυτή (στη μια περίπτωση) είχε λίγο κουνημένο χέρι. Τον υπερτονισμό στο χρωμα βέβαια, δεν τον παρατήρησα σε όλες τις φωτο, παρά μόνο σε εκείνες που υπήρχαν αντικείμενα γύρω με έντονα χρώματα (η μπέμπα πχ φορούσε ροζ μπλουζίτσα και κόκκινο παντελονάκι). Οι υπόλοιπες είχαν φυσικοτητα στο χρώμα.

 

Οι φωτογραφίες τραβήχτηκαν στο auto , από έναν απλό χρήστη (δε θέλω να χρησιμοποιώ τον όρο άσχετος) και στα γρήγορα.

 

Δε τα λέω αυτά για να συνεχιστεί η αντιπαράθεση, απλά κυρίως για να μη βγάλουμε και τρελούς εκείνους που θα πουν μια κουβέντα παραπάνω. Στην τελική, κινητά είναι οπότε και λογικό να βρίσκονται μεσες-άκρες στα ίδια επίπεδα.

 

Κλείνοντας, θα έλεγα πως αν με κάποια ρύθμιση μπορεί να εξαλείφονται αυτές οι υπερβολές στα χρώματα, είναι πολύ θετικό στοιχείο μιας κάμερας να έχει τέτοια ικανότητα να πιάνει την εικόνα χωρίς θολώματα από την κίνηση.

 

ΥΓ: Μια παράκληση ένα μέλος είχε ανεβάσει έναν ιστοτοπο που κάνει συγκρίσεις κινητών, αλλά το μήνυμά του διαγράφηκε... Θυμάται κανείς; dfpx... Κάτι τέτοιο..

 

 

Sent from mTalk

Edited by Dihnekis300
Link to comment
Share on other sites

Ωραιες του pixel, είναι με το hdr off?

Για το bbcode θα μπεις απο browser στο σιτε του φλικρ και γυρισε το σε desktop έκδοση έτσι θα μπορεσεις να κάνεις δουλειά.

Αυτόματο είναι το hdr, αλλα νομίζω πάντα on τραβάει.Με off που δοκίμασα μια χθες δεν μου άρεσε.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες του flickr παιδιά.

 

Στάλθηκε από το Pixel XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όλη η μαγκιά - μαγεία στην κάμερα της Google στο HDR είναι.

 

from my S7 edge

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

για το σαιτ

dxo mark αν δεν κάνω λάθος φίλε μου.

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Αν μου επιτρέπετε να πω κι εγώ την ταπεινή άποψή μου. Γενικά έχω ψηλά το S7 στο θέμα φωτογραφίας. Προχθές μου έστειλαν μια φωτογραφία της μπέμπας μου που έκανε "κούνια-μπελα" σε ένα αλογάκι που έχουμε σπίτι.

 

Κάποια πράγματα που μου έκαναν εντύπωση είναι πως υπήρχε πολύ έντονο saturation (δεν ξέρω αν χρησιμοποιώ σωστά τον όρο). Σαν υπερκορεσμός χρωμάτων ένα πράγμα. Έτσι το λευκό προσωπάκι της μικρούλας ήταν σχεδόν κοκκινο-καφέ απο ασπρουλιάρικο! Όμως παρότι ήταν σε κίνηση έβγαλε μια εντελώς παγωμένη εικόνα, χωρίς κούνημα! Όχι όμως και της μαμάς της που ήταν δίπλα, καθώς αυτή (στη μια περίπτωση) είχε λίγο κουνημένο χέρι. Τον υπερτονισμό στο χρωμα βέβαια, δεν τον παρατήρησα σε όλες τις φωτο, παρά μόνο σε εκείνες που υπήρχαν αντικείμενα γύρω με έντονα χρώματα (η μπέμπα πχ φορούσε ροζ μπλουζίτσα και κόκκινο παντελονάκι). Οι υπόλοιπες είχαν φυσικοτητα στο χρώμα.

 

Οι φωτογραφίες τραβήχτηκαν στο auto , από έναν απλό χρήστη (δε θέλω να χρησιμοποιώ τον όρο άσχετος) και στα γρήγορα.

 

Δε τα λέω αυτά για να συνεχιστεί η αντιπαράθεση, απλά κυρίως για να μη βγάλουμε και τρελούς εκείνους που θα πουν μια κουβέντα παραπάνω. Στην τελική, κινητά είναι οπότε και λογικό να βρίσκονται μεσες-άκρες στα ίδια επίπεδα.

 

Κλείνοντας, θα έλεγα πως αν με κάποια ρύθμιση μπορεί να εξαλείφονται αυτές οι υπερβολές στα χρώματα, είναι πολύ θετικό στοιχείο μιας κάμερας να έχει τέτοια ικανότητα να πιάνει την εικόνα χωρίς θολώματα από την κίνηση.

 

ΥΓ: Μια παράκληση ένα μέλος είχε ανεβάσει έναν ιστοτοπο που κάνει συγκρίσεις κινητών, αλλά το μήνυμά του διαγράφηκε... Θυμάται κανείς; dfpx... Κάτι τέτοιο..

 

 

Sent from mTalk

 

κανενα προβλημα οταν η αποψη σου εκφραζεται πολυ σωστα και κοσμια οπως εκφραστηκες εσυ

το θεμα ειναι με συγκεκριμενα ατομα με προκλητικες και εμπρηστικες δηλωσεις

 

η ιστοσελιδα ειναι αυτη που λες https://www.dxomark.com/Mobiles απο ενα εμπειρο, αξιοπιστο σιτε που κανει reviews καμερων και φακων πολλων χιλιαδων ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Σε εν κινήσει αντικείμενα (παιδιά, γατιά, σκυλιά...) το S7 δεν έχει αντίπαλο. Ακόμα και στις ημερήσιες.

Είμαι η μοναδική συσκευή σε Android (δεν ξέρω τί κάνει το iPhone 7) που μπορεί να βγάλει καθαρή φωτό υπό τέτοιες συνθήκες.

Με όποια άλλη συσκευή θα έπρεπε να είχες τραβήξει 5-6, και ΑΝ θα πετύχαινες μία σωστή.

 

Έχει δυνατό αντίπαλο το 950 που με την ζωντανή φωτογραφία βγάζει πολύ καλά τα παιδιά και επιλέγεις κιόλας στιγμιότυπα.

Δεν λέω πιο έχει καλύτερη κάμερα αλλά η ζωντανή φωτογραφία στα wp10 δεν παίζεται για τα παιδιά που τρέχουν συνέχεια.

Υ.γ.Δεν είδα το σε android.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δυνατό αντίπαλο το 950 που με την ζωντανή φωτογραφία βγάζει πολύ καλά τα παιδιά και επιλέγεις κιόλας στιγμιότυπα.

Καλό και αυτό. Ζωντανή φωτογραφία και παίρνεις απο μέσα όποιο καρέ θες. Θα το δοκιμάσω και με το S7 να δώ τί ψάρια πιάνει. :)

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Αυτόματο είναι το hdr, αλλα νομίζω πάντα on τραβάει.Με off που δοκίμασα μια χθες δεν μου άρεσε.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες του flickr παιδιά.

 

Στάλθηκε από το Pixel XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τις περιμενα πολυ καλύτερες με ολα αυτα που ακούω και διαβάζω τελευταια....Όχι οτι εχουν κάτι,μια χαρά ειναι,απλά ειναι οπως

των περισσοτέρων τηλ σε αυτο το θεμα.

Ισως η πολυ μεγάλη διαφορά να υπαρχει στις βραδινές.

Link to comment
Share on other sites

HTC 10

33686653412_5bef5db3ed_c.jpg20170402_195103 by Kostas Krith, on Flickr

 

33801795616_406c8b0a5b_c.jpg20170402_165846 by Kostas Krith, on Flickr

 

Χαζευω το θεμα καιρο και πραγματικα το htc 10 εχεις τις πιο ρεαλιστικες φωτογραφιες. Ουτε κορεσμενα χρωματα, ουτε υπερβολλικο sharpening, πολυ καλο dynamic range και λεπτομερια. Δεν ξερω βεβαια αν φταιει και ο φωτογραφος και τυχον ρυθμισεις της καμερας σε saturation, contrast ή sharpness.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Τις περιμενα πολυ καλύτερες με ολα αυτα που ακούω και διαβάζω τελευταια....Όχι οτι εχουν κάτι,μια χαρά ειναι,απλά ειναι οπως

των περισσοτέρων τηλ σε αυτο το θεμα.

Ισως η πολυ μεγάλη διαφορά να υπαρχει στις βραδινές.

 

τι περιμενες δηλαδη να δεις ειτε σε πρωινες ειτε σε βραδινες :) κατ εμε τα κινητα εδω και καποιο καιρο εχουν φτασει το ζενιθ φωτογραφικα συμφωνα με το hardware τους και αν δεν αλλαξει κατι αρδην τεχνολογικα σε σενσορες θα βλεπουμε τα ιδια και τα ιδια με ψιλοβελτιωσεις/διαφορες μεσω software κλπ...προσωπικα δεν περιμενω συντομα να γινει καποια τρανταχτη αλλαγη προς το καλυτερο, μακαρι να βγω ψευτης βεβαια

Link to comment
Share on other sites

Τις περιμενα πολυ καλύτερες με ολα αυτα που ακούω και διαβάζω τελευταια....Όχι οτι εχουν κάτι,μια χαρά ειναι,απλά ειναι οπως

των περισσοτέρων τηλ σε αυτο το θεμα.

Ισως η πολυ μεγάλη διαφορά να υπαρχει στις βραδινές.

Να σου πω την αλήθεια μάλλον εγώ δεν μπορώ να δώσω καλο αποτέλεσμα.

Σε δείγματα στο xda και στο g+ έχει πανέμορφες φωτογραφίες.

Αυτά που ακούς και διαβάζεις λογικά θα είναι αλήθεια.

Τα περισσότερα forum συμφωνούν ότι έχει αξιόλογη camera.

Έχει πολύ καλό δυναμικό εύρος, αξιόλογη λεπτομέρεια εικόνας σε οποιοδήποτε iso και γρήγορη και ακριβής AF σε όλα τα επίπεδα φωτισμού.

Πολύ μεγάλες διαφορές δεν νομίζω ότι θα υπάρξουν ποτε, στα τηλεφωνα που θεωρούνται δυνατά στην camera.

Αλλο κερδίζει σε λεπτομέρεια,άλλο σε ταχύτητα,άλλο σε νυχτερινά πλάνα.

 

Στάλθηκε από το Pixel XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τις περιμενα πολυ καλύτερες με ολα αυτα που ακούω και διαβάζω τελευταια....Όχι οτι εχουν κάτι,μια χαρά ειναι,απλά ειναι οπως

των περισσοτέρων τηλ σε αυτο το θεμα.

Ισως η πολυ μεγάλη διαφορά να υπαρχει στις βραδινές.

 

ελεος ρε παιδια δηλαδη οποιο κινητο δεν ειναι το 950 ή το htc10 αμεσως θαψιμο, ας το κλεισουμε καλυτερα

 

μια χαρα πολυ ομορφες φωτο ειναι

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια μάλλον εγώ δεν μπορώ να δώσω καλο αποτέλεσμα.

Σε δείγματα στο xda και στο g+ έχει πανέμορφες φωτογραφίες.

Αυτά που ακούς και διαβάζεις λογικά θα είναι αλήθεια.

Τα περισσότερα forum συμφωνούν ότι έχει αξιόλογη camera.

Έχει πολύ καλό δυναμικό εύρος, αξιόλογη λεπτομέρεια εικόνας σε οποιοδήποτε iso και γρήγορη και ακριβής AF σε όλα τα επίπεδα φωτισμού.

Πολύ μεγάλες διαφορές δεν νομίζω ότι θα υπάρξουν ποτε, στα τηλεφωνα που θεωρούνται δυνατά στην camera.

Αλλο κερδίζει σε λεπτομέρεια,άλλο σε ταχύτητα,άλλο σε νυχτερινά πλάνα.

 

Στάλθηκε από το Pixel XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εννοείται ότι οι φωτογραφίες που έβγαλες λόγο θέματος δεν μπορούν να αναδείξουν τις δυνατότητες του τηλεφώνου.

Τράβα όποτε μπορέσεις βραδινές που ειναι η ιδιόκτητα του.

 

Υ.Γ marios_ch Δεν θάβουμε τίποτα,εσύ είσαι προκατειλημμένος...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου άρεσαν πολύ οι φωτογραφίες του Pixel. Το HDR δείχνει να κάνει μεγάλη "ζημιά"!

 

Όπως επίσης και οι δύο νυχτερινές του iPhone 7plus που έβγαλε ο @KM24. Για το δικό μου μάτι είναι πολύ πολύ πολύ δυνατές! Νομίζω οτι δεν θα ήθελα κάτι παραπάνω. Και μάλιστα η μία είναι με ISO100 και κλείστρο 1/13. Άνετη φωτό δηλαδή.

 

@Antretng.

Αντρέα, όντως και εγώ έχω εντυπωσιαστεί από αυτές που βλέπω απο το HTC10. Όπως έχω μείνει με ανοιχτό το στόμα σε κάποιες που έχω δεί από το 1020 και το G4. Το βασικό ερώτημα είναι ένα: Πώς προέκυψε αυτό το αποτέλεσμα. Εάν ο φωτογράφος ξόδεψε πάνω από 5 δευτερόλεπτα για να την βγάλει, για μένα είναι εκτός. Θέλω την καλύτερη φωτό στον μικρότερο χρόνο (ΕΓΩ). Όταν έλεγες ότι οι εκθέσεις 2-3-4 sec δεν είναι ρεαλιστικές είχες απόλυτο δίκιο!

 

Και η φωτό του @Givrgos_Gk πολύ καλή για σειρά redmi. Πολύ πάνω απο το RN3.

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...