Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο3)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

712 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Apple
      45
    • HTC
      43
    • Huawei
      27
    • Lenovo
      6
    • LG
      123
    • Microsoft / Nokia
      136
    • Motorola
      9
    • Samsung
      206
    • Sony
      46
    • Xiaomi
      24
    • ZTE
      7
    • Meizu
      15
    • ...άλλη εταιρεία
      25


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@Aetos2000s

Πολύ όμορφες φωτο. Το s7 δίνει εύκολα πολύ καλές φωτογραφίες που φαίνονται υπέροχα στην οθόνη της TV. Προσωπικά δεν ζητάω κάτι περισσότερο από κάμερα κινητού.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι.

Αν εγώ η κάποιος άλλος κατεβάσει μια φωτογραφία (παράδειγμα από facebook η Instagram) μου και την ανεβάσει στο Flickr θα φανούνε όλες οι λεπτομέρειες όπως ημερομηνίες,iso και όλα ?

Link to comment
Share on other sites

@Aetos2000s

Πολύ όμορφες φωτο. Το s7 δίνει εύκολα πολύ καλές φωτογραφίες που φαίνονται υπέροχα στην οθόνη της TV. Προσωπικά δεν ζητάω κάτι περισσότερο από κάμερα κινητού.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Πράγματι, ούτε καν ταπ του φόκους δεν χρειάζεται , που ήταν απαραίτητο στο νοκια 808 και έχανες και πολύτιμο χρόνο στις γρήγορες σκηνές.

Link to comment
Share on other sites

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160722/68c2168e0453b972895bd34aa17d4291.jpg

 

Εν πλω με τελείως κόντρα ήλιο. S7 auto

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

επειδη μπαινω μια στο τοσο, μερικες ετεροχρονισμενες απαντησεις.

 

@moralas

Δε ειναι μονο το μεγεθος του αισθητηρα που παιζει ρολο. Παιζουν ρολο και αλλα πραματα ενα εξ αυτων το fill factor.

Αν κατσουν τα νουμερα μπορει μικροτερος αισθητηρας να ξεπερασει μεγαλυτερο oπως και εχει γινει ηδη σε dslr.

H φυσικοτητα-ελαιογραφια-πες_το_οπως_θες δεν εχει να κανει με το τι βλεπει ο σενσορας εναντι καποιου αλλου. Ειναι καθαρα θεμα επιλογης της εταιριας.

 

Αν σε ενδιαφερει και η φυσικοτητα το α10 ειναι σαφως καλυτερος αισθητηρας απο το 808. Χωρις να σημαινει οτι ειναι για πεταμα , ιδιως τα 8mpx που για μενα τουλαχιστον ειναι η χρυση τομη για το εν λογο κινητο.

 

@babil...

Eiχα το μ2 νοτε . Αν μπορεις να παρεις καποιο xiaomi με τον 16αρη αισθητηρα (δε θυμαμαι ποιο τον φοραει) ειναι ελαφρως καλυτερος στα σημεια. Οχι οτι θα σου κανει τη διαφορα αλλα ειναι.

Αν παλι μπορεις να παρεις το nexus 5x παρτο με κλειστα ματια. Ενδεικνυται για shaky hands και δεν χρειαζεται να μπλεξεις ουτε με μεταχειρισμενο g4.

Link to comment
Share on other sites

Z5 compact

27842176204_0aed6be21d_b.jpgDSC_0493 by l200kerasia, on Flickr

28487160045_792dc3f5a0_b.jpgDSC_0509 by l200kerasia, on Flickr

28487028885_5b108476b9_b.jpg20160722_191442 by l200kerasia, on Flickr

28203937420_ce8f78ac94_b.jpgDSC_0508 by l200kerasia, on Flickr

Edited by mak25

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

και μερικες απο μενα αλλα manual και αλλα αυτοματο s7 edge ολες στο χερι στα γρηγορα!!!

28485455045_f28f5fdb64_z.jpg20160716_211840 by manthos kalaitzidis, on Flickr

28407151811_c061d2b87d_z.jpg20160718_234648 by manthos kalaitzidis, on Flickr

27868918354_a153049e44_z.jpg20160719_204344 by manthos kalaitzidis, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

XIAOMI NOTE PRO

 

27880265514_70a301867a_z.jpg2016-07-23_09-59-56 by Vasileios Kallioras, on Flickr

27880455524_f71a888f22_z.jpgIMG_20160721_131305 by Vasileios Kallioras, on Flickr

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

και μερικες απο μενα αλλα manual και αλλα αυτοματο s7 edge ολες στο χερι στα γρηγορα!!!

 

 

 

 

Πολύ καλές Μάνθο. Αυτό είναι που θελουμε από το κινητό.

Όμορφα κάδρα που τα βλέπεις και ευχαριστιέται το μάτι σου.

 

Τις δικές μου φωτο τις κόβω με crop σε 16:9 και τις έχω σε σκληρό που βρίσκεται μόνιμα συνδεδεμένος με την τηλεόραση.

Εξαιρετική απόδοση και απόλαυση στην μεγάλη οθόνη.

Ακόμη και βραδινές όπου στα σκοτεινά σημεία υπάρχει θόρυβος αν κανεις μεγάλο ζουμ, στην TV η στην 24FHD που έχω συνδέσει στο MacBook, δεν φαίνεται τίποτα.

Γι αυτό προτιμώ λίγο θόρυβο παρά τα σκοτάδια που βγαίνουν με iso 200 εκεί όπου ούτε η dslr με φακό f1.7 δεν μπορεί να τραβήξει με iso 200 εκτός και αν πας σε κλείστρο 1" και τρίποδο.

Έξω άλλου μπορείς εύκολα να μειώσεις η να εξαλείψεις τον θόρυβο με κάποιο προγραμμα επεξεργασίας.

Τα σκοτάδια δεν είναι φωτογραφία.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

XIAOMI NOTE PRO

 

 

Πολύ ωραίες, αλλά η δεύτερη δεν ανοίγει.. την έχεις private. Σε τι mode είχες την κάμερα? HDR?

 

Lumia 930 με κόντρα τον ήλιο.

 

Εκπληκτική!

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

@moralas

Δε ειναι μονο το μεγεθος του αισθητηρα που παιζει ρολο. Παιζουν ρολο και αλλα πραματα ενα εξ αυτων το fill factor.

Αν κατσουν τα νουμερα μπορει μικροτερος αισθητηρας να ξεπερασει μεγαλυτερο oπως και εχει γινει ηδη σε dslr.

H φυσικοτητα-ελαιογραφια-πες_το_οπως_θες δεν εχει να κανει με το τι βλεπει ο σενσορας εναντι καποιου αλλου. Ειναι καθαρα θεμα επιλογης της εταιριας.

 

Αν σε ενδιαφερει και η φυσικοτητα το α10 ειναι σαφως καλυτερος αισθητηρας απο το 808. Χωρις να σημαινει οτι ειναι για πεταμα , ιδιως τα 8mpx που για μενα τουλαχιστον ειναι η χρυση τομη για το εν λογο κινητο.

 

Αν και η απάντηση δεν είναι για μένα, απαντάω απλά ως χρήστης 808. Το να συγκρίνουμε το πολυβραβευμένο the best of the best of the best cameraphone του 2012 (a.k.a. Nokia 808) παλιάς τεχνολογίας (FSI, χωρίς OIS κλπ) με ένα αξιόλογο αλλά όχι μέσα στα κορυφαία μοντέρνας τεχνολογίας (2016), είναι θα έλεγα άνισο και προς τις δυο πλευρές. Απλά δεν συγκρίνονται... Πραγματικός διάδοχος θα ήταν μεγάλος αισθητήρας BSI σύγχρονης τεχνολογίας με υψηλή ανάλυση που μου λείπει όταν δεν έχω το 808 μαζί μου... Χρυσή τομή νομίζω θα ήταν κάπου μεταξύ 12 και 16 MP για το 808, καθώς στα 8MP είχε υψηλή ευκρίνεια και "άντεχε" άνετα μικρότερο Pureview στα 12MP τουλάχιστον.

 

Για φυσικότητα και υπερβολική επεξεργασία είναι πάντα θέμα γούστου. Καλό είναι να υπάρχει σε ένα σύγχρονο κινητό η δυνατότητα να πάει και προς τις δύο κατευθύνσεις και να επιλέγει ο καθένας τι θέλει. Προσωπικά προτιμώ φυσικότητα σε πρώτη φάση και για καλλιτεχνικές ή ωραιοποιημένες φωτό, επεξεργασία στο PC (βλέπε RAW ή ακόμη και lossless jpg τύπου 808 που "αντέχουν" επεξεργασία), καθώς το ανάποδο δεν είναι εφικτό (π.χ. επεξεργασμένες jpg που έχει χαθεί η λεπτομέρεια, το texture κλπ να ξαναγίνει πιο φυσική).

 

 

Υ.Γ. Πραγματικά πολύ ωραίες καλοκαιρινές φωτό από θάλασσα παιδιά. Ζηλεύουμε οι υπόλοιποι! :)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίες, αλλά η δεύτερη δεν ανοίγει.. την έχεις private. Σε τι mode είχες την κάμερα? HDR?

Εχεις δικιο μολις την αλλαξα:)

Ναι παντα HDR και συνηθως το ζωντανο HDR!

 

Και 2 βραδυνες και δυσκολες λογω ωρας και περιεργου ελαχιστου φωτισμου γυρω γυρω.

Η 1η auto και η 2η manual.

Ποιος εχει πει οτι τα Xiaomi δεν βγαζουν αξιοπρεπεστατες βραδυνες?:cool:

28399150551_d4776f1824_c.jpgIMG_20160722_213832 by Vasileios Kallioras, on Flickr28372515342_12a6d20446_c.jpgIMG_20160722_213915 by Vasileios Kallioras, on Flickr

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Αν και η απάντηση δεν είναι για μένα, απαντάω απλά ως χρήστης 808. Το να συγκρίνουμε το πολυβραβευμένο the best of the best of the best cameraphone του 2012 (a.k.a. Nokia 808) παλιάς τεχνολογίας (FSI, χωρίς OIS κλπ) με ένα αξιόλογο αλλά όχι μέσα στα κορυφαία μοντέρνας τεχνολογίας (2016), είναι θα έλεγα άνισο και προς τις δυο πλευρές. Απλά δεν συγκρίνονται... Πραγματικός διάδοχος θα ήταν μεγάλος αισθητήρας BSI σύγχρονης τεχνολογίας με υψηλή ανάλυση που μου λείπει όταν δεν έχω το 808 μαζί μου... Χρυσή τομή νομίζω θα ήταν κάπου μεταξύ 12 και 16 MP για το 808, καθώς στα 8MP είχε υψηλή ευκρίνεια και "άντεχε" άνετα μικρότερο Pureview στα 12MP τουλάχιστον.

 

Για φυσικότητα και υπερβολική επεξεργασία είναι πάντα θέμα γούστου. Καλό είναι να υπάρχει σε ένα σύγχρονο κινητό η δυνατότητα να πάει και προς τις δύο κατευθύνσεις και να επιλέγει ο καθένας τι θέλει. Προσωπικά προτιμώ φυσικότητα σε πρώτη φάση και για καλλιτεχνικές ή ωραιοποιημένες φωτό, επεξεργασία στο PC (βλέπε RAW ή ακόμη και lossless jpg τύπου 808 που "αντέχουν" επεξεργασία), καθώς το ανάποδο δεν είναι εφικτό (π.χ. επεξεργασμένες jpg που έχει χαθεί η λεπτομέρεια, το texture κλπ να ξαναγίνει πιο φυσική).

 

 

Υ.Γ. Πραγματικά πολύ ωραίες καλοκαιρινές φωτό από θάλασσα παιδιά. Ζηλεύουμε οι υπόλοιποι! :)

 

 

 

Η φυσικότητα είναι μια παρεξηγημένη έκφραση όσον αφορά την φωτογραφία.

Έγραφα πριν λίγο σ ενα Facebook group το ίδιο πράγμα.

Κανένας φακός-αισθητήρας δεν μπορεί να δει το πλάνο όπως ακριβώς το βλέπουν τα μάτια μας.

Αναγκαστικά λοιπόν είτε χρησιμοποιήσεις manual ρυθμίσεις είτε το κινητό με auto και στις δυο περιπτώσεις θα προσπαθήσεις να πλησιάσεις όσο γίνεται την πραγματικότητα χωρίς να την φτάνεις βέβαια.

 

Επειδή ξέρει μόνο αυτός που τραβά την φωτογραφία ποια είναι η πραγματικότητα, εμείς είναι λάθος να επιμένουμε. Προσωπικά κρίνω τραβώντας την ίδια σχεδόν στιγμή με το κινητό και με την mirrorless.

Διαπιστώνω λοιπόν ότι υπερβάλετε όσοι υποστηρίζετε για τρομερή επεξεργασία που αλλοιώνει την πραγματικότητα, γιατί δεν φαίνεται κάτι τέτοιο στις φωτογραφίες μου.

 

Ο αλγόριθμος που χρησιμοποιεί κάθε κατασκευαστής προσπαθεί να αυτοματοποιησει τις αλλαγές που κάνει κάθε φωτογράφος όταν επεξεργάζεται τις φωτογραφίες του.

Αν βρεις σε οποιοδήποτε φωτογραφικό site (απ αυτά που ασχολούνται με dslr) δείγματα χωρίς επεξεργασία πες το μου και μένα να το επισκεφτώ.

Μάλιστα τις περισσότερες φορές η auto επεξεργασία των κινητών είναι πολύ πιο ήπια.

 

Όλα λοιπόν οφείλονται στο δίδυμο φακού & αισθητήρα όπου τα κινητά υστερούν και προσπαθούν ψηφιακά να βελτιώσουν το αποτέλεσμα.

Συνεπώς σαφώς προτιμώ τις φωτο από τα σύγχρονα κινητά οι οποίες δίνουν υπέροχο αποτέλεσμα στις τεράστιες οθόνες των τηλεοράσεων όπου η μεγάλη ανάλυση τους "βγάζει στην φόρα" κάθε ατέλεια.

 

Δεν ξέρω αν το 808 τραβά σε raw. Στα jpg όμως δεν μπορείς να κανεις σπουδαία επεξεργασία γιατί τα πάντα είναι φιξαρισμενα στο συμπιεσμένο αρχείο σε αντίθεση με το raw όπου η επεξεργασία είναι σαν να αλλάζεις ρυθμίσεις στην κάμερα και μάλιστα διαφορετικές σε κάθε περιοχή του πλάνου, ανάλογα με τις ανάγκες.

 

Εν κατακλείδι, από τις φωτογραφίες που βλέπουμε τις τελευταίες μέρες, με θαλασσινά τοπία, όλα τα κινητά δίνουν όμορφες εικόνες που προβάλλοντας τες σε νορμαλ ανάλυση δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα σε σχέση με αντίστοιχες προερχόμενες από κάμερα.

Εντάξει αν πάμε σε ζουμ, τα κινητά χάνουν την μπάλα όχι σε 1:1 αλλά πολύ πριν φτάσουν σε 1:2

Όμως οποίος προσπαθεί με κινητό να έχει αποτέλεσμα σε τέτοια ζουμ, είναι εκτός πραγματικότητας.

 

Και τελειώνοντας θα ήθελα να ρωτήσω οι φωτογραφίες του Lumia 640 είναι HDR; Γιατί για νορμαλ πάμε στην απέναντι όχθη αφού το φως που μπαίνει στο πλάνο και επιδρά στο τοπίο δεν είναι καθόλου φυσικό.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο μολις την αλλαξα:)

Ναι παντα HDR και συνηθως το ζωντανο HDR!

 

Και 2 βραδυνες και δυσκολες λογω ωρας και περιεργου ελαχιστου φωτισμου γυρω γυρω.

Η 1η auto και η 2η manual.

Ποιος εχει πει οτι τα Xiaomi δεν βγαζουν αξιοπρεπεστατες βραδυνες?:cool:

 

φιλε μου η φωτοφραφιες ειναι παλι private!!

 

φιλε te-salat, Κωστα σε ευχαριστω!!γενικα οι φωτογραφιες ειναι παρα πολυ καλες εδω μεσα!!!

και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την καμερα του s7 απο της καλυτερες καμερες και σφαιρα σε ολα του!!!και αν εχεις και όρεξη με μανουαλ κανεις παπαδες!!!

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Χεράτη, αυτόματη, τρώγοντας με το αριστερό χέρι παγωτό (χωνάκι, μία μπάλα κακάο και μία μπισκότο....:lol: ). Έχει θόρυβο αλλά μου άρεσε το τοπίο καθότι ρομαντικός:ninja::happy::D

Καλό υπόλοιπο καλοκαιριού σε όλους......

28267973842_29dc643ffe_c.jpgWP_20160716_21_48_16_Rich by ΚΩΣΤΑΣ ΑΛ, on Flickr

Edited by navi55

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο μολις την αλλαξα:)

Ναι παντα HDR και συνηθως το ζωντανο HDR!

 

Και 2 βραδυνες και δυσκολες λογω ωρας και περιεργου ελαχιστου φωτισμου γυρω γυρω.

Η 1η auto και η 2η manual.

Ποιος εχει πει οτι τα Xiaomi δεν βγαζουν αξιοπρεπεστατες βραδυνες?:cool:

 

Τρομερή βελτίωση τα xiaomi και ειδικά για auto με iso 2546.

Δοκίμασε κάτι ενδιάμεσο.. πχ iso 400 ή 800 και ταχύτητα 1/8. Να είναι δηλαδή στο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...