Jump to content

what's up app+dual sim phone


atux_null
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα σας. έχω ένα dual sim τηλέφωνο (moto g 2nd gen 2014). Αντιμετωπίζω πρόβλημα με την εφαρμογή του what's up. δεν μπορεί να συνδεθεί με τίποτα, αναφέρει ότι είναι μόνο για συνδρομητές what's up.

Στην 1η θέση έχω την sim what's up και στην 2η θέση του vodafone cu.

Θεώρησα ότι έπαιρνε στοιχεία από την 1η κάρτα. άλλαξα θέσεις, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

υπάρχει κάποιος τρόπος να το κάνω να παίξει σε dual sim κινητό?

Link to comment
Share on other sites

Η what's up sim πρέπει να είναι στην πρώτη θέση για να δουλέψει η εφαρμογή.

Τώρα γιατί δε σου δούλεψε από την αρχή, δε το γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

σβησε την εφαρμογη.

κανε clear cache

κλεισε το τηλεφωνο.

βγαλε την σιμ της βοντα και ασε την κοσμοτε στην θεση 1.

ανοιξε το τηλεφωνο.

εγκατεστησε την εφορμογη.

αν δουλεψει εισαι οκ και βαζεις την βοντα στην σιμ 2.

αν οχι, δε μπορω να φανταστω κατι αλλο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έχεις ορίσει τα δεδομένα κινητής να τα τραβάει απο την what's up το κινητό, καθώς θα πρέπει να πάρει απο εκεί Internet και όχι απο την αλλη sim ή απο wifi.
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Eχω Xiaomi Redmi Note 3.

Κάνω αυτά που γράφει ο mol, και μόλις κάνω scroll down την οθόνη για να κάνει refresh, μου βγάζει το μήνυμα να βάλω το whats up στο slot 1 (που είναι εκεί).

Η δεύτερη κάρτα είναι vodafone. :mad:

Link to comment
Share on other sites

Σε dual sim συσκευές, έχει κάποια επιλογή στις ρυθμίσεις σχετικά με το ποια κάρτα πραγματοποιούντα κλήσεις, στέλνονται sms και δεδομένα. Δοκιμάστε στην αρχή να ορίσετε το what's up ως προεπιλεγμένη κάρτα για όλα. Συνήθως με αυτό στρώνει, και μετά ακόμα και να αλλάξει η ρύθμιση για τις κλήσεις/sms, συνεχίζει να δουλεύει η εφαρμογή.

 

Σε αρκετές android συσκευές υπάρχει ένα κρυφό μενού info (δίνοντας στον dialer *#*#4636#*#*). Αν το βγάζει αυτό, στην πρώτη επιλογή (Πληροφορίες τηλεφώνου) αναγράφει τον αριθμό που έχει η κάρτα sim. Αν δεν είναι καταχωρημένος στην κάρτα, έχει και το imei. Ακόμα και να είναι dual sim η συσκευή, θα βγάζει έναν αριθμό/imei. Αν δεν αντιστοιχεί στην what's up κάρτα αυτό, δεν θα την δει η εφαρμογή. Αν υπάρχει εκεί ο αριθμός του 2ου slot, ακόμα και με μια κλήση από την κάρτα που βρίκεται στο 1ο(π.χ. στο 1314 για το υπόλοιπο) ενδεχομένως να το κάνει να φαίνεται ο αριθμός του 1ου(που είναι αυτό που θέλουμε).

Link to comment
Share on other sites

εδωσες δικαιωματα στην εφαρμογη να στειλει sms;

Nαι :(

Σε dual sim συσκευές, έχει κάποια επιλογή στις ρυθμίσεις σχετικά με το ποια κάρτα πραγματοποιούντα κλήσεις, στέλνονται sms και δεδομένα. Δοκιμάστε στην αρχή να ορίσετε το what's up ως προεπιλεγμένη κάρτα για όλα. Συνήθως με αυτό στρώνει, και μετά ακόμα και να αλλάξει η ρύθμιση για τις κλήσεις/sms, συνεχίζει να δουλεύει η εφαρμογή.

Eχει αυτό. Μέχρι να ρυθμίσω την εφαρμογή, έβαλα και κλήσεις, και ίντερνετ απο την κοσμοτε (κάρτα 1).

Μετά, επειδή έχω 4GB / μήνα στην βόνταφον, το αλλάζω.

 

Οταν είχα 2η κάρτα μια άλλη κοσμοτέ/whats up, δεν μου έκανε κανένα προβλημα.....

Σε αρκετές android συσκευές υπάρχει ένα κρυφό μενού info (δίνοντας στον dialer *#*#4636#*#*). Αν το βγάζει αυτό, στην πρώτη επιλογή (Πληροφορίες τηλεφώνου) αναγράφει τον αριθμό που έχει η κάρτα sim. Αν δεν είναι καταχωρημένος στην κάρτα, έχει και το imei. Ακόμα και να είναι dual sim η συσκευή, θα βγάζει έναν αριθμό/imei. Αν δεν αντιστοιχεί στην what's up κάρτα αυτό, δεν θα την δει η εφαρμογή. Αν υπάρχει εκεί ο αριθμός του 2ου slot, ακόμα και με μια κλήση από την κάρτα που βρίκεται στο 1ο(π.χ. στο 1314 για το υπόλοιπο) ενδεχομένως να το κάνει να φαίνεται ο αριθμός του 1ου(που είναι αυτό που θέλουμε).

IMEI βγάζει, αριθμό δεν δείχνει για κανένα απο τα δύο νούμερ όμως.

Edited by vasou
Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι απεγκατεστησες, επανεκκίνησες , εγκατεστησες ξανα την εφσρμογη ε?

μονο με την wu sim ομως

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τον αριθμό για να στον δείξει πρέπει να τον έχεις περάσει στην κάρτα. Με παλιότερα τηλέφωνα ήταν πιο εύκολο. Δεν παίζει ρόλο όμως. Αν δώσεις *#06* θα σου βγάλει τα 2 imei. Λογικά τα τελευταία ψηφία θα διαφέρουν. Αν τα σημειώσεις θα μπορείς να βλέπεις ποιο από τα 2 slot είναι αυτό που "φαίνεται".

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι απεγκατεστησες, επανεκκίνησες , εγκατεστησες ξανα την εφσρμογη ε?

μονο με την wu sim ομως

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Τουλάχιστον 5 φορές. ! Δουλεύει, αλλα με το που βάζω την βοντα, και κάνω scrolldown, για ανανέωση , μου βγάζει το μήνυμα.

Το έκανα ξανα τώρα. Πάλι τα ίδια.:wacko:

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι, τον αριθμό για να στον δείξει πρέπει να τον έχεις περάσει στην κάρτα. Με παλιότερα τηλέφωνα ήταν πιο εύκολο. Δεν παίζει ρόλο όμως. Αν δώσεις *#06* θα σου βγάλει τα 2 imei. Λογικά τα τελευταία ψηφία θα διαφέρουν. Αν τα σημειώσεις θα μπορείς να βλέπεις ποιο από τα 2 slot είναι αυτό που "φαίνεται".

Sent from my XT1562

Με το *#06# μου βγάζει τα ίδια ΙΜΕΙ.

Kάπου έχει ένα μενού που δηλώνεις τα νούμερα (είναι Xiaomi Redmi Note 3), θα δηλώσω εκεί, για να δούμε...

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχω δηλώσει το νούμερο

http://i1139.photobucket.com/albums/n548/vasoulitos/14269838_10153778415146524_606681729_n_zpss1qzsm8z.png

Ομως στο *#*#4636#*#* δεν το δείχνει

http://i1139.photobucket.com/albums/n548/vasoulitos/14330923_10153778415026524_152407793_n_zpsmekzegz9.png

Και στο τέλος βγάζει αυτό πάλι

http://i1139.photobucket.com/albums/n548/vasoulitos/14302384_10153778415006524_719796579_n_zpslqcevyjc.png

Link to comment
Share on other sites

στο δικο μου πάντως δειχνει ιδιο ιμει

οπως ειπα, δουλεύει αψογα η εφαρμογη, είτε με δεδομένα ειτε με wifi

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

στο δικο μου πάντως δειχνει ιδιο ιμει

οπως ειπα, δουλεύει αψογα η εφαρμογη, είτε με δεδομένα ειτε με wifi

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Θα πρεπει να το πάρω απόφαση οτι δεν θα δουλέψει τότε.

Η βόνταφον την κάνει την δουλειά, πιο πρίν με 2η κοσμοτέ δεν είχα θέμα. ...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Yπάρχει περίπτωση να έχει βρει κάποιος την λύση στο ενδιάμεσο? 6 μήνες μετά, και ακόμα δεν έχω βρει κάτι.. :(
Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει περίπτωση να έχει βρει κάποιος την λύση στο ενδιάμεσο? 6 μήνες μετά, και ακόμα δεν έχω βρει κάτι.. :(

 

m.whatsup.gr,με δεδομενα κοσμοτε.Ενεργοποιεις και το My Interner για να μη χρωνεσαι καθολου αμα δεν εχεις πακετο και τελειωσες.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πλέον επιλογή στις ρυθμίσεις της εφαρμογής όπου δηλώνεις σε ποια θέση είναι η sim της κοσμοτέ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...