Jump to content

[LG G4] Κολλημένο σε bootloop!!!


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σα τέτοια λύση ακολουθώ το backup. Σαν ύστατη λύση φαίνεται οκ. Αλλά και να μην έχει διαφορές το κινητό μένει μισό οπότε είναι μονόδρομος η αποστολή στο σέρβις.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπαρχει πιθανότητα και μετα την αλλαγη πλακετας να το ξαναπαθει;

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει πιθανότητα και μετα την αλλαγη πλακετας να το ξαναπαθει;

Στο ίδιο forum του xda για το bootloop του g4 υπάρχει post που αναφέρει 3 επισκευές στην ίδια συσκευή για το ίδιο πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Στο ίδιο forum του xda για το bootloop του g4 υπάρχει post που αναφέρει 3 επισκευές στην ίδια συσκευή για το ίδιο πρόβλημα

 

3ης φορες και δεν πηρε τα χρηματα του πισω;

Την δευτερη φορα που θα σου τυχει το ιδιο συμβαν μπορεις να παρεις τα χρηματα σου πισω απο οσο γνωριζω.

Τωρα αν μιλας για Αμερικη .... εκει δεν υπαρχει εγγυηση... ή μαλλον υπαρχει αναλογα το πως θα ξυπνησουν το πρωι... :p

Link to comment
Share on other sites

Στο ίδιο forum του xda για το bootloop του g4 υπάρχει post που αναφέρει 3 επισκευές στην ίδια συσκευή για το ίδιο πρόβλημα

Ερε παιδια...Μία συσκευη οπως την θελαμε αγορασαμε και να εχουμε το αγχος μη παθει bootloop...αλλα και μετα;:(

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

3ης φορες και δεν πηρε τα χρηματα του πισω;

Την δευτερη φορα που θα σου τυχει το ιδιο συμβαν μπορεις να παρεις τα χρηματα σου πισω απο οσο γνωριζω.

Τωρα αν μιλας για Αμερικη .... εκει δεν υπαρχει εγγυηση... ή μαλλον υπαρχει αναλογα το πως θα ξυπνησουν το πρωι... :p

Όντως οι αμερικανς έχουν ξενερώσει με το σέρβις

Link to comment
Share on other sites

Χαρείτε το κινητό ρε παιδιά!!!!! Εάν ήταν αστοχία υλικού θα είχε εντοπιστεί κ θα είχε διορθώθει. Προφανέστατα κάτι παίζει με την MM. Εάν η μητρική πάθει κάτι, τότε το κινητό πάει περίπατο δεν ανοίγει καν...

 

Επειδή η LG αλλάζει πλακέτα, νομίζεται ότι είναι εκεί το πρόβλημα? Και γιατί όταν την αλλάζουν γίνεται πάλι το ίδιο? Απλά αυτή η λύση συμφέρει καλύτερα από το να πληρώνουν προγραμματιστές να βρουν το λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Χαρείτε το κινητό ρε παιδιά!!!!! Εάν ήταν αστοχία υλικού θα είχε εντοπιστεί κ θα είχε διορθώθει. Προφανέστατα κάτι παίζει με την MM. Εάν η μητρική πάθει κάτι, τότε το κινητό πάει περίπατο δεν ανοίγει καν...

 

Επειδή η LG αλλάζει πλακέτα, νομίζεται ότι είναι εκεί το πρόβλημα? Και γιατί όταν την αλλάζουν γίνεται πάλι το ίδιο? Απλά αυτή η λύση συμφέρει καλύτερα από το να πληρώνουν προγραμματιστές να βρουν το λάθος.

 

Για το πρωτο που απάντησες θα διαφωνήσω, διότι έχει αναφερθεί το πρόβλημα και στην λολιποπ!

 

Όσο για το δεύτερο θα συμφωνήσω μαζί σου αλλά δεν είναι σωστή αντιμετώπιση απ την μεριά της Lg προς τους πελάτες της, γιατί την βλέπω να χάνει ένα μεγάλο ποσοστό εμπιστοσύνης!

Link to comment
Share on other sites

Απλές ερωτήσεις :

 

Γιατί στο δικαρτο δεν έχει εμφανιστεί πρόβλημα? Έχει πουλήσει αρκετές συσκευές ήδη..

 

Αφού είναι μη συμβατή η μητρική, γιατί δεν την αλλάζουν να βαλουν μια άλλη? Οι ίδιοι επεξεργαστές κυκλοφορούν σε ένα κάρο κινητά!!!

Link to comment
Share on other sites

Απλές ερωτήσεις :

 

Γιατί στο δικαρτο δεν έχει εμφανιστεί πρόβλημα? Έχει πουλήσει αρκετές συσκευές ήδη..

 

Αφού είναι μη συμβατή η μητρική, γιατί δεν την αλλάζουν να βαλουν μια άλλη? Οι ίδιοι επεξεργαστές κυκλοφορούν σε ένα κάρο κινητά!!!

 

Κάτοχος δικαρτου και μακριά από εμάς τέτοια θέματα.

Η αλήθεια είναι ότι στο xda διάβασα και για τέτοια προβλήματα και για το δικαρτο αλλά πολύ λίγα. Λέτε να φταίει η ασύρματη φόρτιση που δεν υπάρχει στα δικαρτα;

Link to comment
Share on other sites

Εμενα αρχισε να καιγεται και να κανει reboot ξαφνικα. 3 φορες σε 2 μερες. Πολυ lag κατα τη διαρκεια της αύξησης της θερμοκρασιας. Μεθαύριο παιρνω procordia για να τους το στείλω. 602 σειρα my ***. Edited by Citizen88gr
Unrooted :mad:
Link to comment
Share on other sites

Εμενα αρχισε να καιγεται και να κανει reboot ξαφνικα. 3 φορες σε 2 μερες. Πολυ lag κατα τη διαρκεια της αύξησης της θερμοκρασιας. Μεθαύριο παιρνω procordia για να τους το στείλω. 602 σειρα my ***.

 

Μήπως κάποια εφαρμογή το τσιτωνε; δοκίμασε μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Ό,τι εφαρμογες εχω στο g4 τις εχω και στο g2. Το g2 πεταει σε συγκριση με το g4. Εκανα επαναφορα χτες. Το προβλημα εξακολουθει να εμφανίζεται οταν ασχολουμαι ωρα με το κινητο. Ενταξει τρεχουν εφαρμογες πισω αλλα τιποτα περιεργο.
Unrooted :mad:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πΆντως το έχω λιώσει 2 μέρες και δεν έχει κάνει κιχ. Φτου μη το ματιαξω. Τι να πω ρε Παιδιά κρίμα πΆντως αν δεν έχει φτιαχτεί όπως είπαν
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Εμενα αρχισε να καιγεται και να κανει reboot ξαφνικα. 3 φορες σε 2 μερες. Πολυ lag κατα τη διαρκεια της αύξησης της θερμοκρασιας. Μεθαύριο παιρνω procordia για να τους το στείλω. 602 σειρα my ***.

 

Καινούριο 602 το πήρες ή είναι πχ. 505 επισκευασμένο με αλλαγή πλακέτας σε 602? Προσπαθώ να βρώ ενα pattern για οτι συμβαίνει γι αυτό ρωτάω

Edited by bad_freddy

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

Καινούριο 602 το πήρες ή είναι πχ. 505 επισκευασμένο με αλλαγή πλακέτας σε 602? Προσπαθώ να βρώ ενα pattern για οτι συμβαίνει γι αυτό ρωτάω

602 καινουριο και τσεκαρισμενο.

Η βλακεία θα ναι να μου το παρουν και να μην εντοπισουν βλάβη επειδη δεν συμβαίνει καθε φορα που το πιανεις στα χερια σου. :mad:

Δεν με νοιαζει το παττερν :p

Edited by Citizen88gr
Unrooted :mad:
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ουτε το απλο εχει ασυρματη φορτιση

 

Έχει, ένα καπάκι αλλάζεις και λειτουργεί, στο δίκαρτο δεν γίνεται αυτό. Ωστόσο εκτιμώ πως δεν είναι αυτό το πρόβλημα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

602 καινουριο και τσεκαρισμενο.

Η βλακεία θα ναι να μου το παρουν και να μην εντοπισουν βλάβη επειδη δεν συμβαίνει καθε φορα που το πιανεις στα χερια σου. :mad:

Δεν με νοιαζει το παττερν :p

 

Προσπαθώ να καταλάβω τι μπορει να συμβαίνει, απλά επειδή δεν παρακολουθούσα το θέμα απο την αρχή λόγω οτι είμαι νέος κάτοχος μου κάνουν εντύπωση κάποια πράγματα.

Απ οτι καταλαβαίνω τα 505+ άρχισαν να τα φτύνουν μαζικά κάπου στο τέλος του 2015 (κρίνοντας απο τις ημερομηνίες έναρξης των threads τόσο εδώ όσο και στο xda). Άρα δούλεψαν ~6-7 μήνες απροβλημάτιστα αλλά κάτι συνέβη κατά τον Δεκέμβρη. Είχε δοθεί η MM τότε?

Ρωτάω γιατί μου κάνει εντύπωση κινητά σειρά 601+ να τα τινάζουν λίγες μέρες απο την αγορά τους αλλά όλα τα 505+ δούλεψαν τουλάχιστον μέχρι το τέλος του έτους χωρίς κάποιο θέμα.

Έχει αρχίσει να μου φαίνεται οτι στάνταρ είναι κάποιο θέμα s/w (είτε της MM είτε της v20d) που είναι ο ένοχος παρά κατασκευαστικό ελλάττωμα

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να καταλάβω τι μπορει να συμβαίνει, απλά επειδή δεν παρακολουθούσα το θέμα απο την αρχή λόγω οτι είμαι νέος κάτοχος μου κάνουν εντύπωση κάποια πράγματα.

Απ οτι καταλαβαίνω τα 505+ άρχισαν να τα φτύνουν μαζικά κάπου στο τέλος του 2015 (κρίνοντας απο τις ημερομηνίες έναρξης των threads τόσο εδώ όσο και στο xda). Άρα δούλεψαν ~6-7 μήνες απροβλημάτιστα αλλά κάτι συνέβη κατά τον Δεκέμβρη. Είχε δοθεί η MM τότε?

Ρωτάω γιατί μου κάνει εντύπωση κινητά σειρά 601+ να τα τινάζουν λίγες μέρες απο την αγορά τους αλλά όλα τα 505+ δούλεψαν τουλάχιστον μέχρι το τέλος του έτους χωρίς κάποιο θέμα.

Έχει αρχίσει να μου φαίνεται οτι στάνταρ είναι κάποιο θέμα s/w (είτε της MM είτε της v20d) που είναι ο ένοχος παρά κατασκευαστικό ελλάττωμα

 

Πιο πισω εκανα παραθεση και εψαξα ολο το thread οπου ατομα αναφερουν το ιδιο προβλημα ΚΑΙ στην 5.1 . Αρα ο ενοχος ειναι κατι αλλο, που μπορει να γινεται και κανα softwarικό trigger , και να μη παιρνουμε χαμπαρι. Αλλα και παλι , ολα ειναι εικασιες. Με αυτη τη λογικη , ολα θα πρεπει να τα φτυσουν , και η LG να το κλεισει το μαγαζι :p

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω κάτι παίζει με τα δίκτυα WIFI στο κινητό και κάτι παθαίνει.. Κάτι όπως στο bug ημερομηνίας στα iPhone..

 

Ίσως και κάποιο update της Google, Google Services, κλπ, 5-6 μήνες μετά τη κυκλοφορία των 505..

 

Καλά όλα αυτά αλλά ποιος μπορεί να τα τεσταρει και με πόση ακρίβεια;

 

----- προσθήκη μηνύματος 71 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Logs το κινητό δεν έχει όταν το κάνει αυτό; Δεν το έχει ψάξει κανείς ούτε στο XDA? Μου κάνει εντύπωση..

Link to comment
Share on other sites

Πιο πισω εκανα παραθεση και εψαξα ολο το thread οπου ατομα αναφερουν το ιδιο προβλημα ΚΑΙ στην 5.1 . Αρα ο ενοχος ειναι κατι αλλο, που μπορει να γινεται και κανα softwarικό trigger , και να μη παιρνουμε χαμπαρι. Αλλα και παλι , ολα ειναι εικασιες. Με αυτη τη λογικη , ολα θα πρεπει να τα φτυσουν , και η LG να το κλεισει το μαγαζι :p

 

Όντως έχουν αναφερθεί και περιπτώσεις με 5.1.1. ,αλλά έχω την αίσθηση ότι είναι λιγότερες από αυτές με mm. Εικασίες προφανώς κάνουμε όλοι μας

Link to comment
Share on other sites

Πιο πισω εκανα παραθεση και εψαξα ολο το thread οπου ατομα αναφερουν το ιδιο προβλημα ΚΑΙ στην 5.1 . Αρα ο ενοχος ειναι κατι αλλο, που μπορει να γινεται και κανα softwarικό trigger , και να μη παιρνουμε χαμπαρι. Αλλα και παλι , ολα ειναι εικασιες. Με αυτη τη λογικη , ολα θα πρεπει να τα φτυσουν , και η LG να το κλεισει το μαγαζι :p

 

Έχεις ενα δίκιο απλά με προβληματίζει το γεγονός οτι κάτι παίχτηκε απο τα Χριστούγεννα περίπου και μετά (κάποιο Google ή LG update?) διότι όπως είπα ενω τα 505 άρχισαν την ίδια περίοδο και τα τίναζαν όλα μαζί έστω και μετά 6 μήνες άριστης λειτουργίας τα 601+ τα φτύνουν ακόμα και μετά απο 2-3 ημέρες χρήσης αρα κάτι στράβωσε σχετικά πρόσφατα (μάλλον software related?). Δεν είναι οτι τα G4 εμφανίζουν το θέμα στάνταρ μετά απο εξάμηνο πχ...

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

Οπότε έχουμε bootloop:

 

1. Κατά τη εναλλαγή WIFI/4G.

 

2. Κατά το update σε MM.

 

3. Κατά το update σε MM αν έκανε κάποιος επαναφορά ρυθμίσεων από Gmail/Google.

 

4. Μετά από μία περίοδο 5-6 μηνών από την έκδοση 505 είχαμε "μαζικά" bootloop. (Έγινε κάποιο Google Play Services update για την επερχόμενη 6.0; )

 

Πως διορθώνουμε το bootloop;

 

1. Με fix από XDA το οποίο απενεργοποιεί τους 2 μεγάλους πύρινες και το κινητό ανοίγει με σκοπό να σώσουμε τα αρχεία μας.

 

2. Στις τελευταίες παρτίδες διορθώνεται (προσωρινά; ) με hard reset.

 

3. Βάζουμε το κινητό στο ψυγείο και ανοίγει και πάλι προσωρινά ώστε να σώσουμε τα αρχεία μας.

 

4. Κάποιος από XDA κινητο σε παλια εκδοση 505, το έφτιαξε βάζοντας τη πλακέτα στο φούρνο για 20 λεπτά. Μία διαδικασία που έκανε και με προβληματικές κάρτες γραφικών.

 

5. Δεν διορθώνεται.

Edited by Swimmer21
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G4] Κολλημένο σε bootloop!!!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...