Jump to content

[LG G4] Κολλημένο σε bootloop!!!


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τώρα λειτουργεί κανονικά;

 

οχι δεν λειτουργει δεν μπορω να κανω hard reset γιατι τρωει bootloop στο restart για hardreset.

2 φορες που ολοκληρωθηκε το hard reset εφαγε bootloop λιγο μετα αφου τελειωσε ο οδηγος setup google και wifi.

 

Δεν νομιζω να φτιαχνει για να εχει παραδεχθει η lg οτι ειναι hardware προβλημα.

Ισως αυτους που τους λυνει το προβλημα το hard reset εχουν bootloop για αλλο λογω.

P30 AURORA
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα.

Χθες βράδυ και το δικό μου έπεσε σε bootloop.

601 σειρά, αγορά πριν 1,5 μήνα, android 6 με bridge χωρίς πρόβλημα μέχρι τώρα. Το δουλευα από την αρχή με android 6.

Τώρα τι κάνουμε?

Ποια είναι η διαδικασία και πόσο καιρό θα πάρει?

Τηλέφωνο που να πάρω? Στην LG η στην Procordia?

:cry:

Edited by sarp
Link to comment
Share on other sites

Μια απορία που απευθύνεται σε όσους έχουν στείλει για επισκευή το κινητό τους : Όταν το αποστέλλετε ή το παραδίδετε στη prokordia, αφήνετε και τα παρελκόμενα; Φορτιστές π.χ.; Τι συμβαίνει με τα tempered glass; Αφαιρούνται σε περίπτωση αλλαγής πλακέτας;
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή πλακέτας δεν σημαίνει και αλλαγή οθόνης, οπότε δεν πειράζονται screen protector.

Όσο για παρελκόμενα δεν αφήνεις τίποτε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Χθες βράδυ και το δικό μου έπεσε σε bootloop.

601 σειρά, αγορά πριν 1,5 μήνα, android 6 με bridge χωρίς πρόβλημα μέχρι τώρα. Το δουλευα από την αρχή με android 6.

Τώρα τι κάνουμε?

Ποια είναι η διαδικασία και πόσο καιρό θα πάρει?

Τηλέφωνο που να πάρω? Στην LG η στην Procordia?

:cry:

 

1) Ειχε φαει τουμπα;

2) Επαιζες παιχνιδια;

3) η οθονη ηταν στο φουλ;

4) Εβαζες το κινητο στη τσεπη;

 

Ρωταω μπας και βγαλουμε καποιο συμπερασμα γιατι συμβαινει..

Link to comment
Share on other sites

Όλοι όσοι πεσατε στη φάση αυτή είχατε Android 6.0 ? Υπάρχει κάποιος που είχε 5.1.1 και του έκανε bootloop ;
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Όλοι όσοι πεσατε στη φάση αυτή είχατε Android 6.0 ? Υπάρχει κάποιος που είχε 5.1.1 και του έκανε bootloop ;

 

Απ'οτι εχει ειπωθει , μαλλον εχουν πεσει και συσκευες με 5.1, αλλα και συσκευες με 505 παρτιδα οπως του athanaso , με MM εδω και ποσο καιρο , δεν εχουν παθει τιποτα.

Το πιθανοτερο ειναι να μην φταιει η αναβαθμιση αυτη καθ'αυτη, απλα προσπαθουμε να δουμε αν εχει καποια ιδιαιτερη συμπεριφορα το κινητο πριν πεσει σε αυτη τη φαση. Και νομιζω οτι δε δινει σημαδια, τουλαχιστον οχι αξιοπροσεχτα.

 

Εμενα χτες δε συνδεοταν στο wifi ενω το εβλεπε κανονικα (και ενω ηταν συνδεμενο ποσες ωρες). software conflict σιγουρα, καθως λυθηκε με restart, αλλα επειδη ποτέ δε ξερεις, καλο θα ειναι να παρατηρουμε καθε μικροbug που μπορει να συμβει ,ΜΗΠΩΣ και βρουμε καμμια ακρη.

Link to comment
Share on other sites

που να πιασουν και οι ζεστες και να αρχίσουμε τις παραλιες με τρελες θερμοκρασιες στις συσκευες...παντως απο παντα οσο θυμαμαι εγω δηλαδη με ακομα τις εκδοσεις 2.3 οι πρωτες εκδοσεις κιτ κατ λολιποπ και τωρα 6 παντα ειχαν μικροθεματα και με update ερχοταν οι λυσεις...βλεπω συντομα το 6.1!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι όμως να ξέραμε και ποιό είναι το πραγματικό ποσοστό των συσκευών που πέφτουν σε bootloop γιατί κακά τα ψέμματα διαβάζοντας το θέμα εδω σου δίνει την εντύπωση οτι ολα το παθαίνουν αργά ή γρήγορα, πράγμα ιδιαίτερα ανησυχητικό...

Θα μου πείς βέβαια οτι εδω γράφουν μόνο όσοι έχουν πρόβλημα και αντίστοιχα υπάρχουν χιλιάδες άλλοι τρισευτυχισμένοι κάτοχοι G4 αλλά δεν παύει προσωπικά τουλάχιστον να έχει "κλονιστεί" η εμπιστοσύνη μου απέναντι στο ολοκαίνουριο τηλέφωνο μου ειδικά απο την στιγμή που βρίσκομαι επαρχία οπότε το θέμα "στείλε το στο service" είναι πιο περίπλοκο χώρια οτι εχω δέσει αρκετές εφαρμογές και υπηρεσίες με κωδικούς authenticator στην συσκευή μου και σε περίπτωση αστοχίας θα τρέχω και δεν θα φτάνω...

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

Να τα καλααα Ξεκινησε και το 601 τα θεματα;

Έχει σκάσει και σε 602

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κανε συχνα backup , αυτο της LG δε ξερω αν μπορω να το εμπιστευτω, αλλα ειναι η μονη λυση (ειχα συνηθισει backup με το titanium τοσο καιρο...).

Εχεις απολυτο δικιο στο οτι μοιαζει πως πραγματικα, ολοι θα το παθουν. Αλλα δε νομιζω να ισχυει. Αν ηταν ετσι η LG θα ειχε αποσυρει το κινητο :lol: . Ειναι αστοχια υλικου που συμβαινει σε πλακετες ανεξαρτητως παρτιδας, και ισως να εμφανιζεται το προβλημα σε συνδιασμο με το software. Η LG εχω την εντυπωση πως, ναι μεν αλλαζει τις πλακετες μας, αλλα σφυριζει και λιγο αδιαφορα... Δε βλεπω να εχει λυσει το θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Άμα ήταν αστοχία υλικού νομίζω ότι θα τα έπαιζε τελείως , καπουτ. Εκτός και αν η μνήμη φλας έχει θέμα και βγαίνει corrupt , τεσπα δεν ξέρω θα με ενδιέφερε πολύ να μάθω αν κάποιου έπεσε στη φάση αυτή όσο είχε 5.1.1
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Ε καπουτ ειναι και το bootloop, σε αλλους φαινεται να διορθωνεται προσωρινα με hard reset και σε αλλους ουτε με αυτο. Οποτε κατι παιζει και μαλιστα σοβαρο , και η LG δεν το'χει βρει (εμεις θα το βρουμε ομως , ειμαστε επιστημονες :lol: :lol: ).

 

Δες λιγο πιο πισω:

 

Το έχω ξανά γράψει, του αδερφού μου με Lollipop έπεσε σε bootloop, οπότε μη λέμε ότι θέλουμε. Φιλικά πάντα!
Link to comment
Share on other sites

Το εψαξα πολυ το θεμα "κινητο" και ειχα αποφασισει οτι το επομενο μου κινητο θα ειναι το LG G4..

 

Με αυτα που ακουω ομως, το σκεφτομαι δευτερη φορα..

 

Σε ξενα και ελληνικα φορουμ αυτες τις μερες υπαρχει μια μεγαλη αυξηση νεων κρουσματων bootloop σε παρτιδες 601, 602, τα οποια κινητα ειτε ξεκολλανε προσωρινα μετα απο hard reset είτε δεν ανοίγουν ποτέ ξανα.

 

Η LG στα τελη του 2015 ειχε ισχυριστεί οτι βρηκε το προβλημα και πως ειναι θεμα hardware.. Κατι που φαινεται οτι δεν ισχυει 100% καθως καποιες συσκευες ξανανοιγουν μετα το hard reset ενω αλλες το παθαινουν μονο κατα την εναλλαγη 4G/WIFI ή οταν κανουν ενημερωση λογισμικου..

 

Απο οτι φαινεται δεν εχει βγει καμια ακρη και ή θα καθυστερήσω να παρω κινητο ή θα επιλεξω καποιο αλλο.. Οχι οτι θα πανε τσαμπα τα λεφτα μου καθως εχει εγγυηση, αλλα ειναι ταλαιπωρία να φτιαχνεις απο την αρχη το κινητο, να εχεις το φοβο μην παθει κατι χωρις να μπορεις να το ευχαριστηθεις και να σου δινει μια αίσθηση "ατελής/ευαίσθητης συσκευής".

 

Εσεις τι λέτε;

 

----- προσθήκη μηνύματος 43 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

http://i.imgur.com/1Pgj67N.png

http://i.imgur.com/cDJ6vdg.png

http://i.imgur.com/OQzvsmw.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμενα.

Έχω και εγώ το εν λόγο κινητό σειράς 505 αγορασμένο τα Χριστούγεννα από κατάστημα της βονταφονε.

Και αυτό που με προβληματίζει είναι: μπορεί να μου κάνει και εμενα αυτό το σκηνικό με το bootloader?

Ρωταω γιατί είδα πιο πάνω στις φώτο,ο άλλος το αγόρασε Τέλος 2015 και του εμφάνισε τώρα το πρόβλημα!

Ειλικρινά ξενερωσα πολύ και είμαι έτοιμος να το δώσω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμενα.

Έχω και εγώ το εν λόγο κινητό σειράς 505 αγορασμένο τα Χριστούγεννα από κατάστημα της βονταφονε.

Και αυτό που με προβληματίζει είναι: μπορεί να μου κάνει και εμενα αυτό το σκηνικό με το bootloader?

Ρωταω γιατί είδα πιο πάνω στις φώτο,ο άλλος το αγόρασε Τέλος 2015 και του εμφάνισε τώρα το πρόβλημα!

Ειλικρινά ξενερωσα πολύ και είμαι έτοιμος να το δώσω!

 

γιατι καθεσαι και σκας? οτιδηποτε αγοραζεις στη ζωη παιζει καποτε να χαλασει, καινουριο 'η παλιο, για λογους τυχαιους. απολαυσε το κινητο σου και ΑΝ γινει η στραβη εχεις την καλυτερη εγγυηση στην ελλαδα, οποτε εισαι καλυμενος 100%

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

γιατι καθεσαι και σκας? οτιδηποτε αγοραζεις στη ζωη παιζει καποτε να χαλασει, καινουριο 'η παλιο, για λογους τυχαιους. απολαυσε το κινητο σου και ΑΝ γινει η στραβη εχεις την καλυτερη εγγυηση στην ελλαδα, οποτε εισαι καλυμενος 100%

 

Δεν αντιλέγω πως δεν έχω την καλύτερη εγγύηση,απλά ειμαι από επαρχία και θα μου πάρει κάποιες μέρες στέλνοντας το κινητό για Service Μην έχοντας δεύτερη συσκευή.

Επίσης διάβασα εδώ στο Φόρουμ Ένα παιδί το έστειλε και του αλλάξανε δύο φορές την πλακέτα!

Είναι σοβαρά πραματα αυτά που κάνει η LG και η κάθε LG?

Edited by msakis01
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι αν το προβλημα ειναι γενικευμενο και σε ολες τις σειρες και δεν το παρουσιασει λογω συνθηκων/χρησης/τυχης, τι θα γινει αν το παρουσιασει στα 2 χρονια+ .. Ηδη καποια κινητα θα κλεισουν 2 χρονια σε μισο ενα χρονο..

 

Και δεν αισθανομαι ανετα να εχω ενα κινητο "μισό".. Να παω μια εκδρομη και να φοβαμαι, να εχω στο μυαλο μου να το κανω συνεχεια backup, να φοβαμαι να το κανω root μετα απο καιρο οταν το βαρεθω, κλπ κλπ

 

Κριμα και μου αρεσει σαν κινητο..

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι αν το προβλημα ειναι γενικευμενο και σε ολες τις σειρες και δεν το παρουσιασει λογω συνθηκων/χρησης/τυχης, τι θα γινει αν το παρουσιασει στα 2 χρονια+ .. Ηδη καποια κινητα θα κλεισουν 2 χρονια σε μισο ενα χρονο..

 

Και δεν αισθανομαι ανετα να εχω ενα κινητο "μισό".. Να παω μια εκδρομη και να φοβαμαι, να εχω στο μυαλο μου να το κανω συνεχεια backup, να φοβαμαι να το κανω root μετα απο καιρο οταν το βαρεθω, κλπ κλπ

 

Κριμα και μου αρεσει σαν κινητο..

 

αυτο δυστηχως δεν μπορουμε εμεις με την εικονα που εχουμε να βγαλουμε ενα ποσοστο με ασφαλη συμπερασματα. Θελω να πω οτι μονο η LG μπορει να ξερει καθως μονο αυτη εχει ποσα G4 εχει ενεργοποιημενα δια του αριθμου που πεταξαν το προβλημα. Εγω λεω το εξης, αν τη γουσταρεις τη συσκευη, παρτην και βγαλτης τα ματια χωρις να σκεφτεσαι αν θα τα παιξει. ειδικα τωρα που θα φτιαξει ο καιρος την καμερα του θα την απολαυσεις. Αν ομως πιστευεις οτι θα το κοιτας και θα σκεφτεσαι ποτε θα χτυπησει τοτε καλυτερα να παρεις κατι αλλο , να ξερεις ομως τιποτα δεν σε εξασφαλιζει οτι και το κατι αλλο που θα παρεις δεν θα χτυπησει κατι :lol:

 

its a vicious circle

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορεί ένας οδηγός που σου λέει πως να κάνεις εγκατάσταση ένα file το οποίο δίνει εντολή στην μητρική και κλείνουν οι ελαττωματικοι πυρήνες που προκαλούν το bootloop με αποτέλεσμα το κολλημένο τηλέφωνο να επανέλθει αλλά πλέον σαν τετραπυρινο ή κάτι τέτοιο αν κατάλαβα καλά. Το διάβασα στο xda. Το γνωρίζετε;
Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορεί ένας οδηγός που σου λέει πως να κάνεις εγκατάσταση ένα file το οποίο δίνει εντολή στην μητρική και κλείνουν οι ελαττωματικοι πυρήνες που προκαλούν το bootloop με αποτέλεσμα το κολλημένο τηλέφωνο να επανέλθει αλλά πλέον σαν τετραπυρινο ή κάτι τέτοιο αν κατάλαβα καλά. Το διάβασα στο xda. Το γνωρίζετε;

 

Ακομη και να ισχυει, τι να το κανουμε "κομμενο" τηλεφωνο; Για αυτο το πληρωσαμε;

Δε το εχω δει παντως

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει.. Το κανουν για να ανοιξει το κινητο να σωσουν τα αρχεια.

 

Αν ειναι αυτος ο σκοπος του, οκ , αλλα δε θα σημαινει παρεμβαση στο κινητο; Δε πιστευω να υπαρχει προβλημα μετα με την εγγυηση...

Link to comment
Share on other sites

Ακομη και να ισχυει, τι να το κανουμε "κομμενο" τηλεφωνο; Για αυτο το πληρωσαμε;

Δε το εχω δει παντως

Σαν λύση για να σωθούν τα αρχεία το ανέφερα αν και κάποιος που το έκανε ισχυρίζεται ότι η διαφορά δεν είναι και τεράστια

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G4] Κολλημένο σε bootloop!!!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...