Jump to content

Samsung Galaxy A5 (2016 edition)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα στην παρέα.

Έχω παρατηρήσει υπερβολική κατανάλωση όγκου δεδομένων (Mbyte) όταν μπαίνω internet, μέσω δικτύου κινητής. Μιλάμε για απλές ενημερωτικές σελίδες τύπου εφημερίδας και όχι παρακολούθηση βίντεο, μουσικής κλπ.

Έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος κάτι τέτοιο?

Υπάρχει κάποια ρύθμιση που δεν έχω κάνει?

Για να σας δώσω μια τάξη μεγέθους, τα 650ΜΒ που εχω στο πακέτο, στο προηγούμενο κινητό (Ζ1 compact) μου έβγαζαν άνετα τον μήνα, ενώ με το Α5 ζήτημα να μου βγάλουν 2 εβδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στον Chrome πχ που χρησιμοποιώ έχει επιλογή στις ρυθμίσεις για εξοικονόμηση δεδομένων. Τουλάχιστον έμενα από ότι βλέπω εως τώρα έχει εξοικονομίσει 12%.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα, ειναι ευκολο να μου πεις, απο που πηρες αυτην την θηκη s-view ή καποιο link, γιατι απο οτι ξερω η samsung δεν εβγαλε καποια s-view για το α5 2016 , αλλα ολοκληρη χωρις παραθυρακι, ευχαριστω.

 

Συγνωμη για το λαθος. (αρχαριος στις θηκες)

Clear view cover (EF-ZA510) ονομαζεται απο οσο βλεπω τωρα στην συσκευασια της.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα..μπορει καποιος να βοηθησει πως κανω προσθηκη στα αγαπημενα επαφες;πηγαινω αγαπημενα-προσθηκη κ βγαινει κενος ο καταλογος επαφες ενω εχω επαφες σε σιμ κ τηλεφωνο..ευχαριστω εκ των προτερων κ καλες γιορτες..
Link to comment
Share on other sites

εχω την clear view που ειναι ολο κλειστο μπροστα και κανει ο,τι θες. Δηλαδη κλειδωνει, απανταει στις κλεισεις και βλεπεις και ποιος σε παιρνει.. οποτε σιγουρα θα τα κανει και αυτη που θες. Το κινητο τις αναγνωριζει μονο του, με ενα μαγνητακι που εχουν (οχι Nfc ) και παιζει σωστα κατευθειαν

Nikos μπορείς να μας πεις πια ακριβώς θήκη έχεις?

Δώσε περισσότερες πληροφορίες γιατί με ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Nikos μπορείς να μας πεις πια ακριβώς θήκη έχεις?

Δώσε περισσότερες πληροφορίες γιατί με ενδιαφέρει.

 

Αυτή εδώ

http://www.skroutz.gr/s/8262516/Samsung-Clear-View-Cover-Black-Galaxy-A5-2016.html

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

 

Παιδιά θέλω να κάνω τρεις ερωτήσεις:

Η εφαρμογή Έξυπνη διαχείριση φαίνεται ότι έχει δημιουργηθεί από τη Samsung σε συνεργασία με το Clean Master, το οποίο ως γνωστό ανήκει στην Cheetah Mobile, και για την οποία έχουν γίνει αρκετές αναφορές για παραβίαση προσωπικών πληροφοριών. Σας έχει προβληματίσει αυτό το γεγονός; Και αν ναι πώς το έχετε αντιμετωπίσει;

 

Η συσκευή δεν έχει περασμένους codecs για AC3 audio, με συνέπεια όταν παρακολουθείς ταινία avi να μην παίζει ήχο. Το ίδιο ισχύει και αν χρησιμοποιήσεις MX Player, εκτός και αν κατεβάσεις custom codec. Το έχει κάνει αυτό κανείς; Πώς βλέπει κανείς avi με ήχο;

 

Και τέλος, υπάρχει κάποια ρύθμιση, όταν πατάς το πληκτρολόγιο αντί να ακούγεται ήχος, να μπαίνει σε κάθε πάτημα δόνηση;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

Το πρώτο μου τηλέφωνο: ΝΟΚΙΑ 3110 (αυτό το τούβλο με το φιδάκι ντε...!) :lol:
Link to comment
Share on other sites

Οντως χωρις codec δεν παιχει το ac3 ουτε το avi. υπαρχει ομως codec που μου συστησαν εδω στο φορουμ αλλα ειναι στο τοπικ των εφαρμογων ψαξτο λιγο και θα το βριες. Edited by deltaplus
Link to comment
Share on other sites

έχω το τηλ. μερικές ημέρες και οι πρώτες εντυπώσεις είναι άριστες....

 

έχω πάρει μια θήκη για το πίσω μέρος, διάφανη και απο σιλικόνη....απαραίτητη η προστασία άλλα χάνεται όλη η ομορφιά του τηλεφώνου. Η θήκη αναγκαστικά αγκαλιάζει και το γύρω-γύρω μεταλλικό πλαίσιο που επίσης είναι πανέμορφο.

 

Η λύση είναι να πάρω μια ζελατίνη για το πίσω μόνο μέρος άλλα στην περίπτωση αυτή με προβληματίζει το τζαμάκι της κάμερας γιατί θα έχουμε λογικά γρατζουνιές με το πέρασμα του χρόνου. Σε κάποιο forum είχα δει ότι υπάρχουν μικρές ζελατινούλες μόνο για το τζαμάκι αυτό με μια τρυπούλα στην μέση όσο για να λειτουργεί η κάμερα κανονικά.

 

Έχουμε κάτι παρόμοιο για το a5 2016?

πως να το ψάξω στο ebay?

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και καλά χριστούγεννα..πήρα το συγκεκριμένο kin και ενώ έχω κάρτα sim wind 4g δεν μου το εμφανίζει πουθενά την λειτουργία αυτή, μήπως θέλει ρυθμίσεις? το έχω στο αυτόματο 4g/3g/2g
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και καλά χριστούγεννα..πήρα το συγκεκριμένο kin και ενώ έχω κάρτα sim wind 4g δεν μου το εμφανίζει πουθενά την λειτουργία αυτή, μήπως θέλει ρυθμίσεις? το έχω στο αυτόματο 4g/3g/2g

Καλησπερα φιλε και χρονια πολλα.

Εχεις ενεργοποιησει το 4g στον αριθμο σου?

Smartphones:Sony Ericsson Xperia X10 mini,Sony Ericsson Xperia mini,Sony Xperia M,Samsung Galaxy A5 2016,Samsung Galaxy S10
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε και χρονια πολλα.

Εχεις ενεργοποιησει το 4g στον αριθμο σου?

 

από το wind η στο kin μου?στο kin το έχω ενεργοποιησει

Link to comment
Share on other sites

έχω το τηλ. μερικές ημέρες και οι πρώτες εντυπώσεις είναι άριστες....

 

έχω πάρει μια θήκη για το πίσω μέρος, διάφανη και απο σιλικόνη....απαραίτητη η προστασία άλλα χάνεται όλη η ομορφιά του τηλεφώνου. Η θήκη αναγκαστικά αγκαλιάζει και το γύρω-γύρω μεταλλικό πλαίσιο που επίσης είναι πανέμορφο.

 

Η λύση είναι να πάρω μια ζελατίνη για το πίσω μόνο μέρος άλλα στην περίπτωση αυτή με προβληματίζει το τζαμάκι της κάμερας γιατί θα έχουμε λογικά γρατζουνιές με το πέρασμα του χρόνου. Σε κάποιο forum είχα δει ότι υπάρχουν μικρές ζελατινούλες μόνο για το τζαμάκι αυτό με μια τρυπούλα στην μέση όσο για να λειτουργεί η κάμερα κανονικά.

 

Έχουμε κάτι παρόμοιο για το a5 2016?

πως να το ψάξω στο ebay?

 

φιλε και εγω στην αρχη εφαγα τον τοπο να βρω μια θηκη διακριτικη και να προστατευει επαρκως το τηλεφωνο,αλλα τελικα κατεληξα να το χρησιμοποιω ως εχει.Ειναι τοσο ομορφο που θεωρω οτι ακομα και η πιο λεπτη θηκη το χαλαει.Γνωμη μου? Αστο οπως ειναι και ευχαριστησου το .Ασε που ειναι και σκυλι και παροτι μου εχει πεσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ φορες ,Οθονη και πισω μερος ειναι σαν καινουργια.Μονο στο μεταλλο περιμετρικα και με πολλη προσοχη διακρινονται κατι χτυπηματακια.Φιλικα,Ανδρεας!

Link to comment
Share on other sites

... Ειναι τοσο ομορφο που θεωρω οτι ακομα και η πιο λεπτη θηκη το χαλαει.Γνωμη μου? Αστο οπως ειναι και ευχαριστησου το .Ασε που ειναι και σκυλι και παροτι μου εχει πεσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ φορες ,Οθονη και πισω μερος ειναι σαν καινουργια.Μονο στο μεταλλο περιμετρικα και με πολλη προσοχη διακρινονται κατι χτυπηματακια.Φιλικα,Ανδρεας!

 

Μια από τα ίδια.

Σαν να το έγραψα εγώ!!!! :)

(Γλιστράει απίστευτα!!!)

 

Στάλθηκε;

Link to comment
Share on other sites

από το wind η στο kin μου?στο kin το έχω ενεργοποιησει

wind :happy:

Smartphones:Sony Ericsson Xperia X10 mini,Sony Ericsson Xperia mini,Sony Xperia M,Samsung Galaxy A5 2016,Samsung Galaxy S10
Link to comment
Share on other sites

βλέπω πάνω στον φορτιστή ότι έχει τιμές:

 

9V - 1,67A

5V - 2Α

 

αν θέλω να φορτίζω το κινητό χωρίς την χρήση της γρήγορης φόρτισης μπορώ να χρησιμοποιήσω έναν φορτιστή που έχω με τιμές

 

5V - 1A ;;;

 

ευχαριστώ

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

βλέπω πάνω στον φορτιστή ότι έχει τιμές:

 

9V - 1,67A

5V - 2Α

 

αν θέλω να φορτίζω το κινητό χωρίς την χρήση της γρήγορης φόρτισης μπορώ να χρησιμοποιήσω έναν φορτιστή που έχω με τιμές

 

5V - 1A ;;;

 

ευχαριστώ

Εννοειται!

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

επειδή ψάχνω για μια καρτούλα mini SD για το τηλέφωνο.....

επειδή έχουν αναφερθεί ορισμένες ασυμβατότητες σε παλαιότερα posts....

επειδή ορισμένοι έχουν ήδη προσθέσει κάρτα και έχουν παρατηρήσει αν συνεργάζεται σωστά και γρήγορα με το τηλέφωνο...

 

ποιές είναι οι προτάσεις σας; καλύτερα να είναι δοκιμασμένες...:)

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Βασικα samsung κι'εχεις το κεφαλι σου ησυχο. εγω ειχα βαλει σ'ενα xcover 3 μια trascend class 10 και προχθες με το κρυο μου παγωσε κι'αναγκαστικα την αλλαξα εβαλα την samsung μια class 10 u1 που ειχα και κανενα προβλημα.
Link to comment
Share on other sites

με βάση τις δυνατότητες εγγραφής video του κινητού ποιά πρέπει να είναι η ελάχιστη ταχύτητα εγγραφής που να υποστηρίζει η κάρτα ώστε να μην υπάρχουν προβλήματα;

 

αν δεν κάνω λάθος χωρίς πρόβλημα εκτός απο τις κάρτες samsung λειτουργούν και οι sandisk....υπάρχει κάποιος που να έχει sandisk στο κινητο;

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

με βάση τις δυνατότητες εγγραφής video του κινητού ποιά πρέπει να είναι η ελάχιστη ταχύτητα εγγραφής που να υποστηρίζει η κάρτα ώστε να μην υπάρχουν προβλήματα;

 

αν δεν κάνω λάθος χωρίς πρόβλημα εκτός απο τις κάρτες samsung λειτουργούν και οι sandisk....υπάρχει κάποιος που να έχει sandisk στο κινητο;

 

Προσωπικά έχω μια Transcend 32GB που είχα από παλιά στο S2 και εδώ και 4 χρόνια μου λειτουργεί μια χαρά...SanDisk επίσης εγγύηση για μένα...Έχω μια 128άρα για το note χωρίς κανένα πρόβλημα εδώ και 2 χρόνια οπότε πιστεύω θα λειτουργεί το ίδιο καλά και με το Α5...;)

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται να μεγαλώσει η γκάμα των εφαρμογών που μπορούν να τρέξουν παράλληλα με την οθόνη split;

Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε;

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποια ρυθμιση που nα βαζει τη μεγιστη δυνατη αναλυση του video στο youtube? γιατι καθε φορα που βαζω ενα video,το παιζει σε χαμηλη αναλυση π.χ. 360p και το αλλαζω εγω σε 1080p.

ευχαριστω πολυ.

Smartphones:Sony Ericsson Xperia X10 mini,Sony Ericsson Xperia mini,Sony Xperia M,Samsung Galaxy A5 2016,Samsung Galaxy S10
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι που παρατήρησα.....

 

σήμερα έβαλα το WiFi (με το οποίο συνδέομαι στο ασύρματο δίκτυο του router μου) και παρατήρησα ότι εκτός απο το δικό μου δίκτυο υπάρχουν ακόμη 3-4 διαθέσιμα......στον υπολογιστή είδα 13-14 διαθέσιμα.......

μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την κεραία ή είναι θέμα ρύθμισης; γιατί εμφανίζονται τόσα λίγα δίκτυα ενώ υπάρχουν περισσότερα;

 

update: σε αναζήτηση δικτύων που έκανα με ένα ακόμη κινητό (htc one s) βρήκα ακριβώς τα ίδια δίκτυα με το samsung.....λογικά ο υπολογιστής είναι πιο ευαίσθητος!!!!

Edited by tempo

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A5 (2016 edition)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...