Jump to content

Samsung Galaxy A5 (2016 edition)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αυτο παρατηρησα και εγω.6 η ωρα τωρα ,το εχω σκισει απο το πρωι και ειμαι 68 τα εκατο.Κουφα νουμερα.Ουτως η αλλως αργα βραδυ το φορτιζω και δεν εχει σημσια ποσο γρηγορα γεμισει....αυτο που βλεπω μονο ειναι οτι ο αισθητηρας φωτο δεν πεφτει αρκετα σε εσωτερικο χωρο και οταν το θελω με ανοικτη οθονη με κουραζει στα ματια οποτε εχω στην μεση την μπαρα.εφοσον ομως ειναι και στο auto δεν αλλαζει τιποτε εξω.την ιδια σχεδον φωτεινοτητα εχει....ασχετο,,,αλλα η καμερα σκοτωνει:lol:και στο βραδυ με την αντιστοιχη λειτουργια
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

κατι αλλο.οταν ειμαι σε μερος με χαμηλο φωτισμο οταν παταω την οθονη να ανοιξει,ανοιγει πρωτα πιο λιγο και μετα παει σε φουλ φωτινοτητα.σε μερη με φως ανοιγει κατευθειαν.λογικα ειναι καποια ρυθμιση για τα ματια,για να μην σε στραβωνει.ξερουμε πως απενεργοποιειται?οχι οτι με καιει,αλλα απο περιεργεια.
Smartphones:Sony Ericsson Xperia X10 mini,Sony Ericsson Xperia mini,Sony Xperia M,Samsung Galaxy A5 2016,Samsung Galaxy S10
Link to comment
Share on other sites

Επειτα απο 2 χρονια χρησης του sony sp me spandagrom και ταχυτητα των 2 πυρηνων στα 1,7 ,,ψαχνομαι για κινητο..

Μπηκα και εδω να σας διαβασω γιατι μου αρεσαν τα πρωτα σχολια και εχω καποιες ερωτησεις γιατι δεν εχω και πολλες γνωσεις.

Τελικα βγαινει το κινητο με δυο επεξεργαστες ? Ποιος ειναι ο καλυτερος ?

Η ταχυτητα του οκταπυρηνου Α5 διαβαζω οτι ειναι χαμηλοτερη των 1,7 που εχω τωρα.. Στο ιντερνετ που κανω χρηση περισσοτερο το κινητο με δεδομενα,,ποιο θα ειναι ποιο γρηγορο το παλιο sp η το Α5 ?

 

Και αν μπορειτε να προτεινετε μερικα αξιοπιστα σκρουτζομαγαζα αν ειναι ευκολο.

Link to comment
Share on other sites

Επειτα απο 2 χρονια χρησης του sony sp me spandagrom και ταχυτητα των 2 πυρηνων στα 1,7 ,,ψαχνομαι για κινητο..

Μπηκα και εδω να σας διαβασω γιατι μου αρεσαν τα πρωτα σχολια και εχω καποιες ερωτησεις γιατι δεν εχω και πολλες γνωσεις.

Τελικα βγαινει το κινητο με δυο επεξεργαστες ? Ποιος ειναι ο καλυτερος ?

Η ταχυτητα του οκταπυρηνου Α5 διαβαζω οτι ειναι χαμηλοτερη των 1,7 που εχω τωρα.. Στο ιντερνετ που κανω χρηση περισσοτερο το κινητο με δεδομενα,,ποιο θα ειναι ποιο γρηγορο το παλιο sp η το Α5 ?

 

Και αν μπορειτε να προτεινετε μερικα αξιοπιστα σκρουτζομαγαζα αν ειναι ευκολο.

 

Νομίζω πουλάνε μόνο με exynos εδώ στην Ελλάδα, τον καλό δηλαδή επεξεργαστή από ότι λένε.

 

Δεν έχει καμία σχέση το SP με το A5 16.... SP είχα εγώ, A5 16 έχει η γυναίκα μου τώρα και βλέπω πως λειτουργεί. Η μέρα με τη νύχτα. Δεν υπάρχει το SP στο χάρτη μπροστά στο A5... Παρτο με κλειστά μάτια

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πουλάνε μόνο με exynos εδώ στην Ελλάδα, τον καλό δηλαδή επεξεργαστή από ότι λένε.

 

Δεν έχει καμία σχέση το SP με το A5 16.... SP είχα εγώ, A5 16 έχει η γυναίκα μου τώρα και βλέπω πως λειτουργεί. Η μέρα με τη νύχτα. Δεν υπάρχει το SP στο χάρτη μπροστά στο A5... Παρτο με κλειστά μάτια

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση..

Μήπως τυχόν εψαξες και το Huawei p9 lite,,,τι παίζει αυτό;;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση..

Μήπως τυχόν εψαξες και το Huawei p9 lite,,,τι παίζει αυτό;;

 

Εγώ μένω μακριά από Huawei οπότε η γνώμη μου δεν θα είναι αντικειμενική... Εμπιστεύεσαι όμως περισσότερο την Huawei από την Samsung; και σε θέμα Service και σε όλα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πουλάνε μόνο με exynos εδώ στην Ελλάδα, τον καλό δηλαδή επεξεργαστή από ότι λένε.

 

Δεν έχει καμία σχέση το SP με το A5 16.... SP είχα εγώ, A5 16 έχει η γυναίκα μου τώρα και βλέπω πως λειτουργεί. Η μέρα με τη νύχτα. Δεν υπάρχει το SP στο χάρτη μπροστά στο A5... Παρτο με κλειστά μάτια

 

Και αυτα της Ελληνικης αντιπροσωπειας, με exynos ειναι ?

Και μία ερώτηση ακόμη μπας και βγει μια άκρη..

Τα παιδιά που αφήνουν ανοιχτό το κινητό το βράδυ, και τους πέφτει η μπαταρία 5-8%,τι επεξεργαστή έχουν;;;

 

Επίσης αν κατάλαβα καλά από όσα διάβασα, το κινητό φορτίζει πάντα με γρήγορη φόρτιση,, σωστων;;

Επίσης με τη γρήγορη φόρτιση δε κρατάει τόσο πολύ η μπαταρία,, σωστά;;;

Με έναν άλλο μικρότερο φορτιστή,, μπορούμε να παρακαμψουμε τη γρήγορη φόρτιση;;;

 

Ισχύει ότι η 6η έκδοση Android, έχει επιλογή γρηγορης η μη φόρτισης;;

Edited by jimptsog
Link to comment
Share on other sites

Και αυτα της Ελληνικης αντιπροσωπειας, με exynos ειναι ?

Και μία ερώτηση ακόμη μπας και βγει μια άκρη..

Τα παιδιά που αφήνουν ανοιχτό το κινητό το βράδυ, και τους πέφτει η μπαταρία 5-8%,τι επεξεργαστή έχουν;;;

 

Επίσης αν κατάλαβα καλά από όσα διάβασα, το κινητό φορτίζει πάντα με γρήγορη φόρτιση,, σωστων;;

Επίσης με τη γρήγορη φόρτιση δε κρατάει τόσο πολύ η μπαταρία,, σωστά;;;

Με έναν άλλο μικρότερο φορτιστή,, μπορούμε να παρακαμψουμε τη γρήγορη φόρτιση;;;

 

Ισχύει ότι η 6η έκδοση Android, έχει επιλογή γρηγορης η μη φόρτισης;;

 

Με μικροτερο φορτιστη (σε ενταση κτλ ) παρακαμπτεις την γρηγορη φορτιση, εγω το s7 edge τον φορτιζω με εναν sony στα 750mha και 5volts. Κανει ενα 3ωρο με 4ωρο περιπου και ειναι οτι πρεπει για το βραδυ μεχρι το πρωι. Ουτε ζεσταινεται ουτε τιποτα. Θεωρω οτι συντηρεις καλυτερα την μπαταρια ετσι αν και οι ειδικοι λενε οτι δεν παθαινει τιποτα με τη γρηγορη..Προσωπικα δεν εχω ξεσφραγισει τον μαμισιο φορτιστη της γρηγορης. Φυσικα και θα τον χρησιμοποιησω αν υπαρξει αναγκη, αλλα προς το παρον μου ειναι περιττο.

Ισχυει οτι στο ανδροιδ 6 την κλεινεις την γρηγορη, αλλα εγω προτιμω τον αργο φορτιστη, γιατι η αργη δεν ξερω ποσο αργη ειναι, μπορει πχ ναναι στις 2 ωρες, αντι για 1,5..εγω θελω να κανει 4 ωρες, δηλαδη να μην ζεσταινεται καθολου η συσκευη.

 

ΑΝ και δεν εχω τη συσκευη, τη ζαχαρωνω για τον πατερα μου, παρε τη. ειναι VFM

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.χθες μπανακι και δοκιμασα την καμερα σε φωτο και βιντεο....απλα εξαιρετικη:D......οσον αφορα την φορτιση το επιβαιβεωνω και εγω.Ακομη τον φορτιστη της μαμας δεν τον εχω ανοιξει,φορτιζω με ενα παλιο της σαμμυ και βλεπω οτι η μπαταρια πεφτει πολυ αργα απο το 100%.Δεν βλεπω την αποτομη πτωση που παρατηρουν τα παιδια μεχρι το 85% κτλ.καλυτερη η αργη φορτιση.βραδυ κυριως Edited by monster1971
Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια και από εμένα, φόρτισα με τον φορτιστή που έχω από το Galaxy tab 4 (50-60Hz 0.35A) output 5.3v=2.0A

Χρόνος φόρτισης στο 2 ώρο που το κοίταξα από 14% ήταν 100%

Ήταν 19:30 που το έβγαλα από την πρίζα, με λίγο ίντερνετ διάβασμα ειδήσεων που έχω κάνει και κάποια μηνύματα που διάβασα, τώρα είναι στις 23:15 στο 99%

Το είχα παρατηρήσει και σε παλιότερη φόρτιση ότι η μπαταρία πέφτει πολύ πιο αργά και μιας και το αναφέρεται πολλοί από εσάς είπα να ξανά δοκιμάσω.

Ναι όντως ισχύει με φορτιστή αργής φόρτισης η μπαταρία δεν πέφτει με τίποτα, κρατά σχεδόν διπλάσιο χρόνο

Link to comment
Share on other sites

2A δεν είναι αργή φόρτιση. Είναι γρήγορη. Ίδια αμπερ με το φορτιστή του A5

 

Έτσι ακριβώς αλλά με 5.3 volt από 9 που έχει ο γρήγορος είναι διαφορά.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω αν εχει βαλει καποιος το παρακατω λινκ,,εδω μεσα εχει πολλες απαντησεις για το κινητο,για την μπαταρια για τους δυο επεξεργαστες

Octa-core Cortex-A53 processor, 2GB of RAM, Adreno 405 GPU; Snapdragon 615 chipset

και (also available with Exynos 7580)

 

http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_a5_2016-review-1369.php

 

Εδω στην Ελλαδα τι επεξεργαστη εχουμε,,μηπως παιζει ρολο αν ειναι δικαρτο η οχι ??

 

Το γραφει καπου στις ρυθμισεις του κινητου ποιον επεξεργαστη φοραει ?

 

Και εδω φαινεται οτι ερχεται και το αντροιτ 6

 

http://www.gsmarena.com/galaxy_a7_and_galaxy_a5_2016_get_marshmallow_updates-news-18997.php

Edited by jimptsog
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το έχετε δει ακόμα, ξεκίνησε η 6αρα από Ρωσία και Caucasus Countries...

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

Έτσι ακριβώς αλλά με 5.3 volt από 9 που έχει ο γρήγορος είναι διαφορά.

Σωστά εκεί είναι η διαφορά (τα αμπέρ αντιπροσωπεύουν την ένταση της ροής του ρεύματος) Η τάση ( voltage ) αντιπροσωπεύει την διαφορά δυναμικού ανάμεσα σε δύο σημεία. Η τάση είναι κατά αναλογία η πίεση που υπάρχει σε ένα σωλήνα νερού. Η αύξηση της τάσης – πίεσης αυξάνει και την ένταση του ρεύματος.

Edited by pasgr
Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια και από εμένα, φόρτισα με τον φορτιστή που έχω από το Galaxy tab 4 (50-60Hz 0.35A) output 5.3v=2.0A

Χρόνος φόρτισης στο 2 ώρο που το κοίταξα από 14% ήταν 100%

Ήταν 19:30 που το έβγαλα από την πρίζα, με λίγο ίντερνετ διάβασμα ειδήσεων που έχω κάνει και κάποια μηνύματα που διάβασα, τώρα είναι στις 23:15 στο 99%

Το είχα παρατηρήσει και σε παλιότερη φόρτιση ότι η μπαταρία πέφτει πολύ πιο αργά και μιας και το αναφέρεται πολλοί από εσάς είπα να ξανά δοκιμάσω.

Ναι όντως ισχύει με φορτιστή αργής φόρτισης η μπαταρία δεν πέφτει με τίποτα, κρατά σχεδόν διπλάσιο χρόνο

 

H αυτονομια βελτιωθηκε κατα πολυ. Χθες εβγαλα 7+ ωρες ενεργης οθονης, με φωτεινοτητα απο το μεσο και πανω συνηθως λογω περιβαλλοντος.

Ας ελπισουμε οτι η επερχομενη σε Marshmallow δεν θα την υποβαθμισει.

Link to comment
Share on other sites

Russia is getting Marshmallow for both devices right now, while the Galaxy A5 (2016)'s Marshmallow is also available in Serbia and Turkey.

http://www.gsmarena.com/galaxy_a7_and_galaxy_a5_2016_get_marshmallow_updates-news-18997.php

Link to comment
Share on other sites

Russia is getting Marshmallow for both devices right now, while the Galaxy A5 (2016)'s Marshmallow is also available in Serbia and Turkey.

http://www.gsmarena.com/galaxy_a7_and_galaxy_a5_2016_get_marshmallow_updates-news-18997.php

 

απ οτι διαβασα στο αρθρο μεσα στις επομενες μερες το Marshmallow θα το παρουν ολες οι χωρες.για να δουμε :happy:

 

επισης θα ερθει αυτοματα ειδοποιηση ή θα πρεπει να το ψαξουμε εμεις?

Smartphones:Sony Ericsson Xperia X10 mini,Sony Ericsson Xperia mini,Sony Xperia M,Samsung Galaxy A5 2016,Samsung Galaxy S10
Link to comment
Share on other sites

καλημερα στην παρεα.Γνωριζουμε τι βελτιωσεις θα δουμε στο Α περαν απο την εμφανιση με την ΜΜ?
Link to comment
Share on other sites

απ οτι διαβασα στο αρθρο μεσα στις επομενες μερες το Marshmallow θα το παρουν ολες οι χωρες.για να δουμε :happy:

 

επισης θα ερθει αυτοματα ειδοποιηση ή θα πρεπει να το ψαξουμε εμεις?

Αν δεις πως η ειδοποίηση αργεί την κατεβάζεις από εδώ http://www.sammobile.com/firmwares/

κάνοντας login και φλασάρεις με Odin

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις πως η ειδοποίηση αργεί την κατεβάζεις από εδώ http://www.sammobile.com/firmwares/

κάνοντας login και φλασάρεις με Odin

 

οκ σε ευχαριστω πολυ :)

Smartphones:Sony Ericsson Xperia X10 mini,Sony Ericsson Xperia mini,Sony Xperia M,Samsung Galaxy A5 2016,Samsung Galaxy S10
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδη τα reviews έχουν αμφιλεγόμενα αποτελέσματα, η ποιότητα του ακουστικού κατα την ομιλία πως ειναι;
Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι

Εξαρταται παντα απο τη δυναμη του σηματος βεβαιως. Εχει δυνατο και καθαρο ηχο.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι

Εξαρταται παντα απο τη δυναμη του σηματος βεβαιως. Εχει δυνατο και καθαρο ηχο.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

yeap.εχει πολυ καλο ηχο :)

Smartphones:Sony Ericsson Xperia X10 mini,Sony Ericsson Xperia mini,Sony Xperia M,Samsung Galaxy A5 2016,Samsung Galaxy S10
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A5 (2016 edition)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...