Jump to content

Redmi Note 3 Pro


akis44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 20,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα στην παρέα! Έτσι για αλλαγή, έτσι πάνω στην τρέλα μου, έβαλα την MIUI 8 Global 7.3.30 Dev περισσότερο για να την δω. Μέχρι στιγμής σετάρω, αλλά προσπαθώ να λύσω το εξής: έχω 2 κάρτες μια για κλήσεις/μνμ και μια για data. Ενώ την 2η για data με αφήνει από τις ρυθμίσεις να επιλέξω το Preferred Network Type, στην 1η κάρτα δε με αφήνει. Κάποια ιδέα; Βασικά θέλω 4G στην 2η με τα data και 2G στην πρώτη. Πάντως καλή φαίνεται η 8, δεν την είχα δοκιμάσει. Αν βέβαια μου βγάλει την παναγία για να σετάρω notifications θα πάρει πόδι :)
Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά τί θέλεις, αυτό που θέλεις δυστυχώς δεν γίνεται..

Ρυθμίζεις το δίκτυο στην κάρτα που έχεις για data και η άλλη ρυθμίζεται αυτόματα (2G/3G).

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι στην άλλη κάρτα να βάλεις την επιλογή δικτύου στο χειροκίνητο και να επιλέξεις το 2G. Βέβαια έτσι αν μετακινήσε ίσως έχεις θέμα με απώλεια σήματος.

Είμαι αυτός που όταν ήμουν μικρός ήθελα να του μοιάσω!
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά τί θέλεις, αυτό που θέλεις δυστυχώς δεν γίνεται..

Ρυθμίζεις το δίκτυο στην κάρτα που έχεις για data και η άλλη ρυθμίζεται αυτόματα (2G/3G).

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι στην άλλη κάρτα να βάλεις την επιλογή δικτύου στο χειροκίνητο και να επιλέξεις το 2G. Βέβαια έτσι αν μετακινήσε ίσως έχεις θέμα με απώλεια σήματος.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Αν κι εγώ με τη σειρά μου κατάλαβα καλά, η κάρτα για ομιλία κ SMS δε μπορεί να μπει ΜΟΝΟ σε 2G. Το τελευταίο που γράφεις σε ποιά "άλλη" αναφέρεσαι; στην 1η για ομιλία ή στην 2η για data?

 

Ναι, κατάλαβα τι εννοείς, το έψαξα και το είδα, αλλά έτσι και η 2η για data, μόνο σε 2G θα κλειδώνει, σωστά; Άρα ψιλοάχρηστα data :) αλλά γιατί αναφέρεις πως αν μετακινούμαι θα έχω θέμα; υπάρχει περίπτωση να μην έχω 2G αλλά 3G/4G ?

Edited by mclound
Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Όχι βάζεις χειροκίνητα την 1η σιμ σε 2G δεν επηρεάζει την 2η σιμ. Θα σου δουλεύει κανονικά σε ότι έχεις επιλέξει.

Δες εδώ:

697febfaeb68a737c84ba42d5bf8ff87.jpg

Αν μετακινήσε ίσως έχεις θέμα με το χειροκίνητο δίκτυο της 1ης σιμ γιατί αν χάσει το σήμα για κάποιο λόγο δεν ψάχνει αυτόματα πάλι να συνδεθεί. Αυτό βέβαια το λέω με επιφύλαξη δε ξέρω σίγουρα.

Είμαι αυτός που όταν ήμουν μικρός ήθελα να του μοιάσω!
Link to comment
Share on other sites

Όχι βάζεις χειροκίνητα την 1η σιμ σε 2G δεν επηρεάζει την 2η σιμ. Θα σου δουλεύει κανονικά σε ότι έχεις επιλέξει.

Δες εδώ:

697febfaeb68a737c84ba42d5bf8ff87.jpg

Αν μετακινήσε ίσως έχεις θέμα με το χειροκίνητο δίκτυο της 1ης σιμ γιατί αν χάσει το σήμα για κάποιο λόγο δεν ψάχνει αυτόματα πάλι να συνδεθεί. Αυτό βέβαια το λέω με επιφύλαξη δε ξέρω σίγουρα.

Α, μάλιστα. Τώρα κατάλαβα τι εννοείς :)

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου! Αυτό θα κάνω και θα αναφέρω τα αποτελέσματα μιας που κινούμαι (κυρίως) σε μέρη χωρίς καθόλου σήμα (τυχερός, ε; )

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Πως και δεν πέρασες την RR nougat? Είναι πολύ καλή.

Όσο για τα προβλήματα αυτά, μου κάνει για θέμα με το firmware..

Αργησα το ξερω αλλα εμπλεξα..

 

Δεν ηθελα να εχω τα θεματα με την καμερα που διάβαζα...

 

Θελει firmware η rr?

Link to comment
Share on other sites

Αργησα το ξερω αλλα εμπλεξα..

 

Δεν ηθελα να εχω τα θεματα με την καμερα που διάβαζα...

 

Θελει firmware η rr?

 

Ξαναγύρισες σε miui? Εάν ναι, είσαι έτοιμος. Δεν θέλεις πάλι νέο firmware.

Τώρα πια δεν υπάρχουν θέματα με την κάμερα, προχώρα άφοβα... Clean install φυσικά.

Σε λίγο βγαίνει και 7.1.2 βεβαίως

Link to comment
Share on other sites

Ξαναγύρισες σε miui? Εάν ναι, είσαι έτοιμος. Δεν θέλεις πάλι νέο firmware.

Τώρα πια δεν υπάρχουν θέματα με την κάμερα, προχώρα άφοβα... Clean install φυσικά.

Σε λίγο βγαίνει και 7.1.2 βεβαίως

 

εγω που ειμαι με cm13 και θελω να κανω την μεταβαση σε rr πρεπει να περασω καποιο firmware?αξιζει η μεταβαση πιστευεις?

Link to comment
Share on other sites

Για firmware βάζεις ειτε αν εχεις περάσει πρωτα μια πρόσφατη miui ή περνεις απο εδώ μέσα.

https://forum.xda-developers.com/redmi-note-3/development/firmware-hmnote3proglobal-t3574361

Πλέον στις τελευταίες εκδόσεις υπάρχει μια σταθερότητα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ο αδερφος μου εχει αυτο το κινητο με ξεκλειδωμενο bootloader και εκδοση την GTV 6.6.30 developer. καμερα δε δουλευει πολυ. ουτε δαχτυλικο. αξιζει η τελευταια rr? μπαινει ευκολα? με το firmwire τι παιζει?
Link to comment
Share on other sites

Ξαναγύρισες σε miui? Εάν ναι, είσαι έτοιμος. Δεν θέλεις πάλι νέο firmware.

Τώρα πια δεν υπάρχουν θέματα με την κάμερα, προχώρα άφοβα... Clean install φυσικά.

Σε λίγο βγαίνει και 7.1.2 βεβαίως

Ναι ξαναγυρισα στην μιυι..

Σου είναι εύκολο να μου στειλεις ενα λινκ με μια σταθερη ρρ;;

 

Γιατι χανομαι στις βερσιον..

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα,

 

Το κινητο αργει τελευταία αισθητα, στην εξοδο απο τις εφαρμογές μου βγάζει συνεχεια μαυρη οθονη και just a sec. Αργει η αποκριση στην πληκτρολογηση. Στην αρχη πετουσε. Τι μπορεί να συμβαίνει; Πως φτιαχνεται. Εχω κανει clear cache σε αρκετες εφαρμογές απο το cleaner αλλα τα ιδια...

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησες εφαρμογες τελευταια?

Ισως καποια/καποιες προκαλουν την καθυστερηση

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, υπάρχει κάποια rom που να έχει στα μενού μόνο ελληνικά; Μία που έχει τώρα ειναι μισα ελληνικα μισα αγγλικα.
Link to comment
Share on other sites

Για firmware βάζεις ειτε αν εχεις περάσει πρωτα μια πρόσφατη miui ή περνεις απο εδώ μέσα.

https://forum.xda-developers.com/redmi-note-3/development/firmware-hmnote3proglobal-t3574361

Πλέον στις τελευταίες εκδόσεις υπάρχει μια σταθερότητα.

 

Στην επομενη nightly ο thestrix θα βαλει και τα patch για την καμερα οποτε θα ειναι ολα κομπλε μαλλον!!Νομιζω στην LOS 14.1 δεν ειχαν πει οτι πλεον θα ειναι μεσα το firmware.zip?

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Βασικα να ρωτησω μιας και το αναφέραμε..

 

Μιας και μου αρεσε πολυ η cm αλλα ξενερωσα λιγο που σταματησε..

 

Η los λειτουργει σωστα; Και με ota;

 

Ευχαριστώ

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ο αδερφος μου εχει αυτο το κινητο με ξεκλειδωμενο bootloader και εκδοση την GTV 6.6.30 developer. καμερα δε δουλευει πολυ. ουτε δαχτυλικο. αξιζει η τελευταια rr? μπαινει ευκολα? με το firmwire τι παιζει?

καποιος? λογο μωρου δε μπορω να ψαξω ολες τις σελιδες

Link to comment
Share on other sites

Στην επομενη nightly ο thestrix θα βαλει και τα patch για την καμερα οποτε θα ειναι ολα κομπλε μαλλον!!Νομιζω στην LOS 14.1 δεν ειχαν πει οτι πλεον θα ειναι μεσα το firmware.zip?

 

Δεν ξέρω για LOS παντος με την RR η κάμερα είναι κομπλε και με πολλές επιλογές στην λειτουργία βίντεο.

Όσο για το firmware νομίζω καμια πλέον custom ROM δεν το ενσωματώνει.

Για μένα η καλύτερη εισαγωγή σε μια ανάλογη ROM είναι ενα περασμα official miui ROM με το εργαλείο και αφού μπουν twrp και γίνουν τα απαραίτητα backup πέρασμα custom ROM της αρεσκείας το κάθε χρήστη.

Όσο και επίπονη να είναι αυτή δουλειά μηδενίζουν τις πιθανότητες για πιθανά προβλήματα μετα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καποιος? λογο μωρου δε μπορω να ψαξω ολες τις σελιδες

 

Όχι μην ψαξεις όλες τις σελιδες.

Πάρε για καλυτερα το twrp TWRP 3.0.x by Mic(F2FS + full backup) > https://www.dropbox.com/s/...0full.img?dl=0

Για firmware το link που έχω πει πιο πριν.

https://forum.xda-developers.com/redmi-note-3/development/firmware-hmnote3proglobal-t3574361

Και η Ρομ με gapps στην σελίδα παρουσίασης https://forum.xda-developers.com/redmi-note-3/development/rom-resurrectionremix-5-8-0-t3507433

Αφού αλλάξει recovery και πάρεις είναι full backup να τα εχεις όλα τα αρχεία στην sd και αφού κανεις full wipe πας κατα σειρά.

Firmware>ROM>gapps.

 

Το θέμα είναι οτι θέλει και λίγο χρονο να αφιερώσεις στην σελιδα της ROM ,για τυχών προβλήματα ή ρυθμίσεις που θα χρειαστεί ίσως να κανείς.

Edited by filosofos77
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας. Εχω δυο θεματα:

 

α) Δεν θελω να γινεται αυτοματο ανακατεμα των εικονιδιων στην επιφανεια εργασιας καθε φορα που διαγραφω μια εφαρμογη ή ενα widget. Δεν μπορω να βρω πουθενα επιλογη στα settings που να λεει αρχικη οθονη/homepage ή cells/ συμπληρωμα κενων. Καμμια τετοια επιλογη δεν εχω.

 

β) Πως μπορω να μεταφερω οσες εφαρμογες μπορουν να μετακινηθουν, απο internal storage στην external SD;

 

ΥΓ: Εχω ενα Redmi note 3 Pro 2GB/16GB . Android 5.1.1 LMY47V. MIUI Global 8 Stable - English Language.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας. Εχω δυο θεματα:

 

α) Δεν θελω να γινεται αυτοματο ανακατεμα των εικονιδιων στην επιφανεια εργασιας καθε φορα που διαγραφω μια εφαρμογη ή ενα widget. Δεν μπορω να βρω πουθενα επιλογη στα settings που να λεει αρχικη οθονη/homepage ή cells/ συμπληρωμα κενων. Καμμια τετοια επιλογη δεν εχω.

 

β) Πως μπορω να μεταφερω οσες εφαρμογες μπορουν να μετακινηθουν, απο internal storage στην external SD;

 

ΥΓ: Εχω ενα Redmi note 3 Pro 2GB/16GB . Android 5.1.1 LMY47V. MIUI Global 8 Stable - English Language.

 

Για το πρωτο νομιζω ρυθμισεις, αρχικη οθονη και ξετικαρισε τη συμπληρωση κενων κελιων.

Link to comment
Share on other sites

Για το πρωτο νομιζω ρυθμισεις, αρχικη οθονη και ξετικαρισε τη συμπληρωση κενων κελιων.

 

Δεν την εχω αυτην την επιλογη εγω. Φταει η ROM μου; Εχει αλλος αυτη τη ROM με τις επιλογες αυτες;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...