Jump to content

Redmi Note 3 Pro


akis44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οχι ακόμα ειναι πολυ πρώιμη και η αλήθεια ειναι οτι δεν εχει δωθεί πολυ feedback για την ρομ..αν και ο dev ειπε οτι σκέφτεται να βάζει τα αρχεία που εχει στο firmware μεσα στην ρομ οπότε να μην χρειάζεται ξεχωριστό flash..πολυ εχουν παει στην RR και τωρα γυρίζουν πισω σιγά σιγά

 

εγω πηγα rr και δεν γυριζω :P ας ερχονται οι αναβαθμισεις μερικες μερες μετα.. το αντέχω.. εχει πολυ ωραια πραγματα η resurrection remix και πιστευω οτι ειναι η "ζωντανη" αποδειξη οτι για αν μια rom ειναι "φορτωμένη" με ενα σκασμο καλουδια για παραμετροποιηση δεν ειναι αναγκαστικά υπερβαρη και αργή!

 

για το θεμα firmware παντως μερικοι τωρα λενε οτι τους κλειδωνει τον bootloader και εχουν θεματακια. κριμα και φαινόταν εξυπηρετικό να εχουμε να φλασαρουμε ενα λιγοτερο zip (που το ζορι δηλαδη ειναι να κατσεις να το ψαξεις και να το βρεις).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγω πηγα rr και δεν γυριζω :P ας ερχονται οι αναβαθμισεις μερικες μερες μετα.. το αντέχω.. εχει πολυ ωραια πραγματα η resurrection remix και πιστευω οτι ειναι η "ζωντανη" αποδειξη οτι για αν μια rom ειναι "φορτωμένη" με ενα σκασμο καλουδια για παραμετροποιηση δεν ειναι αναγκαστικά υπερβαρη και αργή!

 

για το θεμα firmware παντως μερικοι τωρα λενε οτι τους κλειδωνει τον bootloader και εχουν θεματακια. κριμα και φαινόταν εξυπηρετικό να εχουμε να φλασαρουμε ενα λιγοτερο zip (που το ζορι δηλαδη ειναι να κατσεις να το ψαξεις και να το βρεις).

 

Για την RR έχω πολύ καλές εντυπώσεις, αν και εδώ δεν την έχω βάλει ακόμα.

Αν θες δώσε πληροφορίες για την εγκατάσταση.

 

Για το κλείδωμα που λες δεν είναι και τόσο δραματικό,δες και την αλλαγή απο 5.1 σε 6 στην miui.

Απλά ξεκλειδωνεις αμέσως μετα την εγκατάσταση με το "εργαλείο" και μετα κανεις boot system.

Κάτι ακόμα περί αυτού, ο dev λέει οτι το firmware είναι απο την 8.11.24 είναι το ίδιο που έχει φτιάξει ο iakoboss7(το δεύτερο) αρα όσοι το έχουν βάλει απο πριν ίσως και να μην έχουν θέμα.Είναι λογικό να ελέγχουμε συχνά μετα απο αλλαγές τον bootloader.

Link to comment
Share on other sites

Για την RR έχω πολύ καλές εντυπώσεις, αν και εδώ δεν την έχω βάλει ακόμα.

Αν θες δώσε πληροφορίες για την εγκατάσταση.

 

Για το κλείδωμα που λες δεν είναι και τόσο δραματικό,δες και την αλλαγή απο 5.1 σε 6 στην miui.

Απλά ξεκλειδωνεις αμέσως μετα την εγκατάσταση με το "εργαλείο" και μετα κανεις boot system.

Κάτι ακόμα περί αυτού, ο dev λέει οτι το firmware είναι απο την 8.11.24 είναι το ίδιο που έχει φτιάξει ο iakoboss7(το δεύτερο) αρα όσοι το έχουν βάλει απο πριν ίσως και να μην έχουν θέμα.Είναι λογικό να ελέγχουμε συχνά μετα απο αλλαγές τον bootloader.

 

Το μονο που με κολλάει ειναι οτι αναφέρουν οτι με το mi unlock δεν ξεκλειδωνει και θελει φλας την miui dev βεβαια σε κάποιους δεν έκανε τίποτα..αλλα σιγα έχεις δικιο απο 5.1 σε 6.0 το ίδιο κάναμε..ας ειναι καλα το titanium back up !!

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Για την RR έχω πολύ καλές εντυπώσεις, αν και εδώ δεν την έχω βάλει ακόμα.

Αν θες δώσε πληροφορίες για την εγκατάσταση.

 

Για το κλείδωμα που λες δεν είναι και τόσο δραματικό,δες και την αλλαγή απο 5.1 σε 6 στην miui.

Απλά ξεκλειδωνεις αμέσως μετα την εγκατάσταση με το "εργαλείο" και μετα κανεις boot system.

Κάτι ακόμα περί αυτού, ο dev λέει οτι το firmware είναι απο την 8.11.24 είναι το ίδιο που έχει φτιάξει ο iakoboss7(το δεύτερο) αρα όσοι το έχουν βάλει απο πριν ίσως και να μην έχουν θέμα.Είναι λογικό να ελέγχουμε συχνά μετα απο αλλαγές τον bootloader.

 

δεν εχει τιποτα ιδιαιτερο η εγκατασταση.

εγω εβαλα πριν μια εβδομαδα που την φλασαρα αυτο εδω το firmware και παιζει κανονικα.

και μετα κλασικα. κανεις οσα wipe ειναι να κανεις, firmware, rom, gapps (εγω εβαλα nano αλλα δεν εχει σημασια) και αφου μπουταρα και εστησα την ρομ (που μου πηρε πολυ παραπανω ωρα απο το φυσιολογικο μιας και εχει τοσα πραγματα μεσα) εβαλα και τον radon απο twrp.

αν δεν βαριεσαι να στηνεις την ρομ απο την αρχη δοκιμασε την ;)

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που με κολλάει ειναι οτι αναφέρουν οτι με το mi unlock δεν ξεκλειδωνει και θελει φλας την miui dev βεβαια σε κάποιους δεν έκανε τίποτα..αλλα σιγα έχεις δικιο απο 5.1 σε 6.0 το ίδιο κάναμε..ας ειναι καλα το titanium back up !!

 

Όσοι εχουν ξεκλειδώσει unofficial έχουν θεμα και μόνο.

Απο την άλλη αυτό είναι λογικό,το πρώτο firmware ηταν απο miui 5.Το παράξενο είναι οτι ακόμα και αν άλλαξα με τα νεότερα που έχω στον οδηγό ποτε δεν μου έκανε νούμερα με bootloader.Απλα δεν ξέρω που στα αρχικά built υπήρχε το φαινόμενο να τον κλειδώνει. Εγώ το είχα όταν είχα βάλει mokee όπου τον ξεκλειδωσα άμεσα. Όσο για αυτό το ξανά λέω ηταν και όταν επαιξαν οι νέες miui 6.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ξέχασα το titanium έχω να το δουλεψω εγώ δεν ξέρω απο ποτε,το έβαλα προχθες για αυτό το σκοπό.

Πως αλλάζουμε που θα κανει αποθήκευση τα αρχεία πχ στην SD μια και τώρα μου έχει μόνο για το χώρο του κινητού?

Link to comment
Share on other sites

Κρατα παρατεταμένα της 3 γραμμές και πηγαίνε προτιμήσεις->θέσει φακέλου αντιγράφων ασφάλειας και στην εύρεση πατα όπου θες.
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Κρατα παρατεταμένα της 3 γραμμές και πηγαίνε προτιμήσεις->θέσει φακέλου αντιγράφων ασφάλειας και στην εύρεση πατα όπου θες.

 

Ευχαριστώ πολύ!:)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Έχω πρόβλημα με το 3g. Δεν λειτουργεί καθόλου το 3g. Και αντί για 3g βγάζει το Ε πανω. Αντίθετα πάλι το 4g λειτουργεί κανονικά. Έχω την 8.0.1.0.0 stable. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Ευχαριστώ!!!

 

εχεις unofficial και εχει πολλα θεματα κυριως με τις σιμ!

 

δες στην πρωτη σελιδα στο "συχνες ερωτησεις" πως αλλαζει αμα θες να την αλλαξεις να βρεις την υγεια σου :D

Link to comment
Share on other sites

Όσοι εχουν ξεκλειδώσει unofficial έχουν θεμα και μόνο.

Απο την άλλη αυτό είναι λογικό,το πρώτο firmware ηταν απο miui 5.Το παράξενο είναι οτι ακόμα και αν άλλαξα με τα νεότερα που έχω στον οδηγό ποτε δεν μου έκανε νούμερα με bootloader.Απλα δεν ξέρω που στα αρχικά built υπήρχε το φαινόμενο να τον κλειδώνει. Εγώ το είχα όταν είχα βάλει mokee όπου τον ξεκλειδωσα άμεσα. Όσο για αυτό το ξανά λέω ηταν και όταν επαιξαν οι νέες miui 6.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ξέχασα το titanium έχω να το δουλεψω εγώ δεν ξέρω απο ποτε,το έβαλα προχθες για αυτό το σκοπό.

Πως αλλάζουμε που θα κανει αποθήκευση τα αρχεία πχ στην SD μια και τώρα μου έχει μόνο για το χώρο του κινητού?

 

Έχω ξεκλειδώσει (official) το bootloader. Έχω Alka twrp. Ήμουν με MIUI 7.3.7 και έχω βαρεθεί να δοκιμάζω: τελευταία CM13 snapshot, και τις τέσσερεις τελευταίες nightly. Ακολουθώ τα βήματα όπως τα περιγραφείς. Βάζω firmware (τα έχω δοκιμάσει όλα), μετά τη ρομ και στο τέλος gapps. Ο fingerprint sensor (FP102) δεν εμφανίζεται ούτε στο αρχικό setup ούτε στη συνέχεια. Στη συνέχεια περνούσα και το Radon χωρίς να λύνεται το πρόβλημα. Και ναι... ο bootloader ΔΕΝ ξεκλειδώνει με το Miflash unlock. Και ρωτώ τώρα: τι πρόβλημα θα έχω αν τον αφήσω κλειδωμένο? Θα μπορέσω π.χ. να περάσω αργότερα τη CM14 η την RR? Τι πρόβλημα μπορεί να έχω? Έχω απογοητευτεί με το θέμα του FP αλλά δεν θέλω να γυρίσω πίσω σε MIUI για να ξεκλειδώσω. Η CM13 κατά τα άλλα δουλεύει χωρίς πρόβλημα και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Απλά προβληματίζομαι για αργότερα αν θελήσω να αναβαθμίσω μήπως αντιμετωπίσω θέματα λόγω bootloader

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εχεις unofficial και εχει πολλα θεματα κυριως με τις σιμ!

 

δες στην πρωτη σελιδα στο "συχνες ερωτησεις" πως αλλαζει αμα θες να την αλλαξεις να βρεις την υγεια σου :D

 

Εγω εκανα την αλλαγη συμφωνα με τον οδηγο της πρωτης σελιδας και περασα την official stable global 8.0.6.0 αλλα εχω θεμα με το 4g σε cosmote επαρχια.Ενω με το προηγουμενο τηλ asus zenfone 2 το οποιο υποστηριζει τις ιδιες μπαντες με το xiaomi ειχα απιστευτο 4g 115mbs download ενω με το xiaomi οταν πιασει 4g ειναι τραγικο και μονιμα χανει το σημα το τηλ οπως επισης και το 3g χαλια.Τι μπορει να φταιει?

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξεκλειδώσει (official) το bootloader. Έχω Alka twrp. Ήμουν με MIUI 7.3.7 και έχω βαρεθεί να δοκιμάζω: τελευταία CM13 snapshot, και τις τέσσερεις τελευταίες nightly. Ακολουθώ τα βήματα όπως τα περιγραφείς. Βάζω firmware (τα έχω δοκιμάσει όλα), μετά τη ρομ και στο τέλος gapps. Ο fingerprint sensor (FP102) δεν εμφανίζεται ούτε στο αρχικό setup ούτε στη συνέχεια. Στη συνέχεια περνούσα και το Radon χωρίς να λύνεται το πρόβλημα. Και ναι... ο bootloader ΔΕΝ ξεκλειδώνει με το Miflash unlock. Και ρωτώ τώρα: τι πρόβλημα θα έχω αν τον αφήσω κλειδωμένο? Θα μπορέσω π.χ. να περάσω αργότερα τη CM14 η την RR? Τι πρόβλημα μπορεί να έχω? Έχω απογοητευτεί με το θέμα του FP αλλά δεν θέλω να γυρίσω πίσω σε MIUI για να ξεκλειδώσω. Η CM13 κατά τα άλλα δουλεύει χωρίς πρόβλημα και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Απλά προβληματίζομαι για αργότερα αν θελήσω να αναβαθμίσω μήπως αντιμετωπίσω θέματα λόγω bootloader

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

 

Να ξεκίνησω λίγο ανάποδα, κανεις(και εγώ) με τα όσα έχω διαβάσει έως τώρα είχε θέμα κατα το ξεκλειδωμα μετα απο αλλαγή σε custom ROM.Απλα δεν το λέω αλλά το έχω πράξει.Το βράδυ που θα επιστρέψω να κοιτάξω ξανά αν είναι κλειδωμένος ή όχι.

Αρα ίσως και εδώ έχουμε θέμα με ρα όσα λες.

Δεν ξέρω τι αποτέλεσμα μπορεί να έχει αυτό έτσι αλλά για εμένα για να μην "τρέχεις" μετα καλό είναι να ξεκλειδώσει. Τώρα αν δεν η μονη σου επιλογή είναι να περάσεις μια dev miui μέσω download mode αφού είναι κλειδωμένος ο bootloader.

 

Για τον σενσορα όπως είχα πει ,ο οδηγός προσπαθει να καλύψει τις περισσότερες περιπτώσεις. Απο την στιγμή που υπάρχουν διαφορετικές αρα θα έχουμε και ελλείψεις στις πληροφορίες.:(

Αν μπορείς ανέβασε μια Φότο στο μενού Οθόνη κλειδωμένος τι βγάζει.

 

 

Έρχομαι μετα απο έλεγχο που εκανα στον bootloader που παραμένει ξεκλειδωτος μετα απο αλλαγές που είχα κάνει τελευταία με το νέο firmware.

Edited by filosofos77
Link to comment
Share on other sites

επιτελους cm13..μετα απο πολλες προσπαθειες μου εμφανισε το δαχτυλικο αποτυπωμα και ολα δουλευουν μια χαρα και αποτυπωμα και καμερα..αφου εσπασα τα νευρα μου δοκιμαζοντας ολες τις εκδοσεις της cm13 με καμια να μην μου εμφανιζει το δαχτυλικο αποτυπωμα εκανα τα εξης:αλλαξα το twrp περνωντας αυτο που εχει προτεινει ο filosofos και περασα με την σειρα και ολα μαζι το τελευταιο firmware την τελευταια εκδοση της cm13 το fix για το goodix fingerprint και την τελευταια εκδοση του radon kernel..εκανα reboot και διαπιστωσα πως δεν ειχα περασει τα gapps..τελικα μου εμφανισε το αποτυπωμα φλασαρα αργοτερα τα gapps και ολα πηγαν καλα..παραθετω τα links που χρησιμοπιησα

alka twrp http://www.mediafire.com/?febttn8piu0vfae

firmware https://drive.google.com/o...mJBVElMYWNRVDQ

cm13 rom https://download.cyanogenmod.org/?device=kenzo τελευταια εκδοση cm13 17/11

fingerprint fix http://www.mediafire.com/file/carlo4...oodix_FP_8.zip

radon kernel http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=69875363&postcount=5028

gapps http://opengapps.org/ arm64 pico

 

Μπράβο που το κατάφερες.

Τα πέρασες όλα μαζί πριν το 1ο boot; Στην εγκατάσταση του radon, αφού είχες ήδη περάσει το fix, τι επέλεξες; FPC200 ή goodix;

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο που το κατάφερες.

Τα πέρασες όλα μαζί πριν το 1ο boot; Στην εγκατάσταση του radon, αφού είχες ήδη περάσει το fix, τι επέλεξες; FPC200 ή goodix;

Εκτός απο τα gapps όλα τα αλλά τα πέρασα πριν το 1ο boot και επέλεξα το goodix στην εγκατάσταση του radon kernel

Edited by mavriki23
Link to comment
Share on other sites

Εκτός απο τα gapps όλα τα αλλά τα πέρασα πριν το 1ο boot και επέλεξα το goodix στην εγκατάσταση του radon kernel

 

Τελευταία ερώτηση! :p Το fix το έβαλες πριν τον radon;

Link to comment
Share on other sites

να ξανακανανω την ερωτηση...ρουτ ειναι ευκολο να κανουμε;

στην γκλομπαλ απο βικμαλ με τις αναβαθμισεις

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα,

 

μια γρηγορη ερωτηση (ας μου απαντησει οποιος γνωριζει).

 

Βρισκω το redmi note 3 pro απο gearbest στα 123,16€ σε flash sale (http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_308843.html) , και το θεωρω εξαιρετικη ευκαιρεια να το "κτυπησω".

Ξερετε αν κανει το συγκεκριμενο μοντελο για ελλαδα? Γιατι δεν γραφει καπου EU η CN (για να καταλαβω μονος μου αν κανει).

 

Ευχαριστω προκαταβολικα,

Λαζαρος

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα την αλλαγη συμφωνα με τον οδηγο της πρωτης σελιδας και περασα την official stable global 8.0.6.0 αλλα εχω θεμα με το 4g σε cosmote επαρχια.Ενω με το προηγουμενο τηλ asus zenfone 2 το οποιο υποστηριζει τις ιδιες μπαντες με το xiaomi ειχα απιστευτο 4g 115mbs download ενω με το xiaomi οταν πιασει 4g ειναι τραγικο και μονιμα χανει το σημα το τηλ οπως επισης και το 3g χαλια.Τι μπορει να φταιει?

 

μπραβο αρχικα που την αλλαξες! ηδη πρεπει να ειδες διαφορα..

 

τωρα στο θεμα σου...δοκιμασες την σιμ σε αλλο κιν τωρα;; μηπως "χαλασε" καπου στην αλλαγη;

Link to comment
Share on other sites

μπραβο αρχικα που την αλλαξες! ηδη πρεπει να ειδες διαφορα..

 

τωρα στο θεμα σου...δοκιμασες την σιμ σε αλλο κιν τωρα;; μηπως "χαλασε" καπου στην αλλαγη;

 

Το δοκιμασα και σε σημεια που ειχα 4g με το asus με το xiaomi εχω 3g και που και που 4g τραγικο.

Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα και σε σημεια που ειχα 4g με το asus με το xiaomi εχω 3g και που και που 4g τραγικο.

 

αν εχεις την δυνατοτητα..βρεςς μια 2η συσκευη.πηγαινε σε σημειο που επιανες 4g και δοκιμασε να δεις ..

 

αμα δεν πιανεις με το xiaomi βγαλε sim και βαλτην σε αλλη συσκευη να δεις αμα πιασει...

 

αμα δεν πιασει λογικα ειναι σιμ...

αμα πιασει η συσκευη...

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις την δυνατοτητα..βρεςς μια 2η συσκευη.πηγαινε σε σημειο που επιανες 4g και δοκιμασε να δεις ..

 

αμα δεν πιανεις με το xiaomi βγαλε sim και βαλτην σε αλλη συσκευη να δεις αμα πιασει...

 

αμα δεν πιασει λογικα ειναι σιμ...

αμα πιασει η συσκευη...

 

ΑΝ εχεις το κινεζικο τοτε δεν εχει μπαντα 800mgz οποτε NO 4G στην επαρχια τουλαχιστον ακομα

Link to comment
Share on other sites

Έχω cosmote και πιάνει κανονικά. Και το Asus που είχα δεν υποστήριζε 800 άρα. Κάτι με το κινητό παίζει η με το λογισμικό
Link to comment
Share on other sites

Έχω cosmote και πιάνει κανονικά. Και το Asus που είχα δεν υποστήριζε 800 άρα. Κάτι με το κινητό παίζει η με το λογισμικό

 

Εγώ είχα ενα αλλο θέμα που μπορεί να κάνει και για σενα....χανοταν τελειως το σημα και επρεπε να μπω σε λειτουργια πτησης και να ξαναβγω ή να κλεισω το κινητο και να το ξαναανοιξω...το ελυσα βγαζοντας την σιμ και βαζοντας την προσεκτικα...πρεπει να πιασει ακριβως εκει που πρεπει...εχει περιεργο τροπο τοποθετησης της σιμ...ελπιζω να σε βοηθησει αλλιως δεν μου ερχεται αλλη λυση για το προβλημα σου

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα!!θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση κ να με συγχωρέσετε αν έχει συζητηθεί αυτό το θέμα αλλά δεν έχω πλέον την συσκευη παρά ένας φίλος κ δεν μπαίνω συχνά στο νήμα....υπάρχει κάποιο πρόβλημα με handsfree και software η είναι μεμονωμένα προβλήματα συσκευών?Κουμπώνει τα handsfree και δεν τον ακούνε καθόλου σαν να μην δουλεύει το μικρόφωνο γνωρίζει κάποιος??Η συσκευη έχει την τελευταία global dev με 6.0.1 κώδικα

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Έτσι για την ιστορία και επειδή είχα παραπονεθεί για την ταχύτητα κλειδώματος του wifi να σας πω οτι σε πρόσφατο ταξίδι στην Ελβετία το τηλέφωνο κλείδωσε κανονικότατα στα 433Mbps (connect box της cablecom) και σε speedtest έπαιζε 150Mbitdown/15-20up....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...