Jump to content

Redmi Note 3 Pro


akis44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα εχθες μου ήρθε ή έγκριση για να ξεκλειδωσω το bootloader....μία ερώτηση υπάρχει περίπτωση να μου γίνει κάνα brick δώστε καμία συμβουλή πριν κάνω την αρχή! Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν υπαρχει κίνδυνος μπρικ αμα πας να ξεκλειδώσεις...τι θα κάνεις μετα ειναι αλλο θεμα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Ήρθε η συσκευή στον αδερφό μου, και μετά απο αναβάθμιση στο About Phone γράφει:

MIUI Version: MIUI 8 Global 6.11.24 | Beta.

 

Τι σημαίνει αυτό το Beta;

Να το αφήσουμε όπως είναι ή να κάνουμε κάποια αλλαγή;

Θέλει το τηλ του να είναι σταθερό και δεν ενδιαφέρεται να έχει άμμεσα νεα χαρακτηριστικά.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Ήρθε η συσκευή στον αδερφό μου, και μετά απο αναβάθμιση στο About Phone γράφει:

MIUI Version: MIUI 8 Global 6.11.24 | Beta.

 

Τι σημαίνει αυτό το Beta;

Να το αφήσουμε όπως είναι ή να κάνουμε κάποια αλλαγή;

Θέλει το τηλ του να είναι σταθερό και δεν ενδιαφέρεται να έχει άμμεσα νεα χαρακτηριστικά.

 

Ευχαριστώ

 

Να το αφήσει πως είναι λέω εγώ, αυτήν που έχει είναι η επίσημη global dev, θα παίρνει αναβαθμίσεις κάθε Παρασκευή και λέει beta γιατί ουσιαστικά είναι η δοκιμαστική πριν δώσουν την stable στα τηλέφωνα με stable.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει κίνδυνος μπρικ αμα πας να ξεκλειδώσεις...τι θα κάνεις μετα ειναι αλλο θεμα

Να σε καλά σε ευχαριστώ!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

OK,να πω κάτι άλλο,όχι πως είσαι λάθος αλλά να παίξουμε κάπου άλλου.

Πάρε ενα backup με οτι εχεις κανει έως τώρα,απλα να υπάρχει.

Αρχισε απο αρχή,απλά βάλε το δεύτερο firmware μια snapshot και gapps.τίποτα άλλο.

Αστο να ανοίξει.

Αν εχεις θέμα με κάμερα βάλε το fix.

Αν εχεις με FP βάλε το αντίστοιχο, όχι Radon ακόμα.Το FP θα το βρεις αν δεν στο βγάλει στο μενού/ οθόνη κλειδώματος.

 

Λοιπόν να τι έχω κάνει μέχρι τώρα αλλά το FP αρνείται να πεισματικά ναδουλέψει.

Στην αρχική σύνθεση (official firmware, τελευταία nightly, goodix radon) έβαλα και το patch του FP και έφαγε bootloop (το περίμενα λόγω conflict με goodix radon)

Επόμενο: βάζω 2ο firmware, τελευταία nightly και radon kernel αλλά τίποτα πάλι.

Επόμενο: κάνω αυτό που λές, μπουτάρει, τίποτα. Βάζω το patch εμφανίζετται η επιλογή του FP αλλά δεν αντιλαμβάνεται με τίποτα το δάχτυλο.

Κάνω dirty flash από πάνω τελευταία nightly εξαφανίζεται η επιλογή του Fp, βάζω patch και bootloop (ίσως γιατί ήταν ήδη περασμένο)

 

Να σημειώσω ότι κάθε φορά που ήμουν από καθαρή εγκατάσταση και έκανα τις αρχικές πρώτες ρυθμίσεις πριν μπω στο UI (γλώσσα, wifi κτλ) κάθε φορά μετά από την ρύθμιση gmail και τα υπόλοιπα της google (Νομικά, τοποθεσία κτλ) έβγαζε αναμονή "μισό λεπτό" και το άφηνα 5 λεπτά αλλά δεν έκανε τίποτα. Εκεί πατάω back και επόμενο πάλι και βγάζει τις επιλογές για κλείδωμα οθόνης (πιν, μοτίβο κτλ) αλλά όχι FP.

Με έχει σπάσει τα νεύρα και θέλω να την κρατήσω την CMγιατί έχει εξαιρετική κατανάλωση μπαταρίας...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να τι έχω κάνει μέχρι τώρα αλλά το FP αρνείται να πεισματικά ναδουλέψει.

Στην αρχική σύνθεση (official firmware, τελευταία nightly, goodix radon) έβαλα και το patch του FP και έφαγε bootloop (το περίμενα λόγω conflict με goodix radon)

Επόμενο: βάζω 2ο firmware, τελευταία nightly και radon kernel αλλά τίποτα πάλι.

Επόμενο: κάνω αυτό που λές, μπουτάρει, τίποτα. Βάζω το patch εμφανίζετται η επιλογή του FP αλλά δεν αντιλαμβάνεται με τίποτα το δάχτυλο.

Κάνω dirty flash από πάνω τελευταία nightly εξαφανίζεται η επιλογή του Fp, βάζω patch και bootloop (ίσως γιατί ήταν ήδη περασμένο)

 

Να σημειώσω ότι κάθε φορά που ήμουν από καθαρή εγκατάσταση και έκανα τις αρχικές πρώτες ρυθμίσεις πριν μπω στο UI (γλώσσα, wifi κτλ) κάθε φορά μετά από την ρύθμιση gmail και τα υπόλοιπα της google (Νομικά, τοποθεσία κτλ) έβγαζε αναμονή "μισό λεπτό" και το άφηνα 5 λεπτά αλλά δεν έκανε τίποτα. Εκεί πατάω back και επόμενο πάλι και βγάζει τις επιλογές για κλείδωμα οθόνης (πιν, μοτίβο κτλ) αλλά όχι FP.

Με έχει σπάσει τα νεύρα και θέλω να την κρατήσω την CMγιατί έχει εξαιρετική κατανάλωση μπαταρίας...

 

Και εγώ τα είχα πάθει αυτά οτάν έβαλα nightly cyanogen official δηλαδη κολλουσα στο αρχικό wizard χωρίς να μπαίνει ούτε καν στο κινητό και αναγκαστηκά πάλι twrp και άλλη ρομ...δεν βρήκα τρόπο να το φτιάξω και έβαλα την cyanogen του xda και ησύχασα και ας μην παίρνω τα τελευταία patch ασφαλείας σιγά το πράγμα...έτσι κι αλλιώς το android μπάζει απο παντού... οι τελευταίες αναβαθμίσεις μας μάραναν...http://forum.xda-developers.com/redmi-note-3/development/rom-cyanogenmod-13-0-xiaomi-redmi-note-3-t3350656 ....αυτην εδώ έχω και το μόνο που έβαλα είναι το patch για την κάμερα απο ότι θυμαμαι και το fingerprint δουλευει κανονικά και εγώ με goodix είμαι

Edited by oraiustepe
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μία απορία πάω να ξεκλειδωσω το bootloader έχω βάλει κανονικά το id μου στο πρόγραμμα ξεκλειδωματος και με πετάει εδώ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161130/059850c44cfb57d1ae54d6409c44db87.jpg

 

Παταω go και με πάει εδώ για να κατεβάσω το πρόγραμμα ξεκλειδωματος ενώ το έχω και έχω παρει και το οκ για ξεκλειδωμα τι γίνεται;;;; Γιατί μου λέει ότι δεν υποστηρίζεται ή συσκευή μου δεν το καταλαβαίνω;;;https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161130/72de2cc5f169db97ed6dcae360e761d5.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by xrcoolpad
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρει κανείς;

 

για το θέμα που εξαφανίζεται καθε φορά που βγαίνεις απο την εφαρμογή το είχα και εγώ με κάποιες miui...είναι bug απο οτι κατάλαβα...εγώ προσωπικά έβαζα live wallpaper με το wallpaper maker και κάθε φορά μετά απο λίγο είτε ώρα είτε κάποια λεπτά έμπαινε το default θέμα...ίσως έφταιγε το restore που έκανα απο προήγουμενη miui..εγώ το έλυσα σε κάποιο βαθμό...πήγα στις εφαρμογές έκανα clear data ή clear cache κάπως έτσι της εφαρμογής θέματα....σε κάποιες miui σταματούσε για πάντα σε κάποιες το έκανε παλι αλλα όχι τόσο συχνα για να σε εκνευρίσει...δοκίμασε το..δεν έχω άλλη λύση

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γεια σας παιδιά, ένας φίλος μου έχει πρόβλημα με τη συσκευή, θέλαμε να περάσουμε μέσω Miflash την τελευταία global Dev ROM fastboot μέσω EDL, ενώ οι drivers είναι σωστά εγκατεστημένοι, στην αρχή (δηλαδή μετά από 18 δευτερόλεπτα έβγαλε σφάλμα) και τώρα ο υπολογιστής το διαβάζει σαν Qualcomm HS-Usb Diagnostic 900E και αναβοσβηνει το λαμπάκι πάνω δεξιά κόκκινο χρώμα όταν είναι συνδεδεμένο σε υπολογιστή. Πιθανόν να brickαρε. Υπάρχει καμία λύση.... Είχα βρει μία στο xiaomitips com ότι πρέπει να βγαλεις το καπάκι και να αποσυνδέσεις το καλώδιο της μπαταρίας για 10" και να το συνδέσεις και μετά το USB κάτι εκεί και κανείς σύνδεση /αποσυνδεση, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Πάλι το 900Ε δείχνει.... Βοήθεια παρακαλω!!!! ☹️☹️

 

σε recovery mode μπορείς να μπεις; έχεις ξεκλέιδωτο bootloader ώστε να φλασάρεις το twrp και να περάσεις απο εκεί την ρομ; αν όχι τότε ακολούθα αυτόν τον οδηγό για να διορθώσεις το προβλημα 900Ε https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/13290-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-Unbrick-Flash-Official-Rom-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-Redmi-Note-3-Pro-Kenzo/ κατέβα κάτω κάτω στον οδηγό...κάπου αναφέρει πως θα λύσεις το 900Ε πρόβλημα...πρέπει να συνδεθείς στο site ή αν δεν έχεις λογαριασμό miui να κάνεις για να δεις το περέχομενο... καλη επιτυχια

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά έχω μία απορία πάω να ξεκλειδωσω το bootloader έχω βάλει κανονικά το id μου στο πρόγραμμα ξεκλειδωματος και με πετάει εδώ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161130/059850c44cfb57d1ae54d6409c44db87.jpg

 

Παταω go και με πάει εδώ για να κατεβάσω το πρόγραμμα ξεκλειδωματος ενώ το έχω και έχω παρει και το οκ για ξεκλειδωμα τι γίνεται;;;; Γιατί μου λέει ότι δεν υποστηρίζεται ή συσκευή μου δεν το καταλαβαίνω;;;https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161130/72de2cc5f169db97ed6dcae360e761d5.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

εχεις μπει στο σωστό account; συνδέσου με το κινητό σου τηλέφωνο. Επίσης έχεις πάνω developer china ή developer global; γιατί μόνο με αυτές λειτουργεί και με τις τελευταίες stable

Link to comment
Share on other sites

Αυτή φοράει τώρα με την αναβάθμιση που έκανα από το update https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161130/bea328942adb975b31e7fa9f6eb89eb7.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το κινητό όταν το πήρα την περασμένη βδομάδα ήρθε με ελληνικά και φόραγε την 6.10.3

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτή φοράει τώρα με την αναβάθμιση που έκανα από το update https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161130/bea328942adb975b31e7fa9f6eb89eb7.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το κινητό όταν το πήρα την περασμένη βδομάδα ήρθε με ελληνικά και φόραγε την 6.10.3

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

αν ειχε ελληνικά τότε δεν μπορείς να ξελειδωσεις bootloader...Ουσιαστικα έχεις πάνω την multi που βαζουν τα κινεζομάγαζα...απο ποιο μαγαζί το πήρες για να σου πω σίγουρα αν εχεις την multi...νομιζω μονο το vickmall βαζει οτι ρομ θέλεις όλα τα υπόλοιπα βάζουν multi...πρεπει να περασεις global dev ή global stable για να ξεκλειδώσεις...αυτό θα το κάνεις ακολουθώντας αυτο το λινκ...προσοχή πρεπει να ακολουθησεις τα βήματα κατα γραμμα...επίσης έλαβες το μηνυμα για ξεκλείδωμα;...καλη επιτυχια

 

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/13290-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-Unbrick-Flash-Official-Rom-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-Redmi-Note-3-Pro-Kenzo/?postID=131353#post131353

Edited by oraiustepe
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να τι έχω κάνει μέχρι τώρα αλλά το FP αρνείται να πεισματικά ναδουλέψει.

Στην αρχική σύνθεση (official firmware, τελευταία nightly, goodix radon) έβαλα και το patch του FP και έφαγε bootloop (το περίμενα λόγω conflict με goodix radon)

Επόμενο: βάζω 2ο firmware, τελευταία nightly και radon kernel αλλά τίποτα πάλι.

Επόμενο: κάνω αυτό που λές, μπουτάρει, τίποτα. Βάζω το patch εμφανίζετται η επιλογή του FP αλλά δεν αντιλαμβάνεται με τίποτα το δάχτυλο.

Κάνω dirty flash από πάνω τελευταία nightly εξαφανίζεται η επιλογή του Fp, βάζω patch και bootloop (ίσως γιατί ήταν ήδη περασμένο)

 

Να σημειώσω ότι κάθε φορά που ήμουν από καθαρή εγκατάσταση και έκανα τις αρχικές πρώτες ρυθμίσεις πριν μπω στο UI (γλώσσα, wifi κτλ) κάθε φορά μετά από την ρύθμιση gmail και τα υπόλοιπα της google (Νομικά, τοποθεσία κτλ) έβγαζε αναμονή "μισό λεπτό" και το άφηνα 5 λεπτά αλλά δεν έκανε τίποτα. Εκεί πατάω back και επόμενο πάλι και βγάζει τις επιλογές για κλείδωμα οθόνης (πιν, μοτίβο κτλ) αλλά όχι FP.

Με έχει σπάσει τα νεύρα και θέλω να την κρατήσω την CMγιατί έχει εξαιρετική κατανάλωση μπαταρίας...

 

Για δοκίμασε αυτό το patch για FP http://149.56.164.10:9000/aug_build/fp_fix.zip

 

Είχα πει απλα να βαλεις τα βασικά και μετα να δεις τι παιζει,αρα μονο firmware - ROM -gapps.

Δεν αρχίζεις με όλα μαζί πανω για να μην ξέρεις τι μπλοκάρει τι?

Οτι κανεις βήμα βήμα.

Edited by filosofos77
Link to comment
Share on other sites

αν ειχε ελληνικά τότε δεν μπορείς να ξελειδωσεις bootloader...Ουσιαστικα έχεις πάνω την multi που βαζουν τα κινεζομάγαζα...απο ποιο μαγαζί το πήρες για να σου πω σίγουρα αν εχεις την multi...νομιζω μονο το vickmall βαζει οτι ρομ θέλεις όλα τα υπόλοιπα βάζουν multi...πρεπει να περασεις global dev ή global stable για να ξεκλειδώσεις...αυτό θα το κάνεις ακολουθώντας αυτο το λινκ...προσοχή πρεπει να ακολουθησεις τα βήματα κατα γραμμα...επίσης έλαβες το μηνυμα για ξεκλείδωμα;...καλη επιτυχια

 

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/13290-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-Unbrick-Flash-Official-Rom-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-Redmi-Note-3-Pro-Kenzo/?postID=131353#post131353

Ναι το έχω λάβει το μήνυμα για ξεκλειδωμα...το κινητό το πήρα από κατάστημα στην κατερινη το βρήκα στο ίντερνετ τώρα αυτή από τα περνούν θα σε γελασω δεν ξέρω...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι το έχω λάβει το μήνυμα για ξεκλειδωμα...το κινητό το πήρα από κατάστημα στην κατερινη το βρήκα στο ίντερνετ τώρα αυτή από τα περνούν θα σε γελασω δεν ξέρω...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

δεν είμαι σιγουρος αλλα η τελευταια stable global ή dev global δεν εχουν ελληνικά...καλυτερα να σου απαντήσει άλλος...πάντως αν έχεις multi πρεπει να ακολουθήσεις τον οδηγό που σου εστειλα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να τι έχω κάνει μέχρι τώρα αλλά το FP αρνείται να πεισματικά ναδουλέψει.

Στην αρχική σύνθεση (official firmware, τελευταία nightly, goodix radon) έβαλα και το patch του FP και έφαγε bootloop (το περίμενα λόγω conflict με goodix radon)

Επόμενο: βάζω 2ο firmware, τελευταία nightly και radon kernel αλλά τίποτα πάλι.

Επόμενο: κάνω αυτό που λές, μπουτάρει, τίποτα. Βάζω το patch εμφανίζετται η επιλογή του FP αλλά δεν αντιλαμβάνεται με τίποτα το δάχτυλο.

Κάνω dirty flash από πάνω τελευταία nightly εξαφανίζεται η επιλογή του Fp, βάζω patch και bootloop (ίσως γιατί ήταν ήδη περασμένο)

 

Να σημειώσω ότι κάθε φορά που ήμουν από καθαρή εγκατάσταση και έκανα τις αρχικές πρώτες ρυθμίσεις πριν μπω στο UI (γλώσσα, wifi κτλ) κάθε φορά μετά από την ρύθμιση gmail και τα υπόλοιπα της google (Νομικά, τοποθεσία κτλ) έβγαζε αναμονή "μισό λεπτό" και το άφηνα 5 λεπτά αλλά δεν έκανε τίποτα. Εκεί πατάω back και επόμενο πάλι και βγάζει τις επιλογές για κλείδωμα οθόνης (πιν, μοτίβο κτλ) αλλά όχι FP.

Με έχει σπάσει τα νεύρα και θέλω να την κρατήσω την CMγιατί έχει εξαιρετική κατανάλωση μπαταρίας...

 

Ti gapps βαζεις?γιατι καποια κανουν θεμα δοκιμασε τα τελευταια απο opengapps νομιζω nano εχω βαλει και καποιες εκδοσεις μου εκανα αυτο το θεμα...κατεβασε τα τελευταια και δοκιμασε!

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το νήμα που μου κοινοποίησες και επαθα εγκεφαλικό..

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

ευκολο ειναι ρε φιλε...απλα ακολουθεις τις οδηγιες...προσεξε μονο μην κανεις καποιο λαθος

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τα είχα πάθει αυτά οτάν έβαλα nightly cyanogen official δηλαδη κολλουσα στο αρχικό wizard χωρίς να μπαίνει ούτε καν στο κινητό και αναγκαστηκά πάλι twrp και άλλη ρομ...δεν βρήκα τρόπο να το φτιάξω και έβαλα την cyanogen του xda και ησύχασα και ας μην παίρνω τα τελευταία patch ασφαλείας σιγά το πράγμα...έτσι κι αλλιώς το android μπάζει απο παντού... οι τελευταίες αναβαθμίσεις μας μάραναν...http://forum.xda-developers.com/redmi-note-3/development/rom-cyanogenmod-13-0-xiaomi-redmi-note-3-t3350656 ....αυτην εδώ έχω και το μόνο που έβαλα είναι το patch για την κάμερα απο ότι θυμαμαι και το fingerprint δουλευει κανονικά και εγώ με goodix είμαι

Με ποιο firmware την έβαλες αυτή; Πάντως στο αρχικό wizard κολλάει πάντα.

Για δοκίμασε αυτό το patch για FP http://149.56.164.10:9000/aug_build/fp_fix.zip

 

Είχα πει απλα να βαλεις τα βασικά και μετα να δεις τι παιζει,αρα μονο firmware - ROM -gapps.

Δεν αρχίζεις με όλα μαζί πανω για να μην ξέρεις τι μπλοκάρει τι?

Οτι κανεις βήμα βήμα.

Μάλλον δεν τα έγραψα καλά. Στην αρχή έβαλα τα βασικά που είπες και FP γιοκ. Εντωμεταξύ στο τέλος ξαναέβαλα official firmware+latest nightly με όλα τα wipes και έφαγε κόλλημα και ζητούσε συνέχεια τα pins των sim ενώ τα έβαζα σωστά. Επειδή έπρεπε να φύγω αναγκάστηκα να βάλω τις sim στο redmi note 2 (ευτυχώς δεν το πούλησα ακόμα δηλαδή) και θα βγάλω όλη την μέρα αύριο με αυτό... :down:

Ti gapps βαζεις?γιατι καποια κανουν θεμα δοκιμασε τα τελευταια απο opengapps νομιζω nano εχω βαλει και καποιες εκδοσεις μου εκανα αυτο το θεμα...κατεβασε τα τελευταια και δοκιμασε!

 

Pico gapps από opengapps ημερομηνία 25/11/2016.

Link to comment
Share on other sites

Με ποιο firmware την έβαλες αυτή; Πάντως στο αρχικό wizard κολλάει πάντα.

 

Μάλλον δεν τα έγραψα καλά. Στην αρχή έβαλα τα βασικά που είπες και FP γιοκ. Εντωμεταξύ στο τέλος ξαναέβαλα official firmware+latest nightly με όλα τα wipes και έφαγε κόλλημα και ζητούσε συνέχεια τα pins των sim ενώ τα έβαζα σωστά. Επειδή έπρεπε να φύγω αναγκάστηκα να βάλω τις sim στο redmi note 2 (ευτυχώς δεν το πούλησα ακόμα δηλαδή) και θα βγάλω όλη την μέρα αύριο με αυτό... :down:

 

 

Pico gapps από opengapps ημερομηνία 25/11/2016.

 

Πραγματικα το ίδιο Σκάλωμα που έχεις το έχω φαει και εγώ με την περίπτωση σου.

Πρέπει να πας βήμα βήμα αν βρούμε τι γίνεται.

Αν θες δώσε πληροφορίες για το αν το εχεις καιρό,τι recovery εχεις πανω.

Μην πας στην τελευταία, αλλά μια του Οκτωβρίου ή μια σταθερή.Δοκίμασε αλλά gapps,όπως είπε ο Shinig και μονο τα βασικά..

Για οτι λείπει βάλε το fix.,ενα τη φορά να δεις αν άλλαξε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα (βραδιάτικα μου έρχονται εμένα αυτά) φλασαρα resurrection remix βασισμένη σε nougat.

Την είχα κατεβάσει από το πρωί αλλά όλο διάβαζα κάτι κακό την τελευταία στιγμή πριν φλασαρω και με κραταγε. Αλλά είπα να τα βάλω όλα στην άκρη και να φλασαρω. Και νομίζω καλά έκανα. Παιδιά η rom (που στο ζουμί της είναι η Cm, απλά προσθέτει διαφορά καλούδια δικά της) είναι πολύ καλή. Μέχρι στιγμής δεν καταλαβαίνω καν ότι άλλαξα ρομ να σας πω την αλήθεια (από άποψη σταθερότητας και ταχύτητας δηλαδή).

Αύριο βράδυ τέτοια ώρα θα δώσω μια αναφορά.

Το ένα και μοναδικό θέμα που έχω αντιμετωπίσει είναι στην κάμερα που καμιά φορά κρασαρει στην αλλαγή πίσω με μπροστά κάμερα και το αντίστροφο. Κλείσιμο και άνοιγμα της κάμερας τα φέρνει όλα στα φυσιολογικα τους όμως. Εννοείται βέβαια πως αυτό είναι γνωστό bug και ήξερα ότι θα είναι εκεί. ΟΤΙΔΉΠΟΤΕ άλλο διάβασα για sensors που δεν δουλεύουν ΔΕΝ ισχύει.

 

Και ΠΆΝΤΑ με Radon Kernel που ξέρω πως διορθώνει πραγματάκια. Δεν έχω ιδέα πώς είναι με τον stock Kernel η rom και πράγματι ίσως έχει θέματα, αλλά αφού έχουμε λύση δεν μας απασχολεί.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα το ίδιο Σκάλωμα που έχεις το έχω φαει και εγώ με την περίπτωση σου.

Πρέπει να πας βήμα βήμα αν βρούμε τι γίνεται.

Αν θες δώσε πληροφορίες για το αν το εχεις καιρό,τι recovery εχεις πανω.

Μην πας στην τελευταία, αλλά μια του Οκτωβρίου ή μια σταθερή.Δοκίμασε αλλά gapps,όπως είπε ο Shinig και μονο τα βασικά..

Για οτι λείπει βάλε το fix.,ενα τη φορά να δεις αν άλλαξε κάτι.

 

TWRP 3.0.2-2 by mic έχω. Είχε μπει με την ελληνική stable miui 8.0.1.0 που είχα περάσει τον Σεπτέμβριο που είχα πάρει το κινητό.

Έβαλα το νέο fix που με έδωσες πάνω σε official firmware+latest nightly+pico gapps και bootloop πάλι. Θα ξανασχοληθώ αύριο βράδυ τώρα ή αλλιώς Παρασκευή αν προλάβω. ΟΚ, θα δοκιμάσω παλιότερα builds ή αυτό του xda που ανέφερε ένας φίλος πιο πάνω. Firmware ποιο να προτιμώ;

Thanks πάντως για τις απαντήσεις! Καλό βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

αν ειχε ελληνικά τότε δεν μπορείς να ξελειδωσεις bootloader...Ουσιαστικα έχεις πάνω την multi που βαζουν τα κινεζομάγαζα...απο ποιο μαγαζί το πήρες για να σου πω σίγουρα αν εχεις την multi...νομιζω μονο το vickmall βαζει οτι ρομ θέλεις όλα τα υπόλοιπα βάζουν multi...πρεπει να περασεις global dev ή global stable για να ξεκλειδώσεις...αυτό θα το κάνεις ακολουθώντας αυτο το λινκ...προσοχή πρεπει να ακολουθησεις τα βήματα κατα γραμμα...επίσης έλαβες το μηνυμα για ξεκλείδωμα;...καλη επιτυχια

 

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/13290-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-Unbrick-Flash-Official-Rom-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-Redmi-Note-3-Pro-Kenzo/?postID=131353#post131353

 

πηρε update ειπε...official exei..

Ναι το έχω λάβει το μήνυμα για ξεκλειδωμα...το κινητό το πήρα από κατάστημα στην κατερινη το βρήκα στο ίντερνετ τώρα αυτή από τα περνούν θα σε γελασω δεν ξέρω...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τσεκαρε account..βαλε τον αριθμο σου στο mi account αν δεν τον εχεις ηδη..αλλιως περνα china dev

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα (βραδιάτικα μου έρχονται εμένα αυτά) φλασαρα resurrection remix βασισμένη σε nougat.

Την είχα κατεβάσει από το πρωί αλλά όλο διάβαζα κάτι κακό την τελευταία στιγμή πριν φλασαρω και με κραταγε. Αλλά είπα να τα βάλω όλα στην άκρη και να φλασαρω. Και νομίζω καλά έκανα. Παιδιά η rom (που στο ζουμί της είναι η Cm, απλά προσθέτει διαφορά καλούδια δικά της) είναι πολύ καλή. Μέχρι στιγμής δεν καταλαβαίνω καν ότι άλλαξα ρομ να σας πω την αλήθεια (από άποψη σταθερότητας και ταχύτητας δηλαδή).

Αύριο βράδυ τέτοια ώρα θα δώσω μια αναφορά.

Το ένα και μοναδικό θέμα που έχω αντιμετωπίσει είναι στην κάμερα που καμιά φορά κρασαρει στην αλλαγή πίσω με μπροστά κάμερα και το αντίστροφο. Κλείσιμο και άνοιγμα της κάμερας τα φέρνει όλα στα φυσιολογικα τους όμως. Εννοείται βέβαια πως αυτό είναι γνωστό bug και ήξερα ότι θα είναι εκεί. ΟΤΙΔΉΠΟΤΕ άλλο διάβασα για sensors που δεν δουλεύουν ΔΕΝ ισχύει.

 

Και ΠΆΝΤΑ με Radon Kernel που ξέρω πως διορθώνει πραγματάκια. Δεν έχω ιδέα πώς είναι με τον stock Kernel η rom και πράγματι ίσως έχει θέματα, αλλά αφού έχουμε λύση δεν μας απασχολεί.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

 

Για κάμερα δούλεψε αλλη εφαρμογή.

Για τους σενσορες που λες μη κανεις το λάθος και βάλεις SuperSU,τα μπλοκάρει όλα.

Link to comment
Share on other sites

Με ποιο firmware την έβαλες αυτή; Πάντως στο αρχικό wizard κολλάει πάντα.

 

τι εννοεις firmware;...έχω πανω twrp cofface version 3....τι εννοεις κολλαει παντα...εμενα κολλουσε και δεν ξεκολλουσε ποτε με την nightly με αποτελεσμα να μην μπω ποτε στην ρομ...εβγαζε μισο λεπτο και περιμενα κανενα τεταρτο και δεν εκανε τιποτα...ενω με αυτην που έβαλα τωρα και έδωσα και λινκ ολα κυλησαν ρολοι στο αρχικο wizard...ξερεις τι δεν πηγε καλα με την nightly...να τονισω οτι δεν εβαζα radon ουτε fp fix γιατι δεν με ενδιαφερουν..το μονο που εβαζα ειναι το viperatmos και το xposed

Link to comment
Share on other sites

πηρε update ειπε...official exei..

 

τσεκαρε account..βαλε τον αριθμο σου στο mi account αν δεν τον εχεις ηδη..αλλιως περνα china dev

 

Το κατάστημα στην Κατερίνη στέλνει με dev από το αδερφάκι-forum (xiaomi-miui.gr) μιας που περνούν οι ίδιοι τη ROM. Με ενημέρωσαν σχετικά πριν το αγοράσω κι εγώ.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...